[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1178 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 20th, 2019, 04:29 PM   #23541
hegemon_
Registered User

Likes (Received): 726

Niekoniecznie. Może też wyprzedzić i za moment zjechać na posesję. W lewo.

mozgow, michael_siberia liked this post
hegemon_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 20th, 2019, 04:35 PM   #23542
demoos
Registered User

Likes (Received): 16729

Quote:
Originally Posted by genesis99 View Post
Korona spadłaby z głowy autorowi zdjęcia jakby zjechał do prawej krawędzi i puścił szybszego kierowcę, jeśli mamy tak szerokie pobocze? Może nawet nikt nie musiałby wyjeżdżać na przeciwległy pas na czołówkę. Czasem warto być człowiekiem. Prosta szeroka droga, a nie wyprzedzanie na pasach czy zakręcie.
Namawianie do lamania prawa jest w naszym kraju karalne.
demoos no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 05:06 PM   #23543
genesis99
Registered User

Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by Jakobian View Post
A dlaczego niby miał narażać się na mandat zjeżdżając na pobocze?
Nie przesadzajmy w drugą stronę, bo to trochę tak jak jeżdżący wolno, w ich mniemaniu bardzo bezpiecznie kierowcy, którzy potrafią się snuć, na wszystko uważać, a przez przejazd kolejowy przeciskają bez żadnej refleksji, zwolnienia, obejrzenia się, bo przecież zapory są podniesione.

Quote:
Originally Posted by demoos View Post
Namawianie do lamania prawa jest w naszym kraju karalne.
A ja stwierdzam, że wybierasz mniejsze zło, bo jeśli chociaż raz w życiu jechałeś zatłoczoną drogą krajową czy to nad morze czy w góry w sezonie, to doskonale wiesz, że jak chcą wyprzedzać to i tak to zrobią. I to stadami. Nie popieram, nie wyprzedzam w ten sposób, ale wiem, że jak lekko zjedziesz to przynajmniej będzie szansa, że ten pajac nie pójdzie z kimś na czołówkę. Codziennie to obserwuję.

Kirt93 liked this post
genesis99 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 05:19 PM   #23544
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14190

Ale tak jak dzisiaj, wracam DK19 do Lublina, ruch jak diabli bo piątek, przede mną z 50 pojazdów w kolumnie i masa ciężarówek, a na ogonie siedzi mi busem tak że nawet tablic nie widzę w lusterku. Widać że kolesia noga swędzi, żeby mógł 15 km dalej i 8 samochodów wcześniej ode mnie dojechać do S-ki, a tempo jazdy 90-100 km/h.
Nikt mnie nie zmusi żebym zjeżdżał, zwłaszcza że jak wspomniano wcześniej, są czy piesi czy rowerzyści.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 06:05 PM   #23545
merdek
Registered User

Likes (Received): 334

Quote:
Najpierw powinni wynagrodzić takich konfidentów. Ale historia pokazuje, że często w takich przypadkach kosa w końcu trafia na taki kamień, na który trafić nie powinna.
Donosić dla dobra wspólnego to czynić dobro. Czas wyjść z mentalności uciśnionego przez zabory/komunę.
Old September 20th, 2019, 06:29 PM   #23546
Wilku88
Registered User

Likes (Received): 3120

Quote:
Najpierw powinni wynagrodzić takich konfidentów. Ale historia pokazuje, że często w takich przypadkach kosa w końcu trafia na taki kamień, na który trafić nie powinna.
Trochę posiedziałem i udało mi się wystalkować na fejsie użytkownika genesis99:

demoos, KrzychuEP, egonmad, gnite liked this post
Wilku88 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 08:41 PM   #23547
demoos
Registered User

Likes (Received): 16729

Quote:
A ja stwierdzam, że wybierasz mniejsze zło, bo jeśli chociaż raz w życiu jechałeś zatłoczoną drogą krajową czy to nad morze czy w góry w sezonie, to doskonale wiesz, że jak chcą wyprzedzać to i tak to zrobią. I to stadami. Nie popieram, nie wyprzedzam w ten sposób, ale wiem, że jak lekko zjedziesz to przynajmniej będzie szansa, że ten pajac nie pójdzie z kimś na czołówkę. Codziennie to obserwuję.
Nie ma nic do rzeczy mniejsze czy wieksze zlo czy dobro. Jest to tak samo karalne.
Juz pomijam nawet idiotyzm z samego zjezdzania na pobocze.
demoos no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 08:54 PM   #23548
KrzychuEP
Piotrkowianin

KrzychuEP's Avatar

Likes (Received): 7112

I właśnie przez takich kierowców jak genesis99 GDDKiA bodajże w 2013 roku podczas remontu ówczesnej DK8 (obecna DK74) zlikwidowała asfaltowe pobocza na odcinku od Mzurek (EPI) do Kluk (EBE).

dj_pajak liked this post
KrzychuEP no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 06:19 PM   #23549
Kemo
Registered User

Likes (Received): 33348

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Np. w Austrii takie rozwiązanie się stosuje. Wielkie odblaskowe żółte znaki STOP – FALSCH (niem. "źle", ale w sensie drogowym też "pod prąd"), z wyciągniętą łapą, a na niej znakiem zakazu.

Do skopiowania 1:1, tylko zamiast FALSCH dać JEDZIESZ POD PRĄD.
Gdzieś to w Polsce widziałem, ale nie potrafię sobie przypomnieć gdzie. Chyba na jakiejś drodze wojewódzkiej.

Quote:
Originally Posted by Nexus View Post
No tak oznakowanie poziome to tylko jakieś malowanki, pisanki, kraszanki. Na linię P-4 nie wolno najeżdżać ani jej przekraczać.
Wystarczy że popada śnieg i już nie ma linii.

Quote:
Originally Posted by Janek0 View Post
Skoro zadajesz pytanie, które sam wskazujesz, że jest trollerskie, bo odpowiedź już padła, to po co mam odpowiadać?
Żeby udowodnić, że na ruch drogowy patrzysz szerzej niż tylko przez pryzmat suchych zapisów ustaw i rozporządzeń.
No ale jednak nie patrzysz.
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 06:39 PM   #23550
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 943

Quote:
Originally Posted by Kemo View Post
Żeby udowodnić, że na ruch drogowy patrzysz szerzej niż tylko przez pryzmat suchych zapisów ustaw i rozporz±dzeń.
No ale jednak nie patrzysz.
Patrzenie szerzej jest jak najbardziej wskazane, a nie wbrew.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 08:09 PM   #23551
Kemo
Registered User

Przypomniałem sobie, gdzie są znaki typu "FALSCH"
https://www.google.pl/maps/@50.61908...7i13312!8i6656
Wprawdzie są tutaj użyte w innym kontekście niż jazda pod prąd.
Old September 21st, 2019, 08:22 PM   #23552
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Od tego tygodnia realizuję kolejny projekt związany z edukacją rowerową, tym razem w Kraśniku i Opolu Lubelskim (woj. lubelskie). Odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze szkół podstawowych, teraz trwają zajęcia praktyczne w ruchu drogowym dla uczniów z tych szkół. Projekt jest realizowany z programu "Decydujesz, pomagamy" finansowanego ze środków Fundacji Tesco przy wsparciu Urzędu Miasta Kraśnik. Patronat honorowy nad Kampanią objęła Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie.

W skrócie - polski nieodpowiadający rzeczywistości system wychowania komunikacyjnego i przepisy nie dają prawnych możliwości, żeby uczyć dzieci jazdy rowerem w ruchu drogowym przed uzyskaniem karty rowerowej (notabene zbędnej). To jedna z rzeczy jakie chciałbym zmienić, ale póki co w ramach Kampanii Edukacja Rowerowa 2.0 próbujemy rozwijać zajęcia praktyczne dla tych, którzy już kartę rowerową mają.

Poniżej zdjęcia z piątkowych zajęć w SP nr 4 w Kraśniku, zapraszam też na Facebooka Kampanii.

1. Spotkanie przy szkole, omówienie podstawowych aspektów bezpiecznej jazdy rowerem i wyposażenia.

2. Ćwiczenie koordynacji ruchów, sygnalizowanie manewrów oraz obracanie głowy do tyłu.

3. Początek zajęć, dyskusja na temat bezpiecznej odległości od krawężnika podczas jazdy.

4. Wjeżdżamy na drogę jednokierunkową, być może w przyszłości pojawi się tu kontraruch.

5. Pierwsze ćwiczenie indywidualne, jazda na wprost drogą z pierwszeństwem i powrót do grupy.

6. To samo ćwiczenie, dobrze że pojawiły się samochody.
Old September 21st, 2019, 08:25 PM   #23553
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

7. To samo skrzyżowanie, ale skręcanie w lewo z drogi z pierwszeństwem.

8. Klasyczna jazda po jezdni z nawracaniem.

9. Skręcanie w lewo z drogi podporządkowanej.

10. Dużo jeździmy, mało stoimy, zalety małej grupy.

11. Przejazd próbny przed ostatnim i najtrudniejszym ćwiczeniem indywidualnym, łącznie 5 ćwiczeń w jednym przejeździe:
1) skręt w prawo z drogi podporządkowanej
2) skręt w lewo z drogi głównej
3) jazda po drodze jednokierunkowej przy budynku dworca kolejowego
4) jazda na wprost z drogi podporządkowanej
5) nawracanie na jezdni

Było to dotychczas najbardziej złożone ćwiczenie indywidualne przeprowadzone w ramach całej Kampanii.

12. Rowerzystka z lewej skręca w prawo na drogę z pierwszeństwem, ta z prawej pomału kończy pętlę.
Old September 21st, 2019, 08:32 PM   #23554
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

13. Skręt w lewo z drogi z pierwszeństwem na pętlę przy dworcu.

14. Przejazd na wprost z drogi podporządkowanej.

15. To samo z innego ujęcia.

16. Dodatkowa trudność - przyjechał autobus komunikacji miejskiej.

17. Ostatni punkt zajęć - zasady jazdy rowerem po torach kolejowych/tramwajowych, dzięki pobliskiej bocznicy.

Podsumowując - jeżeli przy tak skostniałym systemie jak w Polsce (gdzie 99% pomysłów na brd rowerzystów skupia się na rozdawaniu odblasków i kaskach, przy jednoczesnym ignorowaniu potrzeby nauki jazdy w prawdziwych warunkach drogowych) uda się w ciągu 20 lat wprowadzić powszechną praktyczną edukację rowerową jak na zdjęciach - będę przeszczęśliwy.
Old September 21st, 2019, 08:40 PM   #23555
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 7259

na zdjątkach 5 i 6 polimeryzował bym co do bezpiecznego odstępu od krawężnika.

tak zjeżdzać można by ułatwić wyprzedzanie jakiemuś kierowcy (ale na naszych warunkach), a nie jeździć domyślnie.
fajnie że dziewczyny się interesują i ćwiczą

ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 08:54 PM   #23556
KrzychuEP
Piotrkowianin

KrzychuEP's Avatar

Likes (Received): 7112

Quote:
Originally Posted by khan_tengri View Post
6. To samo ćwiczenie, dobrze że pojawiły się samochody.
Jak by ktoś pytał: ta skoda to nie moja.

khan_tengri liked this post
KrzychuEP no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2019, 12:20 AM   #23557
Sesek
Registered User

Likes (Received): 651

Co do wcześniejszego tematu o wyprzedzaniu rowerzysty, to przeprowadziłem dzisiaj wymuszony eksperyment odnośnie wyprzedzania
Jechałem dzisiaj z Krakowa do Czechowic-Dziedzic drogami DW780, DW934, DK44, DW931 i DK1.
Jako, że miałem dość spory ładunek na dachu to się nie spieszyłem i na trasie nie przekraczałem 60 (Prędkości przy której poza zabudowanym dało się mnie sensownie wyprzedzić)
Zanim dojechałem do DK44 tylko jedno auto mnie wyprzedziło powiedzmy to książkowo (na przerywanej, nie wymuszając na nikim zwolnienia, płynnie i dynamicznie to zrobił)
Cała masa aut robiła to na ciągłej, na zakrętach przed wzniesieniami, czy wymuszając moją zmianę prędkości (jedną z głupot moim zdnaiem było też podjeżdżanie "na zderzak" czekanie aż zrobi się wolne i wyskakiwanie na lewy pas i powolne rozpędzanie się...)
Nie rozgrzeszając oczywiście tych kierowców to w większości do takich zachowan byli prowokowani przez kierowców którzy bali się wyprzedzić przy prostej i pustej drodze i którzy dojeżdżali z dość znaczną prędkością do mnie (rzędu 80-90) po czym zwalniali do moich 50 i tak się turlali...
Dwa takie auta za mna, jadące do tego dość blisko siebie i większość z tyłu zaczynała kombinować (wyprzedzać po 3 auta, wpychać się miedzy nas)
Nie wiem czy aż tak wyprzedzanie kuleje na naszych kursach na prawko?
Nie wiem jak w wiekszych miastach, bo ja robiłem w małej miejscowości i do miasta egzaminacyjnego musiałem dojeżdżać prawie 40 km, więc po drodze się trafił jakiś traktor czy jakiś inny pojazd wolnobieżny.
Swoją drogą kiedyś też miałem sytuację, że padło mi sprzęgło i miałem tylko dwójkę i turlałem się przez wieś 20 na godzine, to jak normalnie jeździłem 90 i mnie potrafili wyprzedzać, to nagle przy moim turlaniu się i jeździe prawie po poboczu też były osoby które nie potrafiły wyprzedzić...

KrzychuEP liked this post
Sesek no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2019, 02:46 AM   #23558
Kemo
Registered User

Quote:
Originally Posted by Sesek View Post
Swoją drogą kiedyś też miałem sytuację, że padło mi sprzęgło i miałem tylko dwójkę i turlałem się przez wieś 20 na godzine, to jak normalnie jeździłem 90 i mnie potrafili wyprzedzać, to nagle przy moim turlaniu się i jeździe prawie po poboczu też były osoby które nie potrafiły wyprzedzić...
Ładnie to tak łamać przepisy?
A wiesz ilu pieszych zasłoniętych przez ciężarówki mogłeś zdjąć?

Quote:
Originally Posted by Jakobian View Post
A dlaczego niby miał narażać się na mandat zjeżdżając na pobocze?
Quote:
Originally Posted by mucher View Post
I potencjalnie zdjął pieszego albo rowerzystę, który na poboczu jest, ale zasłonięty przez ciężarówkę z przodu (czy też osobówkę).
Old September 22nd, 2019, 08:51 AM   #23559
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Quote:
Originally Posted by ArtiiP View Post
na zdjątkach 5 i 6 polimeryzował bym co do bezpiecznego odstępu od krawężnika.
Uczą się, pomału do doskonałości, potem widać było że ten odstęp się zwiększa
Old September 22nd, 2019, 09:02 AM   #23560
Don Vito KurDeBalanz
zdradziecka morda

Don Vito KurDeBalanz's Avatar

Likes (Received): 32571

Khan jedno pytanie - dlaczego sądzisz, że karta rowerowa "jest zbędna"?
Don Vito KurDeBalanz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules