[Lubuskie] Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost - Page 9 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 14th, 2010, 08:51 PM   #161
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 3648

Gdzie ty widzisz arogancje? Sprawdzam twoje info i okazuje się, że poza najbliższą nd. można znaleźć loty, a na niektóre dni nawet w promocji.

A wracając do meritum: niczego nie ustalamy na wstępie. To tylko twoje odczucie. Dla mnie strona działa normalnie i nie mam problemów ze znalezieniem info. Co do cen lotów w przeciwnych kierunkach, to chyba mają prawo ustalić inne ceny. Wiele linii lotniczych tak robi.
Falubaz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 14th, 2010, 11:13 PM   #162
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Likes (Received): 1132

Muszę się zgodzić z Miguelem - na stronie Jet Air operuje się fatalnie. Jest dokładnie tak, jak pisze - przepadają destynacje (zamiast WAW-IEG jest GDN-IEG itd.) i daty. Poza tym rzeczywiście nie da się zarezerwować nic po 1.11.2011 (no chyba że nie ma na żaden termin po tym dniu miejsc na trasie WAW-IEG, w co jednak wątpię).
sebastianzb está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 18th, 2010, 05:05 PM   #163
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 7887

Quote:
Tańsze bilety + większe samoloty = więcej pasażerów?

Zarząd województwa lubuskiego chce promować babimojskie lotnisko. - Samolot ma być konkurencją dla pociągu - tłumaczy Tomasz Hałas

Cel jest jeden - zwiększyć ilość pasażerów, a przez to wypromować na ile się da lotnisko w Babimoście przed Euro 2012. Nasze lotnisko jest już bowiem oficjalnym lotniskiem zapasowym podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dotychczas loty nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Głównie samolotem podróżowali urzędnicy. - Dla komercyjnych pasażerów loty mogły być za drogie, stąd decyzja, że do końca roku bilet do Warszawy będzie kosztował tylko 129 zł - mówi Tomasz Hałas, członek zarządu województwa. Oferta jest rzeczywiście kusząca, biorąc pod uwagę fakt, że to tylko o 13 zł więcej niż bilet na drugą klasę w InterCity do Warszawy (pierwsza klasa kosztuje aż 152 zł). Pociąg jedzie 4 godziny i 33 minuty, o ile się nie spóźni, co ostatnimi czasy jest niemal nagminne, a samolotem do stolicy dolecimy w nieco ponad godzinę. Poprawił się też komfort lotu, bo do Warszawy lata teraz nie mały samolot, mogący pomieścić tylko 18 osób, ale sporo większa, 46-osobowa maszyna.

Taka promocja lotniska oczywiście wiąże się z większymi kosztami. Dotychczas miesięcznie władze województwa płaciły na ten cel ok. 160 tys. zł. W tym zapewnionych było pięć miejsc w każdym locie dla urzędników marszałka. Teraz ilość miejsc zwiększono do dziewięciu, ale i marszałek miesięcznie dopłaca o 100 tys. zł więcej. Do promocji lotów na linii Babimost - Warszawa dołączyło się też miasto Zielona Góra, które wysupłało 480 tys. zł.
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodar...asazerow_.html
ABWera está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 10th, 2010, 01:28 PM   #164
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Likes (Received): 2479

Może trochę nie na temat ale mam pytanie: Przez pewien czas byłem związany z jednostką wojskową w Babimoście i lotniskiem które obsługiwaliśmy - wtedy należało jeszcze do wojska. Jak wygląda życie w Babimoście po rozwiązaniu jednostki i czy wojskowe obiekty na lotnisku są jakoś zagospodarowane?
fjtk_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2010, 05:34 PM   #165
tomno
BANNED

Likes (Received): 221

Quote:
Originally Posted by fjtk_ View Post
Jak wygląda życie w Babimoście po rozwiązaniu jednostki i czy wojskowe obiekty na lotnisku są jakoś zagospodarowane?
Babimost ... - ma się "chyba" dobrze. Nowe centrum sportowo-rekreacyjne powstało, miasto żyje swoim powolnym tempem.
Obiekty wojskowe - ale które konkretnie ?
A jeśli można zapytać - w jakich latach była służba i jak wówczas wyglądało lotnisko ?
tomno no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2010, 09:43 PM   #166
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Służbę skończyłem w 2004 i był to ostatni rok JW w Babimoście. Pytałem jak się trzyma Babimost bo wydawało mi się że jednostka jest niezwykle ważna dla tego miasteczka pod względem gospodarczym, podobno miała inwestować IKEA - ciekawy jestem, a ciężko się wybrać po latach bo kawał drogi.

Nie spędziłem dużo czasu na samym lotnisku ale ważniejszymi obiektami była na pewno wartownia przy dużych zbiornikach z paliwem (podobno telewizor na tej wartowni chodził non stop 4 lata, kiedyś zepsuła się antena i ktoś wyłączył ale już nie odpalił ), rozległe schrony przy hangarach - podobno ciekawe ale niestety nie mogliśmy wejść. Na lotnisku było kilka małych punktów do obsługi odbiorników, dość ciekawa była podstacja w której znajdował się ogromny agregat który mógł awaryjnie obsłużyć nawet cały Babimost. Jednostka była mała jak i miasteczko a samo lotnisko było zapasowym lotniskiem wielkiej bazy w Powidzu więc nie działo się za dużo. Lotów było mało - było dość spokojnie - niemniej mam ogromny sentyment i do lotniska i do okolic.
Old November 15th, 2010, 05:41 PM   #167
tomno
BANNED

Quote:
Originally Posted by fjtk_ View Post
Pytałem jak się trzyma Babimost bo wydawało mi się że jednostka jest niezwykle ważna dla tego miasteczka pod względem gospodarczym, podobno miała inwestować IKEA - ciekawy jestem, a ciężko się wybrać po latach bo kawał drogi.

Jednostka była mała jak i miasteczko a samo lotnisko było zapasowym lotniskiem wielkiej bazy w Powidzu więc nie działo się za dużo. Lotów było mało - było dość spokojnie - niemniej mam ogromny sentyment i do lotniska i do okolic.

Likwidacja jednostki zamnknęła "wojskową" historię Babimostu, a tym samym szanse na intensywny na jego miarę rozwój.
Działa w Babimoście Scanwood (na potrzeby IKEI), nie ma widoków na wielki boom inwestycyjny.
Szansą na ożywienie miasta jest ... lotnisko.
Województwo przejęło cały obiekt (teren i obiekty towarzyszące) z myślą o rozwoju ruchu lotniczego krajowego (loty do Warszawy) i stworzeniu w przyszłości centrum lotów cargo bądź centrum obsłubi techniczno-serwisowej statków powietrznych.
Istnieje jeszcze jedna wersja - wykorzystywanie lotniska na potrzeby wojskowych lotów czarterowych, ale tu nie widzę żadnej rewelacji (niestety ...) z uwagi choćby na kończące się w perspektywie kilku lat zagranicznych misji wojskowych.

Rezerwowa funkcja wobec Powidza na czym polegała ? Czy ograniczała się wyłącznie do obsługi sytuacji awaryjnych podczas lotów załóg z Powidza czy coś więcej ?
A czy w ostatnim okresie wykonywane były loty szkoleniowe w bliskim obszarze ?
Old November 16th, 2010, 08:39 AM   #168
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Quote:
Originally Posted by tomno View Post
Rezerwowa funkcja wobec Powidza na czym polegała ? Czy ograniczała się wyłącznie do obsługi sytuacji awaryjnych podczas lotów załóg z Powidza czy coś więcej ?
A czy w ostatnim okresie wykonywane były loty szkoleniowe w bliskim obszarze ?
W czasie mojego rocznego pobytu samych lotów było zaledwie kilka, nie były to sytuacje awaryjne tylko loty transportowe, przewóz ważnych osób itp. O lotach szkoleniowych nic mi nie wiadomo. Jednostka w Babimoście przyjmowała dużo wojsk NATO którzy się szkolili - pamiętam Holendrów, prawdopodobnie też korzystali lotniska.
Old November 16th, 2010, 11:52 AM   #169
m76
Registered User

Likes (Received): 214

Quote:
Originally Posted by tomno View Post
Działa w Babimoście Scanwood (na potrzeby IKEI), nie ma widoków na wielki boom inwestycyjny.
Raczej Swedwood http://www.swedwood.com/contacts/poland/
Ponadto niedawno otwarto obwodnicę tego miasteczka http://www.babimost.pl/content/view/397/65/
Ale żeby nie było w 100% offtopowo, to jestem sceptykiem jeśli chodzi o regularny ruch pasażerski z tego lotniska. Ciekaw jestem jak długo różne urzędy będą marnotrawiły nasze pieniądze na sztuczne utrzymywanie połączenia z Wawą. Moim zdaniem prędzej czy później, ruch pasażerski zostanie wstrzymany, m.in. dlatego że lotnisko ma złą lokalizację. Za daleko od Zielonej Góry, a w pobliżu brak innych większych skupisk ludzkich. Ktos kto chce lecieć gdzieś dalej, nie wybierze tego lotniska, tylko pojedzie do Berlina, Poznania czy Wrocławia.
m76 está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 16th, 2010, 04:22 PM   #170
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Wybierze inne lotniska, nie dlatego, że są lepsze, większe czy ładniejsze, ale że mają więcej połączeń. Gdyby u nas były tanie linie to sytuacja od razu by uległa zmianie. Podobnie jeśliby nie Jetair a LOT obsługiwał połączenia do Wawy, bo wówczas oferta Lotu byłaby dostępna w jednej taryfie.
Ale to prawda, że lotnisko jest za daleko.
Old November 16th, 2010, 04:38 PM   #171
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Falubaz View Post
Podobnie jeśliby nie Jetair a LOT obsługiwał połączenia do Wawy, bo wówczas oferta Lotu byłaby dostępna w jednej taryfie.
Czy możesz rozwinąć tę myśl?

IEG: Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
MiguelWawa no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2010, 04:57 PM   #172
tomno
BANNED

Quote:
Originally Posted by m76 View Post
Raczej Swedwood http://www.swedwood.com/contacts/poland/
Ponadto niedawno otwarto obwodnicę tego miasteczka http://www.babimost.pl/content/view/397/65/
.

Tak, tak - pomyliłem nazwę firmy ..., ale też na "S" i ma drewno w nazwie .

O obwodnicy nie napisałem, bo to tak na "marginesie" rozwoju.
Każdy, kto przejeżdżał kiedykolwiek z Wolsztyna przez Babimost do Świebodzina, wie jakie to wywijasy-szykany trzeba było pokonać na terenie miasta.
Old November 16th, 2010, 06:27 PM   #173
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by MiguelWawa View Post
Czy możesz rozwinąć tę myśl?
Jeśli Lot latałby do ZG, to ludzie udający się w dalsze podróże mieli by w cenie biletu odcinek IEG-WAW, a przynajmniej w dużo przystępniejszej cenie. Do tego mogliby odprawić się wraz z bagażami w Zielonej Górze w kilka minut, omijając kolejki na Okęciu. 3 lata temu leciałem tak właśnie do Stanów, i o dziwo, bilet z IEG przez WAW do SLC był nawet tańszy niż to samo z Warszawy. Zatem ja zaoszczędziłem nie tylko czas ale i kasę na dojazd. W taryfach lotniczych często się tak dzieje, że mimo i z lotów więcej to w sumie wychodzi taniej. Nie ma w tym większej logiki, ale tak jest. A z powodu, że Jetair nie jest nawet w żadnym aliansie lotniczym, to nie ma mowy o korzystnych taryfach przesiadkowych.
Old November 17th, 2010, 09:29 AM   #174
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Dokładnie! Co ciekawe, ostatnio LOT uruchomił połączenie z Bydgoszczą z której nie chciał wcześniej latać nawet JetAir. LOT ma spore problemy ze swoją flotą - ma po prostu za mało maszyn. Na krótkie loty do Bydgoszczy łatwiej jest wygospodarowac samolot miedzy innymi lotami. A lot do IEG "blokuje" samolot na 3-4 godziny. Dopóki sytuacja z flota nie poprawi się, nie ma co liczyć na powrót LOTu do IEG.

Old December 7th, 2010, 05:07 PM   #175
samozlo
Registered User

samozlo's Avatar

Likes (Received): 245

To ciekawe...

Quote:
Port lotniczy specjalnej troski - samorząd ratuje lotnisko wykupując bilety

Lubuski samorząd przeznacza 1,5 mln zł rocznie na utrzymanie deficytowego połączenia lotniczego między Zieloną Górą a stolicą. Gdyby nie darmowe bilety dla lokalnych VIP-ów, na pokładach nie byłoby pasażerów

Źródło i więcej: http://forsal.pl/artykuly/470204,por...ac_bilety.html
Old December 7th, 2010, 08:47 PM   #176
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Ten artykuł to gniot. Dane są zmyślona całość jest tendencyjną manipulacją. Na szybko: nie 42km a 36km dzieli ZG od lotniska (maps.google ma niepoprawnie wpisane umiejscowienie samego lotniska i podaje trasę naokoło, widać od razu, że pisał to jakiś goguś nie stąd, co pojęcia nie ma o regionie), i loty nie odbywają się w 4 a 5 dni w tygodniu.
Old December 7th, 2010, 09:12 PM   #177
tombar311
tombar311

Likes (Received): 75

ale generalnie jakie to ma znaczenie czy 42 czy 36 km. Lotnisko w takiej odległości od zaledwie 100-tysięcznego miasta to porażka dla przewoźników - szczególnie lowcostów generujących sporo pax-ów na lotniskach. Do Modlina z Wa-wy jest niewiele więcej a nie mogą się zebrać na zorganizowanie tam lotniska "centralnego".
Zresztą nawiasem mówiąc dojazd z ZG do Babimostu jest średni (w wakacje miałem okazję się przekonać) i to też jest przeszkodą. W takim np Szczecinie do Goleniowa też jest ponad 35 km, ale pomyka się 2-pasmóweczką (starą, bo starą, ale jest)
Gdyby jeszcze to lotnisko było np na trasie ZG-Gorzów - to może coś by z tego było. A tak jest niemal na wschód o ZG, gdzieś w lasach. A do Poz wcale nie tak daleko.
Kto wyłoży pieniądze, żeby takie lotnisko utrzymywać w zimie. Odśnieżanie pasa, odladzanie samolotów - to wymaga kasy i sprzętu. Ostatnimi dniami miałem okazję 4 razy polatać po Polsce (Wro, Waw, Gda). Wszędzie było odśnieżanie pasów i odladzanie samolotów. Nie ma sentymentów.
tombar311 no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2010, 09:37 AM   #178
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

To absolutna herezja twierdzic, ze Babimost jest gorzej zlokalizowany wzgledem Zielonej Góry, niż Goleniów wzgledem Szczecina. Bo dobrze wiesz, że nim dojedziesz to tej "2-pasmóweczki", to najpierw musisz wydostac sie z centrum miasta, co zajmuje tyle samo czasu, co późniejsze "pomykanie".

Old December 13th, 2010, 09:51 AM   #179
nsolak
Guest

Likes (Received):

Jezus, napinacie się o byle g..... Trudno, żeby dojazd do centrum 3 razy większego miasta, był tak samo szybki jak w Zielonej Górze.
  Reply With Quote
Old December 13th, 2010, 10:32 AM   #180
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Jezus, napinacie się o byle g..... Trudno, żeby dojazd do centrum 3 razy większego miasta, był tak samo szybki jak w Zielonej Górze.
No to po co pisać, że tak jest? Bez sensu...

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ieg, lotnisko, lubuskie, port lotniczy, zielona góra

Thread Tools

Posting Rules