[Wrocław] Sky Tower i inne tematy [hydepark] - Page 638 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 97 votes, 4.30 average.
Old September 19th, 2019, 12:57 PM   #12741
PPrezess
Registered User

Likes (Received): 558

^
jesteś pewny? procownik LCC mi kiedys mówił, że tam są 2 nieruchomości- wieża i podium.
Advertisement

Old September 19th, 2019, 04:11 PM   #12742
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15668

Na miejskich mapach cały ST siedzi na jednej działce 14/6 i nie ma podziału wieża/podium.

Więc taka Devalia musiałaby uzyskać zgody wszystkich właścicieli. Powodzenia.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal

mamik, maciassPL liked this post
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 05:50 PM   #12743
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4408

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Quote:
Originally Posted by Erni79 View Post
I jeszcze jedno - Develia powinna zastanowić się nad dobudowaniem biurowca pod który stoją fundamenty.
A mogą o tym zadecydować sami? Wydaje mi się, że jeśli ktoś kupił mieszkanie w ST, to raczej jest też w jakimś tam stopniu właścicielem działki na której ST stoi.
Jest współwłaścicielem działki tylko w obrębie swojego mieszkania.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 06:44 PM   #12744
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15668

Quote:
Co masz na myśli?

Jest współwłaścicielem działki z udziałami wynoszącymi np 1/15000, ale cały czas to jest współwłasność.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 06:48 PM   #12745
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 53784

@Erni
No chyba nie. Ma udział procentowy w gruncie w zaleznosci od wielkości posiadania nieruchomosci.
Jak sobie wyobrażasz udział w działce na 50 piętrach?

edit: zajf szybszy.
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 06:54 PM   #12746
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4408

Oczywiste.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 11:13 AM   #12747
giim
Registered User

giim's Avatar

Likes (Received): 1262

Pytanie ile procentowo ST należy do prywatnych właścicieli a ile do Leszka/Develii/czort wie kogo? Biorąc pod uwagę, że kolejne piętra były przerabiane na biura, a apartamenty na wynajem niż na sprzedaż + podium, to może się okazać, że rozdrobnienie właścicielskie nie jest jakąś przeszkodą, trzeba by zgody co najmniej 50% udziałowców, a tutaj może to akurat być jeszcze w rękach jednego podmiotu.

PPrezess liked this post
giim no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 03:30 PM   #12748
md.sign
Registered User

Likes (Received): 1489

Quote:
Originally Posted by giim View Post
rozdrobnienie właścicielskie nie jest jakąś przeszkodą, trzeba by zgody co najmniej 50% udziałowców
do dysponowana terenem na cele budowlane moim zdaniem trzeba zgody wszystkich współwłaścicieli

skansen, zajf liked this post
md.sign no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2019, 06:56 PM   #12749
pierwszyyeti
Registered User

Likes (Received): 2248

Quote:
jesteś pewny? procownik LCC mi kiedys mówił, że tam są 2 nieruchomości- wieża i podium.
To jest bzdura na wielu poziomach.

Nieruchomości lokalowych tam jest zapewne mnóstwo. Nie zmienia to faktu, że one wszystkie mają jedną nieruchomość wspólną (tam jest jedna działka ew.). Właściciele nieruchomości lokalowych mają jednocześnie udział w nieruchomości wspólnej.

Nieruchomości wspólne, dwie odrębne, mogłyby być wyłącznie w przypadku (i) odrębnych działek ewidencyjnych, w dodatku (ii) ujawnionych w odrębnych KW. Nic nie wskazuje, że tak jest w przypadku ST. Nie ma możliwości takiej, że jest sobie budynek podium i nagle z niego wyrasta drugi budynek, postawiony na nim, który jest odrębną nieruchomością.
Quote:
To też jest bzdura. Jest współwłaścicielem co do całości.
Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Co masz na myśli?

Jest współwłaścicielem działki z udziałami wynoszącymi np 1/15000, ale cały czas to jest współwłasność.
To już bliskie prawdy.
Quote:
Originally Posted by giim View Post
Pytanie ile procentowo ST należy do prywatnych właścicieli a ile do Leszka/Develii/czort wie kogo? Biorąc pod uwagę, że kolejne piętra były przerabiane na biura, a apartamenty na wynajem niż na sprzedaż + podium, to może się okazać, że rozdrobnienie właścicielskie nie jest jakąś przeszkodą, trzeba by zgody co najmniej 50% udziałowców, a tutaj może to akurat być jeszcze w rękach jednego podmiotu.
Wystarczy że właściciele posiadający 1/5 udziałów się zgłoszą i zażądają głosowania lokalami i już jest problem, bo głosujemy zasadą 1 lokal = 1 głos.
Quote:
Originally Posted by md.sign View Post
do dysponowana terenem na cele budowlane moim zdaniem trzeba zgody wszystkich współwłaścicieli
Nie trzeba, wystarczy uchwała wspólnoty mieszkaniowej, wprost z ustawy o własności lokali to wziąłem.

Przede wszystkim jednak nikt ST nie rozbuduje, bo nikt nie ma po co tego robić.

Weizen, PPrezess liked this post
pierwszyyeti no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 06:46 PM   #12750
md.sign
Registered User

Quote:
Originally Posted by pierwszyyeti View Post
Nie trzeba, wystarczy uchwała wspólnoty mieszkaniowej, wprost z ustawy o własności lokali to wziąłem.
dyskutowałbym.
w przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd wg wielu wyroków sądów administracyjnych potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Old September 21st, 2019, 09:40 PM   #12751
pierwszyyeti
Registered User

Quote:
dyskutowałbym.
w przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd wg wielu wyroków sądów administracyjnych potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Spokojnie, ja to mam przećwiczone kilka razy w praktyce. ;-)

Czynność przekraczająca zwykły zarząd w przypadku współwłasności - zgoda wszystkich współwłaścicieli;
czynność przekraczająca zwykły zarząd w przypadku nieruchomości wspólnej (wspólnota mieszkaniowa) - uchwała wspólnoty

są sytuacje co prawda, że nie wystarczy sama uchawała, ale nie wchodźmy już tu w pisanie artykułów. Generalnie, jak wszystko przebiega według standardu, uchwała wystarczy.

Z tym że to wciąż problem jeśli głosowanie miałoby się odbywać lokalami.

kolar1 liked this post
Old September 22nd, 2019, 11:07 AM   #12752
dmichalak
Registered User

Likes (Received): 248

Quote:
Quote:
md.sign ma rację. To prawo budowlane definiuje, co to jest prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Uchwała wspólnoty nie wystarczy w takim przypadku.

Quote:

Czynność przekraczająca zwykły zarząd w przypadku współwłasności - zgoda wszystkich współwłaścicieli;
czynność przekraczająca zwykły zarząd w przypadku nieruchomości wspólnej (wspólnota mieszkaniowa) - uchwała wspólnoty

są sytuacje co prawda, że nie wystarczy sama uchawała, ale nie wchodźmy już tu w pisanie artykułów. Generalnie, jak wszystko przebiega według standardu, uchwała wystarczy.

Z tym że to wciąż problem jeśli głosowanie miałoby się odbywać lokalami.
Dlaczego rozdzielasz współwłasność od nieruchomości wspólnej? Nieruchomość wspólna we wspólnocie mieszkaniowej to współwłasność ułamkowa. Zabudowa nieruchomości przekracza zakres zwykłego zarządu i wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli => żeby złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli, bez tego nie ma pozwolenia na budowę. I nie ma znaczenia sposób głosowania, bo nie ma żadnego głosowania. Większość nie może decydować o zbyciu czy nabyciu prawa podmiotowego na rzecz mniejszości.
dmichalak no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2019, 12:12 PM   #12753
pierwszyyeti
Registered User

Quote:
Originally Posted by dmichalak View Post
md.sign ma rację. To prawo budowlane definiuje, co to jest prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Uchwała wspólnoty nie wystarczy w takim przypadku.
Prawo budowlane nie zawiera ani słowa na temat tego w jaki sposób podejmuje się decyzje co do zarządu nieruchomością współną. Z Prawa budowlanego wynika jedynie że trzeba mieć prawo rzeczowe lub obligacyjne z możliwością prowadzenia robót budowlanych. I nic więcej, w pozostałym zakresie ocena dysponowania przez inwestora tym prawem jest kwestią w zasadzie prawa cywilnego. Jedyny wyjątek to nowy art. 32 ust. 4b Prawa budowlanego.
Quote:
Originally Posted by dmichalak View Post
Dlaczego rozdzielasz współwłasność od nieruchomości wspólnej? Nieruchomość wspólna we wspólnocie mieszkaniowej to współwłasność ułamkowa. Zabudowa nieruchomości przekracza zakres zwykłego zarządu i wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli => żeby złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli, bez tego nie ma pozwolenia na budowę. I nie ma znaczenia sposób głosowania, bo nie ma żadnego głosowania. Większość nie może decydować o zbyciu czy nabyciu prawa podmiotowego na rzecz mniejszości.
Dlatego że wspólnota mieszkaniowa jest szczególnym sposobem zarządu współwłasnością. Taki jest sens ustawy o własności lokali i było to potwierdzone przez sądy administracyjne. Wynika to również z treści przepisu, który wprost stwierdza, że do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. Jako przykład wskazano wprost udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej.

Jest na to mnóstwo wyroków sądów administracyjnych, ćwiczyłem to w praktyce mając podobne wątpliwości. Nie upieram się przy swoim zdaniu, ale wiem, że mój pogląd działa i jest respektowany w praktyce urzędów i sądów.
Old September 22nd, 2019, 02:20 PM   #12754
md.sign
Registered User

Quote:
jestem zupełnie spokojny
no i tez mam to przećwiczone parę razy w praktyce...

znalazłbym bez większego problemu wyroki sądĆ³w administracyjnych "w drugą stronę.
Wszystko jest fajnie, dopĆ³ki takie pozwolenie nie trafi do WSA czy NSA ... (bo że zostanie wydane na podstawie złożonego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością to raczej nie wątpię, choć wzĆ³r oświadczenia wyraźnie mĆ³wi o "zgodzie wszystkich wspĆ³łwłaścicieli nieruchomości", i pewnie znajdzie się urzędnik, ktĆ³ry będzie jej wymagał. Ale tutaj zgoda - wzĆ³r oświadczenia z rozporządzenia akurat nie stanowi o ew. poprawności jego złożenia.)
Old September 22nd, 2019, 09:05 PM   #12755
pierwszyyeti
Registered User

Quote:
jestem zupełnie spokojny
no i tez mam to przećwiczone parę razy w praktyce...

znalazłbym bez większego problemu wyroki sądĆ³w administracyjnych "w drugą stronę.
Wszystko jest fajnie, dopĆ³ki takie pozwolenie nie trafi do WSA czy NSA ... (bo że zostanie wydane na podstawie złożonego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością to raczej nie wątpię, choć wzĆ³r oświadczenia wyraźnie mĆ³wi o "zgodzie wszystkich wspĆ³łwłaścicieli nieruchomości", i pewnie znajdzie się urzędnik, ktĆ³ry będzie jej wymagał. Ale tutaj zgoda - wzĆ³r oświadczenia z rozporządzenia akurat nie stanowi o ew. poprawności jego złożenia.)
Być może ww. orzeczenia dotyczyły małych wspólnot. Gdyby w dużej wspólnocie na wszystko co przekracza zwykły zarząd konieczna była zgoda wszystkich współwłaścicieli, sens istnienia tworu w postaci wspólnoty mieszkaniowej byłby łatwy do podważenia.

Przepis wyraźnie wskazuje, że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd i w jaki sposób decyzje w takich sprawach są we wspólnotach podejmowane. Ja bym się nie obawiał. Znam jedną sprawę, w której co prawda WSA orzekł inaczej, ale NSA to odwrócił + widziałem pouczenie na stronach ministerstwa, które wyraźnie wskazuje na różnice pomiędzy wspólnotą dużą a małą w tym zakresie. Pamiętajcie, że ustawa o własności lokali zawiera przepisy szczególne wobec Kodeksu cywilnego, w tym art. 199, od którego całe te rozważania powyżej w ogóle wychodzą.

Obawiam się jednak, że dalsza dyskusja na ten temat zakończy się zanudzeniem pozostałych forumowiczów, no i w Sky Tower dochodzą zupełnie inne ryzyka i kwestie biznesowe, które zapewne wykluczają w ogóle próbę rozbudowy.
Old September 23rd, 2019, 12:18 AM   #12756
josip
Gabitz

josip's Avatar

Likes (Received): 213

Quote:
Być może ww. orzeczenia dotyczyły małych wspólnot. Gdyby w dużej wspólnocie na wszystko co przekracza zwykły zarząd konieczna była zgoda wszystkich współwłaścicieli, sens istnienia tworu w postaci wspólnoty mieszkaniowej byłby łatwy do podważenia.

Przepis wyraźnie wskazuje, że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd i w jaki sposób decyzje w takich sprawach są we wspólnotach podejmowane. Ja bym się nie obawiał. Znam jedną sprawę, w której co prawda WSA orzekł inaczej, ale NSA to odwrócił + widziałem pouczenie na stronach ministerstwa, które wyraźnie wskazuje na różnice pomiędzy wspólnotą dużą a małą w tym zakresie. Pamiętajcie, że ustawa o własności lokali zawiera przepisy szczególne wobec Kodeksu cywilnego, w tym art. 199, od którego całe te rozważania powyżej w ogóle wychodzą.

Obawiam się jednak, że dalsza dyskusja na ten temat zakończy się zanudzeniem pozostałych forumowiczów, no i w Sky Tower dochodzą zupełnie inne ryzyka i kwestie biznesowe, które zapewne wykluczają w ogóle próbę rozbudowy.

Z tego co pamiętam to jest orzeczenie SN, że ma być zgoda wszystkich, nawet w dużej wspólnocie. I z tego co pamiętam jest orzeczenie wrocławskiego SA, które to stanowisko kwestionuje (słusznie). Niestety sprawa nie jest prosta, ale na szczęście pojawiają się głosy rozsądku. Jakby ktoś był chętny to podzielę się sygnaturami.
josip no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2019, 11:23 AM   #12757
pierwszyyeti
Registered User

Podeślij proszę na priv. Ale jeśli to orzeczenie SN, to ja bym się tym za bardzo nie przejmował (przełożenie SN na sądy administracyjne jest dość nikłe).
Old September 24th, 2019, 11:15 AM   #12758
Luc du Lac
Registered User

Likes (Received): 3321

przecież nikt nie będzie przebudowywał SkyTowera ...
Luc du Lac no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
sky, sky tower, skyscraper, tower, wrocław

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules