[Radom] Port Lotniczy Radom-Sadków [rozbudowa - tylko fakty; reszta=BRIG] - Page 192 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 16th, 2019, 04:40 PM   #3821
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 2197

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Pisałem o cywilnej części lotniska. Mieszkańcy jak najbardziej mają być prawo zaskoczeni, że lotnisko za ich płotami zostało przerobione na Warszawa-Radom i że zapadła polityczna decyzja o tym, żeby w Radomiu robić port dla low costów obsługujących stolicę.
Zaskoczenie to z łatwością udowodnią w sądach i państwo zapłaci odszkodowania.
Buhahahahaha Proszę sądu! Mój klient ten dom wybudował/kupił w osi pasa startowego czynnego lotniska wojskowego prowadzącego kilkadziesiąt/kilkaset operacji dziennie, w tym samolotów odrzutowych. Od ponad dwóch dekad prowadzono na nim działania zmierzające do uruchomienia portu cywilinego. Mój klient nie mógł nic wiedzieć, ani nawet zakładać. Hałas był, ale się skończył. Było to dla mojego klienta pełne zaskoczenie!

Ewidentnie niektórzy użytkownicy tu powinni założyć jakiś biznes doradczy z poradami prawnymi dla poszkodowanych radomian lotniskiem

Quote:
I będą to odszkodowania płacone z kieszeni polskiego podatnika, więc rozumiem, że Ciebie jako mieszkańca innego kraju może to nie obchodzić.
Ooo, a to dopiero Myślę właśnie, że nie rozumiesz, ale możesz tę myśl rozwinąć, bo ciekaw jestem który podatnik i za co konkretnie zapłaci.

Michal_Rad, Jasq liked this post

Last edited by redoxygene; May 16th, 2019 at 05:01 PM.
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 16th, 2019, 05:01 PM   #3822
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 997

Z fanboyami Modlina na argumenty nie wygrasz. Dla nich liczy się tylko polityka.

fpunkt liked this post
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 05:08 PM   #3823
zasieki1
Registered User

Likes (Received): 104

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Buhahahahaha Proszę sądu! Mój klient ten dom wybudował/kupił w osi pasa startowego czynnego lotniska wojskowego prowadzącego kilkadziesiąt/kilkaset operacji dziennie, w tym samolotów odrzutowych. Od ponad dwóch dekad prowadzono na nim działania zmierzające do uruchomienia portu cywilinego. Mój klient nie mógł nic wiedzieć, ani nawet zakładać. Hałas był, ale się skończył. Było to dla mojego klienta pełne zaskoczenie!
To na jakiej podstawie drogi Watsonie wypłacane są odszkodowania w Poznaniu? Przecież lotnisko powstało 100 lat temu, w tym czasie w Przeźmierowie rosło żyto i hasały zające.
zasieki1 no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 05:18 PM   #3824
komichal
Registered User

Likes (Received): 136

A co to za zespół wylądował właśnie? 4 samoloty. Sorki za offtop
komichal no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 05:48 PM   #3825
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Quote:
Originally Posted by zasieki1 View Post
To na jakiej podstawie drogi Watsonie wypłacane są odszkodowania w Poznaniu? Przecież lotnisko powstało 100 lat temu, w tym czasie w Przeźmierowie rosło żyto i hasały zające.
Drogi Sherlocku! Ja kolejny raz wytłumaczę, że rozmawiamy o wielkim zaskoczeniu, a nie prawie do odszkodowań. Zaskoczeniu wynikającym z nagłego pojawienia się samolotów na czynnym lotnisku i hałasu z tego tytułu, który spadnie na radomian jak grom z jasnego nieba. Którzy na domiar złego, nie wiedzieć czemu, cóż za zagadka Sherlocku, nie protestują p-ko budowie ani grupowo, ani nawet jednostkowo, ku zaskoczeniu i zmartwieniu wybitnych logików z Warszawy, Łodzi, Lublina, Wrocławia, słowem-zewsząd, bo przecież wszyscy się martwią o zaskoczone uszy radomian. W końcu opcją nr 2 jest Okęcie, ale tu, choć uszu dziesięciokrotnie więcej, to już uszy przyzwyczajone, a lotnisko rzecz święta. A jak nie opcja nr 2 "Okęcie", to jest opcja nr 3 "Modlin", tu trzeba wlewać pieniądze budżetowe wartką Wisłą, ale na szczęście nie chodzi o odszkodowania za utrzymanie komfortu akustycznego, to wtedy można. W Poznaniu zresztą też można i to za uszy, ale to Poznań, a nie Radom, więc co innego, przecież nikt lotniska, hehe, nie przeniesie.

Co do samych odszkodowań - kiedy zostanie ustanowiony OOU, to się ludzie zgłoszą i zgodnie z prawem zostanie im odszkodowanie przez sąd przyznane.

Adien, KY8, piotr_70, Le soleil liked this post

Last edited by redoxygene; May 16th, 2019 at 05:55 PM.
Old May 16th, 2019, 06:20 PM   #3826
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 14209

Quote:
Originally Posted by ptiroat View Post
Spółka port lotniczy Radom została założona w 2001. Jej celem miał być właśnie cywilny port na wojskowym lotnisku. Trochę długo to zaskoczenie trwa...
Kolejny, który nie rozumie, że lotnisko lotnisku nie równe.

Quote:
Mój klient nie mógł wiedzieć, że cywilny port lotniczy Radom, który był portem lokalnym, zostanie przemianowany na port lotniczy Warszawa-Radom, który ma obsłużyć stolicę, w związku z czym ilość startów i lądowań wzrośnie dziennie o X.

Chyba, że chcesz powiedzieć, że ilość lotów nie wzrośnie i rozbudowa to po prostu kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.

Quote:
Ooo, a to dopiero Myślę właśnie, że nie rozumiesz, ale możesz tę myśl rozwinąć, bo ciekaw jestem który podatnik i za co konkretnie zapłaci.
Pewne jest, że Ty nie zapłacisz, jako płacący podatki poza Polską.

Quote:
Drogi Sherlocku! Ja kolejny raz wytłumaczę, że rozmawiamy o wielkim zaskoczeniu, a nie prawie do odszkodowań. Zaskoczeniu wynikającym z nagłego pojawienia się samolotów na czynnym lotnisku i hałasu z tego tytułu, który spadnie na radomian jak grom z jasnego nieba.
Nie Watsonie, znowu nie skumałeś o czym mowa. Nikt nie jest zdziwiony, tym, że na lotnisku pojawią się samoloty. Zdziwienie jest spowodowane pojawieniem się na tym lotniku samolotów, które miały latać do Warszawy.

Czy może użytkownik @redoxygene spodziewał się, że port będzie obsługiwał Warszawę, a budowa finansowana przez przedsiębiorstwo państwowe?

Quote:
Problem z przekazaniem gruntow to tylko i wylacznie kwestia opoznienia w wydaniu decyzji przez ministerstwo, a co do finansowania - to nikt i nigdy nie liczyl na zadne pieniadze z ministerstwa na ten cel. Budowa portu to pieniadze miejskie i prywatne, a do tego wojewodzkie po uruchomieniu portu.
Post z 2009 sugeruje, że nie bardzo.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal

Milling, escaton001 liked this post

Last edited by zajf; May 16th, 2019 at 06:33 PM.
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 06:51 PM   #3827
ptiroat
Registered User

ptiroat's Avatar

Likes (Received): 1116

Quote:
Kolejny, który nie rozumie, że lotnisko lotnisku nie równe.

Mój klient nie mógł wiedzieć, że cywilny port lotniczy Radom, który był portem lokalnym, zostanie przemianowany na port lotniczy Warszawa-Radom, który ma obsłużyć stolicę, w związku z czym ilość startów i lądowań wzrośnie dziennie o X.

Chyba, że chcesz powiedzieć, że ilość lotów nie wzrośnie i rozbudowa to po prostu kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.

Nie Watsonie, znowu nie skumałeś o czym mowa. Nikt nie jest zdziwiony, tym, że na lotnisku pojawią się samoloty. Zdziwienie jest spowodowane pojawieniem się na tym lotniku samolotów, które miały latać do Warszawy.
Cieszę sie,że Ty za to wszystko rozumiesz. Patrząc po tematyce postów jakie tutaj piszesz to znasz się na wszystkim. Rozumiem też, że spółka z 2001 roku zainteresowana była puszczaniem balonów oraz, gdyby teraz w nazwie pojawiła się przysłowiową Kozia Wólka to byłoby ok. Natomiast jakby pojawił się człon Tokio-Radom to panie...

piotr_70 liked this post
ptiroat no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 07:38 PM   #3828
SQ5IRZ
Registered User

Likes (Received): 53

Quote:
Originally Posted by komichal View Post
A co to za zespół wylądował właśnie? 4 samoloty. Sorki za offtop
Prawdopodobnie oni:

SQ5IRZ no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 08:17 PM   #3829
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Quote:
Ewidentnie, zakładajcie biznes.

Quote:
Zadałem konkretne pytanie i oczekuję konkretnej odpowiedzi, ale uściślę - co, jak, gdzie i w jakich wariantach jest z tych podatków polskiego podatnika pokrywane i zostanie pokryte.

A co do mnie, to wiesz - Ty nie płacisz podatków na mnie, ale ja na Ciebie już owszem, że tak to ujmę. Co do lotniska zaś widzę, że masz jakieś sherlockowskie info, ciekaw jestem jakie - pisz!

Quote:
Ryly Sherlocku? Ci np. zapomnieli dodac, ze "warszawskich samolotow", czegokolwiek mialoby to nie oznaczac:
Quote:
Originally Posted by Lucky Luke View Post
Ludzie z tych osiedli od zachodniej strony szybko zorientują się, że ciągłe lądowania lub starty samolotów nie są zbyt przyjemną rzeczą.
Quote:
Originally Posted by escaton001 View Post
w imię 200-500 etatów pół miasta będzie miało samoloty nad głową
Takze Sherlocku nie czaisz kompletnie nawet tego, co czytasz i do czego się odnosisz. A reszta już wynika z Twojej logiki, a nie logiki jako takiej. To różnica znacząca. Dyskusja o spalinach - "Tu te samochody to wg mnie czeskie miały jeździć, nie niemieckie, me zaskoczone nozdrza nie zdzierza niemieckich!!!111oneone #zaskobardzo #nopasaran #dziepiniendzeproszemsondu".

Quote:
Czy może użytkownik @redoxygene spodziewał się, że port będzie obsługiwał Warszawę, a budowa finansowana przez przedsiębiorstwo państwowe?
W każdym wariancie od samego początku planowania tego portu, ten nie miał obsługiwać samego miasta, ale wszystko dookoła, również Warszawę, pozostającą w jego strefie ciążenia.
Na dodatek koszty budowy nie obciążają przedsiębiorstwa państwowego, ale może tego też nie wiesz. Dokładnie tak, jak koszty budowy i zakupu czyjegoś mieszkania nie obciążają np. kredytującego banku.

Quote:
Post z 2009 sugeruje, że nie bardzo.
Posty z dowolnego okresu piszę jako odpowiedzi na konkretne posty. Np. tak, jak do tej pory nie pisałem nic krytycznego np. o lotniskach w Łodzi czy Lublinie, a wielokrotnie pisałem, że jest miejsce na wszystkie porty regionalne przy odpowiednich działaniach koordynujących, tak można się spodziewać, że kiedy któryś padnie na pysk, to napiszę. No tak to działa - w zależności od dyskutanta i bieżącego rozwoju wydarzeń.
Przeczytałem aż z ciekawości wszystkie swoje stare posty tutaj - nie widzę żadnego traktującego o tym, ale dajesz, jako Sherlock na pewno wiesz cos, czego ja nie wiem.

Le soleil liked this post

Last edited by redoxygene; May 17th, 2019 at 06:24 PM.
Old May 16th, 2019, 10:09 PM   #3830
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Wrzucam, bo sie tu niektorzy dopominali, ze nie trafiaja do watku kwestie zwiazane z liniami kolejowymi, co dotyczy przeciez dojazdu lotniska. Ale jest i cos o lotnisku:

Quote:
MINISTER INFRASTRUKTURY Warszawa, dnia 07 maja 2019 r.

Pan
Marek Kuchciński
Marszałek Sejmu RP
Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 30489 Pana Posła Andrzeja Kosztowniaka z dnia 1 kwietnia 2019 r. dotyczącą m.in. modernizacji linii kolejowej nr 8, przedstawiam następujące wyjaśnienia na poszczególne pytania.
Pyt. 1. Z jakiej przyczyny prowadzone są prace na linii nr 22 w okresie, gdy stanowi ona linię objazdową dla zamkniętej linii nr 8?
Pyt. 2. Czy w związku z wprowadzeniem jazdy po torze wolniejszym na cały okres od marca do czerwca po linii nr 22 istnieje możliwość wykonania jak największego zakresu pozostałych prac, tak aby wykorzystać i tak ograniczoną zdolność przepustową?
Roboty prowadzone w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej dla linii kolejowej nr 22 Tomaszów Mazowiecki – Radom” będącego w zakresie projektu „Prace na linii kolejowej nr 22 i 25 na odcinku Gałkówek – Tomaszów Mazowiecki – Radom oraz na przyległych łącznicach” spowodowane są koniecznością przebudowy wyeksploatowanych odcinków sieci trakcyjnej w torze nr 1 oraz wymiany szyn z usterkami. Prace te pozwolą na utrzymanie odpowiednich parametrów eksploatacyjnych infrastruktury dla bezpiecznego i sprawnego prowadzenia ruchu na trasie objazdowej z wykorzystaniem linii nr 22. Zaplanowany zakres rzeczowy robót pozwoli maksymalnie wykorzystać czas zamknięć torowych. Prace prowadzone są na odcinku od km 29,462 do km 38,077 linii nr 22.
Pyt. 3. Na kiedy planowane jest wykonanie wszystkich prac na linii nr 22, tak aby kursowanie pociągów odbywało się w całości z prędkością 120 km/h?
Zakończenie obecnie prowadzonych robót planowane jest w maju br., po czym na odcinkach objętych robotami zostanie wprowadzona prędkość 120 km/h. Zakończenie wszystkich prac inwestycyjnych, zaplanowanych w ramach środków budżetowych, mających na celu zapewnienie kursowania pociągów po torze nr 1 linii kolejowej nr 22 na odcinku Radom – Radzice z prędkością maksymalną 120 km/h planowane jest na 2023 r.
Pyt. 4. Czy po wykonaniu wyżej wymienionych prac na linii nr 22 Tomaszów – Radom będą w torze szybszym występowały jakiekolwiek ograniczenia prędkości (lub obniżenia prędkości drogowej poniżej 120 km/h)? Proszę podać miejsce i przyczynę oraz na kiedy planowane jest do usunięcia.
Obecnie na linii kolejowej nr 22 Tomaszów Mazowiecki – Radom występuje jedno stałe ograniczenie prędkości do 50 km/h dla torów nr 1 i 2 na odcinku od km 84,825 do km 84,845 z powodu przekroczonego iloczynu ruchu na przejeździe kolejowo-drogowym. Odwołanie ww. ograniczenia prędkości planowane jest do końca grudnia 2019 r. po zakończeniu prac i
rzekwalifikowaniu ww. przejazdu z kat. „C” na kat. „B.”
Pyt. 5. Jaka jest przyczyna odcinkowego obniżenia prędkości drogowej oraz wprowadzenia ograniczeń na linii nr 26 na odc. Radom – Dęblin?
Pyt. 6. Czy w zawartym kontrakcie na utrzymanie infrastruktury zabezpieczono środki wystarczające na przywrócenie na linii nr 26 na odc. Radom – Dęblin prędkości 120 km/h i likwidację ograniczeń?
Pyt. 7. Kiedy nastąpi przywrócenie na linii nr 26 na odc. Radom – Dęblin prędkości 120 km/hi likwidacja ograniczeń?

Przyczyną odcinkowych ograniczeń prędkości na linii kolejowej nr 26 na odc. Radom – Dęblin jest układ geometryczny torów oraz:
1) w km od 106,162 do 106,202 uszkodzona konstrukcja obiektu mostowego (ograniczenie do 60 km/h w torze nr 1 i 2);
2) w km od 73,346 do 74,221 nieprzystosowanie urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej do prędkości rozkładowej na przejeździe kolejowo-drogowym kat. „C” (ograniczenie do 100 km/h w torze nr 1 i 2);
3) w km od 89,415 do 91,248 ograniczona widoczność czoła pociągu na przejeździe kolejowo-drogowym kat. „D” (ograniczenie do 100 km/h w torze nr 1 i 2); Do końca 2019 r. planuje się odwołanie ograniczeń prędkości w zakresie pkt. 1 – 3, a w zakresie pkt. 3 ograniczenie zostanie skrócone do km 90,075. Ponadto po roku 2021 planowane są roboty w celu uzyskania
maksymalnej prędkości wynoszącej 120 km/h.
Pyt. 8. Na kiedy planowane jest otwarcie linii nr 7 odcinek Pilawa – Dęblin, w szczególności:
a) otwarcie jednego toru – planowany termin to maj 2019 r.;
b) otwarcie obu torów – planowany termin to wrzesień 2019 r.;
c) uzyskanie czasów jazdy sprzed rozpoczęcia modernizacji – uzyskanie czasów jazdy sprzed modernizacji planowane jest we wrześniu 2019 r.;
d) zakończenie certyfikacji i wprowadzenia docelowych parametrów – zakończenie certyfikacji i złożenie wniosku o uzyskanie nowego zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2021 r. Data wprowadzenia docelowych parametrów uzależniona jest od terminu wydania
przez Urząd Transportu Kolejowego zezwolenia na dopuszczenie.
Pyt. 9. Na kiedy zaplanowane jest otwarcie nowych torów linii 8 odcinek Czachówek – Warka, w szczególności:
a) otwarcie jednego toru – planowany termin otwarcia toru nr 2 to II kwartał 2019 r.;
b) otwarcie obu torów – planowany termin otwarcia obu torów to maj/czerwiec 2020 r.;
c) uzyskanie czasów jazdy sprzed rozpoczęcia modernizacji – uzyskanie czasów jazdy sprzed
modernizacji na odcinku Czachówek – Warka to maj/czerwiec 2020 r.
d) zakończenie certyfikacji i wprowadzenie docelowych parametrów – zakończenie certyfikacji i złożenie wniosku o dopuszczenie do eksploatacji planowane jest na IV kwartał 2020 r.
Pyt. 10. Na kiedy planowane jest otwarcie nowych torów linii nr 8 na odc. Warka – Radom, w szczególności:
a) otwarcie jednego toru – planowany termin otwarcia to II kwartał 2020 r.;
b) otwarcie obu torów – planowany termin to I kwartał 2021 r.;
c) uzyskanie czasów jazdy sprzed rozpoczęcia modernizacji – na odcinku Warka – Radom planowane jest na II kwartał 2021 r.
d) zakończenie certyfikacji i wprowadzenie docelowych parametrów – zakończenie certyfikacji i złożenie wniosku o dopuszczenie do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2021 r.
Pyt. 11. Na kiedy zaplanowane jest na linii 8 odcinek Warszawa Okęcie – Czachówek Płd.:
a) wprowadzenie prędkości 120 km/h (obecnie 100 km/h, przed modernizacją w wybranych okresach było 120 km/h) – z uwagi na eksploatacyjny charakter zmiany, podniesienie prędkości do 120 km/h
będzie możliwe po przeprowadzeniu procedury „Zarządzania zmianą” przez Spółkę PKP PLK SA;
b) zakończenie certyfikacji i wprowadzenie docelowych parametrów – uzyskanie certyfikacji i złożenie wniosku o dopuszczenie do eksploatacji planowane jest w I połowie 2020 r. Termin uzyskania docelowych parametrów związany jest również z koniecznością zakończenia przebudowy układu
zasilania (umowy przyłączeniowe z PKP Energetyka S.A), co planowane jest w II połowie 2020 r.
Pyt. 12. W odniesieniu do modernizacji linii kolejowej nr 8 na terenie miasta Radom:
a) proszę o informację, jakie nowe przystanki kolejowe będą realizowane w ramach tej inwestycji. W szczególności, w związku z planowanym otwarciem lotniska Radom Sadków jako lotniska komplementarnego do lotniska Warszawa Okęcie im. Chopina, proszę o informację, czy obecny
harmonogram przewiduje budowę przystanku kolejowego pod wiaduktem w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej (najkrótsze połączenie pomiędzy portem lotniczym Radom Sadków a linią kolejową). Nadmieniam, że miasto Radom w przygotowywanej inwestycji przebudowy wiaduktu drogowego uwzględnia rozwiązania dotyczące połączenia go z planowanym nowym przystankiem kolejowym. Jeśli nie jest to uwzględniane, proszę niniejszym o uwzględnienie tego. Jednocześnie postuluję zmianę nazwy tego przystanku z dotychczasowej roboczej na „Radom Wschodni” wraz z jednoczesną zmianą nazwy dworca kolejowego „Radom” na „Radom Główny”.

Budowa nowego przystanku kolejowego w Radomiu planowana jest pod wiaduktem w ciągu ulic Żeromskiego – Lubelska. Odnosząc się do kwestii zmiany nazwy roboczej ww. przystanku, informuję, że w trakcie przeprowadzania procedury dotyczącej ustalenia nazwy przystanku zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi nazewnictwa stacji pasażerskich Ipi-5” Spółka PKP PLK SA oraz Urząd Miasta w Radomiu uzgodniły nazwę nowego przystanku „Radom Śródmieście”. Ponadto, na terenie Radomia planowana jest budowa dwóch nowych przystanków osobowych zlokalizowanych w rejonie ul. Żółkiewskiego i ul. Kozienickiej oraz przystanku osobowego Stara Wola.
W kwestii zmiany nazwy stacji „Radom” na „Radom Główny” informuję, że zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi nazewnictwa stacji pasażerskich Ipi-5”:
 z wnioskiem o zmianę nazwy stacji powinien wystąpić samorząd miasta Radom, kierując go do Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK SA w Skarżysku-Kamiennej;
 do wniosku należy dołączyć uchwałę Rady Miasta Radom, wyrażającą opinię w zakresie wnioskowanej zmiany;
 całkowite koszty związane ze zmianą nazwy stacji pokrywa wnioskodawca (należy brać pod uwagę koszty zarządcy infrastruktury kolejowej, zarządzającego dworcem oraz koszty przewoźników i innych podmiotów uczestniczących w procesie przewozu).
b) Proszę o informację, czy projekt modernizacji torów w rejonie ww. przystanku „Radom Wschodni” przewiduje połączenie go z torami linii nr 26 Radom – Dęblin. Jeśli nie, postuluję, aby do harmonogramu realizacji inwestycji w tym rejonie zostało uwzględnione połączenie torów linii nr
26. Umożliwi to skomunikowanie również wschodniej części kraju (Chełm/Lublin – Puławy – Dęblin – Pionki) z portem lotniczym Radom – Sadków.

Projekt modernizacji linii kolejowej nr 8 w rejonie przystanku „Radom Śródmieście” nie uwzględnia połączenia ww. przystanku z torami linii kolejowej nr 26. Aktualnie nie planuje się takiej inwestycji.
c) Proszę o informację odnośnie harmonogramu realizacji modernizacji bocznicy kolejowej między ww. przystankiem „Radom Wschodni” a lotniskiem Radom Sadków. Czy inwestycja ta jest planowana i z jakim terminem realizacji? Jaki jest status jej przygotowania? Jakie rozwiązania w zakresie przystanku przy terminalu lotniska są przewidywane? W planach PPL lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ul. Lubelskiej w odległości 400 – 500 m od planowanego lotniska. Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluje niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek.
PKP PLK SA nie jest zarządcą bocznicy kolejowej, która mogłaby zostać wykorzystana do połączenia z lotniskiem Radom Sadków, Spółka nie planuje obecnie inwestycji w tym zakresie. Ewentualna budowa połączenia kolejowego z lotniskiem uzależniona jest od stanowiska władz samorządowych oraz uzgodnień z inwestorem prowadzącym działania w zakresie rozbudowy lotniska.
d) Proszę o informację o planowanych rozwiązaniach technicznych w zakresie wiaduktu drogowego nad modernizowaną linią nr 8 w ciągu ul. Energetyków, w szczególności w zakresie ciągu pieszego i rowerowego. Czy droga dla rowerów i chodnik będą przebiegać w świetle wiaduktu?
Zwracam uwagę na fakt istnienia infrastruktury pieszo-rowerowej na północ od obecnego przecięcia ul. Energetyków z torami linii nr 8.

Obecnie rozważana jest możliwość budowy ciągu pieszo-rowerowego w ramach budowy wiaduktu oraz wzdłuż projektowanej drogi. Wstępnie zaplanowano umiejscowienie ścieżki pomiędzy drogą a linią kolejową. Projekt ścieżki jest w trakcie uzgodnień z przedstawicielami miasta Radom.

Łączę wyrazy szacunku,
Dokument podpisany elektronicznie przez:
z upoważnienia Ministra Infrastruktury
Andrzej Bittel
Podsekretarz Stanu

zrodlo: Sejm RP
Old May 16th, 2019, 10:53 PM   #3831
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 6016

Quote:
Port Lotniczy Radom bez kolei pod terminal lotniska?

Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że powstające właśnie na nowo lotnisko w Radomiu będzie miało szereg udogodnień związanych z dojazdem, m.in. połączenie kolejowe z Warszawą. Jak się jednak okazuje, PKP PLK nie planują podprowadzenia linii kolejowej pod terminal lotniska.
https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadom...iska-5990.html
ABWera no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 02:28 PM   #3832
fpunkt
Registered User

Likes (Received): 191

^ ŁAMIĄCY NIUS, przecież wcześniej nie było o tym wiadomo

Adien, Majestic91, tagtren liked this post
fpunkt no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 03:14 PM   #3833
marcel7755
Registered User

Likes (Received): 33

Mną też wstrząsnęło, nie wiem czy się z tym pogodzę😉

Adien liked this post
marcel7755 no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2019, 06:51 PM   #3834
Majestic91
Registered User

Likes (Received): 1223

Pierwszy z przetargów "budowlanych" rozstrzygnięty (na wydłużenie drogi startowej), wybrana została firma Max Bögl Polska Sp. z o.o.:

Old May 20th, 2019, 08:58 PM   #3835
Majestic91
Registered User

Jeszcze jedna ważna informacja:
Quote:
Radomska inwestycja otrzymała zgodę środowiskową

6 maja br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie wydał postanowienie zezwalające na realizację budowy portu lotniczego Radom-Sadków. Zgoda środowiskowa została oparta na decyzji z 2013 r.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) złożyło wniosek do RDOŚ w Warszawie o wydanie postanowienie zezwalającego na realizację inwestycji 2 kwietnia br. Mazowiecka instytucja powołana do ochrony środowiska przychyliła się do wniosku PPL w dniu 6 maja br.

Podstawą do wydania korzystnego dla PPL postanowienia RDOŚ była decyzja z dnia 9 kwietnia 2013 r. otrzymana jeszcze przez Port Lotniczy RADOM S.A. Wtedy to RDOŚ ustalił środowiskowe uwarunkowania realizacji budowy lotniska, które stały się ostateczne w dniu 9 maja 2013 r. Z kolei 29 marca br. dyrektor regionalny przeniósł to rozstrzygnięcie na nowego właściciela portu na Sadkowie, czyli PPL.

W trakcie rozpatrywania wniosku RDOŚ stwierdził, że zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko złożenie wniosku o wydanie zgody środowiskowej przed rozpoczęciem robót może nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczną.

Możliwość zachowania 10-letniego terminu złożenia wniosku jest jednak uzależniona od otrzymania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed upływem sześciu lat od dnia, w którym rzeczona decyzja stała się ostateczna. W dodatku organ wydający tę decyzję powinien stwierdzić, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz że warunki realizacji przedsięwzięcia określone w tej decyzji są nadal aktualne. PPL udało się spełnić wszystkie te wymagania, choć postanowienie zostało wydane zaledwie na trzy dni przed upływem terminu.

Zgoda środowiskowa była ostatnią poważną administracyjną przeszkodą stojącą na drodze do realizacji radomskiej inwestycji. Jeśli nikt nie złożył zażalenia na wydane postanowienie (czekamy na potwierdzenie tego faktu), to teraz wszystko w rękach PPL oraz wybranych wykonawców. W najbliższych dniach powinniśmy poznać ostateczne wyniki przetargu na przedłużenie drogi startowej, bo otwarcie ofert odbyło się już ponad trzy tygodnie temu. Przypomnijmy, że port na Sadkowie nosi od niedawna imię Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. i ma zostać oddany do użytku w październiku 2020 r.
źródło
Old May 22nd, 2019, 12:40 AM   #3836
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

@potwoor, chyba Ci sie wlasnie koszmar przysnil

PS Tak, wiem, "ale nie latali, a Lodz jest gotowa"

Pociągiem do Warszawy jednak w godzinę. 75 minut to pomyłka

Równą godzinę ma jechać pociąg z Radomia do Warszawy. Jak tłumaczy wicemarszałek Senatu Adam Bielan, podane niedawno 75 minut to czeski błąd, bo ten czas dotyczył pociągów z postojami po drodze.

Odkąd zaczęto mówić o modernizacji linii kolejowej z Radomia do Warszawy, słyszeliśmy, że do stolicy dojedziemy pociągiem w godzinę. Dlatego kiedy informacja powielana co jakiś czas w kolejowych komunikatach została potwierdzona pod koniec kwietnia przez Ireneusza Merchla, prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych o czasie przejazdu równym 75 minut, wywołała zaskoczenie.

Merchel tłumaczył, że to jest dobry czas przejazdu.

Ale eksperci byli zaskoczeni, bo proste wyliczenia – 100 km trasy i prędkość 160 km na godz. -pozwalały sądzić, że godzina i kwadrans to czas mocno zawyżony.

Teraz okazuje się, że czas 75 minut jest prawdziwy, ale nie, tak jak mówił prezes PKP PLK, dla najszybszych pociągów. – To czas przejazdu, który dotyczy wolniejszych pociągów z pięcioma postojami po drodze – tłumaczy wicemarszałek Senatu Adam Bielan i przyznaje, że prezes PKP PLK się pomylił. – To okazało się tuż po konferencji – mówi.

Bielan wylicza, że najszybsze pociągi, które do stolicy pojadą bez przystanków, dojadą do nich w godzinę. – 55 minut do Warszawy Zachodniej, tam dwie minuty postoju i dojazd do Warszawy Centralnej. Do dworca Centralnego pociąg bez postojów będzie jechał równą godzinę – zapowiada wicemarszałek Senatu.

Jako przykład podaje Siedlce, które leżą w podobnej odległości od Radomia (98 km – przyp. red.), a z których linia kolejowa do stolicy jest już po przebudowie – Czas przejazdu z Siedlec do Warszawy wynosi dziś od 55 do 65 minut – wylicza.

Jak udało nam się dowiedzieć, podawany przez kolejarzy czas przejazdu 75 minut mógł mieć związek z tym, że pociągi nie rozpędzają się do 160 km na godz. na wyremontowanym już odcinku od Czachówka na północ. Między Czachówkiem a Warszawą Okęcie pociąg może dziś jechać najwyżej 100 km na godz., a z Okęcia do stacji Zachodnia – 80 km na godz.

Choć stan torów pozwala na osiągnięcie prędkości 160 km na godz., to w czasie robót w poprzednich latach (prace Zachodnia – Okęcie rozpoczęły się w 2007 roku, Okęcie – Czachówek – w 2014) nie zbudowano nowego układu zasilania, niezbędnego do podniesienia prędkości.

Jak czytamy w odpowiedzi wiceministra Andrzeja Bittela na interpelację posła Andrzeja Kosztowniaka, przebudowa układu zasilania między Czachówkiem a Warszawą Okęcie ma zakończyć się w połowie 2020 roku. Pod koniec 2020 roku roboty mają zakończyć się na odcinku Warka – Czachówek, a w połowie 2021 – między Warką a Radomiem. Pociągi mają wrócić na tory wcześniej – mniej więcej za rok.

zrodlo: GW Radom
Old May 22nd, 2019, 08:55 AM   #3837
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Likes (Received): 17232

Pora poczekać ile będzie tych pociągów bezpośrednich...
potwo-or no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2019, 05:05 PM   #3838
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Quote:
Originally Posted by potwo-or View Post
Pora poczekać ile będzie tych pociągów bezpośrednich...
Ile by nie bylo, to nic nie zmienia, zgodnie ze stylem prowadzenia tej dyskusji - patrz np. to o halasie wyzej, patrz Twoje odkrycie zakamuflowanego specjalnie artykulu o czasie przejazdu, zeby ukryc niecna prawde.

Tutaj tez przypomne kolejne zlote mysli jednego z forumowych ekspertow, co to od wiekow pracuje w branzy i ma pojecie:
Quote:
Originally Posted by NortalF View Post
PPL terminy ogłosiło, ale jakoś chetnych do przetargu nie ma. Na obecna chwilę, nie wpłynęła, żadna oferta, ale za to jest mnóstwo pytań. Firmy boją się, że za rok zmieniu się opcja polityczna i zostaną na lodzie.
@Redoxygene - teraz masz pole do popisu, może znasz jakąś firmę która stanie do intratnego przetargu?
A jesli nie, to:
Quote:
Originally Posted by NortalF View Post
W tym wydaniu dla lotniska Radom, pewnie bedzie dla "uprzywilejowanych podmiotów" na zasadzie "kolega ma firmę, więc zrobi", a jak zgłosi się ktoś inny to się wycofamy .

Jeżeli już ktoś się znajdzie, oprócz "faworyta" zamawiającego, jakiś wykonawca nieznający rynku - mówiąc potocznie "samobójca", to ja oczekuje spełnienia tylko 4 głównych wytycznych zamówień publicznych przez inwestora, czyli - zasady równego traktowania wykonawców, zasady bezstronności i obiektywizmu oraz zasady jawności i uczciwej konkurencji.

Nie ździwię się, jak ktoś taki (nie faworyt) zawiadomi UOKiK o naruszeniu prawa zamówień publicznych.
I tak to dziala wlasnie, lacznie z Toba, co juz tez kiedy przytaczalem. Mozna jechac Furgalskim, ktory kiedys gdzies, ale nie pamietam kiedy i gdzie, zastosowal konstrukcje typu:
- Lotniska w X, X i w Rzeszowie, to kuriozum i wyrzucanie pieniedzy w bloto.
Pozniej na argument, ze w Rzeszowie jest coraz wiecej pasazerow i w zasadzie to w ogole duzo, odpowiedzial:
- Ale jakim kosztem?

Tak i tu:
Jesli pociagow bedzie malo, to jak tu dojechac? Przeciez nie bede sie tlukl osobowym. Poza tym do Lodzi to to, a do Modlina tamto. Jesli bedzie duzo, to polityczne zamawianie i doplacanie z kieszeni podatnikow. Jesli pociagi beda stare, to ojj, jak tak mozna, jak tym zachecic, ja nie pojade tym kiblem. Jesli beda nowe, to przeciez zabrano je z innych tras, na polityczne zamowienie, do prokuratury i CBA, beda siedziec, a ludzie na Okecie kiblami jezdza.
Jesli w sam raz, to np... czas przejazdu. Bedzie 65 minut? Aaaaaa, mialo byc 60 i co teraz?!?!!!!!111 Do Modlina jade 45!!!!odinodinoneone Wygodna przesiadka? - Po wejsciu na wiadukt musialem 13 minut czekac na autobus!!!!
Takze ta dyskusja bedzie sie ciagnac z udzialem wiekszosci stad w nieskonczonosc, no bo np. "ale jakim kosztem?".
Old May 22nd, 2019, 06:46 PM   #3839
Majestic91
Registered User

Quote:
Pierwszy terminal na cywilnym lotnisku na Sadkowie powoli przechodzi do historii. Trwa właśnie jego rozbiórka prowadzona przez jedną z kieleckich firm. Nowy terminal ma powstać do jesieni 2020 roku.

Budynek terminalu na lotnisku na Sadkowie służył w swojej historii dwóm portom lotniczym: w Łodzi i właśnie w Radomiu. Spółka Port Lotniczy Radom kupiła obiekt w 2012 roku za ponad 2 mln. zł. Z przewiezieniem z Łodzi i montażem w Radomiu, kosztował ponad 6 mln zł. Jego przepustowość obliczona była na około milion pasażerów rocznie. Po przejęciu w ubiegłym roku radomskiego portu przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i skonkretyzowaniu planów co do budowy nowego lotniska cywilnego od podstaw, prezes PPL Mariusz Szpikowski był szczery do bólu w kwestii dalszych losów budynku starego terminala. - Dla nas ma on wartość wartość rezydualną, złomu mówiąc wprost. Dlaczego tak się dzieje? Otóż , poza wartością jego oczywiście, to koszty demontażu, później koszty związane z jakimś przewiezieniem, z ponownym montowaniem. Wydaje się to być nieracjonalne i nieekonomiczne, dlatego też będziemy ten termin burzyć - mówił w lutym na lotnisku w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes Państwowych Portów Lotniczych.

Rozbiórkę terminalu na Sadkowie prowadzi firma z Kielc. Inspektorem nadzoru jest Marek Radziszewski. - W tej chwili demontujemy wewnątrz budynku wszystkie instalacje elektryczne, sanitarne oraz instalacje wentylacji, klimatyzacji, a nagrzewnice zdemontowaliśmy wczoraj. Od dwóch dni demontujemy instalacje, przystępujemy do demontażu klimatyzatorów, a jutro zaczniemy rozbierać poszycie dachowe - mówi Marek Radziszewski, inspektor nadzoru.

Rozbiórka terminalu na Sadkowie ma potrwać około czterech tygodni. Nowy terminal, który w pierwszym etapie ma mieć przepustowość do trzech milionów pasażerów, zaprojektuje konsorcjum firm PiG i GMT Architekci z Warszawy, które wygrało przetarg ogłoszony przez PPL. Terminal ma być gotowy na przyjęcie pasażerów jesienią 2020 roku.
źródło

Galeria z rozbiórki: http://www.cozadzien.pl/zdjecia/rozb...djecia/56327/1
Old May 24th, 2019, 08:45 AM   #3840
bikerby
Registered User

Likes (Received): 29

Poniżej szczegółowy zakres prac budowlanych na EPRA. To po części też pokazuje jak wiele lotnisku brakowało pod względem infrastrukturalnym, co z kolei powodowało, że więksi przewoźnicy (w tym mój pracodawca) nie skłaniali się z niego operować. Dane zaczerpnięte z AIP Polska:

PRACE BUDOWLANE NA LOTNISKU RADOM/SADKÓW(EPRA)

ZADANIE 1 PRACE BUDOWLANE NA DRODZE STARTOWEJ

Rozpoczęcie prac budowlanych: rozpoczęte
Zakończenie prac budowlanych: 2020-08-31

Zakres prac:
a)przebudowa drogi startowej i dostosowanie parametrów technicznych do wymagań przepisów Unii Europejskiej;
b)wydłużenie drogi startowej o 500 m w kierunku wschodnim;
c)budowa odwodnienia drogi startowej na całej długości;
d)budowa kanalizacji kablowej;
e)zmiana lokalizacji świateł PAPI przy RWY 07/25;
f)budowa oświetlenia nawigacyjnego;
g)posadowienie systemu ILS kat. I

ZADANIE 2 BUDOWA DRÓG KOŁOWANIA I PŁYTY POSTOJOWEJ

Zakończenie prac budowlanych: 2020-08-07

Zakres prac:
a)budowa drogi kołowania szybkiego zjazdu w zachodniej części drogi startowej;
b)przebudowa TWY E;
c)budowa płyty postojowej z miejscami postojowymi dla 9 statków powietrznych kodu C oraz 2 statków powietrznych kodu E;
d)budowa płyty do odladzania z miejscami do jednoczesnego odladzania 2statków powietrznych kodu C lub 1 kodu E;
e)budowa drogi kołowania szybkiego zjazdu we wschodniej części drogi startowej;
f)przebudowa TWY A.

ZADANIE 3 BUDOWA TERMINALA PASAŻERSKIEGO

Zakończenie prac budowlanych: 2020-10-14 EST

Zakres prac:
a)rozbiórka istniejącego terminala pasażerskiego;
b)budowa nowego terminala pasażerskiego

ZADANIE 4 BUDOWA UKŁADU DROGOWEGO WEWNĘTRZNEGO I ZEWNĘTRZNEGO

Zakończenie prac budowlanych: 2020-08-31.

Zakres prac:
a)budowa parkingu dla pojazdów samochodowych w południowo-zachodniej części lotniska;
b)budowa drogi zewnętrznej po zachodniej stronie lotniska;
c)budowa dróg dojazdowych i technicznych

ZADANIE 5 BUDOWA OBIEKTÓW KUBATUROWYCH

Zakończenie prac budowlanych: 2020-10-05 EST

Zakres prac:
a)budowa obiektów administracji lotniska;
b)budowa hali dla pojazdów utrzymania nawierzchni lotniskowych;
c)budowa strażnicy dla lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej.

Ograniczenia i utrudnienia:

Prace budowlane będą prowadzone przy użyciu sprzętu budowlanego, w tym dźwigów. Teren prowadzonych robót będzie ogrodzony i oznakowany. Posadowienie i prace wszelkich urządzeń mogących stanowić przeszkody lotnicze będzie koordynowane z Dyżurnym Operacyjnym Portu.

Last edited by bikerby; May 24th, 2019 at 08:56 AM.
bikerby no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
airport, lotnisko, mazowieckie, port lotniczy, radom

Thread Tools

Posting Rules