[Barcelona] Polak za granicą, czyli "To tak można?" - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 11th, 2019, 09:24 AM   #21
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 46326

Quote:
Originally Posted by drugastrona View Post
53. Można dostrzec też flagi Katalonii na balkonach. Jest tego sporo, podobnie jak żółtych wstążeczek, nawet wymalowanych na asfalcie. Z jednej strony fajnie, że pokazują swoją tożsamość narodową, z drugiej strony przecież nie są prześladowani, a są za mało zdeterminowani, żeby odzyskać niepodległość. To nie kotwice malowane w Warszawie na murach w 1943
Mieszkancy Barcelony maja troche wiecej do stracenia niz mieszkancy Warszawy w 1943 roku. Ludzie przyparci do muru podejmuja bardziej desperackie decyzje.
geogregor está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 13th, 2019, 11:34 AM   #22
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 6636

Zgadza się, więc trochę z jednej strony mnie te flagi śmieszą, bo to taka manifestacja nieprowadząca do niczego Chyba że to działanie tylko psychologiczne - im więcej mieszkańców zobaczy flagę Katalonii, tym więcej się zastanowi nad własną tożsamością.

61. Lecimy z plaży do miasta. Jak pisałem, Barcelona to miasto deptaków i każda dzielnica ma swój. Oto kolejny, 100% lokalny, Avinguda de Bogatell. O tej porze było zupełnie pusto i też nie widać knajp, ale tak czy owak mamy szeroki chodnik tylko dla pieszych, bez żadnych miejsc parkingowych itp. Chciałbym takie w Warszawie

62. Deptak kończy się miniskwerkiem z rzeźbami i oczywiście platanami

63. Stamtąd jest rzut beretem do parku Ciutadella, przez który przeszliśmy piorunem pierwszego dnia. Główną atrakcję jednak zobaczyliśmy dopiero teraz, a jest to Cascada. Pogoda jak widać dalej nie rozpieszczała:

64. Niby człowiek zdaje sobie sprawę z różnic w wegetacji pomiędzy regionami geograficznymi, ale tak czy inaczej widok ośmiu małych kaczuszek 5 kwietnia to był szok

65.

geogregor, Lad, Canis25, jaszczur90 liked this post
drugastrona no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2019, 11:39 AM   #23
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

66. Widok ze schodów. Placyk przed fontanną jest niewielki, ale ludzi było sporo mimo słabej pogody:

67.

68. Park nie jest tak rozległy jak Retiro czy nawet Łazienki, ale roślinność jak to się teraz mówi miażdży

69. Jest malutki staw, po którym nawet można pływać łódką:

70.

geogregor, Lad, bartek76, ABWera, Canis25, lith liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Old May 13th, 2019, 11:47 AM   #24
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

71. Jest nawet bezludna wyspa

72.

73. Rzeźba mamuta, oblegana przez tłumy robiące sobie selfika:

74. Tutaj natomiast mamy park Plaça de Joan Fiveller:

75. Piękne różowe drzewa:

Lad liked this post
Old May 13th, 2019, 11:50 AM   #25
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

76. A na drzewach papużki. Każda miała na szyi znacznik:

77. Drzewa mandarynkowe:

78.

79. W Polsce było ponad 20 stopni i piękne słońce:

80. Na środku staw z rzeźbą, a w tle Parlament Katalonii:
Old May 13th, 2019, 09:14 PM   #26
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Quote:
56. I dotarliśmy do pierwszego punktu programu: oto morze! Śródziemne, na dodatek. Pogoda okropna, zimno i wieje:
https://i.imgur.com/wT9HdC8.jpg
Jeśli to jest okropna pogoda, to nigdy nie jedź do Holandii - nie przeżyjesz
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old May 14th, 2019, 01:35 AM   #27
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 46326

Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
Ani na Wyspy
geogregor está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 14th, 2019, 12:20 PM   #28
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
Quote:
Originally Posted by geogregor View Post
Ani na Wyspy
No macie rację Byłem latem w rzekomo najcieplejszym miejscu Wielkiej Brytanii, czyli w Kornwalii. Lało, wiało, 18 stopni. Czasem słońce i trochę cieplej. Gospodarzom było głupio, mówili, że to anomalia, zimowa pogoda... Innym razem w Londynie była susza i 30 stopni. Zakazy podlewania ogródków

Nie po to się jedzie nad Morze Śródziemne, żeby wiało i lało, no nie? Oczywiście, braliśmy pod uwagę, że w kwietniu może być różnie, no i faktycznie było.

81. Po drugiej stronie mamy kościół:

82. Potem znowu się rozpadało, więc szybko pod parasolem ruszyliśmy na Starówkę. Dotarliśmy do placu Plaça De Ramon Berenguer El Gran, gdzie znajdują się zabytki. Mamy La Muralla Romana, czyli resztówka rzymskich murów:

83. Widać wstążeczkę namalowaną na chodniku. Pełno tego. Ciekawe, czy w oczach mieszkańców to wandalizm, czy powód do dumy:

84. Znajdujemy się przy największej ulicy Starówki, Via Laietana. Trochę mi się kojarzy z Marszałkowską na południowym odcinku:

85. Tyle że u nas socreal lepszy
Old May 14th, 2019, 12:23 PM   #29
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

86. Kawałek dalej skręcamy w lewo na plac katedralny:

87.

88. Jak widać, plac to kamienna pustynia:

89. To ujęcie pokazuje to jeszcze lepiej:

90. A to sama katedra. Ostatecznie tam nie poszliśmy:

jaszczur90, lith liked this post
Old May 14th, 2019, 12:33 PM   #30
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

91. Tutaj widzimy kolejne ruiny rzymskie: kawałek akweduktu i wieże:

92. Przejaśniło się wreszcie

93. Wychodzimy na północ wzdłuż Avinguda del Portal de l'Angel:

94. Szeroki deptak, chyba zero knajp, same drogie sklepy:

95. Mijamy jak najszybciej plac Kataloński i ruszamy na północ wzdłuż ę-ą ulicy Passeig de Gracia. Pierwszym ciekawym budynkiem po drodze są kamienice Cases Antoni Rocamora. Nie ukrywam, że uwielbiam taką architekturę Kamienicę w podobnym stylu można zobaczyć u nas na Koszykowej:
Old May 14th, 2019, 12:38 PM   #31
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

96. Idziemy akurat wschodnią pierzeją. Sama ulica to szeroki, hałaśliwy ściek, po bokach którego są szerokie chodniki i nie tylko:

97. Mamy też moje ulubione platany:

98. Na środku jest fontanna, a po przeciwnej stronie barceloński Prudential

99. A także budynek kina:

100. No i właśnie: jeszcze parking, głównie dla motocykli i taksówek, i ścieżka rowerowa. Jest to nieźle pomyślane, bo rowerzyści nie przeszkadzają ani samochodom ani pieszym, a i taksówki mają osobny dojazd do licznych hoteli i nie tamują ruchu. To tak można?

raju369, SIMSI liked this post
Old May 14th, 2019, 12:50 PM   #32
awd
Registered User

awd's Avatar

Likes (Received): 53

Quote:
2. Dalej mamy Torre Glories, czy ichniejszego ogórka:
Albo inaczej "La polla de Barcelona"

Quote:

15. Docieramy do centralnego placu Barcelony i kolejne rozczarowanie. Malutki, jakby to w Polsce powiedzieć "betonowa pustynia". Placa de Sant Jaume. Ale budynek już niezły:
Naprawdę znalazłeś gdzieś informacje, że to centralny plac Barcelony?
To nawet nie jest największy i najładniejszy plac dzielnicy gotyckiej choć może rzeczywiście jest położny najbardziej centralnie w tej dzielnicy.

Quote:
31. Jak widać, tutaj też małe dzieci nie przeszkadzają rodzicom wyjść wieczorem na jedzonko Inna mentalność, brakuje mi tego w Polsce:
Dokładnie widok rodziców z małym dzieckiem pijących piwo w barze tutaj nikogo nie dziwi.

Quote:
38. Przyznam, że tutaj najbardziej bałem się kradzieży, bo tłum był ogromny, ale nic się nie stało. Więc wracając: tutaj był ogromny tłum, taki, że chyba większego się niedałoby tu pomieścić. Ale jest to zrozumiałe, bo to pokaz:
Na kradzieże najbardziej trzeba uważać w metrze, szczególnie w godzinach szczytu kiedy jest tłok i ludzie się dopychają, że drzwi mogły się zamknąć. Poza tym schody ruchome, lepiej plecak mieć przed sobą. Położenie telefonu czy portfela na stoliku w barze czy restauracji też nie jest dobrym pomysłem. Trzeba też uważać na podejrzane oferty pomocy od nieznajomych czy jakieś przypadkowe obalania napojem itp.

Quote:
Ale przynajmniej mogliśmy zaobserwować kolejną ciekawostkę - praktycznie w każdym kwartale był "supermercat" całodobowy, prowadzony oczywiście przez Araba albo Afrykańczyka. Prawie brak sieci spożywczych, 80% sklepów to takie pojedyncze sklepiki.
To jest tzw. "p.aki shop" i rzeczywiście są one na każdym rogu. Ceny są przeważnie wyższe niż w sieciówkach. W niektórych w ogóle nie ma cen na produktach i zdarza się, że kasjer podlicza ceny z głowy na kalkulatorze i dopiero potem wbija końcową sumę na kasę. Co ciekawe ceny tego samego produktu mogą różnić się w zależności od dnia nawet o 100%

Quote:
90. A to sama katedra. Ostatecznie tam nie poszliśmy:
Dla mnie katedra w środku jest atrakcyjniejsza niż Sagrada Familia i do tego darmowa, ale chyba ten niepozorny wygląd zewnętrzny sprawia, że wielu turystów nie wchodzi do środka.

drugastrona liked this post

Last edited by awd; May 14th, 2019 at 12:56 PM.
awd no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2019, 08:04 PM   #33
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Widzę, że jesteś zorientowany w temacie Barcelony, to komentuj i dopowiadaj jak najczęściej

Co do placu, to gdzieś wyczytałem, że to centralny plac, ale chyba w Barcelonie czegoś takiego nie ma, podobnie jak w Warszawie.

A co do katedry, to nie jest darmowa, chyba że idziesz po prostu na mszę. Normalnie bilet 7 euro, najlepiej kupować wcześniej przez neta, albo stać w ogromnej kolejce. Nie wiedzieliśmy dokładnie, gdzie będziemy chodzić i co zwiedzać którego dnia (przez pogodę), więc nie kupowaliśmy biletów przez neta, a stać w kolejce się nam nie chciało, więc koniec końców nie poszliśmy tam
Old May 15th, 2019, 09:03 PM   #34
greg111
Registered User

Likes (Received): 534

Quote:
Originally Posted by awd View Post
Położenie telefonu czy portfela na stoliku w barze czy restauracji też nie jest dobrym pomysłem. Trzeba też uważać na podejrzane oferty pomocy od nieznajomych czy jakieś przypadkowe obalania napojem itp.

W niektórych w ogóle nie ma cen na produktach i zdarza się, że kasjer podlicza ceny z głowy na kalkulatorze i dopiero potem wbija końcową sumę na kasę. Co ciekawe ceny tego samego produktu mogą różnić się w zależności od dnia nawet o 100%
Jak takie rzeczy czytam (jednak dobrze, że się o tym pisze) trochę strach tam jechać...ale mimo wszystko to jeden z potencjalnych kierunków Z tymi sklepikami arabskich sprzedawców, to podobne sytuacje widziałem we Włoszech.
greg111 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 01:10 PM   #35
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

No ja się przed wyjazdem naczytałem sporo o tym złodziejstwie, ale może to tylko w sezonie albo głównie w miejscach stricte turystycznych, bo czuliśmy się absolutnie bezpiecznie na ulicach, w metrze, knajpach, itp. Oczywiście, stosowaliśmy środki bezpieczeństwa (czyli portfel w przedniej kieszeni, torebka z przodu, rozglądanie się w tłumie itp.). Na pewno bardzo ciekawy jest ten artykuł:
https://www.barcelonahacks.com/avoid...a-pickpockets/

A ten jest jeszcze lepszy i może serio wystraszyć
https://www.barcelona-tourist-guide....na-safety.html

101. Dużo remontów kamienic w Barcelonie:

102.

103. Po przeciwnej stronie ulicy wielka ciekawa kamienica narożna:

104. Kwadracik dalej kolejna świetna kamienica, Casa Lleó Morera od Domenecha i Montanera:

105. W tym samym kwadraciku stoją jeszcze dwie kamienice, te najbardziej znane Casa Amatller od Puiga i Cadafalcha i Casa Battlo od Gaudiego. Niestety, w remoncie

Lad, lith liked this post
Old May 16th, 2019, 01:15 PM   #36
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

106. Niby nic, ale dedykuję malkontentom z działu warszawskiego, którzy mają wąty o McDonalda na Świętokrzyskiej w Warszawie, bo wiocha

107. Ciężko się foci między drzewami. Teraz i tak nie były aż tak zaliścione. Latem większości pięknych kamienic po prostu nie widać zza drzew:

108. Wiele kamienic ma różne wykusze, zaokrąglone, prostokątne, z witrażami. Pierzeje dzięki temu nie są monotonne:

109. Kolejna kamienica w remoncie, ale na tym zdjęciu skupiam się na ciekawym siedzisku, chyba też zaprojektowanym przez Gaudiego, z drzewkiem mandarynkowym:

110. Po chwili docieramy do kolejnego statku flagowego Gaudiego - Casa Mila. Nie zwala z nóg, jedynie okucia balkonowe są genialne. Powiedzmy, że falująca elewacja też trzyma poziom:
Old May 16th, 2019, 01:25 PM   #37
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

111. Czas mija, deszcz popaduje, więc odbijamy w prawo na hotel. Idziemy megaszeroką aleją Diagonal. Dwie jezdnie serwisowe po 2 pasy, ścieżka rowerowa, chodniki, a na środku jezdnia główna 3+3, w tym po buspasie w każdą stronę. I 4 szpalery drzew. Hałas jaksiemasz Wiktor, nie da się wytrzymać, coś jak Gran Via w Madrycie. Ale architektura też prima sort. Tutaj mamy Casa de les Punxes od Puiga i Cadafalcha:

112. Paradoksalnie, Hiszpanie i Katalończycy nazywają ten styl "Modernisme", a polscy wielbiciele modernizmu dostają tutaj palpitacji Bo to secesja jak jasny gwint!

113. Inna secesja niż wiedeńska, ale do mnie i tak super przemawia:

114. Deszcz i ciemność spowodowały, że kolejnych zdjęć na tej trasie nie robiłem. Tutaj już zbliżamy się do hotelu i widzimy Monumental w pełnej krasie, z podwójnym szpalerem palm. Widać też to, co pisałem wcześniej: szeroka ulica jednokierunkowa, oznaczone kolorem tranzytowe ścieżki rowerowe przez skrzyżowanie:

115. Pomiędzy szpalerami palm wiedzie ścieżka rowerowa. Ludzie tam nie włażą, bo palmy tworzą pewnego rodzaju wygrodzenie:

geogregor, bartek76, ilidan, Lad liked this post
Old May 16th, 2019, 01:55 PM   #38
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

116. Po odpoczynku ruszyliśmy do słynnej Sagrady Familii, która ma być niedługo skończona Kupiliśmy bilety wcześniej przez neta na konkretną godzinę i wyszło nieźle, bo dzień deszczowy, więc zwiedzanie pięknych miejsc w plenerze i tak by nie wyszło. Ok. 10 minut piechotą od hotelu, ważny węzeł linii metra - później bywaliśmy tu jeszcze parę razy. Sagrada wyłania się zza winkla:

117. Ciekawe kolorowe ornamenty:

118. Sam budynek z zewnątrz robi ogromne wrażenie, jest wysoki. Odszukaliśmy właściwą kolejkę - są dwie, jedna dla internetowych, druga dla bezbiletowców:

119. Elewacja przebogata. Kolejka posuwa się sprawnie. Są bramki, przeszukanie (pobieżne) i dozowanie wchodzących. Nie ma szatni, ale to w sumie dobrze, nie dałoby się tego ogarnąć przy takiej liczbie odwiedzających:

120.

Lad, jaszczur90 liked this post
Old May 16th, 2019, 07:32 PM   #39
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 2318

Quote:

110. Po chwili docieramy do kolejnego statku flagowego Gaudiego - Casa Mila. Nie zwala z nóg, jedynie okucia balkonowe są genialne. Powiedzmy, że falująca elewacja też trzyma poziom:
Chociaż z wykształcenia nie mam nic pochodnego z architekturą, jednak Gaudi podczas pierwszej mej wizyty w Barcelonie wiele lat temu mnie powalił. Nie chodzi tylko o Sagradę.

bartek76 liked this post
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2019, 11:26 PM   #40
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Likes (Received): 25241

Np taka La Pedrera czyli Casa Mila obejrzana od środka zwala z nóg, a jak się weźmie pod uwagę że powstała 110 lat temu to już totalny odlot, podobnie z innymi dziełami Gaudiego np Casa Batllo.

Jeszcze nawiążę do kwestii bezpieczeństwa w Barcelonie, jedynym problemem są kieszonkowcy, a że akurat barcelońscy są bardzo dobrzy w swoim "fachu" przekazywanym od pokoleń z ojca na syna czy z matki na córkę, to znaczy że w Barcelonie należy bardziej niż gdzie indziej uważać.
Byłem tam kilka razy, łaziłem w tę i we w tę zarówno po ramblach jak i załukach, apart w łapie, mapa w drugiej, nie raz i dwa portfel wyciągany na ulicy, czyli wyglądam jak turysta z wielkim napisem "cel", i nic się nie stało. Mozę dlatego że nie jestem "drobniutki", mam typowo wschodnioeuropejski ryj - czyt w razie wpadziochy będzie mordobicie, a przede wszystkim dlatego że swoich rzeczy pilnuję i to pilnowanie wyraźnie widać.
Do tego dochodzi kwestia że za gówniarza dwa razy mnie okradziono, raz kieszonkowiec zrobił 15-latka wyciągając apart foto z kieszeni kurtki zimowej, drugi raz 20 latka zrobili złodzieje kolejowi w nocnym pociągu z Zakopca, to bardzo cenne lekcje i po nich człowiek się pilnuje nawet o tym nie myśląc. Była jeszcze trzecia próba kiedy wracam do domu i odrywam że mam dziwnie przecięta spodnie tuż poniżej kieszeni, tyle że to już było po uprzednich doświadczeniach, i w tłoku, nie ważne jak dużym, nie stoi się nieruchomo dłużej niż kilka sekund.

Innymi słowy oddajmy Barcelonie co barcelońskie i nie dajmy tam się okraść.
bartek76 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
barcelona

Thread Tools

Posting Rules