Jakość powietrza w śląskich miastach - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice | Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 27th, 2015, 12:04 PM   #121
MajKeR_
ˇLa Ley y la Justicia!

MajKeR_'s Avatar

Likes (Received): 14529

Dokładnie tak z mułem jest - za bardzo się to jednym i drugim opłaca (chociaż palacze robią tym sobie i otoczeniu niedźwiedzią przysługę, ale skąd ktoś, kto ma w nosie zagadnienia związane z ekonomiką ogrzewania i ekologią, ma to wiedzieć). Zakaz byłby potrzebny na płaszczyźnie legislacyjnej, ale w praktyce i tak by się wiele nie zmieniło.

A Ty, Angulo, jak tak narzekasz na innych, to sam coś zrobiłeś dla poprawy jakości powietrza w Twoim otoczeniu? Jak palisz, jak jesteś w domu? Dobierasz się aby do szufli ojcu? Czysteogrzewanie.pl przeczytałeś? Skoro jesteś już jednym ze zindoktrynowanych, to nieś kaganek oświaty, nie zważając na przejściowe trudności! Jak pokażesz ojcu jak to robisz i udowodnisz, że paliło się bez dokładania 10-12h, a z komina szedł lekki (także w sensie masy, bo uciekający pionowo, a nie ścielący się po ulicy), biały dymek, to powinien uwierzyć.

Kiedy padł ten pierwszy strzał, Kosteczku, to wszystko się zaczęło, zaczęli strzelać ci grenszuce, których chłopcy jeszcze nie zdążyli rozbroić, i zaczęli strzelać ci chłopcy, którzy już mieli jakieś karabiny albo nulachty, i posypało się trochę strzałów. Słyszałeś krzyki:
- Erich dostoł! - i do dziś nie wiesz, czy to krzyczał grenszuc, czy powstaniec.
Szczepan Twardoch, „Morfina”, o wybuchu I powstania śląskiego.
MajKeR_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 29th, 2015, 12:13 PM   #122
Da_mm
Registered User

Likes (Received): 46

Witam. Chciałem się podzielić w wami moimi obserwacjam odnośnie palenia ekogroszkiem. Psiadam w Gliwicach zwykły piec węglowy. Kupiony w tym roku zamienił stary i wysłużony kocioł. Sprawność nowego jest na tyle wysoka, że postanowiłem palić w nim brykietami drzewnymi. Na pewnych zakupach spakowałem do koszyka worek ekogorszku (24MJ). Paliłem już nim w piecu z podajnikiem w domu rodziców. Zachowywał się bardzo dobrze.

Rozpaliłem w moim piecu owy groszek. Najpierw metodą od góry. Niestety przez uchylone górne drzwi wydobywał się w pewnym czasie wyjątkowo nieprzyjemy zapach dymu. Dym węglowy pachnie o wiele "przyjemniej". Pierwsze moje wrażenia to zapach siarkowodoru. Producent gwarantuje ilość siarki i popiołu.

Następnego dnia zapaliłem tradycyjnie od dołu i przy lekkim zadymieniu nieprzyjemny zapach znów dał się we znaki.

O co chodzi z tymi ekogroszkami? Czy nie powinno się nimi palić bez podajnika? Czy na pewno są takie eko? Wiele osób kupuje je ze względu na łatwą dostepność, przechowywanie, a węgiel nabywany z kopalni wymaga nielada gimnastyki.

Obecnie wracam do brykietu
Da_mm no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2015, 01:08 PM   #123
MajKeR_
ˇLa Ley y la Justicia!

MajKeR_'s Avatar

Likes (Received): 14529

Można palić groszkiem w piecu bez podajnika. To jest generalnie bardzo dobre paliwo, bo wysokokaloryczne. Jest jednak zasada, że warstwa węgla nie powinna przekraczać kilkukrotności (bodaj dziesięciokrotności) średnicy ziarna. W przypadku ekogroszku ta jest niewielka, stąd ta warstwa nie powinna być gruba - maksymalnie cca 20 centymetrów.

Mnie to wygląda (ale nie jestem super doświadczonym palaczem, raczej kominkowym - chociaż to mnie zmusza do większej ekwilibrystyki niż przy piecu CO, bo tam w palenisku nie ma żadnych usprawniaczy) na przekroczoną grubość zasypu połączoną z lewym powietrzem wpadającym przez otwarte drzwiczki. Po prostu węgiel Ci się zaczął "kisić" - zbyt intensywnie wydobywane pary nie dopalały się tak, jak powinny. Raczej bym nie celował w niską jakość węgla, bardziej błąd przy paleniu. Następnym razem proponuję Ci uważać z grubością zasypu, zastosować w miarę równomiernie rozłożone stosunkowo cienkie drewno na zasyp, a jako pierwotną rozpałkę dużą ilość kartonów zmieszanych z np. cienkimi gałązkami. Nadmuch tylko od spodu, niezależnie, czy masz dmuchawę, czy uchylane drzwiczki z miarkownikiem. Tylko w ten sposób cyrkulacja powietrza w piecu będzie przebiegać prawidłowo.

Jak masz kontakt z piecem z podajnikiem, to sam możesz zobaczyć, jak to powinno wyglądać. Bo właściwy sposób postępowania z piecem zasypowym jest dokładnie taki sam, tylko automatem jest palacz.

Kiedy padł ten pierwszy strzał, Kosteczku, to wszystko się zaczęło, zaczęli strzelać ci grenszuce, których chłopcy jeszcze nie zdążyli rozbroić, i zaczęli strzelać ci chłopcy, którzy już mieli jakieś karabiny albo nulachty, i posypało się trochę strzałów. Słyszałeś krzyki:
- Erich dostoł! - i do dziś nie wiesz, czy to krzyczał grenszuc, czy powstaniec.
Szczepan Twardoch, „Morfina”, o wybuchu I powstania śląskiego.
MajKeR_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 29th, 2015, 09:09 PM   #124
mk r
Registered User

Likes (Received): 926

Istotna jest jakość ekogroszku (dużo pochodzi z mieszalni podobnie jak cement cementopodobny), z tego co słyszę te z marketów to głównie na bazie węgla tańszego brunatnego są. Musisz zrobić parę prób.
mk r no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2015, 09:38 AM   #125
Da_mm
Registered User

Likes (Received): 46

To fakt. Jak przypadszyłem się mu pod bardzo jasnym światłem dostrzegłem, że w worku są "groszki" w dwóch kolorach. Jeden bardziej podobny do węgla brunatnego. Podobno brunatny nie nadaje się do palenia w przydomowych kotłowniach. Pracowałem kiedyś w Bogatyni. Tam wszyscy palą brunatnym. Bardzo nieprzyjemna sprawa.
Da_mm no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2016, 09:14 PM   #126
Lahcim nitup
Registered User

Lahcim nitup's Avatar

Likes (Received): 17569

GW: Województwo śląskie. Nowy Rok z trującym powietrzem
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2016, 10:24 PM   #127
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Likes (Received): 310

Prawie nie wieje. Jutro powinno być lepiej, przynajmniej w Gliwicach.

http://new.meteo.pl/metco/mgram_pict...col=84&lang=pl
Bursztyn no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2016, 09:52 PM   #128
b-b tomek
Registered User

b-b tomek's Avatar

Likes (Received): 825

Najnowszy raport w PDF.
Jakość powietrza w Polsce w latach 2013 - 2014 w świetle wyników pomiarów prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska

Luki_SL liked this post
b-b tomek no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 03:44 PM   #129
wasiliew_
Registered User

wasiliew_'s Avatar

Likes (Received): 431

Dziś zastanawiałem się, czy w Gliwicach nie wyjść z wiaderkiem na dwór i pozbierać do niego trochę powietrza ;(
Old January 7th, 2016, 04:02 PM   #130
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 31963

Nie tylko w Gliwicach, Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice - wszędzie jest "gęsto". Na szczęście za chwilę ma zacząć wiać...
Old January 7th, 2016, 06:57 PM   #131
Lahcim nitup
Registered User

Lahcim nitup's Avatar

Likes (Received): 17569

DZ: Alarm smogowy! Katowice, Tychy, Rybnik i Zabrze - tragiczna jakość powietrza
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2016, 01:59 PM   #132
mayers
LHC

mayers's Avatar

Likes (Received): 4807

Czekamy panie Prezydencie Gliwic na podobną akcję.Należy się uczyć a nie widzieć tylko czubek własnego nosa!
Po darmowej komunikacji w czasie przekroczeń emisji, czas na zwrot kosztów finansowych nowego paleniska.

Quote:
W Krakowie ruszają zachęty do rezygnacji z pieców węglowych

Autor: WNP.PL (DC)
09-01-2016

W Krakowie 11 stycznia br. rusza kampania informacyjna "Tak! Dla czystego powietrza". Do mieszkań krakowian zapukają przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, żeby zachęcać mieszkańców posiadających paleniska węglowe do ich wymiany na ogrzewanie ekologiczne. Akcja potrwa do 25 marca.

[...]Przypomina, że złożenie wniosku w tym roku gwarantuję otrzymanie do 100 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji. W następnych latach dofinansowanie będzie malało, w roku 2017 będzie to do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, a w roku 2018 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100 proc. różnicy kosztów ogrzewania.[/...]
http://energetyka.wnp.pl/w-krakowie-...922_1_0_0.html

Przypominam że w Gliwicach przy okazji remontu uliczek starego miasta za kwotę 50mln zł podłączono 0(zero)budynków do msc.Nadmienić należy fakt że sieć jest własnością spółki miejskiej.
Podłączenia mają miejsce w dzielnicach Sośnica i Łabędy jednak z braku istotnych dofinansowań- z marnym skutkiem.Podłączenie z instalacją mieszkania w budynku wielorodzinnym z lat 30tych(ul.Gankowa) to koszt ok.10tys.zł ponoszony wyłącznie przez mieszkańca.

kolec, Bursztyn liked this post
mayers no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2016, 02:54 PM   #133
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Quote:
Originally Posted by mayers View Post
Czekamy panie Prezydencie Gliwic na podobną akcję.Należy się uczyć a nie widzieć tylko czubek własnego nosa!
Po darmowej komunikacji w czasie przekroczeń emisji, czas na zwrot kosztów finansowych nowego paleniska.

http://energetyka.wnp.pl/w-krakowie-...922_1_0_0.html

Przypominam że w Gliwicach przy okazji remontu uliczek starego miasta za kwotę 50mln zł podłączono 0(zero)budynków do msc.Nadmienić należy fakt że sieć jest własnością spółki miejskiej.
Podłączenia mają miejsce w dzielnicach Sośnica i Łabędy jednak z braku istotnych dofinansowań- z marnym skutkiem.Podłączenie z instalacją mieszkania w budynku wielorodzinnym z lat 30tych(ul.Gankowa) to koszt ok.10tys.zł ponoszony wyłącznie przez mieszkańca.
Czy w remontowanych uliczkach w ogóle jest ułożona sieć CO?
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2016, 03:31 PM   #134
mayers
LHC

mayers's Avatar

Likes (Received): 4807

w trakcie remontu nawierzchni nie ułożono msc.Oczywiście nie ma przymusu ale wystarczyło chociaż doprowadzić przyłącze do każdego budynku i mieszkańcom dać wybór w przyszłości gaz/msc.Nie ulega bowiem wątpliwości że w przyszłości w mieście wszystkie paleniska na paliwo stałe musza zniknąć.Mieszkańcy zostaną z niczym?
W obrębie starego miasta jest sieć ale znikoma długośc.Postaram się dowiedzieć w gdzie się się znajduje.
mayers no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2016, 07:58 PM   #135
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Dzisiaj przekonałem się jak wygląda "wjazd" w smog i to w dosłownym słowa tego znaczeniu. Jadąc DK1 od strony słonecznej Częstochowy (okolice godz. 14-14:30 - tak świeciło tam słońce) w pewnym momencie w okolicach Siewierza wjeżdżało się w mleko nie będące mgłą... Momentalnie zniknęło niebieskie niebo i zasłonił je mroczny, gęsty, szary twór, który jadąc na południe stawał się co raz bardziej "uporczywy"
Old January 11th, 2016, 03:56 PM   #136
Chudy1210
Zakaz Fotografowania

Chudy1210's Avatar

Likes (Received): 4299

Zastanawiam się teraz czy ta szara zawiesina za oknem to mgła, czy jednak smog... Chciałem wyjść z domu, ale może się powstrzymam.
Działam również w GOPgear.

Fotografia, kopalnie, industrial, Śląsk, koleje, urbex. To o mnie.
Chudy1210 no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2016, 11:38 AM   #137
salto_angel
Visionmonger

salto_angel's Avatar

Likes (Received): 11043

Dzisiaj nie jest źle, przynajmniej w Katowicach. w centrum wyniki PM2,5 - 92%, PM10 60%.

TUMW

wasiliew_, Luki_SL, MajKeR_, mayers liked this post
salto_angel no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2016, 05:47 PM   #138
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Likes (Received): 310

Quote:
Originally Posted by salto_angel View Post
Dzisiaj nie jest źle, przynajmniej w Katowicach. w centrum wyniki PM2,5 - 92%, PM10 60%.
To jest miodzio, nic tylko oddychać pełną piersią

Tymczasem w Krakowie

Quote:
Sejmik Wojewódzki przyjął zakaz stosowania paliw stałych
Jest zgoda radnych wojewódzkich dla zakazu stosowania paliw stałych do celów grzewczych w domowych paleniskach na terenie Krakowa. Sejmik Małopolski przyjął uchwałę w tej sprawie na posiedzeniu w piątek, 14 stycznia.
...
Zgodnie z przyjętą uchwałą Sejmiku Wojewódzkiego, od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach domowych.
więcej

mayers, Luki_SL liked this post
Bursztyn no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2016, 10:00 PM   #139
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4656

Quote:
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przesłał dzisiaj pismo do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, w którym zwraca się z prośbą o podjęcie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie Aglomeracji Wrocławskiej, w których spalane są paliwa stałe.
http://www.wroclaw.pl/srodowisko/pre...ia-antysmogowe

Quote:
10 mobilnych analizatorów spalin zakupi miasto w najbliższym czasie. Trafią do policji. Z danych wynika, że ok. 20 proc. emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń pochodzi z rur wydechowych samochodów.
http://www.wroclaw.pl/we-wroclawiu-s...a-cenzurowanym

Last edited by Erni79; January 22nd, 2016 at 10:13 PM.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2016, 10:22 AM   #140
iandreas1000
Registered User

Likes (Received): 30

Wczoraj w Gliwicach było 1868% normy PM2.5 przekroczonej. Zamieścił bym screen ale nie mam 10 postów.
http: //x0.cdn02.imgwykop.pl/c0834752/01AmKOk_nyIGbNVHv55EJSLNm9aSdEf20adwmkjb,wat600.jpg?author=Mevario&auth=6d50fd58e0dc8b17c449932aa55caa57 Chyba jakiś rekord.
iandreas1000 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
brzeg, bytom, chorzów, częstochowa, gliwice, jelenia góra, katowice, legnica, oława, opole, rybnik, sosnowiec, wałbrzych, zabrze

Thread Tools

Posting Rules