[Zamość] Moje rodzinne turystyczne miasto - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 12th, 2010, 06:09 PM   #81
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 6465

Post nr 3000

124. Teraz znajdujemy się na wprost dobrze już znanej ul. Bazyliańskiej. Można rozpoznać Synagogę:

125. Ul. Łukasińskiego to swego rodzaju obwodnica Starówki. Tutaj front wspominanego liceum ekonominczego:

126. A teraz spoglądamy znów w ulicę Zamenhofa:
drugastrona no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 15th, 2010, 11:37 AM   #82
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

127. Dalej widzimy kontrowersyjne boksy handlowe. Nawet eksperci grozili, że za to skreślą nas z listy UNESCO:

128. Następny w kolejności jest Nadszaniec, w którym lata temu był bazar. A teraz swego rodzaju muzeum, którego fotek nie mam. Za to przez Nadszaniec wszedłem na zachowany bastion murów miejskich. Widok w stronę Starówki, widać kościół franciszkanów, który za poprzedniego ustroju służył za kino:

129. A tak wygląda wierzch bastionu. Kiedyś stały tu stragany bazarowe, a teraz armaty:
Old November 15th, 2010, 11:38 AM   #83
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

130. Po drugiej stronie rozciąga się mały park. Za fosą ciągnęły się umocnienia ziemne:

131.

132.
Sponsored Links
Advertisement

Old November 15th, 2010, 11:40 AM   #84
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

133. Zeszliśmy na dół. Znów kościół franciszkanów, tym razem z dołu:

134. A teraz można się ponapawać zachowanym fragmentem murów miejskich. Co najlepsze, w przyszłym roku kilka innych fragmentów zostanie odbudowanych :

135.
Old November 15th, 2010, 11:42 AM   #85
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

136. Wyraźnie widać fosę. Ponoć są plany, żeby w paru miejscach wypełnić ją wodą i organizować wycieczki gondolowe:

137. Twierdza niezdobyta. Ani Chmielnicki ani Karol Gustaw w czasie potopu szwedzkiego. Nawet Rosjanie w powstaniu listopadowym. Dopiero, gdy Warszawa już dawno została zajęta, poddała się twierdza Zamość, jako ostatnia w kraju:

138.
Old November 15th, 2010, 11:44 AM   #86
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

139. Mury nadal robią wrażenie, choć to ich mały ułamek. Ale będzie więcej:

140.

141.
Old November 15th, 2010, 03:38 PM   #87
azerogeo
Registered User

Likes (Received): 3

Fosa twierdzy, była fosa suchą, zalewana wodą tylko podczas oblężeń i to nie zawsze, tylko wtedy kiedy zdołano na czas ją zalać. Nawet kiedy była mokra, to płynęła w takim korytku jak widzimy od strony wschodniej. Plotka była swojego czasu rozsiana na 1 kwietnia i to całkiem dobrze się przyjęło.
azerogeo no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2010, 03:52 PM   #88
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 899

Mam kilka uwag i pytań do tego co tutaj prezentujesz drugastrona, ale może zacznę od tego - Świetne zdjęcia i dzięki za wątek!

1. Zamość kilka lat temu był mi zupełnie nieznany i obcy. Teraz coraz mocniej zaznacza swą obecność i podkreśla dawne znaczenie. Czy to lata zaniedbań i w końcu dobra strategia reklamowa, czy po prostu nasza "ignorancja" nie zauważała tego cudownego miasta jakim jest Zamość?

2. A może to kwestia remontów? Na twoich zdjęciach miasto sprawia wrażenie jednego wielkiego placu budowy/przebudowy/remontów. To bardzo pozytywne zjawisko i ciekawi mnie czy może właśnie przez ten fakt miasto jest coraz lepiej kojarzone w naszym kraju.

3. Co do skojarzeń... Zamość od jakiegoś czasu kojarzył mi się właściwie tylko z tymi wieloma remontami i odnowieniami, a zwłaszcza z kamienicami Ormiańskimi. Od teraz będę też pamiętał o Ratuszu i tych murach, które robią wrażenie Możesz mi jednak wyjaśnić skąd wzięły się te charakterystyczne kamienice Ormiańskie? Robią bardzo pozytywne wrażenie i od razu przychodzi na myśl Zamość gdy się je widzi. Jaka jest ich historia?

4. Jak też widać na Twoich zdjęciach - niektóre budynki wręcz potrzebują mocnych kolorów. Mam jednak wrażenie, że dotyczy to dość niewielkiej grupy budynków w naszych miastach. Niektóre powinny pozostać w stonowanych barwach. Te z Zamościa jednak coś w sobie mają

5. Wszystko fajnie i git, ale co z zielenią? Rozumiem, że październikowa aura i roślinność to coś innego niż połowa lipca, ale odczuwam (po zdjęciach) brak zieleni na ulicach Waszego miasta i Rynku/ach. To moje błędne odczucie czy rzeczywiście ktoś nie wykonuje swoich obowiązków należycie?

6. Macie jakieś nowoczesne centrum? Po zdjęciach widzę tylko zabytki, a są jeszcze takie miejsca w których tętni to prawdziwe miejskie życie dnia codziennego? Rozumiesz - centra handlowe, zatłoczone samochodami ulice, wysokościowce, miejskie kamienice... Takiego Zamościa nie znam, więc chętni bym zobaczył

No i to chyba tyle. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to na pewno się spytam. Aha... wątek odkryłem niedawno i zdecydowanie zasługuje na większą ilość komentarzy. Czekam więc na pozostałe zdjęcia - pokaż nam tę ciemniejszą/miejską/przemysłową stronę miasta. Na pewno takowa istnieje

Tomasz Lelito - Fotografia Architektury i Wnętrz.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2010, 04:17 PM   #89
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Dzięki za zainteresowanie wątkiem i Zamościem

1. Lata zaniedbań to na pewno, ale zorganizowane wycieczki przyjeżdżały tu odkąd pamiętam, przeważnie z zagranicy (Amerykanie, Niemcy, Japończycy). Do Zamościa trudno się dostać, przede wszystkim. Leży na odludziu i moim zdaniem był i nadal jest za mało rozreklamowany w połączeniu z Roztoczem, w pobliżu którego się znajduje. Od lat w sumie w Zamościu odbywa się Lato Teatralne, Eurofolk, Jarmark Hetmański, Fortalicje, ostatnio nawet były jakieś rekonstrukcje oblężenia w trakcie potopu szwedzkiego. Były festiwale piosenki włoskiej i festiwal im. Marka Grechuty. Dzieje się w sumie sporo, ale raczej mało się o tym mówi.

2. Miasto od kilku lat jest sukcesywnie modernizowane dzięki pieniądzom z UE i mechanizmu norweskiego. Tylko piękne i słodziutkie miasteczko będzie w stanie przyciągnąć rzesze turystów. Mamy miasto idealne, więc ta nazwa zobowiązuje

3. Tutaj masz więcej informacji na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienice_ormiańskie
http://www.zamosc.wonder.pl/zabytki_Kamienice

4. Ja w tej materii nie jestem bardzo obeznany, ale z tego co mi wiadomo, to takie kolorki chyba są popularne we Włoszech, na których Zamość bazuje. To ma być całkowicie renesansowe miasteczko i chyba te kolory się z tym wiążą.

5. Co do zieleni: faktycznie, na samym Rynku Wielkim i okolicznych staromiejskich uliczkach mało jest zieleni, ale już poza Starówką jest tego sporo. W następnych fotorelacjach przejdę się po parkach i zajrzę do innych miejsc. Teraz miałem bardzo mało czasu. Nasz główny park miejski połozony na dawnych fortyfikacjach zostanie gruntownie zmodernizowany, zostaną odbudowane niektóre fragmenty rozebranych murów. Modernizowany jest ogród zoologiczny. Będzie się działo! Wszystko w przyszłym roku, bo w tym jedynie pojawię się jeszcze w grudniu, więc może będą jakieś śnieżne i wieczorne foty z Zamościa.

6. Nowoczesne centrum? Nie bardzo. Buduje się u nas od cholery centrów handlowych, ale śródmieścia sensu stricto nie mamy. Miasto jest bardzo zakorkowane, bo nie było prawie żadnych inwestycji w nowe ulice, a aut przybywa. Jest kilka miejsc, które tętnią życiem: przede wszystkim Starówka, ale i Nowe Miasto, ulica Piłsudskiego. Zamość to typowe małe miasteczko, pewnie nieco senne, spokojne, żadnych wysokościowców nie mamy

Nie wiem, szczerze mówiąc, czy chcę pokazać ciemniejszą stronę miasta, bo w sumie nie ma nic interesującego. Są zwykłe blokowiska, terenów (po)przemysłowych w sumie mało, bo prawie cały przemysł upadł. Jest jeszcze Nowe Miasto, na którym zrobiłem dosłownie kilka zdjęć, bo bateria siadła. W przyszłym roku planuję zrobić sporą wyprawę do Zamościa i na Roztocze. Uważam, że warto rozreklamować te tereny, bo choć mało znane, to urocze.
Old November 15th, 2010, 04:49 PM   #90
azerogeo
Registered User

Na tle innych miasto i podobnej wielkości, do 100tyś. Bo Zamość to taki dziwny zlepek, 70tyś miasta plus gmina mająca uwaga... 21 tyś plus jeszcze jedna mała gmina. W efekcie mamy: niekończone duże miasto(z czego zdążono zbudować biurowiec Policji, jeden średniej wielkości biurowiec, fundamenty drugiego dużo większego, i siatka ulic, a pomiędzy nimi... wiejska zabudowa i to z wsi zapadłych wymieszana z nowymi blokami, ogrodzone blokowiskami z wielkiej płyty(wieżowce 11 pięter, jamniki) jednak ma to swój klimat. Mamy też perełkę, niestety zaniedbaną i źle rewitalizowaną - osiedle Zamoyskiego! Na pierwszy rzut oka wygląda, źle i niezbyt zachęcająco, ale to osiedle wyprzedza rozwiązaniami nowoczesne osiedla w naszym kraju(parkingi, ocieplana płyta, kładki, nieukończony parking poziomowy i centrum handlowo-usługowe, kanały z zintegrowanymi instalacjami(gaz, woda, kanalizacja). Tak naprawdę to bloki na wysepkach połączone siecią, kanałów(stąd te wentylacje).
Old November 15th, 2010, 10:31 PM   #91
r.vasco
Registered User

Likes (Received): 0

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że brak typowego śródmieścia, ze zwartą zabudową, spowodowany jest tym, że Zamość był miastem twierdzą i nic poza tym co znajdowało się w obrębie murów nie miało prawa bytu. W trakcie oblężenia, przedmieścia - w większości drewniane - były palone. Dopiero decyzja o likwidacji twierdzy w XIX w. pozwoliła na zabudowę przedmieść. Ale zabudowa ta, w przeważającej liczbie była zabudową typu wiejskiego. Inaczej wyglądała sytuacja z Nową Osadą, dzisiejszą dzielnicą Nowe Miasto. Był to oddzielny organizm miejski, zamieszkany głównie przez ludność żydowską. Na terenie tej osady istniał zwarty regularny, murowany rynek, oraz kilkanaście luźno położonych kamienic, wzdłuż głównej ulicy. Spora część zabudowy Nowego Miasta uległa zniszczeniu podczas niemieckich bombardowań, we wrześniu 1939 roku.
Reasumując, wiele polskich miast o podobnej wielkości w posiada zwarte śródmieście, które wykształcało się przez wieki. W Zamościu historia potoczyła się inaczej.
r.vasco no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 12:49 PM   #92
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Quote:
Originally Posted by azerogeo View Post
Na tle innych miasto i podobnej wielkości, do 100tyś. Bo Zamość to taki dziwny zlepek, 70tyś miasta plus gmina mająca uwaga... 21 tyś plus jeszcze jedna mała gmina. W efekcie mamy: niekończone duże miasto(z czego zdążono zbudować biurowiec Policji, jeden średniej wielkości biurowiec, fundamenty drugiego dużo większego, i siatka ulic, a pomiędzy nimi... wiejska zabudowa i to z wsi zapadłych wymieszana z nowymi blokami, ogrodzone blokowiskami z wielkiej płyty(wieżowce 11 pięter, jamniki) jednak ma to swój klimat. Mamy też perełkę, niestety zaniedbaną i źle rewitalizowaną - osiedle Zamoyskiego! Na pierwszy rzut oka wygląda, źle i niezbyt zachęcająco, ale to osiedle wyprzedza rozwiązaniami nowoczesne osiedla w naszym kraju(parkingi, ocieplana płyta, kładki, nieukończony parking poziomowy i centrum handlowo-usługowe, kanały z zintegrowanymi instalacjami(gaz, woda, kanalizacja). Tak naprawdę to bloki na wysepkach połączone siecią, kanałów(stąd te wentylacje).
Rozpoczęła się budowa centrum jedynej słusznej partii, przez co teraz przez 20 lat ogromna działka w sercu miasta stoi odłogiem, bo nikt nie śmie ruszać tych paru kondygnacji. No i to prawda - blokowiska mieszają się ze starymi drewnianymi domkami, jak w Białymstoku, co zresztą pokażę na paru zdjęciach.
A osiedle Zamoyskiego to moje osiedle! Zawsze byliśmy dumni z "Projektu Rządowego no 5" - to nie były proste kloce, tylko fantazyjnie poskładane bryły z wielkiej płyty, otoczone mnóstwem zieleni. Były place zabaw, szkoła, przedszkole, pawilon handlowy, no i słynne kładki dla pieszych przerzucone nad uliczkami, ażeby dzieci nie wpadały pod samochody. W dobrą pogodę obfotografuję kawałek osiedla, żeby dać obraz. Teraz wreszcie ocieplają, wymieniają stare okna, chodniki, itp.

Quote:
Originally Posted by r.vasco View Post
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że brak typowego śródmieścia, ze zwartą zabudową, spowodowany jest tym, że Zamość był miastem twierdzą i nic poza tym co znajdowało się w obrębie murów nie miało prawa bytu. W trakcie oblężenia, przedmieścia - w większości drewniane - były palone. Dopiero decyzja o likwidacji twierdzy w XIX w. pozwoliła na zabudowę przedmieść. Ale zabudowa ta, w przeważającej liczbie była zabudową typu wiejskiego. Inaczej wyglądała sytuacja z Nową Osadą, dzisiejszą dzielnicą Nowe Miasto. Był to oddzielny organizm miejski, zamieszkany głównie przez ludność żydowską. Na terenie tej osady istniał zwarty regularny, murowany rynek, oraz kilkanaście luźno położonych kamienic, wzdłuż głównej ulicy. Spora część zabudowy Nowego Miasta uległa zniszczeniu podczas niemieckich bombardowań, we wrześniu 1939 roku.
Reasumując, wiele polskich miast o podobnej wielkości w posiada zwarte śródmieście, które wykształcało się przez wieki. W Zamościu historia potoczyła się inaczej.
Nowe Miasto też ma swój klimat, ale tym razem nie udało mi się tam zapędzić z aparatem. Zamość jednak zawsze już będzie miał małomiasteczkowy klimat. Chyba że faktycznie odkryją na Roztoczu ogromne złoża gazu łupkowego i do Zamościa sprowadzą się filie przeróżnych firm, powstanie jakieś centrum przeładunkowe, itp.
Old November 17th, 2010, 12:52 PM   #93
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

142. Już jesteśmy poza Starym Miastem. Przy naszej krótkiej "autostradzie" (uliczka pół kilometra 2x3) stoi świeżutkie Centrum Kultury Filmowej Czekam jeszcze na sądy na działce po drugiej stronie pseudo-ronda:

143.
Old November 17th, 2010, 12:55 PM   #94
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

144. Po przeciwnej stronie "autostrady" jest resztka cmentarza prawosławnego z efektowną kapliczką:

145. Natomiast kilkadziesiąt metrów dalej - kościół polsko-katolicki:

146. Pośród domków jednorodzinnych:
Old November 17th, 2010, 01:01 PM   #95
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

147. Zanim padła mi bateria, dotarliśmy na ulicę Partyzantów. Tutaj widać staaarą wieżę ciśnień, którą na szczęście zachowano przy budowie osiedla mieszkaniowego. Mam jednak niejasne wrażenie, że została przesunięta, ale pewien nie jestem:

148. Ostatnie zdjęcie przedstawia dość powszechny widok tej części miasta. Obok kamienic, bloków nadal można napotkać takie klimatyczne drewniane domki:

To tyle z mojego pierwszego od lat spaceru z aparatem po Zamościu. Jeżeli pogoda dopisze, to w grudniu będzie kolejna fotorelacja. Jeszcze sporo zostało do pokazania w moim rodzinnym mieście. Zapraszam do oglądania i komentowania. No i do przyjazdu w ciepłych miesiącach!
Old November 17th, 2010, 02:08 PM   #96
Pabloch
Zamojski patriota

Pabloch's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by drugastrona View Post
Mam jednak niejasne wrażenie, że została przesunięta, ale pewien nie jestem:
Bo została przesunięta o paranaście metrów. LegeArtis, który budował te bloki miał problem z wieżą, bo stała mniejwięcej jak teraz róg bloku od ulicy. Można powiedzieć, że firma otoczyła szczególną troską ten chyba zabytkowy twór i specjalnie przeniosła bliżej ulicy odremontowując nieco i do tego nadała nazwę osiedlu "pod wieżą" (czy jakoś tak).

Co do śródmieścia, to za czasów komunizmu były plany powstania takiego zwartego centrum, typowego śródmieścia w wielu miastach. Miało powstać Centrum Usług Ogólnomiejskich (coś w tym sensie), które miało się rozpiąć między Starym Miastem, a Nowym Miastem. Podobno częścią tego projektu był gmach władz komunistycznych, który jako jeden z nielicznych rozpoczęto realizować. Niestety przyszedł kryzys dla komuny i dzisiaj mamy, to co mamy, a dodatkowo w centrum straszy działka z dwoma kondygnacjami pod ziemią, o czym wspominano wyżej.
Pabloch no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 04:16 PM   #97
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 3451

Fajnie nareszcie tereny Zamościa poza Starym Miastem, czekam na więcej. Tak przy okazji widać że kościół Polsko-Katolicki został w ostatnich latach odnowiony.
zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2010, 02:35 PM   #98
azerogeo
Registered User

https://domykultury.newsweek.pl/lista-projektow zawsze to Zamość
Old November 18th, 2010, 11:27 PM   #99
michalwajdyk
ChorągiewDragońskaFredry

michalwajdyk's Avatar

Likes (Received): 262

cholera głosowałem patentem ponad godzinę a stan procentowy się nie zmienił

gwoli ścisłości - w tryb prywatny (Mozilla) wchodzicie, wchodzicie na stronę, głosujecie, zamykacie tryb prywatny i znowu otwieracie i tak w kółko pomóżmy Zamościowi ;D
michalwajdyk está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 19th, 2010, 01:47 AM   #100
hetmantom
Registered User

Likes (Received): 7

Głosowanie jest często i nie ma co się nimi Przejmować. Temat bardzo fajny i także wygląd miasta.
Advertisement

Reply

Tags
lubelskie, unesco, zamość

Thread Tools

Posting Rules