[Bratislava] Vydrica - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 63 votes, 5.00 average.
Old November 8th, 2007, 11:49 PM   #41
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Likes (Received): 12

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Ja som za modernú architektúru, ale tu nechcem riskovať. Vieme všetci dobre, ako to dopadne. Po pohľade na tie návrhy sa už nebavíme o kvalite tej architekúry, jej absencia je zjavná. Nech tam postavia druhé Palisády, alebo hoci aj kópiu zbúranej synagógy, mne to vadiť nebude a turisti aj tak nemajú potuchy o histórií.
Tak este raz. Pravdupovediac, obavam sa aj kvality historizujuceho stylu. Snaha kopirovat stare nemusi, rovnako ako snaha byt nadcasovy, dopadnut dobre.
Riesenie by mohlo byt v triezvom style a la Eurovea zvonku a v ramci celeho komplexu niekde medzi budovami nieco fakt dych vyrazajuce a odvazne.
Chunkylover no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 8th, 2007, 11:51 PM   #42
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by futuros View Post
mame ine nazory. nevadi, pohoda. ja som za obnovu Stareho Mesta, resp. tvorbu historizujuceho stylu pod hradom, a v Novom meste si viem predstavit aj 200m mrakodrap, futuristicko surrealisticky.

Nemyslim si, ze keby sa postavilo podhradie do historickeho stylu, ze by tam nebol zivot. naopak. Pobliz bude Eurovea, a viem si predstavit, ze by sa zacalo robit na opatovnom spojeni Stareho Mesta s hradom cez premostenie.

Ale OK, vy sa na to pozerate inak, ako som uz povedal, pohoda.
jasne
v podstate je to aj tak vzdy o investorovi, jeho otvorenosti novym napadom a vkuse. akurat s tym historizmom (trend 80tych a 90tych rokov) by autorov v architektonickych kruhoch vypiskali. historizmus azda pasuje do pamiatkovych rezervacii, kde je potrebne doplnit zastavbu znicenu napriklad vojnou, kde existuje mnozstvo podkladov k tomu, ako vyzerala ta povodna, zdroj materialov a remeselnej zrucnosti - toto sa mi hodi napriklad vo vidieckej architekture. prosperujuce mesto sa vsak potrebuje pohnut dalej a hladat nove inspiracie vznikajuce novymi podnetmi.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 12:06 AM   #43
Mirec
Petržalský rypák

Likes (Received): 41

Ja osobne mam sice rad modernu architekturu, ale nemozem suhlasit, aby sa v Podhradi realizovala. V Bratislave je tak zufalo malo dobrych prikladov modernej architektury, ze mam obrovsku obavu, aby sme si pohlad na hrad nezohyzdili niecim, v porovnani s cim budeme este uznanlivo hmkat aj na citlivym zasadenim Tatracentra do okolitej zastavby. Osobne by som preferoval historicky styl, ale nemam na mysli nejaky pseudohistoricky paskvil ako Zamocka, ale podla dochovanych dokumentov presne kopie niekdajsich domov. A nesuhlasim z nazorom, ze je to znasilnovanie historie, pretoze tie budovy tam boli a po ich zburani na ich mieste nebolo postavene nic nove, tak by sa jednoducho nanovo postavili, ako k tomu doslo napriklad vo Varsave. Neviem, preco by to malo byt neprijatelne, ked by sa to realizovalo pod dohladom pamiatkarov, tak by to vyzeralo velmi hodnoverne a niekomu, kto nepozna historiu Bratislavy by ani nemuselo zist na um, ze to nie je povodne. Podhradie malo mnoho uzkych uliciek a o atmosferu by som sa naozaj v takom pripade neobaval.
Mirec no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 9th, 2007, 12:08 AM   #44
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1524

Imho keby tam postavili niečo ako River Park, Eurovea alebo nejaký z hotelov Danube, Devín alebo Crowne Plaza, hodilo by sa to tam viac ako tieto tatranské zruby
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 12:12 AM   #45
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mirec View Post
Ja osobne mam sice rad modernu architekturu, ale nemozem suhlasit, aby sa v Podhradi realizovala. V Bratislave je tak zufalo malo dobrych prikladov modernej architektury, ze mam obrovsku obavu, aby sme si pohlad na hrad nezohyzdili niecim, v porovnani s cim budeme este uznanlivo hmkat aj na citlivym zasadenim Tatracentra do okolitej zastavby. Osobne by som preferoval historicky styl, ale nemam na mysli nejaky pseudohistoricky paskvil ako Zamocka, ale podla dochovanych dokumentov presne kopie niekdajsich domov. A nesuhlasim z nazorom, ze je to znasilnovanie historie, pretoze tie budovy tam boli a po ich zburani na ich mieste nebolo postavene nic nove, tak by sa jednoducho nanovo postavili, ako k tomu doslo napriklad vo Varsave. Neviem, preco by to malo byt neprijatelne, ked by sa to realizovalo pod dohladom pamiatkarov, tak by to vyzeralo velmi hodnoverne a niekomu, kto nepozna historiu Bratislavy by ani nemuselo zist na um, ze to nie je povodne. Podhradie malo mnoho uzkych uliciek a o atmosferu by som sa naozaj v takom pripade neobaval.
Ano, mohlo by to byt na nerozoznanie od stareho, ale investor na tom nezarobi a nevyuzije ti budovy tak ako by vyuzil moderne. Male kaviarnicky a obchody mozu spravit atmosferu, ale nie dobry kseft pre investora a o tom ide.
Old November 9th, 2007, 12:23 AM   #46
Mirec
Petržalský rypák

Likes (Received): 41

To je najvacsi problem lokality. Ze mesto najprv predalo pozemky, cim stratilo vacsinu moznosti akymkolvek sposobom regulovat buducu vystavbu a az potom zacalo s roznymi regulativmi, maximalnymi hmotami a architektonickymi sutazami. Ake by to bolo lahke, keby mohlo mesto stanovit, co tam moze a co nemoze stat. Prave preto sa bojim modernej architektury, lebo si myslim, ze nebude mat uroven, ktoru si dana lokalita zasluzi.
Mirec no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 12:27 AM   #47
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mirec View Post
Akurat podla dobovych fotografii mam pochybnosti o kvalite architektury tejto casti mesta ako celku, najde sa mozno par objektov ktore boli zaujimave. a problem je aj v tom, ze neboli zdokumentovane natolko, aby sa dali replikovat.
Old November 9th, 2007, 12:35 AM   #48
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Likes (Received): 37

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
jasne
v podstate je to aj tak vzdy o investorovi, jeho otvorenosti novym napadom a vkuse. akurat s tym historizmom (trend 80tych a 90tych rokov) by autorov v architektonickych kruhoch vypiskali.
vies, co su to odborne kruhy. suhlasim, ze nerozumiem statike, fyzike, materialom, atd... ale to je nieco ine, ako vzhlad. inak to potom vyzera, ze odbornici maju svoj vlastny svet a ziju si pre seba podobne ako politici.

Quote:
jasne
historizmus azda pasuje do pamiatkovych rezervacii, kde je potrebne doplnit zastavbu znicenu napriklad vojnou, kde existuje mnozstvo podkladov k tomu, ako vyzerala ta povodna, zdroj materialov a remeselnej zrucnosti - toto sa mi hodi napriklad vo vidieckej architekture. prosperujuce mesto sa vsak potrebuje pohnut dalej a hladat nove inspiracie vznikajuce novymi podnetmi.
keby sa podhradie urobilo kvalitne do historizujuceho stylu, a nove mesto by bolo plne mrakodrapov, vidim to ako posun vpred uplne naplno.

Last edited by futuros; November 9th, 2007 at 12:41 AM.
futuros no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 12:47 AM   #49
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
vies, co su to odborne kruhy. suhlasim, ze nerozumiem statike, fyzike, materialom, atd... ale to je nieco ine, ako vzhlad. inak to potom vyzera, ze odbornici maju svoj vlastny svet a ziju si pre seba podobne ako politici.

keby sa podhradie urobilo kvalitne do historizujuceho stylu, a nove mesto by bolo plne mrakodrapov, vidim to ako posun vpred uplne naplno.
nj sme nazorovo uplne inde tazko posudit ktore tendencie su spravne. najma ked je tu ten strach z cohokolvek noveho, a ja mam naopak obavy z historizmu.
Old November 9th, 2007, 12:54 AM   #50
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Quote:
nj sme nazorovo uplne inde tazko posudit ktore tendencie su spravne. najma ked je tu ten strach z cohokolvek noveho, a ja mam naopak obavy z historizmu.
Tak to vyzera.
Treba sa vsak pozriet na realitu, pricom som presvedceny o tom, ze historicke budovy tam nebudu, lebo si na seba nezarobia.
Ale chapem a akceptujem nazory tych, ktori by tam radsej videli historicky styl.
Old November 9th, 2007, 01:12 AM   #51
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4408

Ak mohli stavať v historizujúcom štýle celé 19. storočie, prečo by sme nemohli aj my teraz, aspoň na chvíľku. Hrad si to zaslúži. Veď aj ten sa má prestavať tak, aby vyzeral ako v baroku.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 01:24 AM   #52
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Ak mohli stavať v historizujúcom štýle celé 19. storočie, prečo by sme nemohli aj my teraz, aspoň na chvíľku. Hrad si to zaslúži. Veď aj ten sa má prestavať tak, aby vyzeral ako v baroku.
btw v 19. storoci to bol sloh, volal sa romantizmus a bolo to o navrate ku vsetkemu romantickemu - najma gotike a romanskemu slohu - reprezentovali to najma Ruskin a Violet le Duc. A bolo to v casoch, ked zacinali prve uvahy o rekonstruovani a restaurovani objektov - povedala by som, ze to bolo istym sposobom obdobie stagnovania architektury. potom prisla para, ocel a beton a nastal novy vyvoj vo vystavbe.
Malickost - hrad vo svojej barokovej faze bol, kdezto novopostavena vydrica sa nema k comu vracat lebo bude novopostavena. a dokumentacia povodnych objektov akosi nejestvuje. preto sa podla mna pamiatkari tymto uzemim tak velmi nezaoberaju.
Existuje niekolko metod rekonstrukcie. Ale to, co je zburane a bez podkladov, materialov atd, by sa po "znovupostaveni" stalo skutocne len bezduchou kulisou. zato novo ponata vystavba moze mat sarm a smrnc,moze byt harmonicka a prijemna, aj ked nebude mat cukrikove fasady a oblukove okna.
Old November 9th, 2007, 01:45 AM   #53
e2ek1el
Registered User

e2ek1el's Avatar

Likes (Received): 111

ťažko niečo dodať, všetko podstatné už povedali Chunkylover a Zuzana.

Možno len to, že keby bolo možné postaviť historické mesto na zelenej lúke ako turistickú atrakciu, už dávno by to spravili v Amerike alebo v Dubaji.

Bratislava možno nemá úplne najlepšie skúsenosti s modernou architektúrou, ale s historizujúcou má iba tie najhoršie...

Pre mňa je podstatné, aby malo podhradie ľudské merítko, aby tam neboli len kšefty od McDonalda až po Hugo Boss, ale aj kaviarničky, alternatívna divadelná a hudobná scéna a pod... Aby tam nestáli dva-tri obrovské bloky, ale aby vznikla v rámci možností určitá uličná sieť ... Taliansky návrh to splňuje, iste, nie je to ideál ale dalo by sa z neho vychádzať, určite je možné použiť aspoň niektoré myšlienky. Bojím sa ale že budú chcieť použiť pre každý blok iný návrh a potom vznikne nehorázny kočkopes.
e2ek1el no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 09:58 AM   #54
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
strach z cohokolvek noveho? nemas ani predstavu, ake surrealisticko futuriske Nove Mesto by som si prial. ale stare mesto by nechal take ake je.

zase mi povies, ze to uz je zase moc uletove. na jednej strane hovoris, ze obnovovat historiu je blbost, a rovnako aj v tvojom navrhu som nevidel ziadny poriadny futurizmus. takze zo skatulky nemas vyhlad mozno ty. a historia a poriadne future, to je uz je out of the box.
Old November 9th, 2007, 10:04 AM   #55
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
strach z cohokolvek noveho? nemas ani predstavu, ake surrealisticko futuriske Nove Mesto by som si prial. ale stare mesto by nechal take ake je.

zase mi povies, ze to uz je zase moc uletove. na jednej strane hovoris, ze obnovovat historiu je blbost, a rovnako aj v tvojom navrhu som nevidel ziadny poriadny futurizmus. takze zo skatulky nemas vyhlad mozno ty. a historia a poriadne future, to je uz je out of the box.
mozno mas pravdu ze som v istej miere konzervativna. ale predsa len na mieste kde bol roky len neporiadok a spina, hoci tam predtym bola zastavba, tazko preberies tym, ze tam postavis novu kvazi historicku stvrt.
mimochodom experimentovat sa da takmer vzdy, ale len dokym to pripusta investor - to bol moj pripad.
Old November 9th, 2007, 10:07 AM   #56
zuzana
AA

zuzana's Avatar

ten strach z cohokolvek noveho som mala asi definovat inak, zda sa, ze som ta urazila. chcela som tym povedat ze je tu obava z toho vidiet na miestach, ktore uz boli niekedy zastavane, novy typ stavieb.
Old November 9th, 2007, 10:13 AM   #57
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
ten strach z cohokolvek noveho som mala asi definovat inak, zda sa, ze som ta urazila. chcela som tym povedat ze je tu obava z toho vidiet na miestach, ktore uz boli niekedy zastavane, novy typ stavieb.
nie zuzka, v pohode. vobec si ma neurazila, mozno som to skor urobil ja, ked som nazval tvoj projekt taky klasicky, seriovy. (dufam ze tomu teraz nepridavam). Chapem co si povedala, ze investor robi mantinely.

Lenze kedze sa jedna o historicku stvrt, a bratislava ju ma strasne malu, a vela sa tu buralo, tak si myslim by uz mantineli mohli platit aj pre investora. za par rokov, ked sa dostavaju vsetky projekty, ktore su spomenute aj tu v SSC, bude toho noveho az az. Ale stareho, cenneho, bude malicko. hovorim len, ze je to mozno posledna sanca rozsirit stare mesto.

a pre moderne budovy tu je flekov na milu jarmilku.
Old November 9th, 2007, 10:16 AM   #58
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
nie zuzka, v pohode. vobec si ma neurazila, mozno som to skor urobil ja, ked som nazval tvoj projekt taky klasicky, seriovy. (dufam ze tomu teraz nepridavam). Chapem co si povedala, ze investor robi mantinely.

Lenze kedze sa jedna o historicku stvrt, a bratislava ju ma strasne malu, a vela sa tu buralo, tak si myslim by uz mantineli mohli platit aj pre investora. za par rokov, ked sa dostavaju vsetky projekty, ktore su spomenute aj tu v SSC, bude toho noveho az az. Ale stareho, cenneho, bude malicko. hovorim len, ze je to mozno posledna sanca rozsirit stare mesto.

a pre moderne budovy tu je flekov na milu jarmilku.
to je fakt, len sa lisime v nazore prave na vydricu . bola by skoda keby dopadla ako zamocka.
Old November 9th, 2007, 10:29 AM   #59
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1524

Nie, nebola by to škoda, stále si myslím že radšej napodobeniny nejakých akože-historických budov ako nejaké divné tatranské zruby

Keby to nastavali v pokračovaní tej Žižkovej ulice, alebo ako sa to volá, tam kde sú tie zemianske kúrie, vyzeralo by to imho skvele.
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2007, 03:36 PM   #60
hipi(sk)
Registered User

Likes (Received): 136

ja sa novej architektury nebojim ani na takom "chulostivom" mieste, ako je podhradie. Projekty postavene na tomto mieste by ale mali byt hodne dolezitosti tohoto uzemia a o to citlivejsie postavene. Z navrhov nemam ten pocit, ze by tejto lokalite architekti venoveli viac pozornosti a ucty ako hociakemu inemu miestu. Chybu uz urobilo mesto, ktore asi malo rozparcelovat pozemok a tym by sa zarucilo, ze architektura uzemia bude rozmanitejsia.
Novej architektury sa nebojim, kazde obdobie ma svoj podpis na objektoch a tieto objekty sa stavaju zaujimavymi az casom. Na zaciatku storocia, ked stavali na hlavnom namesti Tatrabanku, tak sa ludia burili, ze taku ohavu v meste nechcu mat. Dnes je to najhonosnejsia budova na namesti(jedna z najkrajsich). Kto vie, ako budu ludia hodnotit za 100 rokov Tatrabanku na Hodzovom?
hipi(sk) no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules