[Silesia] Tramwaje śląskie - Page 1235 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 15th, 2019, 10:39 AM   #24681
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 29146

To już jest spowodowanie zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym.

Wojtas-28, darols liked this post
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 15th, 2019, 02:00 PM   #24682
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 29146

Quote:
Tramwaje Śląskie z nowymi zapowiedziami. Już nie Bartel
W związku z licznymi dokonanymi i spodziewanymi zmianami nazw przystanków Tramwaje Śląskie wprowadziły nowe zapowiedzi. Pasażerowie nie usłyszą już charakterystycznego głosu aktorki Joanny Bartel. Teraz przystanki zapowiada Andrzej Zowada, rzecznik spółki.

W 2014 r. Tramwaje Śląskie wprowadziły do ruchu nowe Twisty od Pesy. Wtedy też pojawiły się nowe zapowiedzi, nagrane przez urodzoną w Świętochłowicach aktorkę Joannę Bartel. Początkowo komunikaty zostały nagrane po śląsku, co nie wszystkim mieszkańcom metropolii przypadło do gustu. Wkrótce potem zostały przygotowane nowe zapowiedzi, bez naleciałości i akcentów.

Teraz jednak zapowiedzi Joanny Bartel należą do przeszłości. W sierpniu i wrześniu pojawiły się nowe komunikaty. – Od czasu nagrania zapowiedzi przystanków przez panią Bartel minęło 5 lat, a w tym czasie nastąpił szereg zmian nazw przystanków. Opracowaliśmy również komunikaty specjalne, które motorniczy może emitować w konkretnych sytuacjach. Ponadto wiemy na pewno, że w najbliższych miesiącach i latach będą następować kolejne zmiany ze względu choćby na budowę centrów przesiadkowych, nowych linii i powstawanie nowych przystanków – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie. – Z przyczyn czysto logistycznych, ale również finansowych, trudno za każdym razem angażować panią Bartel, żeby nagrywała pojedyncze komunikaty – dodaje rzecznik.
całość : https://www.transport-publiczny.pl/w...tel-62873.html
Old October 15th, 2019, 05:10 PM   #24683
puciak
Registered User

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Powinien być jeden lektor dla całego ZTM - może kiedyś...

BRV, micher liked this post
puciak no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2019, 05:11 PM   #24684
elot360
Użytkownik chory na głowe

elot360's Avatar

Likes (Received): 5494

Jeden z nich mnie dzisiaj wystraszył, o treści "Fotel to nie miejsce na nogi"

Sebastian22 liked this post
elot360 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 15th, 2019, 09:58 PM   #24685
forwiser
Registered User

Likes (Received): 2528

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Szkoda że nie ma łapki w dół na forum. Jeśli mamy prezentować się jako ciekawy region, takie inicjatywy powinny być szczególnie wspierane.
forwiser no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2019, 10:01 PM   #24686
Sebastian22
Registered User

Likes (Received): 270

Quote:
Originally Posted by forwiser View Post
Szkoda że nie ma łapki w dół na forum. Jeśli mamy prezentować się jako ciekawy region, takie inicjatywy powinny być szczególnie wspierane.
Ja do tej pory nie wiedziałem kogo to głos ale jeśli chodzi o praktyczność to jest w porządku. Jest wyraźny i z dobrym akcentem. Osobiście wolałbym np. klimatyzację niż zapowiedź jakiejś "gwiazdy".
Sebastian22 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2019, 10:09 PM   #24687
forwiser
Registered User

Jak dobrze organizator pomyśli to te zapowiedzi za darmo jest w stanie zorganizować z funduszy ochrony języka lokalnego (sponsorów czy EU).
Old October 15th, 2019, 11:05 PM   #24688
kiedy.przyjedzie
Registered User

Likes (Received): 1813

Dla mnie umieszczanie regionalizmów w SIP nie jest dobrym pomysłem. Komunikat powinien być jasny i czytelny.

Za to umieszczanie tablic z ciekawostkami regionalnymi w tramwajach, powiedzeniami to co innego.
Old Yesterday, 09:07 AM   #24689
kubabokuba
Registered User

Likes (Received): 480

W pełni się z Tobą zgadzam. Pamiętam jak głos Joanny Bartel zaczął zapowiadać przystanki w TŚ. Jedną z podróży odbyłem wtedy ze znajomymi z centralnej Polski, niby się śmiali, ale ja odczuwałem lekkie zażenowanie. Jestem dumny z dziedzictwa kulturowego Śląska, sam posługuję się gwarą, ale jednak językiem urzędowym jest polski, więc zapowiedzi w KM powinny być w tym języku. Dodatkowo w kluczowych miejscach zapowiedzi powinny być w języku angielskim. Nie wiem czy aż tak dużym wyzwaniem dla ZTM jest ogłoszenie przetargu na nagranie zapowiedzi, które mogłyby być wykorzystywane przez wszystkich przewoźników? Chyba jest to zbyt piękne, aby mogło się ziścić.
Old Yesterday, 09:09 AM   #24690
forwiser
Registered User

Czyli jednak się naszej godki wstydzimy. Więc pewnie i ona zniknie z powierzchni ziemi.

zylx liked this post
Old Yesterday, 10:16 AM   #24691
fifofafo
Registered User

Likes (Received): 6

Głos pani Bartel jest bardzo irytujący.
Ale gorsze są potrójne sygnały zamykania drzwi w niektórych tramwajach - mega głośne, aż boli głowa
fifofafo no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:35 PM   #24692
reg0
Registered User

reg0's Avatar

Likes (Received): 118

mnie tam Joanna Bartel kojarzy się z telezakupami Mango i z serialem Święta Wojna, obie te rzeczy nie są najwyższych lotów delikatnie mówiąc dlatego w pełni rozumiem skąd mogło się wziąć zażenowanie

i tak, zgadzam się, że komunikaty powinny być zrozumiałe dla wszystkich a więc po polsku, plus po angielsku tam gdzie ma to sens (ale to chyba już jest m.in. na trasie z rynku do WPKiW)

i nie, nie chodzi o wstydzenie się gwary czy śląskości, to mogą być sympatyczne akcenty jeśli pasują do kontekstu (patrz np. aktywność posłanki Rosy na jej instagramie, sorry za dygresję polityczną )

kubabokuba liked this post
reg0 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:49 PM   #24693
inzmamon83
Registered User

Likes (Received): 2745

Jakiś czas temu jeździłem dłuższy czas tramwajem t15 do Katowic do pracy (trasa 30min). Początkowo odbierałem zapowiedzi po śląsku z dużym zaciekawieniem i sympatią. Po kilku tygodniach dość charakterystyczny głos tej pani zaczął przeszkadzać. Otóż nie jest on neutralny - tym bardziej jeśli słyszymy kilka razy to samo zawołanie (następny przystanek "..." i "..."). Takie same miałem odczucie, kiedy kilka razy pod rząd odtwarzano tzw. kolędowanie "Hej, kolęda, kolęda!" lub jeśli już dawno było po świętach, a dalej to samo puszczano.
Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Każda rzecz podawana w nadmiarze, z czasem nam zbrzydnie.

Omen X liked this post
inzmamon83 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:18 AM   #24694
forwiser
Registered User

Ależ ja nie twierdzę, że to musiałaby być ta osoba. Ale warto aby ktoś chociaż użył śląskiego akcentowania na ostatnią sylabę jeśli już musi być po Polsku. Jadąc do Katalonii, Szkocji, Kaszuby czy kraju Basków też spodziewam się, że mogę się zaskoczyć innym dialektem/gwarą/językiem.

Swoją drogą, takie zapowiedzi w T15 akurat myślę, że mogłyby pewnie wywoływać niepotrzebny dyskomfort, no bo w sumie dlaczego akurat na tej linii.
Old Today, 10:59 AM   #24695
kruczek44
Registered User

Likes (Received): 601

nie, nie musi być po 'Polsku', wystarczy po polsku - język polski nie wywyższa się i stosuje małą literę dla przymiotników
kruczek44 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, świętochłowice, bytom, chorzów, czeladź, dąbrowa górnicza, gliwice, katowice, ruda śląska, siemanowice, silesia, sosnowiec, stroszek, tramwaj, tramwaje, zabrze, zawodzie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules