Romanian Road Quality Map - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 29th, 2011, 08:54 AM   #61
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 336

Quote:
Originally Posted by _DAC_ View Post
As dori sa stiu daca DJ 107M, la care face referire Panda80 mai sus, este in proces de reabilitare pe toata lungimea sa de la Aiud la Luna de Sus?
Cat am fost eu, Aiud-Baisoara, drumul era in reabilitare, cu multe portiuni deja finalizate. Nu stiu mai departe, insa am vorbit cu cineva care venise din Cluj si spunea ca drumul este bun si spre Luna.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 29th, 2011, 10:16 AM   #62
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 158

Quote:
Originally Posted by hentz View Post
nu stiu daca iti mai este de folos dupa patru zile dar speram sa iti raspunda cineva care a fost mai de curand.acum un an era reabilitat aproape in intregime.Atentie la virajele stranse si cel mai important sa nu treci dimineata la prima ora sau seara,poti avea ghinionul de a intalnii cea mai mare cireada de vaci.Eu am mers 35min pe ceas cu cireada.
Multumesc, imi este de folos (si poate le e si altora).
Cu cirezile sunt obisnuit , dar 35 de minute? ohohooo.
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2011, 07:03 PM   #63
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Likes (Received): 24

Quote:
Autostrada Soarelui, Ónchisă parțial miercuri noapte

Din cauza executării unor lucrări, traficul rutier va fi Ónchis miercuri noapte pe autostrada A2, București-Cernavodă, Óntre orele 0.00 și 3.00.

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale anunță că circulația rutieră va fi Óntreruptă pe Calea I, aferentă sensului București-Cernavodă, la km 104+230, Óntre 0.00 și 1.00; și pe Calea I, aferentă sensului București-Cernavodă, la km 104+830, Óntre 2.00 și 3.00.
sursa
iuli no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 29th, 2011, 10:08 PM   #64
medicu' de garda
Moderator de garda

medicu' de garda's Avatar

Likes (Received): 1380

Salut baieti, am si eu cateva intrebari pentru voi. Planuiesc cu niste prieteni sa fac o excursie mai ampla prin Banat si Crisana (inclusiv pe la unguri), si as avea nevoie de informatii despre starea unor drumuri, daca stie cineva sa ma ajute .

In primul rand, care este starea DN57 pe Defileul Dunarii? Este musai sa o luam pe acolo, dar totusi nu am vrea sa ne rupem rotile la Golf. Mai apoi, pe ce ruta este recomandat sa ajungem la Timisoara de acolo? Este mai indicat pe la Moravita sau mai degraba ocolim putin prin Resita, daca e drumul mai bun? Multumiri anticipate pentru cine imi gaseste cea mai rapida ruta, care totusi ne mentine masina intreaga . Mentionez ca trebuie sa ajungem in Timisoara pana seara, tocmai din Bucuresti.

Doi la mana, prin Ungaria planuim sa vizitam Szegedul, alaturi de orice alt oras mai interesant in drum spre Oradea (acceptam propuneri ). Vrem sa folosim cat mai putin posibil DN79, dar am dori sa vedem si Gyula, fara sa ocolim prin ungurime. Pe Google apare un drum DN79B, langa Salonta, nelegat de nimic la unguri. Exista punct de trecere al frontierei pe acolo, sau nu? Putem sa reintram in tara pe acolo spre Oradea, sau trebuie ocolit tocmai pana la Bors?

Multumiri anticipat!
Old June 29th, 2011, 10:22 PM   #65
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Quote:
Originally Posted by medicu' de garda View Post
Salut baieti, am si eu cateva intrebari pentru voi. Planuiesc cu niste prieteni sa fac o excursie mai ampla prin Banat si Crisana (inclusiv pe la unguri), si as avea nevoie de informatii despre starea unor drumuri, daca stie cineva sa ma ajute .

In primul rand, care este starea DN57 pe Defileul Dunarii? Este musai sa o luam pe acolo, dar totusi nu am vrea sa ne rupem rotile la Golf. Mai apoi, pe ce ruta este recomandat sa ajungem la Timisoara de acolo? Este mai indicat pe la Moravita sau mai degraba ocolim putin prin Resita, daca e drumul mai bun? Multumiri anticipate pentru cine imi gaseste cea mai rapida ruta, care totusi ne mentine masina intreaga . Mentionez ca trebuie sa ajungem in Timisoara pana seara, tocmai din Bucuresti.

Doi la mana, prin Ungaria planuim sa vizitam Szegedul, alaturi de orice alt oras mai interesant in drum spre Oradea (acceptam propuneri ). Vrem sa folosim cat mai putin posibil DN79, dar am dori sa vedem si Gyula, fara sa ocolim prin ungurime. Pe Google apare un drum DN79B, langa Salonta, nelegat de nimic la unguri. Exista punct de trecere al frontierei pe acolo, sau nu? Putem sa reintram in tara pe acolo spre Oradea, sau trebuie ocolit tocmai pana la Bors?

Multumiri anticipat!
Prin Resita e drumul superb. Recomand Caransebes-Resita. Ca sa ajungi la Gyula recomand iesirea prin Varsand prin Chisineu Cris. Drum ideal in Romania si dupa vama ai ajuns foarte repede in Gyula, practic lipit de granita. De la Gyula la Szeged foloseste 47 care e un drum foarte bun si aproape de Szeged e un drum expres. Atentie la viteza insa ca sunt radare si ungurii nu au obiceiul sa flash-uie.
Old June 29th, 2011, 10:49 PM   #66
medicu' de garda
Moderator de garda

Mersi de idee, dar de la Resita la Caransebes mi se pare ocolul un pic prea mare. Nu exista ceva mai direct care sa dea in apropiere de Lugoj? Spre Moravita sa inteleg ca e rupt drumul...

Iar cealalta bucata de traseu nu cred ca am descris-o bine. Deci traseul este Timisoara-Szeged-Gyula-Oradea. Si vreau pe cat posibil sa evit DN79. Chisineu-Cris deja e prea la sud si nu merita, mai bine raman pe drumurile unguresti pana la Bors. Inteleg ca pana la urma, nu exista alt punct de trecere al frontierei? Avem un drum national care nu duce nicaieri?

Mersi oricum de ajutor, Iuli
Old June 29th, 2011, 11:31 PM   #67
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Quote:
Mersi de idee, dar de la Resita la Caransebes mi se pare ocolul un pic prea mare. Nu exista ceva mai direct care sa dea in apropiere de Lugoj? Spre Moravita sa inteleg ca e rupt drumul...

Iar cealalta bucata de traseu nu cred ca am descris-o bine. Deci traseul este Timisoara-Szeged-Gyula-Oradea. Si vreau pe cat posibil sa evit DN79. Chisineu-Cris deja e prea la sud si nu merita, mai bine raman pe drumurile unguresti pana la Bors. Inteleg ca pana la urma, nu exista alt punct de trecere al frontierei? Avem un drum national care nu duce nicaieri?

Din cate am inteles de la Orsova la Timisoara drumul e complet reabilitat.

Scuze ca am inteles eu gresit. Poti sa iesi din Timisoara pe la Cenad si de la Mako sa mergi pe drumul lor national pana la Szeged. Acum cu deschiderea autostrazii ai scapat de traficul greu. Apoi de la Szeged mergi pana la Gyula pe drumul care l-am zis. Apoi e logic sa mergi pana la Oradea pe tarseu prin Ungaria dar de aici, din pacate, nu te mai pot ajuta. Nu l-am folosit niciodata. Oricum nu poate fi mai prost ca cel dintre Arad si Oradea.

Cu placere! Si alta data...
Old June 29th, 2011, 11:38 PM   #68
ThunderTM
N/A

ThunderTM's Avatar

Likes (Received): 98

L-am folosit eu, tocmai ca sa evit Oradea-Arad. Si sincer, semi-teapa tot a fost. Ocolesti destul de mult (dupa ureche, 60-70 km), are portiuni surprinzator de PROASTE si altele (bune) extrem de circulate. Ma rog, fiecare alege cum crede, eu unul n-as recomanda drumul prin HU.
ThunderTM no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2011, 11:55 PM   #69
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 12138

Quote:

Exista Vama la Salonta, drumul e bun spre vama Salonta (partea romaneasca, am fost doar pana la vama), mergi pe ruta Gyula-Sarkad-Salonta (DN79b)...fara sa trebuiasca sa mergi pana la Bors, si nu mai inconjori, ci mergi pe partea HU pana la Salonta si de acolo mergi spre Oradea.

Last edited by status; June 30th, 2011 at 12:50 AM.
status no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2011, 12:09 AM   #70
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 18574

Eu am facut DN57 cam acum 9 luni, erau parti de drum bun, parti de drum complet neasfaltat, dar daca te grabesti la Timisoara, pierzi 2 ore pe putin pe acolo decat pe Lugoj. Daca ar fi sa recomand cuiva, clisura Dunarii e mult mai spectaculoasa pe la sarbi, tunele, drum la inaltime, din pacate e mai lung (mai ales ca ziceai ca vrei sa ajungi la TM in aceeasi zi):

http://maps.google.com/maps?saddr=Gu...=9&via=1,2&z=9
versus
http://maps.google.com/maps?saddr=Gu...sz=9&via=1&z=9

Oravita-Moravita nu-i prea bun drumul, am gasit drumuirle de la sarbi mai bune pe drumul facut in jurul Dunarii https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1283091

In legatura cu drumul la unguri, eu am mers la Gyula, iesind din tara la Turnu, incercand sa evit drumul prost Arad-Oradea, nu pot sa zic ca drumurile unguresti erau ca-n palma, macar nu erau cratere, si traficul era destul de lejer.

Recomand cu placere Szeged-ul, e un oras frumos, si Gyula e un oras fain. Eventual poti sa arunci un ochi pe thread-urile mele, le vezi la semnatura. Asta vadca nu l-am pus la semnatura, https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1348651

Pt orice alta informatie, feel free to ask .

Last edited by cinxxx; June 30th, 2011 at 12:15 AM.
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2011, 12:10 AM   #71
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Prin Turnu e drum f prost decat pe ruta pe care am zis-o eu.
Old June 30th, 2011, 12:51 AM   #72
mariansb
Registered User

Likes (Received): 3916

Pentru a evita aglomeratia de la sebes,pe directia sibiu-alba-cluj,recomand traseul urmator:la intrare in jud alba se face dreapta catre cunta,apoi se urmeaza dj 106 i ,prin drasov,spring,vingard,ghirbom,iar la intrarea in berghin se face stanga ,catre alba iulia,pe dj 107;drumul e bun,nu e prea circulat si da in centura albei;e cu vreo 5-7 km mai lung decat varianta prin sebes ,pe dn 1
mariansb no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2011, 02:20 PM   #73
medicu' de garda
Moderator de garda

Mersi mult de tot baieti. Cate o bere virtuala pentru fiecare

Ramane deci sa intru pe la vama pe la Salonta, daca ziceti voi ca exista trecerea. Esti varianta ideala ca distanta si timp (nu infrunt prea mult DN79, din cate vad). Iar de la defileul Dunarii se pare ca voi veni prin Resita (imi convine, au plescavita buna acolo ).

Acum alta intrebare, din Resita catre Timisoara pe unde? DN58B sau DN58A? Pe unde e mai bun drumul, via Berzovia, sau Lugoj? Sau am vreo sansa pe drumurile judetene pana la Buzias??
Old June 30th, 2011, 02:26 PM   #74
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Quote:
Mersi mult de tot baieti. Cate o bere virtuala pentru fiecare

Ramane deci sa intru pe la vama pe la Salonta, daca ziceti voi ca exista trecerea. Esti varianta ideala ca distanta si timp (nu infrunt prea mult DN79, din cate vad). Iar de la defileul Dunarii se pare ca voi veni prin Resita (imi convine, au plescavita buna acolo ).

Acum alta intrebare, din Resita catre Timisoara pe unde? DN58B sau DN58A? Pe unde e mai bun drumul, via Berzovia, sau Lugoj? Sau am vreo sansa pe drumurile judetene pana la Buzias??
Pe 58B clar!!! E superb drumul. Poti baga viteza cat te tine, atentie insa la radare prin Bocsa (de obicei doua), Voiteg si Jebel.
Old July 4th, 2011, 11:13 AM   #75
olea10
Registered User

Likes (Received): 61

Salutare,

A circulat cineva in ultima vreme pe 7D intre Cainenii Mici si Curtea de arges?
Cum e drumul, stiu ca e tranzitat mai mult de camioane!

Multumesc

Last edited by olea10; July 4th, 2011 at 11:32 AM.
olea10 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2011, 11:54 AM   #76
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 310

Nu am fost in ultima vreme dar nu cred ca ai nimerit-o cu tranzitul de camioane.Sunt destul de putine, traseu greu pentru camioane,ceva trafic local si cele cu busteni in rest nu o sa gasesti tiruri.
Asfalt relativ bun,curbe multe, sate destule,peisaje superbe in general sosea libera.
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2011, 12:47 PM   #77
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 336

Quote:
Nu am fost in ultima vreme dar nu cred ca ai nimerit-o cu tranzitul de camioane.Sunt destul de putine, traseu greu pentru camioane,ceva trafic local si cele cu busteni in rest nu o sa gasesti tiruri.
Asfalt relativ bun,curbe multe, sate destule,peisaje superbe in general sosea libera.
E asfaltat drumul in totalitate? Stiu ca mai erau ceva km de asfaltat, atunci cand am vazut ultima stire despre acest drum (probabil acum 1 an)?
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2011, 01:17 PM   #78
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 310

Aaaa!! Am uitat complet ai dreptate ma gandeam numai la drumul de pe Salatruc .Nu este asfalt in totalitate anul trecut asfaltasera numai 6 km in zona Caineni si cam atat,ceva drum din dale de beton si o portiune cu aspect de forestier.
Scuze olea10 daca te-am indus in eroare
Poate iti raspunde cineva cu memoria mai proaspata sau care a trecut chiar decurand,cine stie poate mai sunt progrese.
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2011, 09:42 AM   #79
olea10
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by panda80 View Post
E asfaltat drumul in totalitate? Stiu ca mai erau ceva km de asfaltat, atunci cand am vazut ultima stire despre acest drum (probabil acum 1 an)?
Quote:
Aaaa!! Am uitat complet ai dreptate ma gandeam numai la drumul de pe Salatruc .Nu este asfalt in totalitate anul trecut asfaltasera numai 6 km in zona Caineni si cam atat,ceva drum din dale de beton si o portiune cu aspect de forestier.
Scuze olea10 daca te-am indus in eroare
Poate iti raspunde cineva cu memoria mai proaspata sau care a trecut chiar decurand,cine stie poate mai sunt progrese.
Multumesc mult pentru sfaturi!
Deci tot valea oltului ramane varianta de baza. Nu il pot fenta nici cum!
olea10 no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2011, 09:52 AM   #80
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 18574

Un coleg de-al meu de la lucru, si-a rezervat concediul la Varna (Bulgaria), la Golden Sands. Plecand din Timisoara, care ar fi ruta cea mai buna de urmat pana acolo?

Mulţam!
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian

Thread Tools

Posting Rules