[Slovakia] Prehistory, Protohistory, Middle Ages (Archaeology, Architecture, History) - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 16th, 2010, 07:48 PM   #101
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6670

nebol Svorad pustovníkom kdesi pri Hlohovci?

EDIT: tak malá chybička: http://sk.wikipedia.org/wiki/Benedikt_pustovn%C3%ADk

YIM.BA.

Last edited by Amrafel; April 17th, 2010 at 12:30 PM.
Amrafel está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 17th, 2010, 12:39 AM   #102
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 233

Good one. http://sk.wikipedia.org/wiki/Svätý_Svorad
Old June 13th, 2010, 12:58 AM   #103
NeMiroff
Registered User

NeMiroff's Avatar

Likes (Received): 260

Toto je vraj priblizny muzsky a zensky prototyp toho ako by mal vyzerat etnicky cisty Slovan a kedze su uz taketo "druhy" zrejme ojedinele je to skor ako vyzerali nasi predkovia ked este neboli poznaceny inymi vplyvmi
Podla mna taketo typy ludi na Slovensku este stale neni tazke najst, ale skor v Rusku a Polsku

image hosted on flickr
Advertisement

Old July 23rd, 2010, 09:35 PM   #104
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Likes (Received): 11

Tak som zas tu po dlhom čase

Gerolzhofen, 2. pol. 1. stor. pred Kr. Nemecko (germansky dom s hospodarskymi stavbami)

Bratislava - Dúbravka, rekonštrukcia germánskej polozemnice z 1. storočia

Iža pri Komárne, baraky drevozemnej fázy tábora (markomanské vojny, 166-180 po Kr.)

Bratislava - Dúbravka, rekonštrukcia rímskych "kúpeľov" zo začiatku 3. stor.

Bratislava - Dúbravka, rímska "halová" kolová stavba, z rovnakého obdobia ako "kúpeľ"

Germánska svätyňa z Libenic (Česko), obdobie sťahovania národov

Březno (CZE) - včasnoslovanská osada (6. stor.)
Aurelius no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2010, 12:22 PM   #105
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Môžem sa ináč archeológov tuto na fóre spýtať, v ktorých miestach približne tiekol Dunaj v období Rímskej ríše?

YIM.BA.
Old July 26th, 2010, 09:03 PM   #106
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
Môžem sa ináč archeológov tuto na fóre spýtať, v ktorých miestach približne tiekol Dunaj v období Rímskej ríše?
Hlavný tok Dunaja viedol pravdepodobne v okolí pevností, takže sa to dá jednoducho vyčítať, Malý Žitný ostrov bol jeden veľký močiar, takže tam ich nestavali, to by bol problém ani Germáni sa tam moc nehrnuli ale mohol viesť aj nad ním, približne v polohe v ktorej tečie dnes, a pevnosti nižšie postavili preto, lebo tam bol vyššie spomínaný močiar
Old July 26th, 2010, 11:40 PM   #107
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Niekde som počul, že hlavný tok kedysi tiekol približne v miestach dnešného Malého Dunaja...ale zas ten tok menil svoj smer dosť často, taká Bratislava je toho živým dôkazom

mám totiž vedomosť, že pri výstavbe Gabčíkova sa našli úplne kompletné legionárske uniformy, no robotníci nevedeli, čo s tým majú robiť, tak to buď zakopali alebo si odniesli domov (!). Možno sa tam kdesi nachádza aj nejaký rímsky tábor alebo obydlie, ktoré je nenávratne stratené...

YIM.BA.
Old July 27th, 2010, 01:24 PM   #108
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Quote:
Niekde som počul, že hlavný tok kedysi tiekol približne v miestach dnešného Malého Dunaja...ale zas ten tok menil svoj smer dosť často, taká Bratislava je toho živým dôkazom

mám totiž vedomosť, že pri výstavbe Gabčíkova sa našli úplne kompletné legionárske uniformy, no robotníci nevedeli, čo s tým majú robiť, tak to buď zakopali alebo si odniesli domov (!). Možno sa tam kdesi nachádza aj nejaký rímsky tábor alebo obydlie, ktoré je nenávratne stratené...
hmmm no sú isté teórie, ale je to dosť nepravdepodobné, ono v tých dobách bol Dunaj omnoho širší, kamarát sa venuje osídleniu Žitného ostrova v praveku aj v protohistorickom období a vychádza mu, že dnešné koryto sa nemenilo, totiž ak bola niekde hranica medzi kultúrami, vplyvmi, osídlení, tak to bolo dnešné koryto a nie Malý Dunaj...
čo sa týka kopania Gabčíkova, hmmm, nie, tam boli aj archeológovia, našli sa sem tam nejaké nálezy ale uniformy určite nie, a rímsky tábor sa tam nenachádzal určite ani nebol vôbec dôvod ho tam stavať, totiž všade sa tam nachádzali močiare, v blízkosti bola Gerulata, Ad Flexum, Quadrata, Arrabona, Ad Statuas, všetko Auxiliárne tábory a viac nebolo treba
Old July 27th, 2010, 01:44 PM   #109
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

ver mi, tie uniformy sa tam naozaj našli

YIM.BA.
Old July 27th, 2010, 06:06 PM   #110
fresco
Registered User

Likes (Received): 387

ja som zas pocul ze tam nasli ufo - ver mi
fresco no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2010, 11:11 PM   #111
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

ak nemáš k veci čo povedať, tak sa do diskusie nezapájaj. Môj zdroj je viac ako hodnoverný

YIM.BA.
Old July 28th, 2010, 11:42 AM   #112
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
ak nemáš k veci čo povedať, tak sa do diskusie nezapájaj. Môj zdroj je viac ako hodnoverný
Tak nám o tom prezraď viac nech nemusíme špekulovať.
eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2010, 07:39 PM   #113
fresco
Registered User

Likes (Received): 387

Quote:
prepac ale
fresco no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2010, 10:42 PM   #114
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Quote:
ver mi, tie uniformy sa tam naozaj našli
ak sa tam nieco naslo, tak urcite nie moc hodnotné a urcite nie z doby rímskej, mozno to boli uniformi z 20. storočia
Old August 4th, 2010, 10:43 PM   #115
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

http://www.sme.sk/c/5492168/svatoplu...onstracie.html tak sa nam to zamotava heh
Old August 18th, 2010, 02:38 PM   #116
pepohla
Registered User

Likes (Received): 0

vie niekto nieco o fossa giganteum teda vale obrov? najlepsie nejaky clovek z fachu :-)
pepohla no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 04:48 PM   #117
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Quote:
Originally Posted by pepohla View Post
vie niekto nieco o fossa giganteum teda vale obrov? najlepsie nejaky clovek z fachu :-)
myslíš spečené valy? no tie majú pravdepodobne súvis s tzv. sarmatskými valmi v Maďarsku, vybudované boli niekedy v 4. storočí, začiatky možno už v druhom storočí ale to je nepravdepodobné, buď ide o obdobie konštantinovské, cize 1. tretina 4. stor., alebo z obdobia valentiniana keď dochádzalo k poslednému opevňovaniu hraníc v období rokov 364-375 (to ako skončil vieme všetci)... slúžili ako obrana pre Sarmatov pred rôznymi kmeňmi z východu (napr. Góti), cize majú cez 1600 rokov postavený bol z hliny, dreva a prútia, to že je prepálený znamená, že sa tam musel viesť boj a niekto ho podpálil aby mohol ísť ďalej stačí?
a ešte prečo by Rimania pomáhali stavať val Sarmatom? hmmm, no z dôvodu, že Sarmati aj keď boli nepriatelia, tak boli medzi Dunajom a Tiszou nárazníkovou zónou, čiže kým bojovali oni, Rímska hranica bola chránená
Old August 20th, 2010, 04:50 PM   #118
Aurelius
Registered User

Aurelius's Avatar

Molpír (brána) - hradisko z doby halštatskej, na prvej strane threadu je celé hradisko, pripomínam, že išlo o kalenderberskú kultúru z východohalštatského kultúrneho okruhu (750-550 pred Kr.)

Rez opevnením hradiska Molpír
Old August 21st, 2010, 01:17 PM   #119
pepohla
Registered User

Likes (Received): 0

aurelius, dakujem. zase nieco nove. bol som tam sam pozriet, na mieste nedaleko pecenic, vyzera to fajn a ked si clovek predstavi aky dlhy bol ten val, tak to znie az neskutocne. a pretoze na nete sa daju o nom najst rozne baje tak som chcel, aby niekto z fachu napisal odborny koment k tomu.
pepohla no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2010, 08:21 PM   #120
NeMiroff
Registered User

NeMiroff's Avatar

Likes (Received): 260

Inak prečo v historických dokumentoch nie je písané aké slovanské kmene osídlili územie dnešného Slovenska a Madarska?
Totiž, skoro pri každom slovanskom národe je jasné, aké kmene boli jeho predkovia. Napríklad dnešné Chorvátsko osídlili rôzne staré slovanské kmene a neskôr sa z nich vyvinul moderný chorvátsky národ. Dokonca sa vie v akých miestach sídlili a kto boli ich kniežatá (Banjani, Bašča, Neretvani, Draganici).
Dokonca v Ciernej Hore sa vie, kto z akého starého rodu pochádza! Paštroviči napríklad žili v stredoveku v horách nad prímorským mestom Budva, no prisťahovali sa tam z územia Srbska.
V Polsku to zas boli Slezania, Polania, Pomorania, Mazurci a zjednocovateľ Mieško.
V Cechach a na Morave zasa Zličania, Hanáci, Doudlebovia.
Ukrajinci sú zas potomkovia starých Drevľanov, Poľanov, Uličov..
Ale o oblasti dnešného Slovenska je úplne ticho. Prečo je v ostatných krajinách o miestnych Slovanoch toľko informácií a o našich za hrsť zmienky..?! Dokonca ani z obdobia vrcholného stredoveku nič..žiadne konkrétne informácie o etnogenéze miestnych Slovanov, o vývine jazyka, žiadny vodca, žiadny významný rod..nechápem ?!
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules