[Warszawa Śródmieście] Biurowa kamienica Koszykowa/Piękna 49 - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 18th, 2016, 12:21 PM   #41
Marco Polo
Registered User

Marco Polo's Avatar

Osobiscie ciesze sie ze Nie bedzie w budynku miejsc parkingowych.
Oby ten trend sie rozszerzal. W przeciwnym wypadku miasto zostanie kompletnie zdominowane przez samochody.

Way to go!!!
Marco Polo está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 18th, 2016, 12:26 PM   #42
Ring
Before you die, you see..

Ring's Avatar

Likes (Received): 18463

Właśnie miałem o tym jakis czas temu napisać. Na mapie miasta pojawił się ten budynek.

Wcześniej było widać wydane WZ dla całej działki, a ostatecznie pozwolenie tylko na część. I dobrze. IMO lepiej jak na tej działce powstaną dwa budynki, a nie jeden duży.

Quote:
Originally Posted by untasz_napirisza View Post
Ciekawe jest też stwierdzenie o planowaniu rozbudowy hotelu Rialto.
Jakiś czas temu była o tym dyskusja w ktorymś z wątków. W przyziemiu nowego budynku ma być... stacja paliw.
Ring no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 12:47 PM   #43
X8B
Introducing first

X8B's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ring View Post

Wcześniej było widać wydane WZ dla całej działki, a ostatecznie pozwolenie tylko na część. I dobrze. IMO lepiej jak na tej działce powstaną dwa budynki, a nie jeden duży.
Pozwolą na zabudowę pozostałej części, czy to ukłon w stronę wybijaczy okien?
X8B está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 18th, 2016, 12:54 PM   #44
Ring
Before you die, you see..

Ring's Avatar

Likes (Received): 18463

Quote:
Originally Posted by X8B View Post
Pozwolą na zabudowę pozostałej części, czy to ukłon w stronę wybijaczy okien?
Tam powstanie inny budynek. Cytat z artykulu:
Quote:
- Nie doklejamy się do ślepych ścian kamienic przy Koszykowej 64 i Pięknej 47. Pomiędzy naszym budynkiem a tą ścianą jest działka należąca do innego właściciela. Z tego, co wiadomo, on też szykuje inwestycję - mówi Piotr Bzdel, także z Grupy 5.
Ring no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 01:05 PM   #45
misuhhhreborn
BANNED

Likes (Received): 329

ze strony G5:

Budynek biurowo – usługowy, mieszkaniowy przy ul. Pięknej i ul. Koszykowej w Warszawie

źródło:
http://www.grupa5.com.pl/projekty/budynki-biurowe/pikna

Jak dla mnie projekt świetnie się prezentuje, prosta bryła bez obłości i chromów. Budować. Wcześniej wklejanie ale chyba warto przypomnieć.
misuhhhreborn no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 01:42 PM   #46
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 6448

Quote:
Originally Posted by artur_js View Post
A ja dalej będę się upierać przy swoim. Miejsce na samo szkło i budynek - akwarium tam po prostu nie ma. Jednak odnoszę wrażenie, że dla niektórych ilość szkła na elewacji jest jedynym wyznacznikiem nowoczesności. Jeśli tak, to do ilu budynków wybudowanych w Warszawie w ostatnich latach można się przyczepić, że są nienowoczesne? I po co je w ogóle budowali, przecież tak się już nie buduje . Skandal.
Ależ upieraj się, czy ja Ci bronię? Jesteśmy na forum, każdy ma prawo do swojej opinii. Ty uważasz, że tam nie ma miejsca na szkło, mnie zaś szkło nie przeszkadza.
Inna sprawa, że niepotrzebnie zrównujesz budynek o nienowoczesnym wyglądzie z wierną kopią przedwojennej kamienicy. Ja mówię wyłącznie o wiernej kopii kamienicy, a nie zwykłym przeciętnym budynku, który nie jest ani nowoczesny ani "stary". Dziś w Warszawie nie buduje się przedwojennych kamienic i to zwykłe stwierdzenie faktu.

Quote:
Originally Posted by Bartonet View Post
Dla przeciętnego człowieka z poza Warszawy dobrze zrekontrowana od podstaw kamienica, również dobrze mogła by być to architektura z lat 20-stych. Przecież powinien się liczyć pozytywny odbiór przeciętnego mieszkańca, a nie jakiegoś tam nadętego znawcy, architekta, czy historyka... no nie? Więc w czym problem?
Szczerze mówiąc, nie rozumiem, co masz na myśli. Myślisz, że przeciętny mieszkaniec nie odbierałby pozytywnie takiego budynku jak na wizce?

Quote:
Nie rozróżniasz pojęć "budowa" i "odbudowa" oraz posługujesz się wyświechtanymi hasełkami w rodzaju "teraz czas na nowoczesność". Brzmią one jak żywcem wyjęte z zawodowego dyrektora z filmu "Poszukiwany Poszukiwana", który przekonywał, że należy wyburzyć stare kamienice by pobudować "nowoczesne" pawilony handlowe. "Stare musi ustąpić nowemu" itp.
Haha, dobre

Quote:
Poza tym i tak nie masz racji. Stwierdzenia typu "tak się teraz nie buduje" są nieprawdziwe. (Pomijając już pytanie "tak, czyli jak?" - chodzi o kamienice, domy z cegieł, z kamienną elewacją, pierzeje?) Oczywiście, że tak się teraz buduje. W UK, Belgii, Holandii, USA i kilku jeszcze krajach. Na tym forum jest nawet oddzielny wątek poświęcony tego typu inwestycjom.
Chodzi mi o wierne kopie przedwojennych kamienic (np. secesyjnych) w Warszawie. Napisałem to wyraźnie w poprzednich postach. Takich się teraz nie buduje. Jeżeli zaś nie mam racji, to podaj mi kilkadziesiąt przykładów takich wiernych kopii kamienic z ostatnich lat z Warszawy, to przyznam się do błędu

Quote:
Jest nawet dokładnie odwrotnie niż piszesz. Tkanka miejska "taka jak przed wojną" wraca do łask w postaci new urbanism. To jest właśnie aktualna nowoczesność a nie nieludzkie szklane wieże. Gęsto zabudowane pierzejami domów miasto jest dla wielu najlepszym miejscem do życia, ze względu na skalę i charakter zabudowy. Co potwierdzam jako mieszkaniec okolicy tej działki. O new urbanism też jest tu wątek:
Twoje zarzuty są źle ukierunkowane, gdyż ja jestem wielkim zwolennikiem zabudowy pierzejowej z usługami w parterach. Jestem przeciwnikiem budowania wiernych kopii przedwojennych kamienic, które w moim przekonaniu dziś raziłyby sztucznością.

Quote:
Nadal nie napisałeś kiedy dokładnie minął ten czas na odbudowę tego co zostało zniszczone. Nie padła data graniczna, że np. do 1970 jest sens odbudowywać a już po nie. Któryś z tuzów współczesnej architektury polskiej wypowiadał się swego czasu a propos odbudowy pałacu saskiego, że czas na odbudowę minął wraz z pokoleniem, które pamiętało przedwojenną Warszawę. Już pomijając , że niemało jeszcze ludzi z tego pokolenia zostało na tym świecie, podkreślić trzeba jeden fakt, który należy wiecznie wbijać przeciwnikom odbudowy do głów:
Przepraszam, to niedopatrzenie. Uważam, że było max. 10 lat na wierne odbudowanie tkanki miasta i kamienic. Niestety, nie udało się odbudować całości, potem powstał Mariensztat, MDM, osiedla bloków i mleko się rozlało. Wtedy był czas na odbudowę poszczególnych kamienic.
Co do Pałacu Saskiego, to jestem za wierną odbudową, gdyż jak pisałem wyżej jest to budynek jedyny w swoim rodzaju.

Quote:
Budynki w Warszawie nie zostały zniszczone na skutek działań wojennych, klęski żywiołowej, trzęsienia ziemi, czy pospolitych procesów dziejowych (jakie prowadzą do nieuchronnego zużycia budowli, zastępowania starych nowymi itp). Budynki w Warszawie zostały zniszczone na skutek planowego działania dwóch zbrodniczych reżimów, których nieukrywanym celem było unicestwienie struktury, charakteru, klimatu i ducha miasta oraz przebudowanie go wedle swego planu. Dlatego właśnie odbudowa nie jest fanaberią, lecz koniecznością, obowiązkiem wobec miasta. Miejsca takie jak ta narożna działka są naturalnymi lokalnymi punktami odniesienia, miejscami spotkań dla mieszkańców najbliższej okolicy, w których lokowane są ważne dla ich codziennego życia miejsca. Dlatego ich zniszczenie było szczególnie ważne dla reżimów i dlatego ich odzyskanie powinno być szczególnie ważne dla nas, chcących przezwyciężyć negatywne efekty zbrodni dokonanej na Warszawie przez reżimy. Chodzi o powrót do normalności, brutalnie i celowo przerwanej. Nie oznacza to odrzucenia wszystkiego co reżimy zbudowały, ale o ucywilizowanie tego co po sobie zostawiły. Temu powinna służyć odbudowa, szczególnie odbudowa takich charakterystycznych punktów, może nie wielkich w skali miasta ale w skali lokalnej arcyważnych.
No fajnie, ale co to ma do rzeczy? Przecież nie jestem przeciwnikiem zabudowy tej działki. Powrót do normalności można uzyskać poprzez szklany budynek.

Quote:
I wreszcie: "rażenie sztucznością" to nie jest racjonalny argument. Z racjonalnością nie ma on nic wspólnego. Jeżeli już coś może razić to właśnie plomba wciśnięta między stare kamienice. Brązowy kloc biblioteki na koszykowej razi jak mało co a jest to i tak jedna z niewielu cywilizowanych plomb w Warszawie.
To tylko Twoja opinia. Ja mam inną. Dlaczego niby Twoja jest lepsza? Brązowy kloc biblioteki nie jest zbyt udany, ale nie przez to, że jest nowoczesny, ale dlatego że jest brzydki.

Quote:
Jakim cudem odbudowana kamienica stojąca pomiędzy dwiema zachowanymi kamienicami miałaby "razić"? Razić kogo? Przechodnia? Czy przechodzień stojący na Rynku Starego Miasta rażony jest faktem, że obok siebie stoi kamienica, która przetrwała powstanie i kamienica odbudowana w latach 40-tych? Oczywiście, że nie, nie zauważa różnicy. Tak samo byłoby w przypadku odbudowy tej kamienicy, "sztuczność" (już się nie będę czepiał) widać będzie co najwyżej w trakcie budowy gdy mury wznosić będzie żuraw a nie murarz z kielnią. Tylko, że ta "sztuczność" nie obejdzie nikogo poza garstką pasjonatów.

Pisałem wyżej. Starówkę odbudowano tuż po wojnie i każdy o tym wie. Gdyby teraz odbudowano wierną kopię narożnika z Koszykowej, to widać by było na pierwszy rzut oka, że to kopia, a nie oryginał. Oczywiście, większość ludzi w ogóle nie zwraca uwagi na swoje otoczenie i nawet by nie zauważyła i się nie przejęła. Nie zauważają psich kup i rozjeżdżonych trawników czy szmat reklamowych. To wiemy. Jeżeli patrzymy z perspektywy przechodnia to oczywiście można postawić cokolwiek i właściwie nie będzie różnicy. Ale w takim razie po co dyskutować na jakikolwiek temat, skoro i tak wszyscy umrzemy? Tutaj pisałem o swoich subiektywnych odczuciach. Mnie będzie razić sztucznością, bo będę wiedział, że to nowy budynek, który z założenia ma udawać stary. A stary w Warszawie = cenny, bo jest ich niewiele. Nie podoba mi się udawanie i mam do tego prawo. Inwestor prawdopodobnie podziela moje podejście i chce zbudować coś, co nie będzie udawać starej kamienicy i za to mu chwała. Oczywiście, nie obiektywnie - to tylko moja opinia.
drugastrona no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 02:04 PM   #47
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23297

Bez wchodzenia w dość opasłą dyskusję jaka narosła w wątku argumenty na sucho:
- mpzp jest uchwalany dla tego rejonu (tak wynika ze strony UM Warszawa) - i to w mpzp winny być określone ścisłe warunki dla tej działki odnośnie wysokości zabudowy i ew odtworzenia kubatury, elewacji, charakteru kamienicy. Pytanie co przewiduje projekt opracowywanego mpzp dla tejże działki - bo być może inwestor "zdążył" pojechać na wuzetce (choć znając życie mpzp usankcjonował warunki z wuzetki)
- maksymalne wyciśnięcie powierzchni z działki - tylko i aż skutkuje taką, a nie inną kubaturą, wysokością i w efekcie powierzchnią pod najem w tejże inwestycji. Chociaż patrząc na ów kwartał AD1939 - to urbanistycznie nowy budynek (w swej wysokości i kubaturze) lepiej leży w tym kwartale niż oryginalna kamienica, która wraz z sąsiadką były za niskie (4 kondygnacje + piąta w poddaszu) w kontekście istniejącej sąsiadki (7 kondygnacji + ósma w poddaszu). Widać to chociażby poniżej

- elewacja - należy przyznać, że ze świeczką trzeba by szukać budynku o 100% przeszkleniu elewacji w obrębie kilku przecznic. Nawet dwa współczesne biurowce przy skrzyżowaniu Lwowskiej/Poznańskiej i Koszykowej wydają się być neutralne (mimo wątpliwej urody biurowca przy K54). Byłby to precedens - i osobiście nie wiem czy właściwy... Pytanie co powstanie na sąsiedniej działce - o jakiej wysokości i z jaką elewacją, bo przy przyjęciu na sąsiadce "mieszanej" elewacji mogłoby to jakoś współpracować.

Tak czy inaczej cieszy realizacja zarówno na tej jak i planowana na sąsiedniej działce. Kolejna powojenna dziura znika.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 02:52 PM   #48
Langolier
Michałek

Langolier's Avatar

Likes (Received): 226

Quote:
Originally Posted by john murrow View Post
Najlepsze jest to, że ten budynek nie będzie przylegał do ślepych ścian kamienic tylko stał jak palec tak sam sobie, zanim sąsiedni inwestor nie zabuduje wyrwy między tym nowym, a kamienicami. Niezły może być z tego galimatias.
Tez zauwazylem to na wizualizacji. Mialem nadzieje, ze nowy budynek doklei sie do sciany szczytowej sasiedniej kamienicy. Czy ta dzialka jest az tak dluga?
Moze byc ciekawie, ale moze sie tez okazac, ze bedzie tam przez dlugie lata pusta wyrwa w zabudowie.
Langolier no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 03:32 PM   #49
HenryKrzem
BANNᎬᎠ

HenryKrzem's Avatar

Likes (Received): 1450

Nie wiadomo co powstanie między tą plombą a wysoką kamienicą?
Do kogo należy ta mała działka?
HenryKrzem no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 04:40 PM   #50
Mônsterior
roiretsnôM

Mônsterior's Avatar

Likes (Received): 3428

Quote:
Originally Posted by drugastrona
Gdyby teraz odbudowano wierną kopię narożnika z Koszykowej, to widać by było na pierwszy rzut oka, że to kopia, a nie oryginał.
Po czym byłoby widać?
Old February 18th, 2016, 04:56 PM   #51
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Po świeżości, użytych materiałach i jakości wykończenia.
Old February 18th, 2016, 05:21 PM   #52
BlazD
Registered User

BlazD's Avatar

Likes (Received): 112294

Również po tym, że nie miałby jeszcze napisu wykonanego sprayem, w stylu: "HWDP" albo "Żydzi do gazu".

Zaz965 liked this post
BlazD no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 05:29 PM   #53
Mônsterior
roiretsnôM

Mônsterior's Avatar

Likes (Received): 3428

Quote:
Originally Posted by drugastrona View Post
Skąd wiesz, jakie materiały zostałyby użyte i jaka byłaby jakość wykonania?
Old February 18th, 2016, 06:24 PM   #54
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Porównując współczesne budynki do starych kamienic.
Old February 18th, 2016, 06:30 PM   #55
Urbanista1
BANNED

Likes (Received): 6893

Quote:
Originally Posted by misuhhhreborn View Post
ze strony G5:

Budynek biurowo – usługowy, mieszkaniowy przy ul. Pięknej i ul. Koszykowej w Warszawie

źródło:
http://www.grupa5.com.pl/projekty/budynki-biurowe/pikna

Jak dla mnie projekt świetnie się prezentuje, prosta bryła bez obłości i chromów. Budować. Wcześniej wklejanie ale chyba warto przypomnieć.
lepiej by bylo zeby rog byl zaokraglony, jaka jest tradycja Warszawska (taki Warszawski feng-shue) i z uklonem do pieknego budynku ktory stal na tym miejscu przed wojna. Cala bryla bardziej zaokraglona by jeszcze lepiej nawiazywala sie do tego budynku zamiast ta koncepcja prostopadlosciankowata.

ale brawo ze bez parkingow, nie potrzeba ich.
Urbanista1 no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 07:25 PM   #56
Jurek_W
Registered User

Jurek_W's Avatar

Likes (Received): 1084

Quote:
Originally Posted by drugastrona View Post
Niektóre kamienice po remoncie też prezentują się aż nienaturalnie świeżo, choćby Smolna 40. Z czasem nabierają "patyny". Zrekonstruowane fasady także biją świeżością, a przecież nikt nie neguje sensu ich odtwarzania.

Wszystko zależałoby od jakości wykończenia i użytych materiałów. Ja osobiście jestem za współczesną plombą w tym miejscu, ale nie tak kontrastującą z sąsiednimi domami jak prezentowany projekt. Mocne kontrasty wychodzą wg mnie najlepiej choćby na Woli, tam takie eksperymenty brałbym w ciemno. Tutaj okolica jest mocno jednolita i kamień na elewacji dużo lepiej dogadywał by się zarówno z kamienicami jak i Norway Housem.
Jurek_W no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 08:11 PM   #57
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Tak, wszystko zależałoby od jakości wykończenia i użytych materiałów. Teraz używa się innych niż przed wojną i to widać.
Old February 18th, 2016, 08:32 PM   #58
X8B
Introducing first

X8B's Avatar

Kibicuje temu projektowi. Widać inspirację wrocławskim budynkiem, który powstał niedawno naprzeciw dworca kolejowego. Może to być naprawdę wysokiej klasy architektura.

Narzekań nie rozumiem. Śródmieście w tych okolicach roi się od plomb, kamienic ze zbitymi zdobieniami i soceralu. Stanowi to dobre pole do ożywienia dość stonowanej i niezbyt bogatej architektury szklanymi elewacjami.

Dość mam stonowanego warszawskiego standardu z kamieniem na elewacji.

No bo co miałoby tam powstać, jak nie szklak?
X8B está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 08:48 PM   #59
daauyi
szellem

daauyi's Avatar

Likes (Received): 382

Quote:
No bo co miałoby tam powstać, jak nie szklak?
To co stało tam przed wojną.
daauyi no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2016, 09:09 PM   #60
Jurek_W
Registered User

Jurek_W's Avatar

Likes (Received): 1084

Quote:
Narzekań nie rozumiem. Śródmieście w tych okolicach roi się od plomb, kamienic ze zbitymi zdobieniami i soceralu. Stanowi to dobre pole do ożywienia dość stonowanej i niezbyt bogatej architektury szklanymi elewacjami.
Akurat w bezpośredniej okolicy mamy cztery świetnie zachowane wczesnomodernistyczne kamienice (Koszykowa 58, 62, 57 róg Lwowskiej i 59), starszą kamienicę z odtworzonym ładnym detalem (Koszykowa 67), secesyjne pawilony hali Koszyki i secesyjno-eklektyczny gmach dawnego gimnazjum na rogu Lwowskiej. Szklak pasuje tam jak kwiatek do kożucha. Mnie osobiście taki kontrast do niczego nie jest tam potrzebny.
Jurek_W no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules