[Podlasie] Okolice Zambrowa, Wysokiego Maz. i Łap - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 28th, 2007, 06:44 PM   #1
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Likes (Received): 12

[Podlasie] Okolice Zambrowa, Wysokiego Maz. i Łap

W tym temacie porozmawiamy sobie o miastach Zambrów, Wysokie Mazowieckie i Łapy, o krajobrazie Wysoczyzny Wysokomazowieckiej, Doliny Narwii i o wiele innych rzeczach, które są w tych okolicach

Teren bardzo ładny, fabryk dużo nie ma.

Zambrów słynie z mleczarni i firmy produkującej okna w pobliskim Laskowcu (Dobroplast,czy jakoś tak). Miasto położone jest na trasie drogi krajowej nr.8, na trasie projektowanej/budowanej drogi ekspresowej S8 i Via Baltici oraz na drogach krajowych nr.63 i 66.
Wysokie Mazowieckie słynie głównie z mleczarni Mlekovita i z tego, że to od nazwy tego miasta pochodzi nazwa Wysoczyzny Wysokomazowieckiej, która jest częścią Niziny Północnopodlaskiej. Miasto leży na trasie drogi krajowej nr.66 i drogi wojewódzkiej (numeru nie pamiętam), która łączy Wysokie Maz. z Białymstokiem.
Łapy słyną z kolei z Zakładu Naprawczych Taboru Kolejowego, z cukrowni Łapy SA oraz ze swojego sąsiedztwa z Narwiańskim Parkiem Narodowym (między Łapami, a Uhowem [trasa Łapy - Białystok] jest most wliczany do parku, rozciągającego się od pobliskiego Suraża do Tykocina). Łapy położone są koło rzeki Narew oraz na trasach dwóch dróg wojewódzkich, dzięki którym Łapy połączone są z Białymstokiem, Brańskiem i z Wysokiem Mazowieckiem (poprzez dojechanie do Roszk-Wodźk i zjechanie na Wysokie Maz.). Łapy swój rozwój zawdzięczają głównie dzięki linii kolejowej Warszawa - Białystok - Petersburg, która przechodzi przez środek Łap.

Teraz może zdjęcia. Na początek Zambrów.

Herb:

Mało widoczny plac Sikorskiego:

Basen miejski "Delfin". Widok z parku miejskiego.

Bloki mieszkalne przy ul. gen.Józefa Bema

Teraz pora na Wysokie Mazowieckie.

Herb:

Sąd rejonowy:

Szkoła w mieście (chyba policealna dla dorosłych):

No i Łapy

Herb:

Widok na jedną z kilku części miasteczka. Tutaj akurat osiedle Bociany i kościół św. Pawła i św. Piotra

Kościół św. Krzyża w Łapach. Jest to główny kościół:

Straż Pożarna w Łapach:

Sokoły (stolica gminy Sokoły, która jest miedzy gminą Wysokie Maz., a gminą Łapy, między powiatem wysokomazowieckim, a białostockim):
http://sokoly.podlaskie.pl/dzial/25/208/ <--- na tej stronie jest kilka zdjęć z Sokół i gminy.

To tyle, więcej nie mam. Jeśli ktoś ma zdjęcia z Zambrowa, Wysokiego Maz., z Łap lub z okolic niech zamieści Jeśli ktoś ma jakieś ciekawostki z tych okolic,albo chce pogadać na temat tego regionu, niech też pisze!!
Koniar no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 21st, 2007, 06:19 PM   #2
Szyman
Registered User

Likes (Received): 7

To mój pierwszy post na tym forum, i nie spodziewałem się, że będzie to w temacie o moim mieście. Nie wiedziałem, że ktokolwiek, poza mieszkańcami miasta, interesuje się tym co się u nas dzieje dzięki za założenie tematu, mam na kompie kupe zdjęć z miasta i jak coś znajdę coś fajnego to wrzucę. Fajnie że poruszasz temat obwodnicy na drodze nr 8, dla mieszkańców to naprawdę ważne bo Tiry strasznie uprzykrzają nam życie. Pozdrawiam Tychy
Szyman no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2007, 05:07 PM   #3
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Quote:
Originally Posted by Szyman View Post
To mój pierwszy post na tym forum, i nie spodziewałem się, że będzie to w temacie o moim mieście. Nie wiedziałem, że ktokolwiek, poza mieszkańcami miasta, interesuje się tym co się u nas dzieje dzięki za założenie tematu, mam na kompie kupe zdjęć z miasta i jak coś znajdę coś fajnego to wrzucę. Fajnie że poruszasz temat obwodnicy na drodze nr 8, dla mieszkańców to naprawdę ważne bo Tiry strasznie uprzykrzają nam życie. Pozdrawiam Tychy
No trudno,żebym nie poruszył tego tematu! Moja rodzina pochodzi z tych okolic! A obecnie rodzina rozlazła się właśnie po okolicach tych trzech miast właśnie!

Fajnie, jak wrzucisz troche fotek Bo np. w googlach mało idzie znaleźć,a ja zdjęć z tych okolic własnych nie mam.

Co do obwodnicy - naprawdę was rozumiem, sam mam wuja i ciocię w Zambrowie (to jest twoje miasto,tak?). Byłem tam nawet jak były pokazy motocrossowe w czasie wakacji (tych lub z zeszłego roku). I wiem jak ciężko wam jest. Jednak dla mnie i tak najgorzej się ma miasto Siewierz w woj.śląskim i Augustów. Wy przynajmniej nie musicie walczyć o obwodnice,bo macie ją zapewnioną

Musze przyznać,że bałem się,że tu nikt nie będzie pisał. A tu taka miła niespodzianka
Sponsored Links
Advertisement

Old November 24th, 2007, 08:08 PM   #4
dawidny
Registered User

dawidny's Avatar

Likes (Received): 1067

Znacie może Barbarę Grabowską z Zambrowa albo Sławka Tomaszewskiego z Łap??
Old November 24th, 2007, 08:28 PM   #5
Szyman
Registered User

Co do zdjęć, mam ich dużo, ale wszystkie z imprez, a zambrowskie lokale chyba was nie interesuja mój stary ma kupe zdjec zambrowskich krajobrazów, i jak bede w niedziele w domu to wrzuce kilka. Nie wiem czy byliscie ostatnio u nas w miescie ale naprawde robi się coraz ladniejsze i chciałbym wam to pokazac. Szkoda tylko, że tak mało nowych zakładów pracy. Co do obwodnicy to masz racje, że u nas nie jest jeszcze tak źle bo prędzej czy później ona będzie (z tego co mówią to rozpoczęcie prac w 2008). O augustowie chyba wszyscy wiedza, ale co się dzieje w Siewierzy to nie wiem, możesz cos napisac na ten temat ?

Barbary Grabowskiej niestety nie znam
Szyman no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2007, 10:06 PM   #6
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Quote:
Originally Posted by błahu View Post
Znacie może Barbarę Grabowską z Zambrowa albo Sławka Tomaszewskiego z Łap??
Nie znam osobiście.

Quote:
Originally Posted by Szyman View Post
Co do zdjęć, mam ich dużo, ale wszystkie z imprez, a zambrowskie lokale chyba was nie interesuja mój stary ma kupe zdjec zambrowskich krajobrazów, i jak bede w niedziele w domu to wrzuce kilka. Nie wiem czy byliscie ostatnio u nas w miescie ale naprawde robi się coraz ladniejsze i chciałbym wam to pokazac. Szkoda tylko, że tak mało nowych zakładów pracy. Co do obwodnicy to masz racje, że u nas nie jest jeszcze tak źle bo prędzej czy później ona będzie (z tego co mówią to rozpoczęcie prac w 2008). O augustowie chyba wszyscy wiedza, ale co się dzieje w Siewierzy to nie wiem, możesz cos napisac na ten temat ?
Zambrowskie lokale tez możesz dać. To w końcu rozmowy o całym regionie wysoczyzny wysokomazowieckiej Nie muszą być tylko krajobrazy lub charakterystyczne miejsca. Budynki tez mogą być. Może być też np.klub Atlanta w Jeżewie Starym lub zdjęcia np. z miejscowości Sokoły - w koncu to się też wlicza w temat Ja narazie dawałem zdjęcia z googli, własnych nie mam. Ale jak będe na wakacjach w tych okolicach to porobie zdjęcia tego regionu,bo to region,który powinno się sławić!!

W końcu to rozmowy o regionie, nie tylko o tych miastach. Więc nie bójcie się wstawiać fotek,które nie są z tych trzech wymienionych miast,a są z okolicy. Okolice tez mogą być! Te miasta podałem dla określenia "granic" tematu. W temat wlicza sie wszystko to,co jest pomiędzy Zambrowem,a Łapami i Wysokiem Mazowieckiem. Mogą być nawet zdjęcia z NPN (Narwiański Park Narodowy)

Co do obwodnicy - ja czekam na obwodnicę Zambrowa. Zwłaszcza,że wujek i ciocia mieszkają na obrzeżach Zambrowa (okolice ul.Żytniej itd.), więc bede widział ekspresówke z okna! A lubie widok drogi ekspresowej A sie wkurzyłem jak Ostrów Mazowiecka dostała obwodnice,a Zambrów nie

Chcesz się dowiedzieć czegoś o sprawie Siewierza,tak? Ok. Siewierz to miasto oddalone jakieś 2-3 km od miejsca,gdzie krzyżuje się DK 1 (Gdańsk - Cieszyn) z DK 86 (Siewierz - Katowice - Tychy) i z drogą ekspresową S1 (Pyrzowice - Cieszyn oraz Pyrzowice - Tychy). Dodatkowo przez Siewierz biegnie jeszcze jakaś droga krajowa. Mimo iż DK 1 jest tam dwujezdniowa to koszmarem jest jazda tamtędy. Zawsze są korki kilkukilometrowe, czasami trzeba po 2 godziny stać w nich. A przez Siewierz ja jade na Podlasie!
Ale to sie zmieni,bo Siewierz ma mieć południową obwodnice (dla innego DK, nie dla DK 1). Może to pomoże rozwiązać problem korków

Czekam na foty ;D

Last edited by Koniar; November 27th, 2007 at 10:04 AM.
Old December 21st, 2007, 10:15 AM   #7
Koniar
Registered User

Koniar's Avatar

Napisze to ot tak,może ten temat ruszy wtedy.

W Zambrowie doszło do pewnej inwestycji,która zmieniła ruch drogowy w mieście. Otóż na trasie DK 63 koło mostu nad Jabłonką wybudowano rondo - tym samym zamknięto ul. Kościuszki od strony nowego ronda oraz chyba zamknięto droge,którą się wyjeżdżało z DK 63 na DK 8.

Oto mapa,która przedstawia zmiany,jakie zaszły w Zambrowie:

W Łapach z kolei coś się będzie dziać,a dokładnie to w Uhowie. Ostatnio jak tam jechałem,to wstawiali tablice na temat objazdu do Białegostoku z Łap przez Suraż. Na mapie objazdu zaznaczono roboty drogowe w Uhowie. Z kolei między szosą na Suraż,a cmentarzem w Łapach zaczeły się kolejne roboty budowlane. Co tam wybudują? Nie wiem.
Old November 7th, 2010, 05:08 PM   #8
NovyJarull
Registered User

Likes (Received): 11

Łapy Starają się o swoją strefę ekonomiczną, a konkretnie podstrefę Tarnobrzeskiej Strefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Według mnie jest to dość kontrowersyjny projekt ale mimo to kibicuje mu.
Quote:
Gmina Łapy złożyła dziś (05.11.2010 r.) wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na potrzeby utworzenia Podstrefy Łapy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na obszarze Łapy-Szołajdy, Łapy-Dębowina i Łapy-Łynki” – czyli na obszarze 12 hektarów koło Cukrowni Łapy, zakupionym przez Gminę od Krajowej Spółki Cukrowej. Projekt zakłada budowę dróg wewnętrznych, obsługujących te tereny oraz sieci wodociągowej, a także kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Na terenach, które będą uzbrojone w wyniku realizacji projektu znajdowały się zbiorniki akumulacyjne wykorzystywane w procesie technologicznym Cukrowni Łapy, jednak woda została już prawie całkowicie usunięta.

Projekt obejmuje swym zakresem także prace studyjno-koncepcyjne oraz zakup gruntów. Koszt całkowity projektu wynosi 7 353 419,36 zł, a koszty kwalifikowane 6 312 056,04 zł. Faktyczne koszty określi przetarg - w przetargu koszt ten może okazać się znacznie mniejszy, ale przyjęto we wniosku kwotę bezpieczną (można będzie ją obniżyć, ale nie podwyższyć, bez uzupełnienia środków własnych). Wnioskowane dofinansowanie jest bardzo wysokie i stanowi ma 83,02% kosztów kwalifikowanych, co wynosi 5 240 157,84 zł. Wyniki oceny projektu powinny być znane w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Realizacja projektu pozwoli na przygotowanie potencjalnym inwestorom dogodnych warunków technicznych do lokalizacji zakładu na terenie naszej Gminy, co dodatkowo bardzo mocno wzmocnią przywileje związane z funkcjonowaniem w obszarze Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zwolnienie nawet do 70% z podatku dochodowego). Podstrefa – obok działań związanych z wykorzystaniem majątku ZNTK i Cukrowni oraz inkubowaniem i wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości – jest bardzo ważnym elementem w działaniach na rzecz pozyskiwania inwestorów i tworzenia miejsc pracy.
http://www.lapy.podlasie.pl/index.ph...435&Itemid=454
NovyJarull no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2012, 07:02 PM   #9
kyny
Registered User

kyny's Avatar

Likes (Received): 10

Odświeżam wątek.

Skwer na Placu Sikorskiego - część zachodnia. Stan: czerwiec 2012

Świetne miejsce wypoczynku, gdyby nie hałas od ruchliwej jeszcze S8. W najbliższym czasie będzie ciszej po otwarciu obwodnicy. Drugim mankamentem jest obecność ptaszysk a co za tym idzie również ich odchodów.

Old June 17th, 2012, 05:11 PM   #10
Rycho19
Registered User

Rycho19's Avatar

Likes (Received): 296

Fajne, ale trochę małe te fotki. Plac pamiętam jeszcze z czasów gdy był przy nim dworzec PKS. A po drugiej stronie na postoju taxi stały czarne wołgi. Pozdrawiam Zambrów !
Rycho19 no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2013, 04:25 PM   #11
hetmantom
Registered User

Widać nieźle i na tych fotkach, nie są wcale taki za małe.
Old November 6th, 2017, 10:33 PM   #12
drezyna
Registered User

Likes (Received): 1

Zambrów załapał się na dekomunizację:
http://www.zambrow.org/aktualnosci/s...pokaz&id=23839
drezyna no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
podlaskie