[Radom] Przestrzeń miejska, estetyka miasta - Page 16 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 16th, 2011, 09:50 AM   #301
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2550

Nie chodzi tylko o stan? To znaczy, że nie dość, że budynki i obiekty małej architektury w Radomiu się rozsypują to są jescze paskudne? My mówimy o dwóch różnych miastach.

Po raz kolejny powtórzę, fontanny są architektonicznie bardzo dobre i porównywanie ich do obiektów Twoim zdaniem słabych jest nielogiczne.

Znamienne jest to, że budynkiem przy mechanicznej mierzysz całe miasto, a na przykład Szkołą Muzyczną już nie. W ogóle ocenianie miasta na podstawie jednego budynku, czy 6 klombów jest bez sensu. Skończ wreszcie z tą demagogią.
Sponsored Links
Advertisement

Old February 16th, 2011, 10:41 AM   #302
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 938

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
Nie chodzi tylko o stan? To znaczy, że nie dość, że budynki i obiekty małej architektury w Radomiu się rozsypują to są jescze paskudne? My mówimy o dwóch różnych miastach.

Po raz kolejny powtórzę, fontanny są architektonicznie bardzo dobre i porównywanie ich do obiektów Twoim zdaniem słabych jest nielogiczne.

Znamienne jest to, że budynkiem przy mechanicznej mierzysz całe miasto, a na przykład Szkołą Muzyczną już nie. W ogóle ocenianie miasta na podstawie jednego budynku, czy 6 klombów jest bez sensu. Skończ wreszcie z tą demagogią.
Prosiłbym Cię byś zbytnio się nie nakręcał. Nie generalizuj. Czy ja oceniam miasto? Fontanny, gdyby były w dobrym stanie można by uznać za przyzwoite. Ale są w stanie opłakanym, to nie ruiny zamku, ze trzeba się nad nimi zachwycać bez względu na stan. Mam własne poczucie estetyki, własny gust ale nie jestem ekspertem w dziedzinie architektury czy sztuki.
Przy projektowaniu szkoły muzycznej jakoś tam uczestniczyłem i wg mnie jest ok. Jest dużo obiektów, wpisujących się w pozytywny nurt dobrej architektury [choćby szkoła muzyczna, CPD, Galeria Rosa czy przebudowa budynku przy rondzie Kotlarza ect.]. Ale jest cała masa wszelkiej maści niedoróbek [remont parku Kościuszki. MDK na Słowackiego], kaszalotów , zaniedbań [wspomniane fontanny] , niekonsekwentnych realizacji [pawilony przy pomniku 25 czerwca], nieusuwalnych ruder [zatkajdziury na Focha], nietrafionych lokalizacji [stacja benzynowa przy dworcu] które wrzucam do tego worka. Czy demagogią jest wygłaszanie opinii, że projekt deptaka i małej architektury na nim jest po prostu cienki? Mówimy zarówno o projekcie jak i wykonawstwie. Chyba nie. Jeśli się mylę to podaj mi proszę przykłady dobrej wg Ciebie małej architektury? Klomby na Moniuszki?
To, że mamy dobre obiekty zabytkowe, masę kamienic na dobrym poziomie, świetny układ urbanistyczny nie oznacza, że nie należy dostrzegać i piętnować złych rozwiązań niektórych nowych obiektów. Oczywiście, wynika to z głównie z zasobności portfela inwestora, ale też braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w których dokładnie można wpisać jakiego obiektu w danym miejscu należy się spodziewać.
Dlatego też proponowałbym aby nie sprowadzać wszystkich wypowiedzi do barw biały - czarny, gdyż jest jeszcze pośrednia paleta kolorów. I tak jak cieszy mnie każdy nowy, przyzwoity obiekt czy detal, tak samo wkurza mnie dziadostwo i bylejakość.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2011, 01:51 PM   #303
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Originally Posted by szybkaosa View Post
Prosiłbym Cię byś zbytnio się nie nakręcał. Nie generalizuj. Czy ja oceniam miasto? Fontanny, gdyby były w dobrym stanie można by uznać za przyzwoite. Ale są w stanie opłakanym, to nie ruiny zamku, ze trzeba się nad nimi zachwycać bez względu na stan. Mam własne poczucie estetyki, własny gust ale nie jestem ekspertem w dziedzinie architektury czy sztuki.
Nie nakręcam się i to Tobie właśnie zarzuciłem generlizowanie. Nie zachwycam się nad fontannami tylko mówię, że architektonicznie są bardzo dobre, co nie ma nic wspólnego z ich stanem, to dwa różne pojęcia. Ich stan jest opłakany.

Quote:
To, że mamy dobre obiekty zabytkowe, masę kamienic na dobrym poziomie, świetny układ urbanistyczny nie oznacza, że nie należy dostrzegać i piętnować złych rozwiązań niektórych nowych obiektów. Oczywiście, wynika to z głównie z zasobności portfela inwestora, ale też braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w których dokładnie można wpisać jakiego obiektu w danym miejscu należy się spodziewać. Dlatego też proponowałbym aby nie sprowadzać wszystkich wypowiedzi do barw biały - czarny, gdyż jest jeszcze pośrednia paleta kolorów. I tak jak cieszy mnie każdy nowy, przyzwoity obiekt czy detal, tak samo wkurza mnie dziadostwo i bylejakość.
Pełna zgoda.

Niestety jakość estetyczna współczesnego budownictwa nie tylko w Radomiu ale i w całym kraju, pozostawia wiele do życzenia (patrz np. większość nowych kamienic). Na szczęście w naszym śródmieściu nie jest źle, a jest wręcz bardzo dobrze. Może sytuacja ta wynika z tego, że praktycznie całe powstało w XIX i pierwszej poł XX wieku. Jest parę "kwiatków", jak "galeria" śródmieście, czy stacja paliw przy pl Jagiellońskim i są one owocem naszej nowej wolności. Mieliśmy dużo szczęścia, że całe pierzeje i kwartały przetrwały nietknięte II WŚ i czasy wybujałej fantazji urbanistów modernistycznych, kiedy na świecie królowała moda na wyburzanie.

Najważniejsze jest teraz zadbać o to co mamy po przodkach i opracować takie plany miejscowego zagospodarowania, żeby ukierunkować rozwój miasta i nie niszczyć jego struktury naftowymi wtrętami na przykład.

O deptaku tu już była mowa wielokrotnie i chyba wszyscy są zgodni, że można to było zrobić lepiej. Moim zdaniem Moniuszki przy Żeromskiego wygląda trochę lepiej (nawet gazony lepsze od megadonic), głównie za sprawą drzew (choć ulice pełnią inne funkcje), a Piłsudskiego to wielkomiejska wizytówka Radomia. Sam się nieraz zastanawiałem, jakbym widział deptak. Pomysłów jest wiele, ale na dziś to zamknięta księga i nikt, znając życie, nie będzie się do niej dotykał dopóki nie będzie w takim stanie jak fontanny.

Najprostrzymi rozwiązaniem, które mogłoby poprawić wygląd deptaka byłoby moim zdaniem posadenie drzew do ziemi. Takich jak były tam 100 lat temu, lub takich jak na Piłsudskiego (to nie jest typowe drzewo na salon miejski, przynajmniej ja go nigdzie indziej nie widziałem - mógłby być to znak rozpoznawczy deptaka). Jest na to miejsce. Tu możemy podziękować zaborcy Może drzewka mogłyby rosnąć w innym miejscu niż było to dawniej (co było wymuszone układem jezdnia-chodniki)...
Sponsored Links
Advertisement

Old February 16th, 2011, 02:13 PM   #304
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Najprostrzymi rozwiązaniem, które mogłoby poprawić wygląd deptaka byłoby moim zdaniem posadenie drzew do ziemi. Takich jak były tam 100 lat temu, lub takich jak na Piłsudskiego (to nie jest typowe drzewo na salon miejski, przynajmniej ja go nigdzie indziej nie widziałem - mógłby być to znak rozpoznawczy deptaka). Jest na to miejsce. Tu możemy podziękować zaborcy Może drzewka mogłyby rosnąć w innym miejscu niż było to dawniej (co było wymuszone układem jezdnia-chodniki)...
Aż się o to prosi, bezsensowne jest tłumaczenie magistratu o sieciach podziemnych.
Old February 16th, 2011, 03:47 PM   #305
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3582

Tak czy inaczej, Twoje tłumaczenie różni się sporo od wydźwięku tego, co tu napisałeś:

Quote:
Rozpatrywany obiekt jest kolejnym na liście obiektów tworzących charakterystyczny dla Radomia nurt dominującej architektury. Zwie się on BRUTALIZM ARCHITEKTONICZNY.
Nic takiego nie dominuje (a swoją drogą brutalizm to odrębny styl:P). Wrzucanie do jednego worka niedoróbki typu odpadający gzyms z MDK i stacji benzynowej uważam tez za spore przegięcie.
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 16th, 2011, 07:00 PM   #306
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Nic takiego nie dominuje (a swoją drogą brutalizm to odrębny styl:P). Wrzucanie do jednego worka niedoróbki typu odpadający gzyms z MDK i stacji benzynowej uważam tez za spore przegięcie.
Tak, w rogu pokoju stoi taki worek z napisem BRUTALIZM ARCHITEKTONICZNY i tam wszystko wrzucam. A jak chcesz to sobie to wszystko dziel, segreguj, nazywaj, systematyzuj.
Nie róbcie dziecinady, ok?
Old February 16th, 2011, 07:25 PM   #307
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Brutalizm to brutalizm, tak samo jak gotyk, klasycyzm, modernizm, postmodernizm i wiele innych.
Old February 16th, 2011, 07:44 PM   #308
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Brutalizm to brutalizm, tak samo jak gotyk, klasycyzm, modernizm, postmodernizm i wiele innych.
Dokładnie.
Brutalizm - nurt architektury późnego modernizmu.
W zasadzie nasze fontanny w obecnym stanie, są przykładem ciężkiej estetyki, charakterystycznej dla brutalizmu.
Ale moje stwierdzeni nie odnosiło się do nurtu architektonicznego i śmiało mogę do tego worka wrzucać to co wg mnie fatalnie kształtuje przestrzeń.
EOT.
Old February 16th, 2011, 07:51 PM   #309
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

To może futuryzm od razu Ja np. do worka "ignoracja" wrzucam wiele wypowiedzi, a tam są też takie kieszonki jak "zupełne niemyślenie", "malkontectwo" itp. i wszystko to, co wg mnie fatalnie wpływa na całokształt myśli i kultury polskiej. EOT
Old February 16th, 2011, 08:25 PM   #310
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
To może futuryzm od razu Ja np. do worka "ignoracja" wrzucam wiele wypowiedzi, a tam są też takie kieszonki jak "zupełne niemyślenie", "malkontectwo" itp. i wszystko to, co wg mnie fatalnie wpływa na całokształt myśli i kultury polskiej. EOT
Dziwne, że nie wrzuciłeś tej swojej wypowiedzi do jednej z tych kieszonek zanim ją opublikowałeś. Idealnie tam pasuje. EOT.
Old February 16th, 2011, 08:55 PM   #311
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Jest tam od samego początku, w końcu na tym poziomie się z Tobą prowadzi dysputy.... EOT
Old March 15th, 2011, 09:52 PM   #312
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1204

Budynek dawnej Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich, ul. Józefa Piłsudskiego 15. Iluminacja zrobiona do końca

TETA no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2011, 09:55 PM   #313
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
Budynek dawnej Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich, ul. Józefa Piłsudskiego 15. Iluminacja zrobiona do końca

Kadr jak z jakiegoś dreszczowca.
Old March 15th, 2011, 10:01 PM   #314
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1073

Apropo iluminacji, to dzisiaj widziałem, że zmartwychwstałą ta na budynku prokuratury, która zadaje się już od jakiegoś czasu nie dawała znaków życia
KY8 está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 07:42 PM   #315
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Niedługo otwarcie Galerii Słonecznej, a wokół bałagan
Anna Jurek, Katarzyna Ludwińska, Karolina Stasiak
2011-03-28,

Za osiem dni do Galerii Słonecznej ruszą tysiące ludzi, nie tylko radomian. Wokół zobaczą zniszczone, odrapane budynki, zaśmiecone działki, wertepy zamiast chodników i kompletny brak pomysłu na zaaranżowanie przestrzeni
Całkowicie zniszczona nawierzchnia placu Jagiellońskiego. Za tydzień będą po tym chodziły tłumy

Samą galerię można oceniać różnie, ale trzeba się zgodzić z tym, że przez długie lata będzie ona determinowała zabudowę w okolicy i układ przestrzenny w tej części śródmieścia. Na razie o żadnym ładzie nie może być mowy. Zdewastowana nawierzchnia placu Jagiellońskiego od lat nie może się doczekać remontu, a radni, zamiast szukać funduszy na jego uporządkowanie, debatowali o wielkości pomnika św. Kazimierza, który miałby tam stanąć. W otoczeniu pawilonu kwiaciarek brak jakiegokolwiek ładu, każdy budynek jest inny, a jeden bardziej szpetny od drugiego.

Przy ul. Wernera i Struga stoją zniszczone kamienice. Rozpada się dawny budynek sztabu wojskowego. W chwili wydawania pozwolenia na budowę stacji benzynowej i parkingu wielopoziomowego nikt nie pomyślał, jak będą się one komponowały z zabytkową rogatką miejską czy ładnym budynkiem NOT-u. Otoczenie mauzoleum Czachowskiego i sam pomnik na niedalekim placu 72. Pułku Piechoty wymaga pilnej renowacji. Na działkach przy ulicy Chrobrego i wzdłuż Potoku Północnego mnóstwo śmieci. Wyliczać można jeszcze długo.

Przez tydzień nic się nie zmieni, ale to dobra okazja, by porozmawiać o spójnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni.

Prof. Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej, podkreśla, że najważniejsze jest uprzątnięcie terenu wokół Słonecznego Centrum.

- AIG Lincoln swój obszar czyści profesjonalnie, obsadza roślinami. Ale już teren po drugiej stronie ulicy Chrobrego wygląda fatalnie. Nie wiem, czyje jest to zaniedbanie, ale brud jest niesamowity - mówi profesor. Podkreśla, że Radom nie ma przemyślanego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Gdybyśmy mieli od początku wizję, jak powinien wyglądać plac Jagielloński, jak sąsiednie ulice, wtedy nie byłoby takich problemów. A tak mamy kwiaciarki, dano im tu bardzo ładny budynek, ale wtedy nie uwzględniono otoczenia, które teraz się kształtuje - wyjaśnia prof. Olszewski. - Na tym etapie jednak powinniśmy zacząć od miotły i czyszczenia terenu. A później trzeba się zastanowić, co można uratować, co zmienić, tak by nie zepsuć tego układu przestrzennego - dodaje Olszewski.

Rafał Dziewięcki, rzecznik AIG Lincoln, inwestora Słonecznego Centrum, szczególną uwagę zwraca na teren w okolicach Biedronki przy ul. Czystej.

- Jest to działka prywatna. Z zapowiedzi wynikało, że wraz z ukończeniem Słonecznego Centrum powstanie tam coś w rodzaju street mall. Jak widać, nie udało się i teren ten wygląda bardzo źle - mówi Dziewięcki. W internecie na stronie www.capitalpark.pl można znaleźć jeszcze wizualizacje niezrealizowanej inwestycji. Dziewięcki twierdzi też, że należy coś koniecznie zrobić z budynkiem po sztabie wojskowym przy ul. Struga, który wygląda jak po ostrzale artyleryjskim. Fundamenty się obsypują, okna są powybijane, dach zanika, cegły można swobodnie wyjmować. A najgorsze jest to, że bawią się tam dzieci i w końcu może się zdarzyć tragedia.

radom.gazeta.pl

Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta

Old March 28th, 2011, 09:53 PM   #316
lMl
2012

lMl's Avatar

O przepraszam, ale na ostatnim zdjęciu jest jeden z bardziej klimatycznych ciągów sklepów, razem z fragmentem Struga, gdzie w malutkich sklepach można kupić cały przekrój artykułów czy skorzystać z usług wielu rzemieślników. A wszystko w klimacie małego handlu z przed lat

Co do placu Jagiellońskiego zgadzam się w pełni. Świetny budynek teatru obrósł wytworami samowoli z kwiaciarkami na czele, a plac zamienił się w pomnik samochodów (do dziś nie mogę w to uwierzyć, że parkowanie jest tam tolerowane)...
lMl no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 06:09 AM   #317
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Originally Posted by lMl View Post
O przepraszam, ale na ostatnim zdjęciu jest jeden z bardziej klimatycznych ciągów sklepów, razem z fragmentem Struga, gdzie w malutkich sklepach można kupić cały przekrój artykułów czy skorzystać z usług wielu rzemieślników. A wszystko w klimacie małego handlu z przed lat
Zgadzam się, dotyczy to zwłaszcza krawiectwa. Choć kamienica dość zaniedbana to reklamy skromne jak na dzisiejsze warunki.

Quote:
[B]
Tutaj też nie wiem co dziennikarz zauważył. Samochody pracujących przy wykończeniówce? A brak przejścia na doskonale widocznej trasie pieszej to już nie?

Ale dobrze, że zwracają uwagę na problem i dobrze, że ludzi to bulwersuje. Dobry znak, że radomianie nie mają słomy w butach. No może z wyjątkiem kogoś w Straży Miejskiej kto pozwala na parking przed Teatrem
Old March 30th, 2011, 08:25 PM   #318
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Plac Jagielloński to serce miasta - pisze Elżbieta Maj
Elżbieta Maj*ostatnia aktualizacja 2011-03-30 16:00

Nie jest tak, iż nigdy nie było wizji zasad rozwoju miasta, a w szczególności sposobu zagospodarowania placu Jagiellońskiego, który można nazwać sercem miasta

Na temat zagospodarowania placu Jagiellońskiego już się wypowiadałam ("GW" z 13-14 listopada 2010) i nie chcę się powtarzać. Niemniej uważam za celowe poinformowanie społeczności Radomia, że nie jest tak, iż nigdy nie było wizji zasad rozwoju miasta, a w szczególności sposobu zagospodarowania placu Jagiellońskiego, który można nazwać sercem miasta.

Na zagospodarowanie placu Jagiellońskiego prezydenci Radomia we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Oddział w Radomiu, zorganizowali w ubiegłych latach trzy konkursy urbanistyczno-architektoniczne. Autorzy zaprezentowali w nich prace, które w idei dobrej kontynuacji można było także obecnie wykorzystać w sposób twórczy w kształtowaniu wielowymiarowej przestrzeni placu.

Mając powyższe na uwadze, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Radomiu, w 1997 r. złożyło do prezydenta miasta w ramach procedury sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego placu Jagiellońskiego wniosek w sprawie wykorzystania prac konkursowych, w szczególności pracy nagrodzonej I nagrodą w 1989 r. Zarówno wniosek do planu, jak i późniejszy zarzut nie zostały (nawet fragmentarycznie) uwzględnione.

Prezydent Radomia odmowę uzasadnił następująco:

"zmiany () pozwolą zrealizować atrakcyjną przestrzeń publiczną () zamierzeniem projektantów było przywrócenie obszarowi placu w pierwotnym kształcie należną rangę oraz dać przestrzeni skalę człowieka ()".

W sytuacji braku chęci dialogu TUP podjęło próbę zaskarżenia werdyktu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skargę oddalił z uzasadnieniem, że TUP wystąpiło z zastrzeżeniami o charakterze ogólnym, a składający zarzut musi wykazać interes prawny związany z konkretną nieruchomością.

Temat braku w ostatnich latach artystycznych wizji placów w Polsce podjęła prof. Agnieszka Zabłocka-Kos ("Zawód: architekt", ogólnopolskie czasopismo Izby Architektów RP, nr 1/2011), stwierdzając: "O placach współczesność niestety () zapomina. Horrendalne ceny gruntów w śródmieściach () powodują, że wspaniała sztuka kształtowania placów zanikła () Kiedy ogłoszono u nas jakiś konkurs na plac miejski? Nie na budynek przy nim stojący, lecz na plac właśnie. Konkurs, który preferowałby wysmakowany, kunsztowny pomysł () Plac, który stanowiłby całość, a nie był złożony z chaotycznych kawałków żyjących własnym życiem? (...)".

Do radomskiego "dokonania" pasuje jak ulał! Żeby uświadomić, jak plac mógłby wyglądać, gdyby wykorzystano propozycje zawarte w pracach konkursowych i rodzimych koncepcjach dotyczących zagospodarowania placu Jagiellońskiego, pozwolę sobie przesłać kilka zdjęć.

*Elżbieta Maj jest urbanistką i architektką

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Old April 6th, 2011, 10:09 PM   #319
manX
Registered User

manX's Avatar

Likes (Received): 232

Remont kamienicy przy ulicy 25 czewrca. Zdjęcie zrobione 5 dni temu. Jak widać trochę ją przebudowano, aczkolwiek wydaje się, że całość nie będzie zbyt urodziwa. No ale trzeba poczekać na efekty.

A tutaj piękny budynek powstały przy Zbrowskiego...

Old April 6th, 2011, 10:13 PM   #320
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

zajebisty
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
estetyka, mała architektura, radom

Thread Tools