Warszawa i Wiedeń - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Wieżowce i Panoramy

Wieżowce i Panoramy Statystyka i zdjęcia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 3rd, 2005, 10:02 PM   #101
s102

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by AMS guy
Tutaj sie z toba musze zgodzic. Polska miala to nieszczescie, ze geograficznie znajdowala sie pomiedzy trzema silnymi mocarstwami. Gdyby nie pokrecona historia, na pewno jej pozycja w swiecie bylaby znacznie lepsza, niz teraz.
Dyskusja zaczela sie bardziej goraca gdy jeden z dyskutantow (Szabo?) po prostu sklamal ze Wieden jest wiekszy od Warszawy dwa razy. W rzeczywistosci jest mniejszy i roznica z kazdym rokiem jest coraz wieksza (1,4-1.5 mln Wieden, 1.7 mln Warszawa) Gestosc zaludnienia w Wiedniu jest 3300 /km2 w Warszawie 3200/km2 a wiec prawie identyczna. Przedstawione mapki nie pokazuja aktualnej sytuacji to jest stan dla Warszawy tak na oko sprzed 20 lat, wiekszosc bialych obszarow jest teraz zabudowana, Bemowo, Ochota, Wlochy, Mokotow, Jozefoslaw. Widac dorabianie argumentow na korzysc Wiednia na sile. Troche solidnosci i przyzwoitosci.
s102 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 3rd, 2005, 10:38 PM   #102
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2621

Quote:
Originally Posted by s102
Dyskusja zaczela sie bardziej goraca gdy jeden z dyskutantow (Szabo?) po prostu sklamal ze Wieden jest wiekszy od Warszawy dwa razy. W rzeczywistosci jest mniejszy i roznica z kazdym rokiem jest coraz wieksza (1,4-1.5 mln Wieden, 1.7 mln Warszawa) Gestosc zaludnienia w Wiedniu jest 3300 /km2 w Warszawie 3200/km2 a wiec prawie identyczna. Przedstawione mapki nie pokazuja aktualnej sytuacji to jest stan dla Warszawy tak na oko sprzed 20 lat, wiekszosc bialych obszarow jest teraz zabudowana, Bemowo, Ochota, Wlochy, Mokotow, Jozefoslaw. Widac dorabianie argumentow na korzysc Wiednia na sile. Troche solidnosci i przyzwoitosci.
Buhahahahahahahaha Szabo - Jak mogłeś tak skłamać!!!.........
Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2005, 11:45 PM   #103
Szabo

Quote:
Originally Posted by Balsen
Buhahahahahahahaha Szabo - Jak mogłeś tak skłamać!!!.........
Pokornie proszę o wybaczenie
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 3rd, 2005, 11:54 PM   #104
Szabo

Quote:
czy ta mapa Warszawy nie pokazuje przypadkiem całego zabudowanego Tarchomina i Nowodworów??

http://www.wien.gv.at/english/statis...elkerung-e.pdf
...więc ludność wiednia drastycznie spada... i wynosi 1,4 mln (oczywiście w granicach administracyjnych)
Old January 4th, 2005, 12:03 AM   #105
s102

Quote:
Originally Posted by Szabo
czy ta mapa Warszawy nie pokazuje przypadkiem całego zabudowanego Tarchomina i Nowodworów??

http://www.wien.gv.at/english/statis...elkerung-e.pdf
...więc ludność wiednia drastycznie spada... i wynosi 1,4 mln (oczywiście w granicach administracyjnych)
Te dane sa dosyc dziwne. W 2001 ubylo kilka tysiecy ludzi, a potem w ciagu 2 lat przybylo kilkadziesiat tysiecy. Moze zmienili metode liczenia lub obszar miasta? Tak czy owak Wieden ma mniej mieszkancow niz Warszawa.
Old January 4th, 2005, 12:22 AM   #106
Szabo

Quote:
Te dane sa dosyc dziwne. W 2001 ubylo kilka tysiecy ludzi, a potem w ciagu 2 lat przybylo kilkadziesiat tysiecy. Moze zmienili metode liczenia lub obszar miasta? Tak czy owak Wieden ma mniej mieszkancow niz Warszawa.
Jednak nie kapujesz o co chodzi. Wiedeń ma więcej mieszkańców na obszarze ścisłego miasta, czyli centrum i otaczających je dzielnicach, który to obszar po prostu jest większy niż w Wawie. To ten obszar warunkuje kulturę, aktywnośc ludzką, to on sprawia że jakieś miasto jest atrakcyjne dla ludzi z zewnątrz lub nieatrakcyjne. W Pradze są może Teplice (taki Ursynów tylko sto tysięcy razy brzydszy) ale nikt nie powie, że Praga jest brzydka. W Wawie są bloki przy Świętokrzyskiej, co warunkuje znacznie mniejszą atrakcyjność Wawy. jak we Wiedniu odjedziesz od centrum w stronę przedmieść to długo jesteś dość zwartym, generującym miejskie życie mieście. W Warszawie dość szybko trafia się na przedmieścia. Wrszawa nie jest od tego jakoś znacząco gorsza, ale nie zmienia to ze obszar prawdziwego, żywego miasta jest u nas znacznie mniejszy niż we Wiedniu. Dla mnie blokowisko na którym mieszkam to już nie jest miasto, ale jak wjeżdżam na Pragę to już czuję, że jestem w mieście, nawet jak jest chwilami brzydziej niż na moich bloczkach. O tym pisaŁem i aby nie zajmować sobie czasu nie pisaem, ale ty żeś się do tych dwóch słów przyczepił i musiaŁem pieprzyć w tą klawiaturę parokrotnie, żeby przedstawiać rzeczy, które moim zdaniem są oczywiste i nie rozumiem nad czym można tutaj dyskutować. Pisze o tym już zersztą ostatni raz, bo już chyba w czwartym poście mówię to samo używając wyrazów bliskoznacznych.
Dobrej nocy
Old January 4th, 2005, 11:01 AM   #107
s102

Quote:
Originally Posted by Szabo
Jednak nie kapujesz o co chodzi. Wiedeń ma więcej mieszkańców na obszarze ścisłego miasta, czyli centrum i otaczających je dzielnicach, który to obszar po prostu jest większy niż w Wawie. To ten obszar warunkuje kulturę, aktywnośc ludzką, to on sprawia że jakieś miasto jest atrakcyjne dla ludzi z zewnątrz lub nieatrakcyjne. W Pradze są może Teplice (taki Ursynów tylko sto tysięcy razy brzydszy) ale nikt nie powie, że Praga jest brzydka. W Wawie są bloki przy Świętokrzyskiej, co warunkuje znacznie mniejszą atrakcyjność Wawy. jak we Wiedniu odjedziesz od centrum w stronę przedmieść to długo jesteś dość zwartym, generującym miejskie życie mieście. W Warszawie dość szybko trafia się na przedmieścia. Wrszawa nie jest od tego jakoś znacząco gorsza, ale nie zmienia to ze obszar prawdziwego, żywego miasta jest u nas znacznie mniejszy niż we Wiedniu. Dla mnie blokowisko na którym mieszkam to już nie jest miasto, ale jak wjeżdżam na Pragę to już czuję, że jestem w mieście, nawet jak jest chwilami brzydziej niż na moich bloczkach. O tym pisaŁem i aby nie zajmować sobie czasu nie pisaem, ale ty żeś się do tych dwóch słów przyczepił i musiaŁem pieprzyć w tą klawiaturę parokrotnie, żeby przedstawiać rzeczy, które moim zdaniem są oczywiste i nie rozumiem nad czym można tutaj dyskutować. Pisze o tym już zersztą ostatni raz, bo już chyba w czwartym poście mówię to samo używając wyrazów bliskoznacznych.
Dobrej nocy
Ok, zrozumialem. Warszawa jest gorsza bo ma bloki w centrum, luzna zabudowe, nie nazywa sie Wieden i uczeni w pismie zadekretowanali ze jest brzydka i po wieczne czasy pozostanie brzydka, chyba ze..... Ta brzydota usprawiedliwia powiedzenie, ze jest dwa razy mniejsza od Wiednia, chociaz w rzeczywistosci jest wieksza. Ekwiwalentem jednego wiedenczyka jest dwoch warszawiakow itd, itp.
Old January 6th, 2005, 12:36 AM   #108
Szabo

Quote:
Ok, zrozumialem. Warszawa jest gorsza bo ma bloki w centrum, luzna zabudowe, nie nazywa sie Wieden i uczeni w pismie zadekretowanali ze jest brzydka i po wieczne czasy pozostanie brzydka, chyba ze..... Ta brzydota usprawiedliwia powiedzenie, ze jest dwa razy mniejsza od Wiednia, chociaz w rzeczywistosci jest wieksza. Ekwiwalentem jednego wiedenczyka jest dwoch warszawiakow itd, itp.
Napisałem, że przesadziłem z powiedzeniem dwa razy większy, ale chodziło mi właśnie o to, co opisałem już bardzo jasno w poprzednim poście. MiaŁeś prawo się do tego przyczepić, bo napisałem to bez przypisu na pół strony, ale nie wiem, jak możesz czepać się teraz, kiedy juz dokładnie wyjaśniłem o co mi chodzi, bo sprawa wydaje mi się oczywista. W Warszawie zostało bardzo mało prawdziwego miasta, a jest od cholery osiedli, postawionych dupą do otoczenia, tak starych blokowisk, jak i bloczysk nowych na Białołęce, będących tak naprawdę zaprzeczeniem tkanki miejskiej. Dla mnie Dalekie Bielany, Wesoła, Bródno, Włochy czy Ursus to już nie jest Warszawa jako miasto, to już są przedmieścia (nie mówię o przedmieściach w stosunku do centrum tylko do całego miasta).

Nigdzie nie napisaŁem, że Warszawa jest brzydka bo i tak nie uważam, bardzo kocham Wawę i (i może to cholernie prymitywne co teraz napiszę) prawdopodobie bardziej jestem z nią związany uczuciowo niż Ty, a przynajmniej tak wydaje mi się na podstawie Twoich postów i mam na ten temat swoją teorię, chociaż oczywiście wcale nie musi tak być (jeżeli nie to bardzo Cię przepraszam). Ja nie mógłbym żyć nigdzie poza Warszawą, no chyba że w jednym z trzech miast, które lubię najbardziej, ale to chyba też nie na stałe.

A Wiedeń jest ładniejszy od Warszawy, bo tak po prostu jest.Bo nie miał takiej historii, bo my nie przyjęliśmy Hitlera na ulicach jak Wiedeńczycy, bo nie jesteśmy bardziej na południe, bo Wiedeń nie przeżył 50 lat socjalizmu. Tak się po prostu stało. O ile w przypadku wielu miast nie można obiektywnie stwierdzić, które jest ładniejsze, a które brzydsze, to jednak są granice tego, co każdy może sądzić o tym, czym jest piękno. Warszawa ma przed sobą jeszcze bardzo długą drogę do momentu, kiedy będzie mogła porównywac się z Wiedniem i nie sądzę, żeby trzeba było to robić na siłę. Nie sądzę również, żeby komukolwiek to było potrzebne.

Poza tym nie wiem po co to wszystko piszę,bo jestem przekonany, że ani razu nie przeczytaŁeś caŁego mojego posta.
PZDR
Old November 11th, 2017, 02:58 AM   #109
MateoRenzi1992
Registered User

Likes (Received): 13

A podobno to ja stworzyłem dziwne wątki... Co do obu miast nie ma jak ich porównać bo to są zupełne przeciwieństwa. Wiedeń piękne czyste miasto z niesamowitymi zabytkami konta zrujnowana Warszawa najpierw przez wojnę, a później przez okres PRL. Co prawda nasza stolica mocno nadrabia, ale potrzeba jej jeszcze sporo czasu
MateoRenzi1992 no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2017, 02:17 PM   #110
WMS
BANANED BY VOLT CENTERTEL

WMS's Avatar

Likes (Received): 3205

Za bezsensowne poobijanie tematu po 12 latach powinieneś dostać briga na 12 lat
WMS está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 10:48 AM   #111
MateoRenzi1992
Registered User

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by WMS View Post
Na jakiej podstawie twierdzisz, że bezzasadne? Akurat dla mnie odświeżenie tego tematu po tylu latach jest jak najbardziej zasadne ze względu na zmiany jakie zachodzą w obu miastach. No ale to trzeba troszkę pomyśleć. Masz nauczkę zanim po raz kolejny napiszesz takie głupoty
MateoRenzi1992 no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2017, 01:39 PM   #112
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Quote:
Originally Posted by MateoRenzi1992 View Post
A podobno to ja stworzyłem dziwne wątki... Co do obu miast nie ma jak ich porównać bo to są zupełne przeciwieństwa. Wiedeń piękne czyste miasto z niesamowitymi zabytkami konta zrujnowana Warszawa najpierw przez wojnę, a później przez okres PRL. Co prawda nasza stolica mocno nadrabia, ale potrzeba jej jeszcze sporo czasu
A po PRLu pogłębiającym się chaosem urbanistycznym, poszerzaniem dróg i dzikim outdoorem.
Boogie no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2018, 02:29 AM   #113
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Quote:
Sporo się w obu miastach przez ten czas zmieniło, porównania dzisiaj mogą doprowadzić do innych wniosków

Przynajmniej jeśli chodzi o samą demografię Wiedeń jednak dość mocno odleciał do przodu pozostałym trzem miastom oscylującym wokół 1,7 miliona (Budapeszt, Warszawa, Hamburg).

Wiedeń 2005: 1,632,569
Wiedeń 2018: 1,889,083 (+15,71 %)

Warszawa 2005: 1,697,500
Warszawa 2018: 1,764,615 (+3,95 %)

Z dzisiejszej perspektywy mi osobiście jeszcze trudniej porównywać te miasta. To tak jak porównywanie Amsterdamu z Rotterdamem, dwa zupełnie inne charaktery.

Last edited by AMS guy; April 23rd, 2018 at 02:36 AM.
AMS guy está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 23rd, 2018, 12:22 PM   #114
WMS
BANANED BY VOLT CENTERTEL

WMS's Avatar

Likes (Received): 3205

Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
Sporo się w obu miastach przez ten czas zmieniło, porównania dzisiaj mogą doprowadzić do innych wniosków
Dobra, ale widziałeś czym podbił?
Jak ktoś ma ważne informacje, dane, argumenty to jest to zrozumiałe.

Z ostatnim zdaniem sie oczywiście zgadzam
WMS está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 23rd, 2018, 04:01 PM   #115
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Quote:
Dobra, ale widziałeś czym podbił?
Takim trochę trywialnym postem, ale jest w nim zawarte coś, co po 12 latach od kiedy toczyła się tu dyskusja, nadal jest aktualne. "Zrujnowana" Warszawa - może niefortunne określenie, bo miasto rozwija się w oszałamiającym tempie, ale czego Warszawie brakuje w porównaniu z Wiedniem, to właśnie zwartego miasta o ciągłych pierzejach, kontynuacji zabudowy kwartałowej i ogólnego uporządkowania. To porządkowanie oczywiście ma miejsce, ale wciąż jest za mało inwestycji, które scalałyby ten urbanistyczny rozgardiasz w sposób bardziej udany, niż tylko poprawny, nowe wieżowce średnio kontynuują pierzeje i mają słabo zagospodarowane partery. Niestety do dzisiaj przyjezdnym z zagranicy rzuca się w oczy poszatkowanie miasta, przez wojnę, przez PRL oraz chaos nowej zabudowy po 1989. I tutaj znacznie ważniejsze jest ucywilizowanie Warszawy na poziomie parteru, niż designerskie budowanie w górę. Jest to w dalszym ciągu miasto wysepek, gdzie "prawdziwą miejskość" czuje się na Centrum Południowym, KP, NŚ, Starówce, czyli paradoksalnie tam, gdzie nie ma wieżowców i jest mało albo w ogóle nie ma nowej zabudowy, a w samym sercu miasta straszy wygon, z którym żadna władza nie umie sobie poradzić.

Z drugiej strony jeśli weźmiemy pod uwagę jaki potencjał ma Warszawa, ile się w niej jeszcze może zmienić na lepsze, to miasta "dokończone" jak Wiedeń, gdzie nowa architektura powstaje głównie na obrzeżach i też między wieżowcami hula wiatr, mogą wydawać się nudne.
AMS guy está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules