Lagjja "Lakrishte" | "Lakrishte" Skyscraper Discrict - Page 79 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old August 23rd, 2019, 01:06 AM   #1561
Piacensa
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 264
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Hey, e dina i kemi pa?

Hey, ka kohe qe i ka postue llapi ketu.

Hey, e vertet se primegroup po del te jen kompania me serioze ne kosove gjdo kunde ku kan ndertue kan ndertue me kualitet te larte. Shpejt dhe sipas projektit.
i dont see complete posts?
what do you want to achieve with your answer?!
people are happy. you are looking for the negative.
everything will be fine. dont worry
__________________

natedhedite liked this post
Piacensa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 25th, 2019, 10:42 AM   #1562
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,548
Likes (Received): 11348

__________________

marcrks liked this post
Llapi 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 26th, 2019, 09:37 PM   #1563
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,548
Likes (Received): 11348

"Icon Tower", fotot jane te vjetra rreth nje muaj, tani punimet kane ecur edhe me shume , ka filluar fasadimi edhe i pjeses tjeter te kompleksit.__________________

natedhedite, Diarks, marcrks liked this post
Llapi 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old September 1st, 2019, 04:21 PM   #1564
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,548
Likes (Received): 11348

__________________

marcrks liked this post
Llapi 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 1st, 2019, 04:44 PM   #1565
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,503
Likes (Received): 6968

Jo ne proporcion me objektet tjera, gati se ne rruge, formen krejtesisht te thjeshte dhe pa kurrfare vije interesante.

Me fjale tjera, nje kaklec i madh.
__________________

01PRC038 liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2019, 03:50 PM   #1566
01PRC038
Registered User
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 127
Likes (Received): 86

Kom pase shum shpresa qe bile ne Lakrishte do te dertohen do ndertesa mbeselenese, te bukura e cilesore qe me vertete do ti krijonte Prishtines nje Skyline �� the city �� centre te mire, por faktikisht e mu detta ka dale dhe jom teper I zhgenjyer dhe krejt ky vend eshte be kaos e mut me lloj lloj ndertesa medioker me gjatesi e estetike qesharake!!!
__________________

Dr_DRE liked this post
01PRC038 no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 07:07 PM   #1567
Diarks
Registered User
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 1,977
Likes (Received): 544

__________________

marcrks liked this post
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2019, 02:56 PM   #1568
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,548
Likes (Received): 11348

Punimet ne Iconic Tower:

Ne kete kompleks punimet po ecin me ritme te kenaqshme, fasada e objektit te pare ka perfundu ne teresi, kurse ne objektin e dyte jane duke vazhduar punimet me ritme te kenaqshme! Besoj qe deri ne fund te vitit perfundon si pamje e jashtme.

__________________

JMBasquiat, At0M liked this post
Llapi 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 20th, 2019, 07:25 PM   #1569
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,548
Likes (Received): 11348

Nje permbledhje e punimeve dhe gjendjes momentale ne komplekset e Lakrishtes:

-ENK Complex, punimet po ecin me ritme te knaqshme, te pakten krahasuar me vitet paraprake. Ka perfunduar dhe eshte peruruar pjesa e Raiffeisenit dhe eshte duke perfunduar si ndertim i vrazhde edhe pjesa e mbetur e qendres tregtare. Besoj se deri ne fund te vitit do perfundoj hapsira e parapare per qender tregtare dhe per vitin tjeter mbeten "vetem" edhe dy kullat e larta(5 kate te se cilave kane perfunduar).
Punet me masive po perfundojne me qendren tregtare, kurse kullat ndonese jane te larta nuk kane shume hapsire te madhe ndaj mund te ecin me shpejt.

-AXIS Complex, si pamje e jashtme ka perfunduar dhe ka dale shume bukur, i ka jep nje pamje te kendshme zones. Sa i perket hapsirave te mbrendshme, nje pjese e madhe eshte rregulluar dhe tani eshte e shfrytezueshme(NLB, BPB, IS Bank, Europrinty, VFS, KFC, Ministria...) por ka ende edhe shume hapsira qe nuk eshte rregulluar dhe ku po punohet ende vazhdimisht. Perndryshe ky kompleks ka hapsira masive mbrenda. Eshte rregulluar edhe hapsira e oborrit te kompleksit.
C4,C3 dhe C2 kane perfunduar ne teresi, ne kete te fundit kane mbetur edhe dis punime te vogla ne oborr. I tere kompleksi i AXIS-it se bashku me C4,C3 dhe C2 i ka jep nje pamje shume te mire Lakrishtes. Keq ne ate pjese ka mbetur vetem ajo zona poshte tyre(autolarjet). S'do hahej prej s'embelti po te behej park aty, por duke e ditur se kjo s'do te ndodhe, te pakten shpresoj te ndertohet edhe ndonje kompleks i ngjashem me C4,C3 dhe C2, sepse ashtu siq eshte vertete ia humb hijeshin krejt asaj hapsire.

-Dukagjini Residence, punimet po vazhdojne edhe ketu me ritme te kenaqshme, pjesa banimore ka perfunduar si ndertim i vrazhde, tani ka filluar fasdimi, ka perfundaur kati i dyte(nga tre sa ka) ne qendren tregtare si dhe po punohet ne katin e 18 te kulles. Punimet njeherit po vazhdojne edhe ne hapsirat e mbrendsheme te kompleksit dhe ne katet nentokesore. Si ndertim i vrazhde besoj se mund te perfundoj nga mesi i vitit te ardhshem por nese i jepin vetem edhe pak me shume zor mund te perfundoj edhe i teri si kompleks vitin e ardhshem. Rrenimi i objekteve te doganes prapa i kane dhene kogja fryme kompleksit, vetem shpresoj qe te gjelberohen e te rregullohen e te mos mbeten ashtu si jane!

-Nartel, punimet ne pjesen e larte te objektit te pare kane perfunduar, tani ka mbetur vetem edhe pjesa e qendres tregtare, ne te cilen po vazhdojne punimet e fasadimit dhe nje pjese e objektit te dyte. Xhamat ne qendren tregtare kane perfunduar dhe ka mbetur vetem edhe fasadimi i mureve. Kompleksi duhet te perfundoje ne gjashtemujorin e pare te vitit te ardhshem.

-Artingu, punimet kane ecur me ritme shume te kadalshme. Fasadimi i objektit veq thuajse ka perfunduar, eshte duke u punuar edhe ne pjesen anash kah "Iconic Tower", kurse ne anen tjeter do ta kete kapur "KW tower, ndaj s'di a do kete fasde andej?! Punime ka pasur edhe mbrenda. Nje pjese e madhe e objektit veq eshte rezervu per hotel, ndaj kam mendu qe ka me shku ma shpejt por besoj qe ka ndiku edhe ndryshimi i interiorit te objektit. Gjithsesi nese nuk ka ndonje ndalese te paparashikueshme besoj qe edhe kjo do perfundoj vitin e ardhshem.

-Donika II, ka pase punime konstante, ndonese kane perparuar ngadal, gjithsesi s'jane ndalur. Objekti idyte ka perfunduar ne teresi dhe 95% ne perputhje me projektin fillestar, po punohet me ritme te knaqshme edhe ne objektin e 3-te dhe ne gjysmen e mbetur te objektit te pare. Kompleksi ka filluar deri diku ta marre me ne fund formen si ne projekt, me disa ndryshime te vogla. Deri me tani ndryshimi me i madhe mbetet ulja per 5 kate e gjysmes se objektit te pare(qe u ndertua ne fillim), kurse pjesa tjeter deri tani duket ne perputhje me projektin. Pjesa e vetme ku njehere per njehere s'po punohet ne kete kompleks eshte ajo hapsira me xhama qe lidhe objektet 1 dhe 2 dhe qe kalon mbi ure. Duke dyshuar ne kapacitetet e tyre per ta ndertuar ate mendoj qe ajo pjese nuk do realizohet, megjithate ta shikojme...Ne vitin e ardhshem prej me perparu kogja shume kompleksi por jam skeptik qe do perfundoje i teri, qofte edhe si ndertim i vrazhde(edhepse s'ka mbetur edhe shume)!

-Iconic Tower, deri tani ka dale projekti me i lezetshem ne lakrishte, pjesa afariste e kompleksit ka perfundu si pamje e jashtme dhe po punohet ne hapsirat e mbrendshme, kurse pjesa banimore eshte ne fasadim e siper. Besoj se me keto ritme vitin tjeter perfundon i tere kompleksi. Po kombinohet shume mire me Artingun.

-Royal City Center, kompleksi si ndertim i vrazhde ka perfunduar(kane mbetur vetem edhe disa konstrukte metalike ne katin e fundit), por punimet kane ecur shume ngadal, kane pasur problem me lejen ndertimore. Nese i tejkalojne problemet me dokumenta, besoj qe vitin tjeter do ta ofrojne shume perfundimin e kompleksit, por veshtire te perurojne.

-Hysi TT, ZzzzZz...

-Tregtia Tower, kete vit s'kane levizur hiq, objektet banimore kane perfundu ne fillim te vitit dhe me s'kane vazhduar. Nuk e di si ka mbet puna e kulles. E di qe ne fillim kane pase disa probleme me leje ndertimore ne lidhe me lartesine e objektit, me pas nuk di cfare ka ndodhur?! Shpresoj te nis sa me shpejt. Ndoshta eshte edhe fakti qe Tregtia eshte koncentru ne kompleksin "Kodrina" dhe pjeset tjera dhe ketu e ka lene pas dore...

-KW Tower, punimet ne kete kompleks te madhe kane filluar, eshte hapur gropa per katet nentokesore por me pase qe nje kohe nuk kame pare punime aty?!!!

-Prime Residence II dhe III. ne te dy komplekset kane filluar punimet, eshte pastruar terreni nga objektet e vjetra qe kane qene dhe po punohet me ritme te shpejta ne hapjen e kateve nentokesore.

-Marigona Tower, edhe ketu kane filluar punimet dhe po punohet ne hapjen e themeleve te kulles.
__________________

Bohem liked this post

Last edited by Llapi 1; October 20th, 2019 at 08:11 PM.
Llapi 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
highrise, prishtina, projects, skyscraper

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Projekte nga Prishtina | Prishtina Construction Projects liburni Prishtina 17648 October 20th, 2019 11:45 PM
Dukagjini Residence | 100 m | 24 fl/kate | U/C (nė ndėrtim) SkaNdErBeG Prishtina 691 October 20th, 2019 03:35 PM
Croatian "Konstruktor" to build 165 m skyscraper in Prishtina, Kosovo SkaNdErBeG Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj 377 December 20th, 2016 12:41 AM
PRISHTINA | Projects & Construction 7t DN Archives 3 December 25th, 2007 07:19 PM
UPDATES del Art District de Faena! mzn Ciudades argentinas 12 September 26th, 2005 07:25 PM


All times are GMT +2. The time now is 08:04 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us