Projekte nga Prishtina | Prishtina Construction Projects - Page 7 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old September 1st, 2007, 05:38 AM   #121
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Hib Petrol chain has gas stations all over Kosovo:

Here is pictures of their facilities in the Prishtina area:

Pictures of their Depo (located South of Prishtina) and of Kosovo Railway Trains:__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old September 1st, 2007, 03:37 PM   #122
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Construction of MOther Teresa Cathedral will begin on the fifth of September, 07.
'
Quote:
Do tė fillojė ndėrtimi i Katedrales ‘Nėnė Tereza’ nė Prishtinė

Katedralja ‘Nėnė Tereza’ nė Prishtinė do tė fillojė tė ndėrtohet me 5 shtator tė kėtij viti deklaroi Don Lush Gjergji.“Ipeshkvia e Kosovės ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet rreth organizimit tė ditės qė do tė shėnojė fillimin e punimeve tė Katedrales.", tha ai.
Sipas tij, edhe organizimi rreth fillimit tė punimeve pėr ndėrtimin e Katedrales, po hynė nė ditėt pėrkujtimore tė lumes “Nėnės Terezė”, nė 97 vjetorin e lindjes sė saj.
www.rtklive.com
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2007, 10:42 PM   #123
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Some new residential buildings:
image hosted on flickr


Work going on on MT blvd:
image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old October 3rd, 2007, 12:40 PM   #124
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Residential buildings:
image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2007, 07:24 AM   #125
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

According to that information these residential buildings will be finished in mid 2008:

__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2007, 05:40 PM   #126
dewrob
Registered User
 
Join Date: Nov 2005
Location: Skopje
Posts: 3,573
Likes (Received): 24

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
hey that's our freighter
dewrob no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2007, 01:13 PM   #127
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183Remember i posted this building on its finishing phases when i visisted prishtina? well it has been completed and it looks awsome:

Same building from behind:image hosted on flickrNow some other buildings popping up around Prishtina:
__________________
Pursuing my Arete!

Last edited by liburni; October 15th, 2007 at 01:28 PM.
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2007, 01:19 PM   #128
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183


New national museum in its finishing phases:

image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2007, 01:27 PM   #129
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183


Another office building completed....just not sure where it is exactly....ill try get more information on it:

image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2007, 12:18 AM   #130
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Mother Teresa Blvd. under construction:
image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2007, 09:53 AM   #131
Scanderbeg
nacionalisti
 
Scanderbeg's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Melbourne/Prishtina
Posts: 954
Likes (Received): 265

good job liburni
Scanderbeg no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2007, 10:35 PM   #132
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 277

That office building looks nice.
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2007, 10:53 PM   #133
Krytan
:)
 
Krytan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ужице / Toronto
Posts: 388
Likes (Received): 0

Updated images of Priština have been added to Google Earth.
Krytan no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 07:34 PM   #134
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1183

Filloi tė shtrohet bulevardi “Nėna Tereze”

Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, vendosi pllakėn e parė tė granitit nė bulevardin “Nėnė Tereze”, dhe gjithashtu siguroi kryeqytetasit se, pėrveē se kjo pjesė e qytetit do tė duket bukur, do tė jetė edhe shumė funksionale.
Aty do tė pėrfshihen edhe pjesėt me gjelbėrim, si dhe pritet tė rregullohen skajoret dhe ndriēimi. Edhe pse punimet janė paraparė tė pėrfundojnė mė 15 dhjetor, pėrurimi mund tė bėhet edhe mė herėt, brenda muajit nėntor. Rregullimi i bulevardit me mermer tė trashėsisė 8 centimetėr, do tė kryhet duke nisur nga ish-Hoteli “Union” e deri tek Hoteli “Grand”. Vlera e kėtij projekti kap shifrėn rreth 2 milionė euro.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 07:38 PM   #135
bgrs
dRusenec :)
 
bgrs's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Sofia/Ruse
Posts: 10,253
Likes (Received): 4158Carabineri in Kosovo?!?

WTF are they doing there? Aren't they some kind of Italian police? When did Kosovo became under their jurisdiction?!?
__________________
...
bgrs está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 07:44 PM   #136
Treasure
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 318
Likes (Received): 0

They take part in police activities in helping out shpk in kosovo, its not just the carabinieri you also have the german polizei etc
Treasure no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2007, 10:31 PM   #137
mojaBL
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,907
Likes (Received): 4

EUPM European police mission
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2007, 12:53 AM   #138
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

More pics from the works on the boulevard... Its getting real nice

(Thanks to Archiedu website for the photos)


These two first pics are from works on a early stage, posted because some of the new fascades can be seen...


Here are the most recent pics of the works with the granitSkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2007, 01:01 AM   #139
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Project for Museum of Contemporary Art approved: Value of 7 million Euro:

Quote:
Gazeta Express: Muzeu i Artit Bashkėkohor
Quote:
Fitues i konkursit
pėr objektin e
Muzeut tė Artit
Bashkėkohor ėshtė
shpallur kompania A
Design, me pronar
arkitektin Bujar
Demjaha, i cili
thuhet se ka qenė
edhe ideator i kėtij
projekti.
Ēuditėrisht, veē
fituesit, pothuajse
edhe tė gjithė tė
pėrfshirėt tjerė nė
kėtė projekt janė
gjakovarė.


Prishtinė, 31 tetor —
Pa shumė zhurmė dhe nė vlugun
e zgjedhjeve, Ministria e Kulturės
ka shpallur fituesin e projektin
ideor pėr ndėrtimin e objektit tė
Muzeut tė Artit Bashkėkohor nė
Prishtinė. Fitues i projektit, qė
ende nuk ėshtė bėrė publik, ėshtė
plani ideor i arkitektit Bujar Demjaha.
Ndėrtimi i objektit tė Muzeut
tė Artit Bashkėkohor ėshtė projekti
i dytė mė me rėndėsi, pas atij
tė Teatrit tė Operės dhe Baletit. I
njėjti do tė ndėrtohet pranė Galerisė
sė Arteve tė Kosovės dhe Bibliotekės
Kombėtare dhe Universitare
tė Kosovės, ndėrsa vlera e
tij e pėrafėrt, tė paktėn sipas Mon
Zhubit, sekretar permanent nė
Ministrinė e Kulturės, kap shumėn
prej 7 milionė eurosh.
Burime tė Express thonė se
ideator pėr ndėrtimin e kėtij projekti
ka qenė vetė Demjaha, ndonėse
ai nė projekt nuk figuron.
“Ai ka qenė vetė iniciator andaj
projekti edhe bie nė kundėrshtim
sepse ai ėshtė zgjedhur fitues. Nė
panel kanė qenė krejt njerėz tė
panjohur, anonim, ndėrkohė qė
nga Ministria ka qenė Mon Zhubi
dhe Kameron Goranci”, pohoi burimi,
emri i tė cilit ėshtė i njohur
pėr redaksinė. Ankesat pėr mostransparencė
tė projektit ishin
shfaqur edhe mė herėt kur Express
kishte kontaktuar disa arkitektė,
tė cilėt nė fillimin e projektit
nuk kishin ditur as pėr shpalljen
e konkursit.
Nga ana tjetėr, tani drejtori i Galerisė
sė Kosovės, Luan Mulliqi,
pohon se nuk e di kush ėshtė
shpallur fitues.
“Njėherė pėr njėherė asgjė nuk
mund tė them, as se kush fitoi,
sepse kam qenė nė rrugė”, u
shpreh Mulliqi. Ai madje sugjeroi
se do tė ishte mirė qė kjo temė tė
mos preket pėr momentin, pėr
shkakun se puna e fituesit mund
tė ketė edhe ndonjė konotacion
politik.
“Unė e kisha lėnė kėtė punė pėr
pas zgjedhjeve, sepse disi po merr
konotacion krejt tjetėr”, tha Mulliqi.
Ndėrkohė, arkitekti Emin Hysaj
bėn tė ditur se ai nuk ka marrė
pjesė fare nė konkursin e shpallur,
ndonėse ka ditur pėr tė. Hysaj
ka njė pėrvojė tė hidhur me
konkursin e shpallur nga Ministria
e Kulturės pėr projektin ideor
pėr objektin e Teatrit tė Operės
dhe Baletit ‘Ibrahim Rugova’, kryetar
i komisionit pėr vlerėsimin e
tė cilit ka qenė Bujar Demjaha, i
cili tani ėshtė shpallur fitues i konkursit
pėr projektin ideor tė Muzeut
tė Artit Bashkėkohor.
“Bujar Demjaha ėshtė mik i Astrit
Haraqisė. As qė ia ka vlejtur tė
merrja pjesė, sepse qė nė fillim
ėshtė ditur fituesi. Ka pasur pak
tė interesuar, e unė pėr vete nuk
kam marrė pjesė sepse paraprakisht
e kam ditur se do tė fitojė dikush
tjetėr. Kjo, duke u bazuar nė
praktikėn e mėhershme me konkurset
e kėsaj ministrie”, theksoi
Hysaj.
Ai shtoi edhe atė se nė konkurset
e shpallura nga Ministria e Kulturės
kryesisht bėhet vetėm rotacion
i kuadrit.
Pėrndryshe, Violeta Rizvanolli
Nushi, udhėheqėse e Komisionit
pėr Vlerėsimin e Projektit tė Muzeut
Bashkėkohor, thekson se nuk
ka pasur ndonjė parregullsi dhe
as pakėnaqėsi nga ana e konkurruesve.
“Nuk ka pasur pakėnaqėsi, pėrkundėr
asaj qė ne nga komisioni
kemi shfaqur njė pakėnaqėsi nė
Zyrėn e Prokurimit, sepse 10 pėrqind
e vlerėsimit shkonte nė vlerėsimin
e formėsimit arkitektonik,
pėrderisa 40 pėrqind ka
shkuar nė vlerėsimin teknik dhe
nė ēmim. Ai raport na ėshtė dukur
jo i qėndrueshėm, sepse po
humbet karakteri i konkursit dhe
ai po kalon nė tender”, sqaroi
Nushi, e cila ishte pjesė e komisionit
nė cilėsinė e profesorit asistent
pranė Fakultetit tė Arkitekturės
dhe Ndėrtimtarisė nė UP.
E kriteret e vlerėsimit, qė janė
parashtruar nga Zyra e Prokurimit
nė MKRSĒJ, kanė qenė:
Ēmimi - 40 pėrqind i vlerėsimit;
Afati kohor - 10 pėrqind; Vlerėsimi
teknik - 40 pėrqind; dhe Formėsimi
arkitektonik - 10 pėrqind.
Puna krijuese, sipas Nushit, nuk
duhet tė pėrcaktohet nė bazė tė
ēmimit ēfarė jepet, por krijimtaria
dhe puna krijuese duhet tė jetė
mė me vlerė. Ajo i tha gazetės se
nė kėtė mėnyrė krijohen konkurse
dhe jo tenderė, tė paktėn kur vjen
ēėshtja e kėtij lloji tė projekteve
madhore.
“Ėshtė joracionale qė nė njė
konkurs tė tillė, siē ėshtė muzeu,
ēmimi i projektit ta pėrcaktojė
fituesin, sepse njė raport i
tillė ėshtė nė kundėrshtim
me krijimtarinė”, theksoi
ajo.
Komisioni pėr Vlerėsim
ka qenė i pėrbėrė nga Violeta
Nushi - udhėheqėse,
Jovan Stefanovski - arkitekt
i pavarur nga Shkupi, Radivoj
Moharic - arkitekt i pavarur
nga Sllovenia, Hamdi
Qorri - arkitekt i pavarur
nga Drenasi, Petrit Spahiu
- inxhinier i ndėrtimtarisė
nga Prizreni, Kamuran Goranci
- piktor dhe Mon
Zhubi- politikolog dhe sekretar
permanent nė
MKRSĒJ. Kėta dy tė fundit
kanė qenė pėrfaqėsues tė
Ministrisė sė Kulturės nė
Komision.
Nushi u shpreh gjithashtu
se, puna e Komisionit
ėshtė bėrė nė bazė tė
detyrės projektuese dhe tė
tė dhėnave qė ka pėrcaktuar
Ministria. Ndėrkaq,
kanė marrė pjesė pesė kompani,
dokumentacioni i tė
cilave, sipas Nushit, ka qenė
i plotė. E pastaj, nė bazė tė
kritereve tė pėrcaktuara nga
Zyra e Prokurimit nė Ministri,
ka filluar puna e vlerėsimit.
Pesė kompanitė pjesėmarrėse
ishin Ferizi+Ferizi
Architects - nė bashkėpunim
me Smart Project, pastaj
Ars Design, A Design, 100
% Design, dhe ProArt.
Kompania fituese u
zgjodh A Design, e cila, sipas
udhėheqėses sė Komisionit,
i ka plotėsuar tė gjitha
kriteret e parashtruara.
“Nevoja pėr ekzistimin e
njė Muzeu Bashkėkohor
ėshtė nevojė e kamotshme”,
tha Nushi, megjithėse duke
e mohuar dyshimin se
Demjaha ka qenė iniciues
i projektit. Ajo gjithashtu
pohoi se nuk ka pasur
ndonjė ndėrhyrje nga jashtė
gjatė pėrzgjedhjes sė fituesit.
Ndėrkohė, me gjithė tentimet
e shumta tė gazetės
pėr ta kontaktuar fituesin e
konkursit, arkitektin Bujar
Demjaha, gjegjėsisht pronarin
e kompanisė fituese
A Design, ishte i pamundur
kontakti me tė.
I havent managed to get any pictures of the winning project yet
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2007, 01:05 AM   #140
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

However for the second place in the competition for the museum of contemporary art went to FERIZI + FERIZI, and i managed at least to get renders from their proposal (although this one didnt win):

Quote:
cooperation: Smart Project
investor: Cultur M.
type: Museum
area: 6000 m2
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lagjja "Lakrishte" | "Lakrishte" Skyscraper Discrict SkaNdErBeG Prishtina 1568 Yesterday 07:25 PM
[Košice] Projects and Construction Updates III zepp Košice 1005 May 23rd, 2008 10:07 PM
[Košice] Projects and Construction Updates II zepp Košice 1020 March 30th, 2008 11:57 PM
[Košice] Projects and Construction Updates I Timoth12 Košice 1004 February 5th, 2008 01:51 PM
PRISHTINA | Projects & Construction 7t DN Archives 3 December 25th, 2007 07:19 PM


All times are GMT +2. The time now is 08:22 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us