[Košice & Marseille / 2013] Európske hlavné mesto kultúry | European Capital of Culture | Capitale européenne de la culture - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 10th, 2008, 02:42 PM   #141
zepp
Registered User

zepp's Avatar

Likes (Received): 20

EHMK 1998

Pre kosicanov (najma nodesa, emareka, veterana a ostatnych odporcov titulu EHMK )

Nevedel som kde mam dat toto video podla mna sa celkom hodi aj do tohto threadu... tu vidite, ze nase mesto ma bohate skusenosti s organizaciou "masovych kulturnych" podujati... tak dufam, ze ich rozumne vyuzijeme a "ukažeme švetu co šme zač, ta ňe?!"

http://www.nasa.sk/web.php?mod=tvarchiv&36703

video "bez komentara" si treba vyhladat v spodnom menu... stoji to za to (ci uz kvoly 628 metrovej strudli , alebo moderatorskym zaciatkom anky lemesaniovej )
zepp no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 10th, 2008, 03:21 PM   #142
hasky
Registered User

Likes (Received): 0

Hmm ... myslim, ze si uviedol vhodny priklad niecoho, coho sa mi "odporcovia" obavame. Tie casy su klasickou ukazkou zlateho veku Kosic za obdobia "susterovania" po ktorych zial nasledovala doba temna. Jediny kto z toho dlhodobo vytazil bol pan prezident, kt. si tym spravil peknu reklamu.
Sice sme pekne zrekonstruovali centrum, za co sme mu urcite vsetci vdacny, ale megalomanskymi akciami sme sa zadlzili a preto sme tam kde sme.
Mozno ze sme pritiahli par turistov, ale zeby to vykrilo vynalozene investicie si nemyslim. Tak len aby to nedopadlo podobne aj v roku 2013. Jeden rok hojno a dalsi ho.... ved to poznate.
Ako vsetci vieme nebudu len KE ovencene tymto titulom ale aj F mesto. Treba si preto dat pozor aby sme neostali v tieni a neskoncili napriklad ako Sibiu kt. mal titul minuly rok s Luxembourgom a ak sa Vas spytam kde sa nachadza tak mozno vacsina nebude tusit ani stat nieto este ako sa tam dostat. Sibiu je klasicky priklad prehnanych ocakavani (a zdaleka nie jediny). Sice sa zdvojnasobil pocet turistov, ale ani zdaleka to nevykrilo potrebne investicie. Jedinym prinosom v dlhodobom meradle tak boli peniaze, kt. do mesta napumpoval stat. V tom som videl aj vyhodu nasej kandidatury. Ale ako sme sa uz docitali tak stat prispeje 300 mil. co je smiesna suma. Dufam, ze teraz uz vsetci chapu odkial pramenia moje (a asi nie len moje) obavy.
hasky no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 03:26 PM   #143
gmbh
Registered User

gmbh's Avatar

Likes (Received): 3

tak dufajme ze uroven organizacie podujati a uroven sluzieb pre turistov bude lepsi ako v rumunsku (sibiu) a mnohi sa do KE vratia aj v dalsich rokoch to zase nie je az taka vysoka latka. pokial ide o spojenie tak predsa KE ho ma lepsie a maju aj letisko.
gmbh no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 10th, 2008, 05:31 PM   #144
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Likes (Received): 88

to video nema chybu.

Mesto Kosice ma inak velky potencial. Mozno ste uz viaceri zabudli na nase dedicstvo, na ktore mozeme byt hrdy a v spojeni s kulturou to moze mat velmi dobru odozvu. nehladal by so cierne stranky tohoto projektu.

vsetko treba len dobre vyuzit. nieje vsetko o peniazoch.
metropoly_sk no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 05:55 PM   #145
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1492

inak plánuje sa zápis pamiatkovej rezervácie Košíc do UNESCO?
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 06:38 PM   #146
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

Likes (Received): 754

Quote:
Originally Posted by wizard112 View Post
Už keď nič, tak nedávne problémy v MHD
Nedavne? Stale (a este dlho) pretrvavajuce... K tomu nech sa vyjadri eMareq, on je odbornik v tejto sfere... Ale myslim, ze potvrdi moje slova...
Old September 10th, 2008, 06:59 PM   #147
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

http://www.cassovia.sk/korzar/clanok....9.2008/86519K
Quote:
K ostatným projektom patria multifunkčná prístavba Východoslovenského múzea a Verejnej knižnice J. Bocatia (470 miliónov)
no a je to tu... Abstraktna opacha za muzeom... ja sa asi z tohto "mesta vymennikov a kulturnych bodov okraja" odstahujem...
Old September 10th, 2008, 07:26 PM   #148
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by veteran View Post
ja sa asi z tohto "mesta vymennikov a kulturnych bodov okraja" odstahujem...
tvrde slova na to o aku vec ide. prehanas to.
Old September 10th, 2008, 07:27 PM   #149
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Cize Kosice su europske hlavne mesto kultury 2013 a jeho partnerom je Lyon.
Old September 10th, 2008, 07:33 PM   #150
eMareq
Registered User

Likes (Received): 19

Quote:
Originally Posted by zepp View Post
Pre kosicanov (najma nodesa, emareka, veterana a ostatnych odporcov titulu EHMK )

Nevedel som kde mam dat toto video podla mna sa celkom hodi aj do tohto threadu... tu vidite, ze nase mesto ma bohate skusenosti s organizaciou "masovych kulturnych" podujati... tak dufam, ze ich rozumne vyuzijeme a "ukažeme švetu co šme zač, ta ňe?!"

http://www.nasa.sk/web.php?mod=tvarchiv&36703

video "bez komentara" si treba vyhladat v spodnom menu... stoji to za to (ci uz kvoly 628 metrovej strudli , alebo moderatorskym zaciatkom anky lemesaniovej )
Nemáš priamy link, lebo tento ukazuje iné video. A ani to video "bez komentára" neviem nájsť. Mám tam video so Schutzom, Dzurindom, EHMK a potom správy.
eMareq no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 08:11 PM   #151
isidor
Unregistered user

isidor's Avatar

Likes (Received): 15

hned na zaciatku, asi 12te video v zozname

momentalne riesim, ako by to slo stiahnut
isidor no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 08:17 PM   #152
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6749

Quote:
Originally Posted by isidor View Post
hned na zaciatku, asi 12te video v zozname

momentalne riesim, ako by to slo stiahnut
to asi nie je paródia, čo?

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2008, 10:14 PM   #153
eMareq
Registered User

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
to asi nie je paródia, čo?
Nie to je skutočnosť. Ešte dobre, že je to už za nami.

Last edited by eMareq; September 10th, 2008 at 10:29 PM.
Old September 11th, 2008, 07:26 AM   #154
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

Quote:
Originally Posted by metropoly_sk View Post
tvrde slova na to o aku vec ide. prehanas to.
ano zvelicil som to. jasne, ze kvoli tomu by som sa neodstahoval.
ked zacnu realizovat tu presklenu opachu za Vsl. muzeom, tak myslim, ze bude protestovat viacero obyvatelov mesta. alebo mozno ani nezacnu stavat, lebo mesto bude v nutenej sprave alebo ňebudu peňeži...
Old September 11th, 2008, 08:11 AM   #155
hraby
Registered User

hraby's Avatar

Likes (Received): 4740

ta ani mne sa nepodarilo to video najst to je skoda, lebo by som si rad pripomenul jak ludia davali stangle salam do igelitiek a taktiez jak zrali ten makovnik
zato som nasiel video, kde sa hovori o cezhranicnej spolupraci medzi samospravaou a zahranicnymi firmami, a zistil som, ze projektovi manager je kamos Ing. Grega, ta aspon daco pozitivne som sa dozvedel
hraby no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2008, 08:54 AM   #156
eMareq
Registered User

Quote:
Originally Posted by hraby View Post
ta ani mne sa nepodarilo to video najst to je skoda, lebo by som si rad pripomenul jak ludia davali stangle salam do igelitiek a taktiez jak zrali ten makovnik
zato som nasiel video, kde sa hovori o cezhranicnej spolupraci medzi samospravaou a zahranicnymi firmami, a zistil som, ze projektovi manager je kamos Ing. Grega, ta aspon daco pozitivne som sa dozvedel
Tam je, len treba ten zoznam prejsť poriadne (medzi spravy 2008-5-12 a spravy 2008-5-1. Ikona s hodinami).

1. a 2. vidí výsledok inak
EHMK: Prešov prehral najtesnejším rozdielom

Quote:
Čo titul Košiciam prinesie? "Cestovné lacnejšie nebude," reagoval primátor. "Kultúrny život bude bohatší, zaujímavý pre návštevníkov. Chceme, aby kultúrne prostredie využívalo čo najviac ľudí, aby verejné priestranstvá boli upravené, aby ťahali ľudí aj ku kultúrnemu správaniu, aby veci boli funkčné a pribudli kultúrne objekty."

Tristo akcií v roku 2013

Kolárčik sľubuje lepšie podmienky pre mladých kreatívnych ľudí a niekoľkonásobne viac turistov. Teraz ich ročne chodí do Košíc okolo 100-tisíc. "Na západe majú porovnateľné mestá aj milión návštevníkov ročne." Podľa neho v roku 2013 má byť v Košiciach asi 300 špičkových kultúrnych podujatí. Oproti terajšiemu stavu by ich malo postupne pribúdať už v nasledujúcich rokoch.

Plánujú aj 10 projektov výstavby kultúrnej infraštruktúry. Približne do roku 2011 chcú prerobiť kasárne na Kukučínovej na nezávislé kultúrne mestečko aj pre zahraničných umelcov, sídliskové výmenníky na divadielka a galérie pre miestnych, a baňu Bankov na zázemie pre festivaly pod holým nebom. "Tam si na svoje prídu mladí, ktorí sa chcú vyblázniť."
Quote:
Druhý najnižší rozpočet

Rozpočet projektu od roku 2009 do roku 2013 mala Nitra 4,5 miliardy Sk, Prešov 3,2 miliardy, Košice 2,4 miliardy, Martin 1,5 miliardy. Košice chcú svoj vykryť 450 miliónmi od mesta, 190 miliónmi od Košického samosprávneho kraja, 270 miliónmi od vlády, 150 miliónmi od súkromných sponzorov a sumou 1,2 miliardy z eurofondov. Kolárčik tvrdí, že mesto, zadĺžené vyše miliardou, to zvládne bez úveru. "Rozpočet máme reálny. V najkritickejšom prípade, ak by sme nezískali z fondov EÚ nič, máme rezervu z prostriedkov mesta na najprioritnejšie projekty, ktorými sú kasárne a výmenníky."

Za 5 rokov vyše 500 miliónov

Na príprave košickej kandidatúry pracoval rok a pol 22-členný tím. Od januára 2009 by mala na ďalšiu fázu vzniknúť nezisková organizácia. Mesto to doteraz stálo 18 miliónov Sk a 4 miliónmi prispeli sponzori. Ďalších 42 miliónov má dať mesto v roku 2009, 57 miliónov v roku 2010, 90 miliónov v roku 2011, 132 miliónov v roku 2012 a 135 miliónov v roku 2013. Navyše od roku 2011 by už každoročne malo prispievať 20 miliónmi na prevádzku nových kultúrnych objektov.
A o tej rezerve NeviemJeMiToJednoKnapík vie? Potom ich predajú, lebo bude treba dodržiavať prísnu finančnú disciplínu.

KOMENTÁR - Chytajte si peňaženky (mešce)

Quote:
Existujú však znamenia doby a znalosť prostredia. Po bitke je milión generálov, ale to, že Košice v baráži s Nitrou, Martinom a Prešovom neprehrajú, sa dalo očakávať. Dôvod, ktorý musela zohľadniť aj medzinárodná komisia a bol zrejme určujúci, je ten, že traja súperi Košíc sú v európskej mierke len väčšie dediny. Niežeby neboli akési výnimky (írsky Cork), ale z prehľadu doterajších "hlavných miest" je jasné, že Košice sú asi spodná hranica toho, čo sa považuje za únosné pre takýto projekt. Je predsa len rozdiel, či celková investícia je v rozmere dvojnásobku ročného rozpočtu (napr. Prešova), alebo jednej dvadsatiny (napr. Lyon).

Je možné posielať blahoprajné listy Knapíkovi, ale radšej si poriadne chyťte peňaženky (alebo mešce na euro). Predovšetkým, toto mesto stále nesplatilo viac ako miliardu po Schusterovi (pričom KSK si vzal cez miliardu, asi 40 miliónov v eurách, úver od Európskej rozvojovej banky). Dva a pol miliardy, čo má tento kultúrny špás stáť, by bolo viac ako dosť i na nezadĺžený subjekt tejto veľkosti. K možnostiam Košíc s tri a polmiliardovým rozpočtom sa majú tie dve a polmiliardy presne tak, ako napr. 35 miliárd k rozpočtu Prahy (45 miliárd). Projekt EHMK je parametricky šitý na podstatne bohatšie a väčšie metropoly. Kto neverí, nech sa pozrie do Pécsu, čo je maďarské "mesto kultúry" 2010, (porovnateľné s KE), ako zúfalo hľadajú zdroje a ako nič nevychádza, čo bolo v projekte.

Základná informácia je, že tá polovica na náklady (asi 1,25 miliardy Sk, 40 mil. eur), čo má prísť do Košíc z eurofondov, je pekné číslo na papieri. Nič viac. Niet žiadnej garancie, že ich organizačný výbor, či čo to je, vydoluje. Môže a nemusí. Hoci EHMK je marketingový produkt EK na propagáciu únie, integrácie a rôznych postmoderných ideológií, lobisticko-politických vplyvov, čo budú deliť eurofondy, a hladných krkov, najmä v strane Smer (sociálne podniky!!), je veľmi veľa. Naopak, jed môžete vziať na to, že investičné náklady sú nereálne (podstrelené), keďže taký dlhodobý projekt z verejných zdrojov na Slovensku ešte nebol, ktorý by sa nepredražil v čase aspoň o 20-30 percent (minimálne!!). Neexistuje. Napokon, vynikajúci šéf finančnej komisie, poslanec Cengeľ už odtušil, že "možný je aj úver". Veru, aj Schuster to vedel....

Naše "hlavné mesto kultúry" s Lunikom IX ako výstavnou sieňou desať rokov nevie splatiť 2 miliardy po Schusterovi, ale trúfa si na ďalšiu polmiliardu (iba z vlastného rozpočtu) a na ďalších 100 miliónov z KSK Vraj pomôžu súkromné zdroje... Kto vstúpi do takejto čistej straty, ktorej účel je bezcenné pozlátko, prchavé v čase? A, aby sme nezabudli, "vývar" pre strany, firmy a rodiny tých, ktorí sa už chystajú nasadať do zlatého kočiara.

Last edited by eMareq; September 11th, 2008 at 03:38 PM.
Old September 11th, 2008, 03:12 PM   #157
zepp
Registered User

zepp's Avatar

Likes (Received): 20

Quote:
Originally Posted by veteran View Post
Nedavne? Stale (a este dlho) pretrvavajuce... K tomu nech sa vyjadri eMareq, on je odbornik v tejto sfere... Ale myslim, ze potvrdi moje slova...
tak cca hodinove cakanie dnes na elektrickovy spoj je myslim dost vazny problem... (do mesiaca sa mi pritrafi aj 4-5 takych perliciek )
zepp no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2008, 05:22 PM   #158
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

inak som fakt rád, že Košice získali tento titul, už aj kvôli tej pamiatkovej rezervácii, ktorá je najväčšia na Slovensku, takmer dvakrát väčšia ako Bratislava. je to taký náš slovenský Krakov
B r a t i s l a v a !

Old September 12th, 2008, 09:38 AM   #159
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Wizzard View Post
inak som fakt rád, že Košice získali tento titul, už aj kvôli tej pamiatkovej rezervácii, ktorá je najväčšia na Slovensku, takmer dvakrát väčšia ako Bratislava. je to taký náš slovenský Krakov
je zaujimave a prijemne pocut taketo slova prave od Bratislavcana.
Malokto dokaze na slovensku ocenit kvalitu, alebo inu vlastnost druheho mesta.

ja sa o to snazim
Old September 12th, 2008, 09:55 AM   #160
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Quote:
Originally Posted by metropoly_sk View Post
je zaujimave a prijemne pocut taketo slova prave od Bratislavcana.
Malokto dokaze na slovensku ocenit kvalitu, alebo inu vlastnost druheho mesta.

ja sa o to snazim
Myslím si, že ten, kto si dokáže vážiť vlastné mesto, dokáže oceniť aj kvality iného mesta a naopak, kto si neváži iné mestá, neváži si zrejme ani vlastné mesto a možno ani vlastnú krajinu.

Myslím že práve tým, že milujem svoje mesto, o to viac dokážem oceniť kvalitu Košíc a fascinuje ma veľkosť tej pamiatkovej rezervácie, lebo toto je práve to, čo určuje veľkosť mesta, a nie počet obyvateľov, rozloha alebo počet výškových budov.
B r a t i s l a v a !

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules