[Budapest] Puskás Ferenc Stadium (67.215) - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 16 votes, 5.00 average.
Old June 11th, 2014, 09:08 PM   #81
zautan
Registered User

Likes (Received): 302

Betehettél volna egy aktuális képet is...

JackFrost, Ultra84 liked this post
zautan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 12th, 2014, 01:58 PM   #82
ban Bank
bohemian from Hungary

ban Bank's Avatar

Likes (Received): 2248

Nem tudom figyelitek-e mostanság a moszkvai Luzsnyiki (volt Lenin stadion) átépítését? Ott is a stadion a stadionban elven épül az új aréna. Jelenleg éppen teljesen kibelezték, csak a tetőszerkezetet hagyták meg, ill. a tetőszerkezethez kapcsolódó kis lelátórészt (keskeny felsőkaréj). Az összes többi tribün az atlétikai pályával együtt teljes elbontásra került. Hamarosan új lelátókat húznak, atlétikai pálya nélkül. Grandiózusnak néz ki, de a tetőszerkezet elég elavultnak tűnik.

Egyébként ebben a stadionban lettünk U18-as Európa-bajnokok még 1984-ben, 100.000 néző előtt a szovjetek ellenében (Pintér Attila, Keller Józsi és a többiek).

MatteoFTC liked this post
ban Bank no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2014, 04:39 PM   #83
Barletta
Registered User

Likes (Received): 177

Láttam a képeket, valóban a tetőszerkezet nem tűnik dizájnosnak, de ha megépül a lelátórész, akkor a tetőt is felturbózzák. Jól fog kinézni.
Hasonló lesz, mint az alább linkelt Maracana, csak grandiózusabb teteje lesz.

A mostani Puskás stadionban, számomra nincs mit megőrizni. Tartópillérek sem egyediek, ráadásul pont a felső karéj tartják, ami kb 10-15 éve használhatatlan, csak elvétve engedtek rá nézőket. Mehetne a teljes bontás.
Természetesen a székeket és ami még felhasználható át lehet adni kisebb stadionokhoz.
Az FTC régi székeinek egy része pl Sepsiszentgyörgyre kerültek.

HunDeX, Sisimoto the HUN liked this post
Barletta no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 12th, 2014, 10:21 PM   #84
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

Likes (Received): 4336

Quote:
Originally Posted by Barletta View Post
...A mostani Puskás stadionban, számomra nincs mit megőrizni. Tartópillérek sem egyediek, ráadásul pont a felső karéj tartják, ami kb 10-15 éve használhatatlan, csak elvétve engedtek rá nézőket. Mehetne a teljes bontás...
Se a főépület, se a pilonok, semmi?
Nyilván nem egy világverő építészeti alkotás, de elég egyedi és mégiscsak a válogatottunk (egyik) legnagyobb sikerkorszakában épült, ennek is emléket állít, illetve egy tök új stadion építéséhez is kellene ugyanannyi lépcsőház, amennyi a most álló pilonokban normális állapotban már rendelkezésre áll.
MatteoFTC no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2014, 10:03 AM   #85
Barletta
Registered User

Főépület. Elég jelentős területet foglal el a tető alatti rész, ami a befogadóképességet csökkenti, ráadásul a VIP egységek sem az igaziak. Sokkal többet ki lehetne hozni egy 2-3 szintes VIP sorral, lásd FTC stadion. Alatta lelátó, a Puskás esetében pedig jöhetne a 2. emelet.

Pilonok. Nem tartom pótolhatatlannak ezeket a részeket. Egyébként is, teljesen más szerkezetre lenne szükség a 2 szint esetében, hogy ne az 1. tetején gyűljön össze a 2. emelet közönsége.

Nálam a "stadion a stadionban", a párizsi Stade de France jelentené inkább. Itt megmaradt a futópálya, de focimeccsek alkalmából beljebb lehet húzni a lelátót, a plusz területre meg újabb mobillelátót lehet telepíteni. Itt volt a 98-as VB döntő, de itt lesz a 16-os EB döntő is, tehát modernségét megőrizte.

Inkább ebben látnék rációt, mint megőrizni a múlt jegyeit, beleépíteni az újat és csak stadionnak használni. Évi 5-6 válogatott meccs, plusz MK döntő, ami lehetséges.

Ami még tetszetős lenne, az a behúzhatós tetőszerkezet. Ilyen van Frankfurtban, Varsóban és Bukarestben.

Extrém, de a Lille stadion is rendkívül hasznos. Itt az egyik térfelet lehet ráhelyezni a másikra és így a nyert területen csarnoksportokat rendezni, koncerteket stb.

Tehát, mindenképpen a plusz funkciós építésben látnék fantáziát, mint egy sima 60-65ezres arénának.
Old June 13th, 2014, 12:09 PM   #86
ressy14
Registered User

ressy14's Avatar

Likes (Received): 90

Quote:
Originally Posted by MatteoFTC View Post
Se a főépület, se a pilonok, semmi?
Nyilván nem egy világverő építészeti alkotás, de elég egyedi és mégiscsak a válogatottunk (egyik) legnagyobb sikerkorszakában épült, ennek is emléket állít, illetve egy tök új stadion építéséhez is kellene ugyanannyi lépcsőház, amennyi a most álló pilonokban normális állapotban már rendelkezésre áll.
Ha belegondolsz az Új Wembley sem emlékeztet az elődjére. A Puskásnak nincs olyan különleges része, részlete, ami indokolná annak megtartását. Talán a leendő főépület homlokzata hasonlíthatna a mostanihoz, de a pilonokban semmi különleges nincs szerintem. A modern stadionépítészet homlokzatkialakítási trendjébe abszolút nem illik. Inkább olyan befejezetlen képet fest, mint a bukaresti nemzeti aréna homlokzata.
Ellenben osztom Barletta véleményét, egy multifunkcionális, teljesen befedhető, esetleg változtatható nézőterű arénának lenne csak értelme, még ha az meg is dobná a költségvetést.
ressy14 no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2014, 02:26 PM   #87
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

Az eddigi hozzászólásaimban én is a befedhető satdion mellett foglaltam állást, a "multifunkciós", azaz a fenti két példa alapján atlétikai+csak foci, szükségképpeni kompromisszumokkal jár, ilyen a baromi kis dőlésszögű alsó karély, ami miatt most is szinte élvezhetetlen a meccsnézés. A Stade de France-típusra ez, a nem-behúzható lelátós, de hasonlóan mindkét célra hasznosítható stadionra pedig az előző (előtti?) tervpályázatra érkezett egy érdekes ötlet, ez egy atlétikai pálya szintet emel a focipálya és az azt körülvevő (leg)alsó, harmadik karély fölé. A bírálóbizottság nagyon macerásnak ítélte, de érdekes felvetés volt. Később szívesen megkeresem.
Amúgy a Skardelli-féle terv mint a mostani tervezgetés alapkoncepciója szintén a pilonok és főépület megtartásával számol, mindkét oldalon körben skyboxokkal. Nézzétek vissza, szerintem nincs véleménykülönbség köztünk, max, hogy ti nem tartanátok meg, de visszaépítenétek szükségképpen ugyanazokkal a funkciókkal ugyanazokat az elemeket.
Old June 14th, 2014, 05:01 PM   #88
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

A világbajnokság okán olvasgattam kicsit a felhúzott/kipofozott brazil stadionokról.
Nos, ami lehetett általában megtartottak, sőt, a régi stadionok külső megjelenése nemegyszer műemléki(!) védettséget élvez, így annak érintetlenül hagyásával alakították át az atlétikai pályával körülvett küzdőteret kizárólag a labdarúgás számára.

Erre példa a Belo Horizonte-i Mineirao Stadion, melyben a lelátót elbontották, a pálya szintjét 3 méterrel lejjebb helyezték és a rekortán helyére is széksorok kerültek. Az említett műemlék a Népstadionnál bő 10 évvel később nyitotta meg a kapuit, mégis ilyen megbecsülésnek örvend, hogy a csupasz betonváz külsőhöz nem engedtek hozzányúlni. A riói Maracana is 100%-ban megőrizte a külső megjelenését.

Máshol értékként tekintenek nemcsak a stadion helyszínére, de az anyagára és kinézetére is, én is így vagyok a Puskással, ezért remélem, hogy a jellegzetességei megmaradnak az átépítéskor.

Mineirao:

előtte:

utána:

link

Luchador, Ultra84 liked this post
Old June 14th, 2014, 05:53 PM   #89
miklosme
Registered User

miklosme's Avatar

Likes (Received): 113

Elég nagy a csend a projekt körül, elég hosszú ideje...Puskás stadiont már búcsúztattunk vagy 3x de egy kavicsot sem raktak arrébb a területen. Illetve a környék rendezésének koncepció tervein és a Skardelli féle stadion a stadioban terven kívül semmi sem került nyilvánosságra ami már kész terv lenne, pedig már több éve búcsúztatjuk, bontjuk, építjük újjá.

Kapcsolódva az előttem szólókhoz is, szerintem is nagyszerű megoldás a stadion a stadionban koncepció, mivel a régi és az új falak között hatalmas terek jönnek létre, amit elvileg felhasználnak majd más sportágak pályáinak elhelyezésére (multifunkcionalitás). A nagy magas pilonokat jó dolog megőrizni, de a Skardelli féle terven a tető szerkezettel nem voltam maximálisan elégedett, mivel szerintem nem sokat tesz a stadionhoz csak befedi és kész. Közben egy másféle "jobban látszó" tetőszerkezettel véleményem szerint látványosabb, monumentálisabb, egyedibb lehetne. Ha a környéket is megfelelően rendezik (közlekedés, tömegközlekedés, parkolás, stb.) akkor lehet egy hiper szuper új Puskás stadionunk.

Remélem ugyan olyan példásan gyorsan épül majd fel, mint a többi új stadion, mert ebben úgy látszik elég jók vagyunk pedig elég lentről jövünk fel. Kíváncsian várom végre a végleges terveket.
miklosme no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2014, 07:49 PM   #90
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Likes (Received): 13125

Quote:
Originally Posted by MatteoFTC View Post
A világbajnokság okán olvasgattam kicsit a felhúzott/kipofozott brazil stadionokról.
Nos, ami lehetett általában megtartottak, sőt, a régi stadionok külső megjelenése nemegyszer műemléki(!) védettséget élvez, így annak érintetlenül hagyásával alakították át az atlétikai pályával körülvett küzdőteret kizárólag a labdarúgás számára.

Erre példa a Belo Horizonte-i Mineirao Stadion, melyben a lelátót elbontották, a pálya szintjét 3 méterrel lejjebb helyezték és a rekortán helyére is széksorok kerültek. Az említett műemlék a Népstadionnál bő 10 évvel később nyitotta meg a kapuit, mégis ilyen megbecsülésnek örvend, hogy a csupasz betonváz külsőhöz nem engedtek hozzányúlni. A riói Maracana is 100%-ban megőrizte a külső megjelenését.

Máshol értékként tekintenek nemcsak a stadion helyszínére, de az anyagára és kinézetére is, én is így vagyok a Puskással, ezért remélem, hogy a jellegzetességei megmaradnak az átépítéskor.

Mineirao:

előtte:

utána:

link
Előtte és utána is elég ronda. Műemlék vagy sem le lehetett volna tisztítani vagy festeni fehérre a monumentális betonkaréját.
A Puskás sem maradhat ilyen ronda szürkén. Le kell festeni fehérre vagy tört fehérre vagy ha teljes nagy generál van, akkor a földig rombolni és megépíteni hófehér látszóbetonból ugyanezzel a kinézettel, tartógerenda osztással. Ja és a szembe oldalra is ugyanezt megkell építeni, mert a szimetrikus stadionok még mindig jobban néznek, mint az asszimetrikusak.
Gyurma13 no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2014, 08:24 PM   #91
MatteoFTC
Registered User

MatteoFTC's Avatar

Quote:
Originally Posted by Gyurma13 View Post
Előtte és utána is elég ronda. Műemlék vagy sem le lehetett volna tisztítani vagy festeni fehérre a monumentális betonkaréját.
A Puskás sem maradhat ilyen ronda szürkén. Le kell festeni fehérre vagy tört fehérre vagy ha teljes nagy generál van, akkor a földig rombolni és megépíteni hófehér látszóbetonból ugyanezzel a kinézettel, tartógerenda osztással. Ja és a szembe oldalra is ugyanezt megkell építeni, mert a szimetrikus stadionok még mindig jobban néznek, mint az asszimetrikusak.
Talán a gyep állapotán látszik, hogy a linkelt kép nem a végleges állapota a stadionnak, azért ezt tettem föl, mert a hasonló szög miatt látszik a lelátó átalakítása.. Amúgy tényleg nem festették le, letisztították és a tetőn végig napelemek kaptak helyet. Nekem sem tetszik mint épület, csak a hozzá való viszonyulás miatt írtam le, pozitív példaként.
Amúgy a Puskással pont ez a terv, a pilonsort megépíteni a túloldalra is.

Lacosz, Gyurma13, Luchador, Ultra84 liked this post
Old June 16th, 2014, 02:20 PM   #92
Barletta
Registered User

Az atlétikai pályához kapcsolóan. Lessétek meg a Glasgow-Hampden Park topicot. Az alsó szintet kb 5 méterrel emelték meg, kihúzva a lelátó soráig. Ez is egy megoldás lehet.

A pilonos szerkezet elmegy, lehet építeni hasonlót az új esetén is.
Nem arról volt/van szó éve óta, hogy balesetveszélyes a 2. szint, mert hullik a beton, töredezik stb és ezért nem lehet használni. Ez a rész lenne megőrizve, a Puskás stadion jellegzetességének?

Úgy kellene hozzányúlni a tervekhez, hogy évtizedekre lássa el a feladatát, lehetőleg több funkcióval. Bajnoki meccsek nem fognak itt lenni, mert az FTC teljesen új. MTK-nál 2 éven beül megújul, Újpesten kozmetikázás után újra jó lehet, míg Kispesten is hallani változtatásról.
Old June 16th, 2014, 11:32 PM   #93
Kronosz
Registered User

Likes (Received): 3270

Nekem van egy olyan gyanúm, hogy nem az építészeti értékek miatt akarják a jelenlegi pilléreket és társait megtartani, hanem azért mert az eltakarítsa sacc/hasra ütve 2 milliárd lenne csak...
Kronosz no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 12:15 AM   #94
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 4879

Miért ne lehetne megtartani építészeti okokból ezeket? Én megmondom őszintén, ezelőtt két héttel jártam először a Puskásban, és bár a mérkőzés nemigen dobott fel (Magyar-Kazah), még mindig mentegethettem azzal magam, hogy ez egy építészettörténeti túra a számomra, hiszen jó eséllyel funkciójában már soha többé nem láthattam volna a stadiont.

A tapasztalatom viszont az volt, hogy akármennyire is elavult, és szétépített ez az épület, sok szempontból kurvajó (hogy egy ilyen szakmai jellegű érvet hozzak). Nyilván elavult mind épületgépészetileg, mind mint stadion, és az igen vegyes minőségű korszerűsítések se tettek neki túl jót, de az alapvető építészeti gondolatok még mindig átszűrődnek rajta, és az - számomra - nagyon tetszetős volt veretes egyszerűségével, funkcionalitásával (amit nyilván ma már az elhanyagoltság miatt igencsak töredékesen teljesít), és nagyvonalúságával. A stadion elkészült oldala a kifele dőlő pilonokkal, és a köztük tátongó, lelátó alatti, hatalmas terekkel az a fajta építészet, ami megállásra kényszeríti az embert.

Összességében tehát nekem az volt a véleményem, hogy ez egy jó ház volt egykor. Éveken keresztül szó volt róla, hogy műemlékké nyilvánítják, ez végül külső nyomásra nem történt meg. A műemlékesek közt voltak akik ezt akarták volna, és van is benne ráció. Nyilván egy ilyen esetben másfajta programban kéne gondolkodni, ti. egy teljesen új stadionban. Talán jobb is, hogy ez nem történt meg, mert feleslegesen került volna a műemlékvédelem egy olyan ütközőzónába, ahol csak pofonokat kaphat.

A stadion külső képének ráncfelvarrásos, modernizálós megőrzése, ahogy a Skardelli-féle terveken látszik, szerintem igenis jó ötlet, mert a védettsége nemléte ellenére átörökít valamit abból, ami a Népstadionban jó volt, és átörökít ezáltal valamit abból a szellemből, azokból az eseményekből, amelyek itt lezajlottak.

Ne sajnáljátok hát, hogy nem rombolják porig, ez ne fájjon, mert a készülő tervek egész biztos vagyok benne, hogy egy nagyszerű arénát fognak felvázolni, amelyben nem csak a múlt, de a jövő is benne lesz. És ez az, amitől az új Puskás igazán különleges lesz majd.
Old June 17th, 2014, 12:27 AM   #95
follow me
Registered User

Likes (Received): 509

Quote:
Originally Posted by Kronosz View Post
Nekem van egy olyan gyanúm, hogy nem az építészeti értékek miatt akarják a jelenlegi pilléreket és társait megtartani, hanem azért mert az eltakarítsa sacc/hasra ütve 2 milliárd lenne csak...
úgy emlékszem kb 5 mrd forint lenne csak a bontás, ezért nem bontják le teljesen. A szimmetria jó lenne, de azzal több, mint 100.000-es stadion lenne, amire nincs szükség sztem
follow me no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 12:24 PM   #96
Geri.
Registered User

Geri.'s Avatar

Likes (Received): 709

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
még mindig mentegethettem azzal magam, hogy ez egy építészettörténeti túra a számomra, hiszen jó eséllyel funkciójában már soha többé nem láthattam volna a stadiont.
Most szombaton, 21-én újra Múzeumok Éjszakája és a Puskás is a helyszínek között van. Mindenkinek ajánlom! 2 óránként lesz tárlatvezetés:

Stadion Séta
(tárlatvezetés)
Múzeumunk immáron utolsó alkalommal nyitja meg éjjeli látogatói előtt a Puskás Ferenc Stadion kapuit.

A Szoborparktól induló séták során kollégáink érdekes történetek és anekdoták kíséretében a Stadion centrumát képező pálya mellett bemutatják azokat a rejtett, ám annál érdekesebb helyiségeket is, melyek egykoron szerves részét képezték az itt zajló történelmi meccseknek és edzéseknek.
A séta állomásai: Szoborpark, MLSZ emlékmű, Toronyépület, aula, öltözők, játékos kijáró, küzdőtér, VIP-részleg [Rákosi-páholy], alagút, telefonközpont.

22:00 és 24:00-kor induló sétáink rendhagyó módon elemlámpák fényében fedi fel a Szoborpark és a Stadion rejtelmeit.

A sétán való részvétel nincsen előzetes regisztrációhoz kötve!
Geri. no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 12:54 PM   #97
miklosme
Registered User

miklosme's Avatar

Likes (Received): 113

Quote:
Originally Posted by follow me View Post
úgy emlékszem kb 5 mrd forint lenne csak a bontás, ezért nem bontják le teljesen. A szimmetria jó lenne, de azzal több, mint 100.000-es stadion lenne, amire nincs szükség sztem
Azért azt ne felejtsük el, hogy a tervek arról szólnak, hogy a pilonok maradnak és épülnek fel vele szemben szimmetrikussá téve a stadiont. De a lelátók és minden egyéb bontva lesz.

Majd ezen a pilonsoron belül épül fel egy mindent igényt kielégítő új "stadion" lelátó. Tehát nem lesz 100.000 vagy több férőhely még véletlen se. Hanem stadion a stadionban elven egy új 65.000-es lelátó.

Szerintem ennél jobb nem is kell! Ez a terv így jó ahogy van.

MatteoFTC liked this post
miklosme no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 01:23 PM   #98
Kronosz
Registered User

Likes (Received): 3270

Quote:
Originally Posted by follow me View Post
Tényleg, igazad van 5 milliárd! Gondolom ennyi pénzből inkább a héjszerkezetet felújítják. A pilléreket már szerintem előtte megnézhették röntgennel, hogy milyen repedések is vannak benne.
Kronosz no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 02:14 PM   #99
bozsoki93
Registered User

Likes (Received): 155

Nekem az a gyanúm, hogy a következő 10 évben nem lesz új Puskás-stadion, hanem a válogatott a Ferencváros stadionjában fogja játszani meccsei nagyrészét.
bozsoki93 no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2014, 02:21 PM   #100
nbcee
Deus Sol Invictus

nbcee's Avatar

Likes (Received): 18881

Szerintem szeptember tizenkilencedikén kiderül.

Free A$AP Rocky!

Qtya liked this post
nbcee no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules