[Radom] Port Lotniczy Radom-Sadków [rozbudowa - tylko fakty; reszta=BRIG] - Page 12 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 20th, 2009, 12:43 PM   #221
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2523

Quote:
Originally Posted by marad_co View Post
Cos mi sie wydaje ze zobaczymy tam cywilne miedzynarodowe lotnisko jak swinia niebo a przynajmniej w najblizszych 5 latach. Obym sie mylil ale Radom jest poprostu za biedny na takie imprezy. Nie oszukujmy sie bo widac ze jesli tylko ktos moze to ucieka z tego miasta. Rozwijamy sie ale zbyt wolno a teraz jeszcze dojdzie 200 baniek dlugu na nie do konca jasne inwestycje planowane w nadchodzacych latach. I ta zasrana biurokracja :/
eh... lotnisko to szansa dla Ciebie, dzięki niemu będziesz mógł szybciej i dalej uciec

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Skad sie w ludziach bierze cos takiego?
no właśnie
Sponsored Links
Advertisement

Old September 21st, 2009, 12:31 PM   #222
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 155

Biurokracji ciąg dalszy czyli pytanie ile czasu poczekamy na decyzję o przekazaniu 22ha na infrastrukturę lotniskową???

Quote:
Smutna radość

130 hektarów terenu lotniska na radomskim Sadkowie może być współużytkowane przez stronę cywilną. Decyzję w tej sprawie wydał dziś minister obrony narodowej. Te tereny to m.in. pas startowy, drogi kołowania i inne elementy infrastruktury lotniska. Nadal jednak nie ma decyzji o przekazaniu władzom Radomia ponad 22 hektarów ziemi z przeznaczeniem na budowę terminala, a bez tego przekazania tworzenie cywilnego portu lotniczego w Radomiu stoi w miejscu.

Aktualności

Smutna radość
2009-09-16

130 hektarów terenu lotniska na radomskim Sadkowie może być współużytkowane przez stronę cywilną. Decyzję w tej sprawie wydał dziś minister obrony narodowej. Te tereny to m.in. pas startowy, drogi kołowania i inne elementy infrastruktury lotniska. Nadal jednak nie ma decyzji o przekazaniu władzom Radomia ponad 22 hektarów ziemi z przeznaczeniem na budowę terminala, a bez tego przekazania tworzenie cywilnego portu lotniczego w Radomiu stoi w miejscu.

Minister Obrony Narodowej wojewodzie a wojewoda samorządom. Tak wygląda procedura przekazywania czasowo lub trwale terenów wojskowych na potrzeby cywilnych lotnisk. Chodzi o prawie 5 tysięcy hektarów, które należą do Ministerstwa Skarbu Państwa a którymi zarządza Minister Obrony Narodowej. Teraz dzięki decyzjom ministrów ten majątek może zostać przekazany nowym właścicielom lub użytkownikom. Cywilny port lotniczy w Radomiu z tej puli otrzymał nieco ponad 130 hektarów. Nie na własność. To tereny, które mają być współużytkowane z wojskiem. W dodatku czasowo – przez 30 lat. Te grunty to m.in. pas startowy, drogi kołowania i inna infrastruktura. Ale nadal brakuje najważniejszego – miejsca, gdzie można byłoby wybudować cywilny terminal. Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury nieoficjalnie twierdzą, że sprawa przekazania ponad 22 hektarów dla cywilnego lotniska – właśnie na terminal - powinna się zakończyć do końca września. Inni z kolei uważają, że nie stanie się to wcześniej niż za kilka miesięcy. W tej chwili, jak mówi prezydent Andrzej Kosztowniak, nie ma możliwości zbudowania cywilnego lotniska. Dlatego to nie był najszczęśliwszy dzień prezydentury Andrzeja Kosztowniaka. Zwłaszcza, że gdy wojewoda przekaże tereny wojskowe we współużytkowanie miastu – Radom będzie musiał ponosić częściowe koszty ich utrzymania, jednocześnie nie mając z tego żadnych profitów. Prezydent apeluje do zaplecza politycznego obecnych władz Polskich o interwencje w sprawie przekazania wspomnianych 22 hektarów. Pomoc obiecuje m.in. poseł PO Radosław Witkowski. Żeby tereny mogły zostać trwale lub czasowo przekazane na własność bądź na zasadach współużytkowania, wojsko musiało określić swoje potrzeby. – Nie wszystkie tereny mogły zostać przekazane cywilom, są lotniska, które pozostaną wojskowe na innych, obecność armii została ograniczona – wyjaśnił Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich. Co warte podkreślenia, i co dało się słyszeć w kuluarach, wiele samorządów dopiero teraz, po otrzymaniu terenów zacznie prace związane z budową lotnisk, czyli np. będzie ogłaszać przetargi na opracowanie planów generalnych. Radom taki plan od kilku miesięcy posiada, bo do jego przygotowania – został m.in. przez samorząd województwa mazowieckiego zobligowany. Ale Radom nadal nie ma ziemi na której może budować cywilny port. I dlatego nie może odrabiać zaległości cywilizacyjnych, o których mówił Tadeusz Jarmuziewicz z Ministerstwa Infrastruktury. – W odpowiednim momencie samorządy dostają narzędzia, którymi mogą pracować nad rozwojem swoich regionów – mówił Jarmuziewicz. A w wypadku Radomia – nie mamy jeszcze wszystkich narzędzi.

Za: www.telewizja.radom.pl
Old September 22nd, 2009, 02:24 AM   #223
marad_co
Registered User

marad_co's Avatar

Likes (Received): 104

Quote:
Skad sie w ludziach bierze cos takiego?
Czysty realizm. Sa inne inwestycje bardziej naglace niz krzykliwe haslo "lotnisko w kazdym miescie" Oczywiscie ze wolalbym zeby bylo lotnisko ale potrafie spojrzec tez krytyczniej niz niektorzy z forumowic i nie jestem wpatrzony jak w obraz w ta lotniskowa utopie. 469 mln PLN utopic w tej imprezie to robi wrazenie. Widze jak rozwija sie sytuacja na niezbyt odleglym Lublinku i tam mimo ze lotnisko istnieje juz troche wciaz doplacaja do imprezy. Teraz wybudowali budynek cargo a do tej uslugi maja nieporownywalnie wieksze warunki (masa firm inwestujacych wokol Lodzi). A u nas co? Samoloty wozilyby chyba napoje Zbyszko albo produkty z fabryki bronii Moim zdaniem zamiast lansowac zbyt kosztowny na nasze miasto pomysl powinnismy pomyslec o lepszych dojazdach do okolicznych. Dostanie sie z Radomia na lotnisko w Lodzi to lekki horror

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
eh... lotnisko to szansa dla Ciebie, dzięki niemu będziesz mógł szybciej i dalej uciec
Ja nie musze korzystac z Radomskiego lotniska zeby to zrobic. Na Okeciu jest wystarczajacy wybor
marad_co no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 23rd, 2009, 03:18 PM   #224
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Jeśli dobrze widziałem to właśnie rządowy samolot wylądował, chyba Jak 40... Czyżby ktoś przywiózł decyzję w sprawie tych 22ha
Old September 27th, 2009, 08:17 PM   #225
Wolfchen
Registered User

Wolfchen's Avatar

Likes (Received): 2327

Ja się zastanawiam, czy Radom potrzebuje lotniska? Wiadomo przecież, że Okęcie będzie miało znacznie większy wachlarz połączeń. Czy nie lepiej te pieniądze zainwestować w poprawę dojazdu do Warszawy? W ten sposób w ciągu godziny byśmy mogli dojechać na Okęcie, a do tego osoby pracujące w Warszawie odniosłyby wymierne korzyści. Nie ma sensu, aby lotniska lokalizować co kilkadziesiąt kilometrów, bo to po prostu nie ma sensu.
Wolfchen no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2009, 11:52 PM   #226
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Temat wałkowany już wielokrotnie...
Wg mnie potrzebne.
Wg profesjonalnych firm zajmujących się tą tematyką również https://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=202
Nie mam powodu by im nie wierzyć...
Old September 28th, 2009, 02:16 AM   #227
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3393

No wlasnie dlatego tez nie chce mi sie zabierac glosu znowu w tej sprawie...
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 28th, 2009, 11:16 PM   #228
marad_co
Registered User

marad_co's Avatar

Quote:
Originally Posted by dkt1984 View Post
Temat wałkowany już wielokrotnie...
Wg mnie potrzebne.
To plac za to, ja nie zamierzam
Ciekawe ktora firma otrzymujac kontrakt na opracowanie masterplanu napisala by w nim ze lotnisko jest niepotrzebne?
Old September 29th, 2009, 12:39 AM   #229
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Quote:
Ciekawe ktora firma otrzymujac kontrakt na opracowanie masterplanu napisala by w nim ze lotnisko jest niepotrzebne?
Dobrze zarządzany port lotniczy zarobi sam na siebie i nie tylko. Nie od razu oczywiście.
To są nowe ogromne możliwości dla rozwoju miasta i regiony. Jasne że można to spartolić i wtedy zostaną tyko długi, ale ja tak czarnego scenarisza nie zakładam.
Old September 29th, 2009, 12:56 AM   #230
marad_co
Registered User

marad_co's Avatar

Quote:
Originally Posted by dkt1984 View Post
Dobrze zarządzany port lotniczy zarobi sam na siebie i nie tylko.
Czyli krotko mowiac prywatny! I za takim bym chetnie optowal. A ten stwor ktory planuje miasto to bedzie kolejne schronisko dla swoich przydupasow prezia czy to obecnego czy innego. Nie ma sie co ludzic z ta optymistyczna wersja z masterplanu bo nie bedzie tak. Nie w Radomiu. Nie tak blisko najwiekszego portu lotniczego w naszym kraju. Ja rozumiem ze lepiej zmarnowac te pieniadze na lotnisko niz maja przezrec urzedasy ale naprawde nie widze zadnych szans powodzenia w przeciagu nastepnych 15-20 lat dla lotniska w Radomiu. Jeszcze raz powtarzam, poprawmy drogi dotarcia na najblizsze lotniska z naszego miasta.
Old September 29th, 2009, 03:17 AM   #231
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Ekh... nie chcialem, ale jednak sie wlacze. Nie widze tu realizmu, a jedynie nieznajomosc wieksza troche sytuacji.

Quote:
A ja za duzo rzeczy nie zamierzam placic - za wypadki drogowe i doplacanie do uzytkownikow samochodow na przyklad.

Quote:
Chyba nie do konca wiesz na jakich podstawach robi sie takie analizy i jak one konkretnie wygladaja.

Quote:
Czyli krotko mowiac prywatny! I za takim bym chetnie optowal.
A widziales kiedys w calosci prywatne lotnisko? Podobnie jak linie kolejowe czy autostrady? Ja najwyzej widzialem takie z roznego typu PPP, ale prywatnych nie. Dokladnie takie, jakie jest planowane w Radomiu.

Quote:
A ten stwor ktory planuje miasto to bedzie kolejne schronisko dla swoich przydupasow prezia czy to obecnego czy innego.
Na razie nie widze, zeby spolka PL Radom byla schronieniem dla przydupasow politycznych czy brala udzial w ogolnie pojetej walce politycznej. Nie widze takiej mozliwosci tym bardziej pozniej - kiedy udzialowcem w spolce stana sie inne podmioty prywatne czy samorzadowe.

Quote:
Nie ma sie co ludzic z ta optymistyczna wersja z masterplanu bo nie bedzie tak.
A skad to mozesz wiedziec?

Quote:
Nie w Radomiu. Nie tak blisko najwiekszego portu lotniczego w naszym kraju.
A dla Modlina miejsce widzisz jeszcze blizej najwiekszego portu lotniczego w kraju?

Quote:
Ja rozumiem ze lepiej zmarnowac te pieniadze na lotnisko niz maja przezrec urzedasy ale naprawde nie widze zadnych szans powodzenia w przeciagu nastepnych 15-20 lat dla lotniska w Radomiu.
Kazdy moze uwazac co mu sie podoba. Mozna tez uwazac, ze kobieta to zebro Adama.

Quote:
Jeszcze raz powtarzam, poprawmy drogi dotarcia na najblizsze lotniska z naszego miasta.
"To plac za to, ja nie zamierzam" zwlaszcza, ze bedzie to o wiele drozsze od budowy nowego lotniska.
Old September 29th, 2009, 02:37 PM   #232
marad_co
Registered User

marad_co's Avatar

Quote:
Ekh... nie chcialem, ale jednak sie wlacze.
Na razie nie widze, zeby spolka PL Radom byla schronieniem dla przydupasow politycznych czy brala udzial w ogolnie pojetej walce politycznej. Nie widze takiej mozliwosci tym bardziej pozniej - kiedy udzialowcem w spolce stana sie inne podmioty prywatne czy samorzadowe.
Bo narazie tam psy dup.mi szczekaja na tym lotnisku

Quote:
A skad to mozesz wiedziec?
Spojrz na lotnisko w Lodzi. Maja o wiele wiecej potencjalnych klientow a nic sie nie rozwijaja w kierunku nowych polaczen itp Zobaczymy jak bedzie z Cargo ale tez maja wieksze mozliwosci w tym zakresie (masa okolicznych firm miedzynarodowych).

A dla Modlina miejsce widzisz jeszcze blizej najwiekszego portu lotniczego w kraju?[/quote]
Czy mozesz mi zacytowac moja wypowiedz w ktorej optowalem za Modlinem? Nie pisze o nim bo to jest watek o Radomskim lotnisku i odnosze sie do niego wlasnie. Nie jestem na nie bo nie tylko jak wspomnialem "nas na to nie stac". Chyba ze znajda inwestora. I to nie takiego ktory bedzie zarzadzal lotniskiem i nabijal sobie kase a cala inwestycje wykona wczesniej miasto tylko zeby sam placil za ta impreze. Poza tym uwazam ze po ukonczeniu S7 czas dojazdu na Okecie skroci sie do okolo godziny. Co bedzie niewiele dluzej niz przejazd przez miasto na lotnisko na Sadkow.
Old September 29th, 2009, 03:36 PM   #233
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2523

Quote:
Bo narazie tam psy dup.mi szczekaja na tym lotnisku.
A to dopiero, nie zauważyłem. Trzebaby przepytać pilotów i ich rodziny i jakby co dać pieska do teleekspresu

Quote:
Poza tym uwazam ze po ukonczeniu S7 czas dojazdu na Okecie skroci sie do okolo godziny. Co bedzie niewiele dluzej niz przejazd przez miasto na lotnisko na Sadkow.
No to źle uważasz. Byłoby to możliwe (ewentualnie możliwe) gdyby s7 kończyła się na Okęciu a delikwent mieszkał na Firleju. Na korki można się natknąć najpóźniej w Jankach co oznacza, że masz jeszcze ponad 10 kilometrów wleczenia się w sznurku, bądź w lepszym wypadku zabawę w harmonijkę, jeśli wiesz co to znaczy.

Może za pieniądze na lotnisko powinniśmy wybudować Warszawie estakadę ze skrzyżownia w Magdalence prosto pod terminal? No bo wtedy Twój pomysł może by się spełnił.

Oczywiście porównywanie przejazdu przez Radom do dojazdu do Warszawy było świetnym kawałem (podobnie jak porównywanie korków radomskich do warszawskich przez kogo innego) Nawet teraz gdy jest zamknięta 1905 roku przejazd z Lubelskiej na Starokrakowską zajął mi 30-40 min (wcześniej było nawet 15 min. krócej).
Old September 29th, 2009, 07:12 PM   #234
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Quote:
Bo narazie tam psy dup.mi szczekaja na tym lotnisku
A co ma jedno do drugiego? Spolka zatrudnia wiele osob jak i wiele innych w tym miescie i kazdym innym.

Quote:
Spojrz na lotnisko w Lodzi. Maja o wiele wiecej potencjalnych klientow a nic sie nie rozwijaja w kierunku nowych polaczen itp Zobaczymy jak bedzie z Cargo ale tez maja wieksze mozliwosci w tym zakresie (masa okolicznych firm miedzynarodowych).
Lodz jest jednym z najgorzej obslugiwanych koleja miast podobnej wielkosci w Europie, do tej pory nie istnieja takze dogodne polaczenia drogowe nawet z sasiednimi regionami. Poza tym specyfika lodzkiego lotniska jest zupelnie inna, gdyz ono ma zupelnie inne (o wiele wyzsze) koszty funkcjonowania od naszego.

Quote:
Czy mozesz mi zacytowac moja wypowiedz w ktorej optowalem za Modlinem?
A czy ja mowie, ze optowales? Pytam o Modlin zwyczajnie. Jakim cudem ma funkcjonowac w szczerym polu 30 kilometrow od Warszawy? Tez oplacona koncepcja i dziwne pomysly wyrzucenia pieniedzy w bloto?

Quote:
Nie pisze o nim bo to jest watek o Radomskim lotnisku i odnosze sie do niego wlasnie.
No to wlasnie skoro odnosisz je do Lodzi, to odnies do Modlina.

Quote:
Chyba ze znajda inwestora.
A czy ktokolwiek o innym rozwiazaniu kiedykolwiek mowil?

Quote:
I to nie takiego ktory bedzie zarzadzal lotniskiem i nabijal sobie kase a cala inwestycje wykona wczesniej miasto tylko zeby sam placil za ta impreze.
A wiesz co to jest spolka PL Radom? Wiesz jak dzialaja spolki prawa handlowego? Wiesz co to sa udzialy w spolce?

Quote:
Poza tym uwazam ze po ukonczeniu S7 czas dojazdu na Okecie skroci sie do okolo godziny. Co bedzie niewiele dluzej niz przejazd przez miasto na lotnisko na Sadkow.
Najpierw musisz wyjechac z miasta, potem wjechac do drugiego i dojechac na lotnisko, stad tez czas przejazdu wiele nie spadnie ponizej 2 godzin. Cos to w ogole wnosi do dyskusji?
Old September 29th, 2009, 11:38 PM   #235
marad_co
Registered User

marad_co's Avatar

Quote:
Lodz jest jednym z najgorzej obslugiwanych koleja miast podobnej wielkosci w Europie, do tej pory nie istnieja takze dogodne polaczenia drogowe nawet z sasiednimi regionami.
No fakt autostrada A2 biegnie przeciez za plotem lotniska na Sadkowie A i zapomnialem o tych paru krzyzujących się autostradach w Radomiu.
Quote:
No to wlasnie skoro odnosisz je do Lodzi, to odnies do Modlina.
Modlin to kolejna utopia. Odnosze swoje opienie do istniejacego lotniska i to w niedalekim sasiedztwie radomskiego portu. Nie ma co drazyc dalej tego bo nie dogadamy sie. Ja jestem przekonany ze lotnisko w Radomiu szybko nie powstanie. Jezeli bedzie inaczej to nie wroze mu wielkiej przyszlosci. "Zastaw sie a postaw sie" juz dawno okazalo sie bez sensu.
Old September 30th, 2009, 03:07 AM   #236
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Quote:
No fakt autostrada A2 biegnie przeciez za plotem lotniska na Sadkowie A i zapomnialem o tych paru krzyzujących się autostradach w Radomiu.
Nie mowie o tym, co bedzie bieglo w systemie calosciowym z X lat, tylko, jak sytauacja wyglada obecnie i wygladala do tej pory - w koncu sam mowisz o tym jak to lotnisko funkcjonuje, a nie jak bedzie.

No i fakt - nie ma sensu dyskutowac.
Old October 2nd, 2009, 02:41 AM   #237
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Quote:
Skąd opóźnienia na lotnisku?

Powodem jest spór o grunty na Sadkowie, które gmina miała dostać na własność, aby uruchomić lotnisko cywilne. Władze miasta: - Ktoś celowo opóźnia procedurę przekazania. Poseł PO: - Wniosek był niekompletny

W połowie września prezydent Andrzej Kosztowniak uczestniczył w Warszawie w uroczystym przekazaniu wojewodom przez Ministerstwo Infrastruktury gruntów pod lotniska cywilne.

W naszym przypadku chodziło o 120 hektarów na Sadkowie, na których znajduje się pas startowy, a które mamy współużytkować z wojskiem. Taka operacja była możliwa dzięki nowelizacji ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia skarbu państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. Na mocy tej samej ustawy gmina ma otrzymać jeszcze 23 hektary z puli terenów tzw. zbędnych wojsku. Działki te są dla miasta ważne, bo bez nich port cywilny nie powstanie. Tam bowiem ma być wybudowana cała infrastruktura konieczna do obsługi lotów cywilnych, m.in. terminal pasażerski.

Tytuł prawny do tych terenów jest również niezbędny, aby miasto mogło zacząć poszukiwanie inwestora dla portu cywilnego. Tymczasem, jak informował prezydent po powrocie z Warszawy, procedura dotycząca przekazywania działek utknęła. Apelował do parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, aby podjęli starania o jej przyspieszenie.

- Otrzymałem takie pismo od pana prezydenta. Wcześniej pan prezydent pozwolił sobie nawet publicznie sugerować, że proces przekazywania gruntów jest opóźniany celowo. W związku z tym zwróciłem się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. Niestety, okazało się, że jeśli ktoś celowo opóźnia proces przekazania gruntów, to są to władze Radomia - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej poseł PO Radosław Witkowski.

Ministerstwo odpisało posłowi, że wniosek złożony 14 stycznia tego roku był niekompletny. Brakowało w nim aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorstw (dostarczony do MI 5 maja 2009 roku), decyzji podziałowej czterech działek, o które wnioskuje miasto Radom wraz z mapą (wpłynęła do MI 21 lipca 2009 roku).

- Zaktualizowany wykaz działek, o które wnioskuje Gmina Miasta Radomia, uwzględniający nowy podział geodezyjny (jego sporządzenie było niezbędne w związku z rozbieżnościami w oznaczeniu ksiąg wieczystych) wpłynął do Ministerstwa Infrastruktury po kolejnej prośbie ministerstwa dopiero 17 września 2009 roku - cytował odpowiedź resortu poseł Witkowski. Dodał, że z informacji otrzymanych z ministerstwa wynika, że 22 września resort wystosował do prezydenta miasta pismo, w którym prosi o dokładne określenie numerów ewidencyjnych działek po nowym podziale w celu jednoznacznego określenia nieruchomości skarbu państwa przewidzianych do darowizny. W szczególności chodzi o jednoznaczny zapis, czy gmina wnioskuje o działkę w całości, czy w części. Dopiero po otrzymaniu tych dokumentów - a także mapy przeglądowej do celów prawnych, której władze Radomia nie dostarczyły jako jedyne spośród starających się o przejęcie gruntów, choć jest to niezbędne w świetle przepisów o ewidencji nieruchomości - MI może rozpocząć procedurę.

- Prezydent Radomia apeluje o pomoc i szuka winnych opóźnienia. Szkoda, że swoich poszukiwań nie zaczął od siebie i swojego otoczenia. Albo nie ma pojęcia o tym, jak przygotowany wniosek był ważny dla powodzenia priorytetowej dla miasta inwestycji, albo z pełną świadomością prowadził przez ostatnie miesiące szkodliwą dla Radomia grę obliczoną jedynie na zdjęcie z siebie odpowiedzialności za nieudolność w tej sprawie. Zarówno jedno, jak i drugie jest niedopuszczalne - mówił na konferencji Witkowski.

Prezydent Andrzej Kosztowniak chce odpowiedzieć na te zarzuty na konferencji prasowej, którą zaplanował na piątek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Ciekawe...Zobaczymy jutro jak się ustosunkuje Kosztowniak do tych rewelacji.
Old October 4th, 2009, 03:11 PM   #238
TenPiotr
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Prezydent broni wniosku o grunt dla lotniska

- Nasz wniosek był kompletny, wysłaliśmy nawet więcej dokumentów, niż wymaga ustawa - prezydent Radomia odpiera zarzuty posła PO w sprawie opóźniania procedury związanej z przekazaniem gruntów pod lotnisko

Wymiana ciosów pomiędzy posłem PO Radosławem Witkowskim a prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem w sprawie radomskiego lotniska cywilnego trwa. Panowie organizują na zmianę konferencje prasowe, na których informują o złej woli drugiej strony i przedstawiają swoje racje.

W czwartek prezydenta zaatakował poseł, bo, jak podkreślał, wcześniej został przez niego wywołany na ring. Przypomnijmy, Kosztowniak w połowie września przywiózł z Warszawy informację, że miasto dostanie we współużytkowanie z wojskiem 130 hektarów. Ale nadal nie wiadomo, kiedy otrzyma na własność teren pod budowę infrastruktury lotniskowej, bez której lotnisko nie ruszy, np. terminalu. Zaapelował więc do Witkowskiego o wsparcie. Sugerował też, według słów posła, że ktoś celowo opóźnia procedurę.

Witkowski zasięgnął informacji w ministerstwie i poinformował dziennikarzy, że winna opóźnienia procedury powinna się czuć... gmina, bo wniosek o przekazanie gruntów, który złożyła, był niekompletny. Witkowski wyliczał też kolejne błędy: we wniosku brakowało aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorstw (dostarczony do MI 5 maja 2009 r.), decyzji podziałowej czterech działek, o które się staramy, wraz z mapą (wpłynęła do MI 21 lipca 2009 r.). Zaktualizowany wykaz działek, o które wnioskuje gmina, uwzględniający nowy podział geodezyjny, wpłynął do resortu po kolejnej prośbie ministerstwa dopiero 17 września 2009 r., a 22 września resort wystosował do prezydenta Radomia pismo, w którym prosi o dokładne określenie działek ewidencyjnych po nowym podziale "w celu jednoznacznego określenia nieruchomości skarbu państwa, które przewidziane są do darowizny na rzecz samorządu".

- Prezydent Radomia apeluje o pomoc i szuka winnych opóźnienia. Szkoda, że swoich poszukiwań nie zaczął od siebie i swojego otoczenia. Albo nie ma pojęcia o tym, jak przygotowany wniosek był ważny dla powodzenia priorytetowej dla miasta inwestycji, albo z pełną świadomością prowadził przez ostatnie miesiące szkodliwą dla Radomia grę obliczoną jedynie na zdjęcie z siebie odpowiedzialności za nieudolność w tej sprawie - mówił na konferencji poseł Witkowski.

- Do insynuacji i pomówień wolałbym się nie odnosić. Mają zabarwienie emocjonalne. Wolę skupić się na faktach - mówił w piątek na swojej konferencji prezydent Kosztowniak. Opierając się na swoich dokumentach, argumentował, że wniosek miasta złożony do ministerstwa był kompletny.

- Ustawa wyraźnie mówi, jakie wymogi musiał spełnić wniosek i my je spełniliśmy. Decyzja o podziale działek nie jest tam wymieniona, my, wyprzedzając procedurę, wiedzieliśmy bowiem, że będzie tak czy inaczej potrzebna i dostarczyliśmy ją. Wniosek złożyliśmy w połowie stycznia, a ministerstwo po raz pierwszy zwróciło się do nas o jakieś wyjaśnienie czy uzupełnienie informacji dopiero 22 września. W międzyczasie z własnej inicjatywy wielokrotnie kontaktowaliśmy się telefonicznie z resortem, pytając o losy wniosku i przy okazji uzupełniając informacje, o jakie pytało ministerstwo - mówił prezydent.

Łukasz Skorupski ze spółki Port Lotniczy Radom wyjaśniał, że zamieszanie z decyzją podziałową powstało nie z winy miasta. - We wniosku podaliśmy numery geodezyjne działek terenu, który nas interesuje. Po jego złożeniu Stołeczny Zarząd Infrastruktury (instytucja zarządzająca wojskową infrastrukturą), nie miasto, dokonał podziału działek, część z nich wydzielił z większych, przez co dostały one nowe numery. I tę decyzję podziałową z nowymi numerami z własnej inicjatywy niezwłocznie wysłaliśmy do ministerstwa. Zaraz potem resort przysłał pismo, aby określić, czy wskazane działki są częścią czy całością, choć ta informacja była we wcześniejszej korespondencji. Ale odpowiedź i tak wysłaliśmy zaraz następnego dnia - mówił Skorupski.

Obie strony sporu deklarują ten sam cel: jak najszybsze pozyskanie na własność 22,5 hektara gruntów, bez których lotnisko cywilne nie powstanie.

- I mam nadzieję, że to się stanie, zanim podpiszemy umowę o współużytkowanie 130 hektarów z wojskiem, co wiąże się z ponoszeniem opłat przez miasto. Bo to byłby już absurd - mówi prezydent.
Źródło GW Radom
Jest jeszcze komentarz Magdaleny Cieplak
TenPiotr no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2009, 05:34 PM   #239
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1200

Lotnisko coraz bliżej

Gmina Miasta Radomia 4 listopada 2009 r. otrzymała długo oczekiwane pozytywne opinie Ministra Infrastruktury i Obrony Narodowej określające warunki przekazania w drodze darowizny 22,5905 ha na lotnisku Radom-Sadków pod budowę cywilnego portu lotniczego.

Na zdjęciu: Czesław Jarosz prezes Spółki
Port Lotniczy Radom S.A. oraz Andrzej Kosztowniak prezydent Radomia.

Warunki te zostały ogólnie zaakceptowane przez Wnioskodawcę - Gminę Miasta Radomia, a także przyszłego zarządzającego częścią cywilną lotniska - Port Lotniczy „RADOM” S.A., co znalazło swój wyraz w piśmie skierowanym do Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2009 r.
Istotny jest fakt, iż dopuszczona została możliwość zwiększenia powierzchni darowanej nieruchomości w przypadku pojawienia się okoliczności przemawiających za taką zmianą np. spowodowanych wzrostem ruchu lotniczego.
W opinii Ministra Infrastruktury, Gmina Miasta Radomia, a także Województwo Mazowieckie, powinny powiązać rozwój Portu Lotniczego RADOM z inwestycjami w zakresie komunikacji naziemnej lotniska w Radomiu z Warszawą, a także innymi miastami leżącymi w pobliżu naszego miasta.

Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego oraz o zmianie innych ustaw wniosek Gminy Radomia wraz z opiniami Ministrów zostanie skierowany do Ministra Skarbu Państwa w celu wyrażenia zgody na dokonanie darowizny. Po wyrażeniu zgody Prezydent jako Starosta Grodzki w terminie 7 dni wygasi trwały zarząd, ustanowiony na rzecz jednostki podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej. W przypadku Sadkowa jest to Stołeczny Zarząd Infrastruktury.

Po zakończeniu tych działań Wojewoda Mazowiecki oraz Gmina Miasta Radomia zawrą umowę darowizny. Nastąpi to w ciągu 2 miesięcy. - Zawarcie umowy darowizny w przypadku 22,5 ha będzie o tyle proste, że już dzisiaj spełnionych jest większość warunków wyrażonych w opiniach Ministrów. Zarządzający częścią cywilną – czyli nasza spółka – ma już zawartą umowę operacyjną z wojskowym użytkownikiem lotniska, która reguluje zasady wspólnej i bezpiecznej jego eksploatacji. Teren, o którym mowa został geodezyjnie wydzielony, dzięki czemu możliwe jest jego szybkie udostępnienie – mówi Czesław Jarosz prezes Spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Natomiast w przypadku obszaru o pow. ok. 135 ha przeznaczonego do udostępnienia w formie użyczenia, który będzie współużytkowany z wojskiem (wspólna droga startowa, drogi kołowania) Spółka Port Lotniczy „RADOM” S.A. na swój koszt zleciła, zgodnie z otrzymanymi od Ministra Infrastruktury oraz Obrony Narodowej warunkami jego udostępnienia, wykonanie podziału geodezyjnego mającego na celu precyzyjne określenie przebiegu granic i powierzchni nowopowstałych działek przez uprawnionego geodetę.

Autor: um
2009-11-10
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2009, 08:54 PM   #240
CHEMICZEK

Likes (Received): 0

Cool

Od kiedy zyje trajkotaja o lotnisku cywilnym. Najwiecej przed wyborami. Gesiak nawet o tym gadal. No ale teraz chyba nabiera to jakiegos realistycznego ksztaltu
CHEMICZEK no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
airport, lotnisko, mazowieckie, port lotniczy, radom

Thread Tools

Posting Rules