ANKARA | News and discussions - Page 55 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Türkiye > Construction Developments > Ankara

Ankara The Capital of Turkey
» High-Rise Developments

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 18th, 2019, 01:59 PM   #1081
The Cake On BBQ
Moderatör

The Cake On BBQ's Avatar

Likes (Received): 11193

Bence büyük şehirler dışında çoğu sehirimiz gayet yaşanabilir. Eskişehir, Kutahya, Uşak, Kayseri, Manisa, Samsun, Aydın, Muğla, Konya (belediye/şehircilik acısından diyorum, yoksa konya insanı çekilmez tabi), Antalya, Mersin ve Adana'nin büyük bir bölümü vs. Gayet hoş ve yaşanabilir kentler. Kötü durumda denilebilecek Izmir, Istanbul, Bursa, Trabzon/Rize, Şanlıurfa (ben suriye olarak sayıyorum orayı) var. Ankara fena değil. Radarımız dışında olan doğuda Elazığ, Malatya gibi şehirler gayet şaşırtıcı mesela. Genel geçer bir yorum yapmak zor ben durumun abarttigimiz kadar kötü olduğunu sanmıyorum. En büyük eksikliğimiz bisiklet yollari, cogu şehrin coğrafyası izin vermiyor bisiklet kültürüne ama daha düz şehirlerde yayginlasabilir. Raylı sistem konusunda gayet iyi gidiyoruz.

RickSanchez liked this post
The Cake On BBQ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 18th, 2019, 06:10 PM   #1082
arda84
Registered User

arda84's Avatar

Likes (Received): 5661

Quote:
Kaçının tramvay ağı örüp bu yoğun yerleşimin ulaşımını çözecek bulvarları, caddesi var acaba.
Ülkece minibüs kavramından kurtulamadığımız sürece tramvay ağını 250-300binlik şehirlere kadar indirgemek hayal. Daha +1milyon'luk kentlerimizden 2'sine raylı sistem bile kuramamış ülkeyiz. Ülkenin başkenti desen vıcık vıcık minibüs kaynıyor. Bu ekonomik göstergelerle ve kasaba kültürüyle çok zor işler bu dediklerin...
arda84 no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2019, 07:29 PM   #1083
RickSanchez
Registered User

RickSanchez's Avatar

Likes (Received): 562

Ankara'da metro durakları çok verimsiz konumlarda. Özellikle de en yeni hatlar. Eskiler nispeten iyi yerlerde. Yeni hatlardaki en verimli konumlanan durak sanırım Söğütözü durağı ama o da dibindeki YDA bitmediği için ve Aşti durağı bağlantısı yapılmadığı için yeterince kullanılmıyor.

Durakların konumlarını değiştirmek mümkün değil ama alt geçitlerle durakların çıkışlarına ilaveler yapılarak biraz daha verimli hale getirilebilir bence. Onun haricinde bi de nostaljik tramvay gibi çok düşük hızlı tramvaylar yapılabilir şehrin içlerine. Bunlar çevresine ek güvenlik gerektirmediği için hızlıca inşaa edilebilir ve sokakta az yer kaplar diye düşünüyorum. Ankara'da Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Tandoğan, Maltepe, Ümitköy ve Söğütözü buna müsait bana kalırsa.
RickSanchez no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2019, 10:33 PM   #1084
jackal26
Registered User

Likes (Received): 3051

Bilkent durağı tam komedi. Karşıya geçmek için yer altından çıkıyorsun sonra tekrar yer altı, alt geçidine iniyorsun. Mansur Yavaş Ankara'da metroların anormal derecede boş çalıştığından yakınmıştı geçenlerde.

RickSanchez liked this post
jackal26 no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2019, 12:54 AM   #1085
RickSanchez
Registered User

RickSanchez's Avatar

aynen dediğin gibi. O durak "bir yere" bile çıkmıyor kavşağın ortasında. Bilkent'e gidicem diye binen oluyor bazen bilmeden. Yazık oluyor, çünkü alakası yok Bilkent'le. TOBB falan diye değiştirmeliler adını.
Old October 19th, 2019, 09:27 AM   #1086
Uğur Ömer.
Registered User

Likes (Received): 1298

İstanbul'da da var o durum ilk etapta (1990-2000) planlanmış hatlar sanki daha verimli noktalara konulmuş gibi. Özellikle Kadıköy Kartal metrosu direkt çevreyolunun altından geçtiği için metroya giderken aktarma yapmak ya da belediyenin metroya besleyici hatlar düzenlemesi zorunlu gibi. E-5'i Göztepe'ye bağlayan kavşağa Göztepe istasyonu demişler. Halbuki Göztepe 1,5 - 2 km uzakta Bostancı Acıbadem örnekler çoğalıyor böyle.
Uğur Ömer. no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2019, 04:06 AM   #1087
RickSanchez
Registered User

RickSanchez's Avatar

Şöyle bir düşük hızlı hat yapılsa baya faydalı olur diye düşünüyorum:

Last edited by RickSanchez; October 20th, 2019 at 04:13 AM.
Old October 21st, 2019, 05:22 AM   #1088
marty88
Registered User

marty88's Avatar

Likes (Received): 1593

Ayrica bizim elektirikli araclara yatirim yapmamiz gerekiyor sanki cok petrol zenginiymisiz gibi elektirikli araclar hic tesvik edilmiyor.
marty88 no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2019, 09:52 PM   #1089
Edil Arda
The User

Edil Arda's Avatar

Likes (Received): 36846

Başkan Yavaş’tan Başkentli Öğrencilerin Ekonomisine Dev Katkı

Verdiği sözlerle öğrencilerin bütçesine katkı sağlamayı sürdüren Başkan Yavaş’ın talimatıyla Ankara’da ilk kez hayata geçirilen indirimli aylık abonman öğrenci kartı uygulaması yoğun ilgi görüyor.

27 yaş ve altı öğrencilere 60 TL karşılığında 200 binişlik aylık abonman kartı uygulamasının başlaması ile öğrenciler tek binişte 30 kuruşa seyahat etmeye başladı.

https://rayhaber.com/2019/10/baskan-...ine-dev-katki/

K. Atatürk
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 05:10 PM   #1090
arda84
Registered User

arda84's Avatar

Her gün bir Fatiha okusun Ata'nın ruhuna

Quote:
Mansur Yavaş’tan Gökçek’e ‘Atatürk’ manzarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı'nda Dikmen Vadisi'ne Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün portresini yerleştirdi. Portrenin yerleştirildiği konumun koordinatları ise oldukça manidar. Zira, eskiden belediyenin kedi logosunun bulunduğu Dikmen Vadisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa ettirilen Melih Gökçek’in evinin tam karşısında yer alıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem...IAT6fzz6nrtR30
Old October 29th, 2019, 08:18 PM   #1091
el_coche
Registered User

el_coche's Avatar

Likes (Received): 254

Kulliye kutuphanesinin icinden goruntuler.. Mimarisi falan tartisilabilir ama 24 saat acik olmasi cok iyi olmus... Ankarada buyuk eksikligi vardi bunun...

Ulkede genel olarak kutuphane ve spor salonlari eksikligi var.. bize tuhaf geliyor ama ikisi de her mahallede olmali... Avrupada isin normali bu... Devlet ucuz spor salonlari sunmali. Cok az sayida insani bile spora tesvik etmis olsa o isanlarin uzun vadede yasamayacagi hastaliklardan hastane harcamalarindan zaten parasini cikaracaktir zaten devlet bu yatirimin... Ogrenciye kamu gorevlisine devlet bedavaya sunmali spor salonunu hatta devlet binalarinda bile olmali...

https://www.youtube.com/watch?v=luQAZwXsUsE

Edil Arda, XL, tzkprn liked this post
el_coche no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 08:39 PM   #1092
Edil Arda
The User

Edil Arda's Avatar

Likes (Received): 36846

güzel olmuş genel olarak.

K. Atatürk

XL, tzkprn liked this post
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 09:09 PM   #1093
arda84
Registered User

arda84's Avatar

İyi de kütüphanenin bulunduğu külliye dedikleri o kampüse elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor muyuz yoksa kırk kat güvenlik önlemlerini aşmak zorunda mı kalıyoruz? 24 saat açık olması kolay erişilebilir ve kolay girilebilir olunca bir anlam kazanıyor yoksa diğer türlü çok da bir anlamı yok bence.
arda84 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 09:09 PM   #1094
The Cake On BBQ
Moderatör

The Cake On BBQ's Avatar

Likes (Received): 11193

Mimarisine çok güldük ama ben samimi olarak begendim aslında.
Old October 29th, 2019, 10:38 PM   #1095
RickSanchez
Registered User

RickSanchez's Avatar

kubbesine kurandan ayet yazmışlar
Old November 1st, 2019, 08:29 PM   #1096
Influence
Let's learn to survive!

Influence's Avatar

Likes (Received): 2640

Sadece X Ray var. Ve kulliyeye girmek gerekmiyor. Ayri nizamiyeye sahip. Ve harika gorunuyor.

XL, tzkprn liked this post
Influence no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2019, 10:37 AM   #1097
Kuymak
Registered User

Likes (Received): 15

Mimari olarak değil belki ama, şeklen çakma bir kongre kütüphanesi oluşturulmaya çalışılmış gibi.
Kuymak no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2019, 07:12 PM   #1098
hnrt
Registered User

hnrt's Avatar

Likes (Received): 964

çakma makma giderim ben buna
hnrt no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 12:28 AM   #1099
XL
Registered User

Likes (Received): 168

Cumhuriyet tarihinin en büyük kültür yatırımlarından bir tanesi. Ayakta alkışlıyorum. Bana bunlarla gelsinler.

omercank liked this post
XL no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 01:36 AM   #1100
RickSanchez
Registered User

RickSanchez's Avatar

Yeri yanlış bu kütüphanenin. Ulaşımın daha kolay olduğu, metro duraklarına yakın bir yerde yapılabilirdi bu kütüphane. Adı yine cumhurbaşkanlığı kütüphanesi olurdu. Külliyenin yanında olmasının ne anlamı var ben anlamıyorum. Kızılay'da falan yapılabilirdi bir yerlere (aynı mimariyle değil tabi). Hem Kızılay'a da biraz seviye yükseltirdi.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules