[Košice & Marseille / 2013] Európske hlavné mesto kultúry | European Capital of Culture | Capitale européenne de la culture - Page 9 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 12th, 2008, 10:06 AM   #161
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by Wizzard View Post
Myslím si, že ten, kto si dokáže vážiť vlastné mesto, dokáže oceniť aj kvality iného mesta a naopak, kto si neváži iné mestá, neváži si zrejme ani vlastné mesto a možno ani vlastnú krajinu.

Myslím že práve tým, že milujem svoje mesto, o to viac dokážem oceniť kvalitu Košíc a fascinuje ma veľkosť tej pamiatkovej rezervácie, lebo toto je práve to, čo určuje veľkosť mesta, a nie počet obyvateľov, rozloha alebo počet výškových budov.
snad to aj vyuzijeme v prospech EHK.

Inak mohli to cele radsej urobit tak aby kosice nespolupracovali s lyonom a presovm, ale s lyonom a bratislavou. Myslim si ze to by malo vacsiu hodnotu.
metropoly_sk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 12th, 2008, 10:09 AM   #162
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1448

Quote:
Originally Posted by metropoly_sk View Post
snad to aj vyuzijeme v prospech EHK.

Inak mohli to cele radsej urobit tak aby kosice nespolupracovali s lyonom a presovm, ale s lyonom a bratislavou. Myslim si ze to by malo vacsiu hodnotu.
Mňa by to celkom potešilo, ale ako tak pozerám, Prešov má 254 pamiatok v pamiatkovej rezervácii, čo je na mesto o takejto veľkosti chvályhodné, ak zoberieme do úvahy, že Bratislava má 268 a Košice 501.

edit: Bratislava ale vypadla dosť skoro zo súťaže o hlavné mesto kultúry, tak spolupráca s KE by bola asi dosť problematická.
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 12th, 2008, 10:33 AM   #163
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Mňa by to celkom potešilo, ale ako tak pozerám, Prešov má 254 pamiatok v pamiatkovej rezervácii, čo je na mesto o takejto veľkosti chvályhodné, ak zoberieme do úvahy, že Bratislava má 268 a Košice 501.

edit: Bratislava ale vypadla dosť skoro zo súťaže o hlavné mesto kultúry, tak spolupráca s KE by bola asi dosť problematická.
Kazdopadne Presov momentalne potrebuje viac taketo projekty ako bratislava. sice neviem v akom rozsahu sa bude zucastnovat na EHK, ale snad to bude pre toto mesto pozitivum. Bohuzial je to najmenej rozvinute krajske mesto. a kazda kvapka pomoci sa zide.

Teoreticky by im mohol pomoct aj cestovny ruch, ktory by sa rozkrutil okolo tej sochy JK, ktoru tam chcu postavit.

Inak ak KE poriadne vyuziju titul EHK tak by to svojim sposobom mohlo pomoct celej krajine, ktora je dost mala. a ak uz nie celej krajine tak aspon jej vychodnej casti.
Sponsored Links
Advertisement

Old September 12th, 2008, 12:26 PM   #164
Nodes
Registered User

Likes (Received): 46

WIZZARD: Skusim to povedat takto. Jezi sa mi srst pri pomysleni, ze Kosice, teda mesto, kde som sa narodil a kde byvam, nie su schopne zabezpecit zakaldne funkcie, ale hlavne, ze idu vyhadzovat na polozmyselne a nezmyselne projekty. Tym ale vobec nechcem povedat, ze si nevazim vlastny stat.
Nodes no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2008, 01:23 PM   #165
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nodes View Post
WIZZARD: Skusim to povedat takto. Jezi sa mi srst pri pomysleni, ze Kosice, teda mesto, kde som sa narodil a kde byvam, nie su schopne zabezpecit zakaldne funkcie, ale hlavne, ze idu vyhadzovat na polozmyselne a nezmyselne projekty. Tym ale vobec nechcem povedat, ze si nevazim vlastny stat.
okrem toho ze su problemy v mhd ... ktore este povazujes za tie : zakladne funkcie ?

myslim ze vsetky mesta maju kadejake problemy. staci sa pozriet vonku.
Old September 12th, 2008, 02:08 PM   #166
Nodes
Registered User

Likes (Received): 46

Co tak celkova zadlzenost? Od toho sa vsetko odvija.
Nodes no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2008, 02:21 PM   #167
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nodes View Post
Co tak celkova zadlzenost? Od toho sa vsetko odvija.
Nic v zlom, ale dnes na dlh zije kazdy a ukaz mi jedno mesto ktore dlh nema. Najdes ako safranu.

Bratislava ma 2 krat taky velky dlh ako Kosice a nikto sa nestazuje.
Old September 12th, 2008, 03:42 PM   #168
eMareq
Registered User

Likes (Received): 19

Quote:
Nic v zlom, ale dnes na dlh zije kazdy a ukaz mi jedno mesto ktore dlh nema. Najdes ako safranu.

Nič v zlom, ale opäť to tvoje: BA má 2x taký dlh. A čo keď má? Čo mňa je potom? Nech má, aj 10-násobný, ak to neohrozuje ich verejné financie. Na základe toho to mám brať tak, že keď oni si z toho nič nerobia (a ako vieš, že si tam z toho nikto nič nerobí?) tak aj my si z toho nemáme nič robiť? Svet gombička? Dajak bolo, dajak budze? To je nezodpovedné. Vieš, že stačí prehrať nejaký súdny spor kde nejde o 3 koruny, ale o niekoľko 100 melónov a bude tu nútená správa? Už žiadne ďalšie kasárne ako poistka nie sú. A to Ti povie hociktorý poslanec na meste! Ver, nikto sa s nami baviť nebude, keď ide o peniaze. Finančné skupiny radi skúpia pohľadávky od veriteľov. BTW, čo hovoríš na reči súdruha katolíka Cengela o tom, ako si bude treba zrejme zobrať úver (taký chytrý bol aj Schuster), lebo akosi v mestskej pokladni niet? A jeho bájky o tvrdej finančnej disciplíne? Dokedy?

Last edited by eMareq; September 12th, 2008 at 04:01 PM.
eMareq no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2008, 04:21 PM   #169
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by eMareq View Post
Nič v zlom, ale opäť to tvoje: BA má 2x taký dlh. A čo keď má? Čo mňa je potom? Nech má, aj 10-násobný, ak to neohrozuje ich verejné financie. Na základe toho to mám brať tak, že keď oni si z toho nič nerobia (a ako vieš, že si tam z toho nikto nič nerobí?) tak aj my si z toho nemáme nič robiť? Svet gombička? Dajak bolo, dajak budze? To je nezodpovedné. Vieš, že stačí prehrať nejaký súdny spor kde nejde o 3 koruny, ale o niekoľko 100 melónov a bude tu nútená správa? Už žiadne ďalšie kasárne ako poistka nie sú. A to Ti povie hociktorý poslanec na meste! Ver, nikto sa s nami baviť nebude, keď ide o peniaze. Finančné skupiny radi skúpia pohľadávky od veriteľov. BTW, čo hovoríš na reči súdruha katolíka Cengela o tom, ako si bude treba zrejme zobrať úver (taký chytrý bol aj Schuster), lebo akosi v mestskej pokladni niet? A jeho bájky o tvrdej finančnej disciplíne? Dokedy?
Marek, ja tiez nemam rad dlhy, samozrejme ze je optimalne byt uplne bez dlhov, ale v dnesnej dobe to proste bez nich nejde. Ja neviem ake mas ty informacie, ale aj tie najvacsie mesta sveta maju take dlhy ze pomoc.

Bratislavu udavam ako priklad nie ako vzor pre nas.

To je trochu rozdiel. A bohuzial mesto si musi davat pozor na to aby sa nedostalo do situacie ako je nutena sprava.

Proste nielen z tvojich prispevkov ale z viacerych mi to pride ako prejavovanie zarmutku nad tym jak je nam zle aka je situacia hrozna, ale ta situacia je zla a hrozna globalne.
Old September 12th, 2008, 06:07 PM   #170
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

Likes (Received): 754

Quote:
BA je 2-krat taka velka ako KE...
Old September 12th, 2008, 06:17 PM   #171
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

Quote:
Originally Posted by eMareq View Post
BTW, čo hovoríš na reči súdruha katolíka Cengela o tom, ako si bude treba zrejme zobrať úver (taký chytrý bol aj Schuster), lebo akosi v mestskej pokladni niet? A jeho bájky o tvrdej finančnej disciplíne? Dokedy?
Ta zobereme uver a budzeme hlavne mesto kultury, ňe? Ľudze budu chodzic peši do roboty, aľe budzeme mac vymenniky, ta ňe?
Old September 12th, 2008, 06:35 PM   #172
veteran
www.fotokosice.eu

veteran's Avatar

Quote:
mimochodom myslim ze vsetci dobre vieme ze Bratislava nieje 2 krat vacsia ako KE.
BA-426 927
KE-234 237

=1,8-krat, co pokojne mozme zaokruhlit na 2
Old September 12th, 2008, 06:35 PM   #173
metropoly_sk
Registered User

metropoly_sk's Avatar

Quote:
Originally Posted by veteran View Post
BA je 2-krat taka velka ako KE...
presne takyto argument som ocakaval. To ze je bratislava o nieco vacsia ju neopravnuje mat 2 krat vacsi dlh. pomerom k poctu obyvatelov ho ma aj tak vyssi ako maju kosice.
ale nebudeme sa tu zaoberat BA.

mimochodom myslim ze vsetci dobre vieme ze Bratislava nieje 2 krat vacsia ako KE.
Old September 12th, 2008, 10:45 PM   #174
Norkey
BANNED

Likes (Received): 25

Slysel jsem ve zpravach nekdy minuly mesic, ze Bratislave ubyvaji mnozi ubyvatele, kteri davaji prednost zivotu v rakouskem a madarskem prihranici? co je na tom pravdy? Kazdopadne to o necem svedci. Kdyby byl Liberec bliz u Žitavy, taky se tam stěhuju :-O

Ale abych nebyl prilis off-topic.. pripojuji se ke gratulacim do Kosic.. jestli bude nejaky zajimavy obrazovy material, klidne jej postujte
Norkey no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2008, 11:05 PM   #175
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Quote:
Originally Posted by Norkey View Post
Slysel jsem ve zpravach nekdy minuly mesic, ze Bratislave ubyvaji mnozi ubyvatele, kteri davaji prednost zivotu v rakouskem a madarskem prihranici? co je na tom pravdy? Kazdopadne to o necem svedci. Kdyby byl Liberec bliz u Žitavy, taky se tam stěhuju :-O

Ale abych nebyl prilis off-topic.. pripojuji se ke gratulacim do Kosic.. jestli bude nejaky zajimavy obrazovy material, klidne jej postujte
Bratislava dlhodobo čelí úbytku obyvateľstva, akurát v posledných rokoch sa to trochu ustáľuje a počet obyvateľov mierne pribúda, je ich teraz skoro 427-tisíc. Tiež sa zvyšuje počet obyvateľov Bratislavského kraja, vrátame satelitných miest, kam sa sťahujú ľudia z Bratislavy aj z iných miest.

Čo sa týka Rakúska (Wolfsthal, Kittsee...) a Maďarska (Rajka), je to prakticky to isté, ako keby sa tí ľudia presťahovali do nejakej inej blízkej obce, akurát je to za hranicami, a nie sú to nejaké významné čísla, maximálne niekoľko sto rodín. Ak ale nebude normálna mestská doprava premávať do týchto zapadákovov, nikdy tieto diery nebudú súčasťou Bratislavy. Ja by som odporúčal čo najrýchlejšie obnoviť tú koľajovú trať Wolfsthal-Petržalka a do ostatných obcí zaviesť trolejbusové trate z Bratislavy
B r a t i s l a v a !

Old September 13th, 2008, 12:12 PM   #176
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Likes (Received): 85

Quote:
Bratislava dlhodobo čelí úbytku obyvateľstva, akurát v posledných rokoch sa to trochu ustáľuje a počet obyvateľov mierne pribúda, je ich teraz skoro 427-tisíc. Tiež sa zvyšuje počet obyvateľov Bratislavského kraja, vrátame satelitných miest, kam sa sťahujú ľudia z Bratislavy aj z iných miest.

Čo sa týka Rakúska (Wolfsthal, Kittsee...) a Maďarska (Rajka), je to prakticky to isté, ako keby sa tí ľudia presťahovali do nejakej inej blízkej obce, akurát je to za hranicami, a nie sú to nejaké významné čísla, maximálne niekoľko sto rodín. Ak ale nebude normálna mestská doprava premávať do týchto zapadákovov, nikdy tieto diery nebudú súčasťou Bratislavy. Ja by som odporúčal čo najrýchlejšie obnoviť tú koľajovú trať Wolfsthal-Petržalka a do ostatných obcí zaviesť trolejbusové trate z Bratislavy
Hmm...a kam chodia té červené busi spopod Nového mostu...Letisko VIE,a ešte???nie náhodou aj do dedín???....
seem no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 12:23 PM   #177
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Quote:
Originally Posted by seem View Post
Hmm...a kam chodia té červené busi spopod Nového mostu...Letisko VIE,a ešte???nie náhodou aj do dedín???....
Myslíš tie Slovak Lines Regio, no tak tie stoja tak maximálne v Hainburgu, imho, a sú to diaľkové linky, teda je to komplikovanejšie ako sadnúť si do mestského busu, nastúpiť a vystúpiť hocikde, a hlavne, na Kittsee, Berg, Wolfsthal, Edelstal a pod. sa asi zatiaľ zabúda.
B r a t i s l a v a !

Old September 13th, 2008, 01:26 PM   #178
Reaktor
Registered User

Reaktor's Avatar

Likes (Received): 7

Treba si kupit auto a je po probleme.
Reaktor no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 02:10 PM   #179
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 1

No objasnili sme si ako to je v Bratislavskom kraji a pohraničí, aj o doprave na tomto území, tak hádam sa môžeme vrátiť k téme .

Podobne ako viacerí, nie som nadšený tým, že sme utrpeli výhru kandidatúry na EHMK. A čím ďalej, tým viac negatív nachádzam. Jednoznačne to mal vyhrať Prešov, nie my. Situácia z pohľadu bežného občana je v týchto dvoch miestach výrazne odlišná. Hagyari robí pre Prešov viac, ako celá samospráva v Košiciach. Prešovu by to oveľa viac pomohlo, zrejme by sa dočkali rekonštrukcie ulíc okolo Hlavnej, hádam by sa aj podarilo posunúť výstavbu obchvatu o nejaký ten rok. Kandidatúra Prešova bola lepšia, aspoň čo mal možnosť zaregistrovať bežný obyvateľ. Po uliciach boli rozmiestnené sochy s tématikou kandidatúry, trolejbusy boli nafarbené vo farbách loga s tými postavičkami z loga, vo vnútri autobusov začali púšťať hudbu (čo je podľa mňa skvelý nápad), interiér trolejbusov oblepili plagátmi, čo sa mi páčilo asi najviac. Skrátka snahu bolo vidieť všade. U nás sa s tým možno stretnúť akurát v centre, kde sú nejaké výtvory a v niekoľkých výmenníkoch. No ale každopádne som veľmi zvedavý na to, či si urobíme hanbu len na Slovensku, alebo aj v Európe a čo z toho bude mať Prešov, s ktorým máme spolupracovať.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 02:57 PM   #180
zepp
Registered User

zepp's Avatar

Likes (Received): 20

pomaly sa budem bat na tuto stranku prihlasit, lebo po kazdom takomto prispevku to musim hodinu predychavat...
zepp no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules