Automatyzacja fotorelacji - fotorelacjonusz - Page 32 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 10th, 2018, 04:28 AM   #621
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Likes (Received): 8632

Jaki system kontroli wersji preferujesz? Jeżeli wolisz Gita zamiast Subversion, to mam to przekonwertowane z zachowaniem historii wersji. Sam kiedyś miałem zamiar podłubać, ale póki co prawie nic nie zdziałałem w temacie.
Advertisement

Old September 10th, 2018, 12:36 PM   #622
Slowiczeq
Registered User

Likes (Received): 336

del.

Last edited by Slowiczeq; September 10th, 2018 at 12:43 PM.
Slowiczeq no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2018, 06:41 PM   #623
fork_
Registered User

fork_'s Avatar

Likes (Received): 4022

Quote:
Originally Posted by skejl View Post
Jaki system kontroli wersji preferujesz? Jeżeli wolisz Gita zamiast Subversion, to mam to przekonwertowane z zachowaniem historii wersji. Sam kiedyś miałem zamiar podłubać, ale póki co prawie nic nie zdziałałem w temacie.
Wole gita zdecydowanie, także poproszę
Advertisement

Old September 12th, 2018, 11:27 PM   #624
kamilost
Registered User

Likes (Received): 899

Haha, ja też już wolę gita

fork_ liked this post
kamilost no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2019, 03:48 PM   #625
Slowiczeq
Registered User

Likes (Received): 336

del.
Slowiczeq no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2019, 12:51 PM   #626
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Wziąłem się za bary z Fotorelacjonuszem. Doprowadziłem projekt do stanu, w którym daje się łatwo skompilować i współpracuje z względnie nową wersją Qt (taką sprzed czterech lat). Przy tym prawie nic nie wyrzuciłem. Program poprawnie wrzuca zdjęcia na serwer i dopiero przy dodawaniu posta się wysypuje. Ale podejrzewam, że nie z powodu błędu w samym Fotorelacjonuszu, tak że być może na innym komputerze albo z odrobinę starszą wersją Qt zadziała bezproblemowo. Bardziej zaawansowanych możliwości programu nawet nie próbowałem.

A konkretniej:

I.

Przeniosłem projekt na GitHuba. Nowe repozytorium jest tutaj: https://github.com/skalee/fotorelacjonusz/. Strony starego fotorelacjonuszowego wiki znajdują się w katalogu "docs".

II.

Zaktualizowałem projekt pod kątem kompatybilności z Qt5. Przy czym nie zadziała on z Qt w wersji nowszej niż 5.5, ponieważ jest to ostatnia wersja, w której jest dostępny WebKit, a z tego Fotorelacjonusz intensywnie korzysta. W celu dalszej aktualizacji będzie trzeba zrobić jedną z trzech rzeczy:

1. Przepisać z WebKita na WebEngine (nowy moduł Qt, który zastąpił WebKita). Będzie z tym nieco roboty, ale moim zdaniem jest to najlepsze wyjście na dłuższą metę.
2. Samemu skompilować WebKita ze źródeł, bo taka możliwość wciąż istnieje. Te są tutaj: https://code.qt.io/cgit/qt/qtwebkit.git/. Ale ten moduł nie jest już aktywnie rozwijany, a poza tym to niezła kobyła, którą kompiluje się pół dnia, o ile kompilacja w ogóle kończy się powodzeniem…
3. Znaleźć jakąś inną przeglądarkę internetową i dołączyć ją do programu, ale dostosowanie do niej Fotorelacjonusza też będzie wymagało trochę pracy.

III.

Tymczasowo wyłączyłem możliwość wgrywania zdjęć przez FTP. Wynika to z tego, że klasa QFtp, z której Fotorelacjonusz korzystał do tej pory, nie jest dostępna w Qt5. Tu można zrobić jedną z dwóch rzeczy:

1. Przerobić program tak, żeby korzystał z QNetworkAccessManager, która to klasa pozostała w Qt5 i która umożliwia podstawowe operacje FTP. Jest to moim zdaniem rozwiązanie optymalne długofalowo.
2. Podobnie jak w przypadku WebKita, QtFtp można skompilować ze źródeł, które są tutaj: https://code.qt.io/cgit/qt/qtftp.git/. Ale tutaj też napotkałem problemy, których jak dotąd nie rozwiązałem.

Podsumowując, Fotorelacjonusz po moich zmianach jest mniej funkcjonalny niż ostatnia wersja od Kamilaost. Ale jeśli ktoś chciałby przy nim podłubać, to ma teraz całkiem niezły punkt wyjścia. Gdyby ktoś potrzebował pomocy przy budowaniu programu, z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.

PabloA, toonczyk, kondi10, sztmbr liked this post
skejl está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 27th, 2019, 12:16 AM   #627
kamilost
Registered User

Miło mi, że ktoś przy tym grzebie 🙂

Skalee, odpowiadając Ci na pytanie: nie mam konta na githubie nawet, ale jak tylko będę miał to Ci podeślę login. A nie mam, bo w pracy korzystamy z gitlaba on premise.

A propos wyborów przed którymi stanąłeś: gdybym miał ten projekt rozwijać, to prawdopodobnie wybrałbym napisanie go od nowa w qml i targetował przede wszystkim androida. 🙂 Niestety to tylko myślenie na głos, bo jak się pracuje na pełen etat, to ciężko wygospodarować 1-2 roboczo miesiące na coś takiego 🙂

Gdybym mógł pomóc w czymkolwiek, w szczególności "co poeta miał na myśli" to służę 🙂

PabloA, skejl liked this post
Old April 27th, 2019, 09:05 PM   #628
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Quote:
Originally Posted by kamilost View Post
Miło mi, że ktoś przy tym grzebie 🙂

Skalee, odpowiadając Ci na pytanie: nie mam konta na githubie nawet, ale jak tylko będę miał to Ci podeślę login. A nie mam, bo w pracy korzystamy z gitlaba on premise.
I tak już za późno. Teraz byłoby za dużo roboty ze zmienianiem tego. Jesteś wpisany jako autor commitów, po prostu nie będą one powiązane z żadnym kontem na GitHubie. Ale jak podasz mi login, to oczywiście dołączę Cię do projektu. Może akurat czasem znajdziesz chwilę i coś podłubiesz. Resztę naturalnie zachęcam do robienia pull requestów.

Quote:
A propos wyborów przed którymi stanąłeś: gdybym miał ten projekt rozwijać, to prawdopodobnie wybrałbym napisanie go od nowa w qml i targetował przede wszystkim androida. 🙂 Niestety to tylko myślenie na głos, bo jak się pracuje na pełen etat, to ciężko wygospodarować 1-2 roboczo miesiące na coś takiego 🙂
Myślałem nad napisaniem tego od nowa, ale w technologiach webowych. Wydaje mi się, że Qt i C++ mogą stanowić barierę dla forumowiczów chcących pomóc przy tym projekcie, że dlatego przez tyle czasu nikt nie podjął tematu. Tymczasem współcześnie dałoby się przepisać Fotorelacjonusza w HTML-u i JavaScripcie jako rozszerzenie przeglądarki. Chyba tylko uploader FTP musiałby wylecieć, bo przeglądarki pozwalają skryptom na bardzo niewiele w kwestii otwierania połączeń innych niż po HTTP (ewentualnie można by postawić jakiś serwer pośredniczący). Ale reszta rzeczy jak najbardziej jest możliwa do zrobienia w przeglądarce, myślę tu przede wszystkim o edycji obrazów czy zapisywaniu wersji roboczych.

Niemniej z racji ograniczonego czasu nie zanosi się na rewolucję, raczej pozostanę przy Qt. Na razie pomalutku przerabiam z WebKita na WebEngine, co pozwoli na skompilowanie projektu z aktualną wersją Qt. Co do QML, to może w dalszej perspektywie, z naciskiem na „może”. Za to na pewno będę chciał przygotować wersje na inne systemy niż MS Windows, to nie powinno być trudne.

Nie wiem, czy Fotorelacjonusz na Androidzie miałby sens. Telefon średnio się nadaje do przeglądania i edytowania fotografii, za mały ekran. Prędzej tablet, ale też przypuszczam, że prawie nikt nie robi fotorelacji tabletem, więc w praktyce i tak nie będzie można zrobić wszystkiego na jednym urządzeniu. A skoro trzeba zdjęcia gdzieś przekopiować, to pewnie prościej na komputer.

Quote:
Gdybym mógł pomóc w czymkolwiek, w szczególności "co poeta miał na myśli" to służę 🙂
To chyba ma średni sens, zważywszy że od dłuższego czasu jesteś mało aktywny na tym forum. Na szczęście już w miarę rozkminiam co trzeba, postaram się też dokumentować kod na bieżąco.

Ale w sumie mam jedno pytanie: Są użytkownicy, którzy potrafią za jednym zamachem wrzucić kilkaset zdjęć na Imgura. Trochę się boję, że jeśli kilku takich zgra się jednego dnia, a to przecież jest całkiem prawdopodobna sytuacja, to limit dla aplikacji zostanie przekroczony (wynosi trochę ponad 1000 fotek). Czy w przeszłości były z tym jakieś problemy? A może tacy masowi fotografowie dostali dedykowane wersje aplikacji, żeby mieli osobne limity?

PabloA liked this post
Old April 27th, 2019, 09:42 PM   #629
PabloA
FOMO Coaster

PabloA's Avatar

Likes (Received): 7764

Przydałaby się wersja na Androida, żeby móc wrzucać foty na to forum bez problemu prosto z telefonu (z automatycznym dodawaniem znaku wodnego).

FOMO COASTER na:
Facebook | YouTube | Instagram

Old April 28th, 2019, 12:14 AM   #630
kamilost
Registered User

Quote:
Originally Posted by skejl View Post
Czy w przeszłości były z tym jakieś problemy? A może tacy masowi fotografowie dostali dedykowane wersje aplikacji, żeby mieli osobne limity?
Nie przypominam sobie problemów. Nikt nie dostał dedykowanej wersji na limity.

skejl liked this post
Old May 1st, 2019, 06:19 PM   #631
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Do obecnych użytkowników Fotorelacjonusza:

Powiedzcie mi, z jakich metod wysyłania korzystacie i Wam działają, ewentualnie z jakich korzystaliście wcześniej, ale Wam już nie działają. Chodzi konkretnie o to:

Piszcie w tym wątku, tylko unikajcie dublowania wypowiedzi (jeśli ktoś nie ma nic do dodania, zawsze może poprzeć wcześniejszy wpis lajkiem).

K4r0lSz liked this post
Old May 1st, 2019, 08:14 PM   #632
PabloA
FOMO Coaster

PabloA's Avatar

Likes (Received): 7764

Działa mi tylko opcja, którą widać na Twoim zrzucie.

FOMO COASTER na:
Facebook | YouTube | Instagram

skejl liked this post
PabloA está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 7th, 2019, 03:39 PM   #633
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Wersja na GitHubie już działa z modułem WebEngine. Tym samym daje się skompilować z najnowszym Qt. Poza tym powyłączałem wszystkie uploadery z wyjątkiem „Imgur anonimowo”, żeby ewentualne niekompatybilności nie opóźniały prac. Zresztą póki co i tak nie otrzymałem potwierdzenia, że jakakolwiek inna metoda wysyłania działa w starej wersji i była przez kogokolwiek używana.

Z rzeczy drobniejszych — wyleciał przycisk „Lubię ten program”. Nie chciało mi się go przerabiać na WebEngine. Zresztą kto miał polubić pierwszy wpis w tym wątku, pewnie już to dawno zrobił.
Old May 14th, 2019, 10:42 PM   #634
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Quote:
Originally Posted by goral_kamil View Post
Ja też korzystałem z Imgura. Jakiś czas nic nie wrzucałem. Dzisiaj znowu postanowiłem użyć programu i dooopa. Nie mogę połączyć programu z moim kontem na Imgur. Jak pojawia się zapytanie o zezwolenia programowi na dostęp do konta klikam "allow" i nic. Wywala mi błąd: […]

Mogę wysłać anonimowo, tylko co mi po tym

Kiedyś działało bez problemów, jak żyć ?
Czy dalej tak jest w ostatniej wersji od KamilaOst? Sam mam taki problem w mojej wersji i zastanawiam się, czy jest to błąd nowy (albo odnawiający się), czy odziedziczony.

Quote:
Originally Posted by czaro13 View Post
Nie wiem czy to dobry wątek ale lepszego nie znalazłem.

Od jakiegoś czasu (prawdopodobnie od 25.05 RODO) podczas pracy z fotorelacjonariuszem za każdym odświeżeniem strony wyskakuje mi okienko z udzieleniem zgody na przetwarzanie danych. Aby wstawić jedną fotorelację muszę to okno zamykać/wypełniać kilka razy. Ktoś coś poradzi?
Czy dalej tak się dzieje? Bo sam niczego takiego nie doświadczyłem. Może były to jakieś niedomagania silnika forum, z którymi uporano się w międzyczasie?

Quote:
Originally Posted by jaromlody View Post
może ktoś podpowiedzieć jak dobrze ustawić w fotoracjonuszu własny serwer bo za żadne skarby świata nie chce mi wysyłać zdjęć. Próbowałem już na kilka sposobów i nic z tego nie wychodzi.
Jaki to serwer? Obsługuje FTP? W jaki niefotorelacjonuszowy sposób udaje Ci się wrzucać nań różne rzeczy?
Old May 20th, 2019, 02:40 PM   #635
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Bardzo przydałby mi się skrypt, który zbuduje Fotorelacjonusza z Qt 5.12.3 pod Windowsem i wywoła windeployqt, żeby nadawało się do dystrybucji. Może być Bash, może być batch. Może Kamilost dałby radę pomóc?

Może się przydać jako ściągawka, bo mniej więcej widać, co potrzeba: https://github.com/skalee/fotorelacj...4d/.travis.yml. Przy czym pod Windowsem trzeba jeszcze zbudować libzipa. Oczywiście odpowiem na wszelkie potrzebne pytania — nie mam wątpliwości, że będą.

Kod źródłowy jest tutaj: https://github.com/skalee/fotorelacjonusz.
Advertisement

Reply

Tags
fotorelacja, fotorelacjonusz, pomoc, zdjęcia

Thread Tools

Posting Rules