SkyscraperCity Forum banner

[Warszawa Śródmieście] Centrum Marszałkowska w miejsce Sezamu

Tags
warszawa
803K views 2K replies 349 participants last post by  adam81w 
#1 ·
120-metrowa wieża w miejscu Sezamu według Biura Projektów Kazimierski i Ryba. Od parteru do piątego piętra byłyby sklepy, wyżej (do 28. piętra) - biura. Na ostatnich czterech kondygnacjach architekci zaprojektowali 3,5 tys. mkw. mieszkań.



Sezam do rozbiórki. Będzie nowy drapacz chmur?



Zniknie popularny dom towarowy przy Marszałkowskiej. Deweloperzy marzą, by w jego miejscu stanęła wieża wysoka nawet na 150 m. Mieszkańcy z sąsiedztwa są przerażeni: - Ukradną nam słońce!
Sezam to baśniowy skarbiec zbójców z opowieści "Tysiąca i jednej nocy". Tak samo nazywa się dom towarowy przy Marszałkowskiej, który powstał w latach 60. To jeden z elementów wielkiego zespołu architektonicznego, tzw. ściany wschodniej, która ciągnie się od Świętokrzyskiej aż do Rotundy w Al. Jerozolimskich. Teraz zaostrza się walka, komu uda się wyrwać Sezam, by wcisnąć ogromny budynek zamiast niskiego i zapełnić swój skarbiec milionami.

- Jesteśmy bombardowani przez inwestorów. Na biurku mam już kilka koncepcji wieżowców. Firmy występują do władz miasta o warunki zabudowy - usłyszeliśmy od Anny Tylkowskiej, prezes Społem WSS Śródmieście.

Półtorej godziny światła

W odległości zaledwie 15 m od domu towarowego stoi dziesięciopiętrowy blok z 1964 r. - Jak zobaczyłam projekty drapacza chmur na wyciągnięcie ręki, to niemal oszalałam. Zabiorą mi słońce, widok na centrum Warszawy, a wartość mojego mieszkania drastycznie spadnie - denerwuje się pani Grażyna z bloku przy ul. Moniuszki 10.

Teraz ponad dachami Sezamu widzi park przy Świętokrzyskiej i panoramę miasta z Pałacem Kultury. Za kilka lat może ujrzeć w oknie megaścianę. Rozmaite firmy na wyścigi występują do ratusza o warunki zabudowy. Jak dotąd najśmielsza koncepcja powstała dla spółki Włodarzewska. Na rysunku z Biura Projektów Kazimierski i Ryba widać wieżę wysokości 120 m z garażem podziemnym na 450 samochodów.

Co ze słońcem dla sąsiadów? - Będą mieć światło. Smukłą wieżę lokalizujemy w miejscu Sezamu, ale na skraju działki, najbliżej narożnika ul. Moniuszki z Marszałkowską. Światło południowe i zachodnie będzie docierać, tym bardziej że w przypadku uzupełniania zabudowy w Śródmieściu nie ma tak ostrych wymogów jak na peryferiach i sąsiadom musimy zapewnić w mieszkaniu tylko półtorej godziny słońca w ciągu dnia, a nie trzy - mówi Tomasz Kazimierski, współautor koncepcji wysokościowca.

W bloku przy ul. Moniuszki 10 okna aż 63 mieszkań wychodzą tylko na jedną stronę - na zachód, właśnie tam, gdzie teraz stoi Sezam. - Zaledwie dziewięć mieszkań jest większych. Tylko ci lokatorzy mają okna również na południe. Władzom miasta przekazaliśmy już dwa protesty. Ostatni w lutym - mówi Alicja Cieślak z zarządu wspólnoty.

Mieszkańcy ostrzegają też, że tak duża inwestycja, która jest w planach, grozi całej okolicy całkowitym paraliżem komunikacyjnym. - Ulica Moniuszki jest ślepa. Tędy odbywa się dojazd do biurowca PZU, gdzie oceniają szkody samochodów po stłuczkach, a także do banku PKO BP. Z kolei parking urządzony przy Filharmonii całkowicie zamknął przejazd do ul. Sienkiewicza - przypomina pani Grażyna.

Tropem Mokpolu i Supersamu

Właściciele Sezamu nie kryją, że tu na pewno zajdzie zmiana, choć jeszcze nie podpisali listu intencyjnego z żadnym inwestorem. Prezes Tylkowska uważa, że "Sezam w takim stanie w takim miejscu nie utrzyma się". Zamierza rozważyć, która koncepcja inwestycji jest najlepsza dla społemowców. Decyzja będzie podjęta zapewne w tym roku, ale po głębokim namyśle, bo przecież taka inwestycja to "nie sprzedaż gorących bułeczek" - jak mówi.

Obojętnie, jak duży budynek powstanie w miejscu Sezamu, WSS Społem chce tu mieć swój sklep na jego dolnych piętrach. Czyli szefowie Sezamu zamierzają pójść tropem władz Supersamu na Mokotowie czy Mokpolu na Sadybie. Te zgodziły się na zburzenie hali sklepowej, zastąpienie jej dużo większym budynkiem, do którego - po zakończeniu inwestycji - wraca handel.

- Badaliśmy historię ściany wschodniej. Stwierdziliśmy, że w koncepcji konkursowej prof. Zbigniewa Karpińskiego przewidywał on znacznie wyższe wieżowce niż te, które powstały. Jeden z nich miał stanąć tu, gdzie Sezam. Dlatego zapytaliśmy stołeczne władze, na jaką wysokość zgodzą się w jego miejscu: na 150, 120, 100, 75 czy tylko 50 m - mówi architekt Tomasz Kazimierski.

Ratusz na razie nie odpowiada na to pytanie. - Jeszcze nie przesądziliśmy, co zrobić z tym fantem. Warto jednak pamiętać, że kompozycja ściany wschodniej ma spójny i jednolity charakter. To stanowi o jej wartości - przypomina Marek Mikos, naczelny architekt miasta.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,5045163.html
 
See less See more
1
#130 ·
Jak na mój gust, to im szybciej Sezam padnie tym lepiej. Jestem za zabudową tego terenu, ale napewno nie w zaproponowanej formie.
Najlepiej czymś niskim, przeszklonym, nawiązującym do DTC.
Tak na marginesie, to ta próba wciskania wież przy każdej nowej inwestycji w Warszawie, może się okazać w dłużej perspektywie niebezpieczna. Bo co z miejscami gdzie wieżowce ewidentnie nie pasują, a obecnie stoją tam koszmarki proszące się o zrównanie z ziemią ? (jak Sezam właśnie)
Rzecz po części dotyczy też starych kamienic. Jeżeli wszyscy będą budować ponad stumetrowe biurowce i mieszkania, to spadnie zainteresewonie rewaloryzacją obecnej zabudowy.
 
#131 ·
Ja tam widze jakiegoś mid-rise'a. Dobre przykłady takich budynków to moim zdaniem biurowiec na rogu Królewskiej i Marszałkowskiej oraz budynek Kredyt Banku.
 
#132 ·
Szkoda byłoby burzyć koncepcję Ściany Wschodniej.
 
#138 · (Edited)
[Śródmieście] Nowy dom handlowy w miejsce Sezamu

Jako że to widoczna inwestycja będzie, to może osobny wątek? Jeśli traktować jako część inwestycji przy ŚW, to proszę o skasowanie...

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,7856545,Zburza_Sezam_z_pierwszym_polskim_McDonaldem.html

Ośmiopiętrowy biurowiec stanie w miejscu Sezamu z pierwszym polskim McDonaldem przy Marszałkowskiej. Spółdzielnia Społem zabiega, by w jego parterze wyprowadzić wyjście z nowej stacji metra

Czteropiętrowy dom handlowy Sezam przy Marszałkowskiej powstał w 1969 r. jako pierwszy budynek Ściany Wschodniej. Daleko mu jednak do finezji np. Centralnego Domu Towarowego, czyli dzisiejszego Smyka w Al. Jerozolimskich. W PRL-u Sezam słynął raczej z dobrego zaopatrzenia, a do historii przeszedł dzięki filmowi Marka Piwowskiego "Przepraszam, czy tu biją" o nieudanej kradzieży utargu.

Podcienia jak w Domach Centrum

Budynek należy do WSS Społem Śródmieście. - Wymaga kapitalnego remontu. Biorąc pod uwagę jego mankamenty funkcjonalne, lepszym wyjściem jest rozbiórka i zastąpienie nowym obiektem - uważa reprezentujący spółdzielnię Leszek Chorzewski. Trzy lata temu taką operację zaaprobował konserwator zabytków. Wtedy do akcji wkroczyła firma deweloperska Włodarzewska, która przekonywała Społem do budowy aż 120-metrowego wieżowca. Tę koncepcję chłodno przyjęli jednak miejscy urzędnicy i mieszkańcy bloku przy ul. Moniuszki 10 na tyłach Sezamu - kolos zabrałby im słońce. Teraz na zlecenie spółdzielni szkic nowego budynku wykonała pracownia architektoniczna Juvenes. To dziewięciopiętrowy przeszklony biurowiec ze sklepami na parterze i pierwszej podziemnej kondygnacji.

- Wysoki parter zamykamy pod nadwieszeniem dorównującym wysokością Domom Towarowym. Nasz budynek ma nieco ponad 41 m, dokładnie tyle, ile sąsiedni bank PKO BP - mówi architekt Krzysztof Tyszkiewicz. - Nie udajemy stylu Ściany Wschodniej, biurowiec będzie nowoczesny, ale wpisze się w zabudowę tej strony ul. Marszałkowskiej.

Nadwieszenia i wykusze sprawiają, że jego front układa się w literę "S" jak Społem. - Przypadek, chodziło tylko o linie zabudowy - zapewnia Tyszkiewicz.

- Pomysł, żeby stawiać w tym miejscu wieżowiec, był chybiony. Obecna propozycja jest dużo lepsza - komentuje Michał Tatjewski ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy. - Mnie byłoby strasznie szkoda Sezamu z jego wnętrzem i charakterem nowoczesnego domu towarowego - żałuje zaś prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW. - Może i nie jest najlepszym budynkiem, ale swoje walory ma. Dziś w Śródmieściu banalność goni banalność.

Przy dwóch liniach metra

Dojazd do biurowca w miejscu Sezamu wytyczono od strony ul. Moniuszki, która kończy się ślepo przed Marszałkowską. - Nie zakorkujemy okolicy. W podziemnym parkingu zmieści się tylko sto miejsc zgodnie z obostrzeniami ratusza. Poza tym to będzie pierwszy budynek postawiony przy przecięciu dwóch linii metra - przekonuje Krzysztof Tyszkiewicz.

Właśnie trwa lokalizowanie przyszłego wyjścia ze stacji przesiadkowych. Po konsultacjach z Metrem Warszawskim Społem poprosiło ratusz, by umieścić je na działce spółdzielni. Nad schodami zamierza nadwiesić piętra biurowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyjście nie blokowałoby zebry dla pieszych przez Marszałkowską.

- Inwestycję chcemy realizować wspólnie z partnerem. Na razie go nie szukamy. Dzięki takiej lokalizacji zainteresowanych nie zabraknie. Liczymy, że warunki zabudowy dostaniemy od miasta w ciągu najbliższych miesięcy i jeszcze przed końcem roku zaczniemy przygotowania. Nowy Sezam optymalnie byłoby wznosić jednocześnie ze stacją metra - mówi Leszek Chorzewski. Jej budowa ma się zaś zacząć w przyszłym roku.

- Pomysł wkomponowania wyjścia z metra w budynek jest dobry - chwali Marcin Ochmański z biura prasowego ratusza. - Na razie mówimy jednak tylko o projekcie, który dopiero będzie oceniany podczas rozpatrywania wniosku o warunki zabudowy - zastrzega.

źródło: gazeta.pl





 
#140 ·
Uprzedziłeś mnie, bardzo fajnie to wszystko wygląda. Po maleńku Warszawa się cywilizuje. Budynek Sezamu, a w szczególności zawartość jego witryn w najbardziej reprezentacyjnym bulwarze miasta jest tak absurdalna, że aż śmieszna. Ciekaw jestem tylko za ile dziesiątków lat cała okolica w promieniu 5 km od pałacu kultury będzie wyglądała jak miasta zachodniej Europy....
 
#156 ·
^^Nie.



Nie nazwałbym Sezamu "betonowym" klockiem.

A sam projekt w takiej formie jest raczej mało realny, mieszkańcy sąsiedniego bloku i wieżowca ŚW na pewno będą protestować więc raczej nic z tego nie wyjdzie. Zobaczymy czy znowu przytną projekt czy zrezygnują z całej sprawy.
 
#143 ·
Troszkę za wysoki, jednak z 2 kondygnacje mogliby mu zdjąć. Ostatecznie Sedesiak nie będzie stał wiecznie w obecnej postaci. A 41 metrów w pierzei to za dużo, jeśli dominanta wysokościowa ma 76.

Natomiast na pochwałę zasługuje bardzo staranne przemyślenie projektu: połączenie ze stacją metra, zachowanie reliktów starego Sezamu. Szkoda, że zmarnowana zostaje okazja do odbudowy kamienicy Jankowskiego...


http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=marszalkowska_130&r3=0

...ale to i tak była szansa 1/100, więc patrząc realistycznie nie było żadnej szansy.
 
#148 · (Edited)
A, jednak znalazłem wadę. Przecież nowa inwestycja to nie żaden Dom Towarowy, tylko biurowiec. Handełe będą tylko na parterze i pod ziemią. IMHO minimum w tym miejscu to dom towarowy do pierwszego piętra włącznie, a przydałoby się i wyżej.

No więc jednak widzę duże możliwości zmian w tym projekcie.

^^ Albo np. dawna centrala PKO:
Sam kiedyś miałem takie marzenia, ale centrala PKO weszłaby w okna wieżowca Ściany Wschodniej. Za dużo roboty z wykupem mieszkań. Poza tym, trzeba by sprawdzać fundamenty (dzisiejszy Underground), czy utrzymają ciężar inwestycji.

No i jeszcze jeden argument, z którym osobiście się nie zgadzam, ale jest często podnoszony: odbudowa PKO zajęła by placyk przed Sezamem.

No i wreszcie, po co odbudowywać PKO, skoro już je odbudowano w nieco innym miejscu i z pewnymi zmianami? :colgate:



Mógłbyś rozwinąć?
 
#149 ·
Tylko, że kamienica Jankowskiego według wawy39 ciągnęła się do Moniuszki 10. Teraz tam jest pasaż + blok czyli trochę gimnastyki z tym budynkiem by było.
Bardziej sensowna i możliwa chyba była by odbudowa Centrali PKO tylko że bez wykupu mieszkań w punktowcu by się nie obyło. Do tego cały czas problem z bloczkiem z tylu, pewnie przy tym projekcie będą protesty jeżeli nie obetną kilku pieter (bracka bis?). Przy odbudowie PKO ten bloczek zupełnie byłby otoczony i mógłby by być problemy z przepisami o dojściu światła do mieszkań.


@Mruczek Cóż oryginał ładniejszy ;P
 
#157 ·
Ładnie wyglądał Sezam w pierwotnej wersji, chociaż kompletnie nie pasował do ogólnej koncepcji Ściany Wschodniej.

Tytułem dygresji: jakoś na początku lat 1970. prof. Piotr Biegański zaczął snuć rozważania, które z budynków reprezentujących - jak to określił - nowoczesny styl naszej epoki (chodziło o nowocześniejsze budynki socrealistyczne plus okres po 1956) zostaną kiedyś w przyszłości uznane za zabytki.

OIDP wymienił liceum Hoffmanowej na Emilii Plater (pewno pójdzie pod kilof pod wieżowiec), Supersam (zburzony), budynek Orbisu na Marszałkowskiej 142 (zburzony), kilka ciekawych bloków mieszkalnych, które albo są kandydatami do rozwałki przy pierwszej możliwej okazji albo zostały zeszpecone tandetnymi termomodernizacjami (wschodnia pierzeja Pl. Bankowego).

No i był też Sezam. Z architektury Ściany Wschodniej Biegański docenił TYLKO Sezam i akurat Sezam nie przetrwa.



O Starówce też tak mówili ;)
 
#151 ·
zdjąć 2 ostatnie kondygnacje i będzie ok




pomysł z włączeniem wyjścia z metra w budynek słuszny, oby się to wreszcie udało (podobnie powinno być m.in. w Zebrze)
no i oczywiście dobrze byłoby, gdyby handel zajmował co najmniej pierwsze 2 kondygnacje nadziemne, a lepiej 3.
 
#158 ·
ja od strony banku dał wieżę tak do właśnie 70m . fajnie by sie wpasowało a nie zepsuło pierzei.
 
#161 ·
Zwróćcie uwagę na komentarze pod artykułem na gazecie.pl

Poza "politycznym" gnojem, pojawia się sporo głosów żałujących Sezamu. Pokazuje to, że powoli zmienia się świadomość wartości PRLowskiej architektury i stosunek do niej. Jak kilka lat temu narodził się opór przed zburzeniem Sezamu, większość pukała się w czoło. A teraz proszę, odwrotny mechanizm się uruchamia.
Wiem, że to tylko jedno forum, ale zawsze.

Ja sam nie żałuję za bardzo Sezamu. Ten nowy budynek bardziej mi odpowiada, jest naprawdę niezły. Poza tym pokazuje, że "dasie" dogadać (chodzi mi o wyjście z metra). Przecież mogli się o to kłócić latami.

Czekam na narożnik po skosie.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top