Ideas and Proposals for Iasi / Visionaries thread - Page 74 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old Yesterday, 03:39 PM   #1461
CucuBau
Registered User

Likes (Received): 410

Am si eu o nelamurire: complexul comercial Era se afla pe teritoriul municipiului Iasi sau pe cel al Miroslavei?
CucuBau no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old Yesterday, 04:27 PM   #1462
vestale
Registered User

Likes (Received): 22

Quote:
Originally Posted by superduper101 View Post
Situatia din teren din zona mea; inainte de "modernizare" erau 3 containere pt reciclat (sticla/plastic/hartie) si 3 containere pt gunoi menajer. Cat de cat lumea respecta colectarea selectiva.

Dupa "modernizare" a ramas 1 (unu) container pt gunoi menajer si 5 pentru reciclat. Deci vorbim de un container la cateva sute de apartamente, care se umple in 2-3 ore de la golire. Acum absolut nimeni nu mai respecta vreo sortare. Pur si simplu containerul de menajer se umple cu varf, iar apoi gunoiul se revarsa spre celelalte.

Destepti foc! Super modernizare! Eu cred ca la bloc implementarea acestui sistem este pur si simplu o aberatie care nu face decat sa compromita ideea colectarii selective.

Cum as face eu? Pai as instala in punctele gospodaresti doar containere pentru gunoi menajer plus unul singur pentru reciclabile, colorat total diferit (de exemplu cu floricele si curcubee). Sticla, PET, doze aluminiu, carton toate intra in acelasi container unic pt reciclabile. Cand lumea se mai civilizeaza, mai renuntam la un container pt deseu menajer si introducem inca unul pt reciclabile si tot asa.

Oricum deseul trebuie oprit de la sursa prin introducerea "garantiei" pentru PET-uri, doze de aluminiu, sticle si borcane. Astfel ambalajul s-ar intoarce la producator.
Depinde de zona, la mine sunt 3 pentru reciclabile + 2 pentru gunoi normal. Ultimele 2 sunt golite destul de des si nu ajung sa se umple.
Pentru respectare selectivitati: pe langa (re)introducerea "garantiei", camere de filmat si iluminare buna si amenzi acasa apoi, Japan style
vestale no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 05:42 PM   #1463
rgi
Registered User

Likes (Received): 1995

Era e in Iasi; tot ce e pe partea dreapta a drumului (cum se merge spre Pacurari) apartine orasului (inclusiv Antibiotice + cea mai mare parte a sesului, deocamdata).

CucuBau, superduper101 liked this post
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:26 PM   #1464
silviuc
Registered User

silviuc's Avatar

Likes (Received): 33

Se vinde Hotelul Ramada - link

Oare au primit autorizatie de constructie dupa ce au adaugat un etaj in plus pentru extinderea hotelului ?
silviuc no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:20 AM   #1465
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Likes (Received): 455

Quote:
Originally Posted by vestale View Post
Depinde de zona, la mine sunt 3 pentru reciclabile + 2 pentru gunoi normal. Ultimele 2 sunt golite destul de des si nu ajung sa se umple.
Pentru respectare selectivitati: pe langa (re)introducerea "garantiei", camere de filmat si iluminare buna si amenzi acasa apoi, Japan style
Sau Germany style: fiecare bloc are containere separate. Locatarii au grija de containere (la unele blocuri am vazut chiar si lacate) si sunt "stimulati" prin amenzi date intregii cladiri.
sorinAcesta no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules