[S61] Ostrów Maz. - Łomża (bez obwodnicy) - Budzisko (LT) - Page 11 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 4th, 2010, 08:56 PM   #201
mattin
Registered User

Likes (Received): 36

Tak sobie przeglądam te mapki z linka w poście "mako22". Nie wiem, może jestem ślepy i zupełnie nie znam tych terenów, ale czy to na dole to półwęzeł na połączeniu DK16 i S61, bo nawet jak bardzo mocno się przypatrzę to nie widzę połowy relacji. Czyli mieszkańcy Ełku jadąc do Warszawy będą musieli tłuc się kilkanaście kilometrów zwykłymi drogami, żeby dojechać do węzła w rejonie miejscowości Zdunki. Podobnie Warszawiacy jadący na wakacje zamiast wygodnie wjechać na dwujezdniową 16 będą musieli tłuc się przez Ełk. Czy tak ma wyglądać połączenie dwóch dróg ekspresowych (DK16 na 80% będzie kiedyś S). Projektantom tego odcinka gratuluję wyobraźni, nie mówię już o węźle typu T jak na połączeniu S3 i A6, ale zwykłą trąbkę i to dużo tańszą od tego co jest tu chyba można było zrobić. Ciekawe na ilu jeszcze przyszłych połączeniach esek ktoś funduje nam podobne żarty.
mattin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 4th, 2010, 09:43 PM   #202
TomekB
Registered User

Likes (Received): 408

Na tych mapkach nie ma nic o S61. To są DK16 i DK65.
TomekB no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2010, 09:44 PM   #203
wikipedian
user

wikipedian's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by michael_siberia View Post
(...)
wikipedian, mógłbyś podrzucić mi tą mapkę, lecz większą? Wtedy będę mógł w weekend namalować to dokładniej. Przy okazji - zyskam kilka dni na znalezienie jakiegoś fajnego programu do rysowania
No problem Mapki znalazłem kiedyś na stronach poświęconych tej tematyce i wykorzystałem je w wersji "obciętej" :> Linków nie mam, ale wrzuciłem na serwer i wysłałem Tobie PW.
wikipedian no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 4th, 2010, 10:09 PM   #204
s1ood3mk4
Registered User

s1ood3mk4's Avatar

może ktoś zrobić taką dokładniejszą mapkę dotyczącą części obwodnicy Augustowa. Konkretnie Raczek i węzła "Szkocja"??
Old January 4th, 2010, 10:11 PM   #205
wikipedian
user

wikipedian's Avatar

Quote:
Originally Posted by mattin View Post
Tak sobie przeglądam te mapki z linka w poście "mako22". (...)
Rzeczywiście ktoś nie pomyślał. Brak połączenia w przeciwną stronę DK16 to poważny mankament. Jeśli jesteś z regionu, to warto jutro zgłosić się na konsultacje lub zorganizować tutaj ochotnika, który by tam poszedł.
http://www.dk16-elk-augustow.pl/Schedule.aspx
Old January 4th, 2010, 10:28 PM   #206
mjas
Registered User

Likes (Received): 321

Quote:
Originally Posted by s1ood3mk4 View Post
może ktoś zrobić taką dokładniejszą mapkę dotyczącą części obwodnicy Augustowa. Konkretnie Raczek i węzła "Szkocja"??
Mapy (z raportu środowiskowego) były już wcześniej publikowane w tym wątku. Poza tym są na stronach GDDKiA i SISKOM-u.
mjas no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2010, 07:29 PM   #207
Robert_C
Registered User

Robert_C's Avatar

Likes (Received): 8585

Quote:
Originally Posted by s1ood3mk4 View Post
https://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=2560

Więcej map tu:http://siskom.waw.pl/s8-obwodnica-Augustowa.htm
Robert_C no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2010, 08:13 PM   #208
s1ood3mk4
Registered User

s1ood3mk4's Avatar

Dzięki
Pewnie jeszcze trochę będzie trzeba poczekać na dokładne mapy z opisem i numerem działek gdzie i co będzie przebiegało..
Old January 5th, 2010, 08:44 PM   #209
cheslaw
...

Likes (Received): 3644

Wracając do węzła DK16 i DK65 o ile dodanie relacji niebieskiej jest dość problematyczne i wymagałoby sporej zmiany w projekcie, to dodanie relacji czerwonych jest zmianą kosmetyczną. Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie odpowiednio wcześnie.

Last edited by cheslaw; January 5th, 2010 at 08:50 PM.
cheslaw no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2010, 08:24 PM   #210
wikipedian
user

wikipedian's Avatar

Quote:
Originally Posted by cheslaw View Post
Wracając do węzła DK16 i DK65 o ile dodanie relacji niebieskiej jest dość problematyczne i wymagałoby sporej zmiany w projekcie, to dodanie relacji czerwonych jest zmianą kosmetyczną. Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie odpowiednio wcześnie.
Dodanie niebieskiego odcinka to poważna sprawa.

Chociaż tak sobie pomyślałem, że przecież w GDDKiA Olsztyn pracują normalni ludzie i chyba wiedzieli co robią z tym węzłem. Jeśli badania ruchu i prognozy nie wykazywały znacznego natężenia ruchu na tych kierunkach, to może rzeczywiście te zjazdy nie są potrzebne
Old January 6th, 2010, 08:31 PM   #211
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Budowa dróg: województwu co wojewódzkie

Dlaczego rząd zamierza budować drogi krajowe ze środków na rozwój regionów? - pyta podlaski urząd marszałkowski. Chce, żeby za pieniądze zarezerwowane w Programie dla Polski Wschodniej na budowę trzech obwodnic na drodze krajowej nr 61, przebudować kilkadziesiąt kilometrów dróg wojewódzkich.

Przez Stawiski, Szczuczyn i Bargłów Kościelny, trzy miejscowości leżące między Augustowem a Łomżą, codziennie przejeżdża kilka tysięcy tirów. Tędy przebiega najkrótszy szlak łączący Warszawę z krajami bałtyckimi. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad właśnie składa wnioski o decyzje środowiskowe dla obwodnic tych miejscowości. Według planów drogowców, budowy powinny się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć za trzy lata. W sumie chodzi o 20 kilometrów nowych dróg, finansowanych z Programu dla Polski Wschodniej.

Tyle że to drogi krajowe.

- Ich budowę powinno się finansować z budżetu państwa albo programów sektorowych. Program dla Polski Wschodniej przeznaczony był przecież z założenia na przedsięwzięcia lokalne - uważa Wiesław Kamieński, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

Wskazuje na jeszcze jedną okoliczność - październikowe rozporządzenie rządu obwodnice Stawisk i Szczuczyna uczyniło częścią Via Baltiki, transeuropejskiego korytarza transportowego. Drogowcy muszą je więc przeprojektować z dróg jednojezdniowych na dwujezdniowe. To zdaniem pracowników urzędu marszałkowskiego stawia pod znakiem zapytania dotychczasowy harmonogram robót i możliwość oddania inwestycji do użytku przed rokiem 2015. A gdyby drogowcy nie zmieścili się w tym terminie, zarezerwowane pieniądze przepadną.

Dlatego wojewódzki samorząd poprosił nadzorujące Program dla Polski Wschodniej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego o zmiany na liście projektów kluczowych. Chce, żeby obwodnice na krajowej "61" przenieść na pozycje rezerwowe, a zarezerwowane na nie 90 mln zł przeznaczyć na przebudowę dwóch dróg wojewódzkich: z Suwałk do Bakałarzewa i od Nowogrodu do granicy województwa.

Zwłaszcza ta druga, będąca częścią najkrótszego szlaku z Podlaskiego do Gdańska, jest w wyjątkowo opłakanym stanie. Na przebudowę obu potrzeba około 120 mln zł. Prace można rozpocząć niemalże w każdej chwili, województwo bowiem ma gotową dokumentację.

- A to dlatego, że te dwie drogi też są na liście Programu dla Polski Wschodniej. Tyle że na pozycjach rezerwowych. Chcemy rozpocząć dyskusję w sprawie zamienienia ich pozycji z obwodnicami - tłumaczy Kamieński.

Na razie do urzędu marszałkowskiego nie wpłynęła odpowiedź z resortu. Odpowiedzieli natomiast drogowcy.

- Zapewniamy, że konieczność przeprojektowania obwodnic nie wpłynie na termin ich realizacji. Przy skali całego przedsięwzięcia to kwestia kosmetyczna - informuje Rafał Malinowski, rzecznik podlaskiego oddziału dyrekcji dróg krajowych.

Nie ukrywa, że jeśli nie z Programu dla Polski Wschodniej, to nie wie, skąd miałyby pochodzić środki na ich budowę. Przynajmniej w tej perspektywie budżetowej, czyli do roku 2013.

Propozycją urzędu marszałkowskiego zaniepokojone są też władze miejscowości przy drodze 61.

- Nikt nas nie pytał o zdanie w sprawie tej zmiany. Oczekiwania mieszkańców się nie zmieniły - chcą uporządkowania kwestii tranzytu jadącego przez nasze miasta. Tu nie chodzi tylko o tiry z krajów bałtyckich. Przez Stawiski i Szczuczyn jeżdżą też dziesiątki tirów do fabryki sklejek w Grajewie i Mlekpolu. Będziemy walczyć o nasze obwodnice - zapowiada burmistrz Szczuczyna Waldemar Szczęsny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok...jewodzkie.html
olvin no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2010, 08:40 PM   #212
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 33199

Ten post rezerwuję na proponowane na forum warianty przebiegu południowego początku S61, w tym i lokalizacji węzła z S8 (wraz z pogrupowaniem na autorów). Wstawię link do tego postu do sygnatury, aby było go łatwiej znaleźć. Nie będę wstawiał tych informacji do pierwszego postu, gdyż zamierzam w nim umieszczać jedynie dokumenty wytworzone przez organy administracji lub na ich zlecenie. Mapki podkładowe:

http://www.sendspace.com/file/dxvy70 (mniejsza, bezpośrednia okolica obecnego węzła Łomża z DW677 [627?])
http://www.sendspace.com/file/p6un6c (większa, szersza perspektywa okolic Ostrowi Mazowieckiej)

I program, który podesłał mi wikipedian - Paint.NET (do pobrania z tej strony: http://www.getpaint.net/ )

Warianty przebiegu będą ukazywane chronologicznie, według autorów (im który szybciej stworzył pierwszy swój wariant, tym on jest wyżej).

wikipedian:

Na początek trzy warianty:

Omówienie:
Przedstawiam aż trzy warianty, gdyż wszystko jest zależne od wyboru wariantu przy rozbudowie DK8 Wyszków-gr.woj. do standardów drogi S.

Mój wariant 1. Węzeł "Łomża" powstaje przed Starym Lubiejewem ze względu na wybranie wariantu "alternatywnego" na budowę wspomnianego odcinka S8.
Krótkie uzasadnienie: lokalizacja węzła oczywista wynikająca z przecięcia DW677 z planowanym przebiegiem S8.

Mój wariant 2. Węzeł "Łomża" powstaje na miejscu obecnego węzła "Brok" a S61 przebiega na terenie miasta Ostrów Maz. w jego najsłabiej zaludnionej części (większość trasy przebiega przez pola). Przewidywane kilka wyburzeń.

Mój wariant 3. Węzeł "Łomża" powstaje ok. kilometra za obecnym węzłem "Łomża" (patrząc w kierunku Białegostoku). Trasa przebiega w całości przez obszary niezaludnione i omija Stare Lubiejewo.

W mojej ocenie najkorzystniejszy jest wariant 3. Brak wyburzeń, brak konieczności budowy wiaduktów kolejowych, co najwyżej kilka przejść gospodarczych i dla zwierzątek, oraz ekrany akustyczne na wysokości Starego Lubiejewa.

Last edited by michael_siberia; January 7th, 2010 at 08:49 PM.
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2010, 10:22 PM   #213
b0dek
BANNED

Likes (Received): 114

Quote:
Originally Posted by olvin View Post
Budowa dróg: województwu co wojewódzkie

Dlaczego rząd zamierza budować drogi krajowe ze środków na rozwój regionów? - pyta podlaski urząd marszałkowski. Chce, żeby za pieniądze zarezerwowane w Programie dla Polski Wschodniej na budowę trzech obwodnic na drodze krajowej nr 61, przebudować kilkadziesiąt kilometrów dróg wojewódzkich.

Przez Stawiski, Szczuczyn i Bargłów Kościelny, trzy miejscowości leżące między Augustowem a Łomżą, codziennie przejeżdża kilka tysięcy tirów. Tędy przebiega najkrótszy szlak łączący Warszawę z krajami bałtyckimi. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad właśnie składa wnioski o decyzje środowiskowe dla obwodnic tych miejscowości. Według planów drogowców, budowy powinny się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć za trzy lata. W sumie chodzi o 20 kilometrów nowych dróg, finansowanych z Programu dla Polski Wschodniej.

Tyle że to drogi krajowe.

- Ich budowę powinno się finansować z budżetu państwa albo programów sektorowych. Program dla Polski Wschodniej przeznaczony był przecież z założenia na przedsięwzięcia lokalne - uważa Wiesław Kamieński, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

Wskazuje na jeszcze jedną okoliczność - październikowe rozporządzenie rządu obwodnice Stawisk i Szczuczyna uczyniło częścią Via Baltiki, transeuropejskiego korytarza transportowego. Drogowcy muszą je więc przeprojektować z dróg jednojezdniowych na dwujezdniowe. To zdaniem pracowników urzędu marszałkowskiego stawia pod znakiem zapytania dotychczasowy harmonogram robót i możliwość oddania inwestycji do użytku przed rokiem 2015. A gdyby drogowcy nie zmieścili się w tym terminie, zarezerwowane pieniądze przepadną.

Dlatego wojewódzki samorząd poprosił nadzorujące Program dla Polski Wschodniej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego o zmiany na liście projektów kluczowych. Chce, żeby obwodnice na krajowej "61" przenieść na pozycje rezerwowe, a zarezerwowane na nie 90 mln zł przeznaczyć na przebudowę dwóch dróg wojewódzkich: z Suwałk do Bakałarzewa i od Nowogrodu do granicy województwa.

Zwłaszcza ta druga, będąca częścią najkrótszego szlaku z Podlaskiego do Gdańska, jest w wyjątkowo opłakanym stanie. Na przebudowę obu potrzeba około 120 mln zł. Prace można rozpocząć niemalże w każdej chwili, województwo bowiem ma gotową dokumentację.

- A to dlatego, że te dwie drogi też są na liście Programu dla Polski Wschodniej. Tyle że na pozycjach rezerwowych. Chcemy rozpocząć dyskusję w sprawie zamienienia ich pozycji z obwodnicami - tłumaczy Kamieński.

Na razie do urzędu marszałkowskiego nie wpłynęła odpowiedź z resortu. Odpowiedzieli natomiast drogowcy.

- Zapewniamy, że konieczność przeprojektowania obwodnic nie wpłynie na termin ich realizacji. Przy skali całego przedsięwzięcia to kwestia kosmetyczna - informuje Rafał Malinowski, rzecznik podlaskiego oddziału dyrekcji dróg krajowych.

Nie ukrywa, że jeśli nie z Programu dla Polski Wschodniej, to nie wie, skąd miałyby pochodzić środki na ich budowę. Przynajmniej w tej perspektywie budżetowej, czyli do roku 2013.

Propozycją urzędu marszałkowskiego zaniepokojone są też władze miejscowości przy drodze 61.

- Nikt nas nie pytał o zdanie w sprawie tej zmiany. Oczekiwania mieszkańców się nie zmieniły - chcą uporządkowania kwestii tranzytu jadącego przez nasze miasta. Tu nie chodzi tylko o tiry z krajów bałtyckich. Przez Stawiski i Szczuczyn jeżdżą też dziesiątki tirów do fabryki sklejek w Grajewie i Mlekpolu. Będziemy walczyć o nasze obwodnice - zapowiada burmistrz Szczuczyna Waldemar Szczęsny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok...jewodzkie.html
Jestem ciekaw co by mówili Ci panowie z urzędu marszałkowskiego jakby tak pomieszkali choćby 1 dzień w Stawiskach [przy ul. Łomżyńskiej, ul. Plac Wolności i ul. Zjazd] czy w Szczuczynie [przy ul. Łomżyńskiej, ul. Jana Kilińskiego i ul. Szczuki]. Czy dalej by tak twierdzili jak teraz! Znam najlepiej ból tych ludzi, którzy tu mieszkają bo sam mieszkam w jednym z tych miasteczek i wiem, że jeśli nie powstaną tu jak najszybciej obwodnice ludzie wyjdą na drogę i ... będzie replay z Augustowa! Nie chcę być złośliwy ale gdyby tak porównać ruch samochodów na 61-nce a, np. drogą z Nowogrodu do granicy województwa 645-tce to pierwsza z nich przewyższa drugą o 10 razy!!! A może i więcej! No i rzecz jasna po 61-nce mkną TIRy z krajów Nadbałtyckich i Finlandii! A jest ich ogrom.
Sam codziennie doświadczam przykrości jeśli chodzi o ruch na tej drodze. To słychać olbrzymi huk , to cały dom się trzęsie po przejechaniu kolumny TIRów, co rusz jakaś nowa rysa na ścianie, wyjazd z jednej strony miasteczka na drugą nie raz jest niemożliwy. Policji w ogóle nie ma... a jak już stacjonują to raz w miesiącu na krańcach miasteczka wyłapując drobnych pijaczków wracających z zabawy. TIRy tu dosłownie mają tor wyścigowy. Tego nie da się opisać! Dosłownie jak w krajach trzeciego świata...
Najbardziej dziwi, zastanawia mnie to, dlaczego dopiero dzisiaj Zarząd Marszałkowski ocknął się, że ta droga jest drogą krajową a nie wojewódzką!? Was to nie zastanawia? Mnie to czymś tu śmierdzi...
b0dek no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 01:35 AM   #214
john murrow
Dżast juzer

john murrow's Avatar

Likes (Received): 1647

Czym, bo nie czuje?
john murrow no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 01:37 AM   #215
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 33199

Jedną z ostatnich (mam nadzieję, że ostatnią) prób sabotowania budowy drogi przez Łomżę.
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 06:54 AM   #216
Van_Loosen
Happy Scrappy Hero Pup

Van_Loosen's Avatar

Quote:
Ich budowę powinno się finansować z budżetu państwa albo programów sektorowych. Program dla Polski Wschodniej przeznaczony był przecież z założenia na przedsięwzięcia lokalne - uważa Wiesław Kamieński, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.
Dyrektor zapomniał zauważyć, że budowa obwodnicy w takim miasteczku jak najbardziej poprawi warunki bytowania społeczności lokalnej. To, że po obwodnicy pójdzie tranzyt pomoże lokalnej społeczności. Ja tez mam nadzieję, że to ostatnie podrygi klakierów z politycznego nadania.
"Przecinania wstęgi nie było. - To zwyczaj z minionej epoki. Drogi buduje się dla kierowców, a nie oficjeli" - oznajmił Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. gazeta.pl z 19.01.2011
Van_Loosen no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 07:54 PM   #217
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

b0dek - miejscowości o podobnej, nieciekawej sytuacji są dziesiątki. Co powiesz ich mieszkańcom?

michael_siberia - prób sabotowania? Każdy widzi to, co chce. Dla mnie to oczywista oczywistość i liczę na pozytywne rozstrzygnięcie (pieniądze dla regionu, na region).

Van_Loosen - oczywiście, ale kwestia tranzytu to broszka rządu, nie województwa. To jest dla nas problemem, ale skoro w wielu miejscowościach buduje się obwodnice z pieniędzy rządowych czemu my mamy finansować je sobie sami?

Jak dla mnie budowę tych obwodnic można zaczynać choćby jutro, ale na takich samych zasadach jak w reszcie kraju. Ministery hucznie ogłaszali wielki sukces woj. Podlaskiego, które "zyskało ponad 100 km. dróg szybkiego ruchu". Niech teraz sypną na to kasą.
olvin no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 09:05 PM   #218
Krab
Registered User

Likes (Received): 42

Quote:
... przenieść na pozycje rezerwowe, a zarezerwowane na nie 90 mln zł przeznaczyć na przebudowę dwóch dróg wojewódzkich: z Suwałk do Bakałarzewa i od Nowogrodu do granicy województwa.
A tu pewnie projekty mają gotowe
Nowogród -Myszyniec to wąska droga przez lasy, kupa zwierzyny, zakręt na zakręcie. Pole do popisu dla ekologów.

Niedawno wojewoda białostocki coś mruczał o przesunięciach środków na budowę lotniska. Za pól roku się okaże, że jakiegoś papierka na budowę drogi brakuje i kasę trzeba spożytkować. Oczywiście na lotnisko. Na początek 500 milionów.Kto tam będzie latał i ile będzie kosztować eksploatacja nikt nie wie. Niecałe 170 km od Okęcia. Za parę lat 1,5 godziny jazdy drogą ekspresową, godzina szybką koleją.
Krab no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 09:24 PM   #219
TomekB
Registered User

Likes (Received): 408

Z Białegostoku może i tak, ale jest jeszcze "kilka" miasteczek na północy. I jak popatrzysz na mapę lotnisk to zauważysz gdzie teraz jest na mapie europy 400km dziura.
TomekB no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2010, 09:25 PM   #220
mako22
Senior Member

mako22's Avatar

Likes (Received): 204

Quote:
b0dek - miejscowości o podobnej, nieciekawej sytuacji są dziesiątki. Co powiesz ich mieszkańcom?

michael_siberia - prób sabotowania? Każdy widzi to, co chce. Dla mnie to oczywista oczywistość i liczę na pozytywne rozstrzygnięcie (pieniądze dla regionu, na region 1)).

Van_Loosen - oczywiście, ale kwestia tranzytu to broszka rządu, nie województwa. To jest dla nas problemem, ale skoro w wielu miejscowościach buduje się obwodnice z pieniędzy rządowych czemu my mamy finansować je sobie sami?

Jak dla mnie budowę tych obwodnic można zaczynać choćby jutro, ale na takich samych zasadach jak w reszcie kraju. 2) Ministery hucznie ogłaszali wielki sukces woj. Podlaskiego, które "zyskało ponad 100 km. dróg szybkiego ruchu". Niech teraz sypną na to kasą.
1) Oczywiscie Stawiski, Szczuczyn to nie jest region ...

2) Nie tylko na Podlasiu buduje sie drogi (w tym krajowe) z programu Polska Wschodnia wiec nie bardzo czuje problem ...

[Ełk] Stolica Mazur
[Ełk] Inwestycje

How to improve perfection?
How to defeat unbeatable?
mako22 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
łomża, białystok, ełk, mazowieckie, obwodnica, ostrów mazowiecka, podlaskie, s61, suwałki

Thread Tools

Posting Rules