[Lubuskie] Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 4th, 2009, 01:44 PM   #41
nsolak
Guest

Likes (Received):

Pod jakim względem obsługiwana przez Berlin?
  Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 4th, 2009, 02:15 PM   #42
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4347

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Pod jakim względem obsługiwana przez Berlin?
Pod względem obsługi przesyłu towarów i osób.

Last edited by Erni79; February 4th, 2009 at 02:20 PM.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 02:31 PM   #43
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Quote:
Originally Posted by remulak View Post
Nie rozumiem, jakie cargo miałby przejąć Babimost, skoro gros paczek lata rozkładowymi rejsami, a jedynie "dedykowane" loty cargo to Poczta Polska mająca w Poznaniu centrum przeładunkowe. To może Ty mi wytłumacz, w jaki sposób miałoby się dokonać to przejęcie.

(bycie aroganckim bucem nie przyczynia się do sensu Twoich pomysłów)
To ci wytłumaczę na przykładzie Strefy Technologicznej LCD we Wrocławiu. W firmie w której pracowałem a była to jedna z 12stu w tej strefie drogą lotniczą transportowaliśmy część surowców-rocznie około 50 ton oraz materiały nieprodukcyjne jak skafandry cleanroomowe oraz narzędzia specjalistyczne i urządzenia do laboratorium. Na początku 2006 roku port lotniczy Wrocław dostał zapytanie od Korean Air Cargo możliwość transportu do Wrocławia lini produkcyjnych LG Display kiedys LG Phillips, sptali się o mozliwość lądowania B747 we Wrocławiu, niestety nasz port nie miał wózków do rozładunku tej maszyny i do dziś nie ma więc grom Cargo do LG idzie do Wrocławia przez Wiedeń.

Pracowałem też w firmie farmaceutycznej gdzie około 1/3 półproduktów przylatywało do Wocławia na Strachowice.
Sponsored Links
Advertisement

Old February 4th, 2009, 02:31 PM   #44
remulak
Registered User

Likes (Received): 20

A co ma do przewozów cargo w Poznaniu i Babimoście to, gdzie kiedyś pracowałeś?
Pytam jeszcze raz: jakie cargo miałby przejąc Babimost od Ławicy?
remulak no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 02:41 PM   #45
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Quote:
Originally Posted by remulak View Post
A co ma do przewozów cargo w Poznaniu i Babimoście to, gdzie kiedyś pracowałeś?
Pytam jeszcze raz: jakie cargo miałby przejąc Babimost od Ławicy?
To które tam jest czyli 2450 ton rocznie. Byłoby możliwe tylko wtedy gdy Ławica chciałby ograniczyć ruch lotniczy np. przez wyrzucenie lotów cargo, ze względu na uciążliwść dla mieszkańców. Ewentualna bajka przysżłości, ale władze Poznania już przymierzają się do szukania innego terenu pod lotnisko, były nawet różne propozycje.
Old February 4th, 2009, 04:03 PM   #46
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Likes (Received): 1

Dajcie spokój! Ta dyskusja nie ma sensu póki wojsko nie odda lotniska. I żeby było jasne - jeśli lotnisko to bedzie sie rozwijac, to napewno nie kosztem innych lotnisk. Tak więc nie ma co antagonizować ludzi na zapas. ;-)
MiguelWawa no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 04:57 PM   #47
zasieki1
Registered User

Likes (Received): 104

erni przejrzyj sobie te analize http://bi.gazeta.pl/im/8/4336/m4336838.pdf

Last edited by mateq; February 10th, 2009 at 04:17 PM.
zasieki1 no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 05:03 PM   #48
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Likes (Received): 1

Tych bzdur zawartych w tym "raporcie" tez się nie da czytać. Czasem odnoszę wrażenie, ze komus autentycznie zależy na sabotowaniu rozwoju tego lotniska. Jeśli jest faktycznie bez przyszłości, to niech sparzy się na nim samorząd, a ten niech rozliczą wyborcy. A tu tymczasem a priori "wszyscy" odradzają inwestowanie w Babimost. A lotnisko ma przynajmniej jedną, niepodważalna zalete - po prostu jest juz wybudowane. W czasach kryzysu szczerze wątpie w realizację ambitnych planów budowy w całym kraju nowych lotnisk. Więc może warto skupic sie na tych, które ju sa? Przecież nie mamy ich znowu aż tak wiele...
MiguelWawa no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 06:08 PM   #49
zasieki1
Registered User

ten raport nie jest pewnie najlepszy na swiecie, ale podaje pewne dane statystyczne, ktorych nie sposob podwazyc. np. to, ze 60 % swiatowego cargo lata na pokladach rejsowek. nie wyobrazam sobie rozkladu lotow z babimostu z kilkoma samolotami rejsowymi dziennie (a nawet jesli, to nie mozna pod tym katem stawiac na ruch cargo).

argument, ze lotnisko jest, wiec trzeba je konieznie wykorzystac jest kompletnie bez sensu. w nowej soli stoi gotowa fabryka nici. i co z tego?

jasli ma sie ktos na tym lotnisku sparzyc, to niech sie sparzy/niesparzy prywatny inwestor. w budzecie wojewodztwa sa wazniejsze wydatki niz lotnisko. i po co to zmieniac, skoro PPL wcale tego nie oczekuje i za swoje pieniadze utrzymuje tego trupa przy zyciu?
Old February 4th, 2009, 06:39 PM   #50
nsolak
Guest

Likes (Received):

Nie znam firmy w KSSSE transportuje swoje produkty drogą lotniczą, więc KSSSE nie jest żadnym klientem dla Babimostu.
  Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 06:49 PM   #51
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Likes (Received): 1008

Czytam tę całą dyskusję i nadziwić się nie mogę. Zarówno w zeszłe wakacje jak i 2 lata temu latałem z Babimostu do Warszawy, gdyz tam miałem dogodną przesiadkę na inne połączenia i zawsze ten niewielki samolocik był wypełniony po brzegi. Ciekawe co teraz się stało, że następuje taka degradacja tego lotniska ?

Swoją drogą trzymam kciuki za jego rozwój. Myślę, że cargo to jego przyszłość, bo nie ma w okolicy lotnisk towarowych, a ono już istnieje, więc nie trzeba by budować niczego od zera.
sebastianzb no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 08:06 PM   #52
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Quote:
Originally Posted by zasieki1 View Post
erni, piszesz takie bzdury, ze az sie czytac nie chce. na poczatek przejrzyj sobie te analize http://bi.gazeta.pl/im/8/4336/m4336838.pdf
Witam na forum i dam ci dobra radę. Tu nie jest forum GW, więc zachowaj odpowiedni poziom swoich wypowiedzi. Już dzisiaj jeden użytkownik stąd odleciał.
To że ktoś nie ma racji nie znaczy że trzeba go skopać i obrzucić epitetami.
Old February 4th, 2009, 10:41 PM   #53
Ztof
Un homme blasé

Ztof's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by sebastianzb View Post
Czytam tę całą dyskusję i nadziwić się nie mogę. Zarówno w zeszłe wakacje jak i 2 lata temu latałem z Babimostu do Warszawy, gdyz tam miałem dogodną przesiadkę na inne połączenia i zawsze ten niewielki samolocik był wypełniony po brzegi. Ciekawe co teraz się stało, że następuje taka degradacja tego lotniska ?
Lotnisku nie stało się nic, prawdopodobnie wygląda cały czas tak samo. Natomiast połączenie jest już inne. Tak jak kiedyś obsługiwane było przez LOT jego własnym samolotem, następnie Jet Air latającym dla LOT'u, było możliwe korzystanie z przesiadek w Warszawie w ramach jednego biletu i bez ponownej rejestracji. W tej chwili nie jest to już możliwe. Wymaga to więc zarezerwowania dodakowego czasu w Warszawie, zwłaszcza w sytuacji lotu z bagażem- na ten na WAW można czekać długo. Również cenowo jest gorzej, gdyż wcześniej LOT do połączenia z IEG po prostu dopłacał. Czasowo i cenowo wzrosła więc relatywnie atrakcyjność lotów z Berlina, Poznania i Wrocławia. Nawet Szczecina.

Quote:
Originally Posted by sebastianzb View Post
Swoją drogą trzymam kciuki za jego rozwój. Myślę, że cargo to jego przyszłość, bo nie ma w okolicy lotnisk towarowych, a ono już istnieje, więc nie trzeba by budować niczego od zera.
Ten argument pojawiał się już wyżej. Lotnisk cargo nie ma w okolicy m.in. dlatego, że aktualnie nie są potrzebne. Jeśli nawet być może będą potrzebne do pewnego stopnia za 10 lat, to przez ten czas lotnisko w Babimoście będzie stać w dużej mierze puste i skumuluje taki deficyt, że prawdopodobnie można by za tą sumę wybudować lepiej położone lotnisko z większymi szansami na rozwój.

Dodatkowo, jeśli cargo w Poznaniu się kiedykolwiek zakorkuje, to pierwszym do jego przejęcia będzie Warszawa lub Berlin, a nie Babimost. Masowa skala oznacza dużo niższe koszty.

Trzeba pamiętać o tym, że cargo lotnicze po pierwsze w 60% podróżuje w lukach samolotów pasażerskich, to mówi raport PWC. Po drugie z pozostałych 40% znaczna część to cargo podróżuje na regularnych liniach cargo. Czyli potrzebna jest duża skala, która daje niższe koszty. Ze względu na koszty i infrastrukturę cargo regularne leci zatem w pobliże ostatecznego odbiorcy. Tzn. może to być nawet kilkaset kilometrów lub więcej. Tu Babimost z zerową skalą totalnie odpada. Nikt nagle nie otworzy połączenia cargo IEG-HKG
Dopiero najdroże i najmniejsze w skali to cargo, które leci jak najbliżej odbiorcy. Tu w wyjątkowych przypadkach, jeśli trzeba przetransportować jakiś nadzwyczajny towar, albo wylądować w nocy lub z dala od aglomeracji, IEG taki samolot zakładając odpowiednią długość i wytrzymałość pasa (kolejne inwestycje) może przyjąć. Ale jaka to jest część cargo? 5%?, czy nawet mniej. Lotnisko z tego żyć nie może, no chyba że wymyśli jakiś bardzo tani stan hibernacji i możliwość natychmiastowego wybudzenia i przyjęcia jednego samolotu co kilka miesięcy. Żaden sensowny pracownik nie pójdzie na taki kontrakt, a amortyzacji sprzętu się nie zawiesi.

Last edited by Ztof; February 4th, 2009 at 10:48 PM.
Ztof no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2009, 02:13 PM   #54
nsolak
Guest

Likes (Received):

http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/...pasazerow.html
  Reply With Quote
Old February 9th, 2009, 09:36 PM   #55
nsolak
Guest

Likes (Received):

Quote:

Sejmik bierze pod opiekę lotnisko w Babimoście

Kalina Celińska

Radni sejmiku nie mieli wątpliwości. Lotnisko w Babimoście trzeba skomunalizować. Samorząd weźmie 385 ha gruntu. Chcą tego nawet ci radni z północy, którzy jeszcze w ub. tygodniu krytycznie oceniali inwestowanie w port

Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni. Nawet Mirosław Marcinkiewicz, radny PO z Gorzowa, który kilka dni temu na łamach "Gazety" tłumaczył, że nie warto inwestować w lotnisko. - W międzyczasie zmieniłem zdanie - tłumaczy
Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek uchwałę, która pozwoli skomunalizować port lotniczy w Babimoście. Wszystko zgodnie z przyjętą w sierpniu ub.r. Ustawą o gospodarowaniu mieniem skarbu państwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. To ona otworzyła samorządom możliwość przejęcia byłych lotnisk wojskowych. Na ministerialnej liście znalazło się dziewięć portów lotniczych w kraju, m.in. Babimost. Ustawa pozwala na utworzenie spółki samorządowej, która będzie realizować najważniejsze inwestycje w porcie. W przyszłości w jej skład ma wejść samorząd województwa, Zielona Góra i powiat ziemski, gmina Babimost oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. To ona ma finansować np. budowę nowego ogrodzenia, montaż sprzętu radionawigacyjnego ILS czy rozbudowę budynku portu. Wczorajsza uchwała upoważni zarząd województwa do wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o zgodę na przyjęcie w formie darowizny 385 ha gruntów lotniska należących do AMW.

Do głosowania za przyjęciem uchwały gorąco namawiał członek zarządu województwa Tomasz Hałas. Według niego, o pierwszym miejscu lotniska na ministerialnej liście nie zadecydowała litera "B" w nazwie portu. - Lotnisko ma najlepiej zachowaną infrastrukturę. Cały czas odbywają się loty. Dla przykładu województwo warmińsko-mazurskie już wystąpiło o przekazanie mu lotniska w Szymanach, tego, o którym mówiło się, że Amerykanie lądują tam z terrorystami na pokładzie, choć ono ma gorszą bazę - tłumaczył radnym. - U nas nie potrzeba żadnych większych nakładów [wartość planowanych inwestycji szacowana jest na 38 mln zł - red.]. Euro 2012 port rozreklamuje. Naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać - dodawał. Koronnym argumentem były przewozy cargo dwóch kontenerów, które 4 lutego miała do Niemiec zorganizować nowosolska firma Gedia.

Marszałek województwa Marcin Jabłoński krytykował rozmawianie o lotnisku w kontekście dopłat do urzędniczych biletów. Co roku samorząd województwa i zielonogórski magistrat, pod szyldem "promowania połączeń we wszystkich rozkładach lotów na świecie", płacą za to ok. 1,9 mln zł. - Spłycanie dyskusji do dopłat do biletów jest daleko idącym fałszowaniem rzeczywistości - mówił.

Za przyjęciem uchwały głosowali zgodnie wszyscy obecni na sali radni. Nawet Mirosław Marcinkiewicz, radny PO z Gorzowa. Przypomnijmy jego słowa sprzed kilku dni: - W Babimost inwestować nie warto. Nie było warto wcześniej, kiedy panował gospodarczy boom. I tym bardziej nie warto teraz. Wszystkie zaplanowane w porcie inwestycje należy wstrzymać - komentował dla "Gazety". Wczoraj podniósł rękę za komunalizacją. Dlaczego? - W międzyczasie zmieniłem zdanie. Rozmawiałem z dyrektorem lotniska. Przedstawił mi plan inwestycji dla portu. Uważam, że warto podjąć to ryzyko i jeszcze przez dwa lata w port inwestować. Zwłaszcza gdy tylu zielonogórzan tego lotniska chce - tłumaczył. Za przyjęciem uchwały był także drugi polityk PO z Gorzowa Maciej Nawrocki.

Radny Ireneusz Ganczar dziwił się, że radni w ogóle dyskutują na ten temat. - Województwo lubuskie nie ma innego wyjścia, jak tylko przejąć to lotnisko - mówił.

Radny Roman Dziduch (PO) kilka dni temu tłumaczył "Gazecie", że jeśli jest w otoczeniu Berlin czy Wrocław, to lotnisko w Babimoście większej rangi nie ma i nigdy nie będzie miało. - Patrzę na Babimost z perspektywy pracy w strefie [wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - red.] i widzę, że z tych inwestorów, którzy tam są, żaden z niego nie korzysta - tłumaczył. Podczas wczorajszego głosowania Dziduch wyszedł jednak z sali. - W sytuacji, kiedy można przejąć lotnisko, nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba myśleć o korzyściach, jakie uda się osiągnąć - tłumaczył po fakcie.

Ostatecznie marszałek Jabłoński zapewnił "Gazetę", że przygotuje analizy opłacalności inwestycji.
http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/...abimoscie.html

Miejmy nadzieję, że teraz z górki...

Według mnie, jedyną szansą na rozwój tego lotniska, jest odciążenie Poznania. A jak to zrobią, to nie wiem
  Reply With Quote
Old February 9th, 2009, 10:31 PM   #56
zasieki1
Registered User

Odciążenie Poznania od czego?

Last edited by mateq; February 10th, 2009 at 04:20 PM.
Old February 9th, 2009, 11:21 PM   #57
nsolak
Guest

Likes (Received):

Według tych co zarządzają Babimostem, od linii nisko kosztowych, oraz cargo, chociaż nie wiem jak ma to się odbyć.
  Reply With Quote
Old February 10th, 2009, 12:30 AM   #58
zasieki1
Registered User

ci co zarzadzaja babimostem czyli kto? poza tym podaj mi choc jeden powod dlaczego samoloty, ktore teraz lataja do poznania mialyby latac do babimostu?
Old February 10th, 2009, 02:27 AM   #59
nsolak
Guest

Likes (Received):

Spokojnie! Było już wszystko napisane w tym wątku o rzekomym przyszłym zapełnieniu się Ławicy(przynajmniej tak mi się wydaje), dzięki czemu Babimost ma być drugim lotniskiem dla Poznania-zresztą Babimost jest w planach na Euro właśnie jako rezerwa dla Ławicy.

Ci co zarządzają Babimostem-w zamyśle władze samorządowe woj.lubuskiego.
  Reply With Quote
Old February 10th, 2009, 03:37 AM   #60
hawkwood
Registered User

hawkwood's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Spokojnie! Było już wszystko napisane w tym wątku o rzekomym przyszłym zapełnieniu się Ławicy(przynajmniej tak mi się wydaje), dzięki czemu Babimost ma być drugim lotniskiem dla Poznania
Babimost ze swoim położeniem jest równie abstrakcyjnym pomysłem co nowe lotnisko dla Poznania w... Pile (do teraz nie mogę uwierzyć, że ktoś to na serio proponował ).

Powtórzę to, co pojawiało się już, zdaje się, w wątku o Ławicy - port lotniczy dla Poznania musi być stosunkowo blisko miasta. Inaczej nie ma żadnych szans konkurować z portem w Berlinie, bo jeśli ktoś może wybrać się na wycieczkę krajoznawczą do Babimostu, to może równie dobrze pojechać na TXL, SXF, czy - kiedy w końcu powstanie - BBI.

Tak, jestem zwolennikiem przeniesienia poznańskiego lotniska (z obecnej lokalizacji), ale... Babimost?

Rozumiem troskę o rozwój IEG, ale nie widzę absolutnie żadnej możliwości przejęcia pasażerów (czy cargo) z Poznania.
hawkwood no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ieg, lotnisko, lubuskie, port lotniczy, zielona góra

Thread Tools

Posting Rules