Lwów - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 22nd, 2008, 03:10 PM   #61
Kęcija
Registered User

Likes (Received): 48

Architektury z lat 1926-1939 jest całkiem sporo, w mojej relacji będzie jej tylko troszeczkę i to pod koniec. We Lwowie są całe pierzeje ulic nowopowstałych z archiutekturą funkcjonalistyczną. Ogólnie można podzielić kilka charakterystycznych wątków tamtego czasu. 1 - plomby na starym mieście bardzo dobrze wkomponowane w istniejącą architekturę - tę są bardzo ciekawe będę miał kilka zdjęć ich, 2 - nowopowstałe ulice zabudowane taką architekturą, 3 - osiedla w stylu dworkowym - osiedle oficerskie, 4 - dzielnice willowe zabudowane willami w stylu funkcjonalizmu, obiekty publiczne jak dużo szkół, domów kultury, towarzystw, i itp. Należy również dołączyć wspaniały kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej na Łyczakowie i chyba 3 rozpoczętę przed wojną kościoły w tym stylu - niestety nigdy nie ukończone i często zmienione niedopoznania czy tto na cerkwie czy szkoły, czy magazyny. Nalezy również wzmiankować dwie funjckonalistyczne wieże ciśnień na przemieściu Janowskim, kompleks kąpielisk chyba na Zelaznej Wodzie. Jak się patrzy na mapę Lwowa z końca lat 30-tych to bardzo dużo tej architektury powstało, może nie takie założenia jak aleje trzech wieszczów w Krakowie ale bardzo dobrej pod względem detalu.
Takie nazwiska jak Minkiewicz, Feliński też o czymś świadczą, super kamienice Minkiewicza na ulicy Stryjskiej, wręcz pionierskie założenia jak na Polskę, bardzo dobra dbałość o szczegóły (wejścia, bramy ogrodzenia, latarnie, okna, maszty) naprawdę we Lwowie można powiedzieć jest "prawie" drugie tyle zabudowy funkcjonalistycznej co XIX/XX w. tylko jest ona na peryferia miasta i na ulicach oddalonych od centrum ale jest bardzo dobra, takie przykłady jak zakłady energetyczne na Pełczyńskiej, dom kolejarza, szkoła Urszulanek itp.
Który to niby krakowski architekt? czyżby Talowski przecież to profesor politechniki lwowskiej, mówisz styl narodowy a Lwów to co tam sa wybitne przykłady zarówno stylu zakopiańskiej jak i huculskiego - nie przypominam sobie w Krakowie jakiś budynków stylu zakopiańskim, a we Lwowie chociażby znakomity dom pomocy sztrzeleckiej (czy jakoś tam w domu mogę sprawdzić) na Łyczakowie a towarzystwo Dniestr o wspaniałek dekoracji secesyjne z motywami huculskimi, a willa Hallera, można tego mnóstwo przytaczać we Lwowie, styl dworkowy również we Lwowie występuję, "polskie" attyki również jednak może bardzie wzorowane są na lwowskim kamienicach renesansowych (czarna, królewska) niż na sukiennicach krakowskich, chociaż i też z nich są czerpane, mówisz młoda polska a axentowicz, leopold staff i inni we Lwowie też ona występowała może nie w takim stopniu jak w Krakowie.
Jedyną bolączką Lwowa jest to że przez tyle lat był zapomniany w sztuce polskiej i dopiero teraz na nmowo się go odkrywa
To tyle nudzenia a co do literatury to jest taka bardzo dobra pozycja :
"Architektura i urbanistyka Lwowa II Rzeczypospolita"
Cielątkowska Romana - godna polecenia ale napewno nie wyczerpująca tematu
Kęcija no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 22nd, 2008, 03:27 PM   #62
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 1269

Quote:
Originally Posted by Kęcija View Post
Architektury z lat 1926-1939 jest całkiem sporo, w mojej relacji będzie jej tylko troszeczkę i to pod koniec. We Lwowie są całe pierzeje ulic nowopowstałych z archiutekturą funkcjonalistyczną. Ogólnie można podzielić kilka charakterystycznych wątków tamtego czasu. 1 - plomby na starym mieście bardzo dobrze wkomponowane w istniejącą architekturę - tę są bardzo ciekawe będę miał kilka zdjęć ich, 2 - nowopowstałe ulice zabudowane taką architekturą, 3 - osiedla w stylu dworkowym - osiedle oficerskie, 4 - dzielnice willowe zabudowane willami w stylu funkcjonalizmu, obiekty publiczne jak dużo szkół, domów kultury, towarzystw, i itp. Należy również dołączyć wspaniały kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej na Łyczakowie i chyba 3 rozpoczętę przed wojną kościoły w tym stylu - niestety nigdy nie ukończone i często zmienione niedopoznania czy tto na cerkwie czy szkoły, czy magazyny. Nalezy również wzmiankować dwie funjckonalistyczne wieże ciśnień na przemieściu Janowskim, kompleks kąpielisk chyba na Zelaznej Wodzie. Jak się patrzy na mapę Lwowa z końca lat 30-tych to bardzo dużo tej architektury powstało, może nie takie założenia jak aleje trzech wieszczów w Krakowie ale bardzo dobrej pod względem detalu.
Takie nazwiska jak Minkiewicz, Feliński też o czymś świadczą, super kamienice Minkiewicza na ulicy Stryjskiej, wręcz pionierskie założenia jak na Polskę, bardzo dobra dbałość o szczegóły (wejścia, bramy ogrodzenia, latarnie, okna, maszty) naprawdę we Lwowie można powiedzieć jest "prawie" drugie tyle zabudowy funkcjonalistycznej co XIX/XX w. tylko jest ona na peryferia miasta i na ulicach oddalonych od centrum ale jest bardzo dobra, takie przykłady jak zakłady energetyczne na Pełczyńskiej, dom kolejarza, szkoła Urszulanek itp.
Jakbyś mógł ten funkcjonalizm tak jakoś razem pogrupować, to jeśli nie burzy Ci to koncepcji wątku, byłbym wdzięczny. Albo załóż osobny wątek!

Quote:
No ale weź to dostań, nawet w BUW-ie tego nie ma, tylko w jakiś wydziałowych bibliotekach
Old April 22nd, 2008, 03:29 PM   #63
ilidan
Registered User

Likes (Received): 1712

Quote:
Originally Posted by mike102 View Post
W oryginalnym przebiegu linia Curzona przyznawala Polsce Lwow. To w wyniku falszerstwa znalazl sie on po sowieckiej stronie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_Curzona
Z tego co pamietam, z historii, to jeszcze na konferencji w Jalcie Anthony Eden, minister spraw zagranicznystoch w rzadzie Churchilla probowal uratowac Lwow dla Polski-niestety nieskutecznie. Stalin czul sie juz na tyle silny by nie isc na zadne kompromisy, chociaz podobno na tej samej konferencji sprzeciwil sie postulatowi Chruszczowa, ktory chcial przesunac granice az do Sanu...
ilidan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 22nd, 2008, 03:56 PM   #64
andrej82
Registered User

andrej82's Avatar

Likes (Received): 183

VTB, Alfa-Bank, Evroset'...
andrej82 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 03:58 PM   #65
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 40384

Quote:
Który to niby krakowski architekt? czyżby Talowski przecież to profesor politechniki lwowskiej, mówisz styl narodowy a Lwów to co tam sa wybitne przykłady zarówno stylu zakopiańskiej jak i huculskiego - nie przypominam sobie w Krakowie jakiś budynków stylu zakopiańskim, a we Lwowie chociażby znakomity dom pomocy sztrzeleckiej (czy jakoś tam w domu mogę sprawdzić) na Łyczakowie a towarzystwo Dniestr o wspaniałek dekoracji secesyjne z motywami huculskimi, a willa Hallera, można tego mnóstwo przytaczać we Lwowie, styl dworkowy również we Lwowie występuję, "polskie" attyki również jednak może bardzie wzorowane są na lwowskim kamienicach renesansowych (czarna, królewska) niż na sukiennicach krakowskich, chociaż i też z nich są czerpane, mówisz młoda polska a axentowicz, leopold staff i inni we Lwowie też ona występowała może nie w takim stopniu jak w Krakowie.
Jedyną bolączką Lwowa jest to że przez tyle lat był zapomniany w sztuce polskiej i dopiero teraz na nmowo się go odkrywa
Tak, Talowski. Do Lwowa przeprowadził się dopiero pod koniec życia, wiekszość tworczości to Kraków i zachodnia Małopolska, a w kosciele sw. Elżbiety raczej trudno doszukać się wpływów architektury Lwowa.
Lwów się przede wszystkim ładniej zestarzał, nie ma tam tej czarnej mazi na kamienicach, w Krakowie zasłaniającej wszystkie detale, choćby na wspomnianych przez Ciebie Alejach.
A co do stylu narodowego-miałem na myśli poszukiwania łączace renesans, gotyk, secesję itp. Takie jak choćby Akademia Handlowa. We Lwowie to wszytsko jest lepiej wyeksponowane, nie ma wielkich drzew zasłaniających fasady. Oczywiście jest więcej, bo miasto było większe, ale jakość w sumie podobna.
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 04:21 PM   #66
Kęcija
Registered User

Wnętrze św. Elżbiety to było wspaniałe ArtDeco tyle że prawie nic z niego nie zostało a zewnątrz to raczej wpełni neogotyk z neoromanizmem też raczej z Krakowem niewiele wspólnego trend ogólnoeuropejski. Tego stylu narodowego we Lwowie też jest sporo.
Co do książki to ja ją mam, a odnośnie zdjęć z funckjonalizmem to mam ich za mało gdyż bardziej jako pierwszy raz we Lwowie byłem interesowałem się starszą architekturą a na tą "nowszą" brakło czasu na starszą też. Ksiązkę kupiłem pod zamówienie w księgarni naukowej w Krakowie na Podwalu mieli ją w swojej ofercie i udało mi się ją zamówić - warta jest poznania, format duży tylko zdjęcia czarnobiałe.
Naprawdę w Krakowiem wiem że jest dużo fajnych kamienic i innych budowali ale jak dla mnie to są rodzynki w porównaniu do Lwowa - to jest moja opinia i podkreślam mówię o architekturze XIX/XX nie wcześniejszej. A drzewa są również i też co nieco zasłaniają
Old April 22nd, 2008, 04:33 PM   #67
jankoe

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by behemot View Post
Tak, Talowski. Do Lwowa przeprowadził się dopiero pod koniec życia, wiekszość tworczości to Kraków i zachodnia Małopolska, a w kosciele sw. Elżbiety raczej trudno doszukać się wpływów architektury Lwowa.
Lwów się przede wszystkim ładniej zestarzał, nie ma tam tej czarnej mazi na kamienicach, w Krakowie zasłaniającej wszystkie detale, choćby na wspomnianych przez Ciebie Alejach.
A co do stylu narodowego-miałem na myśli poszukiwania łączace renesans, gotyk, secesję itp. Takie jak choćby Akademia Handlowa. We Lwowie to wszytsko jest lepiej wyeksponowane, nie ma wielkich drzew zasłaniających fasady. Oczywiście jest więcej, bo miasto było większe, ale jakość w sumie podobna.

Przestudiowałem mapy Krakowa i Lwowa z roku 1934. Mapy te sporządzone zostały przez służby Kartograficzne Wojska Polskiego.
Porównałem wielkości obu miast. Wnioski zaś są następujące:

1. twierdzenie, że Lwów był większy urbanistycznie od Krakowa to mit - oba miasta były bardzo podobne jeśli idzie o rozmiary strefy zabudowanej
2. Kraków i Lwów miały odmienny układ urbanistyczny:
a. Kraków był zabudowany planowo i strefa zabudowana była "skupiona w sobie"
b. Lwów miał rozproszony schemat zabudowy tzn. ta zabudowa jest bardziej rozstrzelona po mapie i jest więcej wolnych miejsc pomiędzy budynkami i pierzejami - dlatego obszarowo Lwów jest większy, ale to nie oznacza, że ma większą strefę zabudowaną
c. gęsto zabudowany rdzeń Lwowa jest mniejszy niż zabudowa Krakowa, która całościowo jest skupiona gęsto obok siebie.
jankoe no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 04:52 PM   #68
Finne

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Michejda View Post
No tak do końca nie było. Niemcy dokonali sporo wyburzeń podczas obrony Wrocławia. Między innymi po to, by wybudować nowe lotnisko polowe w rejonie dzisiejszego Placu Grunwaldzkiego. Obie strony wypalały też całe kwartały, czego na pewno nie robili obrońcy Warszawy w 1939 r.
No tak, ale robili to w obronie własnej, tak jak obrońcy Warszawy. Można by się jeszcze kłócić o te kwartały, ale tu chyba przyznam Ci rację.
Finne no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 05:42 PM   #69
jankoe

Quote:
Czwarta sprawa. w liczącym obecnie nieco mniej niż 780tys mieszakńców mieście jeszcze dziesięc lat temu do polskości przyznawało się od 12 do 15 tys ludzi. Dziś polskie organizacje miejscowe szacują te liczbę na około 50tysięcy. Warto pamiętać, że na tych terenach granica między polskością a ruskością/ukraińskością przebiegała często środkiem łoża małżeńskiego. Synowie wyznawali religię ojca , a córki - matki. Po czterech pokoleniach takich mieszanek, o tym - kto jest "kim" decydował każdy we własnym sercu. Stąd potencjalnie spore możliwości docierania do tych ludzi i systematycznego odbudowywania polskości.
Jakiś czas temu zapytałem polskiego działacza ze Lwowa na ile on szacuje liczbę Polaków we Lwowie to stwierdził, że czystych Polaków jest tam 200-300 rodzin. Reszta to są osoby z miesznych rodzin polsko-ukraińskich bądź osoby narodowości ukraińskiej mające jakichś polskich przodków.

200-300 rodzin licząc przeciętnie 4 osoby na rodzinę to daje 800-1200 osób.

Wiem, że po "repatriacji" zakończonej w roku 1946 we Lwowie pozostało 9.500 Polaków. Jednak w latach 1955-1959 nastąpiło tzw. druga repatriacja i nie mam danych ile osób wyjechało ze Lwowa w czasie drugiej repatriacji, a ile ostatecznie pozostało w mieście.
Old April 22nd, 2008, 05:46 PM   #70
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 1865

Quote:
Originally Posted by jankoe View Post
1. twierdzenie, że Lwów był większy urbanistycznie od Krakowa to mit - oba miasta były bardzo podobne jeśli idzie o rozmiary strefy zabudowanej
Jak jeżeli Lwów był przed wojną o 100 000 mieszkańców, czyli ok 1/3 większy od Krakowa?? To gdzież Ci ludzie mieszkali niby?? Poza tym Lwów jest większy, znam Kraków i trochę pochodziłem po Lwowie. Lwów na prawdę jest większy.
Old April 22nd, 2008, 05:48 PM   #71
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19004

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post
Jak jeżeli Lwów był przed wojną o 100 000 mieszkańców, czyli ok 1/3 większy od Krakowa?? To gdzież Ci ludzie mieszkali niby?? Poza tym Lwów jest większy, znam Kraków i trochę pochodziłem po Lwowie. Lwów na prawdę jest większy.
z moich informacji wynika, że był większy o 60 tys. 260 - 320.
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 05:52 PM   #72
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 1865

Quote:
Originally Posted by Gatsby View Post
z moich informacji wynika, że był większy o 60 tys. 260 - 320.
A z moich, z encyklopedii z tego okresu, że o 85 000 dokładnie. Kraków miał 260 000 mieszkańców a Lwów 345 000 w 1938 roku.
Old April 22nd, 2008, 05:54 PM   #73
jankoe

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post

Przykro mi drogi Jędrzeju. Studiowałem te mapy i sam byłem zdziwiony. Z nich nie wynika jakaś przytłaczająca przewaga w areale strefy zabudowanej Lwowa nad Krakowem.
Uderza natomiast odmienna koncepcja urbanistyczna. Kraków ma zabudowę zbitą i planowo narastającą najpierw od Rynku do linii Plant potem od linii Plant do Alej Trzech Wieszczów i Dietla, do tego są Kleparz, Stradom, Podgórze. Następnie zabudowa przekracza w paru miejscach linię Alej Trzech Wieszczów.

Natomiast Lwów ma swój gęsto zabudowany rdzeń, ale w pewnej odległości od centrum zabudowa zaczyna się "rozmywać". Staje się coraz bardziej "rozstrzelona" i rozproszona. Gęstość zabudowy spada, ale z drugiej strony taka luźniejsza zabudowa zajmuje coraz większe obszary.

Dla mnie to żadna pociecha zresztą. Jak będę miał możliwość to zadam Stalinowi i Mołotowowi kokainy i fenyloetyloaminy, żeby się dodatkowo we mnie zakochali. Czegóż nie zrobi się z miłości.

Last edited by jankoe; April 22nd, 2008 at 06:00 PM.
Old April 22nd, 2008, 06:00 PM   #74
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 40384

Quote:
Originally Posted by jankoe View Post
Przykro mi drogi Jędrzeju. Studiowałem te mapy i sam byłem zdziwiony. Z nich nie wynika jakaś przytłaczająca przewaga w areale strefy zabudowanej Lwowa nad Krakowem.
Uderza natomiast odmienna koncepcja urbanistyczna. Kraków ma zabudowę zbitą i planowo narastającą najpierw od Rynku do linii Plant potem od linii Plant do Alej Trzech Wieszczów i Dietla, do tego są Kleparz, Stardom, Podgórze. Następnie zabudowa przekracza w paru miejscach linię Alej Trzech Wieszczów.

Natomiast Lwów ma swój gęsto zabudowany rdzeń, ale w pewnej odległości od centrum zabudowa zaczyna się "rozmywać". Staje się coraz bardziej "rozstrzelona" i rozproszona. Gęstość zabudowy spada, ale z drugiej strony taka luźniejsza zabudowa zajmuje coraz większe obszary.

Dla mnie to żadna pociecha zresztą. Jak będę miał możliwość to zadam Stalinowi i Mołotowowi kokainy i fenyloetyloaminy, żeby się dodatkowo we mnie zakochali. Czegóż nie zrobi się z miłości.
Efekt Twierdzy, a nie planowa zabudowa....

BTW: a mapy w tej samej skali były?
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 06:03 PM   #75
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19004

i dlatego ciągle słyszymy "a bo we Lwowie kamienice ciągną sie kilometrami"...

choć nie przeczę, że i tak jest ich więcej i generalnie bogatszych...
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2008, 06:09 PM   #76
jankoe

Quote:
Originally Posted by behemot View Post
Efekt Twierdzy, a nie planowa zabudowa....

BTW: a mapy w tej samej skali były?
Oczywiście z ogromnym rygoryzmem patrzyłem na podziałkę map. Oba miasta w tej samej skali ponieważ pochodziły z tej samej mapy wojskowej. Na tej mapie Polska jest podzielona na kwadranty, każdy kwadrant jest tej samej wielkości i w tej samej skali. Sprawdzałem również czy nie ulegam złudzeniu związanemu z różnymi skalami powiększenia jpg-a. Jednak po pięciokrotnym powiększeniu zarówno kwadrantu Krakowa jak i kwadrantu Lwowa w dalszym ciągu nie mialem wrażenia ze Lwów jakoś tak miażdżąco przytłacza Kraków.
Może gdyby tą rozstrzeloną zabudowę lwowską "zebrać do kupy" to lepiej bym mógł porównać, ale tak na oko raczej nie wynika przewaga jednego miasta nad drugim. Kraków jest po prostu zabudowany "wsobnie", a Lwów dualistycznie - rdzeń centralny jest zbity, ale reszta zabudowy rozstrzelona jak satelity na orbicie okołoziemskiej.
Old April 22nd, 2008, 10:15 PM   #77
Kęcija
Registered User

43. Ulica Hetmańska 22 i 24 - nr 24 na rogu ulicy Skarbkowskiej zachował cechy epoki empiru-beidermeiru - w 1836 r. zaprojektował go Jan Salzmann dla Franciszka Adamskiego. Mieszkał tutaj w latach 1856-1866 wybitny poeta i geograf Wincenty Pol

44. Opera

45. Ulica Hetmańska

46. Zrekonstruowana z częścią średniowiecznych murów "Baszta Kramarzy"

47. Ulica Legionów 15 - Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego, jeden napiękniejszych gmachów przy teraźniejszej alei Swobody. Wzniósł go na miejscu dawnego "Hotelu Angielskiego" architekt Julian Zacharewicz w 1891 r. dla Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Fasady tej romantycznie projektowanej budowli, ozdobione rustyką z łamanego kamienia, barwnymi cegłami, majoliką, artystycznie kutymi kratami, podobne sa do skrzydeł bajecznego ptaka, co schodzą się ku wąskiemu tułowiu - narożnej półcylindrycznej bryle (gmach ten jest usytuowany na rogu ul. Jagiellońskiej). Narożna część fasady na dole posiada barokowy portal z wygiętym balkonem, w górze zwieńczona jest kopułą krytą miedzą i dachówką oraz attyką z rzeźbioną przez L. Marconiego kompozycją "Oszczędność" - alegorią postępu gospodarczego Galicji. We wnętrzu gmachu zasługują na uwagę: westybul z figurą "Fortuna" J. Markowskiego i reliefami z warsztatu L. Marconiego, klatka schodowa, ozdobiona witrażami wykonanymi w Innsbrucku, sala zebrań z dębową boazerią i płaskorzeźbionym fryzem "Praca" St. Lewandowskiego.

48. Pomnik Tarasa Szewczenki, w tle katedra łacińska

49. Galicyjska Kasa Oszczędności

50. Ulica Legionów 13 - "Grand Hotel" zbudowany w 1893 r. według projektu E. Hermatnika. Rzeźby zdobiące fasadę, wśród których niezwykła ekspresją wyróżniają się figury atlantów, wykonał L. Marconi. "Grand Hotel" jako jeden z pierwszych we Lwowie otrzymał w 1893 r. elektryczne oświetlenie. W latach 1990-1992 przeprowadzona została rekonstrukcja i modernizacja fasady. W hotelu znajduje się witraż "Galicja" (autor G. Komskij 199r.)

51. Ulica Sykstuska - w oddali kościół św. Marii Magdaleny

52. Ulica Hetmańska 12 - chronologicznie pierwsza czteropiętrowa prywatna budowla we Lwowie (jak wynaleziono nowy sposób wiązania fundamentów - podspodem płynie Pełtew), wzniósł w modernistycznym stylu architekt M. Ulam w 1909 r. dla firmy bankierskiej "Union".

53. Ulica Hetmańska 10 - neobarokowa kamienica wzniesiona w 1898 r. (architekt H. Śliwiński) dla Banku Zaliczkowego (przed 1939 był tutaj Warszawski Bank Handlowy) ozdabiają modelowane kamienne rzeźby, wykonane w warsztacie L. Tyrowicza.

53. Ulica Hetmańska - nr 6/8 - nowoczesny budynek z roku 1964, nr 10 i część 12

Old April 23rd, 2008, 09:19 AM   #78
wonsbelfer
In the brig

Likes (Received): 495

Quote:
,t
o to chodziło (dla Michejdy)
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2008, 09:20 AM   #79
wonsbelfer
In the brig

Likes (Received): 495

Quote:
Originally Posted by Michejda View Post
Jakbyś mógł ten funkcjonalizm tak jakoś razem pogrupować, to jeśli nie burzy Ci to koncepcji wątku, byłbym wdzięczny. Albo załóż osobny wątek!

No ale weź to dostań, nawet w BUW-ie tego nie ma, tylko w jakiś wydziałowych bibliotekach
prześlij mi swój adres na PM, to Ci zrobię xero z mojego egzemplarza
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2008, 02:36 AM   #80
Ravel
Registered User

Ravel's Avatar

Likes (Received): 46

Taki przykład modernizmu we Lwowie znalazłem:

http://www.lwowiak.republika.pl/gmachy.html
(Gmach zarządu MZE, Szpital ubezpieczalni.)

i tu:
http://www.lwowiak.republika.pl/widoki.html
(Kamienica przy ul. Kadeckiej)
Ravel no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kresy, lviv, lwów, polska, ukraina

Thread Tools

Posting Rules