[Warszawa] Lata PRLu - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 31st, 2005, 01:23 AM   #121
stefansk
Registered User

stefansk's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by smolak
Zauważyliście jak ładnie wyglądają kamienice wzdłuż Al Jerozolimskich ? Ich stan jest o wieele lepszy niż dziś... W ogóle nawet ściana wschodnia z budynkiem Uniwersal-u wygląda jakoś ładnie.
Widać że Warszawa z Prl-u na zdjęciach dobrej jakości nie wygląda wcale tak źle.
Hehe... no tak.. bo wtedy te kamienice byly tylko 30 lat bez remontu.. a teraz sa 50 lat
Advertisement

Old July 31st, 2005, 01:33 AM   #122
DuraAce
ex Leshchoo

DuraAce's Avatar

Likes (Received): 560

a w rozowej jest bar mleczny
DuraAce no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 01:45 AM   #123
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 10231

Quote:
Originally Posted by kędzior
hm,jakoś ładnie...
A czego sie spodziewales po albumie?
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 31st, 2005, 03:16 AM   #124
blue_warsaw
Registered User

blue_warsaw's Avatar

Likes (Received): 15

Taka sielankowa Warszwa jak z "Nie Lubie Poniedzialku"
Old July 31st, 2005, 03:20 AM   #125
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Likes (Received): 3

Książka może z 85 ale zdjęcia to z co najmniej 5 lat starsze. Jeszcze zamek odbudowywują i ogórki na ulicach. I Mariotta nie ma nic a nic a w 1980 było go już spory kawałek.
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 04:29 AM   #126
glicek
BANNED

glicek's Avatar

Likes (Received): 1080

Te fotki są z połowy lat 70-tych. Nie ma na nich Ikarusów (są już Jelcze-Briety), Intraco I i Złotego Wieżowca na Bankowym (ktory później stał sie Błękitnym) i Mariotta który zaczął być budowany pod koniec lat 70-tych/pocz. 80-tych.

Ale wygon musiał być za Centralnym... A teraz są ZT oraz HolidayInn. A na trawniku przed Tetrem Wielkim stoi Citibank.
glicek no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 06:16 AM   #127
arbuz

Likes (Received): 2

Jeśli wszystkie zdjęcia pochodzą z tego samego okresu, to ja bym jednak stawiał na lata 77-78. Z jednej strony (jak glicek zauważył ) jeszcze nic nie widzimy z Marriotta (zaczęto go budować w ramach planu budowy zachodniego centrum Warszawy 1972-75). Z drugiej strony na pierwszym planie jednego ze zdjęć jest citroen CX, którego zaczęto produkować w 1976 (w tle - kamienica Nowy Świat 2 )
EDIT: No i tablice rejestracyjne trzy litery - cztery cyfry wprowadzono w 1976.

Last edited by arbuz; July 31st, 2005 at 06:30 AM.
arbuz no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 06:20 AM   #128
arbuz

Quote:
Originally Posted by smolak
Zauważyliście jak ładnie wyglądają kamienice wzdłuż Al Jerozolimskich ?
nie tylko wzdłuż Alej.

1977 (?)

2004 (pier***one reklamy)

To drugie zdjęcie jest autorstwa p. R. Mączewskiego, ze strony www.warszawa1939.pl
Old July 31st, 2005, 07:42 AM   #129
kafarek
Robert

kafarek's Avatar

Likes (Received): 18726

słuszne uwagi,wątek powinien się nazywać 30 lat temu....
Zastananawiał mnie brak Mariota
dla mnie to motoryzacyjny szok jaki widzę na zdjęciach

........................................
Old July 31st, 2005, 08:27 AM   #130
arbuz

Normalnie się wzruszyłem patrząc na tę chatę przy Nowym Świecie 2. "Przemijamy, kurna mać" pomyślałem, golnąłem piwka i zaraz zacząłem szukać kontrprzykładu.

Spójrzmy zatem. 1977 (?) - czarna wołga (dzieciaki robią w majty ze strachu), dookoła wołgi - młodsi bracia (czyli auta peerelu). Nieco dalej dziarsko popyla licencyjny berliecik a w tle przybrudzony kościółek św. Aleksandra

2003 - tadam! (zamaist Ikarusa, mógłby być jakiś solaris. Z chęcią bym poszedł i cyknął fotkę tylko trochę mam daleko... )
Old July 31st, 2005, 08:49 AM   #131
kafarek
Robert

kafarek's Avatar

ale europejski niewiele sie zmienił ........do czasu za 3 lata

.............
!P3K
Old July 31st, 2005, 09:11 AM   #132
Jaroslaw
Registered User

Likes (Received): 141

Kafarek pokazal chyba po raz pierwszy fotke z budowy LIM... przynajmniej pierwszy raz widze. (Wlasciwie drugi, bo na sam koniec filmu Shoah maja dluga pano Wawki z ok. 1989-go.) Widac ze konstrukcja stalowa.
Jaroslaw no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 09:25 AM   #133
arbuz

Info ze strony Polskiego Portalu Architektury (za Gazetą Wyborczą )

Lim Centre Marriott (140m, z masztem - 170m) i Intraco II (139,1m, z antenami - 150m)

budowa: 1975-78 i 1980-89

Dwa pierwsze nowoczesne wieżowce Centrum Zachodniego. Ich wysokość nie jest przypadkowa. Architekci marzyli, by w przyszłości obciąć z Pałacu Kultury ostatnie kondygnacje i iglicę. Wtedy te budowle byłyby równego "wzrostu", a dar Sowietów przestałby tak dominować w centrum. W Intraco II wprowadzono pierwszy w Polsce żelbetowy trzon monolityczny z windami i klatkami schodowymi. Wprowadzono też klimatyzację. Z braku dewiz zrealizowano ją najniższym kosztem. W rezultacie ludzie pracujący w biurowcu mdleli z gorąca.
Old July 31st, 2005, 11:34 AM   #134
kafarek
Robert

kafarek's Avatar

Quote:
Ich wysokość nie jest przypadkowa. Architekci marzyli, by w przyszłości obciąć z Pałacu Kultury ostatnie kondygnacje i iglicę. Wtedy te budowle byłyby równego "wzrostu", a dar Sowietów przestałby tak dominować w centrum.
hehe ato dla mnie ciekawostka,pierwszy raz słyszę skąd sie wziął ten pomysł na wysokość.
Dla mnie mażeniem jest nie tylko uczynić to dla zasady aby w Polsce nikt już nie odpowiedział na pytanie że dar sowietów jest najwyzszy,choć i tak prowadzę odrazu dygresję że nie ma najwyższej kondygnacji ,tylko maszt-iglica go faworyzuje.
No własnie gdyby wkońcu przyjeło sie że liczymy do dachu a nie do igiełki to długo trzeba było uświadamiać polaków do tego i zmieniać liczby w encyklopediach.

@Jarosław nie widzaiłeś wątku podobnego ,tam było wiecej takich zdjęć
Wkleiłem dla przypomnienia

Last edited by kafarek; July 31st, 2005 at 09:20 PM.
kafarek no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 02:29 PM   #135
kaaos

Likes (Received): 0

Marriott i Elektrim to moi faworyci
na zdjeciu gdzie widac tego drugiego zaskoczyl mnie Centralny - w porownaniu z dzisiejszym wygladem to naprawde jest niezly
w ogole ciekawe foty, zdziwil mnie jeszcze wyglad kosciola Sw. Augustyna, co ma kolor jak papier do pakowania paczek pocztowych
kaaos no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 03:37 PM   #136
Admiral Dochodiaga
I'm a rubber ball

Admiral Dochodiaga's Avatar

Likes (Received): 1

spojrzał i marzenie. Ale mniejsza oto :]
Ciekawe zdjecia z budowy Marriotta. Swoją drogą to mój ulubiony wieżowiec w Warszawie. Doskonale się starzeje, jest elegancki i prosty.
A zdjęcia ? Cóż... fajne samochody
"Przecież ten naród [Polski] jest już bojaźliwy do obłędu: bez przerwy chodzimy na cmentarze, kroczymy w jakichś procesjach, wieszamy święte obrazy, czyli zajmujemy się wszystkim tym, co nie jest budową republiki, światłego państwa."
Admiral Dochodiaga no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 06:11 PM   #137
glicek
BANNED

glicek's Avatar

Likes (Received): 1080

Quote:
Originally Posted by arbuz
Lim Centre Marriott (140m, z masztem - 170m) i Intraco II (139,1m, z antenami - 150m)
budowa: 1975-78 i 1980-89
Kurde... dzis takich wiezowców nie buduje się 9 lat hehe. To tylko świadczy o wydajności poprzedniego systemu.
glicek no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 06:59 PM   #138
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 3682

Nooo, coś mi tu nie pasowało, bo lata osiemdziesiąte to ja pamiętam jako bardzo szare i smutne, a na tych zdjęciach nie jest aż tak szaro i smutno.

Jeśli chodzi o Mariott i Intraco 2, to faktycznie trzymały one ówczesny światowy poziom. Wystarczy porównać obie te wieże ze znacznie młodszym WFC, które w porównaniu z nimi niczym nie zachwyca. Jedynym zgrzytem w przypadku naszych twin towers jest ich rozbudowane przyziemie. Chyba tylko WTT i Rondo 1 reprezentują relatywnie, w stosunku do epoki, w której powstały, równie wysoką jakość.

Last edited by Petr; July 31st, 2005 at 07:05 PM.
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 10:42 PM   #139
MIKI

Likes (Received): 0

Ja pierniczę Warszawa z tamtych lat wygląda bardziej monumentalnie i o dziwo ładniej!!! Niesamowicie piękne zdjęcia no i dworzec Centralny wygląda 10 razy nowocześniej i lepie niż obecnie (jak to możliwe?? ) A Intraco II wyprzedził swoją epoko nie tylko o 20 lat on i za drugie tyle będzie jeszcze nowoczesny jest po porostu ponadczasowy, ewenement. Piękne miasto.
MIKI no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2005, 11:14 PM   #140
arbuz

Quote:
Originally Posted by MIKI
Ja pierniczę Warszawa z tamtych lat wygląda bardziej monumentalnie i o dziwo ładniej!!!
Też odniosłem takie wrażenie. Myślę że to ten burdel reklamowy tak bardzo szpeci dzisiejszą Warszawę. Gdzie nie spojrzeć pstrokate szyldy, wielkie i małe płachty na różnych wysokościach, jaksrawe nalepki w oknach ("gabinet", "ubezpieczenia") - szum z tgo wychodzi straszny!

A na tych zdjęciach - nic z tego badziewia. Spójrzcie ludziska bo oto koło Rotundy widać prawdziwą elewację Universalu (he he he). Z reklam mamy jedynie eleganckie, klasyczne neony (nie za wiele). Niektóre nieco trącą myszką i budzą uśmieszek jak ten "bar mleczny". Ale wygląda to lepiej niż obecny bajzel. Inna sprawa, że z tego co pamiętam większość neonów za komuny nie działała "całościowo" i wieczorem częstym wiodkiem były napisy" "Jub.ler" albo "..ęso - .ędliny".

Quote:
Originally Posted by MIKI
i dworzec Centralny wygląda 10 razy nowocześniej i lepie niż obecnie (jak to możliwe?? )
Za 25 też będziemy wyglądać nieco mniej "efektownie" niż teraz No ale budynkom da się zaserwować generalny remont, a nam - tylko biovital.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
prl, warsaw, warszawa

Thread Tools

Posting Rules