[A3] Struma highway | Магистрала Струма | 136 km COM / 11 km U/C of 172 ttl - Page 11 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Urban Bulgaria > Transport and Infrastructure

Transport and Infrastructure Инфраструктура

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 93 votes, 4.95 average.
Old May 31st, 2011, 12:17 PM   #201
Pazzzo
Registered User

Likes (Received): 0

Преди време беше публикувана 1 снимка, на която се виждаше, че особено в аварийната лента има дебел слой прах, натрупан от камионите, превозващи интертни материали. Искам да попитам някой, който е минавал наскоро, дали състоянието се е подобрило и вече има по-добра поддръжка на магистралата.

Освен това преди няколко месеца Чилио беше написал, че има проблеми с виражите на няколко завоя и заради това не се издава Акт 16. Чилио, кои завои имаш точно в предвид ?
Pazzzo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 31st, 2011, 12:34 PM   #202
DaveMF
Фен на магистрали

DaveMF's Avatar

Likes (Received): 2171

"Магистралата" си е все още брутално замърсена..
DaveMF no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 01:17 PM   #203
Dikovec
Registered User

Likes (Received): 133

Буквално преди 30 минути минах по нея... все така си е (може само малко дъждовете да за позамили платната). Иначе магистралата изглежда малко изоставена... за щастие настилката е още в добро състояние.

И внимавайте че има яко засади на куките!
Dikovec no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 31st, 2011, 02:03 PM   #204
Svetlix
noPouHuK

Svetlix's Avatar

Likes (Received): 2164

Quote:
Originally Posted by Pazzzo View Post
Преди време беше публикувана 1 снимка, на която се виждаше, че особено в аварийната лента има дебел слой прах, натрупан от камионите, превозващи интертни материали. Искам да попитам някой, който е минавал наскоро, дали състоянието се е подобрило и вече има по-добра поддръжка на магистралата.

Освен това преди няколко месеца Чилио беше написал, че има проблеми с виражите на няколко завоя и заради това не се издава Акт 16. Чилио, кои завои имаш точно в предвид ?

От почти 2 години пътувам редовно от там и си е все така. Не вярвам да е чистена някога въобще.

Колкото до тунела в дефилето - определено ЗА! Предимствата и недостатъците са ясно описани от kalinski. Смятам, че е възможно най-доброто решение. Така или иначе европейските данъкоплатци мрънкат, че се строи евтино и некачествено, ето най на края нещо наистина скъпо и надявам се качествено!

Някой беше споменавал магистралата да мине през Предела и Гоце Делчев но с това излишно заобикаляне не смятам, че е добра идея.
Svetlix no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 03:49 PM   #205
Astimar
Registered User

Likes (Received): 2847

Quote:
Originally Posted by kalinski View Post
Разбира се. Това е геология. Не знам честно да ти кажа, но там където са строили китайците този тунел може да е един вид скала, а тук в кресна да е съвсем различен вид..
Там може да е било гранит например, а тук може да е базалт... казвам например....
По въпроса:
За мен лично тунелното преминаване през дефилето е по удачния вариант.... Тунелите са най скъпото строителство но си има и доста предимства..
При комбинирано строителство (тунели, мостове, естакади и т.н) може би би излязла малко по евтино, но с някаква малка разлика отколко ако е само тунел. Тунелът наистина е скъп но не забвавяйте че и мостовите съоръжения са също доста скъпи... Да не говорим, че времето за изграждане на голямо мостово съоръжение не е по малко от изграждането на тунел със същата дължина. Тунела дори може и по бързо да върви. Много зависи какви скали са от гледна точка на геологията... Едно е да копаеш в базалт, а съвсем друго във варовик.. Разбира се тунела крие и доста рискове при самото строителство..... Така че разликата в цената няма да е голяма, напротив, ще е малка. Пък по лесно ще е да се строи един тунел отколкото 10 малки и 10 мостови съоръжения.. Другот е че както казват в новината, изкопния материал може да се използва за насипи и това също значително ще снижи цената. Да не говорим че има у други предимства и недостатъци, но не ми се навлиза в подробност... махмурлия съм и ме боли главата.. сега не ми се мисли...
Решението е добро и аз го приемам, а диаметъра наистина трябва да е 15 метра и да са 3 ленти.. 2 активни и една аварийна, защото при такава дължина просто е задължително да има такава... Представете си тунел с 2 ленти и на 9-ти километър аварирал ТИР запречил се в тунела напреко на лентите (пука гума и кастратрофира) и сами ще се сетите за какво говоря...
Да не говорим при очавано големия трафик след него вътре в дупката колко коли ще се набият и какво задръстване би станало... Влизаш си спокойно в тунела, ама не знаеш че вече на 6-ти километър се е образувала 3 километра опашка от коли.....
Принципно си прав, ама сигурно може да се направят и някакви системи за известяване за положението в тунела, която да известява на входа и на изхода. Нещо подобно - http://www.youtube.com/watch?v=gq_4xseCoRk
Astimar no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 05:09 PM   #206
Svetlix
noPouHuK

Svetlix's Avatar

Likes (Received): 2164

И освен това не вярвам да не направят аварийни отбивки. Виждал съм такива в Австрия.
Svetlix no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 05:16 PM   #207
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 16240

Има и други рискове при толкова дълги тунели.

Ето един линк с инфо за пожар в тунел под Алпите:
http://bit.ly/lQWtAm

Трябва да се мисли и как да се обезопаси. Иначе решението за тунелно преминаване през дефилето е добро.
gogo3o no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 06:55 PM   #208
Satio
Registered User

Satio's Avatar

Likes (Received): 252

Решението за 13км тунел през дефилето е като в БГ да има НАТОвски противоракетен щит: Много говорене, много пари,никакви реални ползи. Само "усвояване" на средства. Това е като врата в полето. Дефилето не е Ламанша, Босфора или Алпите. Подиграваме се на проекта на "Люлин", а вижте сега...
Satio no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 07:01 PM   #209
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 19901

Е как да няма реални ползи!?
Old May 31st, 2011, 09:02 PM   #210
Satio
Registered User

Satio's Avatar

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
Е кога е падала ракета в БГ или ЕС изобщо с траектория от "оста на злото" и кога мислиш, че ще падне изобщо в бъдеще? А относно магистралата има огромна полза, но не и конкретно с 13 км тунел. Такъв тунел е умопомрачителна сума. Представи си вентилации, осветление какви суми са за изграждане, а да не говорим за подръжка. Защото като гледам сегашните НИ 300 метрови тунели с какво осветление и течове са. Хайде никой да не ме убеждава в ненадминато-уникалното биоразнообразие на Кресненското дефиле и видите ли, че тунела е титулярното решение. Обаче ние сме длъжни да пробваме:ако ни дадат пари колко му е да го копнем. Ако не -ще му мислим. Дали са толкова будали?
Old May 31st, 2011, 09:07 PM   #211
autobahnracer
Registered User

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by Satio View Post
Решението за 13км тунел през дефилето е като в БГ да има НАТОвски противоракетен щит: Много говорене, много пари,никакви реални ползи. Само "усвояване" на средства. Това е като врата в полето. Дефилето не е Ламанша, Босфора или Алпите. Подиграваме се на проекта на "Люлин", а вижте сега...
За ракетния щит не знам, но от тунела има съвсем реални ползи. Първото, което ми идва на ум: както и да го погледнеш, разстоянието е по-късо когато минеш през основата на планината. И нямаш изкачване. Добре, да речем, че разликата не е много голяма. Веднага идва второ: Намалява се замърсяването във вътрешността на природния парк.
Не ми се търси и цитира в момента, но виж какво се случва под Алпите. Скоро ще отворят железопътния тунел saint Gothard който е с дължина около 40км. Автомобилни тунели също има доста дълги ( например Frejus) и се строят нови. Ако нямаше полза, нямаше да инвестират милиарди в това. Системи за безопасност са измислени, безброй сценарии са симулирани и много хора са работили върху това. Поради тази и много други причини дългите тунели струват скъпо. Няма значение, че Кресненското дефиле не са Алпите. Щом има възможност за финансиране, нека да се използва.
Въпроса е да се направи добре и да не се открадне много. Важните неща са какви проекти се правят и какви договори се сключват. Затова се подиграваме на Люлин.

Last edited by autobahnracer; May 31st, 2011 at 09:15 PM.
autobahnracer no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 09:14 PM   #212
Phonomania
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
Дискавъри ще могат да снимат филм, как не трябва да се проектира и изгражда толкова голям тунел
Phonomania no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 09:26 PM   #213
koynov
Registered User

koynov's Avatar

Likes (Received): 262

Quote:
Originally Posted by Satio View Post
Е кога е падала ракета в БГ или ЕС изобщо с траектория от "оста на злото" и кога мислиш, че ще падне изобщо в бъдеще? А относно магистралата има огромна полза, но не и конкретно с 13 км тунел. Такъв тунел е умопомрачителна сума. Представи си вентилации, осветление какви суми са за изграждане, а да не говорим за подръжка. Защото като гледам сегашните НИ 300 метрови тунели с какво осветление и течове са. Хайде никой да не ме убеждава в ненадминато-уникалното биоразнообразие на Кресненското дефиле и видите ли, че тунела е титулярното решение. Обаче ние сме длъжни да пробваме:ако ни дадат пари колко му е да го копнем. Ако не -ще му мислим. Дали са толкова будали?
Теб ако не те интересува биоразнообразието, мен ме. Аз съм много против магистралата да минава през дефилето и ако зависеше от мен аз бих го заобиколил въпреки увеличаването на километрите. Магистралата не е по-важна от природата, а това е едно от най - ценните природни кътчета във вече достатъчно замърсената и застроена България. И не виждам какъв ви е проблем при условие че ЕК дава парите плюс че проектантите съм сигурен, че ще бъдат експерти относно такива съоръжения. Прекалено сте параноясали вече.
koynov no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 09:28 PM   #214
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Likes (Received): 5735

Quote:
Originally Posted by autobahnracer View Post
Не ми се търси и цитира в момента, но виж какво се случва под Алпите. Скоро ще отворят железопътния тунел saint Gothard който е с дължина около 40км. Автомобилни тунели също има доста дълги ( например Frejus) и се строят нови. Ако нямаше полза, нямаше да инвестират милиарди в това. Системи за безопасност са измислени, безброй сценарии са симулирани и много хора са работили върху това. Поради тази и много други причини дългите тунели струват скъпо. Няма значение, че Кресненското дефиле не са Алпите. Щом има възможност за финансиране, нека да се използва.
Сравнението ти с Австрия и Швейцария е направо смешно. Все едно да сравняваш циганин с Бил Гейтс, и като произлизаш от твърдението, че все пак и двамата са хора, да се чудиш защо циганина не е толкова богат и успял...

Ти погледни само магистралите на австрийците, техните пътища и поддръжката им. Да не какви са им тунелите - с LED светлинки, маркиращи лявата и дясната стена на тунела; със светещи знаци и LED табла в тунелите, с телефони през няколко стотин метра; десетки авариини изходи и помощни помещения, които са изключително добре обозначени; с големи вентилатори по таваните; с правила за специално боядисване на стените на тунелите; и много други детайли, на пръв поглед дребни, но изключително важни.

Нека подкрепя твърдението си:

НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ GOOGLE PHOTOS ЗА ХОСТИНГ НА СНИМКИ!!!

Last edited by mediar; May 31st, 2011 at 09:42 PM.
mediar no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 09:30 PM   #215
koynov
Registered User

koynov's Avatar

Likes (Received): 262

И какви са магистралите на австрийците? Типични магистрали, нищо особено. Спрямо Холандия и Хърватска примерно са доста назад. Австрия не е въобще добър пример за хубави и подържани магистрали.

Изгледах клипчето - лош асфалт, осветлението не е добро, няма аварийна лента. Много хубави са тунелите по новите части на магистралите в Гърция примерно.

Last edited by koynov; May 31st, 2011 at 09:39 PM.
koynov no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 09:54 PM   #216
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Качих горе още едно. А тук пускам и от тунела под връх Монт Бланк:

Tauertunnel:

Last edited by mediar; May 31st, 2011 at 10:01 PM.
Old May 31st, 2011, 10:13 PM   #217
autobahnracer
Registered User

Quote:
Originally Posted by mediar View Post
Сравнението ти с Австрия и Швейцария е направо смешно. Все едно да сравняваш циганин с Бил Гейтс, и като произлизаш от твърдението, че все пак и двамата са хора, да се чудиш защо циганина не е толкова богат и успял...

Ти погледни само магистралите на австрийците, техните пътища и поддръжката им. Да не какви са им тунелите - с LED светлинки, маркиращи лявата и дясната стена на тунела; със светещи знаци и LED табла в тунелите, с телефони през няколко стотин метра; десетки авариини изходи и помощни помещения, които са изключително добре обозначени; с големи вентилатори по таваните; с правила за специално боядисване на стените на тунелите; и много други детайли, на пръв поглед дребни, но изключително важни.
Не те разбрах.
Къде и какво сравнявах точно с Австрия?
Имаш предвид, че у нас тунела ще го направят мърляшки ли?

Не вярвам, ако си свършат добре работата и не се правят икономии още на етап концепция. Говореше се за две тръби по 15 метра диаметър. Естествено е безопасността да е на добро ниво. При толкова дълъг тунел, проектиран в 21-ви век наличието на информационни табла, вентилация, аварийни шахти, както и възможност за преходи между тръбите въобще не се поставя под въпрос. Проекта е много важен, на всеки е ясно (и най-важното: на Плевнелиев).

Karawanken е предвиден с две тръби. Няма значение, че в момента е все още с двупосочно движение. Проектиран и строен е преди години.

Last edited by autobahnracer; May 31st, 2011 at 10:26 PM.
Old May 31st, 2011, 10:30 PM   #218
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Quote:
Originally Posted by autobahnracer View Post
Не те разбрах.
Къде и какво сравнявах с Австрия?
Имаш предвид, че у нас тунела ще го направят мърляшки ли?

Не вярвам, ако си свършат добре работата и не се правят икономии още на етап концепция. Говореше се за две тръби по 15 метра диаметър. Естествено е безопасността да е на добро ниво. При толкова дълъг тунел, проектиран в 21-ви век наличието на информационни табла, вентилация, аварийни шахти, както и възможност за преходи между тръбите въобще не се поставя под въпрос. Проекта е много важен, на всеки е ясно (и най-важното: на Плевнелиев).

Karawanken е предвиден с две тръби. Няма значение, че в момента е все още с двупосочно движение. Проектиран и строен е преди години.
Изпълнението сигурно ще е на ниво, но, както винаги, съм сигурен, че проекта ще куца. Преди няколко дена направих сравнение между новите участъцив България и магистралите в Хърватия и Унгария. И доказах, че макар и проектирани през 21-ви век, нашите нови участъци са светлинни години зад тези на другите държави. В България сме - затова всичко е минимум 20 години зад световните тенденции. Така ще бъде и този тунел - възможно най-евтиното и просто решение, затова съм сигурен, че ще съкратят максимално всякакви такива екстри като LED светлини, табла, телефони и тн. Та те дори още не са сметнали светлоотразителните колчета за нещо необходимо, камо ли нещо по-модерно...

Old May 31st, 2011, 10:33 PM   #219
autobahnracer
Registered User

За магистралите сравненията ти бяха добри!
Остава ни само да бъдем оптимисти: този тунел, като уникален за България обект, да се изпипа добре.
Old May 31st, 2011, 10:36 PM   #220
Satio
Registered User

Satio's Avatar

До Койнов:За биоразнообразието не съм против, но не да го изтъкваме като аргумент №1.Все пак магистралата се прави и за хората. Аз съм против ЕДИНИЧНО съоръжение /тунел/ с дължина 13 км. Няма ги даденостите за такова нещо.Няма сериозен планински масив или пролив за преодоляване. То ще е като метро в полето. Като прегледам релефа /като писах в други постове/, той не е по-сложен от този на Витиня. Разумно е 2-3 тунела от около 2 до макс 6км., съчетани с виадукти.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
магистрала, струма, highway, struma

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules