[LK 4] Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie (Centralna Magistrala Kolejowa)[ KDP > osobny wątek] - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 11th, 2009, 07:19 PM   #81
Wercyngetoryx
Registered User

Wercyngetoryx's Avatar

Likes (Received): 9

podpisanie umowy

Widzę, że Iwan nie zamieścił jeszcze informacji na ten temat, więc pozwolę sobie zrobić to za niego Wczoraj, po 10 miesiącach od otwarcia ofert, podpisana została umowa na wykonanie studium wykonalności dla południowej części E 65:
Quote:
10 czerwca 2009 r. w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisano umowę "Studium wykonalności - dokumentacja przedprojektowa dla "Modernizacji linii kolejowej E 65 - Południe" odcinek Grodzisk Mazowiecki - Kraków/Katowice Zwardoń/Zebrzydowice - granica państwa zadanie realizowane w ramach Projektu nr 2006/PL/16/C/PA/002 oraz Projektu "Modernizacja linii E - 65 - C - E - 65 na odcinku Katowice - Czechowice Dziedzice - Zebrzydowice" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko".

Wykonawcą umowy jest konsorcjum w składzie:

- Halcrow Group Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii,
- Scott Wilson Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii,
- Egis Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce,
- EGIS RAIL SA z siedzibą w Francji.

Wartość umowy wynosi 48 199 000,00 PLN netto. Współfinansowanie projektu ze środków unijnych wynosi 85 %. Realizacja umowy będzie trwała 36 miesięcy od dnia podpisania.
Źródło: PLK SA
Wercyngetoryx no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 12th, 2009, 01:18 AM   #82
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Likes (Received): 4566

Quote:
Originally Posted by Wercyngetoryx View Post
Widzę, że Iwan nie zamieścił jeszcze informacji na ten temat, więc pozwolę sobie zrobić to za niego
Eee tam za mnie

Quote:
Wczoraj, po 10 miesiącach od otwarcia ofert, podpisana została umowa na wykonanie studium wykonalności dla południowej części E 65
Zalamka, jak dlugo trwaja te procedury. A bez nich niestety nic nie mozna zrobic...
http://rail.phototrans.eu/
http://www.youtube.com/iwaneu
Iwan no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2009, 04:01 PM   #83
Jaroslaw
Registered User

Likes (Received): 141

"Realizacja umowy będzie trwała 36 miesięcy od dnia podpisania."

-Rozumiem że samo studium ukaże się szybciej...?
Jaroslaw no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 16th, 2009, 07:28 PM   #84
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Mam dla Was kilkanascie fotek, w tym kilka z odcinka testowego, ktory znajduje sie na CMK pomiedzy stacjami Psary i Góra Włodowska w torze nr 1. Podeslal mi kolega Zbyszek - ktorego pozdrawiam

Odcinek ten zostal zbudowany w celu sprawdzenia, jaki rodzaj podkladow i mocowan jest optymalny w naszych warunkach.

Wiadukt w km 187:

Wiadukt w km 185,9:

Odcinek testowy km 181,5 - podklady plaskie BS-8 UIC 60 z nowymi mocowaniami.

Widoczek z boku:

Odcinek testowy km 179,5 podklady B PS-94-60:

Widoczek z boku:

Odcinek testowy km 176,7 (tu juz nasze klasyczne mocowania):

Odcinek testowy km 176,4 - widok na wieszczak sieci trakcyjnej:

Most w km 177,4 (AFAIK Pilica). Ten obiekt bedzie rozebrany. Na jego miejsce powstanie nowy most byc moze z kratownica.

Enjoy!
Old June 17th, 2009, 01:04 PM   #85
michal_OMB
look here -->

michal_OMB's Avatar

Likes (Received): 33

super foty, dzięki
Old June 17th, 2009, 02:18 PM   #86
johny.f
Registered User

johny.f's Avatar

Likes (Received): 11967

Iwan, czy na tym odcinku testowym będą jeszcze inne rodzaje nawierzchni? Coś mi świta, że miało ich byc więcej niż trzy.
johny.f no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2009, 03:32 PM   #87
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Quote:
Originally Posted by johny.f View Post
Iwan, czy na tym odcinku testowym będą jeszcze inne rodzaje nawierzchni? Coś mi świta, że miało ich byc więcej niż trzy.
Tego nie wiem, ale moze sie dowiem
Old June 18th, 2009, 12:31 AM   #88
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Quote:
Originally Posted by donaldinio View Post
a kiedy będą jeździć 200 og grodz. maz. do zawiercia? czy ten ruch wymaga tak wielu lat przygotowań?
Wymaga. Gdyby dac na to kase to oczywiscie mozna to zrobic szybciej - ale kasy nie ma. Zeby jezdzic 200 trzeba m.in. wybudowac kupe wiaduktow i przebudowac istniejace obiekty inz. A to kosztuje kupe kasy.

Quote:
to naprawdę jest niepoważne iż mając tą linię z łukami r4000 w płaskim jak stół kraju trzeba czekać latami aby podnieśli 160 na 200 podczas gdy w górzystej austrii czy szwajcarii się tyle jeździ odcinakmi
Tam jest kasa...
Old June 18th, 2009, 12:29 PM   #89
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Quote:
Originally Posted by donaldinio View Post
to dziwnie wyglądają plany budowy w Polsce hst - przecież to jest inwestycja o parę rzędów wielkości większa.
No wlasnie

Quote:
Jeszcze pytanie techincze: dlaczego wymagane jest przebudowanie niektórych mostów kolejowych na CMK? co do tego ma prędkośc?
Wytrzymalosc konstrukcji? CMK ma juz swoje lata i nieprzebudowane obiekty sie sypia...
Old June 18th, 2009, 01:09 PM   #90
WotaN
in omnia paratus

WotaN's Avatar

Likes (Received): 180

Quote:
Originally Posted by Iwan View Post
Mam dla Was kilkanascie fotek, w tym kilka z odcinka testowego, ktory znajduje sie na CMK pomiedzy stacjami Psary i Góra Włodowska w torze nr 1. Podeslal mi kolega Zbyszek - ktorego pozdrawiam
Jak dobrze pójdzie, to jutro będę w okolicy

Edit:

Byłem, ale w okolicy.

Z newsów: zaczynając od około km 172, w torze nr 1 wykonano próbny odcinek stabilizacji chemicznej kruszywa za pomocą żywic duromerowych na bazie epoksydowej. Stabilizacja ma na celu poprawę nośności podsypki oraz nadanie jej wytrzymałości na rozciąganie bez pogorszenia wodoprzepuszczalności. Ponadto pożądane jest zablokowanie unoszenia pojedynczych ziaren tłucznia pod wpływem fali uderzeniowej szybkich składów. Zdjęcia nastąpią.

Last edited by WotaN; June 21st, 2009 at 01:30 PM.
WotaN no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2009, 12:12 PM   #91
wojtor
Quasimodo

wojtor's Avatar

Likes (Received): 923

PKP PLK działa. Wystąpiło do RDOŚ o decyzję środowiskową na wyburzenie 6 obiektów i wybudowanie nowych. Rozkręca się
Quote:
OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 91 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach

podaje do publicznej wiadomości, że na wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Oddział Regionalny w Lublinie, zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na:

„Przebudowa i budowa 7 obiektów mostowych w miejscu już istniejących, usytuowanych w ciągu linii kolejowej Centralnej magistrali Kolejowej w województwie świętokrzyskim”

Mając na uwadze, że planowana działalność zalicza się do kategorii przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać środowisko, przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko .

Postępowanie prowadzone jest na wniosek inwestora – PKP Polskie Linie Klejowe S.A. Oddział Regionalny w Lublinie (działające przez pełnomocników Pana Waldemara Szypuła i Pana Piotra Mańka M.S.M. „Pontex” Sp. z o.o. Plac Mieroszewskich 1, 41-400 Mysłowice)

Planowane zamierzenie inwestycyjne polegać będzie na rozbiórce sześciu starych i budowie w ich miejscu sześciu nowych obiektów mostowych oraz przebudowie jednego wiaduktu w ciągu linii kolejowej CMK w granicach administracyjnych województwa świętokrzyskiego, w obrębie powiatów: włoszczowskiego i koneckiego, w gminach: Słupia, Krasocin i Włoszczowa.

Analizowana inwestycja będzie realizowana po istniejącym śladzie kolei. Tereny bezpośredniego przylegające do linii CMK to tereny leśne, łąki, pola uprawne, stawy hodowlane oraz nieużytki. Inwestycja nie zmieni obecnego sposobu zagospodarowania terenu.
http://kielce.rdos.gov.pl/index.php?...enia&Itemid=41
wojtor no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2009, 09:47 PM   #92
Kabanos
Registered User

Kabanos's Avatar

Likes (Received): 2

Myśle, ze w dobrym temacie napisałem... Jechałem wczoraj Inter-regio ED72 z Warszawy do Krakowa - rzecz jasna CMK. Czy to już pociąg byl tak wyslużony czy to raczej wina lini kolejowej(w co mi się nie chcę wierzyć) ze trzęsło, terepało i rzucało na większości trasy?
Old August 14th, 2009, 12:26 AM   #93
przewoz
Registered User

Likes (Received): 2131

Kiblopochodne słyną z problemu wężykowania. ED72 nie mają zmienionego układu biegowego, stąd przy prędkościach maksymalnych latają tak samo jak zwykły EN57.
Problem wyeliminowany został nieco przy zmodernizowanych wózkach montowanych w kibelkach "spotopodobnych".
Zwykłe składy z lepszymi wózkami jadą po CMK gładko jak po stole praktycznie.
przewoz no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2009, 08:31 PM   #94
bruno amsterdamski
Registered User

Likes (Received): 182

Przeczytalem dzis ze do czerwca 2011 bedzie na CMK zainstalowany ERMTS.
http://pb.pl/a/2009/08/26/Umowa_na_n...zybkiej_kolei2
Czy ktos sie orientuje ktory poziom ERMTS to bedzie i czy do tej pory przerobia szlak tak zeby rzeczywiscie dalo sie jezdzic 200km/h tak jak tam pisza? A jesli nie zdaza to jaki odcinek bedzie wtedy zmodernizowany pod 200km/h?
bruno amsterdamski no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2009, 09:58 PM   #95
Wawrzyniec Senes
Registered User

Wawrzyniec Senes's Avatar

Likes (Received): 3631

Quote:
Originally Posted by bruno amsterdamski View Post
Czy ktos sie orientuje ktory poziom ERMTS to bedzie i czy do tej pory przerobia szlak tak zeby rzeczywiscie dalo sie jezdzic 200km/h tak jak tam pisza? A jesli nie zdaza to jaki odcinek bedzie wtedy zmodernizowany pod 200km/h?
Umowa jest na całą CMK.
Poziom I. Wydaje mi się, że wystarczy.
Odcinek obecnie dostosowany liczy sobie (od Zawiercia do Psar) ok.55km.

Nie brakuje na nim wiaduktów, choć nie wiem jaki jest stan poszczególnych obiektów (mam na myśli wiadukty nad linią).
Przepusty i mniejsze wiadukty kolejowe były robione, sieć też jest po wymianie. Tory to chyba w latach 90-tych wymienione. Teraz tylko przechyłka doszła i kilkanaście kilometrów szlaku testowego.

Na 200km/h nie musi być grodzona, most na Pilicy też się jeszcze nie wali, a trzeba pamietać, że wymiana mostu będzie na potencjalne ,przyszłościowe v-300km/h, a nie dla v-200km/h, więc właściwie po montażu ETCS/ERMTS poziom pierwszy Husarz będzie mógł jeżdzić v-200km/h
Dalej do Knapówki na pewno zdążą, może do Włoszczowej. Tam brakuje trochę wiaduktów. I wtedy 70km szału będzie.

A tak wogóle po moich oględzinach okolic Opoczna stwierdzam katastrofalny stan dróg bocznych. Podlegają one pewnie PLK. Gminy powinny partycypować w kosztach ich utrzymania. Czy na odcinku Góra Włodowska-Psary była naprawa ,rewitalizacja, remony tych dróg techniczno-dojazdowo-objazdowych?

Nie wiem jak będa przebiegać prace z montażem kabinówki. W wielu krajach były poślizgi i problemy techniczne. Nie wiem w jakim jest to stopniu spowodowane istnieniem różnych uproszczonych systemów kabinowych w innych krajach i kompatybilności poszczególnych elementów z ETCS/ERMTS.
Mam nadzieję, że nasze opóżnienie cywilizacyjne i surowe, nieobciążone srk ,sbl, a także doświadczenie zebrane na innych "poligonach" dadzą szybkie wprowadzenie tego systemu.

Last edited by Wawrzyniec Senes; August 26th, 2009 at 10:04 PM.
Wawrzyniec Senes no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2009, 02:06 PM   #96
pcrulez2
Registered User

Likes (Received): 284

Quote:

Na 200 km/h w 2011 zaplanowany jest odcinek Włoszczowa Płn. - Zawiercie.

Quote:
Originally Posted by Wawrzyniec Senes View Post
Umowa jest na całą CMK.
Poziom I. Wydaje mi się, że wystarczy.
Odcinek obecnie dostosowany liczy sobie (od Zawiercia do Psar) ok.55km.
Zrobiona jest też sieć na Psary - Knapówka, oraz sama Knapówka.

Pozdr.
Old August 28th, 2009, 09:25 PM   #97
Warsawbynight
Registered User

Warsawbynight's Avatar

Likes (Received): 25

W dwie godziny z Warszawy do Katowic i Krakowa
śmik
2009-08-27, ostatnia aktualizacja 2009-08-27 19:24

Pociągi pomkną z prędkością 200 km na godz.

Na centralnej magistrali kolejowej w ciągu dwóch lat ma być zainstalowany system sterowania ruchem, który pozwoli pociągom rozpędzić się do 200 km na godz. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic ma skrócić się do ok. dwóch godzin. System sterowania pociągami na 224-kilometrowym odcinku trasy między Grodziskiem a Zawierciem zbuduje za 50 mln zł firma Thales Rail Signalling Solutions.

Pociągi pomkną szybciej także dzięki nowym lokomotywom Husarz, które kupiła spółka PKP Intercity. Wiosną przyszłego roku będzie jeździć dziesięć takich maszyn. Warunkiem osiągnięcia wielkiej prędkości jest jednak likwidacja przejazdów ze szlabanami. Tych na linii CMK jest kilkanaście. Według Krzysztofa Łańcuckiego, rzecznika spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, zostaną zastąpione wiaduktami. Część może być zamknięta.

Teraz najszybsze pociągi jeżdżące tą linią rozpędzają się do 160 km na godz. Niestety, lokomotywy, które mogą jechać z taką prędkością, ostatnio psują się i muszą być zastępowane wolniejszymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Mam jednak nadzieję, że te nowe lokomotywy to nie jest tylko wykręt aby nie kupić nowych składów zespolonych....
Warsawbynight no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2009, 10:24 PM   #98
Mateusz
Registered User

Likes (Received): 296

Quote:
Originally Posted by Poler View Post
Obiecany filmik, wrzucę też następne niebawem.

Da się na tym 200 pojechac ??
Mateusz está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 07:37 PM   #99
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 1021

Quote:
http://pb.pl/a/2009/08/26/Umowa_na_n...zybkiej_kolei2
Nie podejrzewałem, że ERTMS jest taki tani. Spodziewałem się większych kosztów. Faktem jest, że to jest jedynie ok. 200km.

A jaki jest koszt przystosowania 1 pojazdu (lokomotywy / EZT)?
Old September 1st, 2009, 09:21 PM   #100
P.G.
Registered User

Likes (Received): 18

Quote:
Originally Posted by jozeck View Post
Nie podejrzewałem, że ERTMS jest taki tani. Spodziewałem się większych kosztów. Faktem jest, że to jest jedynie ok. 200km.

A jaki jest koszt przystosowania 1 pojazdu (lokomotywy / EZT)?
hmm... tani?! zależy co zamierzasz zamówić

a tabor to już sprawa przewoźnika

jak dobrze przeszukasz fora to znajdziesz tam koszty
P.G. no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
włoszczowa, zawiercie

Thread Tools

Posting Rules