[Bratislava] Bory - Page 113 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 117 votes, 5.00 average.
Old November 9th, 2019, 12:37 PM   #2241
yale99
Registered User

Likes (Received): 2215

Quote:
Originally Posted by Milanino View Post
Presne nad tym sa vzdy zmyslim ze demografia v minuse ked ratame cisto slovakov a vkuse vkuse sa stavia plus sa hovori stale o tom ze bratislave chybaju desattisice bytov takze idealny stav podla poctu postavenych bytov rocne je este minimalne 10 rokov a fakt pri tej demografii by ma zaujimalo ci potom dobehne ponuka dopyt a teoreticky by potom ak sa bude stavat dalej mali ceny klesat, hmm ako v takom japonsku kde su miliony prazdnych domov a bytov a ceny padaju(samozrejme okrem dobrych lokalit)
No lenže Bratislava a jej okolie sú tou dobrou lokalitou, do ktorej migrujú ľudia z celého Slovenska - zostáva tu veľa absolventov škôl, ďalší ľudia dochádzajú za prácou, teda nebude mať problém dorovnávať svoj prirodzený úbytok obyvateľstva príchodom nových obyvateľov. A u mnohých z nich je vlastníctvo bytu alebo domu v Bratislave nielen životnou potrebou, ale aj symbolom ich úspechu a životnou investíciou. Iné regióny budú mať s demografickým vývojom a odchodom ľudí väčšie problémy.

Viac napríklad tu - a to ešte treba zobrať do úvahy, že dáta použité pri tejto štúdii môžu byť podhodnotené oproti realite:

https://bratislava.blob.core.windows...Bratislavy.PDF
yale99 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 9th, 2019, 12:57 PM   #2242
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 5181

tato studia je totalny bull shit, lebo je tam predpovedane znizovanie obyvatelstva .. co je blbost
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2019, 01:15 PM   #2243
yale99
Registered User

Likes (Received): 2215

Len v jednom z troch variantov, strana 45.
Ostatné dva trvalo rastú.
Ale áno, zrejme vychádzali z dát ktoré mali zo štatistického úradu a ktoré nemusia celkom zodpovedať realite.
yale99 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 9th, 2019, 06:43 PM   #2244
Milanino
Registered User

Likes (Received): 21

Zvlastny graf celkovy pocet obyvatelov bratislavy klesal ale celkovy prirastok obyvatelstva sialene stupal.... tym padok skutocne stavy by boli relevantne len keby bol zakonom dany trvaly pohyb podla celkoveho straveneho casu v danom meste ako je to v niektorych krajinach: si vychodniar ale skoro cely rok nocujes a robis v bratislave tak musis tam mat trvaly pobyt...
Milanino no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2019, 06:30 AM   #2245
adam2311
Registered User

Likes (Received): 113

Tak tych 600-700-800 tisic je hlupost to si nalejme cisteho vina. Ved v kazdom jednom hlavnom meste na svete sa vyskytuje alebo prespava mozno aj o polovicu viac ludi ako je pocet obyvatelov. Takze ja si myslim, ze realita je okolo tych 500 000. To je problem, ze aj tych 40 tisíc by velmi pomohlo rozpoctu.

Cena bytov to je ina kava to maju ludia z celeho slovenska pokupene v BA aj ked ziju v zahranici, napr. ako my. A ziadna parkovacia politika, nejake umiestnenie dietata do jasiel alebo co proste nepomoze tomu aby si to prehlasovali pretoze radsej si ludia adresu TP drzia tam kde pochadzaju kedze je to vyhodnejsie ked vam vie niekto na tej adrese dokumenty prebrat. Poznam viac ludi takto fungujeme a zas nemusi to byt male cislo ludia co zacali robit v BA, kupili byt... ale po roku dvoch dostali ponuku v zahranici.

Takze ja som osobne napriklad aj za zvysenie dani z nehnutelnosti, ktora je podla mna poddimenzovana, inak neviem ako tento problem riesit.
adam2311 no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2019, 12:08 PM   #2246
Milanino
Registered User

Likes (Received): 21

Aky problem vlastne myslis... ziadne dane netreba zvysovat, pozri si hospodarenie miest na slovensku a aj inde, da sa to paradne urobit ked sa chce aj s prebytkom, dokonca aj niektore mestske casti maju prebytok....ja by som napriklad daval velke odmeny zastupitelstvu ked splnia urcite veci, preco niektora mestska cast ma prebytok a ina sialeny dlh...ja viem, niektore to zdedili ale sami tvrdia niektori ze sa to krasne da s dani a poplatkov... napriklad ja pochadzam zo ziliny a slota ju zadlzil na 20 rokov a pritom mohla byt v pluse, treba mesto riadit ako firmu, treba managerov, nie ze niektori poslanci nemaju ziadne skusenosti len si urobilu kampan a potom tak aj riadia a hlasuju...
Milanino no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 11:56 AM   #2247
Endstand
Registered User

Likes (Received): 142

Quote:
Originally Posted by mrakodrap View Post
Áno, ale koľko ľudí tu nemá TP napriek kúpe bytu? Stále je to veľké číslo. Iba ja poznám xľudí ktorý takto fungujú. A donúti ich zmeniť TP až parkovacia politika.
A koľko ľudí má TP v Blave a nebýva tam? Veľa ľudí v dedinách okolo BA, ale aj mimo Bratislavy (napr. ja) úplne.
Neviem, prečo sa toto stále pri Blave rieši. Dochádzanie za prácou je normálne, je v každom meste, ak má Blava 400k obyvateľov a dochádza denne 100k tak je to to podobné ako keď má poprad 50k a dochádza tam 5k, zase infraštruktúra a pod. je v BA na lepšej úrovni.
Radšej kebyže sa začne normálne hospodáriť v meste a neplakať, že si niekto nechce dať TP v Blave... Namiesto zahusťovanie mesta sa mesto rozrastá do okolia a ptm prečo asi všetci chodia autom...
Endstand no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 09:57 PM   #2248
bonanzo
Registered User

Likes (Received): 41

Zit a pracovat v BA a mat TP v hornej dolnej ma len dve vyhody - nizsia sadzba za poistky na auto a mozno dan za psa. Vsetky nevyhody unikaju snad len cerstvym pristahovalcom na podnajmoch, ktory kazdy piatok vecer trcia na vypadovkach lebo to malo co potrebuju cez rozne prespavacky v hornej dolnej vybavia. U ostatnych je to len lenivost prehlasit si TP a nahlasovat zmeny po vsetkych instituciach a prehlasovat auta. Cim je clovek starsi a riesi a prichadza viacej do styku s uradmi, skolskymi zariadenimi, doktormi, poistovnami tym viac mu tie nevyhody dochadzaju. Parkovacia politika je len dalsi motivator vynimocny v tom ze nema moc “workaround”.

SVGA liked this post
bonanzo no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 02:10 PM   #2249
ludovit
Registered User

Likes (Received): 94

Vela ludi byva v predmestiach aj kvoli tomu ze byvanie je drahe a zlakala ich na m2 cena/vykon.

Vela ludi ma stale dedinsku mentalitu a tuzi zit na vykricanom suburbe kde kazdy kazdeho pozna, pripadne si dom oplotit aby mu nepozerali "do obyvacky".

Mestske byvanie a jeho vyhody pred takymi 20 rokmi skoro neexistovali a vsetci povazovali mesto za "sidliskovu, betonovu dzunglu" kde sa ti moze stat akurat to ze ta vecer niekto napadne.

Pripadne si sa vadil s fajciacimi susedmi na balkonoch.

Toto su vsetko relikty mentality z minulosti.
ludovit no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 04:07 PM   #2250
BrunoBA
Slovakiaaaa!!!!!!!!!!!!!!

BrunoBA's Avatar

Likes (Received): 679

Byvanie je tam lacnejsie ale clovek prichadza o omnoho cennejsiu vec a tou je cas....

OscarNiemeyer, zbs liked this post
BrunoBA no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 05:23 PM   #2251
Nido
Registered User

Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by bonanzo View Post
U ostatnych je to len lenivost prehlasit si TP a nahlasovat zmeny po vsetkych instituciach a prehlasovat auta. Cim je clovek starsi a riesi a prichadza viacej do styku s uradmi, skolskymi zariadenimi, doktormi, poistovnami tym viac mu tie nevyhody dochadzaju. Parkovacia politika je len dalsi motivator vynimocny v tom ze nema moc “workaround”.
nejake konkretne priklady tych nevyhod? Riesil som x veci s uradmi, doktormi, poistovnami, dodavatelmi energii, kupu/predaj bytu a nevsimol som si tie nevyhody ked som mal TP v rodnom meste, hlavny motivator na riesenie prehlasenia TP je to ze chcem prevziat vyhradene parkovacie miesto po byvalom majitelovi bytu

adam2311 liked this post
Nido no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 09:33 PM   #2252
BMiro
Registered User

Likes (Received): 234

Quote:
Originally Posted by BrunoBA View Post
Byvanie je tam lacnejsie ale clovek prichadza o omnoho cennejsiu vec a tou je cas....
v dnesnej dobe home office ani nie
samozrejme ak chodis na smeny niekam do VW tak kupit si dom v dedine pri senci nie je az tak rozumne
BMiro no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2019, 12:22 AM   #2253
BrunoBA
Slovakiaaaa!!!!!!!!!!!!!!

BrunoBA's Avatar

Likes (Received): 679

Home office nieje samozrejmost... mozes robit v dell alebo henkel ale nemozes si brat stale home office....a clovek tym cestovanim zabije hodiny.... elektricka je must aspon pre mna.... ja napr pracujem v BBC V cestujem z riazanskej a v praci som rano do 25 minut kdezto v casoch ked som byval v dunajskej luznej... fhu ani na to nechcem spominat
BrunoBA no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2019, 10:06 AM   #2254
bonanzo
Registered User

vela z toho uz nemusi platit, nakolko doba sa meni a bolo to za 10 rokov dozadu ale uvediem: Pri dovoze auta zo zahranicia som musel vybavovat vydanie noveho technickeho na okresnom urade podla trvaleho pobytu, rovnako aj pri prihlaseni auta. Pri zmene zamestnavatela z cudziny do sr som musel riesit danove priznanie a rocne zuctovanie zdravotneho v mieste TP, ako aj urad prace. Vseobecny doktor ta nemusi zobrat ak nemas TP na jeho ulici, teda ak nedavas nejake doplnkove sluzby ako Procare. Deti ti nemusia zobrat do skolky, nakolko domaci maju prednost ak su plne stavy (v praxi) a musis casto platit sukromnu namiesto statnej (rozdiel aj 320euro/mesiac). Vsetka dolezita posta sa k tebe nedostava nacas, vsetky firmy maju bordel medzi adresou trvaleho a korenspondecnou. Zmena trvaleho pobytu pritom bola hotova na miestnom urade snad za 10 minut, najvacsi opruz bolo prehlasenie auta.
Old November 13th, 2019, 12:16 PM   #2255
[SK]peter
Registered User

Likes (Received): 84

Quote:
Home office nieje samozrejmost... mozes robit v dell alebo henkel ale nemozes si brat stale home office....a clovek tym cestovanim zabije hodiny.... elektricka je must aspon pre mna.... ja napr pracujem v BBC V cestujem z riazanskej a v praci som rano do 25 minut kdezto v casoch ked som byval v dunajskej luznej... fhu ani na to nechcem spominat
tento školsky rok mi trva cesta Vrakuna - BBC V 35-40 minut!..... pred dvoma rokmi 20-25.

z dunajskej lužnej by si sa už pod hodinu nedostal
[SK]peter no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2019, 12:18 PM   #2256
ludovit
Registered User

Likes (Received): 94

Toto su uplne bezpredmetne uvahy kedze boom satelitov nastal v case nedostatku byvania v Bratislave.
Jednoducho mestska zastavba sa vsetkym zdala prilis draha a negativa prevysovali pozitiva.

To ze sa teraz riesia 10tisice ludi co dochadza a zbytocne blokuje Bratislavu je zdroj tej veci.
ludovit no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2019, 04:15 PM   #2257
Nido
Registered User

Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by bonanzo View Post
vela z toho uz nemusi platit, nakolko doba sa meni a bolo to za 10 rokov dozadu ale uvediem: Pri dovoze auta zo zahranicia som musel vybavovat vydanie noveho technickeho na okresnom urade podla trvaleho pobytu, rovnako aj pri prihlaseni auta. Pri zmene zamestnavatela z cudziny do sr som musel riesit danove priznanie a rocne zuctovanie zdravotneho v mieste TP, ako aj urad prace. Vseobecny doktor ta nemusi zobrat ak nemas TP na jeho ulici, teda ak nedavas nejake doplnkove sluzby ako Procare. Deti ti nemusia zobrat do skolky, nakolko domaci maju prednost ak su plne stavy (v praxi) a musis casto platit sukromnu namiesto statnej (rozdiel aj 320euro/mesiac). Vsetka dolezita posta sa k tebe nedostava nacas, vsetky firmy maju bordel medzi adresou trvaleho a korenspondecnou. Zmena trvaleho pobytu pritom bola hotova na miestnom urade snad za 10 minut, najvacsi opruz bolo prehlasenie auta.
tak ja osobne som nemal nejaky extra problem nieco riesit, jedine co mi napadne teraz je prihlasenie auta, to som musel ist prehlasit do rodneho mesta, kedze kupovane bolo v BA a uz bolo na BA znackach, zamestnanie mimo SR som nemal takze urad prace, danove ani nic podobne som neriesil, vsetko cez zamestnavatela, lekara vseobecneho som nasiel aj bez TP v BA, ine specialzovane ambulancie som tym padom tiez riesil obvykle na poliklinike v Ruzinove bez problemov, vela firiem ma uz nastastie elektronicku komunikaciu takze kopie zmluv, faktury a spol. chodia mailom, keby bolo nutne treba nieco tak mi preposlu z domu, deti zatial nemam takze s tym suvisiace veci som neriesil..
celkovo nejake zadrhely boli ale nic take zlozite ako samotny prepis TP, vymena OP, prehlasenie auta, a pak navsteva poistove, ohlasenie zmeny adresy v bankach, na zmluvach kade tade, listy na kataster atd..
Nido no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2019, 05:28 PM   #2258
BMiro
Registered User

Likes (Received): 234

Quote:
robim v dell a chodim do prace 1-2 dni do tyzdna vacsinou
tym ze idem mimo spicky tak aj s prestupom na mhd mi trva cesta zo sl.grobu cca 45minut (20minut autom do krasnan, 20minut mhd, 5 minut presun od auta na zastavku) co mi vobec nevadi tych par dni

a takychto ludi je kopec
BMiro no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2019, 12:27 AM   #2259
zbs
Registered User

Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by ludovit View Post
Toto su uplne bezpredmetne uvahy kedze boom satelitov nastal v case nedostatku byvania v Bratislave.
Jednoducho mestska zastavba sa vsetkym zdala prilis draha a negativa prevysovali pozitiva.
Dodnes plati ze bezny clovek nedokaze spocitat skutocnu cenu dochadzania zo suburbov (straveny cas, benzin, servis a amortizacia auta)

Satelity inac nie su slovensky vymysel - pred 20 rokmi som toto iste videl v Anglicku - rozsiahle suburby s masivnymi zapchami kazde rano/vecer.

Uz vtedy mi to nedavalo zmysel. Dnes si myslim ze mat vlastny dom na pozemku velkosti vreckovky s 2m vysokym betonovym plotom je jednoducho fetis.

dezeen liked this post
zbs no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2019, 08:03 AM   #2260
bonanzo
Registered User

Dobre napisane, dom je v tejto chudobnej krajine takisto silny status symbol ako “luxusne” auta. Dnes sa uz ale stavia kopec roznych stresnych bytov co poskytnu mozno aj lepsi komfort byvania ako priemerna suburbova krabica (napr. dvoj-troj-garaz, velkost terasy, sukromie, atd.) Vela susedov mam co to v suburbe zabalili a sli do bytu lebo im to pri 2-3 deckach zacalo prerastat cez hlavu. Parkovacia politika bude fajny bic na suburby, ale len ked bude platit celoplosne a nie ze z niektorych casti spravia zachytne parkovisko jak ho vyssie fesak ma z krasnan.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules