[Polska] Energetyka jądrowa - Page 118 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 10th, 2019, 01:10 AM   #2341
Zielony Rycerz
Registered User

Likes (Received): 137

Ja wierzę.

Darek Yoker liked this post
Zielony Rycerz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 10th, 2019, 08:28 AM   #2342
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 29626

ja zaczynam wierzyć, że szybciej wystartuje jakiś prywatny projekt w mniejszej skali.

Elaks liked this post
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2019, 02:35 PM   #2343
Zielony Rycerz
Registered User

Likes (Received): 137

Może być prywatny. Grunt, żeby ludziska się oswoili z atomem. Wtedy i politycy nabiorą odwagi.
Zielony Rycerz no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2019, 11:41 PM   #2344
DanielAquarius
Registered User

Likes (Received): 714

Nie spodziewałbym się po obecnej władzy niczego więcej poza luzowaniem prawa wobec OZE. Ich podejście do inwestycji wszelakich jest oszczędne.
DanielAquarius no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 01:03 PM   #2345
ekolives
sir

ekolives's Avatar

Likes (Received): 61

Hej pamięta ktoś kwotę "naszej EJ" jeszcze nie postawiona a wydaje mi się że jej cena wzrosła dwukrotnie ? chciałbym wyrysować wykresik jak to zmieniało się w czasie. A pamiętam że sporo było tych kwot na SCC.
Old Yesterday, 02:40 PM   #2346
Darek Yoker
Registered User

Likes (Received): 8023

Ja szacowałem ten koszt na 65 miliardów ZŁotych i oddanie w roku 2035r. ( wszelkie wcześniejsze daty to są jedynie PR bajki ) - jednak koszt jest wyższy:
https://businessinsider.com.pl/wiado...polsce/4hjjz6r
70-75 miliardów ZŁotych i w sumie nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę że już w 2010 roku koszt wybudowania 1MW w elektrowni atomowej wynosił ponad 7 milionów $ …
https://paliwa.blogspot.com/2009/07/...orownania.html

… w tym ujęciu koszt 70-75 miliardów wyraźnie wskazuje jaki typ EJ byłby preferowany to jest 3x AP1000 i elektrownia o mocy 3000MW; przy takim koszcie ani żadne inne reaktory nie wchodzą w grę ani tym bardziej żadne inne wyższe moce co niektórzy rozważali …

Problem jest o tyle poważny że my potrzebujemy tak naprawdę minimum 2 EJ o mocy 3000MW jednej na Pomorzu lub w Wielkopolsce a drugiej w okolicach Bełchatowa. Nawet jeśli uruchomią złoże Złoczew na miejscu elektrowni węgla brunatnego w latach 2035-2050 powinna pracować EJ ; bo nawet po uruchomieniu Złoczewa Bełchatów popracuje max do okolic 2050 roku ( bez uruchomienia Złoczewa do 2035r. ) - ponieważ jest to największa w kraju elektrownia to przesądzony jest import węgla brunatnego po wyczerpaniu złóż - jeśli nie powstanie w miejscu Bełchatowa EJ nie ma szans by ta największa w Polsce elektrownia konwencjonalna została wyłączona - oczywiście można pisać bajki że będzie inaczej że OZE że panele że gaz i się pstryknie Bełchatów ale w rzeczywistosci inaczej nie będzie niż napisałem.

mlodyy1985 liked this post

Last edited by Darek Yoker; Yesterday at 04:42 PM.
Darek Yoker no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 02:52 PM   #2347
Tadek KRK
Registered User

Likes (Received): 20572

Do tego nie jest istotny koszt budowy, tylko całkowity koszt operacyjny, czyli po ile będzie prąd.
Koszty budowy EJ bywają tak transparentne, że parlament Węgier musiał je ustawowo utajnić

Koszty zakupu paliwa, serwisowania, finansowania mogą bardzo wpłynąć na całkowity koszt.

Trochę jak z samochodem do zastosowań profesjonalnych. Nie jest istotna cena zakupu, tylko koszt przejechania kilometra.
Tadek KRK no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 03:05 PM   #2348
JSC21
Registered User

Likes (Received): 54

Gdy coś ma powiązania z programami broni strategicznej trudno transparentność... zwłaszcza w przypadku rosyjskich imperialistów
Old Yesterday, 04:56 PM   #2349
Darek Yoker
Registered User

Likes (Received): 8023

No to raczej w kwestii wirówek czy wzbogacania uranu etc. lub przy reaktorach powielających …
w przypadku zwykłych EJ ta zależność jest mniejsza tym bardziej że Węgry nie dysponują ani technologią taktycznych ani strategicznych ładunków nuklearnych a przejście do nich nie jest wcale proste nawet jak ma się i zna technologię EJ trzeba by po prostu uruchomić całkiem odrębny jądrowy program militarny - świadczy o tym choćby przykład Korei Płn która prawdopodobnie już od lat 60 tych XX wieku próbowała "konwersji technologii" by uzyskać zdolności "atomowe" kierując ogrom zasobów kraju zdołała dojść do poziomu militarnego dopiero w roku 2006 przy czym użyteczne bojowo głowice będzie mogła mieć najpewniej dopiero od lat 2020 ych ; więc to nie jest proste takie zmilitaryzowanie wykorzystania energii jądrowej.
Darek Yoker no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 06:00 PM   #2350
JSC21
Registered User

Likes (Received): 54

Mi chodzi o co innego... uran zanim trafi do wirówki czy tego czy innego reaktora musi przejść przez fazę, w której jest pod postacią YellowCake. A tak się składa, że obiekty programu militarnego potrzebują tego surowca od wielkiego dzwonona, z kolei reaktory cywilne wymieniają paliwo raz na rok czy 2. A zatem, żeby YellowCake Industry był zwarty i gotowy mocarstwa kolonizuja reaktorami energetycznymi inne kraje.

Zapewne opracowanie reaktorów torowych wprowadzi pewne komplikacje z powodu prawpodobne rozszerzenie zakazu proliferacji o paliwa podwójnego zastosowania, ale zapewne mocarstwa coś wykombinuja:
- NASA wskrzesza nuklearne koncepcje napędu dla pojazdów kosmicznych i takowe elektrownie dla placówek pozaziemskich np. Marsie
- Rosja z kolei opracowała pływające EJ (Akademik Lomonosow się klania), które można wysłać na Syberie/Arktyke czy wydzierżawienia krajom III świata i lądują silniki nuklearne do pocisków różnego typu takich jak torpeda STATUS-6 czy rakieta Burewiestnik.

Reasumując nie chodzi o to w tym całym zamieszaniu, żeby Węgry zbudowały Bombę tylko, żeby rosyjska nie zdrożała.
Old Yesterday, 09:02 PM   #2351
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 33429

Quote:
Originally Posted by Darek Yoker View Post

… w tym ujęciu koszt 70-75 miliardów wyraźnie wskazuje jaki typ EJ byłby preferowany to jest 3x AP1000 i elektrownia o mocy 3000MW; przy takim koszcie ani żadne inne reaktory nie wchodzą w grę ani tym bardziej żadne inne wyższe moce co niektórzy rozważali …

Problem jest o tyle poważny że my potrzebujemy tak naprawdę minimum 2 EJ o mocy 3000MW jednej na Pomorzu lub w Wielkopolsce a drugiej w okolicach Bełchatowa.
O wyborze technologii zdecyduje też sprawa finansowania a jak wiemy Amerykanie są w stanie wyłożyć kasę i zbudować by Westinghouse miał co robić.

Zobaczymy co wyłożą na stół(sprawa technologii, finansowania, kosztów) inni producenci i kraje(Japonia,Korea, Francja).

Nie zgodzę jednak, że trzeba EJ na Pomorzu bo tam za kilka lat będzie sporo prądu z turbin morskich (znacznie bardziej wydajne niż lądowe bo wyższe + stabilniejsze i mocniejsze wiatry). Co do Bełchatowa-i owszem- bo jest gotowa sieć, dostęp do wody, ale druga mogłaby powstać chociazby w tej wspomnianej Wielkopolsce.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

Darek Yoker liked this post
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
żarnowiec, elektrownia, elektrownie, energetyka, pomorskie, puck, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules