Jakość powietrza w śląskich miastach - Page 75 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice | Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 14th, 2020, 07:49 PM   #1481
mayers
LHC

mayers's Avatar

Likes (Received): 4733

Wszystko się zgadza i jakbym miał te dopłaty chociażby 20% to może bym się zdecydował, przy szacowanej sumie kosztów +/- 100k PLN. ( POMPA, REKUPERACJA I PANELE)Niestety jest to uzależnione od dochodów, wiec dostałby najnizsza pule co w zawiłości całej procedury nawet nie gwarantuje otrzymania dotacji! Pominę już patologię węglowa, o której pisałem ale pierwszeństwo mają kredytobiorcy. Stwierdziłem że nie ma to sensu i postawiłem na piec gazowy kondensacyjny.
mayers no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 15th, 2020, 01:46 PM   #1482
Buster90
Registered User

Likes (Received): 21811

Interpelacja RI-VIII/001412 z dnia 08.01.2020r., w sprawie aktywizacji radnych Rady Miasta Katowice oraz radnych Jednostek Pomocniczych (dzielnic) w walce o czyste powietrze.

https://bip.katowice.eu/RadaMiasta/d...spx?idr=116241
Buster90 no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2020, 03:32 PM   #1483
forwiser
Registered User

Likes (Received): 4046

Quote:
Originally Posted by mayers View Post
Wszystko się zgadza i jakbym miał te dopłaty chociażby 20% to może bym się zdecydował, przy szacowanej sumie kosztów +/- 100k PLN. ( POMPA, REKUPERACJA I PANELE)Niestety jest to uzależnione od dochodów, wiec dostałby najnizsza pule co w zawiłości całej procedury nawet nie gwarantuje otrzymania dotacji! Pominę już patologię węglowa, o której pisałem ale pierwszeństwo mają kredytobiorcy. Stwierdziłem że nie ma to sensu i postawiłem na piec gazowy kondensacyjny.
Pewnie, ja akurat miałem właśnie piec kondensacyjny gazowy i zamieniałem na dom pasywny. Zrobiłbym to i tak i tak - nawet gdyby się nie spinało finansowo a dzięki dotacji się spięło.

Jak się robi wiekszą modernizację to przeważnie się to opłaci, jak tylko szuka oszczędności najmniejszym/ograniczonym kosztem to raczej tylko solary i zmiana paliwa z olej/węgiel na gaz oraz sprawność pieca.

Przymierzam się właśnie do podobnej instalacji w Katowicach ale trochę to zajmie, no i jest to mieszkanie w kamienicy więc GSHP może nie wchodzić w grę. Ale rekuperację, panele i odzysk deszczówki pewnie zrobimy jako minimum. Raczej bez pieca kondensacyjnego się nie obędzie. No chyba, że pozostali mieszkańcy kamienicy zechcą sprzedać swoje mieszkania.
forwiser no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2020, 12:59 PM   #1484
Buster90
Registered User

Odpowiedź na interpelację RI-VIII/001405 z dnia 01.01.2020r., w sprawie zmniejszenia ograniczenia lat: z 10 na 7, uprawniających do skorzystania z dotacji na wymianę źródła ciepła (np. zmiana pieca węglowego na piec gazowy).

https://bip.katowice.eu/Lists/Dokume...0P.%20Bala.pdf
Old January 17th, 2020, 11:58 AM   #1485
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Likes (Received): 310

Tematyka dyskusji w tym wątku wykracza poza ramy wyznaczone przez tytuł wątku odnoszący się jedynie do miast śląskich. Innymi słowy, tytuł wątku nie oddaje w pełni zakresu poruszanych tematów. Biorąc także pod uwagę dział, w którym się znajdujemy, proponuję, aby zmienić nazwę wątku tak by uwzględniała problemy zanieczyszczenia powietrza na wsi (z toku dyskusji wynika, ze zagrożenia dla zdrowia z tytułu zanieczyszczenia powietrza są tam nie mniejsze niż w miastach, jak nie większe) oraz na terenach otwartych na Śląsku.
Bursztyn no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2020, 02:15 PM   #1486
mayers
LHC

mayers's Avatar

Ale nie mamy obiektywnych pomiarów, jeśli jakieś w ogóle są.

Zauważyłem pojawiające się kontrowersje na wsiach. W jednej chałpie dym jak z pieca hutniczego a w drugim obok, tez starym-panele PV 10kW

Wczoraj w Gliwicach-całym mieście ok 800-1000% przekroczona norma dla PM2,5/10. Jeżeli ktoś twierdzi że węgiel daje nam bezpieczeństwo to mam przed oczami posłańca śmierci

Wczoraj byłem na rowerze...30km w śląskich lasach i mam wyrzuty sumienia.
Old January 17th, 2020, 07:33 PM   #1487
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Quote:
Ale nie mamy obiektywnych pomiarów, jeśli jakieś w ogóle są.
Pomiary PM 10 i PM 2,5? WIOS?
Quote:
Zauważyłem pojawiające się kontrowersje na wsiach. W jednej chałpie dym jak z pieca hutniczego a w drugim obok, tez starym-panele PV 10kW
Kontrasty?

Quote:
Wczoraj w Gliwicach-całym mieście ok 800-1000% przekroczona norma dla PM2,5/10. Jeżeli ktoś twierdzi że węgiel daje nam bezpieczeństwo to mam przed oczami posłańca śmierci

Wczoraj byłem na rowerze...30km w śląskich lasach i mam wyrzuty sumienia.
Zakładając, że nie jechałeś rowerem po zachodzie słońca, możesz się moim zdaniem nie obawiać o zdrowie. To był szczególny dzień. Do godziny 16 tej jakość powietrza była niezła w Gliwicach jak na zimowe standardy. Dopiero o 11 tej wieczorem stężenie PM 10 doszło do 346 [µg/m3], ale w Zabrzu było 659 [µg/m3], a w Rybniku 780 [µg/m3]. (dane WIOŚ)

Ten epizod smogowy, nie zauważony przez radio i telewizję, źle świadczy o polskich staraniach o poprawę jakości powietrza. Rozumuję tak. Eliminacja smogu wymaga czasu i nakładów finansowych, nie osiągniemy tego ot tak. Ale informować zdecydowanie (jak informujemy o korkach, gołoledzi, silnym wietrze itp.) przed zbliżającymi się epizodami smogu możemy już teraz z korzyścią dla zdrowia i życia ludzi.
Old January 17th, 2020, 07:55 PM   #1488
mayers
LHC

mayers's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bursztyn View Post
Pomiary PM 10 i PM 2,5? WIOS?
chodziło mi o pomiary na wsiach, ktorych zwyczajnie nie ma. Sa od airly Żerniki czy Wilcze Gardlo Ostropa gdzie zawsze jest najgorzej, wiec możemy się domyślać co może być w takim Rudzińcu, Sosnicowicach gdzie nie ma za duzo sieci.

Quote:
Kontrasty?
Kontrowersje bo starzy ludzie nadal postrzegają panele pv jako fanaberie. I niejeden gada że on na swój dach nie pozwoliłby wsadzić żadnych szyb. To są zamknięte społeczności gdzie jeden osobnik potrafi skutecznie wpłynąć na resztę wioski.
Quote:
Zakładając, że nie jechałeś rowerem po zachodzie słońca, możesz się moim zdaniem nie obawiać o zdrowie. To był szczególny dzień. Do godziny 16 tej jakość powietrza była niezła w Gliwicach jak na zimowe standardy. Dopiero o 11 tej wieczorem stężenie PM 10 doszło do 346 [µg/m3], ale w Zabrzu było 659 [µg/m3], a w Rybniku 780 [µg/m3]. (dane WIOŚ)
Jechałem w godz 15-18
To nie byl wyjątkowy dzień.
Dzisiaj to samo. Cała aglomeracja, ROW i okolica KR. Znaczne przekroczenia. Tutaj nie chodzi o te 100 czy 600%. Trzeba przyznac ze nie radzimy sobie w ogole z tym problemem i jezeli nie wprowadzi sie restrykcji to jeszcze nasze dzieci beda umierać

Np teraz Wielowieś 10- 400 i 2,5- 500%
Wg airly, nawet jak są to pomiary niereferencyjne to przekroczenie kilkaset % nie jest dobre jest tragiczne.
Quote:
Ten epizod smogowy, nie zauważony przez radio i telewizję, źle świadczy o polskich staraniach o poprawę jakości powietrza. Rozumuję tak. Eliminacja smogu wymaga czasu i nakładów finansowych, nie osiągniemy tego ot tak. Ale informować zdecydowanie (jak informujemy o korkach, gołoledzi, silnym wietrze itp.) przed zbliżającymi się epizodami smogu możemy już teraz z korzyścią dla zdrowia i życia ludzi.
Nie można mówić o epizodzie bo jest to ściśle związane z warunkami atm. min ciśnieniem i temp.
Nie rozumiem dlaczego UM nie informuje o warunkach. Powinny być na tablicach świetlnych min. w autobusach czy na przystankach a nawet na banerach.
Ja wiem że to jest czarny PR ale przecież najważniejsza jest profilaktyka.
Ps. Kiedyś jechałem do pracy i zatrzymałem się na przeciw kopcacego komina. Za mną stanęła SM i dopiero jak zauważyli że robię zdjęcie to wysiedli i podeszli chyba na interwencję. Ale miałem wrażenie że nie zrobiłby tego gdyby nie moje zainteresowanie.....ręce opadają

Bursztyn, forwiser liked this post

Last edited by mayers; January 17th, 2020 at 08:04 PM.
mayers no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2020, 08:42 PM   #1489
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Quote:
chodziło mi o pomiary na wsiach, ktorych zwyczajnie nie ma. Sa od airly Żerniki czy Wilcze Gardlo Ostropa gdzie zawsze jest najgorzej, wiec możemy się domyślać co może być w takim Rudzińcu, Sosnicowicach gdzie nie ma za duzo sieci.
Tam jest bardzo źle, i im szybciej przyjmiemy tę prawdę zamiast zaprzeczać (kupowanie czasu, odwlekanie zmian i tak nieuchronnych), tym lepiej.
Quote:
Kontrowersje bo starzy ludzie nadal postrzegają panele pv jako fanaberie. I niejeden gada że on na swój dach nie pozwoliłby wsadzić żadnych szyb. To są zamknięte społeczności gdzie jeden osobnik potrafi skutecznie wpłynąć na resztę wioski.
A rozumiem.
Quote:
Jechałem w godz 15-18
To nie byl wyjątkowy dzień.
Dzisiaj to samo. Cała aglomeracja, ROW i okolica KR. Znaczne przekroczenia. Tutaj nie chodzi o te 100 czy 600%. Trzeba przyznac ze nie radzimy sobie w ogole z tym problemem i jezeli nie wprowadzi sie restrykcji to jeszcze nasze dzieci beda umierać
Użyłem słowa "wyjątkowy" w pewnym kontekście, na który składa się;
- utrzymywanie się szczególnie niewielkiego zanieczyszczenie powietrza w Gliwicach w ostatnich dwóch tygodniach,
- to, że rzeczywiście nie tak często do 16 jest w miarę czysto (20-80 [µg/m3], a potem tąpnięcie.

Patrzę na prognozy pogody. Moim zdaniem w Gliwicach, w miarę upływu nocy, sytuacja będzie się poprawiać - wzrost prędkości wiatru plus zmiana kierunku z południowego wschodu (u nas niekorzystny) na południowy i południowo zachodni.

mayers liked this post
Old January 17th, 2020, 09:50 PM   #1490
Camara90
Registered User

Likes (Received): 1526

Sporo kasy dla śląskich miast na walkę ze smogiem. Największym beneficjentem będzie Rybnik.

https://www.slaskibiznes.pl/wiadomos...a5-4-2450.html

mayers, Bursztyn liked this post
Camara90 no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2020, 12:14 AM   #1491
forwiser
Registered User

Może nie kompletnie w temacie ale jednak bardzo powiązane. Powodem dla, którego przez większość zimy całej mojej rodziny nie ma w Katowicach jest właśnie zanieczyszczenie powietrza. A i tak w Katowicach jest przeważnie najlepiej niż reszcie aglomeracji, nie pisząc o podmiejskich wioskach.

Niestety jakość powietrza ogólnie w Polsce i w UK to kompletna przepaść.
I niestety nie tylko nie radzimy sobie z tym problemem, tak jak mayers napisał kulturowo społeczeństwo jest w bardzo złym miejscu aby sobie z nim poradzić. Jest tak źle, że nie widzimy nawet co robimy. My tutaj o mierzonych PM2.5 i 10 mówimy. Nie wspominamy praktycznie wcale NOX i Benzopirenów.

Jest naprawdę źle.

kiedy.przyjedzie, mayers liked this post
Old January 18th, 2020, 11:40 AM   #1492
Lahcim nitup
Registered User

Lahcim nitup's Avatar

Likes (Received): 16879

Odpowiedź na interpelację RI-VIII/001397 z dnia 30.12.2019r., w sprawie analizy możliwości osiągnięcia przez miasto Katowice neutralności klimatycznej do 2050 roku.
https://bip.katowice.eu/Lists/Dokume...ia%C5%82as.pdf

Bursztyn liked this post
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2020, 06:46 PM   #1493
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lahcim nitup View Post
Odpowiedź na interpelację RI-VIII/001397 z dnia 30.12.2019r., w sprawie analizy możliwości osiągnięcia przez miasto Katowice neutralności klimatycznej do 2050 roku.
https://bip.katowice.eu/Lists/Dokume...ia%C5%82as.pdf
Odpowiedź wskazuje, że samorządy potrzebują wyraźnego impulsu ze strony władz centralnych, dla intensyfikacji działań w kierunku neutralności klimatycznej. Ostatnie zdanie interesujące. Ciekawe jaka musiałaby być powierzchnia lasu, który pochłaniałby taka ilość CO2 jaką rocznie emitują Katowice. Bardzo zgrubnie oszacowałem tę wartość na 20 tysięcy kilometrów kwadratowych
Old January 19th, 2020, 09:45 PM   #1494
Buster90
Registered User

A zdajesz sobie sprawę, że żadne miasto samo w sobie nie jest w stanie osiągnąć neutralności klimatycznej, ani nawet się do niej zbliżyć? Że pan radny sobie napisał, żeby zrobić analizę nie znaczy, że jest to ekonomicznie i technicznie możliwe. Zresztą pan randy Białas lubi sobie odpływać w futurologię i pewnie niedługo będzie się zastanawiał nad rozwojem programu kosmicznego w Katowicach. Oczywiście w 100% opartego na OZE
Old January 19th, 2020, 11:43 PM   #1495
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Jak najbardziej. Miasta nie są w stanie samodzielnie osiągnąć w warunkach polskich neutralności klimatycznej. Dopiero odpowiednia polityka zainicjowana przez władze centralne pozwoli im stawiać kolejne kroki na drodze do tego celu.
Old January 20th, 2020, 01:48 AM   #1496
forwiser
Registered User

Dokładnie. Miasta są w stanie sobie z tym poradzić, nawet jeśli nie mają dużych powierzchni leśnych w swoim zasięgu (który i tak jest bezczynny w sezonie zimowym). Ale potrzebują odrobinę pomocy.

Popatrzmy na Kopenhagę, prawie każde miasto w Norwegii ale nawet na tak "zacofany" kraj jak WB. Mam dom pasywny, samochody zmieniliśmy już na elektryczne (kolejni znajomi też przechodzą tą samą ścieżkę), pociągi też już są zelektryfikowane, wjazd do Londynu nieelektrykiem to 27 GBP na dzień + parking (kolejne tyle). Dla ciężarówek ponad 100 GBP na dzień. Tylko nieliczni się decydują na pójście "pod prąd" bo to jest nieuniknione - w Polsce też.

W Polsce państwo już stworzyło zachętę dla kierowców indywidualnych, brakuje trochę zachęt inwestycyjnych dla właścicieli prywatnych ale tutaj miasta wyszły przed szereg. Miasta mogą wprowadzać strefy zielonego ruchu (bardzo liczę na taka wkrótce w Katowicach - im szybciej o niej zaczniemy mówić tym więcej czasu będą mieli ludzie na przygotowanie). Brakuje w społeczeństwie wiedzy, wiedzy i kultury oraz często umiejętności zaakceptowania odpowiedzialności za to co sami robimy i trochę umiejętności zrozumienia trendów, które kształtują politykę na świecie.
Old January 20th, 2020, 05:35 PM   #1497
Lahcim nitup
Registered User

Lahcim nitup's Avatar

Likes (Received): 16879

Zapytanie ws. planu termomodernizacji budynków KZGM z ogrzewaniem węglowym
https://bip.katowice.eu/Lists/Zapyta...a%20396-20.pdf
Quote:
WNIOSEK
zapytanie ws planu termomodernizacji budynków KZGM z ogrzewaniem węglowym
Na podstawie art. 24 ust. 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym składam zapytanie ws. przedstawienia
szczegółowego planu termomodernizacji wszystkich budynków kzgm z ogrzewaniem węglowym
Z wyrazami szacunku
Dawid Durał

Buster90, Luki_SL, Bursztyn liked this post
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 12:36 AM   #1498
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

MŚ: Opublikowano rozporządzenie ws. ostrzejszych przepisów dot. alarmowania o smogu
Quote:
W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska ws. ostrzejszych norm informowania i alarmowania o smogu. Zgodnie z nim częściej będziemy informowani o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Normy zaczną obowiązywać od piątku.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek rozporządzeniem, alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poziom informowania to 100 mikrogramów. Rozporządzenie z 2012 r. mówiło odpowiednio o 300 i 200 mikrogramach na m sześc. Dotychczasowe normy były najwyższymi w Unii Europejskiej.
CIRE 10 października 2019

Nie znalazłem o tym informacji w wątku, więc zamieszczam.

Buster90 liked this post
Old January 21st, 2020, 09:14 AM   #1499
Buster90
Registered User

Przynajmniej to udało się jakoś ucywilizować, po fatalnym w skutkach podwyższania norm przez rząd Tuska-Kopacz.

Last edited by Buster90; January 22nd, 2020 at 09:36 AM.
Old January 22nd, 2020, 09:36 AM   #1500
Buster90
Registered User

https://smoglab.pl/fatalne-wyniki-ko...Zi2VXZhZJSQX_0

Quote:
Fatalne wyniki kontroli tarnowskich pieców. Pozostałości po odpadach w prawie wszystkich próbkach

Specjaliści zbadali popiół z 18 losowo wybranych pieców. W niemal wszystkich próbkach wykryto pozostałości po spalaniu odpadów.

To wyniki badania zleconego przez Annę Pokiniewską, ekodoradczynię z tarnowskiego magistratu. Próbki popiołu z palenisk pobrała straż miejska, potem trafiły one do specjalistycznego laboratorium w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

– Były tam odpady tapicerskie, organiczne, zszywki. – mówiła w Radiu Kraków Pokiniewska. Jak dodała, tak drobne zanieczyszczenia trudno wykryć “na oko”. Dlatego badania były potrzebne. – Jesteśmy zaskoczeni wynikami, bo we wszystkich gospodarstwach używano dobrej jakości węgla, a drewno miało prawidłową, dopuszczoną prawem wilgotność. – dodała.

Na 18 zbadanych próbek tylko w jednym przypadku jednoznacznie wykluczono palenie śmieciami. Badacze nie mieli wątpliwości, że w jedenastu z nich znajdowały się pozostałości po spalonych odpadach. Nie wykluczają też, że i w sześciu pozostałych przypadkach do pieca mogły trafić zabronione prawem materiały. Sprawą zajmie się teraz straż miejska, która może nałożyć na mieszkańców mandaty do 500 złotych.

To drugie takie badania, które przeprowadzono w Małopolsce. Wcześniej zabrzański Instytut zbadał próbki z Limanowej. I w tym przypadku wyniki były fatalne – na 20 próbek aż w osiemnastu przypadkach wykryto pozostałości spalonych odpadów.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
brzeg, bytom, chorzów, częstochowa, gliwice, jelenia góra, katowice, legnica, oława, opole, rybnik, sosnowiec, wałbrzych, zabrze

Thread Tools

Posting Rules