[Lublin] Specjalna strefa ekonomiczna - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 18 votes, 5.00 average.
Old May 10th, 2008, 10:45 AM   #101
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

Likes (Received): 211

KL

Quote:
Foteliki idą do podstrefy

Firma Ramatti, producent fotelików dziecięcych, chce wybudować nowy zakład na terenie lubelskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro Park” Mielec. Spółka jako jedyna złożyła ofertę kupna tej działki na terenie podstrefy. Wczoraj otworzono „koperty” w przetargu na sprzedaż nieruchomości.

Chodzi o ok. 6,5 ha ziemi. Jej wartość oszacowano na ponad 3,3 mln zł. – Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w ciągu dwóch tygodni – zapowiedział Mariusz Błędowski, dyr. Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza SSE „Euro Park”.

Ramatti już w ub. roku deklarował chęć inwestowania w Lublinie. Zamierza tu uruchomić nowy zakład produkcyjny. Na jego budowę ma przeznaczyć ok. 30 mln zł. Zapowiedział utworzenie ok. 150 miejsc pracy.

Do tej pory dwie firmy dostały pozwolenie na inwestowanie w lubelskiej podstrefie. Chodzi o Ball Packaging Europe, producenta puszek aluminiowych, oraz Aliplast, który wytwarza profile aluminiowe dla budownictwa. Ball zapowiada inwestycje o wartości 200 mln zł i utworzenie ponad 100 miejsc pracy, Aliplast chce wydać na budowę nowej siedziby kilkadziesiąt milionów złotych i również zatrudnić ponad 100 osób.

Łącznie te trzy spółki zajmą ok. 20 ha z 70 ha, które liczy podstrefa na Felinie. – W przyszłym roku na pewno nie będziemy już mieli wolnych terenów dla kolejnych inwestorów – dodał Błędowski.

Miasto zapowiada, że w najbliższym czasie kolejne firmy zostaną ulokowane w podstrefie. – Chodzi o kilka podmiotów, które dla prowadzenia swojej działalności nie będą potrzebowały dużych parceli – poinformowała Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina.

Ratusz już kupuje nowe tereny z myślą o poszerzeniu strefy. Chodzi o ok. 100 ha. Zwiększenia terenu stref chce też rząd. Projekt nowelizacji ustawy o podstrefach przygotowany przez PO zakłada zwiększenie ich łącznej powierzchni na terenie Polski z 12 do 20 tys. hektarów.
ikrys no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 10th, 2008, 06:16 PM   #102
dizzign
Registered Moudjahidin

dizzign's Avatar

Likes (Received): 55

Widzieliście nowe billboardy na lubelskich ulicach reklamujące SSE Mielec Podstrefe RZESZÓW?
dizzign no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2008, 06:28 PM   #103
Mister_MR.
Registered User

Mister_MR.'s Avatar

Likes (Received): 661

To po to żeby ludzie jęczeli że w Rzeszowie coś się dzieje a u nas nic, nie wiesz?

Tak dla S17!
Mister_MR. no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 10th, 2008, 06:32 PM   #104
krassusek12
Czechów Południowy

krassusek12's Avatar

Likes (Received): 323

I co Strefa tez zdała egzamin? Czy jak to wyglada i co ma na celu? kupowanie produktów z tamtych fabryk czy tez do inwestowania tam?
krassusek12 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2008, 01:45 AM   #105
CzarnyZajaczek
Registered User

CzarnyZajaczek's Avatar

Likes (Received): 18

Ej, ale my powinniśmy być dumni z tego że Rzeszów nas docenił i szuka w naszym mieście inwestorów może się boją że ich dogonimy
Old May 11th, 2008, 10:12 AM   #106
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 77

Albo sygnał, że w Rzeszowie jest praca i żeby tłumnie zjeżdżać
voy no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2008, 12:15 PM   #107
czarny
Mancunian

czarny's Avatar

Likes (Received): 716

jezeli powstanie accenture to trzeba bedzie pakowac walizki
czarny no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2008, 12:20 PM   #108
czarny
Mancunian

czarny's Avatar

Likes (Received): 716

w pulsie biznesu przeczytalem takze ze HSBC chce u nas otworzyc 5 placowkew kraju,jednak ta informacja powinna byc w dziale inwestycje
czarny no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2008, 01:39 PM   #109
foofighter
sztukmistrz z lublina

foofighter's Avatar

Likes (Received): 27

ja bym z tego że resoraki się u nas reklamują nie robił jakiejś tam tragedii, bo ludzie z Lublina jeśli już wyjeżdżają to przedewszystkim do Warszawy, wątpię żeby ktoś wybrał Rzeszów, a tak poza tym to czy przypadkiem ta rzeszowska strefa nie ma sie skupić tylko na lotnictwie ?
Old May 11th, 2008, 01:56 PM   #110
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

Pani Prezydent E.Wnuk zauwazyla ze o sile stref nie stanowia tylko wielkie koncerny, wymieniala to przypadki kiedy to z drobnych inwestorów wrecz kilkuosobowych firm wyrastaly prawdziwe duze przędsiębirostwa dla których strefa zrobila sie za mała na prowadzenie dzialalnosci ,wiec reklama jest jak najbardziej sluszna i nie tylko w tej płaszczyznie
Ja pamietam jak Pani Prezydent mowila ze bedzie zabiegac i o takich drobnych rzemieslnikow

@Czarnyzajaczek jak tam sprawy,posuwaja sie do przodu? czy nie?!
Old May 11th, 2008, 03:40 PM   #111
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 77

Quote:
Originally Posted by foofighter View Post
ja bym z tego że resoraki się u nas reklamują nie robił jakiejś tam tragedii, bo ludzie z Lublina jeśli już wyjeżdżają to przedewszystkim do Warszawy, wątpię żeby ktoś wybrał Rzeszów, a tak poza tym to czy przypadkiem ta rzeszowska strefa nie ma sie skupić tylko na lotnictwie ?
Nie każdy lubi Warszawę. Poza tym jedzie się często tam gdzie jest robota. I jeżeli jest przyzwoita to się człowiek przeprowadza (albo wybranek/wybranka serca). Wyznacznikiem migracji nie zawsze jest mniejszy ośrodek -> większy ośrodek.
Strefa niekoniecznie musi być ściśle związana z lotnictwem. BorgWarner zainwestuje w rzeszowskiej strefie, a to turbosprężarki do aut. Z lotnictwem związane pośrednio. ZTCP w strefie ma też być Ruch, zupełnie nie z branży lotniczej. Z kolei MTU, które już inwestuje to branża lotnicza.
voy no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2008, 09:38 PM   #112
_nowy_
Registered User

_nowy_'s Avatar

Likes (Received): 86

Kurier Lubelski:

Quote:
Urosną raje podatkowe

O 8 tysięcy hektarów ma się poszerzyć obszar specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje się do ich podziału. W określeniu kryteriów mają pomóc samorządy województwa.

– Do 26 maja musimy przesłać do ministerstwa koncepcję rozwoju obszarów specjalnych stref ekonomicznych na terenie województwa lubelskiego. Określimy w nich, jakimi kryteriami należy się kierować przy podziale dodatkowych terenów – poinformował wczoraj Mariusz Majkutewicz, p.o. dyr. Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Podobne opracowania mają przygotować samorządy 15 pozostałych województw oraz zarządy działających na terenie Polski specjalnych stref ekonomicznych. – Wstępne wytyczne mówią o tym, aby dodatkowe tereny otrzymywały ośrodki, w których jest dobrze rozwinięta infrastruktura, dysponujące kadrą pracowniczą, potencjałem naukowym. To stawia Lubelszczyznę w niekorzystnej sytuacji, bo trudno nam rywalizować pod względem uzbrojenia terenów i atrakcyjności z województwami dolnośląskim czy śląskim. Na pewno jednak nie zrezygnujemy z walki. Będzie ona trudna, przypomnę tylko, że Lubelszczyzna jest jedynym regionem, w którym żaden inwestor nie rozpoczął jeszcze działalności w takiej strefie – dodał Majkutewicz.

Ministerstwo Gospodarki ma ustalić na początku czerwca zasady podziału nowych terenów „rajów podatkowych” dla inwestorów. Łącznie ich powierzchnia zwiększy się z 12 do 20 tys. ha. Specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonowały do 2017 roku.
Old May 29th, 2008, 10:51 PM   #113
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

GW

Quote:
Dwa miliony puszek dziennie. Małgorzata Domagała
2008-05-29, ostatnia aktualizacja 2008-05-29 20:21

Chociaż produkcja puszek ruszy dopiero w pierwszej połowie 2009 r., firma już rozpoczęła rekrutację. Na początku ma zatrudnić sto osób.
Wczoraj do Trybunału Koronnego zaproszeni zostali dziennikarze, by władze miasta po raz kolejny mogły pochwalić się inwestorem, który na Felinie otworzy swój zakład. Sam Adam Wasilewski, prezydent miasta, stwierdził, że to nie pierwsza konferencja prasowa organizowana na ten temat. - Ostatnia odbyła się piętro wyżej - porównywał.

Zarówno on, jak i przedstawiciele firmy Ball Packaging Europe zapewniali jednak, że postęp prac, chociaż gołym okiem niewidoczny, jest znaczny. Uprawomocnia się plan zagospodarowania przestrzennego dla Felina, a gdy to się stanie, mniej więcej w połowie czerwca firma dostanie pozwolenie na budowę.

W zakładzie pracę na początku ma znaleźć sto osób. - Firma już rozpoczęła rekrutację - mówi Sławomir Gaik, dyrektor nowego Zakładu Produkcyjnego Puszek do Napojów w Lublinie. Tłumaczy, że znalezienie pracowników Ball zlecił zewnętrznym firmom, ale w tej sprawie nawiązał współpracę z urzędem pracy, a także biurami karier UMCS i Politechniki Lubelskiej. Poszukiwane są m.in. osoby na stanowiska menedżerskie, a także mechanicy czy technicy.

Przedstawiciele Ball pochwalili się, że z podobną inwestycją wkrótce ruszą w Aurangabad w Indiach.

.....

Władze miasta zapewniają, że trwają już rozmowy z kolejnymi inwestorami: firmą Aliplast, która chce produkować profile aluminiowe dla budownictwa, oraz Ramatti, producentem samochodowych fotelików dla dzieci. Do budowy siedziby na terenie SSE przymierza się również Gepact, firma zatrudniająca księgowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
wiecej tutaj
http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,356...az_blizej.html
Old May 29th, 2008, 11:32 PM   #114
lukasz_sokol
Registered User

Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by ikrys View Post
Pani Prezydent E.Wnuk zauwazyla ze o sile stref nie stanowia tylko wielkie koncerny, wymieniala to przypadki kiedy to z drobnych inwestorów wrecz kilkuosobowych firm wyrastaly prawdziwe duze przędsiębirostwa dla których strefa zrobila sie za mała na prowadzenie dzialalnosci ,wiec reklama jest jak najbardziej sluszna i nie tylko w tej płaszczyznie
Ja pamietam jak Pani Prezydent mowila ze bedzie zabiegac i o takich drobnych rzemieslnikow

@Czarnyzajaczek jak tam sprawy,posuwaja sie do przodu? czy nie?!
Zgadzam sie z tym, ze strefa nie powinna byc wylacznie dla olbrzymow. W koncu najwiecej dochodow dla budzetu przynosi sektor malych i srednich przedsiebiorst poniewaz jest ich najwiecej. Widzialem jednak gdzies zestawienie firm chcacych otworzyc zaklady w strefie i byly tam przede wszystkim firmy lubelskie. Wg mnie jest to totalne nieporozumienie. Jesli lubelskie firmy chca sie rozbudowywac to moga i mogly to robic bez strefy. Strefa powinna byc przede wszystkim po to, aby do miasta przyciagnac inwestorow zewnetrznych, ktory otworza nowe siedziby wlasnie tutaj.

Quote:
Originally Posted by voy View Post
Nie każdy lubi Warszawę. Poza tym jedzie się często tam gdzie jest robota. I jeżeli jest przyzwoita to się człowiek przeprowadza (albo wybranek/wybranka serca). Wyznacznikiem migracji nie zawsze jest mniejszy ośrodek -> większy ośrodek.
Nigdy nie przepadalem za Warszawa, niestety od czasu do czasu bylem zmuszony ja odwiedzic. Teraz na szczescie mam szanse powrocic do Lublina i mam nadzieje ze na znacznie dluzej. Co wiecej moj obecny pracodawca jest rowniez zainteresowany dzialalnoscia w tym rejonie. Lublin nie jest taki zly, wrecz przeciwnie.
lukasz_sokol no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2008, 11:42 PM   #115
Polański
LUBELAK

Polański's Avatar

Likes (Received): 16

ja z Warszawy wróciłem we wrześniu i tu znalazłem dobrą pracę za dobre pieniądze, zresztą Lublin to moja mała ojczyzna i wierzę w jego ogromny potencjał i w to że już niedługo będzie pręznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym! a niech tylko Ukraina za jakieś 20 lat wejdzie do UE to wtedy MY będziemy się śmiali z Wrocławia
Old May 30th, 2008, 09:59 PM   #116
lukasz_sokol
Registered User

Mam nadzieje ze od pazdziernika i ja zakotwicze na stale Trzeba w koncu troche czasu spedzic z rodzina. No i moze wreszcie te inwestycje rozkreca sie na powaznie.
Old June 14th, 2008, 06:03 PM   #117
uranium
she's my wolf

uranium's Avatar

Likes (Received): 3206

http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,356...pustynia_.html
pod tym adresem znajduje się artykuł z ostatniej dyskusji na temat SSE Lublin
Old June 14th, 2008, 06:26 PM   #118
lukasz_sokol
Registered User

Quote:
Originally Posted by uranium View Post
http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,356...pustynia_.html
pod tym adresem znajduje się artykuł z ostatniej dyskusji na temat SSE Lublin
Stelmach, tez mi ekspert. To ze projektuje Felicity zrobilo z niego takiego specjaliste ?
Prosze o to link do jego strony. Mozna sobie obejrzec realizacje.
http://www.stelmach.architekci.com/
Wg. mnie budynki biurowe ktore projektowal bardziej przypominaja przemyslowe. Zieleni tez tam nie ma za duzo, ale pewnie zaraz pojawi sie komentarz ze plan zagodpodarowania zostal zmieniony przez Inwestora
Old June 14th, 2008, 09:17 PM   #119
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

Quote:
Originally Posted by lukasz_sokol View Post
Stelmach, tez mi ekspert. To ze projektuje Felicity zrobilo z niego takiego specjaliste ?
Prosze o to link do jego strony. Mozna sobie obejrzec realizacje.
http://www.stelmach.architekci.com/
Wg. mnie budynki biurowe ktore projektowal bardziej przypominaja przemyslowe. Zieleni tez tam nie ma za duzo, ale pewnie zaraz pojawi sie komentarz ze plan zagodpodarowania zostal zmieniony przez Inwestora
Moze ma i racje ale sam adoptuje projekty stodol dla Lidla, kazdy chyba widzial tablice informacyjna na ul.Diamentowej i wie kto byl projektantem tej wspanialej architektury
Old June 15th, 2008, 01:03 AM   #120
lukasz_sokol
Registered User

Quote:
Originally Posted by ikrys View Post
Moze ma i racje ale sam adoptuje projekty stodol dla Lidla, kazdy chyba widzial tablice informacyjna na ul.Diamentowej i wie kto byl projektantem tej wspanialej architektury
Moim zdaniem to wlasnie zadanie architekta, aby inwestorowi doradzic jak powinien wygladac budynek i zagospodarowanie. I wcale nie są do tego potrzebne wytyczne z urzędu.
Pracowałem z wieloma inwestorami i każdy martwił się właśnie o to żeby budynek był reprezentacyjny, a nie jak stodoła. Łącznie z zagospodarowaniem okolicy.
Może Stelmach ma za mało zleceń i chce się załapać na jakiś stołek w Urzędzie Miasta.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
inwestycje, lublin, strefa ekonomiczna

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules