Przemyśl - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 3rd, 2007, 09:43 PM   #61
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 1865

Quote:
Originally Posted by Pawel11131 View Post
No właśnie. Jak słusznie zauważyłeś, 250-300 tys. zabytkowej substancji Lwowa wobec 60 tys. w Przemyślu. Jeżeli chodzi o Kraków i Lwów, to dla mnie Kraków przewyższa Lwów ZDECYDOWANIE pod każdym względem - historycznym (ZNACZNIE starszy, Lwów nigdy nie był siedzibą królów), wartości zabytków (miasto bogatsze i większe = bogatsi mieszczanie = okazalsze kamienice i inne budynki), kulturowym (większe i starsze uniwersytety, teatry, muzea, opery i biblioteki) i estetycznym (ładniejszy, bardziej zadbany, z jednym z najpiękniejszych rynków świata). Kraków to po prostu fenomen, 8 cud świata, nie wiem czy nie jedno z najpiękniejszych miast świata. Przemyśl to też ładne cacko, ale w odpowiedniej skali
No a jak chcesz porównywać kamienice Krakowskie, do Lwowskich. Kraków przed wojną miał 220 tys mieszkańców, Lwów 360 tys, Kraków był mniejszy, czyli nie mógł idąc Twoim tokiem myślenia mieć ładniejszych kamienic niż Lwów.
Advertisement

Old May 3rd, 2007, 10:00 PM   #62
jankoe

Likes (Received): 2

Według stanu na lata 1937-1939 Kraków miał 259 tysięcy mieszkańców a Lwów 317 tysięcy.
Natomiast w okresie renesansu Kraków miał 20 tysięcy, a w momencie swego apogeum za Zygmunta Augusta liczył 30 tysięcy mieszkańców a Lwów znacznie mniej.

Last edited by jankoe; May 3rd, 2007 at 11:25 PM.
jankoe no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2007, 10:31 PM   #63
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Bardzo ładne kamieniczki w Przemyślu
Advertisement

Old May 3rd, 2007, 10:58 PM   #64
jankoe

Według stanu na lata 1937-1939 Kraków miał 259 tysięcy mieszkańców a Lwów 317 tysięcy.
Natomiast w okresie renesansu Kraków miał 20 tysięcy mieszkańców a Lwów znacznie mniej.

Zbadałem wzrost liczby mieszkańców Krakowa w XIX-XX wieku.
1810 23 tysiące mieszkańców (Lwów 43,5 tysiąca mieszkańców)
1846 40 tysięcy mieszkańców
1857 41 tysięcy mieszkańców
1867 48 tysięcy mieszkańców (początek okresu autonomicznego w historii Galicji, Lwów miał wtedy 87 tysięcy)
1877 57 tysięcy mieszkańców
1887 73,5 tysiąca mieszkańców
1910 174 tysięcy mieszkańców (Lwów liczył wtedy 230,5 tysiąca mieszkańców)
1939 259 tysięcy mieszkańców (Lwów wg rocznika statystycznego 317 tysięcy)

Z tych danych wynika, że Kraków rozwijał się dosyć dobrze w okresie Rzeczpospolitej Krakowskiej
(1815-1846) kiedy to podwoił liczbę mieszkańców.
Następnie Kraków miał doła kiedy liczba mieszkańców stała w miejscu (1846-1857).
Następnie był okres ślamazarnego wzrostu (1857-1867)
W okresie autonomii nastąpił wzrost najpierw słaby a potem coraz szybszy.
W II RP również miasto rozwijało rownież się nieźle.

Last edited by jankoe; May 3rd, 2007 at 11:07 PM.
Old May 3rd, 2007, 11:01 PM   #65
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Tak czy siak mniejszy był i ładniejszych kamienic mieć nie może
Old May 3rd, 2007, 11:13 PM   #66
jankoe

Jeśli chodzi o gotyk renesans i wczesny barok to Kraków górą i może mieć ładniejsze budowle z tego okresu. Następny okres to wojny od połowy XVII wieku i okres upadku państwa. W tym okresie Kraków został bardziej zniszczony od Lwowa bo został dwukrotnie opanowany przez Szwedów a Lwów został zdobyty i obrabowany tylko jeden raz. Jednakże w tym okresie oba miasta szły raczej łeb w łeb. W momencie przejęcia przez Austrię Lwów liczył 29,5 tysiąca mieszkańców. Rządy austriackie wyszły mu na dobre bo w roku 1810 czyli po 38 latach rządów austriackich Lwów miał już 43,5 tysiąca mieszkańców.
Inaczej było z Krakowem. Z powodu I rozbioru Kraków dostał wielkiego doła bo nowa granica odcięła od miasta ziemie będące jego naturalnym zapleczem.
Dlatego Kraków miał w 1810 zaledwie 23 tysiące mieszkańców.
Old May 4th, 2007, 02:49 AM   #67
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Originally Posted by hubertkm View Post
Ze 12 godzin przy pomyślnych wiatrach i bez korków po drodze. A którędy chcesz jechać?
DK92->A2->Łódź->Piotrków->Skarżysko->Opatów->Stalowa->Przemyśl = 9 godzin z krótkimi przystankami, bez szaleństw (niedziela)
Kilka fotek później, po obrobieniu.
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama

Last edited by smar; May 4th, 2007 at 02:54 AM.
smar no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2007, 04:03 PM   #68
Pawel11131
Registered User

Pawel11131's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by jankoe View Post
Jeśli chodzi o gotyk renesans i wczesny barok to Kraków górą i może mieć ładniejsze budowle z tego okresu. Następny okres to wojny od połowy XVII wieku i okres upadku państwa. W tym okresie Kraków został bardziej zniszczony od Lwowa bo został dwukrotnie opanowany przez Szwedów a Lwów został zdobyty i obrabowany tylko jeden raz. Jednakże w tym okresie oba miasta szły raczej łeb w łeb. W momencie przejęcia przez Austrię Lwów liczył 29,5 tysiąca mieszkańców. Rządy austriackie wyszły mu na dobre bo w roku 1810 czyli po 38 latach rządów austriackich Lwów miał już 43,5 tysiąca mieszkańców.
Inaczej było z Krakowem. Z powodu I rozbioru Kraków dostał wielkiego doła bo nowa granica odcięła od miasta ziemie będące jego naturalnym zapleczem.
Dlatego Kraków miał w 1810 zaledwie 23 tysiące mieszkańców.
Cały czas usiłujecie bronić Przemyśla, ale chyba jest różnica między nim a Krakowem. Co do Lwowa, nie wiedziałem że niegdyś był większy od grodu Kraka, ale to porównywalne miasta. Komu co się bardziej podoba, to już kwestia gustu. Może niektórzy wolą mniejsze miasta, i dla tych osób Przemyśl będzie ładniejszy. Ale będę się jednak upierał, że pod względem liczby zabytków i ich wartości historycznej nie można go porównywać ani do Krakowa, ani do Lwowa
Serce, nie odzież, ośmiela lub trwoży.
Pawel11131 no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2007, 05:31 PM   #69
jankoe

Przemyśl został wyposażony w architekturę właściwą miastu 100-tysięcznemu. Stał się bowiem jedną z najpotężniejszych twierdz w Europie i dlatego należało zadbać aby przybywający z Austrii, Czech i Węgier poddani Franza Josefa mieli pod dostatkiem odwachów, szynków, koszar, domów rozpusty, magazynów itd..
Przemyśl nazywano z racji znaczenia strategicznego "Bramą Węgier".
Old May 4th, 2007, 07:08 PM   #70
Pawel11131
Registered User

Pawel11131's Avatar

Quote:
Originally Posted by jankoe View Post
Przemyśl został wyposażony w architekturę właściwą miastu 100-tysięcznemu. Stał się bowiem jedną z najpotężniejszych twierdz w Europie i dlatego należało zadbać aby przybywający z Austrii, Czech i Węgier poddani Franza Josefa mieli pod dostatkiem odwachów, szynków, koszar, domów rozpusty, magazynów itd..
Przemyśl nazywano z racji znaczenia strategicznego "Bramą Węgier".
Proponuję zakończyć ten temat, bo tak się będziemy licytowali do końca świata . Dzięki za garść ciekawych informacji o Przemyślu, Krakowie i Lwowie - zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć
Old May 4th, 2007, 08:34 PM   #71
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Quote:
Co do Lwowa, nie wiedziałem że niegdyś był większy od grodu Kraka,
Ale on nawet dzisiaj jest większy A kiedyś nawet nie tyle że był większy, ale równierz znacznie ważniejszy od Krakowa, co widać do dzisiaj w jego architekturze. Co do Przemyśla. Ciężko z Tobą dyskutować na jego temat, bo nie byłeś ani we Lwowie ani w Przemyślu. Wierz mi że pod względem urody XIX wiecznych kamienic Przemyśl nie ustępuje Krakowowi ani trochę, a Lwowowi niewiele.

Last edited by Jedrzej; May 4th, 2007 at 09:38 PM.
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2007, 09:26 PM   #72
jankoe

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post
Ale on nawet dzisiaj jest większy A kiedyś nawet nie tyle że był większy, ale równierz znacznie ważniejszy od Krakowa, co widaćdo dzisiaj w jego architekturze. Co do Przemyśla. Ciężko z Tobą dyskutować na jego temat, bo nie byłeś ani we Lwowie ani w Przemyślu. Wież mi że pod względem urody XIX wiecznych kamienic Przemyśl nie ustępuje Krakowowi ani trochę, a Lwowowi niewiele.
Jeśli chodzi o Przemyśl to o historii tego miasta wciąż niewiele wiemy. Faktem jest że w wiekach X-XI był to potężny ośrodek sakralny i siedziba władzy. Tyle, że nie wiemy co to była za władza i co to było za biskupstwo.
W roku 1956 odkryto w Przemyślu okazałe preromańskie palatium z dobudowaną rotundą. Podejrzewa się, że to robota Chrobrego. W innym z kolei miejscu odkryto w latach 1960-1961 dwie rotundy: jedna preromańska i znowu być może robota Chrobrego, zaraz obok są relikty drugiej rotundy romańskiej - może to robota Bolesława Śmiałego z XI wieku.
W 1998 odkryto w Przemyślu zarysy jeszcze starszej budowli datowanej na X wiek - może to robota Mieszka gdzieś z lat 70-tych X wieku.
W każdym razie w całej Polsce porównywalne zagęszczenie budowli sakralnych z okresu preromańskiego i romańskiego występuje jedynie w Krakowie, Gnieźnie i może jeszcze w Ostrowie Lednickim i Gieczu.
Nie wiadomo dlaczego Przemyśl był w czasach tak zamieszchłych aż tak doinwestowany i poważany. Historycy nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie.
Old May 4th, 2007, 10:20 PM   #73
Pawel11131
Registered User

Pawel11131's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post
Ale on nawet dzisiaj jest większy A kiedyś nawet nie tyle że był większy, ale równierz znacznie ważniejszy od Krakowa, co widać do dzisiaj w jego architekturze. Co do Przemyśla. Ciężko z Tobą dyskutować na jego temat, bo nie byłeś ani we Lwowie ani w Przemyślu. Wierz mi że pod względem urody XIX wiecznych kamienic Przemyśl nie ustępuje Krakowowi ani trochę, a Lwowowi niewiele.
Zupełnie się nie zgodzę. Znacznie ważniejszy? Pod jakim względem? Poza tym, nie trzeba "być" w jakimś mieście, żeby móc go ocenić. Te dziesiątki zdjęć wystarczą. A z tymi "XIX wiecznymi" kamienicami to już naprawdę strzeliłeś gafę. Jak już porównywać, to starsze kamienice. Znaczenie Przemyśla od czasów średniowiecza systematycznie malało, tam więc należy się dopatrywać najlepszych budowli. Z XIX wiecznych kamienic to ja nie wiem czy w całym Przemyślu jest chociaż 10 wartych uwagi. Jeśli są, to wskaż mi je, a ja ci pokaże 10 krakowskich. Swoją drogą, jesteś z Krakowa i uważasz że Lwów jest ważniejszy. Dość oryginalny punkt widzenia. Dla mnie Kraków przewyższa Lwów pod każdym względem, ale to moja subiektywna ocena. Pokaż mi Sukiennice we Lwowie, drugi Kościół Mariacki, drugi Zamek Królewski, unikatowy w skali światowej rynek otoczony murami obronnymi i Plantami, ogromne kwartały wybitnych, 18 i 19 wiecznych kamienic. Ode mnie tyle, koniec tematu
Old May 4th, 2007, 11:05 PM   #74
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Quote:
Zupełnie się nie zgodzę. Znacznie ważniejszy? Pod jakim względem? Poza tym, nie trzeba "być" w jakimś mieście, żeby móc go ocenić. Te dziesiątki zdjęć wystarczą. A z tymi "XIX wiecznymi" kamienicami to już naprawdę strzeliłeś gafę. Jak już porównywać, to starsze kamienice. Znaczenie Przemyśla od czasów średniowiecza systematycznie malało, tam więc należy się dopatrywać najlepszych budowli. Z XIX wiecznych kamienic to ja nie wiem czy w całym Przemyślu jest chociaż 10 wartych uwagi. Jeśli są, to wskaż mi je, a ja ci pokaże 10 krakowskich. Swoją drogą, jesteś z Krakowa i uważasz że Lwów jest ważniejszy. Dość oryginalny punkt widzenia. Dla mnie Kraków przewyższa Lwów pod każdym względem, ale to moja subiektywna ocena. Pokaż mi Sukiennice we Lwowie, drugi Kościół Mariacki, drugi Zamek Królewski, unikatowy w skali światowej rynek otoczony murami obronnymi i Plantami, ogromne kwartały wybitnych, 18 i 19 wiecznych kamienic. Ode mnie tyle, koniec tematu
Boże człowieku!! Jak ty historii nie znasz. Lwów w XIX wieku był STOLICĄ Galicji, co oznacza że był stolicą dla Krakowa. Podczas gdy Lwów przeżywał swoje złote lata, Kraków był raczej podupadającym miastem. I nie napisałem że jest ważniejszy, tylko że był ważniejszy. Obecnie Lwów ma podobną rangę na Ukrainie jak Kraków w Polsce. Tyle ode mnie. Temat oczywiście nie jest wyczerpany nawet w 10%, ale liczę że ktośtaki jak chociażby bohemot lub ktokolwiek kto się tego podejmie wytłumaczy Ci Twoją niewiedzę, gdyż ja w tej chwilii nie mam czasu ani energii.

Last edited by Jedrzej; May 4th, 2007 at 11:11 PM.
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2007, 11:46 PM   #75
jankoe

Quote:
Drogi Pawełku ! Znaczenie Przemyśla wcale nie malało do żadnego Średniowiecza. Wręcz przeciwnie jego znaczenie rosło.
Przypomnę, że miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim w roku 1389 a więc dwa lata po opanowaniu Rusi Czerwonej przez królową Jadwigę.
Nie była to pierwsza lokacja miasta. Najprawdopobniej pierwszej dokonał Kazimierz Wielki gdzieś pomiędzy 1344 a 1370 rokiem.
Okres 1389-1648 to wspaniały rozkwit miasta. Świadectwem jest piękna katedra łacińska. Podobnie piękny był renesansowy ratusz przypominający poznański.
Przemyśl był na tyle potężnie obwarowany, że nie potrafili go zdobyć nawet Szwedzi w 1656 roku. Upadek miasta nasępował od schyłku XVII wieku i w wieku XVIII.
Pomimo ekonomicznego dna miasto potrafiło zdobyć się w połowie XVIII w. na budowę pięknego kościoła Franciszkanów i kilku innych obiektów.
Znaczenie Przemyśla rośnie od połowy XIX wieku, kiedy to Franz Josef zatrwożony wzrostem potęgi rosyjskiej na Bałkanach (wojny krymska 1854-1856 i bałkańska 1877-1878) polecił zbudować tu potężną twierdzę, której garnizon liczył około 50 tysięcy żołnierza.
Old May 5th, 2007, 03:09 AM   #76
jsherburt

Cześć,
to mój pierwszy post na tym forum, choć przeglądam je od kilku lat. Ale żeby zarejestrować się, to zmusił mnie do tego dopiero ten wątek Dlatego, że dotyczy miasta, które jest mi szczególnie bliskie i zawiera wypowiedzi (forumowicza Pawła), które budzą mój głęboki sprzeciw
Nie rozumiem dlaczego jedynym kryterium porównawczym miast ma być ich obecna wielkość?
Dochodzimy do absurdu, bo zaraz okaże się, że Torunia nie możemy zestawiać z Krakowem (przecież jest znacznie mniejszy od Krakowa, niż Przemyśl od Lwowa w okresie galicyjskim) za to możemy go swobodnie porównywać z Kielcami czy Radomiem???

Pawel pisze, że Przemyśl to może być podobny do Rzeszowa, albo do Zamościa, czym wprawił mnie w wielkie zdumienie. Po pierwsze dlatego, że trudno znaleźć dwa bardziej odmienne miasta niż Przemyśl i Rzeszów - z powodów historycznych, własnościowych (miasto królewskie i miasto prywatne), z powodu różnic w charakterze i w zabudowie, różnic w położeniu. Przemyśl z Rzeszowem łączy tylko wspólnota położenia w tym samym regionie Polski. Rzeszów zaczął rozwijać się później, nie ma tylu zabytków, jest miastem stricte nowoczesnym, z dużymi osiedlami, z nowoczesnym układem komunikacyjnym i bardzo nieliczną zabudową dziewiętnastowieczną, czyli jest niemal zupełną odwrotnością Przemyśla.
Podobnie jest z Zamościem - jedyne co je łączy z Przemyślem, to podobna wielkość. Zamość jest klasą samą w sobie, miastem spójnym, którego centrum pochodzi z jednego okresu i które nie ma analogii w Polsce. Za to ścisłe centrum Zamościa jest mniejsze niż Stare Miasto w Przemyślu. Poza tym, kiedy Przemyśl się intensywnie rozwijał w XIX wieku, Zamość był małym miastem, co widać w architekturze i klimacie miejskim.

Przemyśl natomiast jak najbardziej można uznać za podobny do Lwowa, a nawet kiedyś był nazywany "małym Lwowem".
Podobne jest ich położenie (choć położenie Przemyśla jest ciekawsze), podobna jest struktura - miast żyjących z handlu, będących ośrodkami ziem dawnej Rusi Halickiej, podobne jest specyficzna nawarstwienie stylistyczne z przewagą stylów od baroku poczynając - biorąc pod uwagę liczbę i jakość zabytków, wreszcie podobna jest "naleciałość galicyjska" - efekty kasat józefińskich (których uniknął Kraków), duża ilość XIX wiecznych kamienic i gmachów publicznych. Oczywiście we Lwowie jest tego więcej, bo miasto było większe.

Zgadzam się, że w Przemyślu nie ma tak wybitnego dzieła jak np. lwowscy Dominikanie, ale większość przemyskich kościołów mogłaby bez problemu stać we Lwowie i nie tworzyłaby żadnego dysonansu jeśli chodzi o wartość artystyczną. Zwłaszcza jeśli chodzi o Karmelitów, czy dawnych Jezuitów. Podobnie z XIX wieczną Wieżą Katedralną, która jest tak monumentalna (90m.) że mogłaby przytłoczyć nawet panoramę bardziej płaskiego Lwowa Katedra przemyska nie jest tak cenna jak lwowska (w efekcie licznych przeróbek), ale jest chyba nieco większa.
Kamienice - choć uśredniając są mniejszych rozmiarów (są liczne wyjątki), to często były projektowane przez lwowskich architektów, poza tym bogatsi przemyślanie wzorowali się na Lwowie właśnie, ówczesnym mieście stołecznym i znacznie bliższym niż Kraków. Nie wspominając już o tym, że przemyska wieża zegarowa jest dość podobna do wieży lwowskiego ratusza.
Jest jeszcze coś takiego, jak klimat miasta, urodziłem się w Przemyślu, a ile razy jestem we Lwowie, to czuję się tam jak w domu, właśnie z powodu licznych podobieństw, tylko w powiększonej skali.
jsherburt no está en línea   Reply With Quote
Old May 5th, 2007, 05:28 AM   #77
jankoe

Ja uważam, że Przemyśl to perełka, która ostała się nam cudem. Naprawdę niewiele brakowało, a podzieliłby los Lwowa. Nie wiadomo właściwie dlaczego Stalin w ostatniej chwili się zawahał i nie wcielił miasta do Ukrainy.
Czyżby miał w sobie odrobinę przyzwoitości? Chociaż z drugiej strony nie można tu go posądzać o przyzwoitość, bo który przyzwoity człowiek zdecydowałby się na odebranie Polsce Lwowa.
Żeby zrobić coś takiego trzeba być zaiste kimś skrajnie nieprzyzwoitym.
Old May 5th, 2007, 09:50 AM   #78
Kalkstein
Registered User

Kalkstein's Avatar

Likes (Received): 23

Amen. Przemyśl to po prostu piękne miasto.
Kalkstein no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2007, 02:09 AM   #79
jankoe

Czy ktoś orientuje się ile jest w Przemyślu substancji zabytkowej?
Wiem, że np. secesyjnych kamienic i willi jest około pięćdziesięciu sztuk.
Ale wszystkich kamienic było w roku 1900 2103 sztuki, w roku 1910 2603, a w 1911 2675.
Ile było w 1939 nie wiem ale znacznie więcej bo liczba mieszkańców wzrosła o jakieś 10 tysięcy.
Old May 7th, 2007, 02:23 AM   #80
[email protected]
Registered User

Cwel Stalin! Jakby tak Lwow pozostal w Polskich granicach to bysmy mieli i Krakow i Lwow.
J@NeKyYz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kraków, lviv, lwów, podkarpackie, przemyśl

Thread Tools

Posting Rules