[Radom] Przestrzeń miejska, estetyka miasta - Page 10 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 15th, 2010, 01:47 AM   #181
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 155

Quote:
Stadion czy plac imienia prezydenta Kaczyńskiego?

Mnożą się pomysły, jak uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta: nadać mu honorowe obywatelstwo miasta, nazwać jego imieniem plac przed budynkiem Corazziego albo stadion przy Narutowicza? - Poczekajmy, aż skończy się żałoba, wtedy spokojnie się zastanowimy - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący rady miejskiej. O wstrzemięźliwość apelują też radni innych opcji

Pomysłów na uczczenie Lecha Kaczyńskiego pojawia się w Radomiu bardzo dużo. Jak informuje Dariusz Wójcik, przewodniczący rady miejskiej, rozdzwoniły się telefony w tej sprawie od rozmaitych organizacji, radnych i zwykłych mieszkańców.

Uczcić wszystkie ofiary

- Dzwoni bardzo wiele osób, także takich, z którymi nigdy nie rozmawiałem - opowiada Wójcik. - Pomysłów jest sporo - dodaje. I wymienia: nadanie honorowego obywatelstwa Lechowi Kaczyńskiemu, nazwanie jego imieniem placu przed budynkiem Corazziego albo stadionu przy Narutowicza, który niedługo będzie przebudowywany. Do przewodniczącego zadzwonił także jeden dyrektor szkoły i pytał, kiedy odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w tej sprawie, bo chciałby na nią przyjść z uczniami.

- Ale ja wszystkim mówię: spokojnie, poczekajmy, aż się żałoba skończy, wtedy się zastanowimy. Nie trzeba nic robić w pośpiechu. Trzeba to wszystko przedyskutować - mówi Wójcik.

Pośpiech odradza też Bohdan Karaś, radny SLD - Porozumienia Lewicy.

- Nie podejmujmy na razie ostatecznej decyzji - mówi. - Wsłuchujmy się w głosy i propozycje mieszkańców, które są spontaniczne i szczere, ale wymagają zastanowienia się i przedyskutowania. Dodaje, że jego zdaniem miasto powinno uczcić nie tylko prezydenta, lecz także wszystkie ofiary tragicznego wypadku.

- Lecieli do Katynia we wspólnym celu, razem zginęli. Życie każdej z tych osób było warte tyle samo. Jestem daleki od indywidualizowania. To tragedia ogólnonarodowa, powinniśmy więc szukać rozwiązania, które nie będzie nas dodatkowo dzielić - uważa Karaś.

Stadion ma już patrona

Jego zdaniem sprawa wymaga spotkania przedstawicieli wszystkich ugrupowań zasiadających w radzie.

- Dyskutujmy merytorycznie, spierajmy się na argumenty - mówi. - Może radni PiS-u wskażą argument, który przekona mnie, że warto nadać imię prezydenta jakiejś ulicy czy placowi. Już nieraz pokazaliśmy, że potrafimy działać ponad podziałami.

Także Waldemar Kordziński, radny PO, uważa, że w czasie żałoby i przed pogrzebem takich decyzji nie należy podejmować. - Powinno się ostrożnie podchodzić do uhonorowania kogokolwiek. Nie przerywajmy tej ciszy i pamiętajmy, że to kwestia nie tylko śmierci pana prezydenta, lecz także wszystkich pasażerów samolotu. Na decyzje o nadaniu imienia ulicy, placowi czy stadionowi przyjdzie czas później - tłumaczy Kordziński.

Dodaje, że trudno mu mówić na razie, jak odniósłby się do propozycji.

- Jeśli chodzi o stadion, to raczej nie widziałem pana prezydenta w roli mecenasa sportu, poza tym stary stadion przy Narutowicza ma przecież patrona - marszałka Piłsudskiego. Trzeba się spokojnie nad tymi pomysłami zastanowić i nikt nie może oczekiwać, że skoro rzucił pomysł, to wszyscy przyklasną dlatego, że to chodzi o pana prezydenta - zaznacza radny.

Czas na refleksje

- Poczekajmy, emocje nie są dobrym doradcą - mówi również Mariusz Fogiel, radny Radomian Razem. - Teraz przygotujmy się do pogrzebu, poświęćmy trochę czasu na refleksję, zakończmy żałobę. Jeśli zajmiemy się tym teraz, to znów będą niepotrzebne awantury.

Dodaje, że jego zdaniem o propozycjach uczczenia pamięci prezydenta można by rozmawiać za kilka miesięcy, np. na czerwcowej sesji.

- Mam nadzieję, że ta tragedia da nam nie tylko nowego patrona ulicy. Liczę, że zmieni się też sposób debaty publicznej, poprawi się sposób odnoszenia radnych do siebie - podkreśla Fogiel. - To byłby pozytywny efekt tej katastrofy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Hola, hola! Niektórym po tej tragedii chyba jakaś palma odbiła!
Poczekajmy i ochłońmy trochę! Nadanie honorowego obywatela Radomia, ok, nie mam nic przeciwko, ale co do reszty pomysłów na dzień dzisiejszy mówię stanowczo NIE! Nie czas na takie dyskusje. Niektórzy chyba zamiast przyozdobić flagę kirem, założyli ten kir na oczy...
Advertisement

Old April 20th, 2010, 11:08 PM   #182
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 938

Wreszcie wybrali. Będą nowe, czytelne tablice nazw ulic

Urzędnicy miejscy ustalili w końcu jednolity wzór tabliczek z nazwami ulic, które montowane są na metalowych słupkach przy skrzyżowaniach.

Nowe tabliczki z nazwami ulic pojawiły się już między innymi przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z Kasztelańską na Wólce Klwateckiej.
(Marcin Walasik)

W ostatnich latach na terenie miasta przybyło sporo drogowskazów. Nowe tabliczki, które pojawiły się niedawno, między innymi na Wólce Klwateckiej, różnią się jednak od dotychczasowych. Chociażby kolorystyką.
.
- Nowe elementy są zgodne z systemem identyfikacji wizualnej, opracowanej dla naszego miasta. Niebieskie literki z nazwą ulicy umieszczone są na białym tle, natomiast pod spodem widnieje nazwa dzielnicy, która wykonana jest w odwrotnej kolorystyce, czyli biały napis na niebieskim pasku – informuje Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego magistratu.

Ich montażem zajmuje się Zakład Usług Komunalnych. W tym roku na terenie miasta pojawi się 400 nowych tabliczek. Magistrat w miarę posiadanych środków będzie wymieniał też dotychczasowe. – Na pewno w pierwszej kolejności zostaną wymienione tabliczki z nazwami ulic w centrum, a na innych dzielnicach nowe będą zastępowały zniszczone – mówi Ryszarda Kitowska.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2010, 10:37 AM   #183
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Likes (Received): 284

Szkoda tylko, że znów nie pomyślano o umieszczeniu herbu miasta na tabliczkach. Taka wymiana jest przecież najlepszą ku temu okazją - a może włodarze ... wstydzą się naszego pięknego, przystrojonego jak choinka godła???
Z drugiej strony może i lepiej, zwłaszcza jak mieliby umieścić na nich to "r" z siłoprecyzyjnego "adomia"...
Jak nic przychodzi dodać, że najlepszym - bo najprostszym i najstarszym historycznie symbolem Miasta winien być herb z czasów Kazimierza III - czyli "R" pod koroną.
S-O-Z no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 21st, 2010, 12:40 PM   #184
isoxazolidine
wywrotowiec

isoxazolidine's Avatar

Likes (Received): 26

mnie się te tabliczki podobają. w odróżnieniu od herbu nie są przeładowane zawartościę. proste w formie, eleganckie, spójne ze strategią identyfikacji wizualnej. dla mnie OK. dobrze, że szybko się za to wzięto. czekam na malowania autobusów KM, wiaty i inne elementy systemu.
Old April 21st, 2010, 02:28 PM   #185
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Quote:
Originally Posted by isoxazolidine View Post
mnie się te tabliczki podobają. w odróżnieniu od herbu nie są przeładowane zawartościę. proste w formie, eleganckie, spójne ze strategią identyfikacji wizualnej. dla mnie OK. dobrze, że szybko się za to wzięto. czekam na malowania autobusów KM, wiaty i inne elementy systemu.
Szkoda tylko, że za tej kadencji to już kolejna wizja loga, identyfikacji miasta, mam nadzieję, że ostatnia... chociaz do wyborów jeszcze trochę zostało
A i nowe tabliczki nie dalej jak rok temu pojawiły się w znakomitej ilosci na obrzeżnych dzielnicach Radomia (m.in. na Janiszpolu). Po co tak marnotrawić pieniądze? Czy pan A. K. rok temu nie wiedział, że siła Radomia tkwi w precyzji i wkrótce trzeba będzie te świeże tabliczki z nazwami ulic zamienić na te zgodne ze strategią identyfikacji wizualnej...?
Old April 21st, 2010, 02:36 PM   #186
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1204

Mam tylko nadzieję, że tabliczki na poszczególne posesje z jej numerem będzie robiła jedna firma całościowo. Nawet jak będzie trzeba za to właścicielowi płacić to i tak przy tak gigantycznym zamówieniu kwota ta bedzie w zupełności po przełknięcia dla każdego właściciela. Kiedyś chcieliśmy u nas na kamienicy taki numer strzelić, kosztował ok 20zł, więc w hurcie będzie to z 10zł. Tylko niech nie zrobią takiego błędu, że dadzą wytyczne i niech każdy sobie robi wedle nich, bo zaraz będziemy mieli 20 różnych czcionek oraz 50 różnych odcieni niebieskiego.
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2010, 03:18 PM   #187
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Powiedzcie mi, czy po ostatnim paleniu świec na nowych schodach granitowych i placu, płyty granitowe nie zostały zanieczyszczone, zatłuszczone parafiną?

W nawiązaniu:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...t_woskiem.html
Old April 21st, 2010, 03:20 PM   #188
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Tablice z nazwami ulic
Zapewne interesujące będzie też przypisywanie danej ulicy, czy jej fragmentu do konkretnej "dzielnicy" miasta. To, jak luźne jest w tym temacie podejście władz Miasta pokazuje choćby notoryczne mówienie o budowanym basenie "Neptun" na Ustroniu Gdzie tam i kiedy było Ustronie? Sama nazwa pojawiła się przecież nie wcześniej niż w połowie XX wieku. Jeżeli już - to mówmy o Idalinie, a najbardziej historyczną, choć zapomniana i wyszłą z użycia nazwą miejscową tego obszaru jest Kalina .
Old May 5th, 2010, 01:35 PM   #189
lMl
2012

lMl's Avatar

Quote:
Wyniki konkursu: opracowanie urbanistyczno-architektonicznej koncepcji zagospodarowania terenu fragmentu Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu

Znamy wyniki jednoetapowego konkursu na opracowanie urbanistyczno-architektonicznej koncepcji zagospodarowania terenu fragmentu Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu. Nadesłano 17 prac, decyzją sądu konkursowego przyznano trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. Kto jest w gronie laureatów?

I Nagroda - Architects & Co Andrzej Chrzanowski - Wrocław

Nagroda pieniężna 6 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie, na podstawie nagrodzonej pracy konkursowej, dokumentacji projektowo kosztorysowej dla zamówienia publicznego na roboty budowlane o nazwie "Zagospodarowanie fragmentu terenu Placu Konstytucji 3-Maja w Radomiu"

II Nagroda - Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne - Radom

III Nagroda - Tomasz Lichota architekt GAP - Gabinet Projektowy - Wrocław

Wyróżnienie - Pracownia Architektury Opaliński Witold Opaliński - Kraków

Wyróżnienie - Pracownia Studiów Architektonicznych i Planowania Przestrzennego ATA Anna Talaga - Elbląg

http://www.architeon.pl/index.php/ko...w-radomiu.html
Zwycięzka pracownia nie ma swojej stronki, ale google mówi, że uczestniczy w wielu różnych projektach (m.in. stary terminal we Wro, biurowce, budynki użyteczności publicznej) więc jest szansa, że będzie ciekawie. Tylko kiedy zobaczymy prace konkursowe?
lMl no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2010, 08:01 PM   #190
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Mój list i odpowiedź na niego w sprawie "Pałacu Ślubów", czyli budynku na Moniuszki 9.

Uploaded with ImageShack.us
Old May 7th, 2010, 10:31 AM   #191
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
Mój list i odpowiedź na niego w sprawie "Pałacu Ślubów"
Po pierwsze - gratulacje za podnoszenie tak ważnych spraw w pismach do władz miasta - bez tego mogliby się poczuć zbyt pewnie i swawolnie..., robiąc co im się podoba, nie niepokojeni przez nikogo...
...choć z odpowiedzi wynika, że tak sie właśnie mają - nic nie jest w stanie zakłucić ich świetnego samopoczucia...
Odpowiedź jakich ja dostaję wiele - pokazuje rzeczywisty obraz, postawę i podejście władz Miasta do dbania o nie, o jego wizerunek, estetykę...
Szkoda gadać...
Old May 7th, 2010, 12:43 PM   #192
isoxazolidine
wywrotowiec

isoxazolidine's Avatar

Likes (Received): 26

Ale nie można nie pisać. Kiedyś przekroczy sie mase krytyczna i zdetonuje wlasicwe dzialania. Ja tez pisuje do UM i innych instytucji w roznych sprawach. Mam swiadomosc ze sam ten jeden glos niekoniecznie cos spowoduje. Ale po nim moze pojawi sie drugi, trzeci etc .... Koniec z koncem zawsze jest nadzieja ze cos sie ruszy. Bezczynnosc i nieporadnosc urzednikow ma swoje granice. Pytanie kto bedzie twardszy i wytrwalszy - piszacy czy decydent.

Brawo Teta! kolejna ciekawa akcja!
Old May 8th, 2010, 12:09 PM   #193
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Fonatnny na Żeromskiego

II. miejsce 'WG Studio'

Old May 8th, 2010, 01:03 PM   #194
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2553

Raz widać, raz nie. Proponuję przepuścić przez imageshacka.

Zagospodarowanie fragmentu terenu Placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu. Wyróżnienie w konkursie.
współpraca autorska: Pracownia Architektury Opaliński www.pa-opalinski.pl

http://a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=1914

Oba te projekty cechuje prostota, wręcz surowość, fontanny są słabo eksponowane, może to i dobry pomysł gdy się spojrzy na piękną architekturę jaka je okala. Jak dla mnie brakuje w nich miejsc na których można przysiąść, zieleni, sprawiają wrażenie zbyt otwartych, zbyt obnażonych... Nie powalają. W końcu fontanny były i są ulubionym miejscem spotkań, miejscem z jakiego startuje się w miasto, czy umawia z dziewczynąCzekamy na zwycięzce.
Old May 8th, 2010, 03:55 PM   #195
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3639

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
Jak dla mnie brakuje w nich miejsc na których można przysiąść, zieleni, sprawiają wrażenie zbyt otwartych, zbyt obnażonych...
Ja musze powiedziec, ze obydwa projekty w ogole mi sie nie podobaja. Nie wiem dlaczego w dzisiejszych czasach polscy architekci (co widac w wielu miastach) zapominaja czym jest zielen czy lawka. Nie rozumiem takze, w czym ma tkwic rzekoma atrakcyjnosc takiej przestrzeni... Na czym ma polegac spedzanie czasu w takiej przestrzeni? Na staniu i podziwianiu? Czym taka przestrzen zasadniczo rozni sie od parkingu?

Problemem dzisiejszych fonatann nie jest wcale ich brzydota, ale nieatrakcyjnosc wynikajaca z tego, ze sie rozpadaja, a jednoczesnie chaos z tym, co sie dzieje dookola. Gdybym mial wybierac z pomiedzy tych, znowu bym uniewaznil konkurs.
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 04:12 PM   #196
Radomianin
Registered User

Radomianin's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by szybkaosa View Post
Powiedzcie mi, czy po ostatnim paleniu świec na nowych schodach granitowych i placu, płyty granitowe nie zostały zanieczyszczone, zatłuszczone parafiną?

W nawiązaniu:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...t_woskiem.html
Na schodach i przed nimi są wyraźne tłuste plamy. Nie wygląda to estetycznie...

www.inwestycje.radom.pl
www.kochamradom.pl
www.photoblog.pl/kranik
Radomianin no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 04:15 PM   #197
lMl
2012

lMl's Avatar

A ja cały czas nie widzę drugiego miejsca WG Studio :/

Wyróżniony projekt wygląda jak przed placówką muzealną (głębokiej zadumy). Kontemplacja brukowanego placu wśród szumu wody. Nie podoba mi się i czekam na zwyciezców.

Edit: Jeszcze dodam: szkoda, że granice konkursu zatrzymały się na małym wyrywku całości. Plac mógłby fajnie przenikać się, wylewać na deptak i plac Konstytucji. A tak zamyka się na małym fragmencie. Fajnie, że na tym kawałku Focha nie ma parkingu

Last edited by lMl; May 8th, 2010 at 04:23 PM.
lMl no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 04:28 PM   #198
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3639

Tutaj powinno byc widac II nagrode:

Last edited by redoxygene; May 8th, 2010 at 05:11 PM.
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 04:43 PM   #199
Radomianin
Registered User

Radomianin's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Tutaj powinno byc widac II nagrode:

[...]
też nie widać

www.inwestycje.radom.pl
www.kochamradom.pl
www.photoblog.pl/kranik
Radomianin no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 05:08 PM   #200
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

To dosyć odważna koncepcja, poprowadzona konsekwentnie, prostymi środkami - ocenia zwycięski projekt Bochyński. Dodaje, że autorzy wykorzystali różnice terenu i wzorcowo odnieśli się do otoczenia. Będą dwa miejsca z wodą - jedno w pobliżu narodówki, drugie pośrodku obecnego placu z fontannami.
Jak dodała szefowa wydziału architektury urzędu miejskiego Grażyna Chmielewska, sąd konkursowy, oceniając prace, brał pod uwagę m.in. to, jakie są możliwości realizacji projektu. - Miejsce to miało być salonem Radomia i takie będzie - uważa Chmielewska.

Last edited by szybkaosa; May 9th, 2010 at 09:29 AM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
estetyka, mała architektura, radom

Thread Tools

Posting Rules