[Radom] Przestrzeń miejska, estetyka miasta - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 19th, 2009, 02:38 AM   #101
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 155

Projekty oznakowań generalnie podobają mi się. Są czytelne, przejrzyste i estetyczne. Malowanie autobusów w tym zestawieniu faktycznie wypada zdecydowanie najgorzej. Myślę, że poziome malowanie linii wiele by zmieniło. Natomiast koncepcja wyglądu wiaty przystankowej IMO jest świetna!

==--
Nie wiem czy to dobre miejsce ale...
Quote:
Jaki nowy herb Radomia? Niech znikną labry

Nie dowiedzieliśmy się, jak powinien wyglądać nowy herb Radomia. Wiemy już, co powinniśmy zmienić w tym, który obowiązuje od 19 lat

Uroczysta sesja naukowa poświęcona herbowi Radomia przyciągnęła w piątek do sali Urzędu Stanu Cywilnego historyków, nauczycieli, pracowników archiwum, przedstawicieli miejskich instytucji i radomian zainteresowanych tematem. Pretekstem spotkania była ostatnia publikacja Radomskiego Towarzystwa Naukowego autorstwa Henryka Seroki, wykładowcy UMCS-u, wieloletniego wiceprzewodniczącego Komisji Heraldycznej przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji oraz głosy, że obecny herb Radomia jest niezgodny z zasadami heraldyki. A przypomnijmy, według uchwały z 1990 roku "Herbem Miasta Radomia jest wizerunek przedstawiający w polu czerwonym biały mur z pięcioma blankami, z trzema wieżami o trzech blankach każda, z których środkowa jest wyższa, oraz bramę, w której majuskuła R biała, nad bramą mitra książęca, nad tarczą korona królewska". W wersji uroczystej herb zawiera ponadto po prawej stronie bramy herb papieża Jana Pawła II oraz labry z pokryciem białym i takimże podbiciem.

Dr Seroka w swojej pracy zbadał genezę radomskiego herbu i prześledził zachodzące w nim przez wieki zmiany. Ale jeżeli ktoś spodziewał się, że w książce znajdzie odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo powinien wyglądać nasz herb, mógł poczuć się zawiedziony. A właśnie o to przede wszystkim pytali uczestnicy dyskusji, która odbyła się po wykładzie, prof. dr. hab. Dariusza Kupisza - wiceprezesa RTN-u, prof. dr. hab. Zenona Piecha, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i założyciela krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i właśnie dr. Henryka Seroki.

- Podobno nasz herb jest pokazywany na wykładach na uniwersytecie jako negatywny przykład. Co więc powinniśmy zmienić? - dociekał radny Wiesław Wędzonka (PO).

- Zrezygnować z labrów. Ich zastosowanie wokół herbu miasta wynika z niewiedzy, mieszania pojęć i gatunków - padła pierwsza odpowiedź. Ale specjaliści wymienili jeszcze kilka nieprawidłowości. Powinniśmy na przykład pochylić się nad umieszczeniem w tarczy herbu papieskiego oraz nad kolorami.

- Jeżeli użyty jest kolor żółty jako synonim złota, to niech pozostanie żółty, a jeżeli złoty, to złoty. Nie może być i jedno, i drugie - wyjaśniał dr Seroka. Niepoprawnie też umieszczona jest korona w herbie. Jak wyjaśniają specjaliści, koronę umieszczano bezpośrednio nad literą, gdy mamy do czynienia z inicjałem królewskim. Natomiast gdy chodzi o monogram miasta królewskiego, korona powinna się znaleźć nad tarczą, nie literą. Ponadto nie powinniśmy mieć dwóch różnych wersji herbu.

- Trzeba się na coś zdecydować. To, co jest w tarczy, powinno być jedno, nie może być wersji z herbem papieskim i bez niego. Może się natomiast zmieniać to, co wokół tarczy - wyjaśniał dr Seroka i zaznaczał, że jego uwagi nie oznaczają, że przyjęty 20 lat temu herb jest całkowicie niepoprawny.

- Przez ten czas po prostu wiele nauczyliśmy się o polskich symbolach - wyjaśniał dr Seroka.

- Trzeba wyłączyć emocje i nie traktować historyków jako tych, co chcą coś narzucać, tylko jako tych, co przychodzą z dobrą wolą. Jest komisja heraldyczna, przepisy prawne, badania przeprowadzone przez ośrodki uniwersyteckie. A czy samorządy z tej wiedzy skorzystają, to wola samorządów. Monografia o herbie Radomia to punkt wyjścia i tak należy ją traktować - podsumowywał dyskusję prof. Zenon Piech.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Nie od dziś wiadomo że nasz herb uroczysty jest marną karykaturą herbu i chyba już najwyższy czas żeby go poprawić. Przede wszystkim zrezygnować z dwóch oficjalnych wersji.
Specjalistą od heraldyki nie jestem, ale nie trzeba nim być żeby dostrzec dwa zasadnicze błędy. 1. te te paskudne labry. 2. Nie przypominam sobie drugiego herbu w którym występowały by dwie królewskie, różniące się od siebie korony.
Moja opinia jest podobna do tych zawartych w artykule. Labry, herb papieski i koronę z nad litery 'R' wyrzucić.
Wizualnie, IMO ładniej wyglądała by korona w polu tarczy nad wieżą aniżeli nad tarczą. Takie rozwiązanie ma np Gdańsk. Ale o tym i o pozostałych szczegółach powinni już zdecydować heraldycy do spółki z historykami.
Advertisement

Old December 19th, 2009, 09:11 PM   #102
Psycho_Mantis
Registered User

Psycho_Mantis's Avatar

Likes (Received): 134

dkt1984 ---> Zobacz gdzie korona znajduje się w herbach Warszawy, Lwowa, Krakowa, Płocka etc. Zawsze nad tarczą
Psycho_Mantis no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2009, 09:51 PM   #103
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Quote:
Originally Posted by Psycho_Mantis View Post
dkt1984 ---> Zobacz gdzie korona znajduje się w herbach Warszawy, Lwowa, Krakowa, Płocka etc. Zawsze nad tarczą
Tak wiem, i taka jest zdaje się zasada. Dlatego napisałem że takie rozwiązanie bardziej mi się podoba, ale to sprawa dla heraldyków
Ale przy tym upierał się nie będę bardziej wkurza mnie to:
Quote:
O co chodzi z tym herbem?

Dziś podczas uroczystej Sesji Rady Miasta odbyła się prezentacja publikacji autorstwa dr Henryka Seroki pt. "Herb Radomia". Książkę, którą pisał przez siedem lat, wydało Radomskie Towarzystwo Naukowe. Jest to zbiór informacji o historii herbu naszego miasta, jak on się zmieniał, kształtował i ewoluował. Książka o herbie miasta po raz kolejny wywołała burzliwą dyskusję o poprawności heraldycznej obecnego herbu, który został opracowany przez śp. księdza prałata Stanisława Makarewicza i zatwierdzony przez ówczesnych radnych w 1990 roku. Niektórzy historycy zarzucają mu nieścisłości. Spór dotyczy głównie dwóch elementów: labrów, które okalają herb, a także herbu papieskiego, który również wkomponowany jest w herb Radomia. Jak wyjaśnia historyk Piotr Tusiński - labry były wykorzystywane tylko i wyłącznie w heraldyce rycerskiej, nigdy miejskiej, a ozdobnik papieski, to - zdaniem Tusińskiego - nadużycie stosunków międzynarodowych. Jeżeli co do labrów jest zgoda, że powinny one znikąć z naszego herbu, to co do herbu papieskiego już takiej zgody nie ma. - Chodzi bowiem bardziej o symbolikę, a nie o zgodności z historią czy nauką - mówi radna Agata Morgan. Jej zdaniem Sługa Boży Jan Pawał II bardzo mocno zapisał się w kartach historii naszego miasta. - Dlatego też, jak twierdzą również heraldycy, pewne symbole i znaki mogą pojawiać się w herbach miast, ja nie widzę przeszkód i moim zdaniem herb papieski powinien zostać - mówi Morgan. W najbliższych tygodniach radomscy radni na pewno zajmą się tematem herbu miasta i tym jak on powinien wyglądać - zapewnia przewodniczący Rady Dariusz Wójcik. - Dyskusja na pewno będzie burzliwa, ale jedno jest pewne dopóki ja jestem przewodniczącym tej rady, herb papieski zostanie! - stanowczo dodaje Dariusz Wójcik.
Czy ja czegoś nie wiem, czy tą bardzo mocno zapisaną kartą jest tylko wizyta JPII w mieście...
No argument po prostu zwalił mnie na kolana
Old December 19th, 2009, 11:48 PM   #104
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

Likes (Received): 814

Sorry ale skoro nad herbem pracował śp. ksiądz no to wiadomo już z czym mamy do czynienia. A teraz znowu nie chcą ruszyć herbu papieskiego bo liżą d... klerowi. W naszym mieście chyba za dużo do powiedzenia ma PiS? Czyżby to wychodziło na wierzch? Dokładnie jedna krótka wizyta papieża i zaraz honorowe obywatelstwo no i herb w herbie miasta. Kurcze nie chcę i nie zamierzam podważać autorytetu Wielkiego Polaka jakim niewątpliwie był JP II ale myślę, że umieszczanie herbu papieskiego po jednej wizycie to przesada. Wobec tego w herbie Warszawy lub Częstochowy i wielu wielu innych miast analogicznie "powinien" pojawić się ten element tymbardziej bo wizyt było tam wiele więcej a tak nie jest i dzięki Bogu.
Co do labrów to od kiedy pamiętam bardzo mi się nie podobały.
Pioter Sk. no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 02:07 AM   #105
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 936

Cześć, meszkasz może w Częstochowie?
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 03:33 AM   #106
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3572

No wiecie - autorytetem to on moze i byl, ale zalezy dla kogo i co wie o nim i jego zaslugach przecietny wyznawca jego autorytetu. Dla mnie zadnym autorytetem nie byl, ani tym bardziej na miano "Wielkiego Polaka" jak to katolicy pisuja nie zasluguje. Co do meritum zas - raus z tym herbem papieskim. A potwierdzam - na Uniwersytecie Lodzkim to wlasnie herb Radomia jest podawany za ten najbardziej zeszmacony, ze tak powiem - wymienia sie dwie korony, labry i wlasnie herb papieski.
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 04:00 AM   #107
darekradom
Kierowca zawodowy

Likes (Received): 33

Quote:
Chodzi bowiem bardziej o symbolikę, a nie o zgodności z historią czy nauką - mówi radna Agata Morgan. Jej zdaniem Sługa Boży Jan Pawał II bardzo mocno zapisał się w kartach historii naszego miasta.

No, rzeczywiście - bardzo mocno... Pytałem kilku osób czym się tak bardzo zapisał - nikt nic sensownego nie odpowiedział (wszyscy mówili tylko o mszy na lotnisku i wizycie w katedrze - o czym była homilia - nikt nie pamiętał). Mnie też jakoś nic ważnego związanego z Radomiem i p.Wojtyłą nie kojarzy.

Ale cóż, przecież żyjemy w "wolnym" kraju, gdzie "istnieje wolność" wyznania i przekonań moralnych, a przede wszystkim "rozdzielność" religii od polityki... Najgorsze władze w Polsce - najgorszy herb z doklejonym na siłę, bez żadnego uzasadnienia historycznego i heraldycznego godłem papieskim...

PS.Całkowicie zgadzam się i popieram słowa Kolegi Redoxygene.
darekradom no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 04:00 AM   #108
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
[...]
Był/jest autorytetem/wielkim polakiem, to każdy indywidualnie musi sobie rozstrzygnąć. Dla mnie jest on ważnym polakiem, mimo iż w sprawach światopoglądowych miałem/mam diametralnie różne poglądy. A jak wiesz do kleru jestem bardzo negatywnie nastawiony. Ale nie to jest meritum sprawy.
Niestety jak widać pis nie doprowadzi raczej do doprowadzenia herbu do stanu jaki powinien przedstawiać. Labry i jedna z koron prawdopodobnie znikną, ale herb papieski nie. Obawiam się, że przy tej radzie nawet pisma mieszkańców i sugestie heraldyków nie pomogą. Może następna rada proces naprawiania herbu dokończy?! Taką mam nadzieję.
Old December 20th, 2009, 09:02 AM   #109
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Moze schodzac jeszcze na chwile na gadke idologiczna :P
Problem kultu Janka Kremowki, z ktorego wynika ow autorytet polega na tym, ze wpieralo i wpiera sie Polakom jak to wiele zrobil dla swiata, a okrasza sie to wizerunkiem niedoleznego dziadka wywolujacego litosc u jego owieczek. Doskonale wypelnia to pustke autorytetu po kulcie Lenina, pozniej UE. Jesli wszyscy dookola mowia, ze trzeba plakac - beda plakac miliony. Jesli wszyscy dookola mowia, ze byl wielkim autorytetem - zostaje wielkim autorytetem. Nie ma tutaj zadnego powaznego glosu sprzeciwu, ktory przedostanie sie do opinii publicznej - te glosy przedstawiane sa jako jakas skrajnosc, cos marginalnie smiesznego, badz tez wrecz nienormalnosc. Co z tego, ze prawie nikt nie ma pojecia co i o czym mowil, a znanych jest ogolowi ledwo pare jego cytatow. Kremowka ma wielkie poparcie u wyborcow, wiec nikt nie odwazy sie usuwac jego herbu, badz mszy i pozostawienia osmarkanej chusteczki w seminarium nie nazywac wielkimi zaslugami dla miasta. Kult jednostki sobie wyrobil powalajacy w tym kraju.
Usuniecie herbu bedzie mozliwe wg mnie albo wtedy, kiedy SLD przejmie rzady, albo wtedy kiedy zmadrzeje spoleczenstwo - ale do tego jest potrzebnych pare wyrokow ETSu i parenascie ladnych lat.

Last edited by redoxygene; December 20th, 2009 at 09:09 AM.
Old December 20th, 2009, 11:18 AM   #110
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2550

Prawdziwa dyskusja o estetyce

To i ja coś dodam dla przeciwwagi. Twój Redox głos sprzeciwu jest poważny? No jak dla mnie nazywanie Karola Wojtyły Jankiem Kremówką to dziecinada, czy Wikiński prywatnie też tak mówi? Jestem ciekaw, bo przecież jak mają przejąć władzę to lepiej wiedzieć czy są dziecinni

Polacy nie głosują na SLD bo to żałosna partia, która się już do końca skompromitowała swoimi rządami, także w Radomiu (jak sobie przypomnę Słomkę biegającego po urzędzie i grożącego że wszystkich wyrzuci po tym jak RR przejęło władzę). To nie ma nic wspólnego z religijnością Polaków, bo czy Polacy w 89,97 byli mniej religijni niż dzisiaj? Wystarczy spojrzeć na ich ostatnią imprę: jakiś pajac śpiewający " a komu? Olek Olek Olek" i klaszczący w ręce jak .... no jak pajac. Ta partia jedzie na resentymentach opartych na jakiś zakodowanych bajkach o PRLu. Przedwczoraj Miler udowadniał w "Piaskiem po oczach" że na półkach w sklepie nic nie było bo były strajki (a nie na odwrót przypadkiem?), oraz że dzięki stanowi wojennemu gospodarka miała się coraz lepiej, a tak na prawdę wszystko zepsuł Balcerowicz. Albo spójrzmy na przywódcę: Napieralski, czy on w ogóle ma coś od siebie do powiedzenia, dla mnie to on jest tak samo tępy ideolog i zatwardziały wróg wszystkich innych jak Kaczyński - co nie omieszkają też zauważać "głupi" zdaniem Redoxa Polacy (sondaże). Jak doszedł do władzy w partii energiczny, młody i myślący człowiek to go skasowali bo był za mało ideologiczny

Karol Wojtyła jest jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie i jednym z największych autorytetów Polaków nie dla tego, że za pomocą tajnej milicji i terroru wbijał do głowy, że tylko on ma rację jak Lenin, do którego go porównałeś, tylko dla tego, że przez całe swoje życie konsekwentnie realizował w życiu zasady chrześcijańskie. Nie komunistyczne, nie marksistowskie, czy każde inne oparte na sprzeciwie czy nienawiści tylko oparte na godności człowieka jego szczęściu. Oczywiście wszystkich tych zasad nauczył się Karol Wojtyła od Jezusa Chrystusa a nie od Lenina (czytałem Lenina.... tam nie tylko nie ma słowa godność w znaczeniu osobowym, tam nie ma nawet samego pojęcia osoby).

Nie wiem Olek w jakim towarzystwie się obracasz, ale ja nie mam zbyt wielu głupich znajomych, których trzeba prostować wyrokami ETSu. Dla mnie też osobiście człowiek nie jest kupą mięsa, jest osobą - a to właśnie dzięki Wojtyle (pamiętaj, że z zawodu był filozofem) to pojęcie przeniknęło do świadomości Polaków. To nie z głupoty Polacy nie chcą aborcji, tylko dlatego, że przyjęli ten obraz człowieka, jako osoby obdarzonej godnością, wynikającej z samego zaistnienia, której to godności nie można nigdy deptać. Wszystkie systemy totalitarne oparte były na zdegradowniu człowieka do albo elementu kolektywu albo narodu. Dzięki temu pozbawiały człowieka jego ontologicznych praw, przyjmowały z założenia złą antropologię. I to przez całe życie powtarzał Wojtyła i nigdy temu się sprzeniewierzył, dlatego jest autorytetem milionów Polaków i setek milionów ludzi na całej ziemi.

Myślę, że dla kogoś kto jest z krwi i kości antyklerykałem i na tym buduję swą świadomość w jakimś sensie argumentem może być zbieżność myśli Wojtyły z kimś kto nigdy do kościoła nie chodził a mianowicie Kołakowskim. Czytałem wiele i pierwszego i drugiego i nie mogłem wyjść z podziwu, że ludzie to tak różnych drogach mogą dochodzić do tak podobnych wniosków. Oczywiście nienawiść zaślepia rozum i robiła to też wiele razy w przeszłości...

a wracająca do estetyki: Herb papieski powinien jak najbardziej zniknąć z naszego radomskiego, nie jego tam miejsce, a ludzie mówiący o ideałach w tym momencie uprawiają czystą demagogię.
Old December 20th, 2009, 11:25 AM   #111
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 936

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
To i ja coś dodam dla przeciwwagi. Twój Redox głos sprzeciwu jest poważny?
Proponuję skończyć tę ideologiczną, bezmyślnie wywołaną przez redoxygene w tym miejscu dyskusję, co kto myśli i jaki ma szacunek dla innych nie ma znaczenia heraldycznego.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 12:20 PM   #112
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by szybkaosa View Post
Cześć, meszkasz może w Częstochowie?
Nie, bardzo blisko Radomia. Ale często bywam w Częstochowie.
Old December 20th, 2009, 12:24 PM   #113
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

A co do herbu to i tak już wiadomo, że póki PiS będzie miał w Radomiu coś do powiedzenia to nic się nie zmieni. Jeszcze dowalą krzyż zamiast litery 'R'
Old December 20th, 2009, 12:39 PM   #114
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1204

Tak by było zgodnie ze sztuką?

TETA no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 01:04 PM   #115
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

No tak mnie się bardzo podoba.
Old December 20th, 2009, 01:49 PM   #116
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

No wreszcie widać herb Jest na prawdę dostojny i schludny.
Old December 20th, 2009, 07:29 PM   #117
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
Prawdziwa dyskusja o estetyce
A jak mowi Wikinski nie wiem, w kazdym razie ja tak mowie i calkowicie powaznie - w koncu sam sobie wykreowal kremowkowy wizerunek. Nie pasuje ani Jan Filozof, ani Jan Pawel Wielki, a Janek Kremowka to cos, co jest kwintesencja jego osoby i merytoryki dla mnie

PS. W dalszym ciagu uwazam porownywanie Kremowki do Lenina za calkowicie uprawnione. I nie robie tego w imie antyklerykalizmu, tylko zaslug jednego i drugiego.
Old December 20th, 2009, 08:44 PM   #118
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
A jak mowi Wikinski nie wiem, w kazdym razie ja tak mowie i calkowicie powaznie - w koncu sam sobie wykreowal kremowkowy wizerunek. Nie pasuje ani Jan Filozof, ani Jan Pawel Wielki, a Janek Kremowka to cos, co jest kwintesencja jego osoby i merytoryki dla mnie
Nic sobie nie wykreował. Co najwyżej jego ulubiony deser rozsławiły media, a ktoś podłapał, że może to być fajna ksywa

Kwintesencja życia Karola Wojtyły to kremówki po maturze...eee... to nie forum na takie dyskusje

Quote:
PS. W dalszym ciagu uwazam porownywanie Kremowki do Lenina za calkowicie uprawnione. I nie robie tego w imie antyklerykalizmu, tylko zaslug jednego i drugiego.
tak bardzo podobne....

"Korzystając z pretekstu, jakim był nieudany zamach na Lenina, Czeka rozpoczęła tzw. czerwony terror, co pozwoliło na stosowanie takich metod jak branie zakładników i na niespotykaną do tej pory skalę masowych egzekucji. Dzierżyński wydał osobisty rozkaz, aby do masowych egzekucji na kontrrewolucjonistach wykorzystywać karabiny maszynowe.
W Piotrogrodzie wydawano tak wiele wyroków śmierci, że skazanych wiązano parami, ładowano wieczorami na drewniane barki, które wyprowadzano na wody Zatoki Fińskiej, i tam zatapiano. Kiedy powiewał zachodni wiatr, ciała wpływały do portu w Kronsztadzie. Oprawcy z WCzK w Charkowie ściągali ofiarom skórę z rąk żywcem, robiąc tzw. "krwawe rękawiczki".
Oprawcy WCzK z Woroneża umieszczali torturowanych w specjalnie przygotowanych wcześniej beczkach, naszpikowanych kilkucalowymi gwoździami z ostrzami skierowanymi do wewnątrz beczki, które następnie toczono przez kilka minut, dziurawiąc w ten sposób torturowaną ofiarę. Zaprowadzanie wewnętrznego porządku wiązało się często z bezmyślnymi, przerażającymi okrucieństwami ze strony Czeki. Opisał je w swym pamiętniku Sidney Reilly, który przebywał w Rosji w czasie rewolucji październikowej:
Akcje CzeKa prowadzone były z taką brutalnością i bezwzględnością, jakich nie może pojąć cywilizowany umysł. Pewnego razu, gdy lokatorzy ze strachu nie zdjęli łańcucha z drzwi, czekista rzucił przez szparę granat. Innym razem nikt nie odpowiadał na łomotanie, stara kobieta była przykuta do łóżka z powodu paraliżu, który nastąpił gdy na jej oczach zamordowano jej męża, jeden z czekistów zniecierpliwiony czekaniem rzucił w drzwi granatem, który eksplodując za blisko ciężko ranił pięciu funkcjonariuszy. Powrócili tej samej nocy i w odwecie zarżnęli starą kobietę."

o toż to zupełnie tak samo robił Karol Wojtyła...

radzę zajrzeć do podręczników historii, bo to, że ukończyłeś takie studia nie tłumaczy Twojej świadomości historycznej na poziomie mieszkańca Dzierżyńska
Old December 20th, 2009, 08:53 PM   #119
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

Może zakończmy te wywody jednak bo dopiero była mowa o Radomiu a teraz nawet coś o Charkowie czytam w tym wątku...
Old December 20th, 2009, 08:58 PM   #120
Radomianin
Registered User

Radomianin's Avatar

Likes (Received): 4

Kiedy dodano mur miejski z bramą do naszego herbu? Wiem, że wcześniej była sama biała litera R na czerwonym tle (co moim zdaniem byłoby najlepszym rozwiązaniem).

www.inwestycje.radom.pl
www.kochamradom.pl
www.photoblog.pl/kranik
Radomianin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
estetyka, mała architektura, radom

Thread Tools

Posting Rules