[Łódzkie] Infrastruktura kolejowa i tabor regionalny - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2007, 03:52 PM   #21
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Co nam zostanie z dworca Łódź Kaliska

Okradzione automaty ze słodyczami i napojami. Oberwane poręcze, wycięte kratki odpływowe, a nawet powyrywana kostka brukowa. Taki obrazek wita podróżnych na dworcu Łódź Kaliska.

Kolejarze skarżą się, że złodzieje kradną wszystko. Najczęściej wyposażenie wagonów. Giną wieszaki, śmietniczki, klamki, ale i dwumetrowe aluminiowe półki na bagaże.

- Wszystkie rozboje zgłaszamy służbom mundurowym, ale nie da się przecież postawić funkcjonariusza w każdym przedziale - mówi Andrzej Frankowski, naczelnik dyspozytury Łódzkich Przewozów Regionalnych. - Niestety, takie. sprawy najczęściej są umarzane.

A złodziejowi przydaje się wszystko: - Niedawno wzywałem policję, bo kradli spod dworca kostkę brukową - opowiada Janusz Skrzypczyk, taksówkarz. - Nie mogłam uwierzyć własnym oczom, kiedy zobaczyłem, że na środku zjazdu zaparkował żuk, a dwóch facetów zaczęło wyrywać kostkę i pakować ją do samochodu... Łódzcy taksówkarze znają wiele takich historii: - Plagą przy Kaliskiej jest wycinanie metalowych kratek odpływowych - dodaje Jacek Ludwisiak. - A takiej dziury nie widać i można sobie załatwić samochód...

Podróżnych, którzy chcieliby posilić się przed drogą, denerwują zakratowane automaty z napojami i słodyczami i pozamykane po wizycie złodziei kioski spożywcze. - Przez dworzec przewijają się tłumy ludzi i dlatego złodzieje czują się tu bezkarni - twierdzi pani Elżbieta, sprzedawczyni w dworcowym kiosku. - Dlatego zawsze najpierw biorę od klientów gotówkę, a dopiero potem podaję im towar. Bo jak mi ktoś nie zapłaci, ucieknie i wsiądzie do pociągu, to szukaj wiatru w polu...

Grzegorz Nita, dyrektor Zakładu Nieruchomości Kolejowych, potwierdza informację o kradzieżach. - Faktycznie, kiedy na Kaliskiej były jeszcze mosiężne poręcze przy schodach, trudno było ich upilnować. Teraz w budynku dworca niewiele jest rzeczy, na które można ukraść... - przyznaje. - Częściej giną metalowe elementy w miejscach słabo widocznych i źle oświetlonych w pewnym oddaleniu od dworców. Marek Sarna, zastępca komendanta łódzkiej Straży Ochrony Kolei, dodaje: - Kradzieże i dewastacje to codzienność. W ubiegłym miesiącu zatrzymaliśmy złodzieja, który ukradł metalowe części, warte pięć tysięcy złotych - informuje M. Sarna. - W ubiegłym roku zdarzyło się, że złomiarze rozkręcili cały rozjazd i pociąg się wykoleił.

W Łodzi pracuje 36 strażników ochrony kolei, w całym województwie zaledwie 110. To za mało, żeby upilnować kolejowych złodziei . - Najgorsze jest to, że jeśli ktoś wykręca jedną śrubę, to według prawa jest to tylko wykroczenie - denerwuje się komendant Sarna. - A przecież taka kradzież może kosztować życie wielu ludzi...
Justyna Kowalewska - Dziennik Łódzki
Advertisement

Old October 24th, 2007, 04:19 PM   #22
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 8229

Ja nie rozumiem jak mozna podjechac zukiem i ukrasc kostke brukowa i by nikt nie potrafil zareagowac. 35 mundurowych i kazdy mial to w d... Czemu k... w innych czesciach miasta tej kostki nie kradna tylko na kaliskim? Ta cala firma, PKP jest chora i im szybciej padnie tym lepiej

Dzielnica Straconych Nadziei - czyli dawne Nowe Centrum Łodzi albo po prostu w skrócie Ch.j, d..a i kamieni kupa

-------------------------------------------

potrzebna jest krytyka konstruktywna a najlepiej taka krytyka której by w ogóle nie było z filmy Rejs, wiecznie aktualne
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2007, 07:25 PM   #23
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 8310

A ja wolę, żeby pojawił się w końcu rząd, który zrobi porządek w PKP. Nie życzę temu koncernowi upadku.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 25th, 2008, 10:52 PM   #24
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Likes (Received): 4911

Quote:
Info za Rynkiem Kolejowym

14 lipca w siedzibie PKP Polskich Linii Kolejowych podpisano trzy umowy. Kontrakty otrzymały firmy: Pöyry Infra GmbH, DB International GmbH i MGGP SA.

2 mln 885 tys. euro warta jest umowa na wykonanie studium wykonalności modernizacji linii kolejowej C-E 65 na odcinku (Gdynia) - Tczew - Bydgoszcz - Inowrocław - Zduńska Wola - Tarnowskie Góry - Pszczyna. Jest ona finansowana w 50 proc. ze środków funduszu TEN-T. Pöyry Infra GmbH ma na zrealizowanie zlecenia 600 dni od podpisania kontraktu. Obejmuje on m.in. wykonanie prognozy społeczno-gospodarczej i analiz rynku usług transportowych, ruchowo-marketingowej opcji modernizacyjnych, stanu istniejącego infrastruktury kolejowej i taboru, technicznej modernizacji linii wraz z oszacowaniem kosztów itd.
Jak napisał w innym wątku @pab:
Quote:
W ramach Studium Wykonalności analizowane są następujące opcje modernizacji:

Opcja "1"-gruntowna modernizacja infrastruktury dla spełnienia wymogów interoperacyjności systemu kolei konwencjonalnych i umowy AGTC, która pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów towarowych do 120 km/h oraz dopuszczalnego nacisku na oś do 221 kN. Wykonawca ustali i zrekomenduje Zamawiającemu wybór optymalnego rozwiązania w zakresie modernizacji infrastruktury w kontekście prognoz ruchu i przyszłych potrzeb eksploatacyjnych. Wykonawca uwzględni obciążenie 25 ton nacisku na oś dla modernizowanych i przebudowywanych obiektów inżynieryjnych.

Opcja "2"-gruntowna modernizacja i dostosowanie infrastruktury dla pociągów towarowych według opcji "1" oraz kursowania pasażerskich pociągów kwalifikowanych z prędkością do 160 km/h zakładając wykorzystanie konwencjonalnego taboru pasażerskiego. Dla odcinka Tczew-Bydgoszcz i Inowrocław rozpatrzenie prędkości 200 km/h dla pociągów pasażerskich w kontekście połączenia Trójmiasta z Poznaniem i Wrocławiem.
Łodzianie! Jeśli w ciągu kiilku lat nie wyremontujemy linii kolejowej Łódź-Kutno, to o tradycyjnych pociągach Kraków/Katowice-Częstochowa-Łódź--Toruń-Bydgoszcz-Gdańsk-Gdynia - trasie, na której winny jeździć pociągi IC - zapomnimy i to zapewne na długo. Pociągi kwalifikowane będą się zatrzymywały na wsi (tj. w Zduńskiej Woli Karsznicach), a Łódź jak zwykle będzie miała dworzec kolejowy... pod Łodzią
Old July 25th, 2008, 11:05 PM   #25
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Quote:
Originally Posted by xkk View Post

Łodzianie! Jeśli w ciągu kiilku lat nie wyremontujemy linii kolejowej Łódź-Kutno, to o tradycyjnych pociągach Kraków/Katowice-Częstochowa-Łódź--Toruń-Bydgoszcz-Gdańsk-Gdynia - trasie, na której winny jeździć pociągi IC - zapomnimy i to zapewne na długo. Pociągi kwalifikowane będą się zatrzymywały na wsi (tj. w Zduńskiej Woli Karsznicach), a Łódź jak zwykle będzie miała dworzec kolejowy... pod Łodzią

Nie koniecznie musi byc tak strasznie, jesli bedzie srednica, pociag jedzie weglowka, do zdunskiej, skreca do lodzi, potem przez koluszki do CMK i dalej do Katowic albo Krakowa. Remot do kutna, remontem, ale w tym przypadku bardziej by sie przydalo podlaczenie do weglowki od polnocy

Dzielnica Straconych Nadziei - czyli dawne Nowe Centrum Łodzi albo po prostu w skrócie Ch.j, d..a i kamieni kupa

potrzebna jest krytyka konstruktywna a najlepiej taka krytyka której by w ogóle nie było z filmy Rejs, wiecznie aktualne
Old July 25th, 2008, 11:29 PM   #26
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

No niekoniecznie. Średnica powstanie najwcześniej około 2015, Ygrek najwcześniej około 2025. Do tamtego czasu będą sobie ekspresy już dawno śmigać przez Węgłówkę.....

Opcja którą proponujesz nie ma sensu. Jazda z Koluszek do CMK i potem do Katowic to jak jazda z Widzewa na Retkinię przez Bałuty. Wchodziłaby w grę opcja: węglówka - Zduńska Wola - średnica w Łodzi - wiedenka - Katowice, ale ona też może być niemozliwa do zrealizowania, bo o remoncie wiedenki na południe od Koluszek ni widu ni słychu. I choć prędkość tam teraz wynosi 100km/h, to obawiam się już wkrótce zacznie się tam dziać to samo co z linią Łódź-Warszawa przed remontem. Czyli ze 100 zrobi się 90, potem 80, potem 70 itd. itd.
Old July 26th, 2008, 12:44 AM   #27
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Quote:
No niekoniecznie. Średnica powstanie najwcześniej około 2015, Ygrek najwcześniej około 2025. Do tamtego czasu będą sobie ekspresy już dawno śmigać przez Węgłówkę.....
Y jest tu do niczego niepotrzebny, a weglowke raczej oddzadza kolo 2011-12 czyli dawno oznacza 2-4 lata.

Quote:
Opcja którą proponujesz nie ma sensu. Jazda z Koluszek do CMK i potem do Katowic to jak jazda z Widzewa na Retkinię przez Bałuty.
Gdyby była to szeroka autostrada, a alternatywa bylaby zapchana droga przez centrum, opcja ta mialaby sens.

Quote:
Wchodziłaby w grę opcja: węglówka - Zduńska Wola - średnica w Łodzi - wiedenka - Katowice, ale ona też może być niemozliwa do zrealizowania, bo o remoncie wiedenki na południe od Koluszek ni widu ni słychu.
Tak samo jak ani widu, ani slychu o remoncie torow miedzy Kutnem a Bydgoszcza. Wiec co da remont krecocych sie torow to Kutna? Nic. Pociagi i tak beda smigac weglowka

Quote:
I choć prędkość tam teraz wynosi 100km/h, to obawiam się już wkrótce zacznie się tam dziać to samo co z linią Łódź-Warszawa przed remontem. Czyli ze 100 zrobi się 90, potem 80, potem 70 itd. itd.
Dlatego weglowka-srednica-CMK. Sa to linie, ktroe moze ida naokolo ale przynajmniej mamy pewnosc ze beda w dobrym stanie

Old July 26th, 2008, 02:44 PM   #28
Eliot75
Registered User

Likes (Received): 6

A może jak już skończą się te nierozpoczęte remonty między Łodzią a Kaliszem, Katowicami a Gdynią to Wam Łodzianom będzie się opłacać "wsiąść do pociągu" na kaliskim, dojechać do Zd-Woli czy Karsznic, poczekać z 10 min na przesiadkę i zająć miejsce w ekspresie z Katowic do Gdyni lub w drugą stronę. Może wyszłoby szybciej...
Eliot75 no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 12:57 AM   #29
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eliot75 View Post
A może jak już skończą się te nierozpoczęte remonty między Łodzią a Kaliszem, Katowicami a Gdynią to Wam Łodzianom będzie się opłacać "wsiąść do pociągu" na kaliskim, dojechać do Zd-Woli czy Karsznic, poczekać z 10 min na przesiadkę i zająć miejsce w ekspresie z Katowic do Gdyni lub w drugą stronę. Może wyszłoby szybciej...
Sorry ale jak ja mam dojedzac podmiejskim do zdunskiej woli i tam sie przesiadac na pociag do katowic to ja wole samochodem do katowic dojechac, komuna sie skonczyla ludzie maja wybor i wybioeraja co widac po frekwencji w lodzkich pociagach, gdzie walsnie PKP stosuje startegioe ze mam y dojezdzac do koluszek, kutna czy warszawy by sie przesiasc, nie sprawdza sie to i nie bedzie sie sprawdzac i poki beton z PKP tego nei zrozumie to na klientach z lodzi nie zarobi

Old July 27th, 2008, 02:41 AM   #30
J.T.Fly
Ja jestem Miasto

J.T.Fly's Avatar

Likes (Received): 0

szczególnie, że pociągi z/do Łodzi mają irytujący zwyczaj odjeżdzania kilka minut przed przyjazdem lub po odjeździe pociągu, na który/ z którego trzeba się przesiąść.

Przykład pierwszy z brzegu - pociąg Karkonosze (m.in. Wrocław, Opole, Katowice) wtacza się na stację w Koluszkach o 4:41, a pociąg do Łodzi z Koluszek odjeżdża o 4:35. I tak w zasadzie wyglądają wszystkie przesiadki dla Łodzi w Kutnie, Zduńskiej Woli czy Koluszkach właśnie.
J.T.Fly no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 10:35 AM   #31
Ritter__
Registered User

Ritter__'s Avatar

Likes (Received): 318

Quote:

Łodzianie! Jeśli w ciągu kiilku lat nie wyremontujemy linii kolejowej Łódź-Kutno, to o tradycyjnych pociągach Kraków/Katowice-Częstochowa-Łódź--Toruń-Bydgoszcz-Gdańsk-Gdynia
Tradycyjna relacja to Katowice - Zduńska Wola Karsznice - Inowrocław - Bydgoszcz - Gdynia. Łódź jako drugie miasto w Polsce miała pociągi Łódź Kaliska - Toruń - Bydgoszcz (tu łączone z pociągiem z Katowic) - Gdynia.

Quote:
Pociągi kwalifikowane będą się zatrzymywały na wsi (tj. w Zduńskiej Woli Karsznicach)
a myślałem, że użytkownicy tego forum prezentują pewien poziom.

A teraz wytłumacz mi w czym jest problem? Bo moim zdaniem niepotrzebnie podgrzewasz temat. Po pierwsze jak na razie to żadne pociągi IC/Ex nie jeżdżą ani przez Łódź, ani przez Zduńską Wolę i zanim to nastąpi to upłynie jeszcze dużo czasu. Obecnie opracowane jest studium wykonalności dla linii 131, potem trzeba "tylko" projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, przetargu na wykonawstwo i realizację robót. Moim zdaniem realny jest rok 2015. Do tego czasu rynek kolejowy w Polsce może być już zupełnie inny. Po drugie jeśli przez węglówkę będzie szybciej, to nie lepiej z punktu widzenia Łodzi, aby pociągi IC/Ex jeździły z Łodzi na zachód w Zduńskiej Woli wjeżdżały na węglówkę i śmigały 160km/h do Gdyni i Katowic. Dla ułatwienia podaję odległości: Łódź Kaliska - Gdynia Główna przez Zduńską Wole, Inowrocław, Bydgoszcz: 424km, Łódź Kaliska - Gdynia Główna przez Kutno, Toruń: 410km. Chyba, że masz coś przeciwko pociągom rozpoczynającym bieg w Łodzi

Quote:
Originally Posted by Bartas2004 View Post
Sorry ale jak ja mam dojedzac podmiejskim do zdunskiej woli i tam sie przesiadac na pociag do katowic to ja wole samochodem do katowic dojechac,i
Bartas, a jak będziesz miał pociąg bezpośredni Łódź - Katowice przez Zduńską Wolę, który będzie jechał szybciej niż przez Piotrków to też pojedziesz samochodem? W najgorszym razie ewentualnie wagony bezpośrednie łączone w Zduńskiej z pociągami Katowice - Gdynia?
Ritter__ no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 01:00 PM   #32
Eliot75
Registered User

Likes (Received): 6

Bartas - z tymi przesiadkami to ja wiem że bywa uciążliwe i nie każdemu się chce. Kiedyś nie było wyboru. Nie każdy miał wybór i jeździło się PKP.
Ale z własnego doświadczenia. Ja mam na Mazury 420 km samochodem i jadę tę trasę srednio 7h. Wiem. Dla niektórych wolno bardzo, ale nie każdy musi cisnąc 130 tym bardziej że są korki, remonty, konwoje ciężarówek i nie ma uatrostrad. Pozatym jeszcze dwa postoje po drodze na ... . Pociągiem wyjazd z Sieradza do Wa-wy o 13.20 w Wa-wie przesiadka 40 min na Kormoran a w Olsztynie na zwykły przesiadka 5 min. Cała podróż trwała 8h 30 min łącznie z czasem straconym na przesiadki. W sumie koleją ze 100 km więcej ... chyba.
A było to z 5 lat temu.
Udało się wtedy więc po remontach mogłoby być jeszcze lepiej.
Eliot75 no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 05:14 PM   #33
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ritter__ View Post

Bartas, a jak będziesz miał pociąg bezpośredni Łódź - Katowice przez Zduńską Wolę, który będzie jechał szybciej niż przez Piotrków to też pojedziesz samochodem? W najgorszym razie ewentualnie wagony bezpośrednie łączone w Zduńskiej z pociągami Katowice - Gdynia?

Problem w tym, ile w ciagu dnia bedzie takich pociagow. Puszczenie ruchu przelotowego przez Lodz pozwoli na kumulownie pasazerow co oznacza wiecej pociagow. Puszczenie pociagu z Lodzi do Katowic czy Gdyni przez Zdunska Wole moze nie jest jakims problem jesli chodzi o czas przejazdu, ale jest jesli chodzi o frekwencje i czestotliwosc

Old July 27th, 2008, 05:18 PM   #34
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eliot75 View Post
Bartas - z tymi przesiadkami to ja wiem że bywa uciążliwe i nie każdemu się chce. Kiedyś nie było wyboru. Nie każdy miał wybór i jeździło się PKP.
Ale z własnego doświadczenia. Ja mam na Mazury 420 km samochodem i jadę tę trasę srednio 7h. Wiem. Dla niektórych wolno bardzo, ale nie każdy musi cisnąc 130 tym bardziej że są korki, remonty, konwoje ciężarówek i nie ma uatrostrad. Pozatym jeszcze dwa postoje po drodze na ... .
W ciagu 4 lat bedzie A2 do warszawy, S8 na poloc od warszawy tez bedzie pewnie za 3-4 lata niezle podciagnieta, wiec nawet "spokojnie jadacy" beda robic trase na mazury znacznie szybciej. Jak mam sie z bagazami bawic w przesiadki, zastanawiac czy zdaze, z ktorego peronu itp. to wole wsiasc w samochod. Niech mi PKP czy inny przewoznik zaoferuje produkt na miare przynajmniej konca XX wieku, a jak nioepotrafi, i mi jakies przesaidki daje to niech sie w d... pocaluje

Quote:
Pociągiem wyjazd z Sieradza do Wa-wy o 13.20 w Wa-wie przesiadka 40 min na Kormoran a w Olsztynie na zwykły przesiadka 5 min. Cała podróż trwała 8h 30 min łącznie z czasem straconym na przesiadki. W sumie koleją ze 100 km więcej ... chyba.
A było to z 5 lat temu.
Udało się wtedy więc po remontach mogłoby być jeszcze lepiej.
Czyli nawet teraz autem jest szybciej...

Old July 28th, 2008, 04:18 AM   #35
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Quote:
a myślałem, że użytkownicy tego forum prezentują pewien poziom.
O co Ci chodzi? Stacja Karsznice położona jest de facto na wsi, podobnie jak np. stacja Łódź Widzew. Bynajmniej nie uważam przecież, że Zduńska Wola to wieś!

Quote:
A teraz wytłumacz mi w czym jest problem? Bo moim zdaniem niepotrzebnie podgrzewasz temat [...] Po drugie jeśli przez węglówkę będzie szybciej, to nie lepiej z punktu widzenia Łodzi, aby pociągi IC/Ex jeździły z Łodzi na zachód w Zduńskiej Woli wjeżdżały na węglówkę i śmigały 160km/h do Gdyni i Katowic. Dla ułatwienia podaję odległości: Łódź Kaliska - Gdynia Główna przez Zduńską Wole, Inowrocław, Bydgoszcz: 424km, Łódź Kaliska - Gdynia Główna przez Kutno, Toruń: 410km. Chyba, że masz coś przeciwko pociągom rozpoczynającym bieg w Łodzi
Tyle, że na trasie kutnowskiej masz położony jeszcze Włocławek i Toruń. Razem pół miliona klientów, których olewa się jesli pociągi pojadą przez Inowrocław. Poza tym twoja propozycja znacznie obniża znaczenie relacji Łódź-Katowice/Kraków. A realny socjalizm w Polsce już dawno temu się skończył!!!

Quote:
Problem w tym, ile w ciagu dnia bedzie takich pociagow. Puszczenie ruchu przelotowego przez Lodz pozwoli na kumulownie pasazerow co oznacza wiecej pociagow. Puszczenie pociagu z Lodzi do Katowic czy Gdyni przez Zdunska Wole moze nie jest jakims problem jesli chodzi o czas przejazdu, ale jest jesli chodzi o frekwencje i czestotliwosc
Właśnie
Old July 28th, 2008, 12:09 PM   #36
Ritter__
Registered User

Ritter__'s Avatar

Quote:
Tyle, że na trasie kutnowskiej masz położony jeszcze Włocławek i Toruń. Razem pół miliona klientów, których olewa się jesli pociągi pojadą przez Inowrocław.
Jest to jakiś argument. Ale z drugiej strony IC/Ex Katowice - Warszawa jeżdżą CMKą, a nie przez Częstochowę bo tak jest szybciej. (Częstochowa jest większa od Torunia). Przesadziłeś z tym pół miliona klientów, ale nie czepiam się szczegółów. Poza tym dlaczego uważasz, że trasowanie IC/EX Łódź - Gdynia na węglówkę powoduje olewanie Kutna, Torunia i Włocławka? Przecież będą jeszcze pociągi TLK/posp które spokojnie mogą jechać z Łodzi, albo nawet z Katowic przez Częstochowę do Łodzi i dalej przez Kutno, Toruń. Kto będzie chciał szybko dojechać do Gdyni wybierze IC, komu zależy na tanim podróżowaniu podjedzie przez Kutno.

Quote:
Poza tym twoja propozycja znacznie obniża znaczenie relacji Łódź-Katowice/Kraków. A realny socjalizm w Polsce już dawno temu się skończył!!!
Nie bardzo rozumiem. Możesz wytłumaczyć mi dlaczego tak obniża znaczenie tej relacji? I co ma do tego socjalizm? Czy relacja Łódź - Katowice w czasie 2h - 2h10' (bo tyle powinno bez problemu dać się uzyskać po modernach) ma w jakiś sposób obniżone znaczenie w stosunku do obecnego? Inna sprawa to Kraków, ale nigdy nie twierdziłem, że do Krakowa powinno się jeździć przez Zduńską Wolą. Osobiście uważam, że z punktu widzenia Łodzi optymalną trasą do Krakowa jest trasa przez Tomaszów, CMK, Kozłów (zwłaszcza po remoncie/modernie odcinka Psary - Kraków).

Quote:
Taka sytuacja ma miejsce teraz i ile jest pociągów Katowice - Gdynia? Jeszcze kilka lat temu jak pośpiechy 5410X/5110X były dzielone w Bydgoszczy to jakoś obie części jeździły z bardzo przyzwoitą frekwencją. Łódź miała swoje bezpośrednie pociągi, a Katowice swoje z przyzwoitym czasem przejazdu. moja propozycja to właśnie powrót do tamtej koncepcji tylko łączenie (albo w przypadku pociągów bezpośrednich) odbywałby się w Zduńskiej Woli, żeby wykorzystać odcinek Zduńska Wola - Bydgoszcz zmodernizowany do 160km/h jak przewiduje opcja nad którą dyskutujemy. Przy obecnych czasach przejazdu przez Toruń, Kutno 3 pary to maksimum, które mogą jeździć w tej relacji. Poza tym, chyba Łódź jako druga aglomeracja w Polsce ma szanse przy połączeniach odpowiedniej jakości (czyli czasie przejazdu) wygenerować odpowiedni potoki sama bez "pomocy" innych miast . Poza tym zawsze zostają połączenia Gdynia - Kraków, które jak najbardziej powinny być przez trasowane przez Łódź.

Last edited by Ritter__; July 28th, 2008 at 12:22 PM.
Old July 28th, 2008, 12:53 PM   #37
xkk
Buja mnie Łódź ;-)

xkk's Avatar

Quote:
Jest to jakiś argument. Ale z drugiej strony IC/Ex Katowice - Warszawa jeżdżą CMKą, a nie przez Częstochowę bo tak jest szybciej. (Częstochowa jest większa od Torunia). Przesadziłeś z tym pół miliona klientów, ale nie czepiam się szczegółów. Poza tym dlaczego uważasz, że trasowanie IC/EX Łódź - Gdynia na węglówkę powoduje olewanie Kutna, Torunia i Włocławka? Przecież będą jeszcze pociągi TLK/posp które spokojnie mogą jechać z Łodzi, albo nawet z Katowic przez Częstochowę do Łodzi i dalej przez Kutno, Toruń. Kto będzie chciał szybko dojechać do Gdyni wybierze IC, komu zależy na tanim podróżowaniu podjedzie przez Kutno. Nie bardzo rozumiem. Możesz wytłumaczyć mi dlaczego tak obniża znaczenie tej relacji? I co ma do tego socjalizm? Czy relacja Łódź - Katowice w czasie 2h - 2h10' (bo tyle powinno bez problemu dać się uzyskać po modernach) ma w jakiś sposób obniżone znaczenie w stosunku do obecnego? Inna sprawa to Kraków, ale nigdy nie twierdziłem, że do Krakowa powinno się jeździć przez Zduńską Wolą. Osobiście uważam, że z punktu widzenia Łodzi optymalną trasą do Krakowa jest trasa przez Tomaszów, CMK, Kozłów (zwłaszcza po remoncie/modernie odcinka Psary - Kraków).
Poza tym, chyba Łódź jako druga aglomeracja w Polsce ma szanse przy połączeniach odpowiedniej jakości (czyli czasie przejazdu) wygenerować odpowiedni potoki sama bez "pomocy" innych miast . Poza tym zawsze zostają połączenia Gdynia - Kraków, które jak najbardziej powinny być przez trasowane przez Łódź.
No właśnie w cywilizowanych krajach sieć IC nie popzwala sobie na omijanie Częstochowy, Właocławka, torunia "bo tak jest szybciej"
Wątpie, by Łódź miała generować aż tak duży ruch by zapewniał jej dogodną siatkę połączeń z Wybrzeżem. Myślę, że skończyłoby się to na dwóch, trzech pociągach na dobę. Podobnie do Krakowa pozostałby tylko Reymont [który notabene powinien być co najmniej Ex] i może jeszcze Krakowianka z Poznania oraz jakiśtam IC z Gdyni. A puszczenie wszystkich pociągów IC, Ex Gdynia-Kraków/Katowice przez Łódź daje szansę na stworzenie na tej linii przywoitego taktu z pociągami IC w odstępach czasowych co 2 godziny w szczycie oraz pociągami Ex i TLK poza szczytem. Jeśli Gdynia-Katoiwice pojadą sobie węgłówką to zostaną Łodzi ochłapy.
Old July 29th, 2008, 01:05 PM   #38
Delwin1
Registered User

Likes (Received): 4248

Quote:
No właśnie w cywilizowanych krajach sieć IC nie popzwala sobie na omijanie Częstochowy, Właocławka, torunia "bo tak jest szybciej"
Wątpie, by Łódź miała generować aż tak duży ruch by zapewniał jej dogodną siatkę połączeń z Wybrzeżem. Myślę, że skończyłoby się to na dwóch, trzech pociągach na dobę. Podobnie do Krakowa pozostałby tylko Reymont [który notabene powinien być co najmniej Ex] i może jeszcze Krakowianka z Poznania oraz jakiśtam IC z Gdyni. A puszczenie wszystkich pociągów IC, Ex Gdynia-Kraków/Katowice przez Łódź daje szansę na stworzenie na tej linii przywoitego taktu z pociągami IC w odstępach czasowych co 2 godziny w szczycie oraz pociągami Ex i TLK poza szczytem. Jeśli Gdynia-Katoiwice pojadą sobie węgłówką to zostaną Łodzi ochłapy.
Problem w tym, że po modernizacji Warszawa-Gdańsk czas przejazdu przez Warszawę i potem CMK będzie jednak sporo lepszy niż węglówką czy przez Łódź, zwłaszcza, że tamta modernizacja już jest w toku, CMK stoi a trasy "okołołódzkie" są dopiero do remontu/modernizacji.
Delwin1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2008, 03:30 PM   #39
Ritter__
Registered User

Ritter__'s Avatar

Quote:
W jakimś stopniu się, z Tobą zgadzam, ale CMKi do Częstochowy nie przeniesiemy. Fakty są takie, że pierwszeństwo mają relacje Katowice - Warszawa, a nie Częstochowa - Warszawa, bo z Częstochowy można dojechać do Warszawy w przyzwoitym czasie pociągami pośpiesznymi.

Teraz mam pytanie do Ciebie. Zakładając, że prędzej czy później wyremontują węglówkę i stan będzie taki, że 43km od Łodzi będzie linia NS 160km/h to dalej twierdzisz, że pociągi Łódź - Gdynia powinny jeździć przez Kutno? Tak naprawdę moja propozycja zapewnia przyzwoity takt dla Łodzi, bo jeśli czas przejazdu GOP - Trójmiasto będzie konkurencyjny niż przez Warszawę (a przy 160km/h jest to możliwe) to więcej będzie jeździło pociągów w tej relacji do których można doczepić w Zduńskiej Woli składy łódzkie. W ten sposób Łódź będzie miała połączenia bezpośrednie, a czas przejazdu Katowice - Gdynia będzie na tyle przyzwoity, by konkurować z jazdą przez Warszawę.

Quote:
Wątpie, by Łódź miała generować aż tak duży ruch by zapewniał jej dogodną siatkę połączeń z Wybrzeżem. Myślę, że skończyłoby się to na dwóch, trzech pociągach na dobę.
To w takim razie, po co "IC w odstępach czasowych co 2 godziny w szczycie oraz pociągami Ex i TLK poza szczytem", skoro Łódź nie będzie generowała odpowiednich potoków? Niestety po modernizacji węglówki czas przejazdu linią 131 będzie znacznie krótszy, niż przez Kutno, a krótszy czas przyjazdu moze zwiększać potoki na relacjach GOP - Trójmiasto.

Quote:
Jeśli Gdynia-Katoiwice pojadą sobie węgłówką to zostaną Łodzi ochłapy.
Bardzo proszę o czytanie ze zrozumieniem. Pisałem o grupie wagonów Łódź - Gdynia włączanych do składów Katowice - Gdynia właśnie dlatego, aby Łodzi nie zostały ochłapy. Ponadto pierwszy i ostatni skład Łódź - Gdynia jechałby samodzielnie bez części katowickiej. Uzyskalibyśmy w ten sposób późniejszą godzinę odjazdu wieczornego pociągu z Gdyni do Łodzi i odwrotnie.

Quote:
Originally Posted by Delwin1 View Post
Problem w tym, że po modernizacji Warszawa-Gdańsk czas przejazdu przez Warszawę i potem CMK będzie jednak sporo lepszy niż węglówką czy przez Łódź,
Zgadza się, ale tutaj akurat dyskutujemy o hipotetycznej modernie węglówki, a wtedy czas jazdy będzie już konkurencyjny do stanu obecnego na CMK i Warszawa - Gdynia po modernie. Inna sprawa, że prawdopodobnie wtedy, jeżeli ruszy projekt KDP to CMK będzie już miała napięcie AC 25kV, a prędkość 160km/h będzie dobra dla pociągów TLK
Old July 30th, 2008, 01:48 PM   #40
wieprzak
Registered User

wieprzak's Avatar

Likes (Received): 155

Odpowiem jako Łodzianin. (po modernizacji węglówki do 160 Km/h)

IC Katowice - Gdynia - Katowice: jak najbardziej przez węglówkę, z postojami w Inowrocławiu, Bydgoszczy
Ex Katowice - Gdynia - Katowice: j.w. + postoje Cz-wa, Karsznice, Laskowice Pom. Tczew
TLK Katowice - Gdynia - Katowice: Cz-wa, Piotrków, Łódź, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz

IC Kraków - Gdynia - Kraków: CMK, Wawa
Ex Kraków - Gdynia - Kraków: CMK, Łódź, Inowrocław, Bydgoszcz (jazda bez postoju obwodnicą Zd. Woli)
TLK Kraków - Gdynia - Kraków: Kielce, Radom, Wawa

IC Łódź - Gdynia - Łódź: przez Warszawę
Ex Łódź - Gdynia - Łódź: Inowrocław, Bydgoszcz (jazda bez postoju obwodnicą Zd. Woli)
TLK Łódź - Gdynia - Łódź: Kutno, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz
Advertisement

Reply

Tags
łódź, infrastruktura, kolej, sieradz, stryków, wieluń

Thread Tools

Posting Rules