[Bydgoszcz] Galeria Drukarnia [JSK Architekci] - wątek II - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2007, 06:22 PM   #101
INTENSE
www.studioimagine.pl

INTENSE's Avatar

Likes (Received): 6

Ja też chętnie bym sie dowiedział... I oczywiście adekwatne do naszych, bydgoszkich realiów...
Advertisement

Old August 9th, 2007, 07:10 PM   #102
Fellow_traveler
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by zonc View Post

Nie znasz nowych gmachów? Podejrzewam, że w Toruniu macie internet i google.com też łapie. Radzę szukać :*
Znam nowe w nowoczesnym otoczeniu [vide: Potsdamer Platz Arkaden], ale nie znam przypadku budowania takich nowych,zwyczajnych do bolu [maszynka do robienia pieniedzy] galerii, w otoczeniu zabudowy z przelomu XIX i XX w.

Quote:
Originally Posted by INTENSE View Post
Ja też chętnie bym sie dowiedział... I oczywiście adekwatne do naszych, bydgoszkich realiów...
a dlaczego adekwatnie do b y d g o s k i c h warunkow?
monarda dwa posty wczesniej pisal cos o Wielkich Miastach Europejskich.

Fellow_traveler no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2007, 09:23 PM   #103
INTENSE
www.studioimagine.pl

INTENSE's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Fellow_traveler View Post
a dlaczego adekwatnie do b y d g o s k i c h warunkow?
monarda dwa posty wczesniej pisal cos o Wielkich Miastach Europejskich.

Może niewystarczająco precyzyjnie się wyraziełem. Miałem na myśli budowe kolejnego jakby nie było koszmarka w sytuacji gdy niszczeje fantastyczny budynek u zbiegu ulic Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej. Myślę o DT "Jedynak". Chciałbym poznać przykłady z innych wspaniałych miast gdzie pozwala się na nieszczenie i dewastację takich obiektów jednocześnie promując konsumpcyjne świątynie w ich bezpośrednim sąsiedztwie... I nie piszcie mi tu że to "znak czasów" czy też "prawa rynku"...
Advertisement

Old August 9th, 2007, 09:31 PM   #104
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 118

Co Ty wymyślasz? dawny Jedynak jest w prywatnych rękach, prezentuje nienaganny stan techniczny, a to, że w Warszawie nie wiedzą, jak atrakcyjne powierzchnie mają do wynajęcia? Cóż, bywa...
Old August 9th, 2007, 09:47 PM   #105
Fellow_traveler
Registered User

Quote:
Originally Posted by schabzkoscia View Post
[...] to, że w Warszawie nie wiedzą, jak atrakcyjne powierzchnie mają do wynajęcia? Cóż, bywa...
Jak ja Tobie zazdroszcze takiego lekkiego i bezstrsowego podejscia do zycia... Buduja pudelko co na dobre zakorkuje Srodmiescie, w sytuacji, gdzie kilkadziesiat metrow dalej stoi gmach, co rzeczywiscie podniosl by prestiz calej ulicy...

"Coz, bywa..."

oto odpowiedz ludzi rzadzacych miastem.

Jest to wspieranie lukratywnego trendu budowy obiektow, do ktorych sie przyjezdza [nie przychodzi-stad parking], zeby zrobic zakupy i wyjechac. Astoria nie bedzie nawet udawala, tak jak Manufaktura czy Stary Browar, ze moze sluzyc rowniez do innych celow.

"Coz, bywa..."
Old August 9th, 2007, 10:30 PM   #106
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Likes (Received): 1183

Quote:
Berlin? Paryz? Londyn?
Tobie sie pojecia nie myla czasem?
A moze nie ma dla Ciebie roznicy miedzy wpisanym w tkanke miejska domem towarowym z okresu belle epoque, a zwykla galeria/centrum handlowym?
Wybacz ale zdaje się zazdrość każe Ci takie głupoty wypisywać...wg Ciebie powinna powstać galeryjka w stylu "belle epoque" w XXI w?? Czy Astoria jest źle wpisana w tkankę miejską?? Ignorująca sąsiednią zabudowę?? Oj chyba informatykę studiujesz bo z architekturą czy urbanistyką na pewno nie masz do czynienia w stopniu większym niż przeciętny obywatel. Na Twoim przypadku widać jak wiele nakładu pracy trzeba by uświadomić i nauczyć społeczeństwo odczytywania przestrzeni...

Nie będzie udawała Starego Browaru i Manufaktury??? no to dzięki Bogu!! Znaczy jest oryginalna bo niczego nie udaje

Quote:
Przypadki stawiania takich, nowych gmachow, calkowicie ignorujacych istniejaca XIX wieczna zabudowe nie sa mi znane.
PS. To że nie są Ci znane tylko potwierdza to że po raz kolejny wypowiadasz się na jakiś temat nie zadając sobie trudu poszukania jakichkolwiek informacji w danym temacie.

Wybacz, że ton z lekka atakujący ale zwyczajnie napisałeś nieprawdę i to w dodatku w tonie bulwersacji i oburzenia.

Pozdrawiam.

Last edited by Iron; August 9th, 2007 at 10:38 PM.
Iron no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2007, 11:01 PM   #107
Fellow_traveler
Registered User

Quote:
Originally Posted by Iron View Post
Wybacz ale zdaje się zazdrość każe Ci takie głupoty wypisywać...wg Ciebie powinna powstać galeryjka w stylu "belle epoque" w XXI w??
Nigdzie. Kilkadziesiat metrow dalej juz stoi, moze w innym stylu, ale jednak, typowy dom handlowy. Stawianie Astorii to przekreslanie szans na przywrocenie mu pierwotnej funkcji. Dla Gdanskiej oznacza to przekreslenie szans na charakter prestizowej ulicy handlowej [bedzie to raczej prestizowa ulica 'zakupowa'].

Quote:
Czy Astoria jest źle wpisana w tkankę miejską?? Ignorująca sąsiednią zabudowę??
A jak sie ma jej polozenie do jednego z kilku w calym miescie cennych obiektow zabytkowych?? Dlaczego gmach tak arogancko wychodzi przed kosciol [zaslaniajac i przytlaczajac go] i skrzydlo UW? O sensownosci stawiania takiego obiektu w sasiedztwie kosciola nie wspomne, bo to, niestety, signum temporis. Gdzie w tym projekcie mozna odczytac szumnie zapowiadane nawiazanie do historycznej zabudowy placu??
Apropos samego placu-jak zostanie on zabudowany od strony zaplecza Muzeum? Bedzie cieszyl oko tylem budynku, ktorego nawet elewacja frontowa prezentuje sie, ekhm, niezbyt okazale?

Quote:
Nie będzie udawała Starego Browaru i Manufaktury??? no to dzięki Bogu!! Znaczy jest oryginalna bo niczego nie udaje
Bedzie za to bardzo bardzo ladnie nasladowala, np., Galerie Krakowska. Nic, tylko sie cieszyc.

Quote:
PS. To że nie są Ci znane tylko potwierdza to że po raz kolejny wypowiadasz się na jakiś temat nie zadając sobie trudu poszukania jakichkolwiek informacji w danym temacie.
Czytaj uwazniej-mowimy o Berlinie, Londynie czy Paryzu.

Pozdrawiam
Old August 9th, 2007, 11:08 PM   #108
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Likes (Received): 830

Ja tam generalnie mam mieszane uczucia co do Astorii/Drukarni (zdecydowanie tez nie wierze, ze jej otworzenie 'ozywi' ulice Gdanska), ale jak slysze takie banialuki, ze w 'Europie' to sie takich obiektow w centrach nie buduje to zaczynam podejrzewac, ze osoba wyglaszajaca takie 'madrosci' po prostu nigdy w 'Europie' nie byla. Przykladow takich (wlasciwie duzo gorszych) realizacji moglbym podawac wiele.... z ostatnich moich podrozy to kilka obiektow w Bristolu, Atenach.. wlasnie wybieram sie do Szkocji to po powrocie opowiem co tam w centrum poza dobrym Guinessem znalazlem!
Davideck no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2007, 11:25 PM   #109
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Quote:
Nigdzie. Kilkadziesiat metrow dalej juz stoi, moze w innym stylu, ale jednak, typowy dom handlowy. Stawianie Astorii to przekreslanie szans na przywrocenie mu pierwotnej funkcji. Dla Gdanskiej oznacza to przekreslenie szans na charakter prestizowej ulicy handlowej [bedzie to raczej prestizowa ulica 'zakupowa'].
Nie rozumiem czemu powstanie Astori wg Ciebie przekreśla szanse na przywrócenie świetności i dawnej funkcji Jedynakowi...poza tym co masz na myśli mówiąc "handlowa" a co mówiąc "zakupowa".

Quote:
A jak sie ma jej polozenie do jednego z kilku w calym miescie cennych obiektow zabytkowych?? Dlaczego gmach tak arogancko wychodzi przed kosciol [zaslaniajac i przytlaczajac go] i skrzydlo UW?
Nie wydaje Ci się sensownym utrzymanie linni pierzei ul. Jagiellońskiej?? Pozatym linia dachu od Jagiellońskie właśnie naprowadza na kościół a nie go przysłania...podobnie ma się rzecz ze ścianą od ul. 19 marca 1981r która świetnie prowadzi wzrok na dominantę kościoła przy Pl. Wolności...twierdzenie więc że Astoria cokolwiek przysłania jest moim zdaniem wynikiem nieprzychylnej prasy jaką miała budowa...był to jeden z argumentów przeciwników budowy...ja twierdzę że Astoria wydobywa kościoły z zastanej tkanki miejskiej.

Quote:
O sensownosci stawiania takiego obiektu w sasiedztwie kosciola nie wspomne, bo to, niestety, signum temporis.
No to juz porażka...wystarczy spojrzeć na plany starych miast w Europie by zauważyć że kościoły zawsze budowano w pobliżu takich ówczesnych marketów...czyli rynku...wyjątek stanowią miasta antycznej Grecji, ale już w Cesarstwie Rzymskim było dość powszechne powiązanie tych funkcji (duchowa-handlowa), że o średniowieczu nie wspomnę.

Quote:
Gdzie w tym projekcie mozna odczytac szumnie zapowiadane nawiazanie do historycznej zabudowy placu??

Szumne zapowiedzi o przywróceniu historycznej zabudowy placu?? Pierwsze słyszę a ta inwestycją się interesuje bardzo. Wątpię by mi umknęło.

Quote:
Apropos samego placu-jak zostanie on zabudowany od strony zaplecza Muzeum? Bedzie cieszyl oko tylem budynku, ktorego nawet elewacja frontowa prezentuje sie, ekhm, niezbyt okazale?
Były w wątku zdjęcia elewacji...i wyglądało to od zaplecza muzeum bardzo dobrze...a to że elewacja frontowa niezbyt okazała...mógłbys dopisać "IMHO"

Quote:
Bedzie za to bardzo bardzo ladnie nasladowala, np., Galerie Krakowska. Nic, tylko sie cieszyc.
Nie widzę podobieństwa...
Old August 9th, 2007, 11:29 PM   #110
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3633

Fellow zajmij się swoim CH Jordanki i daj nam spokój. Postawią Wam kilka razy większego malla obok budynków z listy UNESCO To jest żal i tam sobie popłacz. Cmok ;*
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2007, 12:02 AM   #111
Fellow_traveler
Registered User

Quote:
Nie rozumiem czemu powstanie Astori wg Ciebie przekreśla szanse na przywrócenie świetności i dawnej funkcji Jedynakowi...poza tym co masz na myśli mówiąc "handlowa" a co mówiąc "zakupowa".
Juz kiedys pisalem-pokaz mi jak ozywila sie okolica Galerii Krakowskiej, albo Dominikanskiej, albo Madisona. Ja tam zadnego ozywienia nie zauwazylem [no moze poza ruchem kolowym].

Quote:
Nie wydaje Ci się sensownym utrzymanie linni pierzei ul. Jagiellońskiej?? Pozatym linia dachu od Jagiellońskie właśnie naprowadza na kościół a nie go przysłania...podobnie ma się rzecz ze ścianą od ul. 19 marca 1981r która świetnie prowadzi wzrok na dominantę kościoła przy Pl. Wolności...
A z ktorej strony ona ta linie utrzymuje?
O tym, jak to Astoria naprowadza na, juz nawet nie wieze, ale sam helm kosciola Klarysek sie nie wypowiem. Dla mnie ona zaslania korpus calego kosciola. Wieza to jedyna czesc, ktora jako tako widac.
Z kolei kwestia naprowadzania sciany na kosciol sw. Piotra i Pawla, to juz metafora dalekich skojarzen. Ciezko mi sobie przypomniec taka os widokowa.

Quote:
No to juz porażka...wystarczy spojrzeć na plany starych miast w Europie by zauważyć że kościoły zawsze budowano w pobliżu takich ówczesnych marketów...czyli rynku...wyjątek stanowią miasta antycznej Grecji, ale już w Cesarstwie Rzymskim było dość powszechne powiązanie tych funkcji (duchowa-handlowa), że o średniowieczu nie wspomnę.
A jak sie ma fakt, ze w miastach budowanych na prawie magdeburskim od strony ulic/placow kamienice wznoszone na planie prostokata zawsze staly wezszym bokiem?
Odp. Twoje argumenty, ze w miastach antycznych i sredniowiecznych koscioly staly w poblizu rynkow nie znajduje uzasadnienia w momencie gdy mowimy o wspolczesnym obiekcie umieszczonym w XIX wiecznym kontekscie.
Inna sprawa to po prostu kwestia dobrego smaku. Galeria niemalze wchodzi na kosciol [az dziwne ze jego tez nie chciano przykryc szklana sciana].

Quote:
Były w wątku zdjęcia elewacji...i wyglądało to od zaplecza muzeum bardzo dobrze...a to że elewacja frontowa niezbyt okazała...mógłbys dopisać "IMHO"
Tak jak kazdy pod wszystkim co tutaj pisze.
Old August 10th, 2007, 12:08 AM   #112
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Quote:
Iron zeby nie bylo generlanie popieram Twe argumenty ale kilka rzeczy musze tu skorygowac...

1. porownywanie dawnych rynkow z dziesiejszymi marketami jest naprawde bez sensu.... nawet polzartem.

2. apropo Grecji to skad Twoja konkluzja?? Na atenskiej agorze znajduje sie Swiatynia Hefajstosa i Ateny... zreszta nie tylko ta.

3. Ze sredniowieczem tez bylbym ostrozny bo nie zawsze tak bylo jak napisales - vide Bydgoszcz Klaryski i Garnizonowy...

ale poza tym pozdrawiam!
Old August 10th, 2007, 12:35 AM   #113
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Quote:
Juz kiedys pisalem-pokaz mi jak ozywila sie okolica Galerii Krakowskiej, albo Dominikanskiej, albo Madisona. Ja tam zadnego ozywienia nie zauwazylem [no moze poza ruchem kolowym].
Nie mieszkam w ani w Kraku ani w gdańsku więc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Quote:
A z ktorej strony ona ta linie utrzymuje?
O tym, jak to Astoria naprowadza na, juz nawet nie wieze, ale sam helm kosciola Klarysek sie nie wypowiem. Dla mnie ona zaslania korpus calego kosciola. Wieza to jedyna czesc, ktora jako tako widac.
Dziwne ale ja widzę więcej...

Quote:
Z kolei kwestia naprowadzania sciany na kosciol sw. Piotra i Pawla, to juz metafora dalekich skojarzen. Ciezko mi sobie przypomniec taka os widokowa.
Nie pamiętam jak to było gdy stała drukarnia ale teraz owszem jest.

Quote:
A jak sie ma fakt, ze w miastach budowanych na prawie magdeburskim od strony ulic/placow kamienice wznoszone na planie prostokata zawsze staly wezszym bokiem?
Do czego dążysz??

Quote:
Odp. Twoje argumenty, ze w miastach antycznych i sredniowiecznych koscioly staly w poblizu rynkow nie znajduje uzasadnienia w momencie gdy mowimy o wspolczesnym obiekcie umieszczonym w XIX wiecznym kontekscie.
No i ?? To powód by zbudować pseudo XIX wieczną kopię?? Galeria wg mnie odnosi się z szacunkiem do otoczenia...Ty nie musisz się z tym oczywiście zgadzać.
Old August 10th, 2007, 12:46 AM   #114
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Quote:
Originally Posted by Davideck View Post
Iron zeby nie bylo generlanie popieram Twe argumenty ale kilka rzeczy musze tu skorygowac...

1. porownywanie dawnych rynkow z dziesiejszymi marketami jest naprawde bez sensu.... nawet polzartem.

2. apropo Grecji to skad Twoja konkluzja?? Na atenskiej agorze znajduje sie Swiatynia Hefajstosa i Ateny... zreszta nie tylko ta.

3. Ze sredniowieczem tez bylbym ostrozny bo nie zawsze tak bylo jak napisales - vide Bydgoszcz Klaryski i Garnizonowy...

ale poza tym pozdrawiam!
Ad.1) Ja jednak dopatruję się korzeni współczesnych marketów właśnie w dawnych rynkach...nie widzę w tym nic śmiesznego.
Ad.2) Można by wymieniać bez końca ilość sanktuariów miejskich w starożytnej Grecji które stały w oderwaniu od miasta...jestem przekonany że takich przykładów jest zdecydowanie więcej od tych przypadków które wymieniłeś...co do agory w Atenach...to akurat świątynia Hefajstosa stoi na uboczu Agory, już bardziej świątynia Apollina...ale to że stały w tamtym miejscu jest związane z drogą pielgrzymkową biegnącą przez Agorę na Akropol.
Ad.3) Wymieniłeś klasztory...
Old August 10th, 2007, 01:14 AM   #115
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Quote:
Ad.1) Ja jednak dopatruję się korzeni współczesnych marketów właśnie w dawnych rynkach...nie widzę w tym nic śmiesznego.
Ad.2) Można by wymieniać bez końca ilość sanktuariów miejskich w starożytnej Grecji które stały w oderwaniu od miasta...jestem przekonany że takich przykładów jest zdecydowanie więcej od tych przypadków które wymieniłeś...co do agory w Atenach...to akurat świątynia Hefajstosa stoi na uboczu Agory, już bardziej świątynia Apollina...ale to że stały w tamtym miejscu jest związane z drogą pielgrzymkową biegnącą przez Agorę na Akropol.
Ad.3) Wymieniłeś klasztory...
1. wspolczesne markety (w odroznieniu od tzw. galerii choc i tu nie do konca) pelnia niewspolmiernie mniej funkcji niz dawne rynki...

2. moze i mozna by wymieniac bez konca ilosc sanktuariow w starożytnej Grecji poza miastami-państwami ale nie zmienia to faktu, ze starozytna Grecja nie jest tu wyjatkiem jak napisales... Swiatynia Hefajstosa moze i jest nieco na uboczu (choc dalej jest to obszar starozytnej agory) ale tez nie bardziej niz np. ... nasza fara w stosunku do rynku...

3. a tu sie mylisz, przynajmniej co do tzw. kosciola klarysek, ktore jesli mnie pamiec nie myli wprowadzily sie to przybytku na rogu Gdanskiej i Focha w poczatkach 17 wieku...
Old August 10th, 2007, 01:28 AM   #116
MartBDG
Registered User

MartBDG's Avatar

Likes (Received): 109

Astorie powinni zbudować ze styropianu jak nowy stadion UNIBAKSU i basta.
Old August 10th, 2007, 01:30 AM   #117
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Quote:
Originally Posted by Davideck View Post
1. wspolczesne markety (w odroznieniu od tzw. galerii choc i tu nie do konca) pelnia niewspolmiernie mniej funkcji niz dawne rynki...

2. moze i mozna by wymieniac bez konca ilosc sanktuariow w starożytnej Grecji poza miastami-państwami ale nie zmienia to faktu, ze starozytna Grecja nie jest tu wyjatkiem jak napisales... Swiatynia Hefajstosa moze i jest nieco na uboczu (choc dalej jest to obszar starozytnej agory) ale tez nie bardziej niz np. ... nasza fara w stosunku do rynku...

3. a tu sie mylisz, przynajmniej co do tzw. kosciola klarysek, ktore jesli mnie pamiec nie myli wprowadzily sie to przybytku na rogu Gdanskiej i Focha w poczatkach 17 wieku...
Ad.1) No juz zaczynasz lepiej pisać...funkcji mniej...ale korzenie wspólne

Ad.2) Wyjątki potwierdzają regułę. Nie napisałem że poza miastami ale w pewnym oderwaniu...znacząca różnica.

Ad.3) No a kościół zbudowano kiedy???
Old August 10th, 2007, 01:41 AM   #118
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Quote:
Ad.1) No juz zaczynasz lepiej pisać...funkcji mniej...ale korzenie wspólne

Ad.2) Wyjątki potwierdzają regułę. Nie napisałem że poza miastami ale w pewnym oderwaniu...znacząca różnica.

Ad.3) No a kościół zbudowano kiedy???
2. tylko, ze Ateny nie sa wyjatkiem...

3. np. wedlug www.bydgoszcz.pl latach 1582-1602, co zaiste jest prawda pomijajac fakt, ze w owym miejscu istnial wczesniej kosciol Sw Ducha, ktorego poczatki siegaja zdaje sie okolic polowy 15 wieku. Obecny kosciol powstal na drodze rozbudowy Sw Ducha...
Old August 10th, 2007, 01:47 AM   #119
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Ad.3) Św. Ducha...hmmm..myślisz że nie był związany z działalonością duchaków???

Edit: Rozbudowy??? Coś motasz...
Old August 10th, 2007, 02:00 AM   #120
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Quote:
Ad.3) Św. Ducha...hmmm..myślisz że nie był związany z działalonością duchaków???

Edit: Rozbudowy??? Coś motasz...
Sw. Ducha byl zdaje sie drewniany i stopniowo przerabiano go na murowany (w miare naplywu darowizn) ale nie o to przeciez chodzi...

koscioly w sredniowieczu czesto prowadzily dzialanosc "szpitalna", tj. obok nich znajdowaly sie takie szpitalo-przytulki dla chorych i bezdonych, stad obiekty te czesto umieszczano poza murami miasta i tak wlasnie bylo w przypadku tzw. klarysek, tak wiec nie zawsze koscioly budowano w poblizu rynkow...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz, centrum handlowe

Thread Tools

Posting Rules