[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1188 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 10th, 2019, 04:30 PM   #23741
demoos
Registered User

Likes (Received): 16679

Pokaz mi choc jedna osobe, ktora tutaj twierdzi, ze lepiej nic nie robic niz robic akcje z odblaskami.

Bo z tego co ja widze, to osoby negujace pisza o tym, ze zamiast odblaskowych akcji powinno sie zajac tym, gdzie faktycznie cos to zmieni.
demoos no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 10th, 2019, 05:09 PM   #23742
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 7222

przecież Hipolit wielokrotnie wspominał o prawie silniejszego i selekcji naturalnej, wielu mu próbowało tłumaczyć, a jest jak widać...

no to dla takich osób mam propozycję: trzeba wyrównać szanse, koło każdego przejścia stosik kamieni/cegłówek i obiecanie 0 kar za użycie ich przez pieszych.
Ciekawe jak szybko by się poprawiła "grzeczność"*, rozwaga i ogólne zauważanie pieszych przed pdp.

* tu jednak muszę wspomnieć, że to jednak się poprawia, są spadki i wzloty ale kurs jest na poprawę. /całkiem możliwe że to tylko moja bańka, małego miasteczka/

ArtiiP está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 07:23 PM   #23743
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 10706

Quote:
Originally Posted by yolan View Post
A czemu PZU tego nie zrobi? Bo pewnie doskonale wie, że by to mogło uderzyć w jakiś sposób we własnych klientów na zasadzie negatywnego skojarzenia. Bo przecież każdy polski kierowca jeździ szybko, ale bezpiecznie.
Ale ci jeżdżący szybko, ale bezpiecznie to dla nich wydatek – na odszkodowania z OC.
Advertisement

Old October 10th, 2019, 08:51 PM   #23744
Infekcja
Fumbling in ignorance

Likes (Received): 86

Quote:
Wiesz, jako człowiek już doświadczony, uważam, że rewolucje zbyt często robione są w myśl hasła "trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu".
Dlatego z pełnym zapałem należy odpowiednio rzadko wdrażać kontrrewolucyjne a zarazem innowacyjne zmiany, w śladowej liczbie, takie jak ta:
PASYWNY SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH ASYSTENT
Wszelkie trockistyczne próby przewrotów BRD i statystyk śmiertelności w wypadkach należy zdusić w zarodku!

*tekst na dole tabliczki: w/w wymieniona nazwa systemu i "Lizaki zaprojektowano i wykonano na zlecenie uczestnika wypadku drogowego, na jego koszt."

Btw. zrecenzuję ten pasywny system bezpieczeństwa pieszych. Pasywnie uzbroiłem się w odblaskowy element aktywny (tzw. wzięcie lizaka), Dokonałem tzw. rozejrzenia się... TAK! - lewy pusty pas, na prawym pojazd +100 m. Nikomu nagle nie wtargnąłem pod koła i nie zagroził mi mandat 500 zł. Osiągam połowę jezdni i niestety nie udało mi się dokonać tzw. przejścia przez jezdnię: z rozczarowaniem zostałem zmuszony do aktywnego, samodzielnego ocalenia sobie życia przed kierowcą z przeciwnego pasa, któremu z całą pewnością się mnie nie zauważyło mimo mojej ewidentnej widoczności i pewnie leciał na pewniaka stabilne ~60 km/h . Niestety, system najwidoczniej wymagał dodatkowej kalibracji. Wymagał, po po jakimś miesiącu ukradli .

Gdzie jeszcze w mirie widzieliście podobny System?

Kpc21, dj_pajak, ArtiiP, KOmiX liked this post

Last edited by Infekcja; October 10th, 2019 at 08:59 PM.
Infekcja no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 08:54 PM   #23745
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14152

Nie wiem jak jaśniej można wyjaśnić na czym polega problem z powszechną odblaskozą, ale postaram się po raz kolejny. Jak się nie uda - poddaję się.

Kilka lat temu w Lublinie odbyła się konferencja pt. "Bezpieczeństwo dzieci - obowiązkiem dorosłych" (na 99% taki był tytuł). Było kilkaset osób z całego województwa, nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy, policjanci itd.

Było bodajże 7 prezentacji dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci, pieszych i rowerzystów - proszę zgadnąć jakie dwa tematy zajęły 95% czasu antenowego.

Tak właśnie - odblaski i kaski.

95%

Z czym wyszli uczestnicy konferencji? Z jakże ważną wiedzą utrwalającą ich dotychczasowy pogląd, że w temacie bezpieczeństwa najważniejsze jest to ile kto rozda odblasków, kupi kamizelek i przeprowadzi egzaminów na kartę rowerową na sali gimnastycznej z dziećmi ubranymi w kaski i kamizelki.

O czym są pogadanki w szkołach?

O odblaskach.

O co apeluje się po wypadku z udziałem pieszego w dzień przy dobrej pogodzie nie z winy pieszego?

O to, żeby piesi nosili odblaski.

A ponieważ byłem na dziesiątkach konferencji, śledzę mnóstwo profili FB organizacji i instytucji związanych z brd to mam jasny przegląd sytuacji - gadanie o odblaskach tak wbiło się w głowy ludziom, że świata poza nimi nie widzą.

A na drogach dalej giną ludzie.

I będą ginąć, jeżeli dalej będziemy mieli takie beznadziejnie ustawione priorytety, że 90 % sił i środków będzie skupiać się na odblaskach.

Na własnym przykładzie napiszę, że pisząc te słowa używam klawiatury i wykorzystuję czas, w którym powinienem np. pisać propozycje zmian systemowych w szkoleniu rowerzystów w Polsce, ale jak obiecałem wyżej - to ostatnia próba. Bo nie da się pisać posta i pisać tekstu w Wordzie.
Tak samo jak nie da się jednocześnie rozdawać odblasków i łapać drogowych bandytów na niebezpiecznym przejściu.

Na koniec priorytety. Prowadzę szkolenia dla nauczycieli dot. praktycznej edukacji rowerowej, takie same zajęcia prowadzę z uczniami.
Ile jest tam o odblaskach?

Ok. 1 % czasu - tak gdzieś minuta z zajęć, które trwają 3x45 min.

Bo cała reszta jest o rzeczach ważniejszych, rozwijaniu umiejętności, zachowaniach na drodze, złożonych sytuacjach w zmieniających się warunkach ruchowych które trzeba rozstrzygać natychmiast.

Słowem - o tym czego w Polsce się nie uczy, bo jedyne co potrafimy to rozdawać odblaski i wysyłać dzieci bez umiejętności na drogę pełną samochodów, będąc skończonymi hipokrytami, że z "pierwszym prawem jazdy" i "odblaskiem" będą bezpieczne.

Dziękuję za uwagę.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 09:06 PM   #23746
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 940

Quote:
Originally Posted by demoos View Post
Pokaz mi choc jedna osobe, ktora tutaj twierdzi, ze lepiej nic nie robic niz robic akcje z odblaskami.
Uważam, że jeśli kampania odblaskowa nie jest powiązania z przynajmniej równie intensywną kampanią na rzecz odpowiedniego zachowania kierowców, to przynosi więcej szkody niż pożytku, bo demoralizuje kierowców wskazując, że to na pieszych spoczywa główna odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
Janek0 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 11th, 2019, 09:38 AM   #23747
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 15951

My tu gadu gadu, a wczoraj podczas dyskusji trafiłem takiego. Chyba nie zauważył pieszych, bo nie mieli odblasków

mozgow, KrzychuEP liked this post
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2019, 02:06 PM   #23748
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 615

Quote:
Originally Posted by Infekcja View Post
Btw. zrecenzuję ten pasywny system bezpieczeństwa pieszych. Pasywnie uzbroiłem się w odblaskowy element aktywny (tzw. wzięcie lizaka), Dokonałem tzw. rozejrzenia się... TAK! - lewy pusty pas, na prawym pojazd +100 m. Nikomu nagle nie wtargnąłem pod koła i nie zagroził mi mandat 500 zł. Osiągam połowę jezdni i niestety nie udało mi się dokonać tzw. przejścia przez jezdnię: z rozczarowaniem zostałem zmuszony do aktywnego, samodzielnego ocalenia sobie życia przed kierowcą z przeciwnego pasa, któremu z całą pewnością się mnie nie zauważyło mimo mojej ewidentnej widoczności i pewnie leciał na pewniaka stabilne ~60 km/h . Niestety, system najwidoczniej wymagał dodatkowej kalibracji.
Aha, Bydgoszcz ul. Szpitalna. No cóż, przy podejściu bydgoskiego ZDMiKP do zagadnień BRD („Postawiliśmy ograniczenie do 40 km/h i ludzie dalej giną na przejściu? No cóż, wyczerpaliśmy wszystkie możliwości działania i nic więcej zrobić nie możemy.”) nic z powyższego mnie nie dziwi.
Quote:
Wymagał, po po jakimś miesiącu ukradli .
Przypuszczam, że bezprawny był, to zarekwirowano.
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2019, 03:03 PM   #23749
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 15951

Quote:
NIK: W Polsce radary ustawia się tak, by… nie łapały piratów

Przedstawiciele stowarzyszenia w środę złożyli w biurze Prokuratora Generalnego zawiadomienie. Zarzucają GITD przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. W latach 2015–17 budżet państwa miał stracić ok. 3 mld zł z powodu nieściągniętych mandatów.

Źródłem zawiadomienia jest raport Najwyższej Izby Kontroli, przygotowany jeszcze pod poprzednim kierownictwem i opublikowany w połowie września, dotyczący funkcjonowania odcinkowych pomiarów prędkości (OPP) w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym w latach 2015–17. Omówienie i dokument można znaleźć tutaj. Z raportu wyłania się absurdalny obraz, w którym zarządca urządzeń przestawiał je tak, by nie łapały piratów drogowych, bo miałby wtedy tyle pracy, że by sobie z nią nie poradził. Zresztą i tak sobie nie radzi.

Niedowierzanie budzi jednak jeszcze jedna praktyka wytknięta GITD przez kontrolerów NIK.

„W związku z tymi problemami [kadrowymi – red.], Główny Inspektorat Transportu Drogowego znacząco ograniczał również rejestrację wykroczeń, poprzez programowanie urządzeń nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi, czyli znacznie powyżej wartości określonej w Prawie o ruchu drogowym (kodeks dopuszcza 10 km/h). Tym samym kreował on nowe ograniczenia prędkości na odcinkach dróg objętych automatycznym nadzorem, co nie znajdowało podstawy prawnej i szacunkowo ośmiokrotnie zmniejszyło liczbę procedowanych spraw”.
https://www.transport-publiczny.pl/w...tow-62852.html

piast9, Laskos liked this post
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2019, 03:53 PM   #23750
demoos
Registered User

Likes (Received): 16679

Nic z tego nie bedzie i nikomu nic nie zrobia. Nie obrabiaja bo maja za malo ludzi, a nie maja obowiazku obrabiac 100%.

To ile jest ustawione na fotoradarze, nie ma nic wspolnego z przepisami.
demoos no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2019, 05:41 PM   #23751
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 10706

Przecież ludzie i tak nie mają świadomości, "od ilu" dany radar łapie (poza powszechnie znanym "10 powyżej ograniczenia"). A czasem może być tak, że np. ktoś pojedzie 70 km/h (przy dopuszczalnym 50), radar go nie złapie, więc człowiek zacznie myśleć, że to atrapa, i jak następnym razem pojedzie jeszcze szybciej (nie bojąc się urządzenia), zostanie niemile zaskoczony – to chyba pozytywny efekt.
Old October 12th, 2019, 07:11 PM   #23752
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 803

Nie, pozytywny efekt ma być taki, że ludzie jeżdżą bezpiecznie, szczególnie w OZ, gdzie powinno być kamer co 500m.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha

Zyzio, Janek0, gnite, Yaper, egonmad, dj_pajak liked this post
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2019, 11:05 AM   #23753
timo_opole
Registered User

Likes (Received): 999

Quote:
Originally Posted by khan_tengri View Post
Nie wiem jak jaśniej można wyjaśnić na czym polega problem z powszechną odblaskozą, ale postaram się po raz kolejny.
To ja się odniosę tylko do tego jednego fragmentu. Nasz drogowy krajobraz jest zaśmiecony odblaskami, więc kierowcy się na nie uodparniają - przechodzą nad nimi do porządku dziennego, bo na moje oko przynajmniej połowa odblaskowych elementów przy drogach nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem ruchu. Co mam na myśli? A np.:
- odblaskowe elementy reklam przy drodze,
- odblaski, najczęściej w formie fragmentów starych trójkątów ostrzegawczych, oznaczające zjazdy do posesji lub firm, żeby Januszowi po robocie łatwiej było do domu trafić albo klientowi łatwiej znaleźć zjazd do firmy Janusza,
- odblaski przybite do drzew przy zjeździe w drogę leśną, z której wywożone jest drewno, żeby kierowcom ciężarówek do drewna było łatwiej trafić w zjazd,
- odblaskowe (po jaką cholerę?!) naklejki na tyłach znaków drogowych (te z nazwą producenta, numerem homologacji czy co tam jeszcze jest),
- odblaski pojazdów zaparkowanych poza pasem drogowym - często nawet daleko od drogi, ale np. na przedłużeniu prostej, gdzie droga wcześniej skręca,
- odblaskowe napisy na pojazdach, które nie mają nic wspólnego z pracami na drogach, służbami ratowniczymi itp. (tutaj prym wiodą firmy ochroniarskie),
- nadmiar odblasków na przydrożnych barierkach (chodzi mi o te biało-czerwone oddzielające jezdnię od chodnika/DDR) - nie kwestionuję samego faktu ich odblaskowości, ale podczas jazdy dłuższy czas wzdłuż takich barier (a wiadomo, że miejscami ciągną się one baaardzo długo) zagęszczenie odblasków po prostu męczy.

khan_tengri, ArtiiP, mozgow, wilas, Chudy1210 liked this post
timo_opole no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2019, 01:19 PM   #23754
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14152

Dokładnie to, zresztą daleko szukać?

Znaki D-6/a/b są odblaskowe. Mówimy o sytuacji, w której pion odblaskowy oczekuje, że kierowca zwróci uwagę pieszego z odblaskiem wielkości powiedzmy 3x5 cm (tyle ma gdzieś opaska po zwinięciu), podczas gdy przeciętny kierowca ignoruje samo istnienie bez porównania większego znaku D-6 i związanych z nim wymagań.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 10:26 AM   #23755
tuzpiotr
Registered User

tuzpiotr's Avatar

Likes (Received): 6248

Jak wymóc przestrzeganie znaków drogowych?
W Krakowie znaleźli sposób. Od 08:46 https://krakow.tvp.pl/44844277/odc-768

marekb74, mozgow liked this post
tuzpiotr no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 10:52 AM   #23756
Zyzio
Registered User

Zyzio's Avatar

Likes (Received): 11870

tam są AFAIK nadal prowadzone prace budowlane (remont) i robią to pracownicy wykonawcy żeby zapewnić bezpieczeństwo dla swoich kolegów - natomiast fakt, jest to paranoja....

Kirt93 liked this post
Zyzio no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 11:12 AM   #23757
adiGTR
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by tuzpiotr View Post
Jak wymóc przestrzeganie znaków drogowych?
W Krakowie znaleźli sposób. Od 08:46 https://krakow.tvp.pl/44844277/odc-768
Jakież to jest przykre..
Wygląda na to że jedyny bat na polskigo kierowcę to fizyczna przeszkoda, może w tym kierunku musimy iść skoro nic innego nie działa..
adiGTR no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 11:26 AM   #23758
Zyzio
Registered User

Zyzio's Avatar

tak, tak... tak u nas trzeba:

mozgow, ArtiiP, KrzychuEP liked this post
Zyzio no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 11:28 AM   #23759
Sesek
Registered User

Likes (Received): 651

Quote:
Originally Posted by adiGTR View Post
Jakież to jest przykre..
Wygląda na to że jedyny bat na polskigo kierowcę to fizyczna przeszkoda, może w tym kierunku musimy iść skoro nic innego nie działa..
Jest też inny sposób, a mianowicie nieuchronność kary.
Ale, że u nas w większości wypadków policja stoi w tych samych miejscach i to najczęściej kilka razy w roku, a straż miejska zamiast parkowaniem/wjazdami pojazdów nieuprawnionych wystawia mandaty za łupinkę słonecznika to efekt jest jaki jest.

Quote:
Originally Posted by Zyzio View Post
tak, tak... tak u nas trzeba:

Jak tam nie działa to i u nas nie zadziała :P

mariusz_d1, mozgow, tuzpiotr, KrzychuEP liked this post
Sesek no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2019, 12:05 PM   #23760
Zyzio
Registered User

Zyzio's Avatar

działa, pociągi całe.