Interiéry, dizajn a dispozície - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 26th, 2009, 10:54 AM   #21
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

gres:
- narocna udrzba:
Čo je to leštený gres a ako ho ošetrovať?
Podlahová dlažba - gres je ešte pred výpalom striekaná roztokom z minerálnych solí, ktoré uzatvárajú mikropóry a zároveň zabraňujú aby sa materiál znečistením poškodil trvalo. Pri úprave povrchu na leštený gres dochádza k poškodeniu tejto ochrannej vrstvy a materiál stráca odolnosť voči znečisteniu povrchu. Pri znečistení dlažby fixkou, ceruzou, kolou, čiernym čajom, kávou, alebo červeným vínom je potrebné povrch okamžite očistiť prostriedkom na to určeným, výsledok však nie je zaručený. Staršie škvrny je obtiažne až nemožné odstrániť. Tekutiny ako sú víno, kola, káva, čierny čaj, ovocné šťavy, môžu pri dlhšom pôsobení povrch trvalo poškodiť. Vhodná prevencia je impregnácia lešteného gresu, ktorá ho chráni pred trvalým poškodením.
apropo, neviem ci je gres identicky s porcelanom:
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/kupelne/567911/
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 26th, 2009, 10:55 AM   #22
zuzana
AA

zuzana's Avatar

tych typov povrchov je vela:
omietka, stierka s vodeodolnym a omyvatelnym povrchom
pohladovy beton, pigmentovany beton
kamene - lomovy kamen, okruhliaky, kamenne dosky, lesteny a bruseny kamen
keramika
gres
email
kov
drevo - exoticke aj domace impregnovane
sklo, sklobeton
kamenina,
koza
perlet
kombinacie tychto materialov

V podstate, zalezi na tom, kolko ste ochotni za material zaplatit, sikovny obkladac by sa mal vysporiadat s cimkolvek
Old October 26th, 2009, 11:17 AM   #23
zaq-
BANNED

Likes (Received): 741

Quote:
Originally Posted by Joey_T View Post
Nemám rád spojenie toalety a kúpeľne, podľa mňa sprchový kút vedľa WC misy vyzerá otrasne, ale ako vidno, v UK je to asi v móde.
V irsku.
Ale aj v UK, je to dane zrejme rozlisnou kulturou.
Je ale treba vediet, ze u nich je zvykom mat vyssi pocet kupeliek, nie len jednu a taktiez zvyknu mat osobitne jeden zachod.

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
ma to vplyv na usporiadanie, umiestnenie, farebnost obkladu, takisto velkost kupelne ma vplyv na volbu velkosti obkladu, a ako sam vravis, nemusi byt cela kupelna oblozena, staci za konkretnymi zariadovacimi predmetmi, takze ano, zariadovacie predmety ovplyvnuju obklady. Akokolvek zacinas tuto temu od konca, aj ked velmi kvalitne. mimochodom, ja pri navrhu kupelne robim aj kladacsky vykres, pri mojej vlastnej mi ho stratili a obkladac robil na zaklade vizualizacii a "logickych rieseni" vdaka comu sa robila kupelna na 4 razy. Obkladacstvo je len jedna z x profesii, ktore sa podielaju na tom, aku kvalitu a komfort byvania klient ziska.
akurat by som to premenovala na thread Obklady, ich typy a vyuzitie
Pozri sa, tisic ludi, tisic sposobov.

Ja, co poznam dizajnerov a to ich poznam naozaj dost, a aj sam robim dizajn, tak ti mozem potvrdit o dizajneroch jednu pravdu.
Kazdy z nich ma v hlave zafixovanych 4-5 sposobov roznych kupelni, ktore zvykne aplikovat vsade, kde je to mozne.
Alebo by som skor povedal, ze kazdy z nich ma v hlave 2 kupelky, ktore dookola obmiena.

A co sa tyka ludi, ak si kupelku zariaduju sami, vacsinou idu do obchodu, alebo kup. studia, kde su hotove cele kuty - obklad aj so sanitou - a tito ludia si vyberaju hotovy produkt, s tym, ze maximalne prisposobia velkosti sanity a obkladu rozmerom kupelne.

A do tretice, vazim si, ked pride architekt s navrhom rozlozenia dlazby.
Vacsinou je ale tento vykres nepouzitelny.

Pri kupelkach je jedno zlate pravidlo, vzdy, ak je to mozne, treba zacinat od stredu stien.
Samozrejme, ako som uz spominal, ak je v kupelke vela roznych hran a linii sanity, okien a dveri, treba najma brat do uvahy velkost dorezov a zacatie pokladky prisposobit im.

A nakoniec - thread premenovavat rozhodne nebudem. Obklady su iba jeho prva cast, po nej bude nasledovat sanita, kuchyne, dlazby a ostatne.

Last edited by zaq-; October 26th, 2009 at 08:17 PM.
zaq- no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 26th, 2009, 11:27 AM   #24
zaq-
BANNED

Quote:
gres:
- narocna udrzba:
Čo je to leštený gres a ako ho ošetrovať?

apropo, neviem ci je gres identicky s porcelanom:
Ano, je.

Gres je ale nespravna formulacia.
Ta spravna je porcelan.

A co sa tyka udrzby porcelanu:

Kvalitny a drahsi lesteny porcelan impregnovanie urcite nepotrebuje.
Len tie lacnejsie typy.
Aj ked na druhej strane - ak naimpregnujes obklad, zaroven naimpregnujes sparovacku, co ma mimoriadne priaznivy vplyv na jej dalsiu udrzbu a zachovavanie cistoty. Aj ked ja osobne robim spary max. 1 az 2 mm.

Iba v pripadoch, ze je obklad naozaj prehnuty a vytvara lips( kua, aky je vlastne slovensky nazov?), teda skoky, vtedy rozsirim sirku spary, aby sa tieto skoky stratili navzajom vo vacsej vzdialenosti obkladu.

Last edited by zaq-; October 26th, 2009 at 11:46 AM.
Old October 26th, 2009, 04:46 PM   #25
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 233

Pekny tread.
Michal.B.Kovac no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 07:25 PM   #26
zaq-
BANNED

Cast stvrta

Mramor a prirodny kamen

V predchadzajucich prispevkoch som spomenul dva najzakladnejsie a najcastejsie typy obkladov do kupelni - lacnejsiu keramiku a drahsi porcelan.
Keramiku som prebehol narychlo umyselne, k porcelanu sa este vratim, kedze porcelan ma, alebo bude mat jednoznacne najvacsi podiel na trhu a ja som mu z nedostatku casu vcera, nevenoval dostatocnu pozornost.

Teraz by som ale chcel prejst k tomu najkrajsiemu a najuslachtilejsiemu materialu, ktory mozme v nasich kupelkach pouzit -mramor a prirodny kamen.

Ide o material neuveritelne narocny na pracu a udrzbu zaroven, avsak je to jednoznacny kral vsetkych ostatnych materialov a ten si vyzaduje svoju opravnenu pozornost.

Druhov kamena je nespocetne vela, nie som geolog a preto nepoznam ich presne rozdelenie.
Z obkladacskeho hladiska ich ale mozem rozdelit do tychto kategorii:

- granit
- mramor
- travertin
- vapence
- pieskovce

Granit je najtvrdsi material zo vsetkych, pouziva sa najcastejsie v kuchyniach, ako kuchynske dosky, kedze pre samotnu pokladku je dost drahy a tvrdy.
Je to hadam jediny kamen, ktory si nevyzaduje dalsiu udrzbu a nemusi byt impregnovany.
Aj ked tu dochadza casto ku konfliktu zaujmov, cast vyrobcov, obchodnikov a obkladacov zastava teoriu, ze kazdy kamen musi byt impregnovany, cast naopak tvrdi, ze tie kamene, ktore nezmenia farbu, ked pridu do styku s vodou, alebo inou tekutinou, tie impregnovane nemusia byt.

Mramor
je metamorfovana hornina, vzniknuta premenou z vapenca, ktora obsahuje prevazne krystalicku formu uhlicitanu vapenateho.

Je hojne vyuzivany pre sochy, ale aj ako stavebny material.

Dvoma najcastejsimi druhmi su crema marfil a emperador, popripade ich kombinacia.

Musim sa priznat, ze tuna som trochu confuse, pretoze niektore zdroje uvadzaju tieto dva druhy ako mramor, pokial niektore ich uvadzaju ako vapenec.

Crema marfil je svetly, do bezova sfarbeny mramor, ktory je asi najcastejsie pouzivanym prirodnym kamenom v kupelkach, spolu s travertinom. Cim je farba jednotnejsia a cim menej zil sa v kameni nachadza, tym drahsi a vzacnejsi material to je:

Emperador, je tmovohnedy material, ktory neobycajne vhodne doplnuje bezovy crema marfil a preto sa tieto materialy dost cast spolu pouzivaju:

Tym sa vlastne dostavame k
vapencom, ktore tvoria akusi odnoz mramoru

Dalsim typom je
pieskovec, ktory tu spomeniem iba okrajovo.
Pieskovec totiz, tak, ako niektore druhy vapenca maju extremne absorbcne schopnosti a pri rozhodovani sa o ich pouziti treba rozhodne vyuzit rady odbornikov, kde ktory druh moze byt pouzity.

To iste plati o obkladacoch.
S prirodnym kamenom moze naozaj pracovat iba vysloveny odbornik.
Nejde len o to, ze material je drahy a praca s nim je extremne narocna, ale aj o to, ze takmer kazdy druh kamena je vlastny svet sam o sebe - kazdy druh reaguje inac na rozne podmienky - lepidlo, hrubku lepidla, podkladovy material, vlhkost vzduchu a okolia, teplotu, fyzicky stres a mnoho inych veci.

Poslednym, aj ked zrejme najrozsirenejsim kamenom je
travertin

Travertin sa dnes na svete tazi na hodne miestach, tradicne lomy v Taliansku su uz takmer vytazene, do popredia sa dostava Turecko a Cina.
Taliansky travertin patri ale stale k najhodnotnejsim, jeho cenu urcuje prekrasna svetla farba, medzi bielou a teplou bezovou s minimalnym mnozstvom zil. Samozrejme, v zavislosti od lomu.
Taktiez tento travertin byval jeden z najhutnejsich, to znaci, ze mal iba velmi malo dier v sebe, co je nesmierne dolezita vlastnost pre travertin, kedze ide o velmi makky material, ktory ma tendenciu opotrebovania sa, alebo jednoducho vyslapania sa.

Preto Taliani zacali vyrabat a predavat velmi tenke travertinove platne, s max. hrubkou 11 az 13 mm, co ma znacne nepriaznivy vplyv na kvalitu a ich neskore praskanie.

Turecky a Cinsky travertin je ovela porovitejsi a ovela tmavsi a v neposlednom rade taktiez ovela nekvalitnejsie spracovany, co odsuva tento material na nizsie priecky, co sa tyka mnozstva pouzivania.

Tiez by som rad spomenul, ze travertin patril k najvyhladavanejsim stavebnym materialom pri budovani mrakodrapov, pretoze travertin ako material, ma jednu z najvyssich schopnosti ohybu, co bola jedna z hlavnych poziadaviek pri stavani mrakodrapov, ktore pri ich vyske pri silnom vetre mali az niekolkometrove odchylky od vlastnej osi.

Takisto tu musim spomenut nas slovensky spissky travertin, ktory patri svojou svetlou, az bielou farbou k najsvetlejsim na svete celkovo, bohuzial tato vzacna vlastnost ho robi nepredajnym, kedze ludia si vyzaduju eplejsie farby a na dovazok ma spissky travertin dost znacne cierne a tmave zily, ktore este viac zrazaju jeho hodnotu.
Napriek tomu, aj tak ide o material mimoriadne vzacny a cenny najma pri vonkajsich fasadach a oblozeniach.

Vyhody a nevyhody prirodnych kamenov:

+

- mimoriadna krasa
- opracovatelnost a montaz - aj ked je pokladka mimoriadne narocna, s kamenom sa daju robit veci, ktore s ostatnymi materialmi nedokazete, daju sa opracovat priamo na kolene na akykolvek tvar, aky potrebujete
- nikdy nevyjde z mody, vzdy modna zalezitost
- trvacnost (slabsia, ako pri porcelane)
- ked po 30-tich rokoch vojdete do vlastnej kupelne, este vzdy sa dokazete posadit na vlastny zadok pred tou krasou

-

- cena
- pravidelna udrzba - kamen musi byt vycisteny a znova naimpegnovany kazdych 12-18 mesiacov

A teraz zopar prikladov:

Travertin:

Kupelka skladajuca sa z troch miestnosti, 110 m2:

Jednu z tychto miestosti tvoril sprchovy kut, spojeny so saunou so stropom oblozenym z travertinovych pasikov:

Vapencova podlaha s panelmi na stenach a umyvadlom z rovnakeho materialu:

A znova stary dobry travertin:

Ako som uz spominal, opracovatelnost kamena je fantasticka.
Jolly roh (mitring) a rucne zaoblena a vylestena hrana:

A znova vapenec:

Travertin:

Cierny mramor:

Vapenec s drazkami:

Mitring (jolly rohy), bol na tomto drazkovanom materialy naozaj fun :

Takze svoje dva dni volna som obetoval tomuto threadu , beriem si chvilu volno.
Nabuduce : absolutny vrchol toho, co sa da do kupelky dat, z hladiska obkladov.
Old October 26th, 2009, 09:51 PM   #27
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6672

ten čierny mramor je krásny dobrá práca, milan

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 10:53 PM   #28
LeMoN-SK
Regular Fool

LeMoN-SK's Avatar

Likes (Received): 81

Tak z tohoto som odpadol!

http://milanotiling.com/components/c...031_396_lg.jpg
LeMoN-SK no está en línea   Reply With Quote
Old October 26th, 2009, 11:28 PM   #29
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Likes (Received): 173

No to uz nie je nasa slovenska (nielen)panelakova realita. Dobry thread.
Old October 27th, 2009, 12:14 AM   #30
zaq-
BANNED

Neboj Default, coskoro sa k nej znova vratim.

Islo len o to, predviest, co vsetko existuje a da sa pouzit.

A inac, vdaka vsetkym za pochvaly.

Last edited by zaq-; October 27th, 2009 at 12:36 AM.
Old October 27th, 2009, 01:01 AM   #31
quama
Registered User

quama's Avatar

Likes (Received): 3075

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Neboj Default, coskoro sa k nej znova vratim.

Islo len o to, predviest, co vsetko existuje a da sa pouzit.

A inac, vdaka vsetkym za pochvaly.
vsetci ta chvalia, lebo si nakoniec zacal pisat o teme ktorej rozumies. nezostava mi len ti popriat aby ti to vydrzalo.
quama no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 11:15 AM   #32
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 443

Mna skor (po vcerajsej mailovej diskusii s Milanom) napadla seria otazok, ako by sa mal dalej uberat tento thread a co vsetko sa v nom bude rozoberat ?

1, Hodnotenie kupeliek, ktore najdeme na nete, pripadne clankov a pod (kludne aj ponuky na www.reality.sk, ktore budu stat "za to" ci uz v dobrom, alebo zlom slova zmysle).
2, Dizajnerske prehresky, faux pas, omyly ale aj nieco, co je tak super, ze Vam neda spavat.
3, Vzajomne rady, vymena know how o firmach / dizajneroch, dodavateloch, znackach, zriadovacich predmetoch, sanite, obkladoch, nabytku a neviem co este.
4, Hodnotenie projektov aj z hladiska ich zariaditelnosti, dispozicnych rieseni a pod (tu by sa mohli realizovat aj pritomni architekti (zuzka) a mladi studaci - daco ako bola diskusia ohladom mojho bytu vo VG (prieckovanie, co je dobre, co nie ...).
5, Cokolvek ine, co nebude offtopic (tento thread ma strasne siroke pole posobnosti).
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 05:57 PM   #33
zuzana
AA

zuzana's Avatar

www.mojdom.sk
www.dumabyt.cz
toto su dva servery, ktore najcastejsie navstevujem ohladne ceskych a slovenskych interierov, na ceskom je rozvinuta diskusia viacerymi smermi, ten slovensky je skor prepisom casopisu.
K tym obkladom - pokial nie je kupelna funkcne v poriadku, nezachrani ju ani obklad "s prachom z 24 karatoveho zlata".
ja si pockam, kym sa tema posunie dalej.
Old October 27th, 2009, 08:37 PM   #34
misko
Registered User

Likes (Received): 1

heh, zuzka, od architekta by som cakal lepsie odporucanie, nez mojdom...

naprilad FRAME:
http://www.framemag.com/
misko no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 10:21 PM   #35
zaq-
BANNED

Quote:
K tym obkladom - pokial nie je kupelna funkcne v poriadku, nezachrani ju ani obklad "s prachom z 24 karatoveho zlata".
ja si pockam, kym sa tema posunie dalej.

Ach ta jesitnost.

Zuzi, prezradim ti tajomstvo, normalnu priemernu kupelku si moze navrhnut uplne kazdy a je to praca pre kazdeho od veku 15+.

K tej tvojej funkcnosti:

mam za sebou vyse 500 kupeliek a prezradim ti, co plati na 90% z nich:

- zakaznik sa rozhoduje, co chce v kupelni mat, vacsinou je to vana/sprchovy kut(zriedkakedy obidve veci naraz, zalezi na velkosti kupelne), umyvadlo, radiator, WC, popripade bidet, zrkadlo a nakoniec nejaky odkladaci priestor. A zabudol som, u nas je to aj pracka, ktoru by som ja, osobne, ale do kupelne nikdy nepouzil. Takze ty, pri navrhu kupelne mas jasne stanoveny pocet veci, ktore musis do kupelne dat

- na usporiadanie vsetkych tychto veci mas 4 obvodove steny, obcas sa najde vyklenok

- na jednej z tychto obvodovych stien mas vstupne dvere, ktore ti po otvoreni dovnutra vytvaraju jeden mrtvy roh a tym padom zaberaju vacsiu cast steny

- tym sa znizil tvoj pocet pouzitelnych stien na 3, s dvoma, maximalne troma pouzitelnymi rohmi.

- vanu/sprchovy kut umiestnujes ako prvu a v 99% pripadoch ju umiestnis na protilahlu stenu oproti vchodu, ak pouzijes obidve veci, zaberies 2 rohy z tvojich pouzitelnych 3

- ostava ti umyvadlo, WC, bidet, radiator

- k dispozicii mas max. 2 steny a 2 rohy, popripade pol steny pri dverach, alebo vani

- v tomto okamziku si uz dostatocne obmedzovana prietorom a snazis sa tie veci ulozit tak, aby si sa mohla medzi nimi pohybovat a aby si tie veci dokazali plnit svoju funkciu - otvarat dvere do sprchoveho kuta, mat dostatok miesta na sedenie na WC a pred umyvadlom

Takze mi, Zuzi, prosim ta, povedz, ako si predstavujes kupelku, aby neplnila svoju funkciu?
Chces polozit vanu doprostred miestnosti?
Alebo WC do sprchoveho kuta?
Radiator poleziacky na zem?

Ked si pozries tie predchadzajuce fotky, je to uplne jedno, ci s keramickou dlazbou, alebo s kamenom, na vsetkych najdes tie iste veci, z hladiska funkcie - vane, sprchy, umyvadla, WC, bidety.

Zuzi, rozdiel v tych vsetkych mnou uvedenych kupelkach robi obklad.

Skus ma zaviest do kupelky, kde budes mat osadenu vanu a vyvedene trubky na umyvadlo, WC a radiator.
A nechaj na mne vyber obkladu.

Garantujem ti, ze zalezi na mne a mojom obklade, ci sa ludia zacnu po vstupe do tej kupelky smiat, alebo si sadnu na zadok, klesne im sanka a budu ju obdivovat.

Dobry dizajner sluzi iba ako pomoc, ked im moze navrhnut veci, o ktorych zakaznici este nepoculi a nepoznaju ich, alebo im pomoze zosuladit farby.
To je vsetko.

Last edited by zaq-; October 27th, 2009 at 10:28 PM.
Old October 27th, 2009, 11:23 PM   #36
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Likes (Received): 173

Quote:
Ach ta jesitnost.
Toto by som povedal ze bolo za 100 bodov
Old October 27th, 2009, 11:39 PM   #37
SunshineBB
Hello

Likes (Received): 715

Quote:
- zakaznik sa rozhoduje, co chce v kupelni mat, vacsinou je to vana/sprchovy kut(zriedkakedy obidve veci naraz, zalezi na velkosti kupelne), umyvadlo, radiator, WC, popripade bidet, zrkadlo a nakoniec nejaky odkladaci priestor. A zabudol som, u nas je to aj pracka, ktoru by som ja, osobne, ale do kupelne nikdy nepouzil. Takze ty, pri navrhu kupelne mas jasne stanoveny pocet veci, ktore musis do kupelne dat

podla teba je lepsie umiestnenie v kuchyni? ake to ma vyhody? okrem "usporeneho" miesta v kupelni?
SunshineBB no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 11:50 PM   #38
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by SunshineBB View Post
podla teba je lepsie umiestnenie v kuchyni? ake to ma vyhody? okrem "usporeneho" miesta v kupelni?
V dome by mala byť práčka v práčovni, prípadne v kuchyni, ako hovoríš. Do kúpeľne by som ani ja práčku nechcel, zaberá to miesto, navyše práčka nie je zariadenie, ktoré by muselo byť výhradne v kúpeľni (nie je na ňu nijak naviazaná), je to podľa mňa prežitok. Aj my doma máme práčku v kuchynskej linke a je to sakra rozdiel jednak v pohodlí (viac miesta v kúpeľni) a jednak v dostupnosti práčky.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2009, 11:50 PM   #39
zaq-
BANNED

Najidealnejsia je pre pracku osobitna miestnost - utility room, alebo pracovna.

Ked to nejde, podla mna je kuchyna vhodnejsia, ako kupelna.
Nepotrebujem velku kupelnu, ale pracka v nej zabera strasne vela miesta.
Kupelna je prezitok z dob, ked este neboli automaticke pracky a pradlo sa plachalo vo vani.
Old October 27th, 2009, 11:51 PM   #40
zaq-
BANNED

Pozeram, ze sma sa takmer navlas trafili.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules