[Legnica] Osiedle Piekary - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 10th, 2006, 04:55 PM   #1
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

Likes (Received): 1

[Legnica] Osiedle Piekary

Kolejny wątek prezentujący dzielnice Legnicy. tym razem Osiedle Piekary. Jest to największe legnickie osiedle, pod względem powierzchni jak i ludności ( ok.30 tyś. ). Położone jest we wschodniej części miasta, za linią kolejową Legnica - Ząbkowice Śląskie. Centralnym punktem osiedla jest Rondo Niepodległości, gdzie krzyżują się aleja M.Piłsudskiego z ulicą Sikorskiego. Pierwsza z nich jest osią wschód - zachód, druga północ - południe. osiedle dookoła jest otoczone ulicą Sudecką i w części północno-wschodniej ulicą Iwaszkiewicza. Pierwsze bloki pojawiły się na poczatku lat 80 XXw. Powstała pierwsza część osiedla tzw. Piekary A. Pod koniec 80 i na początku 90 lat powstała kolejna część - C. Ostatnią i niedokończoną do dzisiaj część B budowano w latach 90. Do dzisiaj nie powstała część D chociaż miejsce na nią stoi dalej puste. Na wschodnich krańcach osiedla za ulicą Sudecką i jednostką B powstało osiedle domków jednorodzinnych.
Jeżeli coś pokręciłem lub nie napisałem to niech to zrobią inni.

Teraz czas coś pooglądać

widok z góry w kierunku zachodnim. Na dole po prawej część C, po lewej B, na górze A. za torami i wiaduktem Osiedle Kopernika i dalej centrum.

Wjazd od wschodu z Ziemnic. W tle Szpital Wojewódzki (niebieski)

Bloki przy ulicy Pruszyńskiego (Piekary C)

Ulica Sudecka. Budowa stacji benzynowej, obok domki nowopowstającego osiedla.

ulica Grota-Roweckiego

SP 20

Aleja Piłsudskiego

Rondo Niepodległości, bloki przy Szaniawskiego

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża w budowie

ulica Warmińska

wieżowce Karkonoska i Bieszczadzka

Widok w kierunku ulicy Tatrzańskiej

wieżowiec przy Bieszczadzkiej w tle ulica Warmińska

Ulica Sudecka - Jednostka Straży pożarnej

Ulica Izerska. Kiedyś w tych blaszakach było sporo sklepów, teraz w jednym z nich mieści się scena Teatru Modrzejewskiej gdzie wystawiane było m.in. Made In Poland

Bloki na Karkonoskiej

Ulica Pomorska

Blok przy Warmińskiej, wieżowiec przy Mazowieckiej

Ulica Pomorska

póki co to tyle. jeszcze coś dodam. tradycyjnie zachęcam innych do kontynuacji wątku.
cin_ek no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 10th, 2006, 05:02 PM   #2
oki
Registered User

Likes (Received): 10

cos mi tu nie pasuje z tym carrefourem.
nie znam Legnicy dobrze, ale wydaje mi sie ze carefour jest zupelnie gdzie indziej, nie na blokowisku a bardziej przy autostradzie na poludniu miasta.
oki no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2006, 06:11 PM   #3
kaliszanin177

Likes (Received): 2

Zdjęcia "z lotu ptaka" pokazują że jest jeszcze sporo terenów pod inwestycje w Legnicy...
kaliszanin177 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 10th, 2006, 06:53 PM   #4
Darek_W

Likes (Received): 4

Nawet nieżle się ta szkoła prezentuje:

Darek_W no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2006, 08:14 PM   #5
raul
Ave Silesia

raul's Avatar

Likes (Received): 84

widać ze jest jeszcze duzo do zrobienia (mam na myśli otynkowanie bloków)...
raul no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2006, 10:46 PM   #6
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

a więc Carrefour na 100% jest na Piekarach. Bliżej lotniska jest Auchan.
co do wolnych terenów to te zdjęcia są troche stare i część z nich zagospodarowano
Szkoła jest całkiem niezła ale na fotce akurat jest przedstawiona sala gimnastyczna.
Old May 11th, 2006, 12:18 AM   #7
Darek_W

Likes (Received): 4

Co to za działki zaznaczone na fotkach z lp czerwonym?
Darek_W no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2006, 09:07 AM   #8
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23921

Quote:
Originally Posted by Darek_W
Co to za działki zaznaczone na fotkach z lp czerwonym?
Fotki zapewne ściągnięte ze stronki UM Legnica. Kolorem czerwonym zapewne oznaczono działki pod sprzedaż, inwestycje itd.

Zacząłem od wyjaśnienia

A Piekary to moje osiedle na którym mieszkałem bagatela ładne 22 lata. Czyli wychował się człowiek w tych blokach. Piekary A.

Osiedle jest ciekawe szkoda że nie dokończone

To jest blok przy ul. Pomorskiej a nie Warmińskiej (jedyny blok Pomorskiej z numeracją nieparzysta)

A samo osiedle ciekawe. Obecnie liczba mieszkańców faktycznie podchodzi pod 30 tysięcy. Gdyby dobudowano jednostkę B...

Co dopowiem. Każda jednostka to jakby ćwiartka koła. Jednostkę A i C zabudowano dość chaotycznie. Myślę że projekt był zmieniany kilkukrotnie. Jednostka B jak widać niedobudowana. Ostateczny wyglą miał być następująćy. czteropiętrowe bloki - istniejące plus wzdłuż Sudeckiej i równolegle do Sikorskiego. W środku część przeznaczona pod Handel i SP. Za to przy samej Sikorskiego wieżowce podobnie jak przy jednostce C. Z dominatą 20 piętrową przy samym rondzie na miejscu obecnego parkingu Carreefoura. Nawet były postawione 3 kondygnacje... Niestety po kilku/nastu latach całość wyburzono i postawiono market.

Co do jednostki D - z moich informacji nigdy nie była planowana tam zabudowa mieszkaniowa. Teren ten miał mieć przeznaczenie na Handel, skupiać rozrywkę w tej częsci miasta itd. DUży obszar miał zająć spory kompleks sportowy. Boiska, korty, baseny itd itp...

Hm... Obecnie rozwija się budownictwo jednorodzinne na obrzeżach południowowschodnich - jasne się więc staje że pierwszy projekt ukończenia osiedla jest już nieaktualny, bo w miejscu bloków stoja już domki jednorodzinne. Miałem gdzieś kiedyś wizualkę. Film pokazujący zagospodarowanie terenu całej jednostki B... (jakoś z roku 2000 plan) Muszę wyszukać.

Powyżej widać jedyny zabudowany kwartał po roku 90... (Okulickiego, Grota Roweckiego) smutne...

Ostatnie PRLowskie bloki przy Armi Krajowej, te najbliżej kośckioła Najświętszego Serca pana Jezusa (kiedyś moja parafia) przez kilka lat posiadały sporo pustych mieszkań... Cena itd...

Aktualnie w pracy, ale po wekendzie zapostuję sporo zdjęć piekar i Lotnicze i z poziomu ulicy... Mam tego na dysku sporo...

Całe założenie urbanistyczne osiedla bardzo ciekawe - no może jednostka D mi się nie podoba... Dzięki Cinek za wątek...

Last edited by filosss; May 11th, 2006 at 09:17 AM.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2006, 10:16 AM   #9
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

a proszę Cie bardzo filosss, jesteś pewien że ten blok to na 100% Pomorska? no i czekam na Twoje fotki a szczególnie wizualki bo mnie zaciekawiły
Old May 11th, 2006, 01:14 PM   #10
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by cin_ek
a proszę Cie bardzo filosss, jesteś pewien że ten blok to na 100% Pomorska? no i czekam na Twoje fotki a szczególnie wizualki bo mnie zaciekawiły
Idź sprawdź hehe ten blok na bank pomorska a ta wizualka.. hm musze poszukać na dysku, baź na płytce o Legnicy - która gdzieś tam leży hehe to był plik filmowy... hm gdzieś się go wrzuci...
Old May 11th, 2006, 11:30 PM   #11
billy-the-kid
full metal jacket

billy-the-kid's Avatar

Likes (Received): 3639

filosss mieszkałeś na Piekarach? Kilku moich kumpli ze szkoły tam mieszka. Myślałem że mieszkałeś na Kopernika. Byłem tam ostatnio na dziesiątym piętrze w desce na Marsa, pogoda była piękna ale nie miałem aparatu...

Fajne fotki - rzeczywiście sporo jeszcze zostało do ocieplenia i otynkowania.

Byłem niedawno w tym Szpitalu Wojewódzkim, niestety w raczej przykrej sprawie
Old May 12th, 2006, 12:49 AM   #12
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

Nie jest tak źle da się mieszkać. Zamiast ocieplać mogliby chodniki porobić jak trzeba.

Kolejne fotki

Widok w kierunku południowym, Piekary A

Rondo Niepodległości, Piekary C - na łące po prawej stoi Carrefour

"Kompleks" sportowy. Piekary A

Szpital Wojewódzki, ulica Iwaszkiewicza , Piekary C

Rondo Niepodległości, wieżowce przy Szaniawskiego, na rondzie jest teraz sygnalizacja zamontowana w czasie modernizacji związanej z budową Carrefoura

to na dzisiaj tyle
Old May 13th, 2006, 11:08 AM   #13
kaliszanin177

Likes (Received): 2

Mam takie pytanko...za jakiś czas najprawdopodobniej będę jechał do Lubina ale bezpośrednio z Kalisza (nie z Wrocławia) i czy będę przejeżdzał przez Legnice czy raczej trzeba byłoby gdzieś odbić?
kaliszanin177 no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2006, 12:39 PM   #14
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

jak zwykle śmietnik takie pytania to można w PM zadać.
Old May 14th, 2006, 11:20 PM   #15
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaliszanin177
Mam takie pytanko...za jakiś czas najprawdopodobniej będę jechał do Lubina ale bezpośrednio z Kalisza (nie z Wrocławia) i czy będę przejeżdzał przez Legnice czy raczej trzeba byłoby gdzieś odbić?
Cine daj spokój chBopakowi

Kaliszanin, wszystko zalezy jakim srodkiem lokomocji, auto, autokar raczej nie przez Legnice. Kolej. Raczej przez Legnice, chyba ze przez Glogow... Niestety w Lubinie nie kursuja pociagi... tak ze pozniej p[rzesiadka... musialbys blizej okreslic...
Old May 22nd, 2006, 01:54 AM   #16
maxdw
Chcę, muszę i r

maxdw's Avatar

Likes (Received): 0

powiem wam że mieszkam od półtora roku na piekarach a.. jest to osiedle, które mimo tego że (mam na myśli całe piekary) nie jest całkowicie i w najdokładniejszy sposób wykonane.. to ma swój klimat.. są tu ludzie itd itp.. blisko a4.. carrefour, i inne super i hipermarkety.. połączenie z ryknkiem także bardzo dobre wg mnie.. aczkolwiek brakuje tutaj miejsc kulturowych takich jak atrium na pomorskiej.. mamy kilka spelun na "c" i jakieś na "a".. na "b" chyba nic nie ma.. a przydałaby się jakaś fajna restauracyjka albo pizzeria chociaż gdzie nie byłoby za wiele chołoty.. pozdro..
maxdw no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 02:04 AM   #17
WroFanatyk
investmap.pl

WroFanatyk's Avatar

Likes (Received): 3889

Quote:
Originally Posted by cin_ek
jak zwykle śmietnik takie pytania to można w PM zadać.

Cin_ek, klimat forum tworza nie tylko czyste informacje, profesjonalnie zadane pytania i udzielone odpowiedzi, zdjecia, itd, ale przede wszystkim MY - nasze relacje, zarty, opinie (nawet te najdurniejsze). Nie banuj kazdego za byle kichniecie.

Sory za OT

Bardzo Cie serdecznie cin_ek pozdrawiam

InvestMap.pl- inwestycje, budownictwo, nieruchomości
InvestMapp.pl- Apka do dodawania zdjęć inwestycji budowlanych na Androida
InvestPhoto.pl- dzienniki budowy, fotorelacje inwestycji z ziemi i powietrza, profesjonalne zdjęcia wnętrz
WroFanatyk no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 02:06 AM   #18
WroFanatyk
investmap.pl

WroFanatyk's Avatar

Likes (Received): 3889

Quote:
Originally Posted by maxdw
powiem wam że mieszkam od półtora roku na piekarach a.. jest to osiedle, które mimo tego że (mam na myśli całe piekary) nie jest całkowicie i w najdokładniejszy sposób wykonane.. to ma swój klimat.. są tu ludzie itd itp.. blisko a4.. carrefour, i inne super i hipermarkety.. połączenie z ryknkiem także bardzo dobre wg mnie.. aczkolwiek brakuje tutaj miejsc kulturowych takich jak atrium na pomorskiej.. mamy kilka spelun na "c" i jakieś na "a".. na "b" chyba nic nie ma.. a przydałaby się jakaś fajna restauracyjka albo pizzeria chociaż gdzie nie byłoby za wiele chołoty.. pozdro..

Kolejny Legniczanin, witam na forum

InvestMap.pl- inwestycje, budownictwo, nieruchomości
InvestMapp.pl- Apka do dodawania zdjęć inwestycji budowlanych na Androida
InvestPhoto.pl- dzienniki budowy, fotorelacje inwestycji z ziemi i powietrza, profesjonalne zdjęcia wnętrz
WroFanatyk no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2006, 08:33 AM   #19
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by WroFanatyk
Kolejny Legniczanin, witam na forum
Mnożą się chłopaki i fajnie
Old May 22nd, 2006, 03:38 PM   #20
cin_ek
Registered User

cin_ek's Avatar

Witam kolejnego legniczanina tym bardziej że z Piekar. Mam nadzieje że pomożesz "promowac" Legnice.
Piekary może i są lipne architektonicznie ale urbanistycznie mi się podobają. co do lokali na Piekarach to na A jest Cafe ricco na Śląskiej, na C jest fajna pizzeria na Staffa. Jest teatr więc tragicznie nie jest.

Wro wiem że to ludzie tworzą ale jeden zacznie i reszta podłapie i zrobi się śmietnik który nie ma związku z tematem. w tym przypadku bylo pytanie o to jak dojechac do Legnicy a to nie miało związku z prezentacja osiedla. Poprostu nie dla trolli Pozdrawiam

no fotka żeby nie było że nic nie robie

widoczek z mojego balkonu na plac między karknoską a bieszczadzką

Last edited by cin_ek; May 22nd, 2006 at 05:14 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules