Projekte nga Prishtina | Prishtina Construction Projects - Page 27 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old March 5th, 2008, 11:27 PM   #521
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

MTPT-ja ndan 3 milionė euro pėr mbikalime


Prishtine, 4 mars - Mungesa
e njė mbikalimi nė rrugėn
pėrskaj stacionit tė autobusėve,
ēdo ditė rrezikon
jetėn e qindra qytetarėve.
Qeveria e kaluar kishte bėrė
shumė zhurmė dhe njė hap
konkret duke shpallur njė
tender pėr kėtė, por gjithēka
ėshtė heshtur pa ndonjė
rezultat.
Qeveritarėt e rinj thonė se
ndėrtimi i mbikalimeve nė
rrugėt mė tė frekuentuara nė
Prishtinė dhe nė disa zona tė
tjera nė Kosovė janė prioritete
pėr Ministrinė e
Transportit. Megjithėkėtė, as
ata deri mė tash nuk kanė
ndėrmarrė ndonjė hap
konkret. Sipas Endrit
Sahalės, kėshilltar i lartė i
ministritė tė Transportit,
Fatmir Limaj, pėr kėtė
ēėshtje ėshtė ndarė njė buxhet
prej mbi 3 milionė
eurosh.
"Qeveria e mėparshme ka
bėrė diēka, por ne do tė
punojmė me projektet tona".
Sipas tij, MTPT-ja ka
angazhuar ekspert tė cilėt do
tė shohin mundėsit e ndėrtimit
tė mbikalimeve,
nėnkalimeve apo urave.
"Ministria e Transportit
duhet t'i sigurojė tė dhėnat
se nė atė vend ku ėshtė planifikuar
tė ndėrtohet nėnkalimi,
tė sigurohet se ndėrtimi
nuk do tė shkaktojė ndonjė
prishje eventuale, si p.sh
kanalizim apo gypa tė ngrohjes".
Sipas Shalės, varėsisht
nga gjendja nė terren, do tė
shqyrtohet mundėsia e sistemit
tė ndėrtimit. Ai shtoi
se MTPT-ja ka paraparė tė
ndėrtojė mbikalime edhe nė
disa fshatra tė cila janė tė
rrezikuara, pėrfshirė njė nė
Shkabaj, nė Bresalc edhe nė
disa fshatra tė tjerė.

/Lajm
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old March 7th, 2008, 02:43 AM   #522
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Qyteti i betonit
Pėr mungesė tė hapėsirave tė gjelbėruara nė qendėr tė qytetit, qytetarėt thonė se Prishtina ėshtė bėrė qytet i betonuar. Zyrtarėt
komunalė dhe ata tė kompanisė "Hortikultura" theksojnė se sė shpejti do tė fillojė rregullimi dhe krijimi i hapėsirave gjelbėruesePrishtinė, 5 mars - Vetėm asfalt
dhe ndėrtesa. Kjo ėshtė Prishtina
pėr Ramadan Selmanin (75), i cili
njė pjesė tė ditės e kalon nė
sheshin "Nėnė Tereza". Sipas tij,
Komuna e Prishtinės nuk ėshtė
duke bėrė asgjė pėr krijimin e
hapėsirave tė gjelbėruara. "Mirė qė
e kanė shtruar me granit, po u
dashtė tė mendojnė pak edhe pėr
gjelbėrim. Njėherė i prenė lisat,
pastaj e mbuluan edhe atė pak
gjelbėrim. Nuk jetohet nė kėtė
pluhur". Rregullimi i hapėsirave tė
pakta gjelbėruese dhe krijimi i tė
tjerave shtesė, sipas zyrtarėve
komunalė, do tė fillojė nė stinėn e
pranverės. "Krahas punimeve qė
aktualisht janė duke u bėrė nė
sheshin 'Nėnė Tereza', Komuna
ėshtė duke e pėrgatitur konkursin
qė do tė hapet sė shpejti, nėpėrmjet
tė cilit do tė kėrkohet nga qytetarėt
qė t'i japin idetė e tyre se si
kanė dėshirė tė duket sheshi", tha
Asdren Osaj, kėshilltar pėr media i
kryetarit Isa Mustafa. Sipas tij, me
fillimin e stinės sė pranverės, kompania
qė bėn mirėmbajtjen e
hapėsirave tė gjelbėruara do tė krijojė
hapėsira tė reja, aty ku lejohet
njė gjė e tillė.
Ndėrkaq, Isak Rakovica, drejtor i
ndėrmarrjes "Hortikultura", e cila i
mirėmban hapėsirat e gjelbėruara
nė Prishtinė, thotė se rregullimi i
tyre ka filluar kėtė javė. "Kemi filluar
tė punojmė nė rrugėn 'Agim
Ramadani', ku ėshtė bėrė krasitja
dhe prashitja e rreth dy mijė
trėndafilave. Pastaj, do tė fillojmė
nė sheshin 'Nėnė Tereza'". Sipas tij,
janė rreth 56 hektarė qė do tė pėrfshihen
nė mirėmbajte nga java e
ardhshme. "Pėrveē hapėsirave
ekzistuese, tani do tė fillojė edhe
mirėmbajtja e sipėrfaqeve tė reja.
Janė rreth tre hektarė pjesė tė reja
qė do tė krijohen. Ėshtė hapėsira
pėrreth shkallėve tė lagjes 'Arbėria'
dhe "Dardania". Nga 15 marsi do
tė fillojė edhe mbjellja e luleve
sezonale. "Sivjet ėshtė dyfishuar
numri i luleve sezonale qė do tė
mbillen. Vetėm nė rrugėn 'Agim
Ramadani' presim tė mbjellim
rreth 20 mijė lule sezonale, pėr tė
vazhduar edhe me rrugėt e tjera tė
kryeqytetit". Ndėrmarrja
"Hortikultura" nuk do ta fillojė
gjelbėrimin nė rrugėn "Bulevardi i
dėshmorėve", pa pėrfunduar asfaltimi
i rrugės.

/Lajm
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2008, 03:27 AM   #523
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,445
Likes (Received): 1185

I wonder if this construction site is from that area where all those kranes are:

image hosted on flickr
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2008, 04:10 AM   #524
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,416
Likes (Received): 1941

I think Liburn that this is the area...but this building was started before. I think they will crash this one and build new. For this place from the information I have, the familly that will build it with foreign investors are quite rich and well known in Tetova area.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 11:22 AM   #525
Albkatolik
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 33
Likes (Received): 0

Kompleksi banesor ne lagjen Kalabria (Prishtine)

Ky kompleks eshte nisur te ndertohet me dy kompani (Lesna dhe Exclusive) te cilet me vone jane ndare dhe tani gjysma e projektit ndertohet nga Lesna dhe pjesa tjeter nga Exclusive, kurse projektin /arkitekturen e ka bere studio Urban+ nga Prishtina.

Per ju forumista qe jetoni ne Kosove, ēfare mendoni per kete Kompleks banesash? Flitet se eshte nje lagje me perspektive? Lagja Kalabria ne Prishtinen e re, sipas parashikimeve do te kete mbi 30.000 banore.Last edited by Albkatolik; March 17th, 2008 at 01:05 AM.
Albkatolik no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 11:23 AM   #526
Albkatolik
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 33
Likes (Received): 0

Ne baze te planit Urbanistik te Komunes se Prishtines, kjo lagje do te lidhet me lagjen e Spitalit, qe do te kete 2. nen kalime ne Magjistralen PR-Shkup.

Kete kompleks e financon Lesna dhe Exclusive, ndersa pune kryesi eshte Nartel, firme ndertimore projektuese qe ka ndertuar edhe Ndertesen e Qeverise se Kosoves.

Materiali qe eshte perdorur ne kete kompleks banesor eshte e cilesise se larte.

Ne rast se nje mikut tuaj i mbushet mendja me ble banese ne kete lagje, ēfare do t'i propozonit?

Web faqja: Exclusive
Web faqja: Lesna


Foto me e hershme e Kompleksit banesor

Last edited by Albkatolik; March 17th, 2008 at 01:15 AM.
Albkatolik no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 11:24 AM   #527
Albkatolik
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 33
Likes (Received): 0


Last edited by Albkatolik; March 17th, 2008 at 01:28 AM.
Albkatolik no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 11:25 AM   #528
Albkatolik
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 33
Likes (Received): 0Pamje nga kompleksi banesor Lesna & Exclusive Design, ne lagjen Kalabria (Prishtina e re)


Last edited by Albkatolik; March 17th, 2008 at 01:39 AM.
Albkatolik no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 11:25 AM   #529
Albkatolik
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 33
Likes (Received): 0


(pamje si duket banjo ne keto ndertesa)

Edhe materiali qe perdorin ne banjo eshte Geberit, pra material zvicerian. Ndersa ne banesa tjera, qe jane ne ndertim e siper ne Prishtine, aq sa kam vene re perdorin materiale turko-arabe ose me preardhje nga vendet aziatike dhe cilesia e ketyre materiale eshte shume e dobte.

Last edited by Albkatolik; March 17th, 2008 at 12:47 AM.
Albkatolik no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2008, 01:40 PM   #530
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 3,015
Likes (Received): 741

banjo diqka palidhje nga nje banese e rre, veq nejse
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2008, 07:27 PM   #531
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45


I PAPREKURNjė vit e gjysmė pas privatizimit tė Hotelit
Grand, gati asgjė nuk ka ndryshuar. Nga 20
milionė eurot e premtuara pėr investime
brenda dy vjetėve, puna ėshtė ende nė
start. Kanė mbetur vetėm edhe shtatė
muaj. AKM-ja pret tetorin.image hosted on flickr
Arben Hyseni/Gazeta Express

Prishtinė, 15 mars —
Pronarėt e rinj tė Hotelit
Grand nuk po i realizojnė
investimet e premtuara
nga privatizimi
nėpėrmes spin-off`it special.
Agjencioni Kosovar i Mirėbesimit
nuk po i nguc fare, edhe
pse pronarėt nuk po e pėrmbushin
kontratėn. Viti 2008 e ka
zėnė kėtė hotel pa asnjė ndryshim.
Sipas trendeve, do tė duhej
tė investoheshin 15 milionė
pėr t'u rrumbullakuar i gjithė
projekti deri nė tetor tė kėtij viti.
Deri atėherė do tė duhej tė
investoheshin fiks 20 milionė
euro.
Kėtė e ka pranuar edhe
Ekrem Tahiri, zėdhėnės nė Agjencinė
Kosovare tė Mirėbesimit.
Duke u bazuar nė tė dhėnat
e sektorit tė monitorimit nė
AKM, Tahiri tregon se deri mė
tash janė bėrė vetėm "investime
pėrgatitore".
"Megjithatė, krahasuar me
investimet totale, ata kanė ende
shumė pėr tė bėrė", tha
Tahiri.
Ai shpjegon se meqenėse
ka tė bėjė me
ndėrtime, rindėrtime
dhe modifikime tė objektit
ekzistuese, me investime
pėrgatitore, nėnkuptohet finalizimi
i projekteve tė ndryshme
pėr realizimin e projektit nė
tėrėsi.
"AKM ėshtė nė dijeni se pronarėt
e Grandit kishin probleme
me Kuvendin Komunal tė
Prishtinės pėr marrjen e lejes
pėr rindėrtim. Ne shpresojmė
se kjo ēėshtje mes tyre do tė zgjidhet
sė shpejti nė mėnyrė qė
pronari i Grandit tė ketė
mundėsinė tė bėjė investimet
e zotuara", tha Tahiri.
Pėr ta pasur pronėsinė pėrfundimtare
tė tij duhen gati 30
milionė euro. Kjo ka bėrė qė atij
t'i ofrojnė ndihmė nė kompensim
tė pjesėve tė pronėsisė edhe
disa biznesmenė tė njohur.
Madje u pėrfshi edhe Raiffeisen
Bank. Nė gjithė kėtė tollovi
pronėsie, flitet se pjesė ka edhe
biznesmeni Behxhet Pacolli.
Por, zyrtarisht nuk ėshtė bėrė
e ditur njė gjė e tillė. Me 20 milionėt
e premtuar, hotelit 15 katesh
duhet t'i ndryshojė komplet
pamja si nga jashtė, ashtu
edhe nga brenda. Para njė kohe,
nė njė intervistė pėr Express,
Zylqyf Berisha ka gjetur njė fajtor
me tė cilin ėshtė duke u
mbuluar. Pėr krejt kėtė pengesė,
ai thotė
se fajet i ka Kuvendi Komunal
i Prishtinės, qė nuk po paguan
disa tatime me tė cilat ėshtė
ngarkuar nga AKM - ja. AKM
nuk ka ndėrmend ta ngucė Berishėn
deri mė 13 tetor tė vitit
2008. Nė bazė tė rregulloreve,
sė pari nėse premtimet nuk realizohen
brenda dy vitesh do tė
ketė penallti prej 15 pėr qind tė
shumės sė parealizuar. Nėse
nuk realizohen kėto mjete, nuk
pėrjashtohet mundėsia qė edhe
tė ritenderohet nėse vėrtetohet
pas njė periudhe se pronari
i ri pėrfundimisht nuk
mund t'u pėrmbahet premtimeve
pėr investime.
Megjithėse AKM-ja deri sot
nuk ka vendosur ta hedhė nė
ritenderim asnjė ndėrmarrje
tė privatizuar me spin off special.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2008, 02:06 AM   #532
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,342
Likes (Received): 4912

Emrat e lagjeve te Prishtines jane me te vertete shqiptare
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2008, 02:07 AM   #533
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,342
Likes (Received): 4912

Projekte interesante, shpresoj qe mos te kene vetem pamjen e jashtme te tille por te jene dhe funksionale gjithashtu.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2008, 08:35 PM   #534
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

To the right, in the photo below - there is alot of construction activity. Does anyone know what is being constructed here - and where exactly on the map is this construction site located?image hosted on flickr
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2008, 09:10 PM   #535
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,445
Likes (Received): 1185

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
To the right, in the photo below - there is alot of construction activity. Does anyone know what is being constructed here - and where exactly on the map is this construction site located?image hosted on flickr
those are the buildings that are being constructed on the hill: The cranes seem to be closer though....if that is not the site of the WTC, then its something different...and we have no information on it.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 06:27 PM   #536
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 3,015
Likes (Received): 741

Raiffeisen to support a mega project in Kosovo

Quote:
21.03.2008, 13:56
Raiffeisen to support a mega project in Kosovo

According to the Austrian newspaper "Wirtschaftsblatt", Raiffeisen Bank will support with loans a 250 Million EUR construction mega project in Prishtina, the capital city of Kosovo (photo).

The ENK Invest Group, owned by five local companies, has already started with the construction of the complex which includes offices, apartments, hotels and shopping malls. The complex, planned to be finished in 5 to 6 years, will offer over 285.000 square meters of floor space.

It is generally expected that the recent final solution of its political status, making Kosovo the youngest independent country in Europe, will increase the interest of foreign investors and will enable an economic boom in some sectors, such as construction.

ECIKS
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 07:39 PM   #537
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

wow......... 250 million euro ?
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 07:51 PM   #538
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,445
Likes (Received): 1185

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
Raiffeisen to support a mega project in Kosovoso....could this project be the one were wondering about, where the cranes are? if so, prishtina is trully experiencing a boom. This project, the world trade center, and the over 40 stories buildings planned for lakrishta are overwhelming is such short period of time.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 07:57 PM   #539
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

A detail i noticed though: this project above, replaces the proposal posted earlier from "small architecture" studio in london. The investor is ENK Invest Ltd - the same investor in both projects posted here. of course only one of them is going to get built, and i understand this project below posted earlier is canceled, since also "small architectue" studio has removed the project from their website recently:

Although this is good news, because the project reported from ECIKS looks much taller, bigger and much more impressive

Quote:
Originally Posted by Sokoli View Post
Here is a render of one of the projects to be built in the zone mentioned in the GazetaExpress article above - in Lakrishte... This is the project of a company named "ENK", designed by "SmallArchitecture" studio from London, UK in cooperation with "4MGroup"....

The project is approved a planning permition as mentioned in that news article, but will get building permit as soon as it has finished all the studies of the project and has paid the building permit fee.
website: http://www.small-architecture.com/projects01d.html
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 08:03 PM   #540
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

edit
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lagjja "Lakrishte" | "Lakrishte" Skyscraper Discrict SkaNdErBeG Prishtina 1580 November 18th, 2019 07:24 PM
[Košice] Projects and Construction Updates III zepp Košice 1005 May 23rd, 2008 11:07 PM
[Košice] Projects and Construction Updates II zepp Košice 1020 March 31st, 2008 12:57 AM
[Košice] Projects and Construction Updates I Timoth12 Košice 1004 February 5th, 2008 02:51 PM
PRISHTINA | Projects & Construction 7t DN Archives 3 December 25th, 2007 08:19 PM


All times are GMT +2. The time now is 07:19 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us