Wejherowo czyli najdalszy kraniec cywilizajcji. - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 1st, 2006, 04:57 PM   #21
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Hm... Co by nie mówić, budowanie od podstaw gotyckiego kościoła w połowie XVII wieku, raczej nie było oznaką "nowoczesności". A jak już o pobliskim Gdańsku mowa, to w tym czasie stał już np. Wielki Arsenał, Zielona i Złota Brama. Nie bardzo wiem co mają oznaczać "formy postgotyckie". Architektura rozwijała się tu inaczej niż w miastach południowej i centralnej Polski, ale się rozwijała. Nie tkwiła w gotyku.
A ten kościółek, jeśli już nie "zacofany", to jest przynajmniej bardzo prowincjonalny.

Co do warszawskiego barbakanu, to w zasadzie powstał po 1945 roku po wieloletnim niebycie. I wydaje mi się, że jego autentyczność i wiarygodność można śmiało porównać do fasady Archikatedry Warszawskiej.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 1st, 2006, 05:15 PM   #22
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7498

Formy postgotyckie to takie, które zaistniały po gotyku, czyli np. renesansowe
Old December 1st, 2006, 05:17 PM   #23
Kubster
Future expert

Kubster's Avatar

Likes (Received): 42

Dziwne, bo Trójmiasto znam jak wlasna kieszen, a jednak w Wejherowie nigdy mnie nie było. I szczerze powiedziawszy zakładałem, ze jest to taka Rumia, czyli las bloków. A tu taka niespodzianka.

PS. Kiedys w kolejce slyszalem jakiegos Amerykanina, ktory próbował wymówić tę nazwę. Wyszło mu coś w stylu "Łejczerołoł"
Kubster no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 1st, 2006, 08:59 PM   #24
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)

hubertkm's Avatar

Likes (Received): 740

Quote:
Originally Posted by barbapapa View Post
Hm... Co by nie mówić, budowanie od podstaw gotyckiego kościoła w połowie XVII wieku, raczej nie było oznaką "nowoczesności". A jak już o pobliskim Gdańsku mowa, to w tym czasie stał już np. Wielki Arsenał, Zielona i Złota Brama. Nie bardzo wiem co mają oznaczać "formy postgotyckie". Architektura rozwijała się tu inaczej niż w miastach południowej i centralnej Polski, ale się rozwijała. Nie tkwiła w gotyku.
A ten kościółek, jeśli już nie "zacofany", to jest przynajmniej bardzo prowincjonalny.

Co do warszawskiego barbakanu, to w zasadzie powstał po 1945 roku po wieloletnim niebycie. I wydaje mi się, że jego autentyczność i wiarygodność można śmiało porównać do fasady Archikatedry Warszawskiej.
Widzisz, to jest pulapka anachronicznego spojkrzenia - patrzysz na historię z punktu widzenia siebie samego, dziś, na poc.z XXI wieku. A co to jest "nowoczesnosć"? Sam termin powstał w XIX wieku. "Postęp", "zacofanie" - to kategorie marksistowksie. Jak ot stosować do architektury, ktora nie przejowała siecyzmś takim? Komuś odpowiadały takie a nie inne formy, coś oznaczały - bardziej jeśli idzie o decor, a nie np. bryłę architektoniczną i tak były pryzjmowane. Czasem mamy do czynienia z obiektami, które są wręcz celowo archaizowane - i co wtedy? Oznaka zacofania?
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2006, 09:01 PM   #25
bigosik

Likes (Received): 0

piekne zdjecia, Wejherowo ma naprawde klimatyczne Stare Miasto no i ma nawet tunel
bigosik no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2006, 09:16 PM   #26
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 1353

Quote:
A ja myśle że z tym porównaniem do katedry już przesadziłeś

Barbakan został rozebrany przez Rosjan w czasie zaborów tak jak wszystkie warszawskie bramy (np. brama krakowska, żelazna) , baszty, łuki triumfalne a nawet ratusz staromiejski... bo jak coś nie jest moje to nie dbam o to, a jak nie dbam to się musi kiedyś zacząc sypać, a jak sie coś sypie i nie przedstawia to dla mnie wartości- to rozbieram i tak poznikało z powierzchni ziemi wiele warszawskich pamiątek z przeszłości.

Barbakan został zrekonstruowany na podstawie rycin i obrazków, tak samo jak np. kamienica Johna czy pałac Branickich na podstawie obrazów Canaletta. A chyba nie powiesz mi że są one "fantazją na temat"...
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2006, 09:27 PM   #27
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Originally Posted by MikeN View Post
Barbakan został zrekonstruowany na podstawie rycin i obrazków, tak samo jak np. kamienica Johna czy pałac Branickich na podstawie obrazów Canaletta. A chyba nie powiesz mi że są one "fantazją na temat"...
Nie wydaje mi się, żeby istniały jakieś przedstawienia barbakanu, dorównujące szczegółowością obrazom Bellotta. Ale mogę się mylić.
Old December 1st, 2006, 09:55 PM   #28
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Originally Posted by hubertkm View Post
Widzisz, to jest pulapka anachronicznego spojkrzenia - patrzysz na historię z punktu widzenia siebie samego, dziś, na poc.z XXI wieku. A co to jest "nowoczesnosć"? Sam termin powstał w XIX wieku. "Postęp", "zacofanie" - to kategorie marksistowksie. Jak ot stosować do architektury, ktora nie przejowała siecyzmś takim? Komuś odpowiadały takie a nie inne formy, coś oznaczały - bardziej jeśli idzie o decor, a nie np. bryłę architektoniczną i tak były pryzjmowane. Czasem mamy do czynienia z obiektami, które są wręcz celowo archaizowane - i co wtedy? Oznaka zacofania?
Nowoczesność celowo wziąłem w cudzysłów. Ale nowe prądy pojawiały się w Europie. Wzorce architektury średniowiecznej zazwyczaj docierały do nas z terenów dzisiejszej Francji i Niemiec, a nowożytne głównie z Włoch. Wyjątkiem jest Gdańsk ze znacznymi wpływami niderlandzkimi. Docierały do jednych miejsc wcześniej, do innych później. Niekiedy dużo później, bo nie było internetu . I to właśnie dlatego, w pewnym sensie pozornie, występowały równolegle.

I nie mogę się zgodzić, że zróżnicowanie stylów dotyczyło głównie dekoru. Oczywiście, średniowieczne budowle przechodziły różne metamorfozy i były "dekorowane innymi stylami". Ale jednak nowo powstające budowle znacznie od nich odbiegały. Kościoły średniowieczne (w Polsce, te większe) to były wielonawowe hale lub bazyliki. Przełomem dla "bryły" było ponowne odkrycie kopuły. Pojawiły się przestronne, niemal jednoprzestrzenne wnętrza. Wprowadzono plan krzyża równoramiennego (z którego się zresztą dość szybko wycofano) itd, itd. Z budowlami świeckimi to trochę inna historia, bo stopniowo przeobrażały się z obronnych zamków w reprezentacyjne pałace i miało to związek również z technikami militarnymi.

A te "celowo archaizowane" obiekty, to pojawiły się właśnie później. No chyba, że archaizowaniem nazwiemy cały renesans.
Old December 1st, 2006, 10:30 PM   #29
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Nowoczesność celowo wziąłem w cudzysłów. Ale nowe prądy pojawiały się w Europie. Wzorce architektury średniowiecznej zazwyczaj docierały do nas z terenów dzisiejszej Francji i Niemiec, a nowożytne głównie z Włoch. Wyjątkiem jest Gdańsk ze znacznymi wpływami niderlandzkimi. Docierały do jednych miejsc wcześniej, do innych później. Niekiedy dużo później, bo nie było internetu . I to właśnie dlatego, w pewnym sensie pozornie, występowały równolegle.

I nie mogę się zgodzić, że zróżnicowanie stylów dotyczyło głównie dekoru. Oczywiście, średniowieczne budowle przechodziły różne metamorfozy i były "dekorowane innymi stylami". Ale jednak nowo powstające budowle znacznie od nich odbiegały. Kościoły średniowieczne (w Polsce, te większe) to były wielonawowe hale lub bazyliki. Przełomem dla "bryły" było ponowne odkrycie kopuły. Pojawiły się przestronne, niemal jednoprzestrzenne wnętrza. Wprowadzono plan krzyża równoramiennego (z którego się zresztą dość szybko wycofano) itd, itd. Z budowlami świeckimi to trochę inna historia, bo stopniowo przeobrażały się z obronnych zamków w reprezentacyjne pałace i miało to związek również z technikami militarnymi.

A te "celowo archaizowane" obiekty, to pojawiły się właśnie później. No chyba, że archaizowaniem nazwiemy cały renesans.
Nie zrozumieliśmy się- mówiąc o dekorze mialem na myśli akurat te niderlandyzujące obiekty pólnocne - gdzie bryła jest gotycka, ale detal nowożytny, wraz z nowożytnymi znaczeniami, jakie niósł (charakterologia itd.)
Kwestai rozwoju bryły - przedstawiłeś ją właśnie bardoz "podręcznikowo" w praktyce to tak prędko nie było , zreszta, kiedy w Gdańsku pojawia sie pierwsza budowla o barokowej bryle i przestrzeni? Jak na Polske późno, a przecież nie mozna nazwać Gdańska "zacofanym", tylko dlatego, ze preferował inne formy stylowe, bardziej niderlandzkie.
Nie bardoz rozumiem o co chodzi z tym wycofywaniem sie z planu krzyża równoramiennego? - sporo znam takich budowli przez cały XVII- XVIII wiek.
Mówiąc o archaizowaniu mam namysli np. właśnie zjawisko tzw. "neogotyku ok. 1600", które wsytąpiło również w bardzo silnych i "nowoczesnych" środowiskach, takich jak Praga. Co do "Docierania" nowych form - nie przekonuje mnie to - bo choćby mój Lublin jest przykładem, gdzie tygiel jest w I poł. XVII wikeu totalny, i to z elementami różnych stylów w tych samych budynkach, a co ciekawe pierwszą nowożytną świątynią jest zarazem pierwszy obok Nieświeża barokowy kosciół na północ od Alp - i jak wytłumaczyć, że przez następne pół wieku powstają budowle z niewielkimi elementami baroku, i jeśli już to tylko w sensie myslenia o przestrzeni wnętrza, ale niemal w ogóle w sensie detalu? A w tym samym czasie jest znakomita barokowa mała architektura (nagrobek Leśniowolskiego w katedrze, o którym pisał m.in. Tatarkiewicz) i jednocześnie niderlandyzujaca snycerka, niemal w pelni gotyckie malarstwo, a obok włoskie obrazy zupełnie nowe stylowo, obok siebie powstają barokowe sztukaterie i zarazem listwy sklepienne tzw. "lubelskie". Gdyby chciano, to by te "nowoczesne" formy stosowano - ale jeżeli mecenasi tej rangi, co Henryk Firlej tego nie robili, to coś musi za tym stać.
A jak wytłumaczyć, idac tym torem, lekki nawrót do manieryzmu w trzeciej dekadzie XVII wieku i to w czołowych budowlach?

Tak naprawdę kwestie "postępu", "tłumaczenie możliwosciami "docierania" nowych stylowo form itd. - to nie tłumaczy pewnych zjawisk.
Old December 2nd, 2006, 01:06 AM   #30
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Zrobiliśmy duuuży OT. Więc, nie przeciągając, wyjaśnię tylko:

- ...niderlandyzujące obiekty pólnocne - gdzie bryła jest gotycka, ale detal nowożytny.

Nie bardzo się zgadzam z tym stwierdzeniem.

- ...o co chodzi z tym wycofywaniem sie z planu krzyża równoramiennego

Skrót myślowy z mojej strony - w świątyniach katolickich znacznie chętniej stosowano plan krzyża łacińskiego niż greckiego.
Old December 2nd, 2006, 01:33 AM   #31
hubertkm

hubertkm's Avatar

Quote:
Zrobiliśmy duuuży OT. Więc, nie przeciągając, wyjaśnię tylko:

- ...niderlandyzujące obiekty pólnocne - gdzie bryła jest gotycka, ale detal nowożytny.

Nie bardzo się zgadzam z tym stwierdzeniem.
Wertykalne akcenty, wysokie dachy, proporcje a także pewne rozwiązania glęboko zakotwiczone w architekturze średniowiecznej - nowożytny jest w zasadzie jedynie kostium nałożony na wierzch..
Old December 2nd, 2006, 05:18 PM   #32
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 1353

Quote:
Nie wydaje mi się, żeby istniały jakieś przedstawienia barbakanu, dorównujące szczegółowością obrazom Bellotta. Ale mogę się mylić.
Też mi sie tak wydaje ale znowu barbakan żadnych rzeźb i sztukaterii nie miał, więc na podstawie rycin i obrazków mysle że mozna go było w miare wiarygodnie zrekonstruować.

Poza Canalettem dobre obrazy Warszawy w końcu XVIII wieku malował także Vogel. Czy namalował barbakan nie wiem, bo nie widziałem, ale czasami uchwycał mury i bramy SM, jeden z przykładów: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/V...a_poboczna.jpg
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
pomorskie, wejherowo

Thread Tools

Posting Rules