[Architektura] kolekcja wszystkich bloków z epoki PRL-u - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 4th, 2016, 01:57 AM   #41
mikrus8
Registered User

Likes (Received): 34

Zauważyłem, że System Szczeciński chyba najczęściej stosowano na północy Polski. Z moich osobistych obserwacji systemy stosowane w miastach, gdzie przebywałem najwięcej:

Bydgoszcz, system "Szczeciński": Wyżyny, Szwederowo (część, pozostałe OWT), Wzgórza Wolności (część, pozostałe OWT), Fordon: os. Przylesie, os. Bohaterów (pozostałe osiedla to OWT i "Fordoński"). Fabryka domów znajdowała się prawd. na ul. Przemysłowej, na pewno robiono tam "Szczeciński", o pozostałych nie wiem. Płyty wierzchnie: płukane lastriko. Płyty międzyokienne w OWT: płyty azbestowo-cementowe malowane farbą.

Poznań: system "Szczeciński": Os. Kopernika, Piątkowo (zdecydowana większość, kilka 16-piętrowców z sys. "Winogrady" i "Rataje"), liczne punktowce rozsiane po całym mieście (zazwyczaj stojące w grupach "punktowce", takie jak w serialu "Siedem Życzeń": Wilczak/Szelągowska/Ugory (3 sztuki), Szydłowska/Piątkowska/Maczka (8 sztuk), Św. Michała/Tomickiego (3 sztuki). Osiedle Czecha (na Ratajach). Fabryka domów znajdowała się w Suchym Lesie pod Poznaniem (gdzie dokładnie, tego nie wiem). Okładziny płyt wierzchnich: mozaika szklana, rzadziej lastriko płukane.

Poza tym Poznań jest dość "monotonny" Na wszystkich winogradzkich osiedlach panuje system "Winogrady" (bez innych "domieszek"), na Ratajach "Rataje" w kilku wersjach (poza os. Czecha, patrz wyżej). System Winogrady nie był chyba zbyt rozbudowywany, jedynie już w czasie budowy osiedli opracowano budynek 16-sto piętrowy (dlatego występuje on tylko na dwóch, budowanych później osiedlach Zwycięstwa i Wichrowe Wzgórze (dawniej Kraju Rad). Obecnie mieszkam w tym systemie więc wiem o nim dość sporo. Rozwiązań klatek w blokach niskich jest kilka, bloków wysokich tylko dwa: 12 i 16 pięter (oba korytarzowce, oprócz ilości pięter różnią się układem i brakiem balkonów w wersji 12 piętrowej). W systemie Winogrady wybudowano w Poznaniu dwa hotele: Poznań (obecnie Novotel) i Polonez (obecnie akademiki). Poznań przebudowano całkowicie, Polonez jest oryginalny, podobno konserwator zabronił go docieplać.

Fabryka domów systemu "Winogrady" znajdowała się przy Księcia Mieszka, obecnie te tereny zajmuje centrum handlowe Pestka i Makro. Przez pewien czas do transportu prefabrykatów używano wąskotorówki. Okładziny płyt wierzchnich: mozaika i płukane lastriko

Natomiast fabryka domów systemu Rataje znajdowała się między osiedlami Powstań Narodowych, Bohaterów II WŚ, Polan, Stare Zegrze. Teren do dzisiaj niezagospodarowany.

Postaram się w najbliższym czasie "pozwiedzać" Poznań i porobić zdjęcia ostatnim niedobitkom bez styropianu. Jeszcze ich tu całkiem sporo.

EDIT: Fabryka domów w Suchym Lesie (Szczeciński) była... w Poznaniu przy ul. Szarych Szeregów 23. Obecnie tereny raczej przemysłowe. Biurowiec Poznańskiego Kombinatu Budowlanego przy fabryce to teraz siedziba SGB banku.

Iluminat liked this post

Last edited by mikrus8; October 30th, 2016 at 12:15 AM.
mikrus8 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 15th, 2016, 11:31 PM   #42
Tomasz5678
Registered User

Likes (Received): 206

Ile jest w Polsce bloków z czasów PRL z dużymi, dwupoziomowymi mieszkaniami, takich o standardzie zachodnim?

- Mezonetowiec we Wrocławiu z 1960 r.
- blok w Opolu przy ul. Matejki 5 z 1975 r.
- blok przy ul. Koziej 9 w Warszawie z 1976 r.
Tomasz5678 no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2016, 10:02 PM   #43
marias
Registered User

marias's Avatar

Likes (Received): 229

W suuperjednostce są chyba dwupoziomowe mieszania?
marias no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2016, 10:14 PM   #44
mikrus8
Registered User

Likes (Received): 34

Chyba nie. Pamiętam jakiś artykuł o Superjednostce i nikt o czymś takim nie wspominał. Było natomiast o tym, że mieszkania są bardzo małe i że są "ściany grzejne"

P.S. Powoli zbieram materiały o poznańskim systemie "Winogrady".
mikrus8 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2016, 03:04 PM   #45
sawik
Registered User

Likes (Received): 0

Witam! Dołączę się do wątku, bo temat budownictwa wielkopłytowego fascynuje mnie od jakiegoś czasu (31 lat mieszkałem w wielkiej płycie systemu "Rataje").

Mój ulubiony system szczeciński, poza wymienionymi wyżej, dominuje w Poznaniu na os. Stare Żegrze (tu dobudowano jeszcze trochę budynków metodą tradycyjną w latach 90. i później - właściwie do dzisiaj powstają tu jeszcze nowe budynki) i Polan - 100% system Szczeciński. Osiedla te powstawały w końcówce komuny, kiedy obowiązywały już w miarę normalne normatywy, więc dużo jest dużych mieszkań - 3,4 pokojowych o pow. nawet ponad 80m^2. W podpoznańskim Swarzędzu też jest kilka miejsc, gdzie są szczeciny, częściowo rozbudowane w ostatnich latach techniką tradycyjną.

A co do systemu Rataje, to co jakiś czas odkrywam nowe lokalizacje w miasteczkach wielkopolski - np. Nowy Tomyśl, Buk, Grodzisk Wlkp. - bloki w systemie Rataje - Górny Taras. Tak na oko też z końcówki komuny albo początku kapitalizmu - widać fantazję architekta, a nie proste kopiuj-wklej, każdy blok taki sam.

Ostatnio wzięło mnie na rysowanie planów mieszkań, Stare Żegrze i Polan mam już prawie całe rozpykane, to może wrzucę niedługo.

Szukam też chętnych znawców systemów wielkopłytowych (zwł. szczecińskiego ) - może by rozbudować artykuł na wikipedii?

Jakby ktoś miał np. kompletny katalog Szczecińskiego albo Rataje lub jakiekolwiek materiały, to też chętnie przygarnę!

Last edited by sawik; March 30th, 2016 at 09:42 PM.
sawik no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2018, 02:22 PM   #46
Byniu
Registered User

Likes (Received): 0

Witam!
Odświeżam temat, ponieważ mieszkam w wielkiej płycie i zastanawiam się w jakim systemie ten budynek został wybudowany. Interesuje mnie też dokumentacja do tego systemu. Zastanawiam się czy możliwa jest modernizacja tego typu budynków. A w szczególności w jakim zakresie i jak to koreluje się kosztowo. Słyszałem o rewitalizacji we wschodnich Niemczech tego typu obiektňw z dostawianiem tarasów i wyburzaniem części lokali.
Byniu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bloki, commieblocks, socmodernizm

Thread Tools

Posting Rules