Şehirlerimizin durumu çok kötü :( - Page 99 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Türkiye > Discussion Forums > Architecture and Urbanity

Architecture and Urbanity Architecture, Urban Planning, Urban Design, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 65 votes, 5.00 average.
Old March 9th, 2019, 10:02 PM   #1961
Leofold
Registered User

Leofold's Avatar

Likes (Received): 284

Şehirlerimizin durumu çok kötü :(

Ben de bu zorlama meydanları anlamakta zorluk çekiyorum. Meydan dediğin kentin merkezinde doğal olarak oluşan, kullanımı olan ve kendiliğinden merkezle bütünleşen yerlerdir.
Meydan yapacağım deyince meydan olmaz, bu ucube gibi bir şey olur.

Umarım Tuna kazanmaz, şu vizyonsuzluğa, kaliteye bakar mısınız..
Leofold no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 10th, 2019, 01:46 PM   #1962
arda84
Registered User

arda84's Avatar

Likes (Received): 5546

Quote:
Umarım Tuna kazanmaz, şu vizyonsuzluğa, kaliteye bakar mısınız..
Leo bunu görmüşsündür mutlaka, Mersin'in kuzeyden girişine koyduğu dinazor heykeline ne dersin

Leofold, Edil Arda liked this post
arda84 no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2019, 03:56 PM   #1963
Leofold
Registered User

Leofold's Avatar

Likes (Received): 284

Bunu sanırım görmedim yoksa kalp krizi geçirirdim kesin. Yılda 3-4 kere geliyorum memlekete

Sanırım elimizde Melih Gökçe’nin koskoca bir yörük versiyonu var.

Triple C liked this post
Leofold no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2019, 11:52 PM   #1964
Triple C
Monde Selection

Triple C's Avatar

Likes (Received): 2293

Yörük Melih demişken, bizde en fazla varyant karşısına Atatürk maskı yapılır. Ki onu yaptıran da 10 yıl öncesinin Kepez Belediye başkanı, şu anki başkan ile aynı partiden.
Boktan olan sensin. Beni yeniden siteden attıracak olman da forumda hiçbir katkısı bulunmamış katkısız bir ağızbozan olduğun gerçeğini değiştirmiyor.
Triple C no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2019, 06:31 AM   #1965
The Cake On BBQ
Moderatör

The Cake On BBQ's Avatar

Likes (Received): 10923

Quote:
Originally Posted by Edil Arda View Post
İzmir'de Buca'yı "varoş" diye sevmezler... Halbuki Buca'yı (insanlarından söz ediyorum) al, kes, İzmir'in doğusunda kalan herhangi bir yere yapıştır, burada Anadolu'nun en ilerici şehri diye överdik... İnanılmaz itin götüne sokulup çıkarılan bir ilçe.... Ve İzmir'in en büyük ilçesi. Tek suçu denize kıyısı olmaması.

Şimdi bunu niye anlattım? Fotoda görüldüğü gibi Buca her yerde hakarete uğradığı yetmezmiş gibi, merkezi bir Büyükşehir Belediyesi ilçesinde olabilecek en dandik hizmeti görüyor yıllardır, hoş İzmir'in geri kalanı da muhteşem hizmet gördü diyemeyiz, ama Buca'da bu durum absürd seviyelerde. Ve adamlar buna rağmen hala CHP'ye oy veriyor. Abartmıyorum Buca'da bütün sokaklar böyle. 600 bin nüfuslu bir ilçe'den söz ediyoruz.

Şimdi İstanbul'un "varoş" bir ilçesine gidelim. Burası harbi varoş ama... Tam varoş. Türkiye standartları için bile varoş ve gerikafalı. Evet doğru tahmin ettiniz, Sultangazi.

İlk fotomuz 2015'ten. Şimdi kaldırıma dikkat. İzmir'de haşa Buca'yı falan geçtim, Alsancağın bile belirli yerlerinde bu kalitede işçiliği olan kaldırım görebilirsiniz.

sultangazi by Haim Vivaldi, on Flickr

Bu da 2018'den, aynı cadde. Görüldüğü gibi bulvarın ortasına ağaçlar dikilmiş, sağda kaldırımımız sapasağlam duruyor. İzmir'de bir kaldırımın ömrü 6 aydır.

İzmir'de böyle çalışma yapılabilecek o kadar çok cadde, bulvar var ki...

sultangazi 2 by Haim Vivaldi, on Flickr

Bu da Sultangazi... İmleci aldım rastgele bir sokağa bıraktım...

sultangazi 3 by Haim Vivaldi, on Flickr

En fakir görünümlü sokakta bile azıcık yer olduğu sürece olabildiğince yeşillik dikilmiş.

sultangazi 4 by Haim Vivaldi, on Flickr

Bütün ilçe boydan boya bir tramvay hattı tarafından geçiliyor. Belki ortasına çim falan ekilip daha hoş bir şey yapılabilirmiş, ama pragmatik ve işlevsel olmuş. Buca'ya 10 senedir tramvay vaat ediliyor, hala yapılmadı, an itibariyle Türkiye'nin en büyük ilçelerinden birinin tek ulaşım bağı bir adet (sayıyla bir) İzban istasyonu. Onun yerine Belediye şu an 50 bin nüfuslu Narlıdere'ye metro götürmekle meşgul, ve halihazırda bin bir türlü ulaşım imkanına sahip Güzelyalı ve Karşıyaka'ya tramvay hatlarını teslim etti bile.

Kaldırım işçiliğine yine dikkat!

sultangazi 5 by Haim Vivaldi, on Flickr

Sıra varoş Buca'ya gelsin o zaman. Öve öve bitiremediğimiz, "Hiç diğer Anadolu şehirleri gibi değil yaaa" dediğimiz Eskişehir'de CHP, ki CHP belediyeleri içerisinde tartışmasız en iyisi Eskişehir Belediyesi olmasına rağmen, AKP'yi sadece %2 farkla yendi. Yıllardır hizmet alamayan varoş Buca buna rağmen %4 farkla CHP'yi tekrar seçti... (Bu arada, Buca'daki öğrenci nüfusuyla Eskişehirdeki öğrenci nüfusu da hemen hemen aynı... Bu da dipnot olsun)

Bu da Buca'da rastgele bir sokak. Ağacı, mağacı geçtim, kaldırım bile yok!

buca by Haim Vivaldi, on Flickr

Peki, üstteki sokak eski, zamanında yapılmış bir planlama hatası diyelim... Şimdiki belediyenin yapabileceği bir şey yok...

Aşağıdaki sokağı nasıl açıklayabiliriz peki? Sokak yeterince geniş. Buna rağmen sokağın bir tarafında kaldırım bile yok, diğer tarafındaki kaldırımlar dar, işçilik zaten yerlerde, karedeki tek yeşillik sitelerin içinde.

buca 3 by Haim Vivaldi, on Flickr

Rastgele sokaklara devam. Durum bu.

buca 4 by Haim Vivaldi, on Flickr

Tramvayı güya sağdaki eski TCDD hattına yapacaklardı.. Ulaşım bakanlığı izin vermiyormuş yıllardır hattın kullanımına. Hadi metro için bu bahaneyi yutarım bir yere kadar da, sen de eski TCDD hattını kullanma o zaman? Tramvay yapmak metro yapmak kadar bürokratik işlem ve izin gerektiren bir şey değil. Ki sen bu süre zarfında 2 tane tramvay hattı bitirdin, bir tane metro hattına başladın. Olay o da değil yani.

buca 5 by Haim Vivaldi, on Flickr

Aynı cadde ve güzergah üstünde hemen sol tarafta atıl durumda duran park yerine yap? Forbes'ten geçir?

buca 6 by Haim Vivaldi, on Flickr

Her neyse, çok uzadı... AKP İzmir'i almak istiyorsa Tayyip Cumhurbaşkanlığından istifa etsin. Çok ciddi söylüyorum CHP'nin esamesi bile okunmaz İzmir'de o saatten sonra, gerçekten öyle böyle bir fiyasko bir yönetime maruz kalmadık. Tamamen ideolojik nedenlerden CHP'ye oy veriliyor İzmir'de artık, ve Tayyip tehlikesi yok olduktan sonra bir daha yüzlerce sene geçse CHP alamaz... Artık İyi Parti mi alır, MHP mi alır... Hatta HDP ve TKP bile daha olası geliyor bana.. Kim alır bilemem. Ama yukarıda da görüldüğü gibi kepazelik diz boyu.

Edil Arda, ayhan35, arda84, BerkeKayalar, XL liked this post
The Cake On BBQ no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2019, 02:37 PM   #1966
ayhan35
Registered User

ayhan35's Avatar

Likes (Received): 1448

Sözün özü İzmir'de büyükşehir dahil tüm ilçe belediyeleri vasatın da altında.
ayhan35 no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2019, 07:59 PM   #1967
jackal26
Registered User

Likes (Received): 3008

İzmir'in sıkıntısı büyük.Karşıyaka'da, bakıyorum yeni binalar yapmışlar yol gene eski nizama göre.Daracık ve kaldırım yok.Yeni binalarda yapıldığı için yoğunluk daha çok artmış.Birde yeşilyurt,bozyaka tarafıda facia.Bölge gecekondu mahallesi değil ama 40 senelik 5-6 katlı binalar birbiri ile bitişik nizamda yapılmış.Yol desen gene çok dar ve kaldırım yok.Yangın falan olsa ciddi sıkıntı çıkar.

ayhan35, XL liked this post
jackal26 no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2019, 04:04 PM   #1968
Edil Arda
The User

Edil Arda's Avatar

Likes (Received): 36643

Ankara,

https://twitter.com/DrUgurhanAkyuz/s...33520490647554

K. Atatürk

Shakhbûrz liked this post
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2019, 05:33 PM   #1969
Bandrws
Registered User

Bandrws's Avatar

Likes (Received): 119

Quote:
Originally Posted by arda84 View Post
Eh.... Burasi bahcesehir degil, her okdugunuza inanmayin. Cin veya Japonyada bir sehir, tam hatirlamiyorum
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules