[Warszawa Śródmieście] Biurowiec Polna Corner - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 6th, 2012, 10:30 PM   #121
X8B
Introducing first

X8B's Avatar

Quote:
Originally Posted by JP555 View Post
rejon ulicy Waryńskiego wygląda strasznie, jak otwarta rana cięta na mieście. .
Nic dziwnego, przebito ją po wojnie, dla odciążenia Marszałkowskiej, przez dobrze zachowane kwartały, następnie poszerzono.
Na wysokości Jaworzyńskiej wygląda tak, ponieważ nie wyburzano na zapas, tylko tyle ile było konieczne-kamienice były dość nowoczesne.

Quote:
. Kamienice stawiano tak by maksymalnie wykorzystać działkę i w rezultacie zamiast mieszkań uzyskano ciemne klitki, wrogie człowiekowi.
Dobrze, mamy zburzyć te kilka ostańców z tego powodu?

Quote:
Ta kamienica jest tak niefortunnie ustawiona że wręcz powinna być zburzona. .
Cała? Łącznie z ciekawą fasadą od Jaworzyńskiej? Skoro da się dokleić budynek po co burzyć? I co z resztą ścian kamienic Jaworzyńskiej, które nagle stały się frontowe po przebiciu Waryńskiego?
Usunąć wyburzeniami?
X8B no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 6th, 2012, 10:42 PM   #122
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Nie oszukujmy się ale dla dobra urbanistyki i dobra estetyki niestety powinno się*wyburzyć te kamienice. Te koło biurowca tworzą przynajmniej w miarę przyjemny uskok i może to tak zostać. Te po drugiej stronie już nie. Można się*pobawić w przerabianie ścian szczytowych, ale to tylko półśrodek.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2012, 11:37 PM   #123
darols
Registered User

Likes (Received): 13542

Quote:
Kamienice stawiano tak by maksymalnie wykorzystać działkę i w rezultacie zamiast mieszkań uzyskano ciemne klitki, wrogie człowiekowi.
Widziałeś wnętrza tej kamienicy. W tym rejonie Warszawy w tym okresie nie budowano małych klitek to nie były sztampowe kamienice dla biedoty na obrzeżach Muranowa tylko prestiżowa dzielnica dla bogatych prwników, profesorów itp. Nawet w oficynach są tam mieszkania 3-4 pokojowe z dwoma wejściami. Klatką główną wyposażoną często w ozdobne marmuorwe schody i windy wchodzili gospodarze i goście a klatakmi kuchennymi służba wprost do kuchni. Za PRL-u większość tych mieszkań przerobiono na kołchozy - jedna rodzina = jeden pokój wspólne łazienka, korytarz, kuchnia i WC. Widziałem takich mieszkań całkiem sporo bo wychowałem się w okolicy i duża grupa moich kolegów mieszkała właśnie w rejonie Noakowskiego, Lwowskiej, Polnej. Klitki widziałem w oficynach na Emilii Plater a reszta mieszkań to były mniej lub bardziej luksuowe apartamenty - te przerobione na kołchozy były masakrycznie zaniedbane ale widać było ich dawny splendor.
W Warszawie nie przetrwało dużo starej zabudowy a to co jest nie zawsze jest wartościowe ale akurat budynki w tym rejonie mają z reguły wysoką wartość architektoniczną, są dobrze zachowane i w dobrym stanie technicznym.

Cały czas uważam, że najlepszą formą zabudowy w tym miejscu jest budowa budynku, który zepnie istniejące kamienice i odtworzy dawną przeciętą po wojnie pierzeję Jaworzyńskiej - przebitego u dołu ulicą Waryńskiego - podobnie jak gmach Sądu na pl. Krasińskich. Dzięki temu likwidujemy "łyse" ściany a persepktywę Waryńskiego z Placu Konstytucji może zamykać cieakwy architektonicznie budynek a nie Pole Mokotowskie. Da to wrażenie większej miejskości niż widok na Pole.
Niestety taka inwestycja nie byłaby łatwa, na pewno wymagała by wykupu kamienic: Jaworzyńska 11 i 13, częściowej przebudowy ich wewnętrz i likwidacji tylnej elewacji od strony Waryńskiego tak aby połączyć je z nowym budynkiem.
darols no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 7th, 2012, 12:02 AM   #124
demmat
Registered User

demmat's Avatar

I również wymagała by umowy z miastem, bo nie ma własności warstwowej. Nie realny taki scenariusz. Kuszący, ale pozostanie w sferze marzeń.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
Old February 7th, 2012, 12:15 AM   #125
darols
Registered User

Chyba, że budynek zawierałby instytucję publiczną jak Sąd na pl Krasińskich czy CNK. Mogliby wreszcie tą ustawę wprowadzić to by wiele spraw pomogło w tym mieście rozwiązać jak np. zabudowa nad torami średnicy kolejowej.
Old February 7th, 2012, 11:54 AM   #126
orangy
Alles nur künftige Ruinen

orangy's Avatar

Likes (Received): 771

Quote:
Originally Posted by demmat View Post
I również wymagała by umowy z miastem, bo nie ma własności warstwowej. Nie realny taki scenariusz. Kuszący, ale pozostanie w sferze marzeń.
Akurat w tym wypadku wystarczy służebność. Problem z tunelami jest innego rodzaju, chodzi o to, co miałoby być nieruchomością władnącą.
Old February 7th, 2012, 12:24 PM   #127
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 10651

No właśnie nie wiem - jeśli można zrobić służebność przejazdu dla samochodów, to dlaczego nie można zrobić służebności przejazdu dla pociągów?

Poza tym II linia metra jedzie tunelem pod kamienicami i jakoś żadnego problemu własnościowego z tym nie ma.
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2012, 12:37 PM   #128
Kostek1982
Registered User

Likes (Received): 67

A jak jest z tym zwężeniem Waryńskiego? Czy to bardziej lifting, czy cuś większego?

A może pobawić się w przewidywanie przyszłości i zwęzić do docelowej szerokości, uwzględniając przyszłe ruchy w postaci zwężenia Marszałkowskkiej i przebudowy placu Konstytucji.
Ot taki szalony pomysł!
Kostek1982 no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2012, 02:37 PM   #129
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Quote:
Originally Posted by orangy View Post
Akurat w tym wypadku wystarczy służebność. Problem z tunelami jest innego rodzaju, chodzi o to, co miałoby być nieruchomością władnącą.
W każdym bądź razie trzeba się dogadać z miastem. Sądowo też można to rozwiązać, ale nie wiem czy było by to takie proste jak służebność drogi koniecznej.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
Old February 7th, 2012, 03:08 PM   #130
orangy

orangy's Avatar

Quote:
Originally Posted by demmat View Post
W każdym bądź razie trzeba się dogadać z miastem. Sądowo też można to rozwiązać, ale nie wiem czy było by to takie proste jak służebność drogi koniecznej.
IMO wystarczy umowa plus wpis do hipoteki. Gdyby miasto chciało, to by załatwiło sprawę tej wyrwy w parę miesięcy. Zresztą, dlaczego nie miałoby samo tego budynku zbudować (a byłby to raczej budyneczek, bo powierzchnie działek malutkie są) ? Ja bym tam widział klubokawiarniorestaurację... Może połączoną ze stałą wystawą nt socrealizmu w architekturze Warszawy? I punktem informacji miejsko-turystycznej? A na dachu, hmm, parking rowerowy ?

E, rozmarzyłem się.

Quote:
Originally Posted by MichalJ View Post
No właśnie nie wiem - jeśli można zrobić służebność przejazdu dla samochodów, to dlaczego nie można zrobić służebności przejazdu dla pociągów?
Na mój gust w tym przypadku będzie odwrotnie - służebnością byłaby obciążona miejska działka i byłaby to służebność na rzecz właściciela działki z teoretycznym budynkiem, a nie odwrotnie. Tak się chyba robi wszystkie nadwieszenia nad cudzym gruntem.

Quote:
Poza tym II linia metra jedzie tunelem pod kamienicami i jakoś żadnego problemu własnościowego z tym nie ma.
A jesteś pewien że to są prywatne kamienice, a nie miejskie?
Na mój rozum, problem jest tego rodzaju, że służebność musi być związana z określoną działką, sąsiadującą z działką obciążoną i służyć tej właśnie sąsiadującej działce. Jeśli byśmy nawet stworzyli służebność przejazdu tunelem, to i tak trzebaby mieć działkę bezpośrednio sąsiadującą.

Last edited by orangy; February 7th, 2012 at 11:09 PM.
orangy no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2012, 10:31 PM   #131
Bastian.
Balthazar Bux

Bastian.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Kostek1982 View Post
A jak jest z tym zwężeniem Waryńskiego? Czy to bardziej lifting, czy cuś większego?
Zmniejszą szerkość pasów malując nowe oznakowanie.
Bastian. no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2012, 11:57 PM   #132
darols
Registered User

Quote:

Tunel metra przechodzi głęboko poniżej fundamentów, a jego budowa nie narusza (teoretycznie) konstrukcji budynków i nie ingeruje - czyli nieruchomośc jest nienaruszana. Podobna sytuacja występuje w przypadku górnicwa - nikt w księgach wieczystych gopowskich kamienic nie wpisuje podziemnych sztolni. W przypadku budynków, które mają powstać bezpośrednio na konstrukcji tunelu sytuacja wygląda inaczej - nad tunelem czy wykopem linii średnicowej nie da się postawić budynku bez ingerencji w istniejącą linię kolejową a właścicielem ziemi jest kolej - własności warstwowej w polskim prawie nie ma.
W przypadku tej inwestycji budynek jeżeli miałby łączyć obie strony ulicy Waryńskiego musi być nadwieszony nad ulicą ale to można załatwić zapisami w księgach wieczystych. Gorzej jeżeli jego konstrukcja musiałaby ingerować w konstrukcję stacji metra, która w przeciwieństwie do tuneli II linii jest płytko i nie da się nad nią nic zbudować "bezkontaktowo" - wtedy nie ma szans na inwestycję komercyjną. Dlatego wyjściem z sytuacji moze być wykup kamienic (Jaworzyńska 11 i 13) doklejonych do stacji metra i przebudowa ich konstrukcji tak, żeby mogły stanowić podparcie dla wiszącego budynku. Wydaje mi się, że bez tego postawienie nadwieszanego nad Waryńskiego budynku jest bez szans bo pomiedzy ścianą Jaworzyńskiej 13 a ścianą stacji metra nie ma miejsca na fundamenty podpór budynku i na 100% inwestycja byłaby blokowana protestami mieszkańców.
Old February 8th, 2012, 12:34 AM   #133
ogonczyk
Registered User

ogonczyk's Avatar

Quote:
Originally Posted by orangy View Post

Na mój gust w tym przypadku będzie odwrotnie - służebnością byłaby obciążona miejska działka i byłaby to służebność na rzecz właściciela działki z teoretycznym budynkiem, a nie odwrotnie. Tak się chyba robi wszystkie nadwieszenia nad cudzym gruntem.

To chyba służebność gruntowa a nie osobista to musiałaby być. Służebność osobista jest niezbywalna, więc w przypadku przeniesienia nieruchomości byłby problem. Poza tym co chcesz powiedzieć przez "wpis do hipoteki"? Chodzi Ci o księgę wieczystą?
ogonczyk no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2012, 02:21 AM   #134
kowal 3D
Precz z komuną!

kowal 3D's Avatar

Likes (Received): 669

A czy dało by się zrobić tak, że:
- miasta zakłada spółkę z inwestorem (o tym z którym inwestorem decyduje licytacja),
- miasto wnosi grunt do spółki, inwestor stawia budynek i nim zarządza,
- miasto posiada niewielki procent akcji oraz prawo veta w przypadku nieplanowanej ingerencji inwestora w ulicę/tory kolejowe,
- po uchwaleniu prawa o własności warstwowej, miasto i inwestor ustalają własność warstwową danej inwestycji; miasto sprzedaje swoje akcje na licytacji.
Old February 8th, 2012, 11:47 AM   #135
orangy

orangy's Avatar

Quote:
Originally Posted by ogonczyk View Post
To chyba służebność gruntowa a nie osobista to musiałaby być. Służebność osobista jest niezbywalna, więc w przypadku przeniesienia nieruchomości byłby problem. Poza tym co chcesz powiedzieć przez "wpis do hipoteki"? Chodzi Ci o księgę wieczystą?
Masz rację, wyraziłem się nieprecyzyjnie i to dwa razy. Myślę jednak, że kto chciał zrozumieć, to zrozumiał.
Old February 8th, 2012, 02:10 PM   #136
ogonczyk
Registered User

ogonczyk's Avatar

Wytłumaczenie doprawdy uniwersalne. :-)
ogonczyk no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2013, 10:41 AM   #137
1991
Registered User

1991's Avatar

Likes (Received): 64

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...l#TRLokWarsTxt

Deweloper chce dać pieniądze. Ratusz każe czekać 3 lata

Quote:
W dobie kryzysu dla warszawskiego samorządu każde źródło dochodów powinno być cenne. Ale miejscy urzędnicy już trzeci rok deliberują nad tym, czy sprzedać deweloperowi mały skrawek gruntu, którego nie kupi nikt inny.
Chodzi o długi, wąski, trójkątny klin wzdłuż ul. Waryńskiego w pobliżu stacji metra Politechnika. To w sumie 141 metrów kwadratowych.

Chce go kupić spółka Ceraco. Należy do niej sąsiednia działka, na której stoi oficyna kamienicy przy ul. Jaworzyńskiej. To budynek, który do ul. Waryńskiego obrócony jest wielką, ślepą ścianą. Służy ona jako wieszak na wielkoformatowe reklamy. Plan zagospodarowania tego rejonu pozwala oficynę rozebrać, a na jej miejscu postawić większy budynek, dosunięty bliżej ul. Waryńskiego. Na zlecenie Ceraco architekci z pracowni Bartłomieja Biełyszewa zaprojektowali przeszklony budynek o zaokrąglonych narożnikach, który może się kojarzyć ze Smykiem w Al. Jerozolimskich. Dokleiłby się on do zabytkowej kamienicy przy Jaworzyńskiego.

coyote91 liked this post
1991 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2013, 10:53 AM   #138
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24584

Strasznie mi się podobał ten projekt, po zobaczeniu powyższej makiety tylko się w tym odczuciu utwierdziłem. Dobrze by było, gdyby został zrealizowany.
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2013, 12:00 PM   #139
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23321

Quote:
Originally Posted by janex_wwa View Post
Strasznie mi się podobał ten projekt, po zobaczeniu powyższej makiety tylko się w tym odczuciu utwierdziłem. Dobrze by było, gdyby został zrealizowany.
Zgadza się, na swój sposób wraz z Zebrą po drugiej stronie Waryńskiego zneutralizowany zostałby efekt ślepych ścian szczytowych wzdłuż Waryńskiego. Więcej niestety chyba nie da się zrobić (no może poza budynkiem w niezabudowanym narożniku Nowowiejskiej i Waryńskiego).
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2013, 12:33 PM   #140
JPS
Expert

JPS's Avatar

del
Advertisement

Reply

Tags
warszawa

Thread Tools

Posting Rules