[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 909 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old February 6th, 2019, 11:22 AM   #18161
Kronosz
Registered User

Likes (Received): 2600

Quote:
Originally Posted by courage the dog View Post
Ami azt illeti, a corten acél tényleg förtelmes a Várkert Bazárnál, de ez a magánvéleményem.
A lépcső viszont szvsz baromi jó ötlet volt.

Szerintem is, de hát kellett oda a modern lenyomat valamilyen formában.
Kronosz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 6th, 2019, 11:24 AM   #18162
laci95
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by hmphoto View Post
Úristen ebbe megint bele kell menni? Ne nézd le a modern építészetet ha csak a gipszstukkókat tudod érteni és értékelni.
Én építész vagyok, és a egy várban nincs helye a modern építészetnek. Amúgy is a mai modern és a szocreál építészetet ne hasonlítsuk össze. A szocreál elpusztitott mindent csak a funkció számított az hogy illeszkedik a városképpbe senkit sem érdekelt. Falvak egységes arculatát tették tönkre a "Kádár kockákkal". Az ideiglenes panelokkal pedig a városokat és még sorolhatnám
laci95 no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 11:31 AM   #18163
tehtube
Registered User

Likes (Received): 3022

Quote:
Úristen ebbe megint bele kell menni? Ne nézd le a modern építészetet ha csak a gipszstukkókat tudod érteni és értékelni.
Félreérted. Ez nem a modern építészet lenézése. Csupán a modern építészetet művelők viselkedésének elítélése. A hely és szereptévesztés.
Tökéletes a lakkbőr ruha is westerncsizmával, de nem az Operába.
Itt a viselkedési, etikai normák alkalmazása van az előtérben. A Váci út építési módja nem csereszabatos a várbelivel. A tömeg önmagában nem elegendő. Ha igen, legközelebb menj be egy bankba símaszkkal.

Ultra84, Kronosz liked this post
tehtube no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 6th, 2019, 11:41 AM   #18164
tehtube
Registered User

Quote:
Originally Posted by laci95 View Post
Én építész vagyok, és a egy várban nincs helye a modern építészetnek. Amúgy is a mai modern és a szocreál építészetet ne hasonlítsuk össze. A szocreál elpusztitott mindent csak a funkció számított az hogy illeszkedik a városképpbe senkit sem érdekelt. Falvak egységes arculatát tették tönkre a "Kádár kockákkal". Az ideiglenes panelokkal pedig a városokat és még sorolhatnám
Szerintem a szocreál a maga primitivizált archaizálásában is, de nem kizárólag funkcionalista. Egy nagyon leegyszerűsített klasszicista stílus, gyakran timpanonnal, oszloprenddel, hagyományos lyukhomlokzattal. A néhány ilyen jellegű várbéli épület egész jól megbújik a többi közt.
De más területeken is sokkal előnyösebb együttes alakult ki szocreálban, mint a későbbi módi által.
A mai modern ugyanúgy nem funkcionalista, hiába hazudja ezt magáról. Ugyanúgy dobálózik öncélúan az építészeti gesztusokkal mint az eklekticizmus, legfeljebb más formavilággal. A lényeg, a mindenáron, a legdurvább módon való különbözés szándéka.
A végén funkció: pár elem kiragadása még messze nem az, sokkal összetetteb annál, ahogy rossz példakánt a falanszter filmekben látni.

Hmelnickij liked this post
Old February 6th, 2019, 11:48 AM   #18165
csendesmark
Registered User

Likes (Received): 1087

Talking

Quote:
Dehogy kell belemenni, csak azt kell látnod hogy az az irányzat
Univerzálisan el van utasítva.

Az emberek ~95% kicsit sem kedveli ezeket a embertelen kinézetű absztrakt cuccokat, persze lehet hogy van egy kis százalék akiknek ez tetszik, whatever....

https://www.youtube.com/watch?v=CgseG3VTGsM

Ha pl neked meg annyira tetszik, költözz Berlinbe
Esküszöm nem ítéllek el ez miatt
Azért sem ha nem tetszik a modernitás, nem érdekel...

A modern épületek 99% ipari hulladék szinten van ha az esztétikáról van szó.
Ennyi.

tehtube liked this post
csendesmark no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 11:50 AM   #18166
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Likes (Received): 7444

Quote:
Originally Posted by tehtube View Post
Szerintem a szocreál a maga primitivizált archaizálásában is, de nem kizárólag funkcionalista. Egy nagyon leegyszerűsített klasszicista stílus, gyakran timpanonnal, oszloprenddel, hagyományos lyukhomlokzattal. A néhány ilyen jellegű várbéli épület egész jól megbújik a többi közt.
De más területeken is sokkal előnyösebb együttes alakult ki szocreálban, mint a későbbi módi által.
A mai modern ugyanúgy nem funkcionalista, hiába hazudja ezt magáról. Ugyanúgy dobálózik öncélúan az építészeti gesztusokkal mint az eklekticizmus, legfeljebb más formavilággal. A lényeg, a mindenáron, a legdurvább módon való különbözés szándéka.
A végén funkció: pár elem kiragadása még messze nem az, sokkal összetetteb annál, ahogy rossz példakánt a falanszter filmekben látni.
Igen, de hol húzódik a határ a még elfogadható szocreál, és az egész világot elöntő panelpestis között? Értem, hogy a 2. vh utáni népességrobbanásban mindent felülírt a "sok lakást, gyorsan" szemlélet, de az ekkor épített paneles lakótelepek az építész szakma olcsósított ipartermékei, az építész néprádiók, egy fogható csatornával. Amit legtöbben hiányolunk, az az egyedi megkülönböztető jelek (akár díszek is!) alkalmazása, amitől nem megy be véletlenül a Harang utca 6. 3/17 lakásába Átlag Béla, pedig a Csengettyű utca 8. 3/17-ben lakik...

Nálam a Várban csak egyedi kortárs jöhet szóba.

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.

Lacosz liked this post
Windblower no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 01:35 PM   #18167
tehtube
Registered User

Igazi szocreálok nincsenek is a várban tudtommal, de hozzá közelálló stílusúak igen.
Nem azt mondom hogy szóba jöhet, hanem azt, hogy kevésbé bántó mint a kornyezetére agresszív modernek.
https://www.google.hu/maps/@47.50130...7i13312!8i6656
https://www.google.hu/maps/@47.50110...7i13312!8i6656
Talán a legszocreálabb gúnya:
https://www.google.hu/maps/@47.49963...7i13312!8i6656
És a végén egy tipikus szocreál. (a panel az modern, nem szocreál) Ezek a bumfordi klasszicizmusra hajazó épületek még kevésbé bántóak, rossz szellemiségük ellenére.
https://www.google.com/maps/@47.5167...7i13312!8i6656

Hmelnickij liked this post
Old February 6th, 2019, 02:13 PM   #18168
csendesmark
Registered User

Likes (Received): 1087

Quote:
Originally Posted by tehtube View Post
Igazi szocreálok nincsenek is a várban tudtommal, de hozzá közelálló stílusúak igen.
Nem azt mondom hogy szóba jöhet, hanem azt, hogy kevésbé bántó mint a kornyezetére agresszív modernek.
https://www.google.hu/maps/@47.50130...7i13312!8i6656
https://www.google.hu/maps/@47.50110...7i13312!8i6656
Talán a legszocreálabb gúnya:
https://www.google.hu/maps/@47.49963...7i13312!8i6656
És a végén egy tipikus szocreál. (a panel az modern, nem szocreál) Ezek a bumfordi klasszicizmusra hajazó épületek még kevésbé bántóak, rossz szellemiségük ellenére.
https://www.google.com/maps/@47.5167...7i13312!8i6656
Az Uri utca Szentháromság utca kereszteződése egy nagy katasztrófa,
most hogy meg újult a régi budai városháza, legalább 100% rosszról 75%-osra javult a pusztulat aránya
Sajnos a Jamie's Italian oda költözésével szinte fix hogy az az épület sokáig nem fog megújulni...
De reméljük a másik két épület hamarabb eltűnik majd
Old February 6th, 2019, 02:27 PM   #18169
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

Likes (Received): 3674

Quote:

Építész vagy és szocreál Kádár kockákról és panelházakról írsz? Kérlek, nyugtass meg, hogy csak trollkodsz, mert páran még elhiszik, hogy a kommented nem totál baromság.

Én egy ideje megcsömörlödtem és csendes szemlélődésbe vonultam vissza, de minden tiszteletem azoké, akik Rocinante hátán még mindig vitába szállnak a pökhendi kinyilatkoztatókkal és a blődségeket összehordókkal! Bravó, fiúk!
MatteoFTC no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 02:52 PM   #18170
Kronosz
Registered User

Quote:
Originally Posted by MatteoFTC View Post

Építész vagy és szocreál Kádár kockákról és panelházakról írsz? Kérlek, nyugtass meg, hogy csak trollkodsz, mert páran még elhiszik, hogy a kommented nem totál baromság.

Én egy ideje megcsömörlödtem és csendes szemlélődésbe vonultam vissza, de minden tiszteletem azoké, akik Rocinante hátán még mindig vitába szállnak a pökhendi kinyilatkoztatókkal és a blődségeket összehordókkal! Bravó, fiúk!

Komolyabbra fordítva a szót, könyörgöm ne kezdjük el ezt a vitát újra, vagy inkább akinek van hozzá kedve, inkább a Politika és miegymás topikba folytassa. Dánke!
Old February 6th, 2019, 03:23 PM   #18171
laci95
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:

Mért lenne totál baromság? Az hogy e kor képviselői magasról szartak a múltra, mindenképp modern teljesen elütő épületeket építettek olyan helyekre ahova nem való, és igen ezeknek ez a neve. Vannak jó példák is például Pécsen sok ilyen van, de a legtöbb igénytelen tömegépület.
laci95 no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 03:51 PM   #18172
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9865

Quote:
Mért lenne totál baromság? Az hogy e kor képviselői magasról szartak a múltra, mindenképp modern teljesen elütő épületeket építettek olyan helyekre ahova nem való, és igen ezeknek ez a neve. Vannak jó példák is például Pécsen sok ilyen van, de a legtöbb igénytelen tömegépület.
Kijelentésed azt a benyomást keltheti hogy a szocreált összemosod a kádárkockákkal és a panelházakkal.
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 03:54 PM   #18173
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9865

Quote:
Na igen, ez már szinte kiviteli terv...

Ennek a részletessége kb olyan, mint nálunk a mátyás-kori palotáról készült 3D modellek. Az alapján mégsem mernénk a hiteles megépítésre vállalkozni.

A NPS Tchoban Voss Építésziroda az eredeti tervek felhasználásával elkészítette a hiteles homlokzatot. (azt ugye tudjuk hogy a német tervezői precizitás,források tekintetében nem viccel) A zsűri nem emellett döntött.
A Bundestag állásfoglalása szerint a Spree felé nézó oldalt,az úgynevezett Apothekerflügelt "nem tartották figyelemreméltónak",ezért nemzetközi építészeti versenyt írtak ki rá,amelyet Franco Stella csapata nyert.

"Architekturkonzept
Der Bundestagsbeschluss sieht ein Gebäude in der Kubatur des Schlosses vor, d.h. die Errichtung von drei Fassaden an der Nord-, West- und Südseite sowie weiterer drei Fassaden im Schlüterhof. Die Spreeseite bleibt unberücksichtigt und soll im Rahmen eines internationalen Architekturwettbewerbs ausgeschrieben werden.
Unser Konzept geht weit über den Bundestagsbeschluss hinaus und benötigt keine zusätzlichen internationalen Wettbewerbe. Wir wollen ein Schloss, das diesen Namen auch verdient. Deshalb setzen wir auf das historische Original. "Schloss pur" bedeutet:
Alle historischen Fassaden
Dazu gehört auch der Renaissanceteil mit Apothekerflügel.
Rittersaal, weißer Saal und Treppenhäuser.
Mit den beiden wichtigen Höfen, Schlüterhof und Eosanderhof, vermittelt das Gebäude ein großzügiges, authentisches Raumerlebnis mitten in Berlin.
Die eine kleine Kuppel auf dem neu gestalteten Mittelblock ist das Symbol für die zweite Errichtung."

Itt rengeteg információt,és a SCC korlátait meghaladó anyagot találsz a témával kapcsolatban,és a rendelkezésre álló tervek nagyságáról is szó esik:

https://www.stadtbild-deutschland.org

http://www.stadtschloss-berlin.de

hmphoto, tehtube liked this post
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 03:55 PM   #18174
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Likes (Received): 2194

Quote:
Biztos, hogy végeztél is építészként? Hogy jön a Kádár-kocka a szocreálhoz? Meg egyáltalán a várban mutass bármit is ami szocreál. És a szocreálnál pont nem a funkció volt a domináns, az a modernizmus, amivel kevered, bár még arra sem lenne ez így igaz. És rettenetesen szomorú ha ezt egy építésznek is el kell magyarázni.
Plusz szerinted milyen épületek valók egy várba? Évszázadokig megfelelt az adott korszak legmodernebb építészete...
hmphoto no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 03:56 PM   #18175
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

Likes (Received): 3674

Quote:
Oké, kezdelek érteni. Kérlek, hogy válaszd ki, hogy a csatolt képek közül melyik szocreál? A. B. C. D. Bár mérsékelten ismerem csak Pécs XX. századi építészetét, de van egy olyan sejtésem, hogy az általad "nem igénytelen szocreálnak" tartott épületek kb. annyira tartoznak ebbe a stílusirányzatba, mint a Kádár kocka. Hálás volnék, ha bemutatnád mire gondolsz (akár a Pécs topicban)?

Quote:
Originally Posted by Kronosz View Post
Komolyabbra fordítva a szót, könyörgöm ne kezdjük el ezt a vitát újra, vagy inkább akinek van hozzá kedve, inkább a Politika és miegymás topikba folytassa. Dánke!
Kronosz: az a tény, hogy a fentebbi kommentem tartalmát a Politika alá száműznéd, ahelyett, hogy kivert volna téged is a sikító frász az előzménye kapcsán, remekül megerősíti azt, hogy a fórum - matolcsiánus szóval - elvesztette építészeti jellegét és hogy a színvonalára kényelmesen rácsüccsenhet egy kis növésű bányászbéka is. Ezért a respekt a kitartó kollégáknak.

hmphoto, Mr.Mojo Risin, Luchador liked this post

Last edited by MatteoFTC; February 6th, 2019 at 04:03 PM.
MatteoFTC no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2019, 04:03 PM   #18176
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Originally Posted by csendesmark View Post
Dehogy kell belemenni, csak azt kell látnod hogy az az irányzat
Univerzálisan el van utasítva.

Az emberek ~95% kicsit sem kedveli ezeket a embertelen kinézetű absztrakt cuccokat, persze lehet hogy van egy kis százalék akiknek ez tetszik, whatever....

https://www.youtube.com/watch?v=CgseG3VTGsM

Ha pl neked meg annyira tetszik, költözz Berlinbe
Esküszöm nem ítéllek el ez miatt
Azért sem ha nem tetszik a modernitás, nem érdekel...

A modern épületek 99% ipari hulladék szinten van ha az esztétikáról van szó.
Ennyi.
Sajnos az emberek 95%-a kis grofót hallgat, mégsem mondjuk hogy mozart szar...
Ez az érvelés akkora baromság volt mindig is, mint a ház. Szerinted kinek épült először barokk palota? Hát nem az átlagembereknek. Vagy nézd meg, miket írtak a 19. század végén a szecesszióról az "átlagemberek". Az átlag elutasít mindent élből, amit nem tud felfogni, és legtöbbször azért nem tudja felfogni, mert soha nem tanították meg neki, hogy ne csak nézzen, hanem lásson is. Hogy lássa, miért ugyan olyan tökéletes a maga nemében a San Carlo alle Quattro Fontane és a Met Breuer is. (Ha már itt tartunk, a többség rajong a San Pietroért, és közben fogalma sincs és sokszor nem is érti, ha nincs neki elmondva, hogy a San Carlo miért értékes legalább annyira vagy még jobban is...)
Szóval ha bármikor bárki értéket akar teremteni, akkor benne van a pakliban, hogy le kell szarni az "átlagemberek" véleményét, mert az mindig a haladás ellen van és volt. Nem is értem, hogyan lehet amellett érvelni, hogy az építészet a 19.sz. végén jutott el a csúcsra és minden azóta már lefelé vezet. Egyáltalán, hogy lett volna a 19. századi historizmus a csúcs? És ha az volt a csúcs, miért nem építesz magadnak ma is historizáló házat?

Last edited by hmphoto; February 6th, 2019 at 04:09 PM.
Old February 6th, 2019, 04:05 PM   #18177
Kronosz
Registered User

Quote:

Kronosz: az a tény, hogy a fentebbi kommentem tartalmát a Politika alá száműznéd, ahelyett, hogy kivert volna téged is a sikító frász az előzménye kapcsán, remekül megerősíti azt, hogy a fórum - matolcsiánus szóval - elvesztette építészeti jellegét és hogy a színvonalára kényelmesen rácsüccsenhet egy kis növésű bányászbéka is. Ezért a respekt a kitartó kollégáknak.

FYI a topik címe: Politika és Miegymás. Szíves elnézésedet kérem azért, hogy nem álltam le veszekedni a fórumtárssal és ezzel nem trollkodom szét a Várról szóló topikot.
Old February 6th, 2019, 04:08 PM   #18178
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Pedig akár ebben a hozzászólásban is megtehetted volna, nem trollkodná szét jobban a várról szóló topicot az sem, mint ez vagy mint a 18170-es hsz-od
Old February 6th, 2019, 04:15 PM   #18179
tehtube
Registered User

Érdekes ez a szocreál, de valódi szocreál várral való összehozása.
Igazából az I. kerületben nem ugrik be egy ilyen épület sem. A II., XII szépen tartalmaz. Viszont volt egy itt is, méghozzá a királyi palota F épületének tetején, amit a hatvanas években el is távolítottak.

Meg igazából a palota A-E 3. emeletének unalmas, monoton ablaksora a lecsupaszított homlokzattal simán eladható lenne egy szocreál házrészletnek. Különösen a Szent István teremtől jobbra.

Last edited by tehtube; February 6th, 2019 at 04:22 PM.
Old February 6th, 2019, 04:23 PM   #18180
Kronosz
Registered User

Quote:
Pedig akár ebben a hozzászólásban is megtehetted volna, nem trollkodná szét jobban a várról szóló topicot az sem, mint ez vagy mint a 18170-es hsz-od

Tudom, hogy ezt szeretnéd, de most nem fog összejönni
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules