SkyscraperCity Forum banner

[Bratislava] Hanby Bratislavy

1M views 6K replies 304 participants last post by  jputerka 
#1 · (Edited)
See less See more
1
#2,087 ·
Asi len znasobovali pocet nosicov. To je zrejme ten Nesrovnalov boj proti vizualnemu smogu. Povodne tam bolo toto: https://www.google.sk/maps/@48.1472...UhzimonuquKLG3r8mCKQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
Vyjadrenie starostky KV:
Bilbordová opacha pod mostom La franconi rastie na základe súhlasu majiteľa pozemku v tomto prípade UK. Na druhej strane cesty pri pumpe náš stavebný úrad rozhodol o odstránení podobnej ohavy tej istej reklamnej spoločnosti. Už pred niekoľkými mesiacmi. Je na našom vlastnom pozemku. Dodnes stojí a zarába nekresťanské peniaze. Akzent Big Media sa odvolala rozhodnutiu o odstránení a nikým nevolený úradník na Okresnom úrade im po niekoľkých mesiacoch sušenia vyhovel. Taký je náš svet. Zákony pomáhajú kadekomu len nie verejnému záujmu. Kocúrkovo. Boj s veternými mlynmi. My to však nevzdávame.
Takže treba poďakovať univerzite, na druhej strane je smutné, že ak niekto postaví na súkromnom/mestskom pozemku billboard (pozemok KV pri pumpe) tak sa nevie domôcť odstránenia... :eek:hno:
 
#2,096 ·
Nemám nič proti regulácii reklamy, ale trocha mi ten slovník v štýle "opacha", "ohava" príde taký ako z materskej škôlky, alebo prvého stupňa základnej školy.
To mozno, ale ako by si slusne nazval reklamne zariadenia, ktore do civilizovaneho mesta nepatria?
 
#2,098 ·
Štasselová napísala Mičietovi, tak uvidíme, či sa vôbec UK bude obťažovať s vyjadrením...

Odišlo dnes pánovi rektorovi UK:
"Dobrý deň, pán Micieta.
Obraciam sa na Vás ako na najvyššieho reprezentanta najprestížnejšej vysokej školy na Slovensku - Univerzity Komenského v Bratislave.
V dnešných dňoch obyvatelia Bratislavy s prekvapením zaregistrovali výstavbu obrovskej konštrukcie pre megaboard (viď obrázok v prílohe) na pozemkoch vo vlastníctve UK v Karlovej Vsi v Bratislave.
Predpokladám, že pred tým ako ste podpísali zmluvu so spoločnosťou, ktorá stavbu realizuje (podľa mojich informácií ide o spoločnosť BigMedia, blízkej J&T),
ste zaregistrovali viaceré snahy reprezentantov mesta ale aj jej obyvateľov a starostov, ktorí sa snažia s vizuálny smogom v meste bojovať.
Primátor dokonca pred kamerami odstraňuje trojnožky aj niektoré bilboardy.
Iste ste tiež oboznámený s tým, že princípy outdorovej reklamy sú založené na profite pre malú skupinu ľudí,
ktorá nosiče vlastní, ktorá však obťažuje všetkých obyvateľov mesta.
Absencia pasportizácie a skutočnej regulácie outdorovej reklamy nie je vašou chybou.
Navždy však ostanete spoluzodpovední za to, že vizuálneho smogu v hlavnom meste, napriek snahám niektorých poslancov, pribúda.
V danom kontexte sa budeme zbytočne zaoberať tým ako odstrániť už existujúcu vonkajšiu reklamu v meste,
keď ešte aj tie subjekty, ktoré sú alebo by mali byť nositeľmi všeobecne príjmaných hodnôt - ako napríklad rešpekt k záujmom verejnosti, spoluzodpovednosť za kultivované verejné priestory, atd... - svoje pozemky alebo budovy na vonkajšiu reklamu prenajímajú.
V tejto súvislosti by mňa a mojich voličov tiež zaujímali podmienky zmluvy o prenájme, ktorú ste iste so spoločnosťou podpísali.
Je zmluva zverejnená na stránkach UK Bratislava? Ak áno, viete mi preposlať adresu zverejnenia?
Naše nároky na kvalitu verejného priestoru a jeho prežívanie stúpajú tak ako stúpa počet obyvateľov, ktorí prichádzajú do miest žiť. Ako spoločnosť však v tejto oblasti, ako aj v mnohých ďalších, zaostávame. Svojim rozhodnutím k tomuto stavu prispievate aj vy.
Ako sa môžme zodpovedne baviť o "smart" riešeniach a udržateľnom rozvoji mesta, keď si neviem poradiť s všadeprítomnou otravnou a nezmyselnou reklamou, ktorá okupuje verejný priestor patriaci nám všetkým?
Važený pán rektor, vážený akademický senát.
Privítala by som, ak by ste svoje rozhodnutie prehodnotili, prípadne vstúpili do rokovaní s hlavným mestom.
Iste by sa našli spôsoby, ako vám výpadok z prenájmu tohto pozemku kompenzovať, napríklad participáciou na spoločných projektoch.
Ďakujem za vašu odpoveď
Lucia Štasselová
poslankyňa mestského zastupiteľstva za mestskú časť Ružinov"
edit: odpoveď z UK
" Vážená pani poslankyňa,
dovoľte mi z poverenia pána rektora reagovať na Váš mail ohľadom umiestneného Bigboardu spoločnosti Akzent BigBoard, a.s.
K Vášmu podnetu predbežne uvádzame, že vyššieuvedená spoločnosť má prenajatý od Univerzity Komenského v Bratislave predmetný pozemok za účelom prevádzkovania už existujúceho reklamného zariadenia na základe zmluvy č. V/3/16/RUK. (pozemok sme podľa mojich predbežných informácií nadobudli do vlastníctva s už postavenou stavbou)
Existujúca reklamná plocha bola na žiadosť nájomcu zväčšená so súhlasom Akademického senátu UK dodatkom k predmetnej zmluve zo dňa 1.8.2017; zmluva však nepredpokladá žiadne stavebné konanie smerujúce k zriadeniu stavby či stavebným úpravám.
Zároveň uvádzame, že v zmysle čl. VII ods. 8 platnej Nájomnej zmluvy „Nájomca nie je oprávnený na predmete nájmu zriadiť stavbu.“
Na základe Vášho podnetu a fotodokumentácie danú vec preveríme a v prípade, že došlo k porušeniu zmluvných ustanovení, vyvodíme voči nájomcovi zodpovedajúce právne dôsledky.
S pozdravom, Eva Takácsová
JUDr. Eva Takácsová
vedúca Oddelenia legislatívy a právnych služieb, Rektorát UK..."
 
#2,099 ·
Dá sa to pomenovať aj inak. Tie slová "opacha", "ohava" mi pília uši. Napríklad osobne nemám rád veľké reklamné bannery na bočných stenách lodí hĺbených staníc pražského metra. Inde mi tam tie reklamy až tak nevadia. Začalo to tuším na Strašnickej na áčku a na céčkovej stanici Nádraží Holešovice som videl fotografiu, ako vŕtajú kvôli konštrukcii pre bilboard diery. Nazval by som to nevkusom, alebo dekadenciou doby ale slová opacha, alebo ohava, ktoré znejú ako z dobšinského rozprávky a vyznievajú skôr infantilne a nekladú tým pádom dôraz na pomenovanie nevhodnej reality by som nepoužil.
 
Top